UCTONOft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEDLEN-ROELOFS Nog vijf weken. Oome vertelt. i manufacture! (VOORDELIGST/! '(YOQBDÊELIfóT, CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Propagandisten voor! Accountantskantoor H. OKHUYSEN, VENLO Eet meer groenten. Sport. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 25 MEI 1929 Vijftigste Jaargang No. 21 i BLIJKEN I TOCH HET PEEL EN MAAS TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7'/> ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 „BEHOUDENIS DER KRANKEN OOSTRUM. De vijf weken, die ons r.og van de verkiezing voor de Tweede Kamer scheiden, zijn wel de voornaamste in het bestaan eener Katholieke Kiesver eeniging Zoo ooit dan moet er nu gewerkt worden Het is nu tijd van propaganda, van harden arbeid voor de katholieke zaak, dag en nacht zouden we haast zeggen. Dd groole taak der Kalh. Kiesver eeniging is nu te zorgen dat de katholieken van Limburg, mannen en vrouwen, op 3 Juli opgaan naar de stembus; dat ze geldig stemmen dat ze katholiek stemmen. Daarvoor moet de geestdrift worden opgewekt, waarmede de katholieke beginselen zoo dikwijls in het verleden de katholieken van Limburg rondom de s'embus hebben bezield Bij de stemming in de Kaih. Staatspartij op 5 Mei en tevoren bij de candidaal- stelling hebben we onze belangen laten spreKenherhalen we dit nogmaals aan de stembus van 3 Juli zijn het de katholieke beginselen, onze katholici teit, die ons hecht samenbinden tol d sterkste eenheid, die in Nederland denkbaar is, want er is geen partij, die zoo groote richtsnoeren heeft als wij katholieken; beginselen, die alle vervolgingen van 19 ecuwen overleef» den, die ons in de groote lijn der historie aaneenkoppalen met de eerste strijders voor het Christendom, die beleden wat wij beleden en alles ver droegen om dezelfde princiepen, die ons leiding geven en waarvoor wij zoo gemakkelijk, maar zoo krachtig kunnen getuigen met ons stembiljet. Besturen onzer Kiesvereenigingen, er is nu geen minuut meer te verlie zen. Vanaf heden op uw post 1 Komt bijeen, morgen, Zondag op het laatst als het vanavond niet meer kan. Om ringt U met een flink aantal propa gandisten 1 Vergeet ook de vrouwelijke niet I En in d8 gemeenten en parochies, waar op dit oogenblik geen Kiesver- eeniging bestaat, mogen zij, die ver antwoordelijkheid dragen, hun verant woordelijkheid gevoelen en zorgen, dat ook daar een flinke propaganda wordt ontwikkeld Ook daar behooren de Katholieke kiezers tot de groote katholieke menig te, die op 3 Juli als een groote een heid naar de stembus optrekt, om front te maken voor alles wat den katholiek dierbaar is, tegen den tegenstander, die de maatschappij in een andere richting drijven wil, welke de onze niet mag zjjn- De middelen, welke moeten worden aangewend, om tot het succes te leiden overwege men in elke plaats afzonder lijk Hetbe8luur der Kath. Staatspartij is ons allen voorgegaan. Vijftien verschil lende pakkende strooibiljetten, met honderdduizenden gedrukt, wachten op verspreiding; de prachtigste verkie zingsplaten liggen gereed: overal kan de katholieke propagandafilm vertoond worden. Maken we overal van die middelen gebruik, maar laten we het daar nie bij. Elk onderdeel van het katholieke kiezerskorps, zooals dat omsloten wordt door de grenzen van steden, dorpen en gehuchten van Limburg, worde af zonderlijk bewerkt, vooral door een goed voorbereid huisbezoek en door allen samen te roepen op kiezersver gaderingen met flinke sprekers. Er moet ten spoedigste een actie ontplooid, evenredig aan het gewicht van de groole zaak waar het om gaat: een katholieke vertegenwoordiging in de Tweede Kamer zoo talrijk mogelijk Geen katholiekestem kunnen we daar bij missen. Van één enkele stem kan zoo veel afhangen. Bedenkt, dat op eiken zetel door de Katholieke Staatspartij in de Tweede Kamer ingenomen, geen vijand kan plaats nemen om ons te bestrijden. Elke stem meer, die wij er kunnen uitbrengen, kan den doorslag geven in de beslissing van voor een christelijke ordening der maatschappij allerbelang rijkste kwesties; elke verded'ger meer der katholieke zaak en van het alge meen belang is van het hoogste ge wicht voor ons Nederland. En elke stem gewonnen is een stem minder voor den tegenstander. Geen katholiek mag daarom op 3 Juli achterblijven Geen katholiek mag stemmen op een andere lijst dan de katholieke. Limburg moet meer dan 160 000 katholieke stemmen uitbrengen. De overgroote katholieke meerderheid van one gewest moet op 3 Juli duidelijker spreken dan ooit! Onze katholieke mijnwerkers, prach tige organisatiemannen in hun harde leven, voor wie wij den grootsten eer bied hebben, zijn ons voorgegaan in het terugdringen vsn h9t socialisme. Geheel Limburg moet aan de stembus hun werk bevestigen. Mannen en vrouwen van Limburg, dat is een krachtige propaganda van vijf weken waard. Wij, Katholieken, willen Limburg hou'en. Wanneer katholiek Limburg z'n schouders zet onder een groot werk, slaagt en wint het. Het grootste werk van dit oogenblik is de actie voor de Tweede Kamerverkiezing Nu aan 't werk! Het ia nu de tijd 1 Propagandisten voor I ROELAND. Een oud pastoorsraadseltje t Is lang, zeer lang geleden. Ik was nog zoo'n aankomende jongen. Een 3de, oude pastoor, met een jeugdig hart, een echte kindervriend, stelde ons een raadsel'je voor. 't Was op een Pinksterdag. Welke is de grootste gave, die de Almachtige God verleenen kan, en ook het liefste geeft, en welke de menschen 't minste vragen? Wie weet dat? Dat is de Hemel, meende er een. Dat is voor 't ander leven, mijn jongen ik bedoel de grootste gave in deze wereld, in dit leven. Dan, den Hemel willen alle menschen wel heb ben, en vragen er ook wel om, maar ze maken 't er niet altijd naar. Dus, wel begrepen De grootste gave in dit leven. Veel centen, waagde een koop man8zoon. Niet waar, verbeterde hem een beter onderlegde. Ja, daar vragen wel de meeste menschen naar, maar daar is O L.H. al zeer karig mee, want Hij zegt, dat rijkdommen zijn distels en doornen, en Hij is toch te goed om distels en doornen te geven, die in geen geval de hoogste gave kunnen zijn. Er zijn meer slechte dan goede menschen, die veel centen hebben. Goed geantwoord, sprak de grijs aard. Als dat de grootste gave Gods was, dan had God ze toch zeker gegund aan Jezus, zijn eigen en eenigen zoon Was die rijk Neen, arm geboren, arm geleefJ en nog armer gestorven. 't Is wel een gave Gods, mijne viiendjes, maar lang, o lang niet de hoogste, en de^menschen maken er, jammer genoeg, eer misbruik dan een goed gebruik van. Gij weet wel van den kameel en de naaldoog Ja, Pastooi rijken komen maar moeilijk in den Hemel, omdat 't juist 't eenigste is, wat ze met hun rijkdom niet wenschen te koopen. Sterke beenen, die de weelde dragen, sprak een jonge wijsgeer. Maar gij, die zoo knap spreek woorden aanhaalt, wat is dan wel de grootste gave van God, en welke Hij ook nog 't liefst geeft? Ik denk de H. Communie, waar Jezus zich zelf geeft. Ja, ja, dat is 't, riep heel het koor van brave jongens. Dat we er ook niet eerder aan gedacht hadden 1 Gij komt er wel dichter bij, mijn jongens, maar 't is het ware nog niet. O zeker, de H Communie is een aller grootste gave Gods, en men vraagt zich af wat O L.H. nog me9r en beter geven kan dan zijn eigen Vleasch en Bloed. En toch heeft Hij nog iets beters. Wie weet het Hier stonden de toehoorders stil met open mond naar den pastoor. Wacht, ik zal u op weg helpen. Is de H Communie een Sacrament? Ja, en wel het allerheiligste der Sacramenten. Zeer juistmaar wat is nu een Sacrament Een uitwendig teeken, door Chris tus ingesteld om genade aan te duiden en te geven. Gij kent uwen catechismus goed van buiten, mijn jongen, maar kent ge hem ook van binnen Verstaai ge hem goed? We zullen eens zien. Dus een Sacrament, dus ook de H. Communie, ia een genademiddel hé? Verslaat gij goed Een middel, geen doel. Dat versta ik niet goed, pastoor Communiceert gij enkel om te communiceereo, of.hebt gij daarbij een ander doel op 't oog? Ja, om genade te ontvangen ofte vermeerderen, om braaf en heilig te leven. Waarom eten en drinken wij Is t alleen om te eten en te drinken Weineen, om te leven. Zijt ge er nog niet? Jawelde H. Communie, heeft O.L.H. zelf gezegd, is het voedsel en de drank onzer ziel, en dient om ons het bovennatuurlijk leven te geven, te onderhouden en te versterken 't Brandt, mijn jongen, gij zijt er heel dicht bij. Maar dat bovennatuur ijk leven, wat is dat? Daar heb ik u allemaal weer vast. En welken feest dag vieren wij vandaag? Pinksteren I Ik ben er, roept eene stemDe hoogste gave, welke God geven kan, dat is de H Geest. Wat heeft O.L H dan ook het laatst gegeven, de H. Communie of den H Geest Ook voor Hem was leste 't beste Het Pinksterfeest heeft de kroon gezet op al zijn werk. Had Hij den H. Geest niet als laatste en hoogste gave aangekondigd en beloofd aan zijne Apostelen. En de groote bekeering der Apostelen had die geen plaats op Pinksteren, toen de H. Geest over hen nederdaalde? Had Jezus niet gezegd dat het vleasch tot weinig diende, maar dat de geest het leven geeft? Welnu als God ons zijn eigen Heiligen Geest geeft, dan eerst leven wij vol maakt het geestelijk, bovennatuurlijk leyen. Eene vraag nog. Kan men ook slecht communiceeren, en Jezus vleesch eten en zijn bloed drinken tot eigen ver doemenis? Ja, als men in slecht gesteltenis sen de H. Communie ontvangt. Kan men ook den H. Geest tot eigen verdoemenis ontvangen Neen, dat is onmogelijk En wat geeft God ons 't liefst? Zijn H. Geest, want dat zei O L H. eens Indien gij, menschen, die slecht zijt, toch goede dingen aan uwe kinde ren weet te geven, hoeveel liever zal de Vader zjjn goeden Geest geven aan wie er om vragen. Ventje, gij wordt nog predikant, Ja. zijn H. Geest geeft God 't liefst. Maar.. Hij wil er om gevraagd worden I Precies, en wordt er wel veel gevraagd om den H Geest? Men vraagt van alles san O.L H maar naar den H. Geest is weinig vraag, en daarom leven er zooveel menschen naar den boozen geest, of wat 't zelfde is naar den wereidschen geest. Mijn lieve jongens, we moesten eigenlijk niets anders vragen aan O.L H dan den H. Geest. Als Hij ons toch het hoogste en beste geeft wat Hij heeft, dan geeft Hij toch zeker de rest, hel mindere, waar en wanneer wij't noodig hebben- Dan hoeven we niet meer te communiceereD, waagde een weinig nadenkend ventje. Dan hoef je ook niet meer te eten en te drinken om te leven. God wil gevraagd worden om zijne gaven, en zeer zeker voor de hoogste gave, den H. Geest, en Hij wil gevraagd worden op de manier die Jezus zelf heeft voorgeschreven De H Sacramenten zijn daaronder begrepen, en zijn wel het heiligste en sterkste gebed. Kinderen, wat ik u nu geleerd heb, leerde ik, toen ik uwen leeftijd had van mijn pastoor, en sindsdien heb ik alle dagen gevraagd om den H. Geest, en bid nog iederen morgen om 9 uur gij weet wel dat was 't uur der nederdaling van den H. Geest op Pinksterdag den schoonen lof/ang Kom o Heilige Geest, en dan is 't mij altijd of eene bestraling van hierboven mijne arme ziel verlicht. Ik raad u zeer sterk dezelfde oefening aan. Och 1 Adres voor VENRAYPATERSLAAN 14 Inrichten, contröleeren van alle administraties. Belasting-adviezen. P.S. Lesuur voor candidaten Rek. Crt. Boekh. Dinsdag 28 Mei, half 6. vergeten wij toch nooit den goeden, Heiligen Geest, die slleen ons leven, deugd, heiligheid en eeuwige zaligheid kan waarborgen Ve!e, vele jaren zijn vervlogen sinds ik het raadseltje van den ouden oastoor hoorde oplossen, maar vergeten ïeb ik 't nooit, ook wel omdat mijne brave moeder, die een zeer bijzondere zeldzame devotie had tot den H Geest, mij er graag aan herinnerde. Ik heb de vrijheid maar genomen om iets uit den goeden ouden tijd te vertellen, wat steeds nieuw is, gelijk wat eeuwig is, en waaraan wij, die, helaaszooveel wereldschen geest inademen, al een zeer bijzonder behoefte hebben. Of is 't niet meer waar, dat: De grootste en heerlijkste gave, welke de Almachtige God ons geven kan, en welke zijne Vaderlijke Goedheid ons 't liefst geeft, 't minst gewaardeerd en gevraagd wordt 't Is maar eene vraag, die ieder voor zich zelf kan beantwoorden. OOME 2e prijs St. Antonius Halfweg 120 p 3e prijs De Eendracht Veulen 117 p 4e prijs De Batavieren Castenray 112 p 5e prijs St. Anna Venray 101 p 6e prijs St. Joris Leunen 98 p 7e prijs St. Oda Venray 77 p 8e prijs Ons Gnoegen Ysselsteyn 39 p Personeele Kampioen le prijs J. Arts Merselo met 43 p 2e prijs J. v. Osch Merselo met 39 p Personeel le prijs J. van Osch, Merselo 25 p 2e prijs J. Beckers, Oostrum 4 rozen 3e prijs J. Arts, Msraelo 5 vieren 4e prijs F. HoedBmakers, Venray 4drieën 5e prija A. Thyssen, Venray 4 iweëen 6e prijs J. de Bruin, Leunen 5 eenen Koningschieten te Merselo. Zondag had te Merselo bij de Hand- boogschutlerlj »St. Hubertus" hetjaar- lijksche Koningschieten plaats. Dezen titel wist J. v. Osch te behalen met 115 punten. De prijzen werden behaald als volgt In de »Daily Express" schrijft Dr. Cole over 't aanbreken van de lente. Het is, naar haar oordeel, de tijd om van dieet te veranderen en de in den winter verloren schoonheid en gezond held terug te winnen door het gebruik van groenten. Specialisten in de voe dingsleer hebben vastgesteld, dat de minerale stoffen in de groenten van veel meer waarde zijn, dan die we van den dokter of apotheker ontvangen. Van eenige groenten geeft ze dan de gunstige werking Rauwe of gekookte uien bevatten zwavel, dat niet te versmaden is voor de huidverzorging. Ze werken daaren boven kalmeerend op de zenuwen door de vluchtige olieën, die ze bevatten. Spinazie is een uitnemend geneesmiddel voor degenen, die aan bloedarmoede lijden. Ze zijn rijk aan ijzer, dat nieuwe bloedlichaampjes vormt en aan de bleeke wangen de kleur hergeeft. Wie wil de poederdoos van moeder Natuur versmaden Om de huii van alle kwaaltjes te genezen, die zich in dezen tijd vsn 't aar voordoen, zijn raapstelen uitstekend Flauwe tomaten en komkommers ge nezen leverafwijkingen, die bleekzucht veroorzaken en 't heele lichaam ver zwakken. Bieten of kroten zijn van beteekenis voor de vetaanzetting. Wie van ronde vormen houdt, kan hier terecht. Niet alleen dat ze de velaanzettiDg bevorderen, maar ook werken ze mee aan de warmteproductie. Magere menschen hebben vaak kou I Wie te vet is, doet goed sla te eten, daar deze groenten vermagerende eigenschappen bezit. Ook is 'leengoed middel tegen slapeloosheid, terwijl het evenals spinazie een vrij hoog gehalte aan ijzer bevat Voor het zuiveren van het bloed doen de wortelen goeden dienst. Ze komen ook de aantrekkelijkheid der huid ten Uit dit alles blijkt wel, dat hetgeen overbodige luxe is groenten te eten en dat de uitnoodiging, die het Centraal Bureau voor veilingen op de bekende reclameplaten alleszins aanbeveling verdient, opgevolgd te worden: Eet meer groenten en fruit 1 Concours handhoogschuttershond. Maandag was er bij onze handboog schutterij »St Hubertus" groot Bonds- concours, uitgeschreven door den Handhoogschuttershond >De Vriend schap", waarvan de uitslag was als volgt Eerste Zeslallen, le prijs Ons Genoegen Ysselsteyn 171 p 2e prijs St. Hubertus Merselo 165 p 3e prija Diana Venray 164 p 4e prijs St Antonius Halfweg 158 p 5e prijs St. Oda Venray 156 p 6a prijs De Batavieren Castenray 153 7e prijs De Eendracht Veulen 147 p 8a prijs St. Anna Venray 145 p 9e prijs St Joris Leunen 139 p 10e prijs H Maria Oostrum 114 p 11e prijs St. Sebastianus Nachtegaal 109 Tweede Zestallen le prijs St. Hubertus, Merselo 125 p le J. Arts, Keizer met 124 punlen 2e J. v. Osch, Koning 115 3e H. Arts, 105 4e A Marcellis 98 5e J. v. Dijck 95 6e H. v. Ooi 91 7e H van Osch 86 8e P. J. van Hoof 75 9e M Marcellis 73 10e W. van Stiphout 69 11e S. van Vegchei 68 12e M. Arts 62 13e J. Bardoel 52 14e L van Hoof 43 In 32 pijlen. VENRAY, 25 Mei 1929. YTaarschuwing. Het blijkt mij, dat nog steeds enkele voerlieden op de wegen komen met paarden, wier hoeven beslagen zijn met niet geheel platte hoefijzers. Zulks is ingevolge artikel 22a der Algemeene politieverordening verboden. Hierop zal streng worden gelet en bij overtreding onmiddellijk proces verbaal worden opgemaakt. Venray 21 Mei 1929. De Burgemeester van Venray, O VAN DE LOO. Op de dezer dagen gehouden examens voor huishoudcursus en fraaie handwerken slaagden van de Mode vakschool ES AID. Mej M. Vullings, M. van Meijel, M. Claes, A. Janssen, N. Derks, N. Vullings en D. Ewals te Venray, M Verheijen, N. Janssen, A. Litjens, A Janssen, G Vermeulen en A. Janssen te Oostrum, M. Geurls te Ysselstein, W. van Helden en Crooy- mans te Horst, en O. Lemmens te Boxmeer. Zij ontvingen allen hunne opleiding van Mej. C. Voesten, gedipl. leerares ie Horst. Zaterdagmorgen werd door de politie te Kesseleik in de nabijheid van een water de Wijers aangetroffen een >ersoon, een zekere V. uit Venray. Jeze, kleermaker van beroep, was voorheen werkzaam geweest te Blerick en is vandaar verirokken om elders werk te zoeken. Door de duisternis vermoedelijk misleid, heeft hij zich te Kesseleik in een bosch neergelegd. Volgens zijne mededeeling zou hij bij het vallen van zijn rijwiel zijn voet zoodanig hebben verstuikt, dat gaan eene onmogelijkheid was. Versmachtend van den dorst tengevolge van de pijn heeft hij op handen en voeten den nabijgelegen waterplas bereikt en is daar bij ongeluk ingevallen tot over zijn middel. Op zijn hulpgeroep werd hij door een landbouwer le Kesseleik uit zijne benauwde positie gered. Na verbonden te zijn werd hij per auto naar Venray overgebracht. - Wij lezen in »de Graafschap" naar aanleiding van een te Doetinchem gehouden tentoonstelling in het Beurs gebouw »Een der fraaiste stands is die van den heer H de Lange, vertegenwoor diger van de bekende Walram sigaren fabriek te Venray, is bij deze prachtige hoekstand met veel succes te werk getogen om hetgerenomeerde Walram* prodact in niet minder dan twaalf soorten, doch in slechts één kwaliteit, n.l. de beste, hier overzichtelijk ten toon te stellen. De bijzonder mooie verpakking en de rijke verscheiden heid werken daartoe vanzelfsprekend mede eD de reputatie van het product zelve doet we! de rest om het succes te completeeren. Summa summarum een zeer ge slaagde expositie, waarvoor den heer de Lange ons compliment.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1