Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. JAlFONflft J. VMEULEN-ROELOFS Pinksterfeest. De Stembussen j manufacturen} YOÖRDEÜ.™ YOORDEELIö^ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een Middeleeuwsch Accountantskantoor H. OKHUYSEN, VENLO van 5 Mei en 3 Juli. Meisjesliefde. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 18 MEI 1929 Vijftigste Jaargang No. 20 i BLIJKEN f, TOCH HET j> PEEL EN MAAS i MANUFACTURE i BLIJKEN I TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bi] abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt B ca <33 s=s dS S—i fcsd s— <33 CO ca <33 3 H t/3 O O <33 CQ Het Paaschfeest is het begin vaneen vijftigdaagsche vreugde; het Pinkster feest is het slot daarvan. Vroeger be schouwde men de vijftig dagen, waar van Paschen de aanvang en Pinksteren het einde was, als één groot vreugde feest Geheel dezen tusschentijd van vijftig dagen noemde men Pinksteren Zoo merkt Guido Gezelle op: »De Grieken zeiden pempe of rente tegen 5 en zoo wij van vijf vijftig maken, zoo maakten zij van pente pentecostes, vijfiigste; dit hebben de Hollanders nagedaan en pinksteren gezeid." Reeds in het begin der christelijke lijden behoorde bet Pinksterfeest tot de allervo9rnaam8te feesten. De harten aller katholieken weten, dat dit feest tot het voornaamste behoort, schreef Paus Leo de Groote. De Middeleeuwers wisten de geheime beteekenis van dit feest duidelijk voor te stellen door uiterlijke plechtigheden Gelijk zij hun Paaschvreugde inzetten met een prachtig Paaschlied en het Paaschspel zoo eindigden zij dit vreugdefeest eveneens met een heerlijk Pinksterlied, waarbij zij bijzondere plechtigheden uitvoerden. Eerst aanhoorde men het verhaal van den eersten Pinksterdag te Jeru lem: »Toen de dag van het Pinkster feest was aangebroken, bevonden zich de leerlingen allen op ééne plaats te samen; en plotseling ontstond er uit den hemel een geluid, als van een hevigen opkomenden wind en vervulde het gansche huis, waar zij vereenigd waren. En er verschenen hun verdeel de tongen sis van vuur en zetten zich op ieder hunner neder: en zij werden allen vervuld van den H. Geest." De gebeurtenis van het feest was aangekondigd en nu ging men die gebeurtenis voorstellen. Het Pinksterlied werd ingezet door forsche, krachtige stemmen, die zongen Kom, H. Geest en zend van uit den hemel een straal van uw licht. En terwijl de forsche stemmen dit lied inzetten, schetterden op eens vele bazuinen met kracht door het kerkruim heen, ter nadoening, zegt G. Gezelle, van den stormenden wind, die eertijds gehoord werd op het eerste Pinkster feest. Tegelijk daalde nu van boven door geheel de kerk een regen van rozenbladeren neer om door deze roode blaadjes de vurige tongen te verbeelden, die over de apostelen nederdaalden Men vindt tegenwoordig in oude kerk boeken nog wel eens zulk een rozen blaadje, want de geloovigen bewaarden zulk een rozenblad gaarne tot herden king van deze Pinksterplechtigheid. In sommige kerken werd ook een duif neergelaten, die dan door de kerk heen vloog en het is bekend, dat zich zulk een pinksterduif heeft nedergezet op den schouder van den H. Franciscus van Sales. Terwijl in de kerk de sterke stemmen het lied zongen, begeleid door de schetterende bezuinen, galmden buiten de kerkklokken de groolsche feest vreugde overal rond en op kunstige wijze werd van uit den kerktoren langs alle kanten vuur de lucht ingeapat 't was. een vuurwerk op middeleeuw sche wijze. Zooals men ziet, maakten den mid deleeuwers nog al werk van het Pinksterfeest, om op allerlei wijzen de geheime beteekenis van dit feest te doen uitkomen. »'t Was, zoo zegt de Vlaamsche dichter Gezelle, om die zaken levendig *e binnen te brengen, die nu zoo zelden overdacht en zoo snel vergeten zijn, sedert dat er in de wereld zoo veel anderwetsche wijsheid geleerd en geweten wordt." De Pinksterhymne, waarbij al deze plechtigheden geschieden en die heden nog gezongen wordt vóór het Evangelie op Pinksteren, is dan ook wonderschoon. 't Is een onvergelijkelijk lied, waarin een lieflijke hemelsche geur ons tegen waait. Ziehier het Pinksterlied: Kom, o Heil'ge Geest, daal neer; En zend uit uw hemelsfeer Van uw gloed een flikkering; Kom, der armen Vader zoet, Gever, kom, van alle goed, Kom, der ziel verheldering. Trooster bij uitnemendheid, Lieve Gast ons hart bereid, Altoos lieve tempering; Bij het zwoegen heul en rust, Bij de hitte koelte en lust, Bij de tranen leniging. 01 Volzaal'ge hemelgloed, Vul het innigst van 't gemoed Van uw trouwe volgeling Niets heeft glans of helderheid, Niets blijft ooit van schuld bevrijd Zonder uw bemiddeling. Wasch al wat er is onrein Nat wat droog en dor moog' zijn Heel al wat er wonde ontving Buig den straffen, strammen wil Koester 't harte koud en kil Richt wat op een afweg ging. Geef hem, die aan U zich houdt En geloovig op U bouwt, Zevenvoud uw zegening Geef der deugd haar recht op loon Geef in 't einde behouden kroon, De eind'loos blijde zaliging. kiesstelsel, hetwelk de mogelijkheid heeft gebracht, dat ook groepen van kiezers, die in de Rijkskieakringen in de minderheid blijven, door verzame ling van stemmen over het geheele land, hun invloed kunnen doen gel den. Deze plaatsing is geschied overeen komstig het kiesreglement en Limburg heeft deze derhalve le aanvaarden. Volgens het parool van het Partijbe stuur spraken we daarover voor 3 Juli niet meer. Thans moet de volle aandacht op de propaganda gericht. Het komt er nu alleen op aan zooveel thogelijk stem msn te winnen voor onze candidaten- lijst. De overige vijf candidaten zijn de plaatsvervangers voor de zooeven ge noemde. Hun volgorde doet er niet toe. Zou dr. Nolens uit de Kamer gaan, dan wordt hij opgevolgd door mr. dr. Regout; Henri Hermans heeft J. H Maenen als plaatsvervanger; J. Ament op zijn beurt H. Trienekens, terwijl ir. M. Bongaerts en M. van Poll dan zullen vervangen worden door de heeren mr. P. Truijen en P. J. Rutten Ziedaar onze candidatenlijst 1 Ze mag er wezen. Eensgezind zal katholiek Limburg voor haar in het vuur treden, in het sterke bewustzijn, wat steeds ons sterke bewustzijn was, dat we één moeten zijn, als we onze candidaten hebben te verdedigen tegen over die van andere partijen. Geen zeven weken scheiden ons meer van den gewichtigen dag van 3 Juli. Het wordt kort dag. Besturen der Kath. Kiesvereenigingen en propagan disten aan den arbeid 1 Houdt vergaderingen, gaat op huis bezoek, licht de kiezers voor, weest op uw hoede voor de tegenstanders, die geen dorpje zelfs onbewerkt zullen laten. Zorgt dat heel katholiek Lim burg op Woensdag 3 Juli naar de stembus gaat en stemt op Mgr. dr Nolens, no. 1 van de katholieke lijst 1 ROELAND. Adres voor VENRAY: PATERSLAAN 14 Inrichten, controleeren van alle administraties. Belasting-adviezen. P.S. Lesuur voor candidaten Rek. Crt. Boekh. Dinsdag 21 Mei, half 6. Nu 5 Mei achter den rug is, zij onze volle aandacht gevestigd op Juli a.s. Op 5 Mei stemden we in onze Kath, Kiesvereeniging. Het was het werk in de binnenkamer onzer eigen katholieke politieke organisatie. Men gaf ons een stembiljet in de hand met 36 namen van candidaten We hadden ze voor 't uitzoeken. En zoo goed en kwaad als we konden, hebben we gestemd, ieder naar zijn eigsn opinie of denkrichting, zooals men tegenwoordig met een min of meer geleerd woord zegt. Aan die stembus, waarheen we allen door onze politieke organisatie geroe pen werden, stemden we dus verdeeld maar om op Woensdag 3 Juli des te eensgezinder te kunnen zijn. Dan, op den dag der offïcieele Kamerverkiezing, stemt heel katholiek Limburg op no. 1 van de katholieke lijst en maakt het wit'e puntje voor den naam van Dr, Nolens rood 1 Vrij en frank, zoo democratisch als maar mogelijk is, democratischer dan de zich noemende sociaal-democraten het hun leden veroorloven durven hebben we onze stem uitgebracht. We konden nemen, wie we wilden en alle leden der Kiesvereeniging hadden evenveel invloed op den uitslag. En die invloed van ons allen, zooals we verdeeld zijn in verschillende maat schappelijke standen en denkrichtingen weerspiegelt zich in het resultaat der stemming: de vastgestelde candidaten lijst. Voorop gaat dr. Nolens, de leider der Katholieke Tweede Kamerfractie! de aanvoerder der dertig. We behoeven er niets verder van te zeggen. Lim burg stelt er een eer in, hem boven aan op de lijst te hebben. Nummer twee is Henri Hermans, een natuurlijke keuze voor een pro vincie met een zoo talrijke arbeiders bevolking als Limburg. Nummer drie is J. C- Ament, een candidaat waar onze duizenden boeren recht op hebben. Nummer vier is ir. Bongaerts, de Limburg8che oud minister van Water staat, de man van onze groote water staats en verkeersbelangen, met een prachtigen staat van dienst in het verleden, van wien we nog veel mogen verwachten in de toekomst. Nummer vijf is Max van Poll. Zij plaatsnemen op onze lijst was voor Limburg en wel voor heel Nederland een verrassing, Het is een gevolg van het nieuwe Dat is de practische liefde, die van het meisje mag verwacht worden. Liefde is geen droom; liefde is werkelijkheid. smaakt als room De vrouwen hebben dikwijls geklaagd als er iets mis is, dan zijn wij de zondebokken. Neen, neen 1 de vrouwen zijn de besten, dikwijls, meestal. Het jong meisje vooral moet zich doen gelden wel te verslaan op tijd en stond en op de geschikte plaats. Maar dan mag zij niet denken dat zij altijd het middelpunt moet zijn van allerlei attenties. Het meisje en de vrouw wordt wel eens genoemd het zwakke geslacht. We willen dat woord »zwakke geslacht" niet gebruiken in den zin dat de vrouw zich gemakkelijk laat ompraten. Alleen kan het genomen worden in dezen zin de vrouw is niet zoo sterk gebouwd als de jongen en de man en daarom moet zij op sommige oogenblikken wat meer worden toege stoken en wat meer geholpenof althans het meisje is niet gemaakt om een werk te doen dat te zwaar is voor haar handen, en dat past op de schou ders van een man. Zijn wij 't accoord? Dat de meisjes om hun mindere kracht zich echter niet laten vertroete len en er altijd op uit zijn om te ont vangen en te krijgen. Er komt een tijd dat zij het moederlijke moeten boven halen en ten dienste stellen van de gemeenschap waarin zij zich bewegen. Van de meisjes wordt gezegd dat ze de liefde in pand hebben. Weet ge wel wat liefde is? Liefde is geen popeling van 't hart; liefde is geen verzuchtingliefde is of moet toch zijn een daadliefde wil zeggen geven, dienst bewijzen, goed doen, helpen waar nood is. De liefde van het meisje moet eerst en vooral ondervonden worden door hen, die in haar omgeving leven. Vader en moeder, broers en zusters moeten het eerst genieten van de liefdeweldaden van het meisje. Toen het meisje nog kind was, dan speelde zij met haar poppen zij ver zorgde ze, zij maakte er kleedjes voor, zij dekte ze onder. Nu is het kind meisje meid geworden, groot meisje, en nu moet ze zorgen voor groote poppen, levende meubeltjes, die haar zusjes en broerkes zijn. Nu mag dat meisje niet verdragen dat moeder alleen de zorgen draagt voor de kleinennu moet het meisje mede moeder spelen nu moet ze wasschen, strijken, naaien nu moet zij de drukte van het huis houden helpen verlichten. Nu niet meer »om te lachen" maar serieus, VENRAY, 18 Mei 1929. Waarschuwing ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray achten het noodzakelijk nog eens aan te sporen tot de meest moge lijke waakzaamheid met betrekking tot het voorkomen en blusschen van bosch heidebranden. De aandacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende: 1. Het is bekend, dat bij een ver blijf in de bosschen en de heide, bij droog weder en speciaal in het warme jaargetijde de minste onachtzaamheid de grootste nadeelige gevolgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer of van een eindje ?igaar of het wegvliegen van vonken van sigaar of pijp, schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan en aldus een strafbaar feit opleveren volgens artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar om. een straf van 14 dagen hechtenis of f 100 boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzichtigheid of voorzorg gevasr voor boschheide-, helm-, gras- en veenbrand doet ont staan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ont staat. Het rooken in de bosschen en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut verboden, terwijl ook ten Rtrengste verboden is het, om welke reden dan ook, zonder vergun ning van het bevoegde gezag, aanleg gen van vuur in of in de nabijheid van bosschen of heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe van 14 dagen hechtenis of f 100 boete het aanleggen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit ver band wordt er nog met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen niet zonder toezicht in de bosschen of heide mogen verblijven, aangezien de erva ring leert, dst de jeugd zich gaarne onledig houdt met het spelen met vuur, of het doen ontstaan van kleine branden, waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien. Dringend manen wij ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote verantwoordelijkheid wel te beseffen. 2. Wanneer een botch- of heide brand ontstaan is, moet degene, die zulks het eerst ziet, er voor zorgen, dat daarvan terstond worde kennis gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maatregelen kunnen worden genomen om den brand zijn voortgang zooveel mogelijk te sluiten. Venray 14 Mei 1929 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Verbod van rooken ter voorkoming van gevaar voor bosch-, heide-, gras- of veenbrand. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray herin nerl de ingezetenen aan het besluit van Burgemeester en Wethouders d.d. 11 Juni 1925, waarbij ingevolge het bepaalde bij artikel 429 sub 4 van het Wetboek van Strafrecht, is VERBODEN het rooken in alle bosschen, veen- turf- en heidegronden en tot op een afstand van tien Meter hiervan op alle daardoor, daarin, daarlangs of daarbij gelegen wegen, voetpaden of open plaatsen of terreinen. Dit besluit is op de wijze, bedoeld in ariikel 172 der Gemeentewet, denzelfden dag afgekon digd en onmiddellijk in werking gelraden. Aan dit verbod zal zeer streng de hand worden gehouden en bij overtre ding onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Venray 14 Mei 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Verbod van loopen in de bosschen, De Burgemeester van Venray brengt nogmaals ter algemeece kennis, dat het, met het oog op het groote brand gevaar, verboden is in de gemeente- bosschen zich op te houden. Aan de bosschen zijn plaatjes aange bracht ^Verboden Toegang". Aan dit verbod zal streng d6 hand worden gehouden en bij overtreding onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Tegen degenen, die de geplaatste bordjes mochten verwijderen, verplaat sen of beschadigen, zal met gestreng heid worden opgetreden. Venray 14 Mei 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 14, 2de lid jo. art. 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat op heden is ingekomen een ver klaring van Johannes Versteegen, dat hij, nu eene vergunning beschikbaar geworden, volhardt bij zijn op 16 Juli 1919 ingediend verzoek om vergun ning tot verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het huis, plaatselijk gemerkt Oirlo F 3, op welk verzoek toen echter af wijzend werd beschikt uilsluitend op grond, dat het wettelijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schrif telijk bezwaren indienen. Venray 19 Mei 1929 Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de opgaven, bedoeld bij artikel 31 der Drankwet, ingevolge het tweede lid van genoemd artikel, op heden voor eenieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd en in het openbaar aangeplakt, terwijl tegen betaling der kosten een afschrift wordt verkrijgbaar gesteld. Venray 15 Mei 1929 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Inspectie verlofgangers. Het jaarlijksch onderzoek der verlof gangers van de lichtingen 1917 en 1920 zal alhier plaats hebben voor de gemeenten Venray en Wanssum op 5 Juni 1929 in het St Antonius- patronaat. Uitbreiding St. Annagesticht Venray. De vereeniging der Zusters van Liefde, gevestigd te Venray, heeft gesloten een 5 pet. leening groot f 1,300,000 met machtiging van den H. Stoel te Rome. Hiertoe worden uitge geven f 600,000.— 5 pet. obligatiën (deel uitmakende van bovengenoemde leening) in stukken van f 1000 en f500 aan toonder, voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende op 1 Mei en 1 November. De koers van uitgifte is 99ipet. De afgesloten geldleening moet de benoodigde gelden leveren voor uit breiding van het thans bestaande St. Annagesticht te Venray, door aldaar een Zusterhuis te bouwen en de kapel te vergrooten. Tevens zullen maatrege len genomen worden voor den verderen bouw en installatie van 't St. Maria- gesticht te Noordwij k. Fancy-Fair. Door de leerlingen van het Pensionaat »Jeruzalem" alhier zal een Fancy Fair gehouden worden op Zondag 23 en Maandag 24 Juni a.s. De opbrengst is ten bate der Missies van de Zusters Ursulinen. Wij verwijzen de lezers van ons blad naar de in het tweede blad voor komende dienstregeling der autobussen van den Heer G. Kupers alhier. Wijl hierin nogal eenige verander ingen zijn aangebracht, raden wij aan deze te bewaren. Zor.dag had alhier het jaarlijksch Koningschieten plaats van de Schutterij »St. Anna". Er werd druk gekampt op het mooie St. Annapark. Tenslotte wist de schutter Jan van Es den konings titel te verwerven, waarna de schutterij een rondgang door het dorp maakte. De offlcieele uitslag der stemming in de Kiesvereenigingen. LIMBURG. 1. Kwaliteitszetel Internationale Vraagstukken. (Plaatsvervanger). Regout 27785 gekozen P.V. Serrarens 2393 Kwaliteitszetel Landbouwzaken. Ament 22010 gekozen Trienekens 22328 gekozen Quaedvlieg 10276 Twee vrije zetels. Bongaerts 20990 gekozen le Van Poll 11368 gekozen 2e Truyen 19143 gekozen le P V. Rutten 12098 gekozen 2e P.V. 1. 2. 1. t. 3 4.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1