Bijvoegsel mPEEL EIK MMS Albert fieijn üroote sorteering in Schoonmaakartikelen Voor Hoeren Kippsnhouders Qoedkoope Winkel gazelle Rijwielen PETER HENDRIX, Patersstraat 9 goeigek, trekhond STROO Willems. BURGERS E. N. R. Banden en Onderdeden Hoe men in Afganistan kamerlid *>vordt! als SPECIALE RECLAME een half pond prima Cacao cadeau HEIJIST voor de pers f 24 goed voor schoof f 25 prima voor schoof f 26 Kinderwagens, Wiegen, Stoeltjes. Verhuren glas en porceiein v. bruiloften JOH. CLAESSENS Opgemaakte 2e hands Dames- en Kinder-Rij wielen. Districts-Arbeidsbeurs Verf en Behang zelf Th. 3?ouwels Te koop Zaterdag 27 April 1929, No. 17. In Afganistan is zooals men weet een nieuwe regeeringsvorm gekomen, waar bij hoort een parlement met kamerleden. Er zullen wel voldoende personen zijn. die liefhebberij toonen voor dit baantje, maar zij schijnen nog niet te weten hoe zij eraan moeten komen, wat zij moeten doen om gekozen te worden. Bij ons worden kamerleden alleen personen, die dit baantje niet zoeken, omdat zij er een persoonlijk voordeel in zien, maar omdat zij er voldoening in vinden zich onbaatzuchtig ter be schikking te stellen van het algemeen welzijn. Bij ons wordt er ook niet zoo zeer gekeken van welken stand of welk vak de kamerleden zijn. Natuur lijk zorgt men ervoor, dat er voor alle beroepen en vakken deskundigen zijn, die de regeering kunnen adviseeren, maar aangazien er bij ons veel meer beroepen en standen en gewesten en belangen zijn als kamerzetels, worden bij ons hoofdzakelijk personen gekozen, die algemeen ontwikkeld zijn, die een breeden kijk hebben op het algemeen belang, die invloed hebben bij da andere kamerleden en de mannen der regeering, met een woord menschen die in tel zijn. Het komt bij ons ook niet voor, dat candidaat-kamerleden voor hun keuze zelf moeite doen of door hun vrienden voor zich laten werken. De candidaten bij ons houden zich zeer bescheiden schuil en worden door de kiezers vrij en onbeïnvloed gekozen. Bij ons wordt gekeken naar de per soon en de prestaties in het verleden, an niet wat door de candidaten bij voorbaat verkondigd en beloofd zou kunnen worden. Aan tribunepraat en verkiezings- speechen hecht men bij ons geen waarde. Anders schijnen de toestanden in Afganistan te zijn. Daar schijnt men het voordeel aan het Kamerlidmaatschap verbonden zeer op prijs te slellen. Men kan daar voor zich en zijn vrienden nog al veel gedaan krijgen en behoeft er zoo nauw niet na te kijken, of anderen er ook wel bij varen. Er schijnen dan ook ontzettend veel candidaten voor de Afganistansche kamer te zijn, die eigenlijk niet weten, wat zij moeten beginnen, om bij die groote concuirentie, een goede plaats op het stembiljet te krijgen. Om in een dringende behoefte te voorzien heeft een uitgever in Afga nistan een boekje laten verschijnen onder den titelHoe wordt ik kamerlid? Handboek voor candidaten der Afga- nistaansche kamer bij de a.s. verkie zingen. Schrijver is Maechiavel Rediviv Het is een heel interessant hoekje, vooral omdat daaruit blijkt hoe zeer verscheiden de bewoners van Afganistan zijn van onze landgenooten. Merkwaardig zijn vooral de volgende adviezen van den Afganistanschen Machiavelli. Om komerlid te worden moet men aanhang hebben bestaande uit kiezers. Aanhang krijgt men of door geven of door beloven. Als men weinig geven kan moet men veel beloven. Om den aanhang naar de stembus te sturen, moet men hem in beweging brengen. Menschen die tevreden zijn, zijn minder bewegelijk dan zuiken, die ontevreden zijn. Tracht derhalve de menschen ontevreden te maken. Veelal zijn de menschen het niet eens met de regeering. Zeg niet, dat het voor de regeering moeilijk is, om het allen naar den zin te te maken, maar zeg dat de regeering schuld is aan alles wat op de menschen drukt. Men zal goed doen den toestand erger voor te stellen dan hij werkelijk is en mag er nooit van spreken, wai de overheid werkelijk in het algemeeD belang gedaan heeft. Voeg daarbij, wat gij reeds gedaan hebt, als gij reeds in het openbare leven gestaan hebt, of beweer ten minste, dat gij iets gedaan hebt en dat alles wat gedaan is, ook door U gedaan is. Komt gij pas kijken, zeg dan, dat den slechten toestand veroorzaakt is door het feit, dat gij er nog niet bij geweest zijt en dat alles zal veran deren, zoodra gij kunt meepraten. Te hooi en te gras, laat geen ge legenheid voorbijgaan, om in het openbaar als spreker op te treden. Als gij iets adviseert, zeg dan altijd dat, wat de menschen juist doen, de menschen zijn dan met zich zelf te vreden en zullen ook met U tevreden zijn. Zeg nooit aan de menschen, dat zij iets verkeerd doen, of zelf de schuld zijn, als het hun niet naar den vleesche gaat. Kijk vooral of er ergens geschillen zijn, liefst met de overheid, en neem dan partij, zoo er overheid is, tegen deze, anders tegen de kleinste partij. Als gij met iemand te doen hebt, vraagt altijd eerst of hij kiezer is en regelt daarna je besluit. Verzamel een vaste kern om je heen van mannen, die kiesgerechtigd zijn en atuur die uit om vetor ja te werken, waar ge niet zelf kunt gaan. Bijzondere aandacht dient een kamer candidaat te schenken aan zijn concur renten. Niet alle candidaten zijn concurrenten Met candidaten die geen concurrenten zijn moet men afspraakjes treffen, om voor mekaar propaganda te maken, en de wederzijdsche concurrenten uil het veld te trapper.. Als men het met de meerderheid der partij niet eens kan worden, moet men met afscheiding dreigen. Als men aangevallen wordt en de aanvaller gelijk heeft, moet men de zaak zoo vooratellen alsof de aanvaller heel iets anders beweerd had en dan aantooner, dat dit onzin is. Trek ieder schoen aan, die je past. Zorg dat je naam veel genoemd wordt, laat stukken schrijven (of zend deze zelf in), waarin gij aangehaald wordt en waarin op U gewezen wordt. Toon je veel in het openbaar vooral in de laatste dagen voor de verkiezin gen en zeg dat gij het altijd toch zoo druk hebt met het werk voor 't alge meen belang. Een handige candidaat moet zich er niet toe beperken propaganda voor zich te maken bij personen van zijn eigen stand, hij moet zich ook den aanschijn geven de tegenovergeste'de belangen te kunnen behartigen Een winst aan kiezers buiten eigen kring telt dubbel en over een reeks van jaren zijn de gegeven beloften toch vergeten. Spreek veel over je zelf als gij bij de kiezers komt, dan zullen dezen ook niet nagaan wat gij in werkelijkheid gedaan hebt. Het is waarlijk interessant te ver nemen, wat men in Afganistan doen moet om kamerlid te worden. Wat een barbaarsch land, wat een verschil met »bij ons". Wie zou zich kunnen voorstellen, dat bij ons een candidaat kamerlid een van de raadgevingen zou willen opvolgen, zooals die in Afganistan aan de kamercandidaten gegeven worden. Zou bij ons een candidaat speculeeren op de ontevredenheid van een groep van kiezers, om daaruit voordeel te behalen, zou bij ons een candidaat ooit komen tusschen overheid en kiezers, zou bij ons een candidaat een mede- candidaat ooit bestrijden Heeft men bij ons ooit gezien, dat een candidaat zich juist voor de stem ming op den voorgrond dringt of zijn naam in de pers laat noemen. Heeft men er ooit van gehoord dal de candidaten door anderen voor zich laten werken Neen wij zijn niet in Afganistan. Bij ons laten de candidaten zich niet kiezen in hun voordeel. Bij ons brengen zij het offer en worden gekozen. Observator. naar de Winkels van Van Zaterdag 27 April tot en met Vrijdag 3 Mei bij aankoop van f 1.50 aan gemengde boodschappen (suiker en roomboter uitgesloten) Volvette Goudsche Kaas Prima Loidsche Kaas Groone Keasjpfl per pond 56 35 3 stuks 25 EDAMMER KAAS 40 pC' v*»t P"r stuk vanaf 155 IETS FIJNS Gemberjam Chocolade Hagel Witte Hagel Ontbijtkoek Reuze Klein* C»k»s per pondspot per half>pond per'stuk 7 voor 42 35 25 24 blöCUM ZAAIN.SÜHE MULEN m-r nmf p<> 1 16 Mooie Pruimen Pruimedanten Tutti-Frutti extra kwaliteit Abrikozen Stukjes Appölen Schijfjes Califomische Peren per pond 18—22 28-35—42 29 48 48—6275 58 50 38—50 APPELMOES per groot blik KEITH PERZIKEN KWETSEN 52 55 52 Sundned Rozijnen per pond 20 Sultana Rozijnen 202535—45 Prime Tarwebloem 10125 Prachtige Grove Rijst 12—16 Echte Jam Rijst 2025 Vermicelli 17 Rijstvlokken per pak 2035 Fransche Vermicelli 14 Zachte Zeep per pond 12 Glycerine Zeep 14 Stijfsel '£4 A. H. Zeeppoeder per pak 10 A H. Huishoudzeepp*r doos29 1* kwaliteit WITTE SUIKER por pond 22 Rumhoouen, Pukken Advocaatboonen, Pralines ALBERT half pond 29 R. 183 VENRAY, Markt 7. VENLO ROERMOND MAASTRICHT Luxe- en Huishoudelijke artikelen, Glas, Porceiein en Aardewerk, Emaille-, Koper-, Aipacca-, Staalwaren, enz. Dweilen, Luiwagens, Zeemdoeken, Punaises, Kast randen, Chinamatten, Wasdoek, Tafelzeil, Spiegels, Schilderijen, Wandborden in koper en porceiein. Nesteieren, Celluloid- en Draadringen, Voederbakjes, Fonteintjes, Vlechtwerk in alle maten. Vraagt onze prijzen en ziet de etalages. 284 Beleefd aanbevelend, EN Worden gevraagd 1 bakkersknecht 1 koperslagersleerling 1 werkvrouw 2 grondwerkers Burgerdienstmeiden v. Helmond Gezinnen voor de Philipsfabrieken 9 Boerenknechten v dadelijk Boerendienstmeiden idem burgerdienstmeiden voor dadelijk Venray, Horst, Tienray. Meisjes en jongens voor Philips fabriek Eindhoven beneden 18 jaar 1 kindermeisje, v Venray 1 burgerdienstmeid voor Deurne 2 leerling timmerlieden 1 bakkersleerling voor Venray 2 dagmeisjes voor Venray 1 timmerman voor Venray steenfabrieksarbeiders v Venray v dadelijk en vast 4 jongens steenfabriek Venray 2 huishoudsters 1 loopjongen voor dadelijk 1 dienstmeid of werkmeid Horst 1 jongen pl m 17 jaar v winkel 4 personen voor bo9ch af te maken sigarenmakers voor Roermond 3 verplegers v Venray 5 metselaars 1 timmerman Bieden zich aan 5 sigarenmakers 2 winkeljuffrouwen 1 coifteursbedlende 1 burgerdienstmeid 1 boerendienstmeid 1 jongen 14 jaar boerenwerk Vraagt prijzen en vergelijk onze kwaliteiten. Met alle inlichtingen staan wij U gaarne ten dienste. Hofstraat. 10 bij H. Stevens, Broekweg.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 9