Tweede Blad ?an „FEIL BW MAAS" Doorzitten Het leven van een gróót man. Ook veel goeds! Is een hoenderpark loonend Anneke was te „ouderwetsch", ja! Uit de Landbouwwereld. NNKH0EST sloopt het gestel AKKER'5 ABMSmOP Voorde Borst. ZATERDAG 30 MAART (929 Vijftigste Jaargang No. 13 Zoo weinig belangstelling biogra- phieën (levensbeschrijvingen) van Europeesche grooten vinden, zoo veel aantrekkingskracht hebben die van Amerikaansche belangrijke persoonlijk heden. Ik geloof, dat de oorzaak hier van niet zoo heel ver te zoeken is. Terwijl toch, uilzonderingen natuurlijk daargelaten, in Europa voor den voor aanstaanden man voor hij het leven intrad zooals men dat noemt »het bed reeds gespreid was", moest de Amerikaan doorgaans zelf zijn weg tot grootheid zoeken. »Het verhaal gaat, dat mijn ouders in het begin zeer arm waren en dat zij voor mijn geboorte een harden dobber hadden. Tijdens mijn leven waren ze niet arm, doch ook verre van rijk" lees ik van Ford in zijn >Productie en Welvaart." »Hij was de zoon van een smid Jesse G. Hoover van Herbert Hoover, de man die spoedig het ambt van President der machtige Vereenigde Staten zal aan vaarden en uit wiens leven ik U een en ander wil vertellen. De levensloop van zulke menschen boezemt de groote menigte belang in. Immers kunnen ze uit zoo'n leven iets leeren. Misschien is voor hen ook nog wel een buiten kansje weggelegd I Hoover werd geboren in West Branch (Iowa) 10 Augustus 1874, is thans dus 54 jaar. Op jeugdige leeftijd verliest hij zijne ouders en wordt door familie opgevoed. Zijn studiezin v0or natuur wetenschappen, waaruit voorvloeit de breuk met zijn familie. Het schijnt wel, dat de Amerikanen toen ten tijd nog niet zooveel op hadden met de industrie Want ook van den ouden Ford, de vader van Henrv, lees ik in »Productie en Welvaart". »Mijn vader bood mij een stuk bosch aan van 16 H. A. onder beding, dat ik het machinevak liet varen". Het laat ons zien, hoe het conservatisme van ouders soms de carrière hunner kinderen kan in den weg staan. Door de breuk met zijne familie is Hoover verplicht in z'n eigen onderhoud te voorzien. De betrek king, die hij vindt stelt hem in de gelegenheid nog iels boven zijn onder houd te verdienen. Hij spaart. Hij kan zich laten inschrijven aan de Lelaud Stanford University in Californië Dubbel hard werkt ie, als student en soms als.vrachtrijder. In 1895 heeft hij zijn eerste doel bereikt. Hij is mijningeneur, de kranige kerel. Als mijnwerker gaat hij naar Sierra Nevada, wordt mijnopzichter en weet dan een betrekking te krijgen op het bureau van den bekwaamsten ingenieur der Vereenigde Staten. Hij valt op, men zoekt hem. Wordt Chief Engineer (hoofdingenieur) bij het Chinese Imperial Bureau en heeft in 1900 tijdens den Chineeschen Bokser opstand de leiding der levensmiddelen- distributie der Europeesche bezetting. Hij keert naar de Vereenigde Staten terug, heeft eerst, als gevolg van speculaties van een der firmanten van een ingenieursbureau, waar hij mede firmant van geworden is, met finan- tieele moeilijkheden te kampen. Maar wanneer hij als ingenieur voor zichzelf begint, gaat het hem beter. Zijn kantoor is in New York. Hij heeft een filiaal van zijn bureau in San Fransisco en richt bijkantoren op in Londen en Rusland. Bij het uitbreken van den oorlog is hij in Europa. Het was gerust geen toeval, dat de Amerikaansche regeering een beroep deed op Hoover's in Tientsin getoond organisatievermogen. Hij ver zorgt de in Europa gestrande Ameri kanen en heeft later tot taak het Belgische volk van levensmiddelen te voorzien. Wanneer hij weer naar zijn vaderland gaat, wacht hem daar een reuzentaakde zorg voor de voedsel voorziening 1 Na den oorlog organiseert hij de hulp aan de gebrek lijdende landen in Europa. President Hording benoemt Hoover tot Minister van Handel. En toen koos het Amerikaansche volk Hoover met overweldigende meer derheid tot President! Behoeven we eraan t6 twijfelen, dat de Vereenigde Staten een goeden stuurman aan boord hebben meer import, menschen die van elders er zich gevestigd hebben, veel zakenlui. Er is zeer hard onder deze katho lieken gewerkt, het was moeilijk om met parochies en kerkelijke instellingen gelijken tred te houden met dezen aanwas. Het is echter verblijdend te zien hoe ook daar zich hel katholicisme krachtig ontwikkelt. Het protestantisme daarentegen, dat vroeger in Berlijn zijn vesting had, sterft hoe langer hoe meer weg. Protestanten, die »er nog iets aan doen", zijn schaars. De protestantsche kerken staan leeg, de dominee's vinden het al verbazend, als niet de kerk maar de sacristie 'a Zondags volloopt. De godheid van Christus wordt nog maar in twee, drie kerken gepredikt. Van de groote steden vertellen ze veel kwaad en terecht. Het blijft gevaarlijk voor een meisje zich in een groote stad als dienstmeisje of winkeljuffrouw te verhuren het groote loon, dat er verdiend wordt, ruilt het meisje niet zelden in tegen haar onschuld. Tegen het kwaad komt echter des te scherper het bloeiend godsdienstig leven uit, dat niet zelden in groote plaatsen wordt gevonden. Laatst vertelden we van New York met zijn talrijke katholieke politie en brandweermannen. Thaps kunnen we van Berlijn, het Duitsche Babyion, zeggen, dat het de grootste katholiekestadvan Duitachland is met 500.000 katholieken, meer dan Munchen of Keulen. Het ia wel is waar Over deze vraag wordt in het Alg. Nederl. Landb. blad geschreven, waaruit we iets overnemen en onze eigen meening bijvoegen. Zooals we al eens eerder schreven, is het een gelukkig verschijnsel, dat de bedrijfpluimveehouderij zich gaat stabiliseeren of zich wellicht gestabili seerd heeft. In de na-oorlogsjaren was er een groote vraag naar hoenderparken en iedereen meende daarmede in enkele jaren »binnen" te kunnen komen. Het gaf ontnuchterende teleur stellingen omdat menschen, die hoege naamd geen verstand van het kippen- bedrijf hadden, zich er mede gingen bezighouden. Ze waagden zich op glad ijs, hadden groote kans te vallen en... vielen dan ook in den regel, 't Gevolg was dat er schrikkelijk op het kippen bedrijf werd afgegeven en de hoender parken in een slechte reuk kwamen. Die storm is nu wel zoo zoetjes aan gaan liggen en nu gaat het tot de menschen doordringen, dat. wil men met voordeel een hoenderpark gaan beginnen het noodig is en kennis van zaken en voldoende finantiën te bezitten. In bovenbedoeld artikel wordt nu een berekening gegeven van een bedrijf van 500 hoenders, te verzorgen door een man. Die zal daar zijn handen aan vol hebben, maar het kan. Die 500 hoenders zullen zijn van prima afstam ming, op lijd geboren, niet ziek enz. Dus zoo gunstig mogelijk. Ze zullen jeggen 180 eieren per hen. Het eerste jaar begint <ie leg. Het tweede jaar leggen deze dieren ook, maar minder, zeg 140 eieren. Dat wordt een gemid delde van 160 eieren per jaar per dier. De totale productie zal wel wat minder zijn en die stellen we op 75000 eieren per jaar men een gemiddelde prijs van 6 cent. Dat wordt f 4500. Wat aan slachtkippen en jonge hanen ontvangen wordt kan gerekend worden gelijk te staan met wat jonge hennen van 4 5 maanden uit eigen bedrijf gefokt te zullen kosten. De kosten aan voer schatten we op 6 gulden per dier per jaar. Dat wordt f 3000. Voor een landbouwer is dat minder, omdat die heel wat afval tot waarde kan maken. De huisvesting der kippen komt op f 1*250. Rekenen we jaarlijks 10 pet. voor rente en aflossing, dan is dat per jaar f125. Wat men aan gaas, drinkbakken en turfstrooisel noodig heeft, krijgt men in mest terug. Die mest kan men verkoopen of in eigen bedrijf gebruiken. De afschrijving per kip is per jaar f 1 50, wanneer een kip van 6 mnd. f 4 kost en men f 1 als slachtdier er voor terug ontvangt, dan heeft men dus een verlies van f 3 over 2 jaar. Dat is per jaar f 1 50. Voor 500 dieren f 750. Men komt dan tenslotte op een winst van f 4500 f 3875 is f 625 Nu is er bij deze redeneering één fout gemaakt en wel deze, dat een goede fokker veel wintereieren maakt, waardoor de gemiddelde eierenprijs niet op 6 cent maar op 7 cent komt. Dat geeft een extra winst van f 750, waar door 't totaal komt op f 1375. Dat is per jaar, per dier f 2 60 ruim. Iemand, dia in t kippenbedrijf, zonder het leveren van broedeieren of kuikens, een bestaan wil vinden, zal hier een wegwijzer in hebben. Men moet er geen al te groote verwachtin gen van hebben. Ik beschouw de kippenhouderij dan ook voor een boer, of graanhandelaar die over veel afval beschikt als een rendabel bijbedrijf, voor ean rentenier, die toch iets te doen wil hebben, als een goede tijdpasseeriug, die meteen een matige winst afwerpt en voor iemand, die uit een kippenbedaijf zon der meer, wil leven en een behoorlijk bestaan in wil vinden niet aanbevelens waard. Als eerste eisch moet men evenwel stellen, dat men kennis van zaken heeft. Zonder die legt men er op toe. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten Ingekomen en vertrokken personen van 15 tot 22 Maart. INGEKOMEN J. W. H. Linssen, kleermaker, Markt straal 6 van Horst W. Kieft, boschwachter, Hensenius- plein 10 van Arnhem M. H. Jacobs, dienstbode, Merselo N 14 van Bakel A. M. Weyers, kloosterzuster, Over- loonscheweg 2 van Sevenum Th. W. A. Bakken, broeder, Leun- 8cheweg 1 van Voorhout P. E. W. Zeelen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Venlo. VERTROKKEN A. Dall, kloosterzuster, naar Lent, Huize St. Joseph J. A. Akkermans, slager, naar Eygels- hoven, Hoofdstraat 40 A. A. Frans8en, dienstbode, naar Deurne, Marktplein J. E. H. Custers, bakker, naar Deurne Stationstraat K. Straaten, smid, naar Kervenheim A. M. Caldeberg, verpleegster, naar Geleen, Op de Veij 6 A. K. W. H. Voeslen, slager, naar Boxmeer, Wilhelminaplein L. F. H. Jenneskens, landbouwer, naar NoordAmerika C. Schadewijk, broeder, naar Katwijk a d. Rijn P. J. Hellegers, landbouwer, naar Vierlingsbeek G. Courtens, organist, naar Beveren M. J. van Oach, dienstbode, naar MaasheesOverloon A 9. IngeasMsa Hiditoallagsa. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scher pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifisk niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloed vergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakle, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 36 Doorzitten b(j wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tub»80 ctJP Q 7 't Was 'n schoon meisje van zeven tien jaar, frisch en gezond, voortge komen uit heel 'n geslacht van brave lieden. Haar vader was hoofdbesteller bij de post. Gewetensvol ambtenaar zonder'n enkele slechte noot op z'n dossier. Elke week legde hij twee, drie gulden apart. »Voor den bruidschat van m'n Anneke", zei hij dan met 'n gelukkigen lach. Want z'n dochter, die stond boven aan, 'n meisje voortgekomen uit zooveel brave lieden! Moeder was ook dol op haar, maar weer op andere manier. Ze hield er van, haar dochter tot 'n klein afgodje te maken, 'a Morgens kreeg die te bed al haar dampend tasje chocolaad. Wan neer Anneke 's avonds van 't atelier thuis kwam, had moeder haar warme pantoffeltjes al klaargezet en 'n smake lijk soepje stond te dampen in de kleurige terrine. lederen avond 'n kleine verrassing, waarmee ze wist haar dochter te believen. Anna I Nooit verkouden.... nooit hoofdpijn 1 »Ha! Wat 'n schoone dochter hebben we toch I" zei de gelukkige moeder dikwijls. Ea als vader ea moeder alleen waren, gingen hun gedachten heel dikwijls op reis. Ze zochten al onder hun bekenden een degelijken jongeman in wiens handen zij eenmaal 't lot van hun kind hoopten te leggen Maar zie, op zekeren dag begon de afgunst, als 'n venijnige wesp, die knaagt aan 'n schoon9 rijpende vrucht onder de zon, Anna's onbewust geluk te verkankeren. De meisjes met wie zij werkte, be gonnen die lieve menschenbloem te benijden. z.ij geleken zelf zoo heele- maal niet op haar en ze begonnen te spotten: ....Ze ging niet met haar tijd mee. niet naar de mode... Ongehoord, en dat op 'n mode atelier 1 De mode wil geen zware vlechten, de mode eischt bovenal de mannelijke lijn, de slanke figuur. De gestalte van Anneke ont wikkelde zich vrij en natuurlijk. Ze scheen 'n aangrijnzing voor de dwaze mode, waarnaar in 't atelier gewerkt werd. Men schold haar voor ouder wetsch I Ouderwetsch! Anna, 't schoone en gezonde kind uit 'n geslacht van brave lieden. Ouderwetsch 1... Wat 'n aanfluiting waren die perzik roode wangen 1 Anna kon er niet meer van slapen. Ze door bladerde de mode-tijdschriften. Ja, die groote dames zagen er toch heel anders uit dan zij. Ze bekeek zich in den spiegel... vergeleek... Neen, die gezonde kleur was zeker uit den tijdIDus, weg er meer I 't Natuurlijke rood moest wijken voor blanketsel. Haar blonde vlechten bleven achter bij den coiffeur. Ze was te zwaar 1 Wacht nog 'n weinig 1 Model... zij, die mager gaat worden, groet u!... Vanaf dien dag kwam het ongeluk in huis. Geen chocolaad meer 'a morgens- geen melk... geen boter... 'n Kopje thee, juist 1 Maar arm kind! zei haar moeder en schudde 't hoofd Er is geen »arm kind". En de stem van Anneke werd resoluut en scherp: Ik ben belachelijk dik!... Wel nee! Wel ja I Iedereen zegt 't I... Jaloezie, anders niet In 't middaguur, ver uit moeders oogen, at ze niet meer. 'n Beetje thee met 'n biscuitje om vier uur. 's Avonds kwam ze later thuis dan£anders en zei, dat ze al gegeten had. Alles ging naar wensch wsl 'n paar maanden lang. Ze volgde in den spiegel met blijdschap 't sloopingsproces. O, wat hsdden die perziken al veel van haar frischheid verloren I Haar kame raden juichten haar toe; >Bravo... zoo gaat 't goed Anna vatte 'n kou 't deed haar bijna plezier, 't Verlies van die fameuze kilo's die ze te veel scheen te hebben, ging er des te sneller door. De vader was mede machteloos toe schouwer bij die moedwillige onder mijning. Ben je niet ziek, kind Heelemaal nietl Je eet niet meer. Ik heb geen honger. (Men heeft tegenwoordig geen honger meer). Je bent veel te licht gekleed. Dat hoort er bij tegenwoordig. Ook 's winters? Ik ben nooit koud. Alle dieren.'kregen toch 'n warme pels van den goeden God in den winter. Maar... ik ben geen dier! Je hoest 1 Doen alle dames En er gebeurde wat moest gebeuren. De natuur wreekt zich altijd op hen, die haar wetten, door God omschreven, geweld aandoen. Op zekeren dag viel Anna van d'r eigen, op 't atelier zelf. De dokter snelde toe, onderzocht haar, kwam terug uit de kamer, hoofdschud dend. Wat heeft ze vroeg^de directeur nieuwsgierig. Tuberculose in de ingewanden en haar longen zijn ook niet waard. Wat dunkt u?... Oze is verloren. Als de dokter zag, dat de directeur pijnlijk getroffen was, hernam hij Verloren, zooalsontelbare anderen 1 Men is bevreesd voor typhus, roodvonk enz., maar meer slachtoffers maken de hooge hakken, stoffen schoentjes in den modder... zijden kousen in 't hartje van den winter... In kleeren dun als satinet loopt men door natte straten, staat men op de tram in den tocht en zoo meer! En haar ouders leven slechts voor haar! Vader?... Moeder?... 't verleden... de toekomst... alles wordt opgeofferd voor 't monster, dat mode he8l. Wat is de verantwoordelijkheid zwaar van hen, die de tegenwoordige mode hebben gebracht onder de volksklassen. De dokter ging heen en knoop:e zorgvuldig z'n jas dicht voor hij de straat opstapte. Men heeft haar onlangs begraven. Haar kameraden zonden haar 'n krans van bloemen, 't Was wel 't minste, dat ze doen konden, na haar de richting fevan'denidood te hebben gewezen. De ouders volgden, gebroken. Zoo iets verschrikkelijks hadden ze zich niet kunnen denken. Want Anneke was 'n goed, schoon meisje, frisch en gezond, gesproten uit 'n geslacht van brave lieden... (Naar Pierre L'Ermite door B. E.). Het Boerenvraagstuk. Voor ons ligt het onlangs bij Brusse's Uitgevers-Mij te Rotterdam verschenen boek »Het Boerenvraagstuk in Sovjet- Rusland, Europa, Amerika, Indië en China", door Ir. S. J. Rutgers. Een merkwaardig boek, omdat het o.i. zeer zeker iets kan bijdragen tot een juister begrijpen van de belangrijke rol, welke de agrarische en de agrarisch-koloniale kwestie in de naaste toekomst zal spelen. De Schrijver was als ingenieur werkzaam in Sovjet Rusland, Indië en het verre Oosten, en heeft daardoor, naar hij zegt, de groote belangrijkheid der agrarische kwestie, ook voor de verdere ontwikkeling van techniek en industrie, leeren begrijpen. In de hoofd stukken 2 en 3 tracht de schrijver aan te toonen, dat de landbouw onder het kapitalisme op den grondslag van prijs en winst, niet tot ontwikkeling kan komen, en dat dit tot uiting komt in de achterlijkheid van de landbouw techniek, in vergelijking met de storm achtige ontwikkeling in de industrie. Wel is ook de landbouwtechniek in de laatste eeuwen verbeterd, maar het merkwaardige daarbij is toch vooral de relatieve (betrekkelijke) achterstand in ontwikkeling, vergeleken met het algemeene niveau van wetenschap en techniek. Eerst in de laatste tientallen jaren werden de grondslagen gelegd voor een eigenlijke landbouwwetenschap, waar van de resultaten uiterst langzaam in de praktijk van den landbouw ingang vinden. De tegenstelling tusschen in dustrie en landbouw, tusschen stad en dorp, neemt internationale afmetingen aan. Het steeds wijder worden van de kloof tusschen beide hoofdafdeelingen in de productie, vermeerdert de moei lijkheden in hei productie- en distributie proces, en versterkt het revolutionaire verzet, in 't bijzonder ook onder de boeren en koloniaalvolken. Oplossing dezer tegenstrijdigheid acht de schrijver alleen mogelijk door een hereeniging van landbouw en industrie, onder leiding van de industrieële arbeiders- klasse. Dat wil zeggen: in een ontwikkeling van den landbouw tot een industrieëel bedrijf, waardoor esrst een nauwe samenwerking van landbouw en indus trie en een planmatige beheersching van het geheele productieproces moge lijk wordt. Door een nog verder gedreven ont wikkeling en rationalisatie van de industrie kan een oplossing van het agrarische probleem niet gevonden worden integendeel dreigen crisissen en wereldoorlogen de geheele beschaving met vernietiging en chaos. Waar dus de ontwikkeling van den landbouw, naar 't oordeel des schrijvers, in nieuwe banen van intensief fabriekmatig bedrijf in de naaste historische periode zoo'n groote rol zal spelen, heeft hij ook zijn aandacht gewijd aan die landen, waar zich een meer intensieve landbouw reeds van ouds heeft ontwikkeld. Vandaar, dat hij ook een uitvoerig hoofdstuk heeft gewijd aan China, wel is daar een industrieële beoefening van den landbouw onbekend, maar overigens zijn daar de voorwaarden voor een fabriekmatig gedreven landbouw het gunstigst, als gevolg van groote inten siteit en een lot het uiterst gedreven handwerkmatigheid, die voor mechani satie een bij uitstek gunstigen bodem biedt. Het komt ons voor, dat de schrijver hier een sterk werk heef geleverd, dat waard is, om er me Moeders, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijf maanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kinderen moet teisteren. Al vertelt men U. dat de „ervaring" de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akkers Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker's Abdijsiroop lost het vastzittende slijm op, zoodat dit gemakkelijk wordt op- gegc.-en en tempert den hoest; zij versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk Per koker: f 1.50, f2.73.i.JU

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7