Tweed© Blad wan „PIEL EN MAAS" Sproeten SprutoL Jaarverslag der Districts- Arbeidsbeurs Venray. Een schot aan de grens. Moederlijke dwaasheden 'n Sproókje. Vergadering Stoom- zuivelfabriek Oostrum. ZATERDAG 27 APRIL 1929 Vijftigste Jaargang No. 17 Snoeien yan hagen en struikgewas. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, de navolgende bepalingen van het Provin ciaal Wegenreglement van Limburg i »Al de binnen den afstand van 4: Meter van de grens der wegen en voetpaden in 't algemeen staande hagen, moeten telken jaren, aan de wegzijde ter hoogte van minstens 1.50 M boven den grond waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechts hoogstens 0,30 M. hout kuiten den stam magaanmezig zijn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende boomen struiken, hagen of takken." Wij vertrouwen, dat in het belang van de wegen en voetpaden, zoowel als in het belang van de belendende gronden dit jaar het opscheren als bovenbedoeld, tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel procesverbaal wegens niet nakoming dezer voorschriften zal behoeven te worden opgemaakt. Venray 4 April 1929 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Aangifte verhuizingen. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk 2 der Alg Politieveror» dening de gezinshoofden verplicht zijn om binnen 8 dagen ter gemeentesecre» tarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen of de gemeente met der woon verlaten. \erder zijn de gezinshoofden gehou» den ter secretarie binnen 8 dagen op te geven elke verandering in het personeel van hun gezin, dienstboden kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid of knecht, of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemand in het g^zin komt uit Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt, moet hiervan bin» nen 8 dagen worden kennis gegeven Voor een goede bevolkingsboekhous ding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen ,derhalvede inge» zetenen, dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatig heid onmiddellijk procesverbaal wor den opgemaakt. Venray 4 April 1929 Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Verschenen is het drie en twintigste jaarverslag der Venraysche Districts arbeidsbeurs, waaraan wij het volgende ontleenen In het bestuur dat bestaat uit Werk gevers én Werknemers kwam geen verandering. Lidmaatschap. De Arbeidsbeurs bleef evenals vorige jaren lid van de Ned. Ver. van Arbeids beurzen. Vergaderingen Gedurende het verslagjaar werden enkele huishoudelijke vergaderingen gehouden en een vergadering van Heeren Correspondenten op 26 Sept. in Hotel de Zwaan alhier, alwaar den heer Folmer, Directeur v d. Rijksdienst het Voor-ontwerp Arbeidsbemiddelings wei behandelde; door den heerKapma Directeur der Nederl. Arbeidsbeurs te Oberhausen (Rhlde Arbeidsbemidde ling voor Duitschland, terwijl Directeur Schols een bespreking hield wat hij zoo al ondervonden heeft in zijn drie en twintigjarig Directeurschap der Venraysche Arbeidsbeurs. De voor- en najaarsvergadering uit geschreven door den heer Directeur v, d. Rijksdienst en de gewestelijke ver gadering te Tilburg werden allen door den Directeur bijgewoond. Publiciteit. Geregeld werden door Heeren Corres pondenten de lijsten van vraag en aanbod iedere week, op de daarvoor bestemde plaatsen gepubliceerd. Benevens werden deze lijsten nog gepubliceerd in de weekbladen »Pee' en Maaa" te Venray en »Het Nieuws blad voor Deurne" te Deurne. Samenwerking met anderen. Het verslag meldt dat de samen werking met andere instellingen zeer goed was. Geregeld bleef de Arbeids beurs in verbinding met de Nederl Arbeidsbeurs te Oberhausen (Rhl.) en met andere Arbeidsbeurzen hier te lande. Door de Ned. Arbeidsbeurs werden gedurende het verslagjaar twee schilders in het district Venray ge plaatst Met behulp van het Dag. Bericht zijn gedurende het verslagjaar weer verschillende plaatsingen tot stand gekomen. De bemiddeling. Bemiddeling werd verleend zoowel aan vrouwelijke als aan mannelijke werkkrachten, alsook aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar. De bemiddeling geschiedt geheel kosteloos, zoowel aan mannelijk als aan vrouwe lijk personeel. De Arbeidsbeurs als Districts-beurs. De Correspondent van Deurne de heer Gijsbers moest wegens drukke werkzaamheden, verbonden aan zijne benoeming tot Gemeentesecretaris, ontslag nemen. Het verslag spreekt een woord van dank uit, voor hetgeen den heer Gijsbers voor de Arbeidsbemidde ling heeft gedaan. zijne plaats werd benoemd de heer v. Heivoort, Commies ter Secretarie aldaar. Het salaris werd met ingang van 1 Jan. '29 voorde gemeente Deurne verhoogd tot f 300 per jaar De Raad der gemeente Sambeek besloot in hare vergadering om het salaris van den Correspondent aldaar te verhoogen tot f 200 per jaar met ingang van 1 Juli '28 De Raad der gemeente Meerlo trok haar besluit tot opheffing van het Correspondentschap der Arbeidsbemid deling in, en werd het Correspondent schap met ingang van 1 Jan. '29 weer opnieuw ingesteld, met benoeming tot Correspondent de heer P. J. Martens. De bemiddeling ia het algemeen. In totaal bedroeg het aantal van de in het afgeloopen jaar geboekte aan biedingen van mannelijke werkzoeken den 1199, idem van vrouwelijke werk zoekenden 693, samen 1892; plaatsingen van mannelijke werk zoekenden 1039, idem van vrouwelijke werkzoekenden 639, samen 16/8; aanvragen naar mannelijke werk krachten 1347, idem naar vrouwelijke werkkrachten 968, samen 2315; voldane aanvragen mannelijke werk krachten 1029, idem vrouwelijke werk zoekenden 622, samen 1651. Vergeleken bij de cijfers van 1927 bracht het verslag de volgende stijging: aanbiedingen 59; plaatsingen 97; aan vragen 110; en voldane aanvragen 61 Het verslag meldt verder dat de werkzaamheden in het district Venray de laatste jaren van groote heteekenis waren, het verslagjaar was daarentegen nog gUDsfiger. Buiten bet district werden geplaatst 16 burgerdienstmeiden, waarvan 7 te Venlo, 1 te Eindhoven; 4 te Helmond, 1 te Maastricht, 2 te 's Gravenhave en 1 te Breda. Het tekort aan boerendienstmeiden wordt steeds grooter, er dreigt ook een tekort te komen aan boerenknechten daar velen van hun naar de stad trekken als ongeschoolde werkman of als losse werkman uit gaan werken Daartegenover is het echter een verblijdend verschijnsel dat boeren knechten, die voor eenigen tijd terug als ongeschoolde werkman naarde stad trokken, nu reeds terug komen en weer een plaats zoeken als boerenknecht Verder zijn nog enkele bladzijden over werkverschaffing, beroepskeuze etc «n verder enkele staten met cijfers Op de laatste bladzijde een staat met de namen en adressen van Correspon denten uit 't district Venray Hel verslag toont dat de Arbeidsbeurs voor deze streek van groot sociaal nul is, en in een groote behoefte voorziet belanghebbenden waren, die voor sommige der bij hen in voorraad zijnde dranken geen documenten konden ver- toonen van niet ouder dan zes maanden, zoodat zij wegens die dranken het ver schil in accijus niet konden terug krijgen. Men wilde die ongelukkige beroeps genooten niet dupeeren en besloot daarom de prijzen voorloopig maar niet te verlagen, óók niet van de dran ken, waarvoor men het verschil in accijns wél had terug ontvangen. De belooning voor dit roerende blijk van solidariteit volgde onmiddellijk Men kon de terugontvangen f 1.32 per geheel en al opstrijken. De vraag rijst nu echter: Hoe lang zal die tijdelijke toestand duren Want de accijnsverlaging is toch zeker niet bedoeld als een middel, om de winsten van den drankhandel auto raatisch te verhoogen. Alleen en uitsluitend stond op den voorgrond het uitroeien der misstanden van smokkelhandel en geheime stoke rijen. We hebben intusschen in de bladen alweer kunnen lezen over een smok- keldrama aan de grens bij Tilburg, waardoor een menschenleven verloren ging. Er is dus nog te verdienen aan den smokkelhandel, wat ook volkomen klopt met de berichten over het niet- verïagen van de prijzen in den klein handel. Maar kan dat zóó blijven Mogen de Minister en de Volks vertegenwoordiging berusten in een aldus krachteloos maken van een slechts door den nood afgepersten maatregel? Het schot op de Goirlesche heide moge als waarschuwing dienen. De drankhandel dient gesteld te wordeD voor het dilemma: óf de prijzen om. laag óf de accijns wordt weer op het oude bedrag gebracht. 't Dient nergens voor uit da schat kist zoo maar presentjes te blijven geven aan een bepaalde categorie van personen alleen omdat ze zich stand vastig betoonen in het hooghouden van borrelprijzen. het voorjaar, koo komen vroeg in tijdig een pot Bij alle Drogisten De sccijns op het gedistilleerd is sterk verlaagd, omdat de smokkelhandel zóó ontzettend was uitgebreid, dat er geen maatregelen tegen vielen te nemen Bij een belasting van f 3 30 op elke liter ad 50 procent werd de verleiding voor vele grensbewoners te groot. Ze trolseerden alle gevaren en risico's en trokken er geregeld met heele benden op uit, om clandestien sterken drank over de grens te halen en daaruit een flinke winst te slaan. Ook om hooge boelen en gevangenisstraffen gaven ze niets; hun avontuurlijke en royaal betaalde bestaan trok hen steeds weer. Geen versterking van het kommiezen leger was er tegen opgewasschen, er waren bepaalde rechtbanken, die heeie dagen moesten besteden aan de behan deling van smokkelzaken. In arren moede stelde onze Minister van Ai beid (overigens vurig geheel onthouder, zelfs voorstander der Plaat selijke Keuze) toen voor den accijns beduidend te verlagen, n.l. tot f 1.98 per liter. De bedoeling was, daardoor de verkoopprijzen zóó te doen dalen, dat er voor den smokkelaar zoo goed als niets meer te verdienen viel. De drankhandel nam de gelegenheid echter te baat, om een prijsregeling voor 't geheele bedrijf vast te stellen met behulp van een organisatie, die veel aan trustvorming doet denken. 't Gevolg is geweest, dat de borrel- prijzen zoo goed als niets omlaag zijn gegaan en de geldelijke voordeelen der accijnsverlaging dus in de zakken van den drankhandel verdwenen. Men heeft gezegd: dat is een tijde lijke maatregel, voortspruitende uit het feit, dat er slijters, tappers en andere 8 Den zonen en dochters veel ge legenheid laten lot flirten, tot eenzame samenkomsten, tot gezellige tochtjes met zijn tweeënzekere bevordering van hun zed6lijken ondergang. Moeders, wilt gij kinderen hebben, die op zeer slechten voet staan met eer en deugd, dan bezondigt u aan de boven omschreven dwaasheden zij voeren u vrij zeker naar dat doel I Doch bedenkt ook, dat God de Heer uit uwe hand zal terugvorderen de ziel, de eens schoone, reine ziel uwer kinderen Zagtnaifoa MiMiiliagia. Nierkwalen maken u spoedig oud I Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizelig heid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspan ning der nieren het zijn waar schuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroor zaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water san het bloed ont trokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen oiergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwachtigheid en ge brek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 40 1. Als een opgesmukt of zelfs wuft mode-uitsialraam voor de kinderen verschijnenaanschouwelijk onderricht in hoovaardij en lichtzinnigheid 2. De kleine peuters laten photo grafeeren in adamscostuum kortzich lige ijdelheid, bespotting van eer en deugd, verzwakking van het kinderlijk schaamtegevoel. 3 De meisjes kleeden als kleine badgasten of balletdanseresjes pracli- sche opleiding tot wuftheid, welsprekend getuigenis van gebrek aan levensernst of aan inzicht der moeder. 4 Jongens en meisjes samenbrengen op kinderbals: doeltreffende aanslag op onschuldige kinderlijkheidvoortreffe lijk middel tot opwekking van gevaar lijke hartstochten uitstekende bevorde ring der vroegrijpheid en vroeg bedorvenheid. 5. Opgroeiende verstandige meisjes tegen haar zin dringen naar de dansles of het bal: onverstandige inbreuk op het recht der dochters op loffelijke levensernst. 6 Half en geheel volwassen doch ters als modepoppen over straten, pleinen en boulevards te kijk voeren zelfzuchtige ijdelheid, die zich zelf bevredigt ten koste van eenvoud en ootmoed der kinderen. 7. De huwbare dochters als pron kende pauwen ter bezichtiging, ter bewondering, ter aanwerving leiden naar ieder bal, naar ieder feestzon derlinge voorbereiding op een geluk kigen levensstaat. Er was eens een booze duivel, die een braaf werkman haatte met doode lijken haat. Waarom Dat heeft nooit iemand geweten 1 Maar zeker is, dat hij zijn slachtoffer zonder deernis te lijf ging, tot hij diens leven bitter maakte als de pijnen eens verdoemden. Eerst trof hij hem in zijn beurs. En om den honger van zijn kind te stillen, moest die werkman verpanden de linnenkast zijner moeder, den trouw ring van z'n vrouw, 't communiepakje van z'n kind en hij plakte kranten op zijn gebroken vensterruit, dat toch de buurt niet weten zou, wat bittere armoede daarbinnen werd geleden. Maar als hij op karwei ging des morgens vroeg, sterk en robuust en niet bang voor het zwaarste werk, wilde hij nog niet ruilen met den rijken patroon, dien zwakken, kuchenden man in zijn eeuwigen armstoel. Toen sloeg de booze geest hem in zijn gezondheid En z'n slachtoffer leerde de angsten kennen van den sterken man, die z'n spierkracht ver slappen voelt en uitdrogen de levens warmte van z'n bloed. Bij 't opstaan 's morgens knikten zijn knieën, op 't werk dat niet meer vlotten wou, zonken z'n handen, de handen die verdienden, bevend en krachteloos, neer en ook de nacht met zijn benauwde droomen bracht den lijder geen heil en geen rust. Maar op z'n brandend voorhoofd gde z'n kleine jongske het streelende handje, en die liefkoozing van z'n kind bracht weer vreugd in het oog van den zieke. Toen sloeg hem de duivel in z'n huiselijk geluk. En aan het beddeken van z'n gestorven lieveling, wiens kleine hand koud en stijf lag in zijn hartstochtelijken greep, rees een rade- looze droefheid in zijn borsthij ver vloekte z'n lot, dat hij niet langer dragen wilde maar zijn verstand leerde hem z'n smart beheerschen.. het kind van den arme is toch beter bij God. Toen trof de booze demon zijn ver stand. Z'n hersens werden dof als een ruil den winter. En als die werkman gevraagd werd: »Waar zijt ge gisteren geweest?" wist hij daar geen antwoord op en huilde van onmacht. En z'n vrienden, hoorend hoe hij lalde, wezen lachend naar't voorhoofd Daarop kwan de genadeslag, de duivel trof z'n ziel. En nederzittend achter de gebroken ruiten, naast de ledige wieg van z'n kind, uitgeworpen door de menschen en verlaten van God, was het dien mensch, als steeg hem het helsch gejuich van z'n doodsvijand in de ooren want nu, nu wist de duivel, even zeker als een steen in den afgrond zou die menschenziel verzinken in den eeuwigen nacht. Die booze deiuon is... de drankduivel zijn instrument... het glas, zijn slacht offer... de dronkaard. De Voorzitter, de heer Litjens uil Wanssum, opent de vergadering met den Christelijken groet, en sprak een woord van welkom tot de talrijk opge komen aanwezigen, speciaal aan den heer Quadvlieg, Inspecteur van de Volksgezondheid te Sittard en de heeren Sala, Dierenartsen te Venray, die steeds blijk gegeven hebben, dat de gezond heidstoestand van het vee, het na aan het hart ligt. In een algemeene beschouwing over het jaar 1928 merkte spr. op dat wij onder Gods zegen gespaard zijn geble ven voor natuurrampen en dat ook zoo als geen gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee voorkwamen Gaarne brengt hij hiervoor dank aan den L. L. T. Bdie van den Minister wist gedaan te krijgen, dat de grenzen van Limburg gesloten werden, to#»n elders mond- en klauwzeer heerschte, De boterprijzen waren in dat jaar bevredigend; in het eerste half jaar was deze iets beneden het gemiddelde1 wat te wijten was, aan den slechten weertoestand, doch de prachtige nazomer van 1928 heeft dit in het tweede half jaar ruimschoots vergoed. De boterhandel was in 1928 stabiel, zoodat gemiddeld 10 cent per Kg. meer werd gemaakt dan in 1927, waarvoor hij gaarne namens het bestuur dank bracht aan den Directeur en het verdere personeel dat zich zoo heeft ingespan nen om zulk een schitterend resultaat te berdken. De uitvoer van boter had een goed verloop, thans worden in 56 verschillende landen, de verschillende Nederl. Boterproducten ter markt ge bracht. Engeland en Duitschland bleven de beste afnemers, ging in Duitschland de boter import vooruit, met dezelfde mate ging de Engelsche import achter uit. Tengevolge van de wereldoverpro ductie, waren voor tal van landbouw producten niet de normale prijzen te pedingen, waarbij gevoegd, de hooge invoerrechten, die in naburige landen geheven worden, lijdt een en ander tot een minder rooskleurig beeld van den economi8chen toestand ten platte lande. Doch werklust, eendracht en zuinigheid zullen de boeren helpen in den strijd om het bestaan, zoodat da toestanden als in de tachtiger jaren zich niet zullen herhalen. Onder Gods zegen moedig vooruit, zij ons parool. Hierna gaf hij het woord aan den heer Quadvlieg, Inspecteur der Volks gezondheid, die vooraf mededeelde in princiepe nooit op Zondag een spreek- peurt to vervullen, maar èn voor Venray èn voor het onderwerp, een uitzondering gemaakt had. Op de eerste plaats voor Venray, omdat daar een goede organisatie bestaat, die noodzakelijk is voor de bestrijding der T. B. C. en voor het onderwerp dat van zoo buitengewoon belang is, voor den veehouder. Wat T. B. C. eigenlijk is, zette spr. in den breede uiteen, waaruit duidelijk bleek welke gevaren deze ziekte voor mensch en dier meebracht. Men moet onderscheiden de z.g. opentuberculose die uit den aard der zaak het gevaar lijkste is, en de gesloten tuberculose die voortwoekert tot zij naar buiten treedt. In Venray komen die gevallen van tuberculose onder het rundvee minder voor dan percentsgewijze in het geheele land. Deze cijfers zijn voor het geheele land 13,5 pet.voor Venray pet. Voor de varkens zijn de cijfers voor het geheele land 3 pet. en voor Venray 5 pet. Dat tuberculose zich in Venray nog ai voordoet blijkt uit de cijfers van den vleeschkeuringsdienst waarin geconstateerd is dat in 1928 in Venray zijn geslacht 52 runderen en 81 varkens. Men moet, wil men resul taat hebben bij de bestrijding der B. G. voor alles overtuigd zijn van het groote nut, der bestrijding van T. B. C en daarbij geheel vrijwillig medewerken. De kosten bedragen per rund f 1,10 tot f 1,20 per jaar, welke kunnen gedragen worden 10 tot 20 centen door de fabriek, 50 cent door den eigenaar terwijl het Rijk 50 cent vsrgoedt indien aan de Rijksvoorschriften van T. B C. bestrijding wordt voldaan. De vraag of het billijk is, dat indien 60 pet. der leden eener organisatie aan T. B. G. bestrijding doei, een bijdrage uit de orgamaatiekas gegeven wordt, beantwoordt spr. bevestigend, daar de overige leden indirect profiteeren van de algemeene saneering van het vee. Spr. hoopt dat zijn rede er toe mag bijdragen, dat in Venray de T. B G. bestrijding krachtig ter hand wordt genomen. Een warm applaus steeg uit de ver gadering op, en zeker was de voorzitter de tolk van allen, toen hij dank bracht aan den heer Quadvlieg. In een volgende vergadering, zullen de in te voeren maatregelen tot T.B.G. bestrijding nader worden besproken. Hierna W8rden de notulen der ver gadering van 1 April 1928 voorgelezen en onveranderd goedgekeurd Hierna bracht de heer Lemmens verslag uit over den gang van zaken de fabriek, waaruit wij aanteeken- den dat werd aangevoerd4074856 Kg. melk, waarvan voor consumptie werd verkocht 16153 Kg., zoodat tot boter werd verwerkt, 4058703 Kg. Het ge middeld vetgehalte was 3,342 pet. Uit 4058703 Kg. melk werd gepro duceerd 157457 Kg. boter, zoodat voor 1 Kg. boter noodig was 2,71 Kg. melk. Deze boter heeft opgebracht f 336753,83 is f 2,138 per Kg. of ruim 10 cent per Kg. meer dan vorig jaar. Waarvoor aan de leden is uitgekeerd f 2,03 per Kg. of f 7,34 per 100 Kg. melk. Uit de algemeene onkosten staat bleek dat per 100 Kg. melk in centen aan onkosten waren voor loonen en salaris f 17,65 vorig jaar f 18,53. Melkvervoer 32,09 vorig jaar 31,67 in totaal f 99,83, vorig jaar f' 100,81. Bij acclamatie werden onder applaus herbenoemd tot bestuurslid den heer J. Custer8 en tot lid van den Raad van Toezicht den heer Hub Jenniskens.die onder dank voor het in hun gestelde vertrouwen hunne benoeming aan namen Bij de mededeelingen maakte de Directeur van de gelegenheid gebruik, om op te merken dat het bestuur over weegt om de melk op het vuilgehalte te doen onderzoeken en wel in den weitijd van 1 Mei tot 31 Oct. één keer en in den staltijd maandelijks, zoodat dus 9 keer controle wordt uitgeoefend. Voor de zuivere melk zal een diploma worden uitgereikt, terwijl overtredingen met f 1 zullen worden beboet, waarbij men zich zelf van het vuilgehalte der melK kan overtuigen. Voor het schoon maken der tuiten, waarvan zeer vesl afhangt, zullen aan de fabriek borstels verkrijgbaar worden gesteld tegen 25 cent, welke borstels geleverd worden door het R. K. Blindeninstituut St. Henricus te Grave. Dat de fabriek ie Oostrum den toets van vergelijking met andere fabrieken

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5