Harde Baard PÜR0L J&FöNtf* fYQQimW Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. iJAtFQNllft ftOOMmiGSTf J. TERMEDLSN-ROELOFS MANUFACTUREN j BLIJKEN TOCH HET CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie f XA ca De Kath CandidatenliiSt U08de ««uitaten geven, als de voeding Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kippenhouderij op het platteland Accountantskantoor H. OKHUYSEN, VENLO Wenken en mededeelinaen Van de kippen wordt hoe langer hoe Na de stemming!! Uit da Zakenwereld. Vijftigste Jaargang No. 19 1) manufacturen j BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 54 ?ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, alzonderl. nummers 5 cent "Wijnhandel Venray, Gr. Markt B s=s s S—1 L Si 3 <so Q4 u. C/2 O '3 O <x> Ook van geiten moeten de hoeven verpleegd worden. Worden de hoef- spleten niet van tijd tot lijd gereinigd, dan maakt het aanzittende vuil het hoorn niet alleen zacht, maar dikwijls ook rot, en geeft aanleiding tot onge steldheden. Waarvoor is dal? vroeg iemand, die eer. kweekerij bezocht en rondom den voet der vruchtboomen een laag turf molm (15— 20 c M) zag aanbrengen. Dat heeft verschillende voordeelen, luidde het antwoord, oa dat door deze bedekking de bodem vrij blijft van onkruid, los, en ook in het droge jaar getij vochtig. Da grond om den boom blijft ook vrij van meikeverlarven, en de wortelvorming wordt er zeer door bevorderd. De mest, aan kleine hoopjes op het land gezet, loopt kans te verbranden door de groole warmte ontwikkeling Men ziet ze vaak zwaar rooken als ze op het land liggen. De plaatsen, waar de mest ligt, geven meest een veel te geilen groei, terwijl de grond, waar het overige komt, er lang niet zoo goed voorslaat. Het is steeds het meest aan te raden, den meal, zooals die van den meslhoop komt, terstond en zoo gelijk matig mogelijk onder te werken. mm Het mesten van vee zal dóo alleen IViU"' vouuiuuimiij gelijkmatig geschiedt. Dit heeft betrek Max van Poll krygt da tweede vr«e plaats in Limburg, Bulten niet herkozen. Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwijft met slechts een weinig king zoowel op de hoeveelheid als op den tijd van voederen. Het lichaam der dieren gaat er naar staan en gewent aan hoeveelheid en voedertijd zoodanig, Het nieuwe kiesreglement der Kath dat het de voor de 8pjj8Vertering Staatspartij, dat verleden Zondag bij noodige sappen gereed houdt, de stemmingen in de Kath Kiesver Ongeregelde voedering heeft altijd eeniging gevolgd is, beeft een groote onvoldoende benutting van het voeder verrassing gebracht en wel in onzen tengevolge, eigen kieskring Limburg In pas aangelegde aarbeibedden Op den tweeden vrijen zetel (de 5o wordt in 't voorjaar niet gespit, dei plaats van de door deze stemming mQat wordt alleen vlak ondergewerkt vastgestelde lijst) is nl. met de hser werk mag eigenlijk niet later dan Ruiten van Wanssurn gekozen, maar jn Maart geschieden, da heer Max van Poll van Helmond. Groenleplanten moeten vóór men ze Het nieuwe Kiesreglement zorgt er buiten in den grond zet, voldoende sterk voor, dat ook allerlei minderheids en g8bard zijn. Planten, die in den bak groepen in de Kath Staatspartij in- verweekelijkt en te lang geworden zijn, vloed kunnen uitoefenen, naar gelang vallen tegen. Er onts'aat stremming in van hare getalsterkte Daarom kan een den gr0ei en er komt een half goed candidaat vooi een vrije plaats in ver- produkt of te vroege z&advorming B—r schillende kieskringen candidaat wor den gesteld Bij het opmaken van den uitslag wordt zoo'n candidaat gehandhaafd op de lijst van dien kieskring, waarin hij procentsgewijze in verhouding tot het aantal in een kieskring uitgebrachte stemmen, het grootste aantal stemmen als lid heeft behaald. En hij wordt daar in aanmerking gebracht met het aantal stemmen als lid, dat hij in alle kieskringen samen, waarin hij candidaat was, op zich heefi vereeDigd. De beer van Poll behaalde in den kieskring Den Bosch 4590 stemmen als lid en in Limburg slechts 3735, maar in Limburg kreeg hij een hooger percentage van het aantal uitgebrachte geldige stemmen dan in Den Bosch en hij komt daarom in aanmerking voor de Limburgsche lijst, met alle stemmen, die hij in het geheele land als lid behaald he'ft. Dit zijn 11.208 stemmen meer dan ae neer rvuuen, die volgens de algemeene meening }e88n de prijzen van *hans met loonend reeds gekozen wee blijven ik kan op mijn vingers natel- In de groep van kieskringen Leiden, 'en« "al er Jaar velen zijn, die er Dordrecht, Friesland en Groningen zelfs op toe Reven en lol die velen za heeft de heer Bulten geen meerderheid waarschijnlijk ook behooren. Miu kunnen behalen. Ook de heer Veraart dunkt, de kippenhouderij zal er een is niet herkozen. ala8 ?oor krijgen. Wat zou toch de We mogen verwachleD, dat de vol gende nieuwe candidaten de Tweede Kamer zullen binnengaan, wanneer tenminste de 31 zetels behaald worden, waarop wordt gerekend; Bongaerts, Den Haag; van Pol.l, Hel mond; Lockefeer, Hulst, (middenstand) door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAGHet is verschrikkelijk, zoovet-.l kuikens er dood in den dop blijven. Mij dunkt het wordt ieder jaar "Hiïhééfr hier due ruim duizend en aU dat 100 d°°r R,aan. de heer Rutten I zal het verkoopen van eandaagskuikena leg de broedperiode voorafgaande, werden geforceerd. Nu bedoel ik niet uitsluitend: met kunstverlichting, maar vooral met te hoog eiwitrijk voer 1 Er werd nog niet zoo heel lang in zeker pluimveeblad geschreven door iemand, die duizenden en' duizenden kuikens had uitgebroed en opgefokt. «Proefondervindelijk is mij gebleken, dat, hoe hooger het percentage eiwit werd opgevoerd, des te vetl8r of wel taaier werd het z g. wit van het ei, waardoor dit voor de embryo's of aanstaande kuikens in het ei, onver» leerbaar was géwordén, zoodat ze of in den dop bleven steken of wel uit hel ei kwamen, doch gewoonlijk na korten tijd stierven. Bij eone sectie bleek dan ook de dooierrest onverteerd in het lichaampje gebleven te zijn. Geheel onafhankelijk van mijn eigen waarnemingen in deze vond ik een paar maand later in een der buiten- landsche vakbladen hetzelfde feit beschreven. Hoe hooger men het eiwitpercentage opvoert, des te duurder de samenstel ling wordt, hoe meer de gezondheid der hoenders in gevaar komt en de kans voor het niet uitkomen der broedeieren stijgt. Daarentegen is een te laag eiwilpercentage weer niet bevorderlijk voor den leg en wordt daardoor dus ook al gauw te duur De practijk heeft geleerd, dat samenstel lingen, waarvan het percentage verteerbaar eiwit tusschen 22 en 25 procent ligt, het meest aan hun doel beantwoorden." Tot zoover da schrijver. Of het werkelijk de oorzaak van den grooten tegenslag bij de broederij is, durven wij niet te bevestigen, doch dat er verschil in wit is, dat is zeker. Klutsen we een ei van een kip, die met voer van te hoog eiwit gevoerd is, en houden we den dooier tusschen de vingers, dan komt het wit daar als een lange dunne slier aan hangen terwijl wanneer men hetzelfde doet met een ei van hoenders, die een I lagere samenstelling gekregen hebben, de inhoud meer compact blijft. Door de droogvoedermethode krijgen onze hedend68g3che kippen veel meer eiwit in, dan vroeger, toen men sprak van J gewichtsdeel ochtendvoer met 2 deelen hardvoer. Thans is de verhouding heel anders geworden, nu gebruiken de kippen per dag we! pl.m 50 gram ochtendvoer, dus ten naasten bij li/t maal zooveel als voorheen. Wat ook 'n voorname factor is? Vele kippenhouders halen masr ui de dieren, wat er uit te halen is, zonder de conditie der dieren zelve te letten Daardoor laken natuurlijk vele kippen tegen den broedtijd als 't ware half uitgemergeld Deze winter heeft abnormaal lang geduurd, was tevens bovenmatig streng. Dat alles heeft de fokdieren geen goed an, dit is zeker. We zien dan ook veel tegenslag bij het fokken van duiven, van konijnen zelfs, naar wij vernemen. Het groenvoer schijnt mede een zeer groote rol te spelen in de bevruchting, en groen is er dit jaar nog masr heel weinig geweest. De naam gras maand was voor April 'n ware bespot ting. Nu zijn we al bijna tot half Mei genaderd En de Natuur heeft zich nog maar kwalijk hersteld van den opstop per, welken de Winter haar uitdeelde. Alles is minstens 'n maand achter, de broedtijd schijnt daar geen uitzon dering op te maken. Adres voor VENRAYPATERSLAAN 14. Inrichten, contröleeren van alle administraties. Belasting-adviezen. P.S. Lesuur voor candidaten Rek. Crt. Boekh. Dinsdag 14 Mei, half 6. Doos 30, 60, Tube 80 cc vastgesteld te zijn. De beroemde en democratische groot industrieel, Sir Alfred Mond, liet zich onlangs als volgt uit: »Wanneer men werkgevers en werk nemers maar aan zich zelf wilde over laten ze zouden hun weg tot maat schappelijk heil wel vinden." Critiseer nooit een methode of plan van anderen in uw zaak, tenzij ge zeker weet, dat ge er iets beters voor hebt aan te bieden Verdiep U niet zoozeer in wat ge morgen gaat doen, dan ge vandaag niets doet. Een sprookjeEr leefde eens een man, die zeker was, dat hij niet een heele massa meer geld had kunnen maken, als hij in een andere branche was gegaan. Goed werk door personeel moet erkend worden. Men vergeet zelden het standje, dat noodig is, meestal echter den lof, die niet minder op zijn plaats zou zijn. De personeelchef van elke firma mag dit punt niet vergeten. Waar de lof uitblijft, blijven spoedig ook de lofwaardige prestaties uit Laat uw ontevredenheid ontevreden heid met uzelf zijn. Wie de klok altijd in de gaten houdt, dient in de gaten te worden gehouden. oorzaak wezen van het vele dood in den dop Ik wil aannemen, dat deze winter er mede de schuld aan heeft maar m i. toch niet alleen, want na normale winters bleven er ook steeds meer kuikens dood in den dop. Gaarne vernam ik in Peel en Maas uw oordeel Ulüliu; JUUUIVCIDOI, iiu.o.p Teuling8, Den Bosch; Uyen, Eindhoven; Naam en plaatsnaam s.v.p. weglaten v d. Meys, Utrecht (arbeider); Hellen-w"nt :- berg Hubar (middenstander); Guyt, (organisatie overheidspersoneel) en Dr Droog, Heemstede. want anders kan iederesn me aanwij zen. ANTWOORDDeze klacht hoort men meer, we kunnen ze gerust be schouwen als het type der vele dusda nige kischten. 3 I meer gevergd, dat is zeker, we gaan steeds verder van de Natuur af en we Wij hadder. een ouderwetsch stren- zien in de Nsluur, dal zij alle uitersten gen winter. Mocher nu eens pen steeds tracht te verijdelen, zomer op volgen a 1 in het jaar 1435 De hoog opgevoerde productie zal Toen was het ook een zeer koud na- dus in het algemeen aan de Natuur winter en voorjaar De wind was Oost wel eenige reden gegeven hebben, om en koud, daar viel op aller wegen in in te grijpen, bezorgd als zij steeds is, Maart, April en Mei geen dauw, geen dat alles nist op kracht blijft, regen. En op St. Jan was het nog zoo Daar komt nog dit bij, dat vroeger koud, «dat de vrouwen bet zonder stoof de kippen niet zoo jong werden afge- in de k^rk niet konden houden. Maar slacht. Men raapte toen dus procentisch toen volgde een zomertje, zoo heerlijk véél meer broedeieren van 2, 3jarige en groeizaam: »Dat in korte tijt het kippen dan thans. Wie heeft er nu nog Gras en Koren groeyden, Zij kregen driejarige kippen Bijna niemand meer 1 viervout meer gras, koren ende graan, Voor de productie is dat toe te juichen Als ieder in zijn schuren te voren had gedaan." Overvloed was er in boom gaard, tuin en velden. Moge 1929 even vruchtbaar zijn 1 maar met dat al zijn het tegenwoordig bijna uitsluitend broedeieren van heel jorge kippen, die bovendien met allerlei kunstmiddeltjes tot eeu zwareu winter Een Armband-Horloge? Die man is het rijkst, wiens genoegens het goedkoopst zijn. Liefdadigheid is schadelijk, tenzij ze den begunstigde helpt er onafhankelijk van te worden. Recente uitspraak van Henry Ford j »We zijn uit een oogpunt van politiek tegen hard werk. We willen niet op den rug van een man laden, wat we op den rug van een machine kunnen laden. Er is een verschil tusschen een hard werkende man en i hard werk." Weinig dingen kunnen beschouwd worden absoluut correct en duurzaam De Voorzitter van den R.K. Kiezers bond in den Statenxieskring Horst, Baron de Weichs de Wenne te Geyste- ren,heeft op enkele hem naar aanleiding van de gehouden stemming gestelde vragen geantwoord als volgt: Wat zegt u van den uitslag der verleden Zondag gehouden stemming in de R. K. Staatspartij Deze stemming heeft als gevolg gehad, dat niet alleen vertegenwoordigers van speciale denkrichtingen in de kamer zullen komeD, maar ook meer specia liteiten op bepaalde gebieden, dan verwacht was. Immers de heer van Poll is vertegenwoordiger eener speciale denkrichting, de heer Droog is een medische specialiteit, de heer Hellenberg Hubaer specialiteit voor middenstands aangelegenheden. De volksgezondheid en de welvaart van den middenstand zijn zeer zeker van zoo groot nationaal belang, dat een partij als de R K. Staatspartij een of tw'ee deskundige op dit gebied evenmin kan missen, als deskundige voor handels waterstaat landbouw arbeids en arbeidersbelangen De verkiezing van den heer van Poll bewijst, dat in het huis van Dr, Schaepman plaats is voor vele kinde ren. Van dit standpunt uit bezien ben ik met den uitslag tevreden. Maar wat zegt u ervan dat Limburg een zetel moet afstaan aan een niet Limburger Wij hebben in de Staatspartij reeds 6 jaar geleden aanvaardt een stelsel dat parallel loopt met het bij de offi cieele stemming gevolgde stelsel namelijk, dat personen over het heele land verspreid samen komen werken, m a.w dat het heele land wordt beschouwd als een kieskring Nu dit stelsel eenmaal vast_ in de statuten, moeten wij ons erbij neer te leggen. In mijn hart voel ik veel voor hef districtsstelsel, dat ieder district voor zijn eigen candidaten zorgt. Waa de uitslag voor u een verras- sing? De uitslag was voor mij in zoover geen verrassing, als ik mij voor den uitslag weinig geïnteresseerd heb, zoo lang er nog geen gegevens betreffende den uitslag over het heele land te verkrijgen waren. Er moest met de mogelijkheid gere kend worden, dat door den uitslag der stemming in andere districten ook de uitslag in Limburg beïnvloed zou kun nen worden. Ik zal echter toegeven, dat de uitslag voor mij in zoover wel een verrassing was, als ik deze mogelijk zeer gering achtte. Immera vier jaar geleden bestond die mogelijkheid ook. Toen dachten wij dat Dr. Möller op de Limburgsche lijst zou komen. De stevige Limburgsche trekpaarden hebben toen echter zoo'n aanhang mee gesleept, dat de vijf zetels voor vijf Limburgsche afgevaardigden behouden bleven, waarbij kwam, dat Dr. Möller in Brabant zelf reeds een zoo grooten aanhang had, dat hij daar als zittend lid in aanmerking kon komen. Zijn de Limburgsche kiezers er op gewezen, dat er gevaar bestaat, dat een Limburgsche zetel zou moeten worden afgestaan aan een interprovin cialen candidaat? Vier jaren geleden hebben wij er zeer duidelijk op gewezen en hebben het parool uitgegeven Limburg voor de Limbu'gersl Ook thana is gewezen op bedoelde mogelijkheid. Ik heb mij thans na de reorganisatie niet bevoegd geacht, deze mogelijkheid te bestrijden. De statuten openen deze mogelijkheid, als bestuurslid wil ik niet tegen de statuten ingaan, trouwens was ons alle persoonlijke propaganda strikt verboden, behalve voor de geadviseer de candidaten. Waaraan is het te danken, dat deze verdringing heeft plaats gehad Dat kan ik met een woord zeggen. Aan de slechte opkomst der kiezers in de meer zuidelijke kieskringen. Ik heb hier als voorzitter in onze circulaires, in de pers, in de kring vergaderingen en waar ik in plaatse lijke afdeelingen als spreker ben opgetreden altijd gehamerd op een punt: De uitslag der stemming moet weer geven wat het kiezersvolk werkelijk wil. Dat is alleen mogelijk als alle Kath. Kiezers aan de stemming deel nemen. Gebeurt dal niet, dan kan een ijverige minderheid aan de nalatige meerderheid haar wil opdringen. Dan zullen wij wat beleven. Men heeft dus niet naar U geluis terd Dat mag U niet zeggen 1 Ik ben verantwoordelijk voor den Kieskring Horst. De kiezers in dezen kieskring zijn lang niet zoo talrijk als die der andere kringen, behalve Weert als ik mij niet vergis. In de Kieskring Horst hebben over de 6000 kiezers gestemd, in geen enkele andere kieskring is het getal van 4000 kiezers bereikt. Hier z\jn ze dus prachtig opgekomen. Dus, noch ons Kringbesiuur, noch de plaatselijke besturen kan in dezen kring het verwijt gemaakt worden, dat zij niet hun best gedaan hebben, om de kiezers op de been te brengen en deze zoo talrijk mogelijk te laten beslissen. Wat zou er gebeurd zijn, als er in de overige kieskringen beter tot de stembus was opgekomen? Ik vermoed, dat alle vrienden van den Helmondschen candidaat zijn op gekomen. Als er overigens meer kiezers opgekomen waren, zou het aantal der op hem uitgebrachte stemmen niet aanzienlijk zijn toegenomen. Het ver- bindingscijfer dezer stemmen tot het totaal zou dan voor hem ongunstiger geworden zijn. Dragen de Limburgsche kiezers nog op andere wijze de schuld, dat de vijfde zetel door een niet Limburger wordt ingenomen? Ja, in zoover, dat er eerstens veel te veel candidaten zijn gesteld, zoodat er versnippering moest plaats hebben, ten 2de, dat onder deze candidaten te weinig trekpaarden waren, trekpaarden, die behalve enkele districten, de heele provincie konden meesleepen. Ook in dit opzicht betreur ik nu dubbel, dal Ruys er tusschen uit is gegaan. Wat denkt U verkiezing van een volgende Het reglement dient geëerbiedigd te worden- Maar niemand zal me kwalijk kunnen nemen, dat ik als Limburger wensch, dat de Limburgsche zetels door Limburgsche afgevaardigden bezet worden. Een ding moet mij van het hart. Juist die personen, die in het Zuiden anders altijd het hardst roepen Lim burg voor de Limburgers, hebben thans gehandeld in strijd met dit motto van hun blok. Het is trouwens niet de eerste keer, dat dit gebeurt. Welken raad geeft U voor de toe komst? Op de eerste plaats minder candidaten, om versnippering te voorkomen. Op de tweede plaats betere trekpaar den om vereeniging van stemmen te bevorderen. Op de derde plaats betere opkomst in de andere kieskringen. Het kiesreglement biedt aan een minderheid wel de mogelijkheid zich.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1