JAC.FQNQS> Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEH-ROELOFS Adverteert in dit blad STER-TABAK iMANUFACTUfi&Nj (YOQRDÊEUGST/ JACTONÖ^ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Droevig maar waar. Met 4>St. Christeffel" op stap Naar het Jeugdcongres! Van den Heijdschen Molen. Erkent/ tie beste. Waaraan wij sterven Provinciaal Nieuws «S?vïllïïÜgh 150S S'" SerV#tiU' ZATERDAG 13 JULI 1929 Vijftigste Jaargang; No. 28 j, BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS MANUFACTURENj BLIJKEN l TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van PIRMA VANDEN MUNCKHOF YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 GIRO 150652 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 5 „behoudenis der kranken" oostrum. Wat de bekende Belgische schrijver v. Tichelen laat hooren is droevig maar helaas al te waar. Hoor. Theorie Lak, aan theorie 1 kan me niks bommen 1 Maar, in ieder geval, ik doe zóó, en daarmee uit. En daarmee, leeft men heidensch Brutaal weg, alsof 't zoo hoorde. Dat domme brutale doen, dat is 't gevaar van onzen tijd. Th. v. Thichelen schrijft daarover in Ons Geloof »Niet van gisteren is dit gevaar opgekomen. Het is zoo oud ais de wereld. Maar zelden is het zoo dreigend on beschaamd, en aanvallend opgetreden als sinds een tien tal jaren. Zingenot en gemakzucht zijn algemeen geworden in al de landen van Wesi-Europa, bij al de standen van de samenleving. De familie, de kern van de maat schappij, valt uiteen. Van jaar tot jaar stijgt het aantal echtscheidingen op schrikbarende wijze Het huwelijk is voor velen geen bestendige verbintenis meermaar enkel een tijdelijke overeenkomst van 2 dwaaskoppen of, twee genieters. Getrouwheid jegens elkander, plicht jegens de kinderen, bestaan voor hen niet. De kleeding, die eigenlijk een ont kleeding wordt, is er op aangelegd om de driften te prikkelen en de eerbaar heid en kuischheid uit het leven te verbannen. De naakt cultuur, die tot nogloe slechts op' het tooneel, de film, in sommige danszalen en besloten inrich tingen binnen blijft, slaat gereed om ook naar builen te komen Dö (oilellen hebben de deur reeds half open gezel. De geldzucht, die er nog op uit is om snel en gemakkelijk zware fortuinen bijeen te brengen door beursspeculaties en scheeve praktijken, houdt niet in 't minst rekening met kieschheid en eerlijkheid. Het geld heeft geen reuk 1 Lezing van dagbladen, illustraties, en boeken bijwonen van cinema en tooneelvertooningen, moeten de zenuwen prikkelen en spannen zonder dat daarbij omgezien wordt naar zeden wetten. De Zondagsrust ia nooit zoo algemeen doorgevoerd geweest als op onze dagen. Maar, de Zondag is geen christelijke Zondagviering meer 1 Enkel een heiden- sche plezierdag 1 De kerkelijke hoog dagen, vooral Paschen en Kerstmis, werden nooit te voren met zoo'n span ning verwacht, maar, zijn ontaard, bijzonder in de groote steden, in wallebakkerijen en nachtelijke slemp partijen. Op elk gebied v&n het privaat en openbaar leven kan die sombere lijst aangevuld en uitgewerkt worden. Overal komen de heidensche zeden in de plaats van de christelijke. Theorie Zedenleer Daar hebben ze lak aan 1 Ze leven heidensch alsof 't zoo hoorde 1 naar de groote Turn wedstrijden te Maeseyk (B.) Zaterdagmiddag om 3 uurbijeenkomst, het weer is triestig, wij zijn Leunen nog niet gepasseerd of' de regen klet tert al tegen de ruiten van de mooie bus van Jan Derksan. Achter Venlo klaart hel weer een beetje.op, toen we echter de Bisschop stad binnen trokken kregen we opnieuw den zegen. Toen we'door de stad reden zongen we het bekende lied »Sint Christoffel, voorwaarts marsch" gemaakt door onzen Geestelijken Adviseur, Pr Nielen. Zonder de minste stagnatie bereikten we Maeseyk. Over dezelfde brug, waar over in 1918 de Duitschers hun terug tocht maakten, hielden wij onzen intocht. Weer openden zich de sluizen des Hemels, wat echter niet verhinderde dat wij met vliegend vaandel, slaande trom en schallende trompetten over de brug marcheerden. Bij de Douane werd halt gehouden en met ee-i »!rek uwe plan maar mienhier, 't is wel in orde zulle", trokken we de stad binnen. Onderweg werden we opgevangen door de Commissie van ontvangst, die ons naar het Secretariaat bracht. Hier werden we welkom geheeten door het geheele bestuur van »Sterk als Yck", toespraken werden er gehouden en 'oen de muziek het Nederlandsch Volkslied speelde sleeg de geestdrift ten top De Leider had verschillende pluimpjes in ontvangst te nemen over zijne schoone maatschappij. De ons toegevoegde Commissaris bracht ons nu naar ons Hotel. Na kennismaking met Madam en Menier, werd eerst de inwendige mensch versterkt. Een mooi gezicht, alle turners gezamenlijk aan een tafel Voor dat de »aanval" begint, comman deert de Leider eerst even »stilte" om te bidden. De opmerking van Madam, aaui den Leider »Manier, uwe Maat schappij staat goed onder orde", deed ons allen goed. Onderwijl was de tijd aangebroken voor de wedstrijden. Het weer was iets beter geworden, het regende althans niet meer Wij begonnen te werken aan rekstok en brug alle oefeningen werden correct uitgevoerd en we waren dan ook vol goeden moed. Achtereenvolgens werd dan afgewerkt acrobatiek, Marmergroepen en de wed strijd voor tambours en hoornblazers, alles slaagde schitterend. Den volgenden morgen om 5 uur reveille, om 6 uur gezamenlijk ontbijt en om 7 uur begin der wedstrijden. »St. Christoffel" was het eerst van alle vereenigingen present, begon direct te werken en was toen 2 uur vrij Om half elf opstelling voor gezamen lijken optocht naar de Turnersmis in de openlucht. Wat een verheven schouwspel al die turners in sport costuum, geknield voor het Altaar des Heeren. En bij de Consecratie, wat een machtig, geweldig imponeerend oogen- blik, de vaandels neigen, bazuinen schallen, stoere mannen en jongelingen knielen in het slijk voor hun God. De H Mis is geëindigd en wij trekken met muziek naar ons locaal Om half twee is weer appèl voor den optocht en omstreeks 3 uur staan wij weer in den vreedzamen strijd. Wederom worden weer alle nummers mooi afgewerkt en met spanning zien wij dan ook de prijsuitdeeling tegemoet Het resultaat was schitterend De volgende prijzen werden behaald le prijs (Zilveren Beker) Brug en Rekstok; le prijs (Zilveren Beker) Stokoefeningen, met lof der Juiy; 2e prijs Acrobatiek, 2e prijs Hoornblazer met tambour en vaandel, 2e prijs Pyra miden, 2e prijs Marmergroepen. Verder behaalden de heeren J van Gerven, J. Arts, H. v. d. Heuvel en H. van Aarssen ieder een 2den prijs met precies hetzelfde aantal punten aan brug en rekstok, de Gebrs. A. en J. van Bergen behaalden ieder een 3e prijs, totaal dus 12 prijzen. Van de 12 aanwezige Limburgsche vereenigingen had »St Christoffel"' alleen 2 eerste prijzen. Toen het succes aan de leden bekend was, namen ze hun leider op de schouders, de muziek speelde »lar,g zal hij leven", in een woord de vreugde was enorm. Vermelden wij tsn slotte nog, dat wij van verschillende autoriteiten te Maeseyck vernemen mochten dat »St. Christoffel" de mooiste en beste ge dicïplineerde vereeniging van het feest was, dan is een woord van gelukwensch zeker niet misplaatst en kan Venray zeer zeker trotsch zijn op haar Turn vereeniging. NESSRA, Ook iets voor de Venrayschejongens? Misschien wel Zondag 1 September wordt te Maas tricht een R K Jeugdcongres gehouden. Het belooft te worden een opentare grootsche demonstralie van aaahanke- ijkheid aan Koning Christus. Wat is het te betreuren, dat voor Noord Limburg groote bezwaren zich op doen! De treinen-loop is niet zooals men hem dien dag zou wenschen. Dus. een exprf.s-trein 1 Duur 1 Zeker, de jongens moetejv^n zullen wat bij dragen dit spreekt vanzelf Maar alles bekostigen, dèt gaat niet! Moet Noord Limburg wegblijven? Moet, met name, Venray, de Konin gin der Póeldorpan, niet meedoen? Men begrijpt, welk een verdriet dit ook zou aandoen aan den beroemden rasechten Venrayer Mgr. Doctor Poels, die zoo veel doet voor deze groote beweging 1 Wat le doen Wel, alle belangstellenden gelieve onderstaand stukje te lezen, dat we knippen uit de Limburger Koerier van 5 Juli Deelname aan het Jeugdcongres. Door de verschillende afdeelingen van de plaatselijke R K georganiseerde Jeugd vereenigingen, werd Donderdag avond in de zaal van 't St. Jozefsge bouw eene vergadering gehouden, waarop de deelname aan het op 1 September te Maastricht te houden Jeugdcongres werd behandeld. Door den Eerw. Heer Aalmoezenier Linssen werd het doel en strekking van be doelden Jsugddag behandeld en de mogelijkheid besproken een flinken groep Weert" te vormen. Door het meerendeel der aanwezige vereenigingen werd in princiep hare deelname toegezegd, waaruit te con- cludeeren was, dat Weert een groep van om de 250 personen zal vormen Vervolgens werdea de geldmiddelen behandeld, waarvoor meerdere voor stellen werden gedaan te trachten gelden in te zamelen, om met de eventueele opbrengst een gedeelte der te maken reiskosten te bestrijden. Allen waren 't hiermede eenparig eens, waarop werd voorgesteld zulks te doen door het organiseeren van een bloempjesdag het geven van uilvoerin gen het openstellen van een inteeken- lijst in het plaatselijk blad enz. Ter verdere uitwerking der plannen werd eene commissie geformeerd, bastaande uit elk der vereenigingen een bestuurs lid. Verder werd besloten voor het ver ier een extra tram aan te vragen, waardoor de reiskosten tot het minimum worden gereducee'd. Na eenige punten nog Dader te hebben toegelicht, werd besloten de eerstvolgende commissie vergadering te doen plaats hebben op Woensdag des avonds om half 9 in de zaal van het St. Jozefsgebouw. Steunt het Liefdewerk „Oud Papier" zijn werkgevers, thans, op den 4an Juli deed de Coöperatie het hem. De gansche Heijde vierde hst feest mede De Zangvereeniging »Het Heidebloemp ja" bracht een serenade, die zeer voor treffelijk mag worden genoemd. Een lid van »Het Heidebloempje" sprak de feestrede uit, die zichtbaar diepen indruk maakte. »Nog vele, vele jaren aldus eindigde spreker onder hetzelfde eensgezind Bestuur en denzelfden ijverigen molenaar 1" Voorwaar een mooi feestgetij 1 Voor menschen die zich van niets wat aantrekken, in dit sluisje niet bedoeld. Maar voor hen die het heel goed en heel mooi vinden, dat gansche scharen Venraysche jongens (niet jonger dan vijftien) in Maastricht gaan demon- streeren voor Koning Christuseen demonstratie waaraan geen'pretjes ver bonden zijn. Het moge wèèr zijn, dat hier in Venray de groote strijd nog niet ge streden wordt, maar even wèèr is het dal onze jongens eenmaal tot dezen strijd zuilen worden opgeroepen. Vooruit dan, ter wapenschouwing I A N. Op den eersten dag van Mei was het vijf en twintig jaar geleden dat de heer Piet Simons verbonden werd aan de Heijdsche Coöperatie lot het benut ten van een Molen. Jongstleden 4en Juli had de Heijdsche Molen 25 jaar gewerkt. Wie De Heijde kent, met haar vroolijke, degelijke, eensgezinde bevolking, die begrijpt gemakkelijk dat beide feiten feestelijk zijn herdacht, mooi en prettig en zonder wanklank Een der oudste bestuursleden sprak den 4en Mei, na de kerkelijke plechligheid, een kort woord, maar een veelzeggend woord: »Piet, gij hebt in deze vijf en twintig jaar veel meer voor ons gearbeid uit vrijen wil, veel meer dan wij u hadden durven opleg gen Voorwaar een schoone getuigenis 1 Den trouwen mulder werd een schil derstuk aangeboden, uit 't atelier van Gebr. van Bergen, voorstellende den Heijdschen Molen. Een schoon, belang wekkend stuk 1 De schilder heeft diep aangevoeld het ontzaglijke, het zelfs huiveringwekkende van den hoogen Molen op den heuvel, en dit in zijne achiIderij tot uiting gebracht. Tracteerda Piel Simons den len Mei Dr. E. E. Riltenhou8e deelt mede, dat er in ons werelddeel altijd 1500.000 menschen lijden aan ziekten, die te voorkomen zijn en dat vier van de tien doodsgevalier» hadden kunnen worden voorkomen. Dr. Eugène Lyman meldt, dat van 28.000.000 menschen tusschen de ach»- tien en zestig jaar, 8.500 000 leekenen vertoonen van een nade ende organi sche ziekte, of die reeds hebben. Het is merkwaardig de oorzaken van den dood te lezen. In 1917, een typisch jaar, waarin de cijfers nog niet waren gecompliceerd door den oorlog, stierven in de Vereenigde Staten 14.2 op iedere duizend personen. Op iedere honderd duizend sterfgevallen, waren er153 2 door ziekten van het hart, 149.8 door longontsteking, 146 4 door tuberculose, 107.4 door ziekten van de nieren, 82 9 door beroerte, 81.6 door kanker, 79 door diarrhee, 25 3 door ziekten van de bloedvaten, 17.2 door influenza, 16 9 door suikerziekte, 16 5 door diphteritis, 16 3 door bronchitis, 108 8 door onge vallen van allerlei aard. Ziekten van de bloedvaten en suiker ziekten toonen een toename, welke werkelijk verontrustend is; want in 1900 stierven er op 100.000 slechts 6 1 aan de eerste en 9.7 aan de laatste kwaal. Deze, met die van het hart en de nieren, zijn ziekten, welke een direct gevolg zijn van het moderne leven. Men behoeft slechts te zien naar de gezichten van een groep dames uit de hoogere kringen tegen het eind van het seizoen, om te weten, welke ver woestingen het leven en late opblijven des nachts daarop hebben aangericht Het is het tempo, dat doodt En het is het tempo, dat oud maakt voor den lijd. Menig geleerd physioloog heefi gespeculeerd- op hoogen leeftijd en verhandelingen over de oorzaken ervan hebben geschreven, om te bewijzen, dat wij honderden en zelfs duizenden jaren zouden kunnen leven indien wij oh 1 zooveel dingen vermeden 1 En zij hebben gewezen op het leven van beroemde oude mannen, als voorbeel den van wat wij moeten doen, om hun buitengewone lengte van dagen te bereiken. Het klassieke voorbeeld is dat van Comaro, die nog behoorlijk leefde, toen hij achtennegentig jaar was: zijn geheim was zijn diëet, waarbij hij zich beperkte tot twaalf ons voedsel per dag Een levend voorbeeld is graaf Greppi, een Ilaliaanscbe senator en vroegere diplomaat, die gezond en frisch is op den leeftijd van 101 jaar. Graaf Greppi zegt dat zijn levensregel is geweest zich geen sensaties te veroorloven hij verzekert, dat hij nooit heeft bemind. VENRAY, 13 Juli 1929. Overgang naar de aanvullingsreserve. Inlevering vun militaire zaken. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden a. Op 1 October zullen naar de aan vullingsreserve overgaan de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1914 b. de gewone dienstplichtigen der lichtingen 1912 en 1913, die met de lichting 1914 hun eerste oefening vol bracht hebben. De bovengenoemde verlofgangers zullen in October a.s. hun militaire goederen moeten inleveren. Biijkt, dat er dan goederen ontbreken of deze niet in den vereischten staat verkee en dan steil men zich aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden bekend gemaakt, waar en wanneer de inlevering zal plaats heb ben. Venray, 6 Juli 1929. De Burgemeester van Venray, O VAN DE LOO. Kostelooze Koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der scholen aan een ieder, die zich daartoe aanmeldt, ge legenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting: Dorp, Woensdag 17 Juli a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool). Oostrum, Donderdag 18 Juli a.s. 4 uur namiddag. Oirlo, Donderdag 18 Juli as. half 5 namiddag. Castenray, Donderdag 18 Juli a s. kwart na 5 namiddag. Leunen, (Jongensschool) Donderdag 18 Juli a.s. 6 uur namiddag. Ysselstevn, Vrijdag 19 Juli a.s. 4 uur namiddag. Hoijde, Vrijdag 19 Juli a.s. 5 uur namiddag. Merselo, Vrijdag 19 Juli a.s. 6 uur namiddag. Belanghebbenden moeten le medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2e op denzelfden dag en hetzelfde uur in de week na de inenting, dua voor het Dorp op Woensdag 24 Juli, voor Oostrum, Oirlo, Castenray en Leunen op Donderdag 25 Juli en voor Ysaelsteyn, Heijde en Merselo op Vrij dag 26 Juli a.s. terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ont vangen het bewijs dat die inenting met goed gevolg heeft plaals gehad. Venray, 6 Juli 1929. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Kostelooze Rjjwielplaatjes. Behalve in de gewone kantooruren kunnen kosteloozerljwielmerken worden aangevraagd in het tijdvak van 15 Juli tot en met 2 Augustus 1929 bij den Ontvanger der Directe Belastingen en Accijnzen, 'kantoor Stationsweg no. 7, iederen Dinsdag en rijdag van half, zes tot half acht uur namiddags. Uitslag wedvlucht vanuit Bretagne (Frankrijk) afstand 419 K M gehouden door de Postduivenvereniging »De Zwaluw met oude* duiven. De prijzen werden behaald als volgt le, 3e, 5e, 12e en 17e St. Servatius. 2e, 6e en 9e W. Lormans. 4e W. Thijsen. 7e A Janssen. 8e en 15e J. Kuslers. 10e en 16e W. Manders. lie M Houben. 13e J. Boom. 14e P. van Ooi. 18a P. Janssen. O verduif Thijsen. Duiven los 6,50 uur. Aankomst eerste duif 12—52—6 uur. Laatste duif 1—56 54 uur. Te Weert slaagde dezer dagen voor het diploma Boekhouden der Ver eeniging van Leeraren, onze dorpsgenoot den Heer Jo. Pluymakers. De Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg heeft benoemd voor den termijn, ingaande 1 Juli 1929 en eindigende 30 Juni 1934: Tot leden der gezondheidscommissie, gezeteld te Venray, de heeren A J. J. Janssen, arts te Venray en H. F. H. Koppers, wethouder en bier brouwer te Well. De landbouwer H. aan het Over- broek, die indertijd bij gelegenheid van eene bruilofl met het schieten metzg katlekoppen een stop in zijn oog kreeg en toen naar het ziekenhuis te Nijmegen moest worden overgebracht, heeft zijn oog moeten missen. Nationaal Duivenconcours. In het door de Postduivenvereniging -De Telegraaf" Helmond uitgeschreven postduivenconcours werden door de duiven liefhebbers alhier de volgende prijzen behaald 20e en 71e M Houben. 24e W. Thijsen. 26e, 51e en 120e J. Kusters. 40e W. Lormans. 45e en 73e Jos Vermeulen 85e en 117e W. Manders 94e en 113e A. Janssen 145e P. van Ooi 152e G. van Dijck Deelname 607 duiven. Duiven los 8,40 uur. Aankomst eerste duif 4 02 35 uur. Laatste duif 6,07,42 uur.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1