Tweed© Blad van „PEEL EN MAAS" PUROL Uw Zenuwen WJNHARBFb 4 ASTHMA Oome vertelt. Keurig zittend Haar WEET GIJ De Ladder van St. Jozef. ZENUWTABLETTEN ZATERDAG 23 MAART 1929 Vijftigste Jaargaaf: No. 12 Zyn wo nog dorp of stad? Dorpsch geboren, begin ik er ernstig aan te denken om statisch te sterven, 't Is wel een magere troost, maar dan toch een troost, en wel om dsze reden dat ik bij mijn leven nooit i9ts gevoeld heb voor een trek naar de steden. De eer j>stadsch" te worden heb ik niet gezocht door verraad aan mijn goedö dorpdie eer Is me thuis ge bracht, ongevraagd, maar hoogst wel kom door een engeltje uit den hemel, dat op onzen Burgerlijken Stand zich aanmeldo als no. 12000 van Venray's ingeborenen 1 Twaalf duizend 1 Een Apocolyptisch getal, dat in den Hemel twaalf keeren aangeteekend werd door den H. Johannes. Immers van al de twaalf stammen van Israël zag hij er twaalf duizend aangeteekend. Laat ons nu hopen en bidden, dat de 12000 Venrayers van den Burgerlijken Stand nu ook allen overgeschreven worden in het Boek des Levens, want alles goed en wsl beschouwd, mocht dat niet 't geval zijn, dan zou 't voor de afwe zigen beter zijn niet geboren te zijn, zelfs te Venray. En nu kan 't mij, eerlijk gesproken, weinig meer schelen, of we te Venray nog dorpelingen zijn of stadsch gewor den zijn; de groote, allesbeheerschende vraag zal zijn en blijven of we echte burgers der Stad Gods zullen zijn of worden. We blijven in ieder geval de onderdanen en burgers van Sint Petrus, en maken in zooverre al een goede kans, als we dan nog onze goede dorp- sche zeden niet inruiien tegen stadsche of grootsteedsche, dan stijgen onze kansen nog zooveel hooger, en ten slotte als we ons bij deze 12000ste wieg het woord herinneren en in ons leven omzetten van den Heer zelf van 't HemelrijkWie gelijk wordt aan dit kleine kind, komt in den Hemel, dan hebben we onze eeuwige levensver zekering te pakken. Welkom derhave, Zusje Caraps. Groei op tot eere Gods, lot troost en geluk van uwe ouders, tot stichting van de overige 11,999 Venrayers 1 Hoera 1 En wie zal nu nog durven beweren, dat de Heer Henri Camps niet de beste horloges maakt en heeft van heel Venray en ver daarbuiten 1 Hij heeft precies op de minuut en de seconde uitgerekend hoe laat hij met zijn doch tertje, niet buiten asem naar den trein moest loopen, maar dood gemodereerd een gangetje naar ons schoone gemeente huis moest maken, om no 12000 te halen, niet één cijfertje te vroeg noch één cijfertje te laat. Als hij niet zoo ongemeen thuis was in eigen zaken dan stelde ik hem voor een nieu horloge in den handel te brengen met een tnooien meisjesnaam plus het nummer 12000. Daar werd om gevoch ten 1 Het eerste exemplaar geefi hij natuurlijk aan zijn dochtertje als snoezig armbandje, opdat het liev« ding altijd en overal op tijd kome, en steeds precies wete hoe laat het is. Want, zie je, dat weten veel menschen niet tot hun ongeluk, en vooral veel meisjes niet, die in den regel veel te hard loopen met ontrokte lepelaars beentjes, en overal bij willen zijn waar ze feitelijk niets te verdienen en veel te verliezen hebben. Alles op tijd, en alles op zijnen tijd, zeg ik maar. En als ik zie hoe'graag dat licht goedje stadsch is, hoe heerlijk zij 't vinden als onvoorzichtige vlindertjes naar, om en in 't valsche, maar bran dende, schroeiende heileniicht van stadsche kermissen, carnavals, theaters, bioscopen en verdere niet te noemen vuurhaarden te fladderen, neen, dan verkies ik niet stadsch te worden, maar blijf liever dorpsch, al halen ook al die aardige wijsneusjes voor den Oome het neusje op. Wie lacht 't lest, lacht 't best, en we zien elkaar nog wel sens terug, nichtjes, bij 't bevolkings register der Eeuwige Stad met de 12 maal 120001 Tot ziens 1 Den 10e Maart zijn er twee Venray sch Zonen ingeschreven in den hoog- sten stand, op aarde bereikbaar. Met eeuwige, onuitwischbare, goddelijke letters werden zij gebracht op de schoonste eerelijst, waarvoor ieder Venrayer nog de hoogste achting en vereering koestert. De opperherder van ons Bisdom wijdde hen te Weert tot prinsen en vorsten van Gods volk. De armoedige kleeding van den Arme van Assisië, wel verre hunne hooge waardig heid in onze oogen te verduisteren herinnert ons veel eerder den Godde lijken Hoogepriester, die rijk zijnde voor ons arm verkoos te worden, en zelfs geen steen had om er zijn hoofd op neer te leggen. Paters Salesius Lammensen Alphaeus Swinkels, uw eerste zegen, na dien geschonken aan uwe overgelukkige en benijdenswaardige ouders, broeders en zusters, na dien zoo blijde gegeven aan uwe Geestelijke familie, zij voor ons, uwe broeder en zuster van Venray, want door Gods bestel hoort gij ons toe door geboorterecht, en, we twijfelen er niet aan, ook door den aandrang uwer harten. Terwijl wij strijden en lijden in de vlakte onzer Peel, heft gij uwe Mozeshanden tot den Gever van alle goeds op uwen priesterberg, bidt en boet voor ons, dat wij nooit verval len, als 't uitverkoren volk, tot den afgodendienst van 't Gouden Kalf en tot de schandelijkheden van het ons omringenden heidendom. Mijn dierbaar Venray, zoolang de Rechtvaardige God uwen grond nog waardig -genoeg zal vinden om er het Heilig Priesterschap, die heerlijkste Hemelbloem, te planten, ja er als 't ware een echte kweekplaats zoekt en vindt, zoolang moogt ook gij u tot de uitverkorenen vlekken der kerk reke nen Richt met trots uwe eerebogen op, jubel uwe blijdschap uit in zang en muziek, vier plechtig uwe Eerste Mis sen. want die Neomisten zijn bloed uit uwe aderen, gebeente van uw gebeente. En wanneer uwe feestvreugde al lang uitgestorven en vergeten is, dan zullen nog al de priesterhanden, door U zoo eerbiedig gedrukt bij hare eerste wijding, zich nog steeds over U henen- strekken, want, werwaarts Gods wegen hen ook leiden mogen, ui is het in verre Missielanden, die priesterzonen blijven u trouw, die vergeten Venray nooit in hunj dagelijksche Memen'o. En 't wil zoo voorkomen, wanneer zij zich smeekend omdraaien naar het volk na de H. Offerande, en roepen Orale fratres, bidt, Broeders, dat hun hart en hun oog ook ons nog zoeken, die er eene eer in stellen hunne broe ders te zijn. Vaak is bij mij 't verlangen opge komen eene m i. groote leemte in Venray's archieven aan te vullen. Of het werkelijk geen leemte, en geen onbegrijpelijk verzuim. Venrayers, dat wij de eerelijst niet bijhielden van onze beste zonen en dochters, die zich in 'l Priesterschap of in 't Kloosterleven ijden aan de hoogste en heiligste belangen, die onze heerlijkste eere- kroon vormen Zoo'n lijst zou heel wat meer waard zijn, een schooner sieraad in onze huizen, dan alle mogelijke kabouters en diploma's, linljes en medailles Maar, hier schieten mijne krachten ver te kort. Dit werk moet een Ven raysch werk worden, waaraan allen, zonder uitzondering, wier familie gezegend werd met geestelijke roeping, het hunnen moeten en zoo gemakkelijk kunnen bijdragen. Ziehier dan het bescheiden, maar dringend verzoek van den vertel-Oome; iederö Venraysche familie geve aan 't kantoor van Peel en Maas een briefje af, waarop van ai de nog in leven zijnde priester- of kloosterlingleden worden vermeld; 1. Familie en doop naam 2. Kloosternaam en hoedanig heid, Pater, Broeder of Zuster; 3. Kloosterorde 4. Geboorte datum of benaderden leeftijd 5. Tegenwoordige woonplaats en bediening. Niemand verlate zich op bloedver» wantenal komen dezelfde aangiften ook meermalen voor, 't schaadt niet. Heeroom zal 't wel uitzoeken, als gij 't hem toevertrouwd acht. Vertelt gij ook maar eens wat aan Oome, die dan weer een keur van praatstof krijgi. En nu niet wachten tot St. Jutmis, al3 de kalveren op 't ijs dansen ik mocht er dan eens uitgedanst zijn. Gelezen en goedgekeurd Vooruit dan, boter bij de visch Zaterdags gelezen, Zondags uw schitterende candidatenlijst ingeleverd. Oome smeekt en wacht Later vertelt hij er nog wel van, als 't God belieft. OOME. P. S. Eerbiedig verzoek ik de Zeer Eerw. Heeren Paters Franciscanen, de Eerwaarde Zusters Ursulinen, die zoo veel Venrayers als leden tellen, mij in deze aangelegenheid hunne kostbare er zoo hooggewaardeerde hulp te willen verleenen. Op voorhand mijn innigen dank. De betrokken familie leden gelieven dit verzoek niet als een ontslag uit hunnen dienst te beschou wen. lapmlon IMeMteps. Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25 jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteered Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbeterll Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis- 8en verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wsterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit Laat de trage nier- werking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aange taste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiver heden. Foster's Pillen worden vervaar digd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 1.75 per flacon. 39 3UMJÜ€ scfvuxie fiuid en springende lippen dat het een heiligen plicht van ons allen is, onze eigenbelangen in overeen stemming te brengen met die.van anderen dat de meeste energie verspild wordt door te treuren over het verleden, de haast in het heden en het tobben over de toekomst Dooie o 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. B(J Apoth. e 790- Drogisieo 12 dat niets zoo zeer verveelt als te veel tijdverdrijf? dat illusies de zeepbellen zijn, waar mee groote menschen zich verblijden? dat de koning, van Spanje het groot ste koninklijk paleis van Europa heeft? dal een Duitsch uitvinder, Frank Franck, een onbrandbaar papiersoort heeft vervaardigd dat China het vaderland van den goudvisch is, waar hij reeds verschei dene eeuwen geleden uit een soort karper gekweekt werd? dat Duitschland de grootste produ cent \an mondharmonica's is en dat in de twee voornaamste fabrieken 6000 arbeiders werken en er bovendien tal kleinere ondernemingen zijn, en in Saksen 9000 man werk vinden in de huisindustrie van mondharmonica's? dat een gastvrij huis oneindig meer geeft dan eten en drinken en onder dak dal een aanhoudende bezigheid een vereischte is om een opgewekte stem ming te bewaren dat sport een bezigheid is, waaraan men zich niet, zonder medische toe stemming mag overgeven dat de uitvoer van groenten, fruit en vruchtenpulp in 1928 f 86 482 000 be dragen heeft tegen f 61 940000 in 1927? dat het rijkste steenkolenlsnd ter wereld China is, waar de kolen prima zijn en niet diep liggen, maar waarde export nihil is, omdat het transport onmogelijk of te duur is dat ons land in 1927 9.800.000 ton steenkolen produceerde en 11103 000 verbruikte dal van het geproduceerde het grootste deel naar België en naar Duitschland gaat omdat het vervoer door ons land., te duur is? dat Duitschland zijn kolen naar Frankrijk exporteert via Rotterdam? dat Amsterdam in het jaar 1300 nog maar een klein visschersdorp was? dat zich van de zichtbare goudvoor raad 39 5 pGt. in Europsesch bezit bevindt en 36.2 pCt. in (1914 19 2 pCt in handen der Ver. Staten dat er schepen zijn waarvan de schroef aangedreven wordt door elec trische kracht dat London 58 groote schouwburgen heeft waarvan geen enkele subsidie van de staat ontvangt? dat volgens Goelh8 Engeland nog nimmer actief hulp verleend heeft als zijn eigen belang er niet mee gediend was dat het totale verzekerde bedrag bij de Leveii8verzekerings Maatschappijen in de Vereenigde Staten einde 1928 95 000 000 dollar bedroeg dat de tijd een wieg is van bitter leed, maar ook een graf ervan? dat over 1928 (voor het eerst sedert 1925) voor een bedrag van honderd millioen gulden aan manufacturen geëxporteerd zijn dat de misthoorn van een eerste klas lichtschip in werking gebracht wordt door een machine van 72 P.K. dat het geluid op een afstand van 20 mijlen gehoord kan worden dat men te Liverpool weer proeven neemt met het eten van gebraden wal- visch dat niet elke ramp een vloek en vroege tegenspoed dikwijls een zegen is dat Ned. Oost. Indië ongeveer 36 pCt. van de Rubber wereldproductie oplevert? dat de wereldoogst van koffie 21.500 000 balen van 60 Kg. bedraagt? dat N. O. Indië in de rij der koffie produceerende landen de 8ste plaats inneemt, hoewel het voldoende goede gronden heeft om de eerste te kunnen zijn dat Nederland het land is, waar het verbruik van koffie per hoofd het grootst is n.l. 15 pond dat Cuba, Zweden en de Ver. Staten volgen met 12 pond, terwijl de overige landen slechts 1 tot 9 pond per hoofd verbruiken dat de Duitsche Rijksspoorwegen elk jaar ongeveer twee milliard reizigers vervoert, zijnde 5.5 millioen per dag waarvan slechts 36 pCi. het volle tarief betalen? dat voor het vervoer van de kaartjes alleen reeds 17 wagons noodig zijn dat aanhoudend geadverteerde arlike len meestal de beste zijn, omdat ze een reputatie op te houden hebben dat hel beter is door het leven te worstelen dan te slapen Als men zoo nu en dan des morgen» slechts een weinig Purol even luaschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. komen tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Eens op 'n keer waren alle Heiligen des Hemels te zamen gezeten. 't Gesprek liep over koetjes en kalfjes en over wat er zooal voorviel in de hemelsche stai. Wonder: men wist niet hoe het kwam, dat er nu, sedert eenigen tijd, zulk vreemd soort van lieden in den hemel aanlandde. Niemand, die ze kent, zei 'r een. Niemand, vervolgde 'n ander, en ook, ja zulk volk is toch wat al te ordinair om in 't gezelschap der heiligen te wezen. n Derde opperde: zóó was 't vroeger niet, en zöö hoort het ook niet te zijn. 't Werd het voorwerp van ieder ge sprek. Jaloerschheid was 't wel niet, ook geen afgunstin de hemelsche geesten is er nu eenmaal wat zou je wel denken voor dergelijke bitterheid geen plaats. Maar toch, ieder heilige was bekommerd om de eer van 'thuis van allen en van Gods Lieven Hser. Wat gedaan Men houdt parlement. De vergade ring beslist, een deputatie naar St. Pieter te zenden, met de vraag: Wat beteekent 't toch, Sint Pieter, dat de hemel hier en daar zoo vol zit met schavuiten lui met lang: haar, gasteD met kielen aan en klompen met hooi d'r in, die komen, ja wie weet, men zegt: om te schooien. St. Pieter was juist bezig ('t was groot jubilé) menschen aan te nemen uit dorp en stad. Hij wikte en woog, telde en mat, alles met veel nauw gezetheid. Juist was nij doende aan iemand te zeggen:Gij daar zatlap, wat komt gij als St. Ariaan hem even op de schouders tikte. Wel, St Pieter, zei hij, gij portier der hemelsche zalen Laat me toch met rust I antwoord de St. Pieter. Maar, St. Pieter toch, wedervoer Ariaan, smijt buiten dien dronkaard en kijk 'ns hier 1 We komen u eerbiedig de reden vragen, waarom er sedert jaar of drie, vier, klar.ten hier aan landen.... ja, hoe gij ze toelaat, daar ord ik niet wijs uit. Weihoe, zei St. Pieter, ik, die hier de wacht houd, die nimmer rust noch bij dag noch bij nacht, die pas poorten nazie, harten doorkijk en met wikken en wegen meer werk verricht dan wie ook in 't hemelsche rijk, gij komt mij de reden vragen waarom. .1 Gij weet toch, dat van mijns levens dagen door mijn hand niets onreins in dit huis kwam. Pieter, zei Marcus, ik vraag u wel verschooning; ik zie er daar b.v, een staan, die neem me niet kwalijk nog nimmer te voren bier zijn weerga had. Kijk me toch 'ns, hoe vreemd hij ons beloert, hoe schuw hij is, hoe hij wegsluipt I St. Pieter, naar het scheen, was nu zelf verwonderd. Hij keek in z'n boekeu maar vergeefsdie naam was nergens te vinden. 't Was onder ons gezegd iemand, die zijn geld verzopen had, was nadien door 't gat van 'n naald ge kropen, berecht, gestorven, en dan. Gods werken zijn wonderbaar 1 Daar stond hij nu. St. Pieter, keek hem in 't wit zijner oogen en zei: Nog mimmer was bedrogen, maar nu ben ik het. Gij kwaamt niet door de deur, maar langs elders naar binnen. Ik kom er wel achter. Houdt 'm vast: we stellen onderzoek in. Sl. Ivo, gij die hier alleen als advo caat zijt, kom 'ns voor en ga'ns hooren of er soms iemand Pieters hoog ambt onderkruipt. Wie is 't, door wien zulk volk het hemelke binnensluipt? St. Ivo ging heen.... Hij kwam terug, en »al gevonden", zei hij, terwijl hij 'n pakje gebonden papieren aanbracht, waarop geschreven stond, in 't latijn, dat St. Jozefklaar- blijkelijk de deugniet moet zijn. Men had, zoo stond er, te vespertijd 't ge- druisch van koffers, 't zagen, schaven en slaan gehoorde toen was men 'ns gaan kijken, waarvandaan dat gerucht wel kwam. Op grooten afstand van de wegen, waar heiligen en engelen te wandelen plegen, was 'n beplant hoekje, vanwaar deur noch poort des hemels te zien was. Daar had men 'n timmerman hooren werken... Gekeken hadden ze, en ze hadden St. Jozef een ladder aan den hemelmuur zien dragen. Ha, ha, zei St. Pieter, we zijn er 1 St. Jozef brengt daarlangs zielkens den hemel binnen; menigeen zag ik daarvandaan komen, voorzien van St. Jozefgebeden, -novenen en -litanieën: al schamele lieden.... Gij daar, precies als die. Beschrijf daarna maar 'ns 't gewemel, dat er ontstond en rondging tot aan de uiteinden des hemels. Wat nu, zegt St. Pieterthans is goeie raad duur; wat gedaan? Wat gedaan, St. Paulus.en gij daar doctoren, wat gedaan Dit kwaadzaad blijft toch niet bij de uitverkorenen I Waartoe nu portier des hemels te zijn? Ik gaf nog liever mijn sleutels weer af, dan dal er ooit 'n mensch den hemel winnen zou, die niet door de poor» en met die sleutels binnenkwam. Zoo helpe mij...l Pieter, gij zweert, zei St. Jan. En St. Pieter: Wat zegt gij, Aposte len, daarvan Ze zeiden: D'r uit met ze, zonder dralen l D'r uit, zei St. Joris, en hij sprong op zijn paard. St. Hubert nam zijn zweep en Paulus z'n zwaard, om al dat gespuis uit den hemel te jagen. Toen kwam St. Jozef en vroeg oot moedig 't woord. Mijne heeren, zeide hij, indien ge 't zoo wilt en bij duizenden ja zegt, gewis, een enkeling, en wel een als ik, zal moeten J;gedoogen, dat ai zijne klan ten uit uw oogen verdwijnen doch nimmer heeft 'n mensch op mij zijn vertrouwen gesteld en vruchteloos ver trouwd. Moeten zij dus heengaan ik ga mèt hen. God groete u, riepen ze, en Guido, die koster was te Anderlecht, zei Amen, we hebben hier nog Josephs genoeg, wel niet zoo'n oude, maar toch... Joseph verzamelde dan in enkele minuten z'n volk met hun potten en en pannen. Adieu, zei hij, en op schalksche wijze ik vertrek met Vrouw en Kind, Adieu! Maar ge hadt me dat laatste »adieu" 'ns moeten hooren 1 Geen een, die nog iets zeiverschrikt staarden ze elkander aan. Toen ging Sl. Joris weg en wierp zijn harnas uit. St. Hubert vertrok met St. Ivo allen gingen hunsweegs en lieten St. Joseph met rust. St. Joseph ziende, dat 't nu gedaan was, nam Vrouw en Kind bij de hand, ging den hemel weer binnen en stak nog een sport of twee in zijn ladder. Geef mij, o Heer, dat ik daar ook langs geraak. (Vrij naar G. Gezelle's St Josephsleere.) Wat elke maand te doen geelt. (2e helft Maart) Na den langen, strengen winter is het verlangen groot om aan het tuinieren te komen Voor de warmoezeniers die het van de vroege groenten voorname lijk moeten hebben, is het een schade lijk voorjaar want straks komt alle» tegelijk. Waar de grond »bekwaam" is of wordt ontstaat een groote bedrijvigheid, 't Wordt een spitten (misschien ook mesten) en zaaien naar hartelust. Men zaait spinazie, sla, raapstelen, legt doperwten en peulen, wat anders al enkele weken eerder geschied zou zijn. En ook is het nu de tijd voor het zaaien der verschillende koolsoorten, van wortelen en schorseneeren, van radijs en peterselie. Neem voor de 1 Lrger dan Wanneer Uw ademhalingsorganen door herhaalde asthma-aanvallen of door een hardnekkigen hoest verzwakt zijn, moet U dubbel oppassen. Er is maar o zoo weinig noodig om het ge voelige slijmvlies Uwer luchtwegen blijvend te doen opzwellen en Uw benauwdheden nog erger te maken dan ze thans reeds zijn. Wacht niet tot Uw huisgenooten bij eiken aan val het hart vasthouden, dat Gij erin blijven zult, maar versterk Uw borst, maak Uw luchtwegen ruim en Uw ademhaling vrij met de slijmoplossende Akkers Abdijsiroop. Gij hebt dan de zekerheid Uw lichaam een krachtig en snel ingrijpend, maar geheel on schadelijk raiddel toe te voeren, dat echter tevens Uw benauwdheden dadelijk veel kan verlichten en na eenigen tijd zelfs kan doen ophouden. AKKER'5 ABDUSIR00P Voorde Borst. Per koker: f 1.50,12.7M 150

Peel en Maas | 1929 | | pagina 9