Tweed© Blad van „F1EL El MAAS" MUrtHABDT's MIJNHARDrS Zenuwtabletten Huisvlijt Vrouwenhanden PUROL Geen roet in 't eten. Overzicht der Spijskokerij Zenuwstillend ioos op het hoofd te VENRAY. Huisvlijtlied van 16 Februari22 Maart. Vroeger en nu! ZATERDAG 6 APRIL 1929 Vijftigste Jaargang No. M Het woord „Huisvlijt" moge be trekkelijk nog jong zijn, 't is ook waar, dat het reeds genoegzaam in geburgerd is. Toch willen wij hier zoowel het woord als de zaak, die het aanduidt, nader in oogenschouw nemen. „Huisvlijt" dan, is een samenstel ling van twee mooie woorden, n.l. Huis en Vlijt. Indien het waar is, wat iemand gezegd heeft, dat wij de waarde van iets eerst beseffen, wan neer wij het missen, dan is er in de oorlogsjaren 19141918 voor velen onder ons mannen gelegenheid te over geweest om de beteekenis te leeren verstaan van het woord „Huis", in den zin van een „Te huis", hetwelk in zich sluit de ge dachte aan gezelligheid en geluk. En wat het tweede lid der samen stelling betreft, het woord „Vlijt", zie, dit komt ons aanstonds met onze gedachten verplaatsen naar 't verleden, en doet ons terugdenken aan onze schooljaren. Als wij n.l. ons best gedaan en goed opgepast hadden, kregen wij een kaart mee naar huis, waarop de woorden„Voor vlijt en goed ge drag" prijkten. Die vlijt is een mooi ding, zonder haar evenzeer als zonder goed gedrag brengt nie mand het ver in de wereld. „Huisvlijt" welke nooit vereenzel vigd mag worden met Huis-industrie, wil zeggen den vrijen tijd in huis niet in ledigheid en verveling door brengen, maar behulp van handen arbeid tot nut en genoegen besteden. Immers, ledigheid is des duivels oorkussen en uit verveling wordt allerhande kwaad geboren. De bakermat der Huisvlijt hebben wij te zoeken in de Scandinavische landen. De plattelandsbevolking woonde onderling op grooten af stand, terwijl de verkeersmiddelen ontbraken en de verkeerswegen slecht waren. Ieder was als het ware genoodzaakt zooveel mogelijk zijn eigen gereedschap voor het land- bouwersbedrijf te vervaardigen. En daar de avonden ginds lang zijn, en om de zooeven genoemde redenen, het gezelschapsleven gemist werd, ging men er te eerder toe over, den tijd, in welken men anders aan de verveling ten prooi zou zijn, nuttig te besteden. In het jaar 1880 kwamen te Chris- tiania eenige vereenigingen tot stand, die zich in 1891 oplosten in de groote „Norske Husflids Forening", die door de Regeering met een aan zienlijk bedrag gesubsidieerd werd, van welke toelage een groot deel besteed zou worden aan het geven van onderricht in huisvlijt. Toen brak de tijd aan, waarin als het ware een groote ommekeer in het leven der menschen zou plaats hebben. De fabrieken zorgden, dat men voor enkele stuivers kon koo- pen wat voorheen, ten koste van veel moeite en tijd, in huis vervaar digd werd. Maar diezefde fabrieken waren vaak oorzaak, dat de kinde ren, wier ouders daar werkzaam waren, verwaarloosden. Scandinavië zou weldra in het euvel trachten te voorzien door ar- beidslokalen voor kinderen te ope nen, van welke instelling reeds na korte jaren de gezegende gevolgen zich deden waarnemen in de ver betering van de zedelijke gesteldheid der jeugd. Intusschen, handenarbeid en huis vlijt, hoe nauw ook aan elkander verwant, zijn niet een en hetzelfde, maar twee verschillende zaken. Wat Fröbel voor de kleinen bedacht, is de huisvlijt in zekeren zin voor grooteren en volwassenen. Op die huisvlijt is van toepassing de Latijnsche spreuk „Utile Duld", het nuttige gaat hier gepaard met het aangename. De Huisvlijt gaat de uithuizigheid, het kroegloopen tegen, verdrijft de verveling, wekt den werklust op. oefent oog en hand, geeft gezelligheid, bevordert het ge luk en strekt tot genoegen. Wij zouden treffende voorbeelden kunnen aanhalen van den gezegen- den invloed der Huisvlijt op het gezin van meer dan een, die vroeger de avonden in de herberg doorbracht, maar nu dank zij die huisvlijt - thuis blijft om, te midden van vrouw en kinderen, zijn knutselwerk te verrichten, waar hij, zoowel als de zijnen, wel bij varen. Ieder kan de huisvlijt beoefenen, zij is geschikt voor eiken stand en elke beurs. Allerlei kleine en nuttige zaken, die b.v. in het huishouden van pas komen, laten zich zonder veel moeite maken. En men heeft tweemaal plezier van zijn arbeid, eerst het maken zelf en dan de vol doening dat men steeds op het zelf gemaakte mag neerzien. De Huisvlijt verdient al meer en meer door jong en oud beoefend te worden, maar is ook waard al meer en meer geleid te worden. De huis vlijt ontaarde niet in tijdverknoeiend prutswerk. Ook de huisvlijter heeft zich eischen te stellen. 't Gaat .er niet slechts" om dat, maar 't is ook van beteekenis hoe men bezig is. Door oefening wordt de kunst verkregen en naarmate de huisvlijt ernstiger wordt opgevat, zal zij tot beter resultaten leiden, en wel in tweëerlei zin het! vervaardigde zal van meerder waarde blijken niet alleen, maar ook de vervaardiger zal in zijn arbeid te meer behagen scheppen. Zóó zal de huisvlijt niet slechts door iemand beoefend wor den voor een korte poos, totdat het nieuwtje er af is, maar zij zal daar entegen blijken te zijn, een zaak van blijvend en telkens weer nieuw ge not. Zij, die leiding wenschen, durven we aanraden een bezoek te brengen aan de „Ku-nij-hu" in het Sint- Antonius-patronaat, van 7-14 April a.s., waar door de huisvlijt een flinke ruimte in beslag wordt geno men. Hier kunt u aanschouwen, wat inwoners van Venray gepresteerd hebben. Hier kunt u kennis maken met handleidingen en gereedschappen voor figuurzagen, kerfsnijwerk, vlak- snijwerk, tarso-arbeid, diepbrandwerk enz. enz., te veel om op te noemen. Leve alzoo de Huisvlijt als factor in de opvoeding,! [als factor in 't gezellig huiselijk verkeer, als factor eindelijk, in den grooten strijd tegen de kwade gewoonten van ledigheid, uithuizigheid en onmatigheid. W. J. DRIESSENS, Hoofd der School Heide-Venray. welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct bjj gelegenheid der Tentoonstelling in het St. Antonius-Patronaat te Venray 7 tot en met 14 April. Handen uit de mouwen, Altijd bezig zijn. Werk zal nooit berouwen 't Adelt groot en klein. Als de taak gedaan is, Vreugd schenkt ons dan 't meest, Ander werk te zoeken Tot verzet van geest. Zelf iets daar te stellen, Oefent oog en hand. 't Strekt elkeen tot eere Uit wel ied'ren stand. Zoet bewustzijn schenkt het, Als iets is gereed, Dat de mensch méér doen kan, Dan hij zelf wel weet. Huisvlijt blijv' in eere Als een tooverfee, Waar zij komt verschijnen, Brengt zij welvaart mee. Zij scherpt onze zinnen, Schenkt verruimder geest, Veredelt het karakter, Dat zegt wel het meest. J. W. E. werken zonder .JÖfll00* kramp of pijn. Doos 60cent. 667—13 en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Drog- Het is bekend, dat een paar Lim- burgsche Kamercandidaten het denk beeld propageeren, dat de R. K. landbouwers bij ons, in navolging van wat de Pruisische boeren willen doen, zich moeten losmaken van de Kath. Staatspartij en een eigen partij samen met de andersdenkende boeren zouden stichten. Naar aanleiding hiervan schrijft een bestuurslid der landelijke organisatie der R.K. .Staatspartij aan de Nieuwe Venlosche Courant Niet ieder R.K. kiezer heeft gelegen heid achter de schermen te kijken, de discussies te volgen en de motieven te vernemen. In verband met de artikelen in een Limburgsch blad over een zelfstandige boerenpartij, mag wel op een paar dingen gewezen worden. De landbouw program punten zijn niet van het program 1929 afgestemd omdat men deze punten niet op het program wilde hebben, maar omdat deze punfen reeds op het program 1922 slaan. Het program 1922 blijft gelden. Zoo men de punlen van 1922 in 1929 nog eens zou vermeld hebben, dan zou de beteekenis van het programma 1922 verzwakt geworden zijn. Dat is hij behandeling van het pro* gram duidelijk gezegd en de landbou wers kunnen zich ook in 1929 nog beroepen op het program 1922. Wat de Kwaliteitszetels betreft, de zetel voor defensie is zoo geplaatst, dal deze wordt ingenomen, ten minste als niet iets heel onverwachts gebeurt, door een persoon, die voor 95 pet. land- bouw8pecialist eu wel voorman in de organisatie en voor 5 pet militair is. Niet zonder opzet zal dit voordeeltje de landbouwers toebedeeld zijn. Komt er nog bij, dat in verschillen de kieskringen, waar geen landbouw kwaliteitszetel gevestigd is, met alle waarschijnlijkheid een landbouwer een vrije zetel zal verkrijgen, waarschijn lijkheid waarmee rekening is gehou- ded en terecht ook! De verkiezing van een voldoend aantal landbouwers in de Tweede Ka mer is verzekerd. Neen, er is geen sprake van afschei ding bij de landbouwers, die hun be langen werkelijk willen behartigen, die goede organisatieleden zijn. Maar er zijn enkelen, die het plezier van een weinig heibel hooger stellen dan zelfs hun eigen belangen, er zijn er ook, die een weinig sensatie als verkiezingspropaganda voor persoon lijke doeleinden misbruiken en ten slotte zijn er, die persoonlijke grieven hebben en ten onrechte deRK Staats partij met de regeering, ja zelfs met een bureau van waterstaat vereenzel vigen. Laten deze laatsten even eraan den ken, dat de katholieke minister van waterstaat, minister Bongaerts, die zoo veel voor de boeren gedaan heeft, (Peel en verbetering waterafvoer in het Maasgebied), tengevolge der Vali- csan8che gezantschapskwestie heeft moeten aftreden en zijn plaats in de Tweede Kamer toen bezet vondf Nota bene. Het vergelijk met den toestand in de Duitache Centrumpartij gaat hier te lande niet op. Het Centrum is geen confessioneele partij. We! heeft het Centrum de be gin8elen der katholieke leer overge nomen. De strijd in Duitschland over het al of niet confessioneele is lang uitge vochten in het Centrum tusschen Keulen en M. Gladbach en de laatste, de aanhangers van het niet confessio neele hebben overwonnen. Ieder land heeft zijne eigenaardig heden en de politieke partijen ontwik kelen zich in ieder land op zeer ver schillende wijze. Ook de toestand in de Duitache land bouw liet zich met die van de Neder- landsche boeren niet vergelijken. In Duitschland is de oorlogschuld van het Rijk afgewenteld op landbouw en industrie en de landen, provinciën en gemeenten hebben het voorbeeld van het Rijk gevolgd en nemen de belasting op landbouw en industrie als sluitpost voor hun begrooting. De industrie arbeider kan zich daar tegen door hoogere loon eischen en stakingen verzetten. De belasting der industrie raakt vooral ten slotte het inkomen en is overigens begrensd door de uitvoer mogelijkheid. De landbouwbelasting drukt op de waarde van den grond zelf in hoofd zaak. De landbouw produceert voor ver bruik in eigen land, malsise in den landbouw bedreigt den staat niet met werkloosheid, zooals de malaise in de industrie. Vandaar dat de landbouwer in Duitsch land slechter gesteld is als de industri eels ondernemer of arbeider, omdat hij machteloos is zich tegen den geweldigen belastingdruk te verzetten. Hoe in Pruisen b.v. de strijd tegen den invloed der landbouwers gevoerd wordt, moge blijken uit hel feit, dat men bezig is in sommige districten de indeeling van het land in »kreise" zoo te veranderen, dat in alle kreise, ook degenen, die van oorsprong zuivere landbouw centra zijn, een meerderheid der industrie- 1 arbeiders verzekerd is bij de verkiezin gen. Uitdeelings dagen Aantal uitgedeelde porties Aantal Getal Gratis Betaald Totaal huisgez. eters 16-17 Febr. 256 15 271 29 2 18 204 17 221 44 7 19 247 19 266 53 9 20 259 20 279 65 6 21 240 16 256 53 8 22 230 14 244 52 10 23 Febr. 195 15 210 42 7 24 217 12 229 48 3 25 229 13 242 51 10 26 238 14 252 52 12 27 244 14 258 53 6 28 253 15 268 58 10 1 Maart 248 10 258 52 14 2 Maert 277 6 283 64 6 3 225 7 232 55 2 4 290 8 298 64 15 6 288 7 295 63 16 6 278 8 286 59 8 7 271 13 284 68 14 8 194 7 201 45 14 9 Maart 239 3 242 56 7 10 190 3 193 45 2 11 233 233 49 16 12 209 3 212 48 15 13 206 4 210 45 7 14 193 6 198 44 19 16 160 2 162 32 20 16 Maart 163 163 35 18 17 130 130 29 4 18 175 175 39 21 19 160 160 34 35 20 161 161 34 36 21 186 186 40 35 22 150 150 28 34 Wie zou nu bij ons aan zoo iets denken Vandaar de klachten der landbouwers tegen het Centrum, dat jaren lang regeeringspartij is geweest, samen met de sociale en andere democraten. Hier te lande is de toestand eenigs- zins anders. Afgezien van de onbillijkheid der opcenten op de grondbelasting, bestaat hier geea speciale belasting, die uit sluitend op den landbouw drukt. De belastingen drukken ook zwaar op middenstand en industrie, terwijl de groothandel tengevolge van het vrijhandelsysteem een streepje voor heeft. Dit neemt niet weg, dat nog veel voor den landbouw kan gedaan worden, dat met recht verbetering in menig opzicht door de landbouwers geëischt wordt. Maar van systematische, opzettelijke uitbuiting of verwaarloozing kan geen sprake zijn. Door lid der plaatselijke afdeeling der R K. Staatspartij te worden (lid der Kiesvereeniging) en deel te nemen aan het politieke leven, zal ieder land bouwer op de beste wijze zijne belan gen behartigen. De eeoheid en macht der Kath. Staatspartij waarborgt de eenheid en macht der Kath landbouwers, die lid dezer partij zijn. De plaatselijke kiesvereeniging, kring en bondsvergadering, is de plaats om bezwaren naar voren te breügen, om inlichtingen te vragen, misverstand weg te nemen, maatregelen tot ver betering te bepleiten. Maar een feit is, dat daar waar het meest gemopperd wordt, van gezond leven in de Kiesvereeniging 't minste bemerkt wordt. Laat ons nu niet in troebel water gaan visschen, laten wij ons geen roet in 't eten gooien. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofd huid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. I&guaaiaa Hriidnliagia. Versterk uw nieren 1 Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lustl Die pijn in de lendenen, die urineatoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel een de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te ge-en, kunnen FoBter a Pillen kwellende nierverschijnselen als rheu. matiek, ischias, spit, waterzucht, nier steen en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid a&n de genezende eigenschappen van dit niermiddel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,76 per flacon. 36 We leven in den Paaacbtijd. De lente is op komst Er ligt geen ijs meer in da rivieren, in de singels en in de slooten. De grond voelt weer zacht aan. Jong leven spruit er uit op. 't Gras, dat kleurloos geworden was, krijgt weer een groene tint. En we zijn alles vergeten. Al da ellende -an de maanden, die achter ons liggen, 't Is, of er niets gebeurd is. Dat we zonder water zaten, of zonder gas, dat we den hemel dankten, als we kolen in huis hadden, het doet ons geen pijn meer. We hebben het achter den rug en daarmede is het uit. Het komt bij niemand op om, nude tijden van voorspoed op komst zijn, mst wijsheid en verstand te zorgen, dat hij het volgend jaar niet in dezelfde misère zit We zijn zorgeloos geworden. Onze hypermoderne beschaving heeft ons zelfs het laatste restje van de zucht tot zelfbescherming ontnomen. Onze grootmoeders maakten vroeger in en spreidden met deze nuttige bezig heid nog iels van het primitieve instinct te toon, dat thans nog slechts de bijen en de mieren kennen. We leven maar voort. Après nous Ie déluge, zeggen we, ondanks het feit, dat we telkens een déluge medemaken. Voorheen wapenden de menschen zich tegen de barre tijden. Ze wachtten de koude en de ellende van een harden winter af, bereidden er zich op voor. In den zomer, in deheeteJulimaand reden de wagens voor met hout en turf; wintervoorraad. Heel September door werden er zakken aardappelen, groenten en vruchten het huis binnen isleept: win'ervoorraad. In October werd overal inspectie gehouden. De ramen werden goed voorzien, de deuren sluitend gemaakt en men deed alles, om te zorgen, dat de koude niet zou kunnen binnendrin gen. En wat doen wij We gaan den winter tegemoet, alsof we ons voor een poosje aan de Riviera neerzetten. Niemand denkt eraan zijn woning eens te inspecteeren. Wie heeft er in October even ge keken of de pijp van de waterleiding wel goed beschermd was? Wie stopte de gaten, spleten en kieren in zijn ravolutiemuurtjea Wie zorgde ervoor, dat hij den kolenhandelaar geen duur- tetoeslag behoefde te betalen De moderne grootstad heeft ona ver leerd voor de toekomst te zorgen. Wanneer in een winter, die nog kouder is dan die, welken we achter den rug hebben, alle kanalen en ri vieren dicht liggen en de treinen op de rails vastvriezen en de sneeuw twee meter hoog ligt, dan zullen we honger lijden, ondanks heel onze ge zegende techniek. Want we rekenen nergens meer op. De lente is op komst.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5