%gemestvn De lange Fielip FEUILLETON Vergadering Venraysche Werkliedenvereeniging. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Voor allen kke Mijnhardt's abli Marktb en patronaten nog lang niet zijn, wat wij ermee bedoelen; men zoekt naar mid delen ter verbetering, men verdeelt een bisdom in districten, waarvan de patronaataleiders mei elkaar moeten spreken en van elkaar moeten leeren; in één woord, men probeert alles 1 Juist omdat er zoo weinig geboren patronaats leiders zijn, zou ik depatronaten willen beperken tot die jongens, wier godsdienst gevaar loopt, en de straatjongens. Die patronaten, zooals we die tegenwoordig hebben, moesten opgeruimd worden zij moesten worden omgezet in zuiver godsdienstige vereenigingen, bijv. in jongens-congregaties I Tot zoo ver het befaamde Tijd- artikeldat we in beknopten vorm hebben weergegeven. Wat een stof dat heeft opgejaagd 1... Wist de schrijver van te voren. Daar om des te mooier dat hij tóch geschreven heeft 1 Wie altijd zijn mond potdicht houdt, krijgt niet 't verwijt te hooren zijn mond te hebben voorbij gepraat. Een springvloed van Inge zonden Stukken"! Er werd zelfs, onder 't uiten van de zoetsappigste lakeien- taal, gedreigd met den bisschoppelijken kromstaf, dien sommigen steeds achter de deur hebben staan, niet steeds tot genoegen van den Kerkvorst. Het mooie maandblad »Het Patronaat" liet de zaak in de kranten uitvechten. Mgr. de Aartsbisschop deed aan de Jaar vergadering van den Bond van Patro naten in het Aartsbisdom weten nooit zijn goed- of afkeuring te kennen gegeven te hebben over de artikelen ven Rector Schimmel. Uit de botsing der meeningen springt de waarheid te voorschijn. Zoo is 'l ook hier gegaan. De onversaagde Rector heeft overdreven, dat is zeker. Overdrijving is de leugen der eerlijke lieden Zonder overdrijving komt zelden een groote zaak lot stand. Er is de paar laatste jaren hard gewerkt. niet zoo maar veel gepraat doch hard gewerkt.aan het ferm op pooten zetten van de R K. Jeugd beweging in Nederland. De bisschop pelijke programs zijn even prachtig als practi8ch De Gever aller gaven schenke er zijn rijkslen zegen aanl De aandachtige lezer heeft uit zich zelf alreeds het een en anderopgemerkt: le dat de eerw. schrijver in De Tijd al te veel op de schaduw let en al le weinig op het licht; 2e dal de priester op het Patronaat toch allicht méér individueel kan werken, in meer persoonlijk contact staat, dan in de Congregatie; 3e dat de priester die geen z.g »geboren jeugdleider" mocht zijn, daarom nog niet 't Palronaatswerk in den steek moet laten; dan zou de priester die weinig talent van preeken heeft, ook maar niet den preekstoel moeten beklimmen dan zou de opvol» gende directeur weer opnieuw moeten beginnen 4e dat vele goedwillende ouders zich tamelijk machteloos gevoelen om de taak, die God hun op de schouders heeft gelegd, geheel en al naar behooren te vervullen 5e dat er toch wel naast bijna elk Patronaat een Congregatie zal bestaan. En zoo wijders. Mogelijk verwondert zich de een of ander over het feit dat wij dit artikel hebben geschreven. Immers,'t Patronaat van Venray werkt met zijn verscheidene scholen en cursussen aan de maat» schappelijke vorming van de jongens 't Is een der grootste Patronaten van het land. De joDgeren zijn lid van Congregatie of Jonge Derde Orde, de ouderen van H. Familie of Groote Derde Orde; velen zijn lid van beide godsdienstige vereenigingen. Enz. enz. Er zijn feitelijk, op een stuk of tien Humoristisch verhaal uit de dagen van Friedrik Wilhelm I. Vrij naar het Duitsch door B B. Hoe het met den langen Fielip afliep op het feest. Langzaam zonk de zon naar het Westen en vergulde met hare laatste, gouden stralen, torens en vensters van het koninklijk jachtslot, dal lag tegen de vlakke helling van een hoogen heuvel. Bouw- en weiland en groote, weidscha dalen strekten zich uit aan zijn voeten. Hier en daar huizen en hofsfden van den zoogenaamden Slot bewaarder. Rondom, op de heuvels reusachtige bosschen en boomen van het hoofdwoud. Dien dag waren zoowel het Slot als de inwoners in feestdosch gesloken. Vanaf de tinnen der torens, die anders slechts met welig lierend klimop ver sierd zijn, wapperden vlaggen in bonte kleuren dooreen. Op het grasveld, aan den voet van den Slotheuvel hadden do dorpsbewoners onder leiding van den Slotvoogd een soort triomfboog gemaakt van zwsre kransen uit den nentakken. Rondom dien boog hadden ze in den vorm van een groot, wijdsch cirkel kleine dennenboompjes geplant. heele kleintjes na, geen jongens die alleen maar des Zondags wat komen spelen. Hopelijk zal dooreen volgend artikel die verwondering verdwijnen. Zeker, Venrsy's Patronaat verricht dank zij vooral aan 't feit datde Venraysche jongens over 't algemeen nog hèusch zoo kwaad niet zijn zeer veel goeds Maar.... de tijdgeest en velerlei om« 8tandigheden doen vreezen, of dat »zeer veel goeds" wel zal blijven. Zal blijven?..,. Wel, 't moet nog veel beter worden 1 't Kón veel beter wor» den I.... Toch zouden we misschien gezwegen hebben, als niet de bisschop pelijke programs zoo duidelijk den weg wezen en totstuten steun strekten. Wordt vervolgd. De Voorzitter, de heer van Boven opent de vergadering met den Christe lijken groet en roept van harte de talrijk opgekomen leden een welkom toe, speciaal den WelEerw. Heer Adviseur en den heer van Rooy, die zoo aanstonds een kleine uiteenzetting geven zal van de taak van een Be stuurslid eener vereeniging. Allereerst voerde de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts, Adviseur der Ver eeniging het woord en gaf eene alge- meene voorloopige uitstippeling van het ontworpen feest, datde vereeniging ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan zal organiseeren. Het feest zal worden gevierd op 21 Juli 1929 en zal zooals het Katholieken betaamt worden begonnen met een H. Communie door alle leden der Vereei.i- ging. In den middag zal op de Groote Markt eene meeting worden gehouden, waaraan alle zusterverenigingen uit de omliggende plaatsen zullen deel nemen, terwijl een paar Sprekers toe passelijke onderwerpen zullen behan delen. Een en ander zal worden afgewisseld door muziek, 's Avonds in het Patronaat eene feestvergadering met muziek en tooneeluitvoering en spreekbeurten Kortom een echte feest dag voor de Vereeniging die er toe moet bijdragen meer leven in de Vereeniging te brengen en de kracht van de organisatie naar buiten moet demonslreeren, opdat de werklieden- organisatie, die toch een sociale taak in de samenleving te vervullen heeft, meer en meer worde gekend in haar streven en doel. Met het oog op de dadelijk te houden stemming voor een lid van 't bestunr, spoort spr, al degenen aan, die eenig talent bezitten, dit talent in dienst te willen stellen van de vereeniging. De voorzitter dankt den Eerw heer Adviseur voor zijne echoone woorden, waarmee de vergadering onder applaus instemt. Hierna voerde de heer van Rooy het woord en deelde mede, dat het Kring- bestuur met zeer groote belangstelling den groei en bloei der vereeniging in Venray volgde en kon tot zijn vreugde mededeelen, dat er vooruitgang te con siajeeren viel, niet alleen in het aantal leden, maar ook in de waardeering, die de vereeniging mocht ondervinden Met nadruk wees hij er den leden op, dal zij in handen hebben het al of niet slagen van den jaarlijkschen paradedag der R K. Arbeidersbeweging, die dit jaar, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Venraysche afdeel, hier zal gehouden wórden. Hij hoopt dan ook, dat allen zonder uitzondering aanwezig zullen zijn en daadwerkelijk meehelpen om de kracht der arbeiders naar builen te demon slreeren Over het sannemen eener bestuurs functie wordt door de leden vaak al te zwaar geoordeeld. Zeker, zulk een functie vraagt leiding en voorlichting Daar moest de begroeting van den koning plaala hebben. Op het weiland daarnaast waren een paar lange tafels neergezeldaar zaten de boeren, die voor de drijfjacht ont boden waren en werden door den Slotheer zelf rijkelijk voorzien zoowel van de droge als natte voortbrengselen der aarde. De boerinnen waren natuur lijk ook op hun paaschbest in volle kleedij verschenen en het anders zoo stille slotplein leefde geheel en al op in die boDte mengeling van veelkleurige kleederdracht. Ten slotte kwam eindelijk ook de Schout aangeloopen in vol ornaatde lange slippen van zijn fonkelnieuwe rokjas sleepten bijna over het gras en de geweldige pruik op zijn gefronst voorhoofd gaven hem een heel voor naam en deftig aanzien, ten minste, dat meende hij van zich zelf. De boeren echter konden hun lachen bijna niet inhouden en als hij al de op en aanmerkingen, grappen en kwinkslagen had kunnen hooren, welke achter zijn rug gemaakt werden, dan zou hij waarschijnlijk niet zoo heel erg goed geluimd geweest zijn. Hij wilde echter niets hooren in het volle bewustzijn van zijn waardigheid liep hij midden tusschen de boeren door zonder zich te verwaardigen hen te groeten en ging recht op den kasteelheer af, dien hij met een diepe bniging vereerde. Ah, Heer School, riep deze. En is U heel zeker van uw redevoering Zijt gij niet bang, wanneer ge eenmaal voor Zijne Majesteit staat, dal ge in te geven, maar hij, die in zicti voelt de kracht om een goed bestuurslid te zijr., heeft dan ook geen recht zich aan dien plicht te onttrekken, waardoor hij zoowel als de vereeniging sehade lijdt Nadat was overgegaan tot stemming voor een bestuurslid, in de vacature Martens, werd bij herstemming gekozen met 16 van de 31 uitgebrachte stem men, de heer M. Kapel, die verklaar de zijne benoeming aan te nemen en op verzoek van den voorzitter aan de bestuurstafel plaats nam. De secretaris van Gerven deed mede- deeling van hel kolenspaarfonds, waar voor door de 40 leden f724,10 was op zijde gelegd. Een commissie van aankoop werd benoemd bestaande uit de heeren San ders, Rommen, Rikken en v. Zwamen. Ook niet spaarders zullen in de ge legenheid gesteld worden, kolen bij het fonds te bestellen, mits de gelden tegelijk met de bestelling worden overhandigd aan de commissie. Een aparte vergadering zal door de spaar» ders gehouden worden, teneinde te beraadslagen over de te bestellen soorten en kwaliteit der steenkolen. Hierna werd besloten deel te nemen aan de meeting te Boxmeer, en om 1.30 vanaf hel bondslokaal per fiets te vertrekken. De Eerw. heer Adviseur sprak nog» maals over eenige punten van het a.s feest, als 't dragen van insigne's, die 25 ct. kosten. Strijdliederen zullen gratis verspreid woiden, terwijl de directeur der Kleine Fanfare zich be» reid heeft verklaard, de melodie aan de leden te leeren. Voor Herwonnen Levenskracht zullen dien dag bloemp» jes verkocht worden. De regelings» commissie zal bestaan uit de heeren Millen, Aarts, Rutten, Lenssen en v. Zwamen. Verder deelde de Adviseur nog mee, dat er ook een vereeniging van Over» heidspersoneel zal worden opgericht, waardoor de organisatie ten zeerste zal worden versterkt In deze afdeeling worden opgenomen de personen, in dienst van gemeenten en gestichten en zal St. Paulusvereeniging genoemd worden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met chr. groet. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Hoe te handelen met de overgebleven kuikens VRAAG: Ik heb dit jaar van een bedrijf, waar de kippen op pullorum onderzocht zijn, eendaagskuikens laten komen, W. L toen ze aankwamen zagen ze er mooi uit, de verpakking was bok in orde, ik had dus goede hoop. Maar een dag of drie daarna begonnen er al enkele te suffen en ze kregen een wit propje aan den aara, ze kregen een rond, dik buikje, staken de vleugels haast zijwaarts en stonden maar te knikken. Al heel gauw was 1/3 deel aangetast en in dien tijd stierven er ook vele. Ik heb er toen drie opgestuurd naar Rotterdam en liet kwam zooals men mij reeds voorspeld had, uit, pullorum. Nu zijn ze 7 weken oud Verscheidene zijn erg klein gebleven en van de 150 heb ik er nog 97 over. De meesten zijn vlug en groot genoeg. Gaarne had ik in Peel en Maas zonder naam of woonplaats bericht op de volgende vragen 1. Zou ik die kleine kuikens aan houden of niet 2. Ze loopen allemaal nog op dezelfde plaats, waar de sterfte begon. Zou dat terrein besmet zijn, en hoe lang dan nog 3. Als ik de flinkste hennetjes aan- uw speech zult blijven steken Wij hopen van niet, Hoogheid. Wij hebben ze goed »gemarmeried"... hij bedoelde gememoreerd, en als wij onze oogen sluiten, zoodat de blikken van den konicg ons niet in de war kunnen brengen, dan zullen we ze »par bleu" zooals Heer Overste Röderer gewoon is le zeggen, goed aflezen. Zoo sprak de Schout, maar in zijn hart was hij toch niet zoo gerust, als hij het wel deed voorkomen voor den kasteelheer. Die redevoering, welke hij fijn opgerold en heel zorgvuldig in een mooi papier ingewikkeld in zijn rechterhand vasthield, drukte hem als een alp zoo zwaar op zijn hart. Hier en daar parelde reeds een druppeltje angstzweet op zijn bleek gerimpeld voorhoofd hoe meer hij zich bewust werd, dat het groote oogenblik naderde des te meer bekroop hem dit onver klaarbare gevoel van onrust, hetwelk alle groote oogenblikken en gebeurte nissen voorafgaat. In zijn opgewondenheid had hij wel duizend dingen te ordenen, te regelen en t6 bevelen; hij liep, rende en sprong heen en weer, dat zijn pruik op zijn rug scheen te dansen. Ofschoon de koning voor het invallen van de duisternis niet verwacht werd, siond hij er op, dat de boeren zich nu al vast zouden gaan opstellen in een kring langs de dennenboompjes. Maar daar viel hem plotseling in, dat het overreiken van de bloemruiker eerst nog Bens moest gerepeteerd worden. Toen hij echter tot de ontdekki g kwam, dat Ann°, de dochter uii den houdt, zou ik dan later weer kans krijgen op pullorum? Ik broed zelf niet, doch koop ieder jaar eendaags kuikens. Ik heb de kunstmoeder goed ontsmet en daar zitten nu weer een daagskuikens onder van 2 Juni af. Ze zijn nu dus 8 dagen oud. Tot nog toe is alles goed gegaan met de deze. Ze zijn van een ander adres dan den eersten keer en loopan nu in een vertrekje met uitloop, waar de eerste kuikens niet geweest zijn. De oude hennen, waar de laatste eendaags kuikens van afstammen zijn niet onderzocht op pullorum, doch omdat die man hier in het dorp woont wist ik, dal hij gezonde kuikens afleverde. Tot nog toe gaat het met de deze veel beter dan met de eerste, want toen die 8 dagen oud waren, heerschte de ziekte er al volop onder. X. ANTWOORD: 't Is wat le zeggen met die pullorum. Wij kregen deze week 'n brief van een fokstationhouder van den A. B. T. Bdal is net zoo iets als bij jullie de L; L T. B. Die fokstationhouder heeft 242 W.L. op bloed laten onderzoeken en geen enkele werd besmet verklaard. Hij leverde dit jaar weer, evenals vorige jaren, een massa kuikens af en de vraag was steeds grooter dan z'n voor raad. De fokstationhouder hier bedoeld staat bekend als iemand, die altijd beste, sterke kuikens afleverde Nu zond hij o a, ook 100 kuikens naar 'n andere provincie en deze kwamen goed aan. De fokstationhouder kreeg zelfs twee dagen later eene dankbetuiging voor de prima waar I Hij stond daar echter niet verwon derd over, want tot nog toe had hij geen klachten vernomen. In het dorp waar hij woont, had hij heel veel kuikens afgeleverd en daarvan wist hij, dat er om zoo te zeggen géén van stierven, net zoo min als bij hem thuis Ja, wel 'n enkel kuiken, maar dat gebeurt altijd, 't Is een wijs man, die de verdachte kuikens er masr direct tusschen uit neemt, dan redt hij hoogst waarschijnlijk een massa kuikens, die anders beslist dood gegaan zouden zijn. De boer denkt daar nog lang niet genoeg aan. Een week na de tevredenheidsver klaring kwam de tweede brief. Die was heel anders van t03n, want een groote hoop der kuikens was ziek en enkele waren reeds dood. Nog een week later bracht de post brief no 3 I En toen was 't heelemaal mis! De afnemer uit die andere provincie had 'n paar gestorven kuikens laten onderzoeken en kreeg toen bericht: Pullorum Hij wilde alles wat er over gebleven was, retour zenden en vroeg net geld terug, benevens f25 schade vergoeding. De fokstationhouder wilde dat zieke restje natuurlijk niet accepteeren en daar had hij gelijk aan, want mogelijk was anders z'n heele inrichting in gevaar gekomen. De leverancier had gedaan wat hij doen kon: alle dieren laten onderzoe ken en toen bleek, dat ze pullorumvrij waren aan 't broeden voor den ver koop. Wat kon men nog meer van 'm verlangen. Vreemd hé, dat de klacht maar van één persoon kwam, terwijl toch meer dere personen uit dezelfde broedsels kuikens hebben gehad. Jk weet dit alles van nabij, omdat ik mede het toezicht heb over bovenbedoeld fok- station. Toen de klacht kwam, heeft de fok stationhouder deze direct aan ons door gezonden en direct had er onderzoek plaats met het gevolg, dat voor den leverancier gunstig. Misschien vraagt u, of die kuikens, waar de afnemer over klaagde, niet van pullorum gestorven zijn Ik ant woord dan: als de seruminrichting of het instituut te Utrecht zeggen van ja zal het ook wel zoo zijn. Daar mogen we dan niet aan twijfelen. »Gouden Sleutel" nog niet op haar plaals was, verloor bij bijna zijn bezinning. Terstond moest er een boer naar de wel een kwartier ver gelegen herberg rijden en het nalatige meisje aanstonds ter plaatse ontbieden. De bruid van den molenaar zou overigens reeds lang op het feestterrein verschenen zijn, indien zij niet, vanwege de boodschap van Geertrui, op haar toekomsligen bruidegom had zitten wachten. Eindelijk kwam haar Fielip haastig aangeloopen. Het begon reeds tamelijk te schemeren en het meisje, het lange wachten moe, stond juist op hel punt zich opgetooid en wel naar het Slot te begeven Onze Fielip werd dan ook niet erg vriendelijk ontvangen Gij hier? Je vadsr, die hier in de voorkamer zit, zei laatst, dat je voor- loopig hier niet meer naar toe zoudt komen, want als de Pruisen je zagen, dan was je verloren. Ja, dat weet ik wel, maar ik Z8l wel zorgen, dat ze mij niet te zien krijgen. Wees nu stil, want vader mag niet weten dat ik hier ben, als hij het merkt, dan krijg ik de volle laag. Wat? Heeft vader je verboden en kom je toch Als ik dat geweten had, dan had ik geen woord tegen je gezegd Bijna verbluft keek de lange Fielip zijn bruid in haar donkere oogen, maar heel diep in die oogen meende hij toch te zien, dat het zoo kwaad niet gemeend was. Wees nu niet boos, Anna, terwille van jou ben ik hier gekomen. Terwille van mij? Nu dan kunt De fout heeft waarschijnlijk gezeten bij den afnemer. Wie zegt, of't terrein daar niet besmet was, of de kunstmoe der, het hokje, de drink en eetbakken Natuurlijk komt men dit nooit zuiver te weten, want als er zoo iets aan de hand is, werdt men «gesloten". Een lang transport is ook niet be vorderlijk aan de gezondheid der kui kens, maar de afnemsr betuigde na aankomst der kuikens z'n volle tevre denheid over het gezonden goed. Het is altijd verstandig met zulke verkla ringen eenige dagen te wachten, want pullorum openbaart zich meestal niet direct. Maar zouden de kippsn wel allemaal pullorumvrij geweest zijn? hoor ik vragen. Ja, dat is niet zeker, al schreef men dat de 242 dieren »pullorumvrij" wer den bevonden. Men neemt aan, en het zal ook wel zoo wezen dat één bloedonderzoek niet voldoende is, ma. w. dat er toch nog wel besmette hoen ders onder kunnen zitten, al is dat bij 'l bloedonderzoek niet gebleken. En dit nu is jammer 1 Maar er is niets aan te doen. De omstandigheid, dat er slechts één klacht kwam bij dit fokstation, doet vermoeden, dat de die ren daar wel pullorumvrij zullen zijn en dat de schuld ligt buiten het fok station. Slechte huisvesting, fouten in de verzorging en voeding, verkeerde tem peratuur, besmet terrein, overbevolking enz. zijn allemaal factoren, dia de ziekte bevorderen, ja zelfs kunnen op wekken. Nu de beantwoording uwer vragen: 1. Die kleine kuikens zou ik on tegenzeggelijk opruimen Al komen ze aan den leg, dan zou u er nog niet veel plezier van beleven. 2. Dat terrein zal zeer zeker besmet zijn en moet dus ontsmet worden Uit zich zelf zal het, wanneer er geen dieren meer loopen, ook wel ontsmet ten. Hoe lang dat dit duren zal, hangt van verschillende omstandigheden af Is het terrein begroeid met gras, ligt het hoog en droog, kan de zon er overal bij. dan zal dat eerdar plaals hebben, dan anders. Ik durf niet te zeggen, wanneer, we zijn nog te weinig met deze ziekte op de hoogte 3 Voor de consumptie eieren kunt u de beste diertjes mi wel aanhouden, maar het is toch ook best mogelijk, dat er smetstofdragers onder schuilen In dit geval moet u het volgend opfok seizoen voorzichtig wezen. Die voor zichtigheid bestaat hierin, dat u het volgend jaar geen kuikens opfokt, waar deze hennetjes geloopen hebben en nog zullen loopen. 't Wordt dus allemaal een hoogst lastige zaak voor u. Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpll- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Venezolanen vallen Curasao binnen. Een aanval op Willemstad. Een groep Venuzolaansche opstande lingen heeft Zondag onder leiding van generaal Urbina die in Venuzuela reeds talrijke opstanden tegen president Gomez heeft georganiseerd zich me s'er gemaakt van Willemstad en het hoofd station van Curasao. Er ontstond een gevecht met de potitietroepen, dat ver scheidene uren duurde en in den loop waarvan talrijke politieagenten en officieren gedood werden Da gouver neur van Cursgao en de commandant van het garnizoen, die beiden trachtten de orde te herstellen zijn gevangen ge meteen wel weer rechtsomkeer maken. Je hebt me nu gezien, ga nu, dadelijk komt vader. Ja, maar ik wilde je zoo graag eens zien als je die bloemruiker aan den koning overreikt en ik ben toch ook zoo dol nieuwsgierig naar die groote Turken en al die lange kerels, die zou ik toch ook zoo graag eens zien. O, daar heb je het al. Zie je, dal is de ware reden, waarom je hierzaar toe zijt gekomen en dan moet ge nog zeggen, dat het terwille van mij was. Misschien ben je nog in staal om dadelijk openlijk naast een van die la>ge berenmutsen te gaan staan, alleen om maar te bewijzen, dat je nog een duim langer bent dan de langste onder hen, op gevaar af van mij en je ouden vader in het ongeluk te storten. Jullie zijn nog veel ijdeler dan vrouwen. Anna, wees nu niet kinderachtig, ik zal wel zorgen, dat ze mij niet te pakken krijgen. Kijk eens, wat ik voor moois voor je heb meegebracht Ge zult je van avond voor die Heeren uit Werlijn niet behoeven te schamen, zie toch eens hoe prachtig dat schittert en fonkelt.. Onder het uitspreken van did gewichtige woorden, trok onze Fielip de krans van kIa(6"goud uit het papieren omhulsel le voorschijn, dat hij zoolang achter zijn jas verborgen had gehouden. Hebt gij dit voor mij gekocht? riep het meisje door den glans verblind. Je bent toch een gosde, brave jongen. Hier. heb je een kus... maar ga nu naar huis, je weet niet welke angs'en ik uitsta, als je hier in de buurt blijft van de Pruisen. Wordt vervolgd. met Verstopping en onregelma! onmisbaar. Werkfei of pijn. Bij Apotl ten, I l[ang der 1 Dooé it vai inde genomen en metci a'.en weggevoerd aan het A kaansche stoomscsibo, van de opstand< eve meester hadden Het Miniaterie]oniën het volgende med In den loop vai 9 dezer heeft van naar schalienezu met blijkbaar legizolaa Regeering geri; Jinge militaire politie flVille overvallen. Ondanks den der werd deze door mach rebellen overman iant-n V. werd hierbij g le sei M., zoomede de b jn Z en een aantal m: ht ge De brigadier vi olger nader bericht gunden leden. De bende plugt mi magazijn der ka rist c den gezagvoeaer de liggend stoomscl pinge naar Venezuela range slaagden er boveijen G neur en den Coi der troepen bij verrat licht met enkele mili; boor den stoomer te br De gouverneur, n-coc dant en de milit intui naar Willemstad &rd Dinsdagochtend Hr Kortenaer, die juit Ci terugkeerden, vaanH wederom daarh vol bemanning, verste nlan divisie, terwijl Hr og H> gereed \t ordt gema in eve spoedig vertrek n«st In wateren. Door den s lood. Dinsdagmiddag s ha heeft in de Da erij i N. V. Baconfabrie ihooi ernstig ongeval geha 16-jarigearbeiderE itMij werd bij het aau een van de electriacing g De onmiddellijk gene Dr. F. Geelen tr de I geesten op le etgee mocht baten. Philips I n. Naar wij vermbor d Philips te Eindhce Nijmegen aanvri bouw van een fabrieksgebouw, het de N.V. Philifc vestiging aldaar. Do moord te Gfcuwki Na8r wij venijn d( veroordeelden indakG Nieuwkerk uit Leeuwarden ovf Huis van Teunissen en afzonderlijk, de e&n va over Zwolle, de r tre 13,30 uur via Staio Invoerin et. Wij hebben nemen, dat de Januari 1930, dde later in werking Hel van het jaar lij r de kingsteliing deze net l op de ziektefrepui niet de meest geamijn. dien zal wel blijer nc veel voorbereidin ffen worden voordat apparaat dezer kan komen. irkge Door den tipden, Te Eindhoven ii H. onder een rai n go •trein geraakt. Hem werd een toestand is ernstig Goedkoopeplen. In Oostelijk van oude aarda get t t ingei I blij vangi na. Bewa Am»t verti groote hoeveelhe wezij leruggeloopan tot En voor dien gekocht 1 Een doodeÉng. Zaterdagmiddag 30-jarige stiefdoch leker weduwnaar, die zianke in de gemeente h igd, raam van de hoogte van circfcespi Het meisje kwaminne van hel pand in d Iraat en werd dood opg 101- Op 22 Juni Burm te Hor.tei leeftijd te bereiken mgev op fcrede 18 die •er K rdt n lerki l rdiep de 101- ROERMOND. Up E van Maandag wan )er 5 eieren. Groote eieren va) tot Kleine eieren vitot Eendeneieren va tot VENLO. Op d Veil eeniging van M aren voerd 1 800.000 eiei Groote eieren va Kleine eieren va Eendeneieren va Ganzeneieren va-tot Kippeneieren pe ).96. tot tot tot

Peel en Maas | 1929 | | pagina 8