J. VERMEULEN-ROELOFS Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. jjAcrotó; MANUFACTUREN YQQimiasrn MANUFACTUREN WMELIGStf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een middel voor ieder om propagandist te zijn. De Kippenhouderij op het platteland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. De kroon op het werk Provinciaal Nieuws SPORT. ZATERDAG 22 JUNI 1929 Vijftigste Jaargang No. 25 i BLIJKEN TOCH HET J PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent „BEHOUDENIS DER KRANKEN' OOSTRUM. Menigmaal heb ik van deze plaats in lijden van verkiezingen een beroep gedaan op uw katholieke beginselen, lezer. Thans heb ik iets zeer materieels met u te bespreken. Ik heb nl. een beroep te doen op uw porlemor.naie Neen, houd nu niet op met lezen, maar schenk mij ook vandaag eenige oogenblikken uw welwillende aandacht Niet te lang zal ik er misbruik van maken. Het gaat toch ook alweer om des beginsels wille. In deze weken zijn van het klein millioen katholieke kiezersin Nederland duizenden aan het werk voor de kiezingspropaganda. Ge weet wat hen drijft om onbaatzuchtig dat lang niet gemakkelijk en dikwijls verre van aangename werk te doen hun ijver voor de katholieke zaak, die in de verkiezingsactie even eervol gediend wordt als in welke andere katholieke actie ook. Talloos velen zijn er, die aan dat propagandawerk niet meedoen, ook niet mee kunnen doen, maar die op een andere manier het welslagen van die propaganda kunnen verzekeren door iels te geven opdat anderen kun nen werken. De moderne verkiezingsstrijd is veeleischend. Wanneer het van ons, katholieken afhing, zou er bij een Kamerverkiezing allicht zooveel leven niet gemaakt worden, als we thans rondom ons hooren. Maar we zijn niet alleen I In Lim burg worden twintig partijen op de kiezers losgelaten. We weten, dat er voor ons maar één goede bij is, de Katholieke Slaa'sparlij, de lijst Nolens no. 8 van het stembiljet. Maar die ar.deren doen evenzeereen beroep op de honderdvijftigduizend katholieke kiezers, welke Limburg telt. En ze komen met allerlei schijnsehoone leuzen. Van alles geven ze de kiezers te sliaken. Daar moeten we natuurlijk bij zijn Daartegen moeten we op onze hoede zijn. En er zijn er aitijd, die weinig inzicht hebben in de groote politieke vraagstukken. Velen stemmen katho liek, omdat hun katholicisme zoo sterk bij hen spreekt dat het nooit in hun gedachten zal opkomen, om aan een andere partij hun stem te geven. Maar er zijn ook weer anderen, overigens goede katholieken, die dat inzicht niet zoo sterk hebben en nog altijd niet begrijpen, dat de groote politieke pro blemen langs de lijnen der katholieke beginselen moeten worden opgelost, willen ze opgelost kunnen worden. Op allerlei wijze moeten we dat verband tusschen godsdienstig inzicht en politiek inzicht tot hen laten brengen van zijn verkeerde weg. En daarmee moeten we hem bereiken, hoe dan ook. En daarom moet de kiezer desnoods wat luidruchtig aan zijn katholieken plicht herinnerd worden. We mogen dat allen minder aangenaam "inden, we kunnen er in onzen tijd niet meer builen. Waar er zoov el andere par tijen zijn, die in Limburg jacht maken op katholieke kiezers, mag ook de Kath. Staatspartij dat niet versmaden. De SDAP. heeft zestigduizend gul den bijeen gebracht voor de verkiezing. Van dit bedrag zal een aanzienlijk gedeelte voor Limburg worden gebruikt, waar de partij achteruitgaat. We kunnen daarom in de laatste weken en dagen nog wsl een en ander ver wachten, van hen en ook van andere politieke tegenslandera. De katholieke partij moet daartegen op haar hoede zijn. Natuurlijk heeft ook het bestuur van onzen katholieken Limburgscnen Kiezerabond zijn plannen klaar, om alles te doen wat in zijn macht is om te zorgen, dat de Limburgsche mannen en vrouwen katholiek stemmen. Maar het Bondsbestuur zal die taak alleen volbrengen kunnen, wanneer het over de noodige middelen beschikt. Daarom mag een beroep worden gedaan op de Limburgsche katholieken voor het steunen onzer krijgskas. Ook hier hebben we te doen met katholieke actie. Het gaat om het be houd en de versterking van dan kath' lieksn invloed op de Nederland- sche samenleving We mogen dit even hoog stellen als bijv. de actie voor het Missiewerk. Wal zou er ook van de Indische Missies terecht komen, als de Kath. Staatspartij niet sterk was. Op volle kracht moet de Kath Staatspartij in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd zijn. Een handvol geld mag dit niet tegenhouden/Daarom geef, katholiek Limburg en geef spoedig Ons Bondsbestuur houdt de hand op Weest propagandist door uw gavenv vooral als ge niet op andere wijze aan de propaganda deel kunt nemen. Velen in Limburg mogen in deze laatste weken voor de Tweede Kamer verkiezing het belangelo.oze werk van ons bondsbestuur aanmoedigen en zijn zware laak verlichten door milddadig hun bijdragen te schenken. Ze zullen dan op 3 Juli het genot smaken, aari deal te hebben gehad in de Katholieke overwinning 1 Zendt uw bijdragen dan spoedig naar den Penningmeester van den R K Kiezersbond, Tongersche weg 7, Maas tricht, per postwissel of op diens postrekening no. 41983 ROELAND Zoo moeten we hen van onze politieke tegenstanders afhouden en tot de katholieke partij brengen. Dit geschiedt door de Limburgsche katholieke bladen. Maar als hun dit ontgaat, moeten we circulaires, ver» kiezingscouranten en aanplakbiljetten bij de hand hebben. We moeten door vergaderingen, meetings, propaganda» tochten en op allerlei wijze de aandacht trekken. We kunnen geen katholiek in deze dagen met rust laten, vooral den zwakken broeder niet, die met de verkeerde gedachte rondloopt om zijn stem aan den vijand te geven. Zijn geweten helpt ons wel mede. Hij is er in zijn hart van overtuigd geen goede daad te doen, maar ontevredenheid drijft hem voort Hat goede woord kan hem terug» door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De Pelskoniynenfokker. Aan de kippenhouderij wordt legen woordig ook steeds meer verbonden het fokken van pelskonijnen Om die teelt in de goede baan te brengen heeft men vereenigingen opgericht waarvan op de eerste plaet3 genoemd mag worden »De Nationale Vereeniging van pelskonijnenfokkers" (bij verkor» ting N V P. genaamd). Als voorzitter fungeert de heer Vincent Pyls te Venray als secretaris de heer H J. Vissers, Maastrichterweg 21 te Roermond, bij welke heeren steeds alle gewenschte inlichtingen te bekomen zijn. Het bestuur bestaat uit voortvarende mannen, dat moet gezegd worden, we hebben daar respect voor. Op 15 Juni werden wij verrast met het le nr. van hun eigen orgaan, onder redactie van H. J. Vissers voornoemd en de vaste medewerking van W. Janssen, hoofdass Rijkspluimveeteeltconsulent te Horst, Klaas Steenhuis te Stadskanaal (keur meester en deskundige le klas) en C, van Nes, directeur der Centrale N.P V te Middelbeers. Dat is dus volkomen in orde. De namen dier heeren zijn ons waarborg genoeg. Met belangstelling hebben wij het le nummer van het Maandblad door gelezen en toen we aan 't eind waren en den lichlblauwen omslag in z'n eersten stand brachten moesten we zeggen: »Flink zool Goed aangepakt 1' Wij zelf zijn ook lid der vereeniging geworden en daarom doet de voort varendheid der organisators ons nog te meer goed. Een goed begin is 'n daalder waard 1 zegi het spreekwoord. Voor daalder mogen we hier wel lezen rijksdaalder. Men vrage inlichtingen en proefnum mer van 't mooie maandblad in hemels- blauwen omslag, de gewilde kleur van "t ocgenblik. Hoeveel kippen? VRAAG: Hoeveel kippen kan ik houden op een grasveld van pl.m. 100 M. lengte en 24 M breedte? Vinden ze daarop genoeg groenvoer en hoeveel voer moet ik ze geven ANTWOORD Daarop kunt u wel tot 'n paar honderd kippen houden. Of ze er voldoende groenvoer op zullen vinden, kan ik u niet met zekerheid zeggen dat hangt af van den grond en den aard der zode, en ook van den regenval. Is het lichte zandgrond, dan zal 200 kippen, met het oog op groenvoer wel wat veel zijn en zou u beter doen niet boven de 125 te gaan. Geef deze kippen he» ochtendvoer droog en laat ze daar naar hartelust in pikken. Een uur of anderhalf voor den avond zooveel hardgraan als ze met graagte opeten. Dan zal 't met de voeding wel in orde zijn, als u ten minste goed ochtendvoer neemt. Bij 't voeren van kippen komt wegen niet te pas, de kippen moeten zelf zeggen, hoeveel ze noodig hebben. Zwakke pooten. VRAAGTot 3 weken toe groeiden mijn kuikens best, doch nadien komen er steeds met zwakke pooten. Ze zijn overigens gezond van harte, doch kunnen steeds minder goed hun even wicht houden, ze zakken door en loopen een enkele keer zelfs op gekromde teenen. Ik voer.... Zou h8t daar aan liggen f ANTWOORD Daze ziekte der jonge kuikens is eene zeer karakteristieke, met duidelijke, steeds optredende even wichtsstoornis Men neemt aan, dat gebrek aan direct zonnelicht, aan versch groenvoer, aan vitaminen daarbij de hoofdrol speelt, althans wanneer huis vesting en vft^öfging niets te wenschen over laten. Ook zullen kuikens uit heel jonge dieren gefokt, eerder beenzwakle heb bén, dan die van overjarige hennen. Ook lang doorgevoelde inteelt kan van invloed zijn. Men geve dus de jonge kuikens reeds van stonde af direct zonnelicht, malach groenvoer, veel frissche lucht. Want als de beenzwakte zich eenmaal ge openbaard heeft, dan is het meestal te laat. De fouten, die in de eerste weken gemaakt worden, komen meestal later voor den dag. Kuikenziekten zijn meestal niet gemakkelijk te overwinnen, hel kleine lichaampje heeft niet veel weerstands vermogen. We zien daarom heel dik wijls, dat het plotseling misloopt Het voer, dat u geeft, ken ik niet uit ondervinding. Als 't mij te doen s'ond gaf ik direct ander opfokvoer, dat wil nog wel eens resultaat bezor gen. Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Zondagavond 1.1. werd in hut welbe kend pelgrimshuis op de Smakt het succes van den »harden weg" tot slot nog eens plechtig bezongen enbaklon ken. De h rde weg was ten slotte zoo hard van stapel geloopen, dat de Eerw, Heer Rector niet beter wist te doen dan zijn dankbaar hart te luchten in eene uitnoodiging (te bekostigen- uit eigen beurs) tot een gezelligen avond. Boeren, burgers, bazen, knechts en knechtjes, in een woord allen van het mannelijk geslacht, die op eenigerlei wijze door woorden of daden hadden medegewerkt aan den nieuwen grint weg, waren verzocht te komen. Om half zes zou het beginnen en om zes uur was er reeds een gezellige drukte van om en om de zestig man. De ouderen vormden^al spoedig clubjes en beproefden op de meest vreedzame wijze hun geluk in het wisselvallig kaartspel, de jongeren grepen naar de biljartkeu en gaven menige kunststoot ten beate, meestal tot groote verbazing van den speler zelf, de kleinere knech tjes kropen in een hoekje met glim mende oogjes achter groote glazen bier. Steeds grooler werd de vreugde, steeds meer glundering van pret en genoegen op aller gelaal. Men prees en roemde om beurte het heerlijke Venraysche gerstenat en de geurige Brinio-sigaar. Maar toch... iedereen voelde, er ontbrak nog iets aan. Zou Meneer de Rector komen, werd er hier en daar gefluisterd. Men wist, dat zijn zwakke gezondheid het eigenlijk niet toeliet, dat het een zwaar offertje voor hem zou zijn. Maar toch... enfin, er zat zoo iets in de luchi dat zei* ja, hij komt. En waarlijk cp een gegeven oogen blik ging de deur open, het felle zon licht tooverde een lichtplek door hel open gat en bescheen een donkere, nog rijzige gestalte, steunend op een stok, een gelaat bleek van emotie en inspan ning, bekranst met eerbiedwaardige grijze ha en. Een algemeen gefluister Meneer de Rector, een gemompel van goedkeuring, echte, ware voldoening op aller gezicht. Een trouw vriend geleidde hem naar de »prost" midden in de gelagkamer Eenige oogenblikken later stond de heer Frans Kersten, gemeente ontvanger van Maashees, op, verzocht stilte en hield een welluidende toespraak In welsprekende en welgekozen woorden bedankte hij den Eerw Heer Rector voor het offertje, dat hij had willen brengen om hun allen nogmaals het genoegen te schenken van in hun midden te verschijnen Verder felici teerde hij alle boeren met het lot stand komen van dan nieuwen harden grintweg en hoopte, dat deze in de toekomst nog veel zou bijdragen tot groei en bloei en welvaart van Smakt, Holthees en omstreken; hij bedankte allen voor hun groote bereidwilligheid en welwillendheid en samenwerking en tot slot kracht hij namens alle inwoners van Smakt en Holthees, in hartelijke bewoordingen vooral zijn dank aan den Heer Rector zonder wiens toedoen de harde weg nooit tot stand zou zijn gekomen. Hij wenschte hem nog vele jaren van »laien we maar zeggen vrij goede gezondheid," en het »Lang leve de Heer Rector" werd met daverend applaus en hoera beantwoord. Zichtbaar ontroerd rees de grijze herder van zijn zetel, steunend opzijn slok, zoekend naar woorden om uiting te geven aan de volheid z<jn harten Langzaam, met bevende stem en lippen kwamen de woorden van dank zich losrukkend uit die diepe ontroering, Hij dankte op de eerste plaats den Heer Kersten voor zijn schoone, wel gemeende woorden hij stemde ten volle in met de felicitaties en woorden van dank door den Heer Kersten aan de hier aanwezigsn gebracht, doch wat het laatste betrof: »alle eer aan God en niet aan mij". Ook hij feliciteerde en dankte allen voor dit heerlijk voorbeeld van eensge zindheid en samenwerking daarna liet de eerw. spreker zich eenige stoutig heidjes ontvallen aan het adres van zeker iemand, een algemeen gelach volgde, het ijs was gebroken. Steeds hooger steeg de geestdrift in het nog jeugdig hart van den ouden priester, zwaaiend met zijn herderstaf, in den vorm van een kno88tigen stok, gaf hij nog eenige pitiige opmerkingen ten beste en sloot met de oprecht gemeende wensch, dat de nieuwe grintweg niet alleen tot vermeerdering van stoffelijke welvaart, maar vooral ook tot grooter geestelijk heil van allen en tot toename van de bedevaart mocht bijdragen. Nogmaals een »hartelijk dank" en wederom volgde een applaus, dat klonk als een bombardement en een daverend »hoera", waarbij vooral de kleine knechtjes uit de hoek goed meehielpen. Nog eenmaal ree3 de gevierde spreker op om de Heeren Dorus de Haart en Martin- Geurts een pluimpje op hoed en pet te steken. De eerste vanwege zijn onvermoeibaar afloopen van de boeren om vrijwillig hand en span diensten te zoeken, de tweede vanwege zijn buitengewone nulp en bereidvaar digheid, betoond bij het aanleggen van den grintweg. Verder wenschte de herder zijn schaapkes allen een genoegelijken avond, verliet de gelagkamer onder een luid »Lang zal hij Teven", trok zich terug naar zijn particuliere vertrekken en de koster zei later, dat hij Mijnheer de Rector nog nooit zoo mooi had hooren speechen (spr. uitspietsen). Nu nog het nieuwe torentje op en nieuwe banken in de kspel, Heer Rector en... ieders harte is voldaan. SMAKTIOPHILUS wedstrijden gehouden in het Bondsge- bouw aldaar Deze wedstrijden had een vlot ver loop en werden Zondag 16 Juni door den Edelachtb. Heer Burgemeester bijgewoond. Na afloop werd den uit slag bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt door den voorzitter, den heer P. J. ArtsPoels. Klasse Kampioen: le P H. Reintjes 99 p; 2e P. J. Arts 98 p; 3e B. Buijsen 98 p; 4e H. Weijs 97 p; 5e G Lucassen 9/ p; 6e G. de Mulder 96 p; 7e P. van Meijel 96 p; 8s P. Derks 96 p; 9e W. Swinkels 94 p; lie A. Pijpers 93 p. Alles in 10 schoten. Geheime prijs Klasse Kampioen: le pr. B Loonen; 2e A. Barents. Geheime prijs Klasse personeel: le pr. G de Mulder, 2e P. Goossens. Personeel: le P. H. Reintjes 99 p; 2e P. J. Arts 88 p; 3e H. Weijs 98 p; 4o G Lucassen 97 p; 5e P. van Meijel 96 p: 6e G. de Mulder 96 p; 7e W. Swinkels 96 p; 8e J Willems 95 p; 9e A Pijpers 94 p; 10e W. Gommans 94 p; lie J. Willems 94 p; 12a P. Vul- lings 93 p; 13e M. Gusters 92 p: 14a Weijs 92 p; 15e P. de Mulder 91 p; 16a H Voermans 91 p; 17e L Reintjes 91 p; 18e B. Buijsen 90 p; 19e M. Geurts 89 p; 20e P J. de Lauw 89 p. Voetbal. De voelbalvereeniging S.V.V. Smakt heeft besloten groote Bekerwedstrijden te houden op Zondag 28 Juli a.s. Schietwedstrijden. Zondag 9 en 16 Juni j 1. werden te Leanen vanwege de Vrijwil ligersbri- gade en Burgerwacht onderlinge schiet VENRAY, 23 Juni 1929. Verkiezingen 1929. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, waarbij is bepaald: le dat personen, bij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen in dienstbetrekking zijn die kiesgerechtigd zijn, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van dezen, gedurende tenminste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags gelegenheid vinden om te gaan stemmen; 2e dat personen en bestuurders, hiervoor bedoeld, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meer dere arbeidslokalen zijn in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den dag der stemming (dus vanaf 1 Juli a s.) op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, ver meldende de uren, hiervoor bedoeld, waarop voor het bij in dienst zijnde personeel gelegenheid is om te gaan stemmen. Venray 20 Juni 1929 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Naar we vernemen, zal de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, binnenkort nogmaals in Venray eene vergadering beleggen, waarop de voer- diensten der automobilisten in onze gemeente nog eens nader zullen be sproken worden. Deze vergadering zal tijdig per ad vertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Door de Architecten Kooken en Wolters te Eindhoven, is namens het Kerkbestuur der Gerardus Majella- Parochie te Eindhoven—Stratum, bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de Gebr. Oudenhoven te Venray het afbouwen der kerk en toren te Stratum voor de som van f 88000.— In het St. Annage8ticht alhier overleed in den ouderdom van 43 jaren de Eerw. Zusier Z M. P. de Wart. Eindexamen Middelbare Meisjosschool. Pensionaat Jerusalem, 18 Juni. Geëxamineerd 3 candidaten. Geslaagd: E Raymakers, Meerveldhoven.A Stom Breda, L. VUyi8teke, Rotterdam.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1