HENRI CAMPS H.0Ü -|-gOUWR,NÖEN vindt U in de grootste sorteering en prima afwerking vanaf f 6 bij prima 0|d ier-sk Puntig Draai J. Ca- Alle Itei Teg ELEClTIl AANNEï Sproeten Sprutot Pluimt prima Oclj, G Meu is SL JCH Vt Verg. Dierenbescherming. Luchtreizigers in 1807. Gemengde Berichten. Marktberichten. Voor helk ir. Prima Hst en verd Ontvangsuze Bn Vraagt^e ■■tfens wortels de vroege denvik, den Naarder tuinwortel of den Amaterdamachen bakwortel. Radijs kan tusachen de wortels gezaaid worden. Meni zaaie spinazie en ^raapstelen niet al te dilt en hakke het zaad maar even onder deze groenten kan men zeer goed telen tusachen de rijen erwten en capucijners, dat anders toch verloren grond is. Ziin uw aardbeibedden behouden gebleven 1 Dan moogt ge u gelukkig achten, want vele planten gingen door de vorat verloren Onder de aardbeien nemen de maandbloeiera een eerste plaste in, omdat ze bij een goede behandeling den geheelen zomer door vrucht geven, tot het gaat vriezen toe. Vooral ia 't goed elk jaar, o om de twee jaren, jonge bedden er van aan te leggen. Ze worden dan in t voorjaar geplant van uitloopera van oude planten. Men houdt eemgen tijd de bloem er uit, totdal de planten zwaar genoeg zijn geworden. Ook Kan men deze zeer goed van "ad kweeken door een partijtje van deze aardbeien bii elkander te laten verrotten, en t dan in aarde onder glas uit te zaaien waarna de plantjes spoedig op zullen komen daarna worden ze verspeend en in 't voorjaar komen de planten op de bestemde plaats. De aldus gewonnen planten geven de grootste vruchten. De maandbloeiende aardbeien verlangen ook een goed bewerkten en goed bemesten grond. Ik vraag nu even uw aandacht voor een vrucht, die in lang met a 'e tumen voorkomt: de tomaten, hoewel de teel ervan toch zeer is toegenomen. Het zaad wordt in Maart of April in een matig warmen bak of onder glas gezaaid. Wanneer de plantjes goed zijn opgekomen, worden ze elk afzon derlijk in een klein potje gezet en weer onder glas voortgekweekt N. ongeveer veertien dagen zal t nood.g zijc ze weer over te planten in grootere putten, en nog eemgen tijd onderglas te houden, totdat de weersgesteldheid het toelaat, dat ze naar buiten kunnen worden gebracht. Dan zet men ze bijv. voor de schut ting of muur, waartegen men nog een rietmat kan zetten om ze tegen nacht voreten te beschutten. Is het zcovei^ dat geen nachtvorsten meer te vreezen zijn, dan worden ze uit den pot gedaan en in den vollen grond uitgeplant voor hekken of rijsjes, waaraan men ze vast kan binden. De gewone ronde roode Tomaat is voor ons land zeer geschikt Een groente, welke ook in lang me alle hoven wordt aangetroffen, isde bleekselderij In Engeland wordt van ouds deze groente veel geteeld, terwijl ze ook in ons land meer en meer in gebruik s gekomen. Ze wordt zoowel rauw als gesloofd genuttigd: In't voorjaar wordt het zaad onder glas gezaaid, daarna verspeend, en als de planten groot genoeg zijn, komen ze op hun bestem- m;ng Er worden greppels of groeven van ongeveer 10 c M. diep voor gegra ven. Is nu flink wat mest in deze greppels gespit, dan worden de planten er gezetonder de hand geve men ze wat gier want ze houden van besten grond. Ongeveer October zullen de planten wel groot genoeg:zijn. 1Oan worden ze bij elkaar gebonden en vervolgens tot boven toe aangeaard, waardoor de stengels geel worden en voor 't gebruik geschikt zijn. Begint het hard te vriezen, dan bedekke men re met loof (bladeren), want ze dienen vorstvrij gehouden te worden. U hebt natuurlijk ook de noodige bloemzaden besteld, voorzoovergij gelegenheid hebt om ook nloemen te kweeken. Geregeld door verèischt het zaad, dat reeds gezaaid is, en dat nog gezaaid moet worden, veel plantjes, die opkomen, moeten dagelijks nagekeken worden, of ze soms ook weg gaan vallen. Is dit het geval, dan moeten ze zoo spoedig mogelijk ver speend worden, en altijd nog onder glas blijven. Vele soorten kunnen nu nog gezaaid worden, zooals: Petunias, Verbena's, Lobelia's, Pyrethrum of ge e Kamille (de bekende mozaiekplanl), Reseda Perilla Nankinensis, en nog vele soorten van bloemen die men de zomer's in den tuin zou willen hebben. Hier worden bedoeld die soorten, wel ke vooraf onder glas gezaaid moeten worden. Wanneer dit zaad pas is, moet het tegen de zon beschermd worden, daar anders de grond te veel uitdroogt, en veel gieten nadeee ïg is. De soorten, die men op hun bestemde plaats zaait of op den gouden grond, kunnen gezaaid worden half April,of ook nog wel in 't laatst van die maand het voorjaar, komen vroeg in koop tijdig een pot Bij alle Drogisten In de gezellige Lunchroom van den Heer Verheugen hield de Afdeeling Venray van de vereeniging tot bescher ming van Dieren, bare jaarvergadering onder Voorzitterschap van Dr. Sala. De Voorzitter opende de vergadering en betreurde het zeer, dat zoo weinigen ter vergadering opgekomen waren. Men mag hier echter niet uit opmaken, dat de Dierenbescherming in Venray geen belangstelling ondervindt. De vereeni- ging lelt thans 68 leden en menig nart klopt w8rm voor het mooie werk der Dierenbescherming. Na een woord van welkom aan de dames en -heeren, speciaal aan den heer Ennik, algemeen Inspecteur der Vereeniging, die hedenavond een causerie houden zal, verzocht de Voor zitter aan den Secretaris voorlezing te doen der notulen van de vorige ver gadering. welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht de Penningmeester verslag uit over 1928, waaruit bleek, dat de inkomsten bedroegen f 131.17, de uitgaven f 80 61, zoodat er een batig saldo was van f 50 56. Nadat de Secretaris verslag over 1928 had uitgebracht, bracht de Voorzitter dank aan Secretaris en Penningmeester voor hun keurig werk voor de ver- eeniging. Onder applaus der vergadering werden de heeren Sala, Voorzitter, en v. d. Boom, Secretaris, bij hunne periodieke aftreding herbenoemd. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Maastricht werd gekozen de heer de Brock, met als plaatsvervan ger de heer V. Pyls. De bespreking van het huishoudelijk reglement werd tot een volgende ver gadering aangehouden. Bij de rondvraag verzocht de heer Min bij de particuliere boscheigenaren aan te dringen op het aanbrengen van voeder- en legkastjes, waarmede hij in de bo88chen staande onder het Staata- boschbeheer zulke prettige resultaten bereikt had. Dr. de Jong stelde voor om voor de watervogels, die bet in dezen winter hard te verantwoorden hadden, voeder plaatsen aan te leggen. De heer Ennik wijsi er op, dat hier door organisatie veel bereikt kan worden en zal dit in het Hoofdbestuur ter sprake brengen. De heer Vermeulen had opgemerkt, dat muaschen rupsennesten verdelgen, en zou daarom de musscben tot nuttige vogels willen gerekend zien. De heer Inspecteur antwoordt, dat deze vogels op andere jaargetijden vee! schade doen aan halmgewassen en vooral door hun aantal het den boeren onmogelijk maken tarwe te verbouwen. Hierna verkreeg de heer Ennik het woord tot het houden eener causerie, welke met tal van lichtbeelden werd verduidelijkt. Ernst en luim wisselden elkander hierin af en boeiden de aanwezigen zoo, dat veel te vroeg het sluitingsuur aanbrak. De Voorzitter dankte den Inspecteur voor diens prettige causerie en riep hem ^gaarne een tot weerziens toe, waarbij de tweede serie lichtbeelden vertoond zou kunnen wordeD, die nu wegens het late uur moeten uitgesteld worden. De heer Inspecteur dankte den Voorzitter voor diens woorden en de vergadering, met welke hij zoo buiten gewoon contact verkreeg, voor de aan dacht. Gaarne deed hij toezegging terug te komen. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drog. Dooa 60 ct De gebroeders Montgolfier waren den 6den Juni 1788 met den door hen uitgevonden luchtballon voor de eerste maal in de geschiedenis opgestegen en na dien tijd volgde de eene poefneming op de andere. Tut de stoutmoedigste luchtreizigers behoorde de Franachman Nicolas Blanchard, die zijn wereldberoemdheid vooral dankte aan het feit, dat hij den 4den Maart 1784 met Dr. Jeffries het Kanaal per luchtballon overstak, van Dover naar Calais. Begin April 1807 kwam Blanchard met zijn jonge vrouw in Den Haag en spoedig werd bekend, dat hij aldaar zou opstijgen. Da luchtreizigers moch ten zich in de bijzondere gunst van den koning verheugen en met diens toeslemming en aanbeveling had mevrouw Blanchard een inteekenlijst rond laten gaan, waarbij de helft van de in te schrijven gelden ten goede zou komen aan de slachtoffers van de ontploffing te Leiden. De opstijging was bepaald op 19 Mei 1807 op het voorplein van het Huis ten Bosch. Natuurlijk waren duizenden aanwezig, maar wegens het slechte weer en den sterken wind, werd de opstijging uitgesteld, tot Zaterdag 23 Mei. De belangstelling was ontzaggelijk een afzonderlijk terrein waa opengesteld voor de inteekenaars en het geheele Bezuidenhout en het land rondom zag zwart van de menschen. Maar ook nu weer werd men teleurgesteld Bij het vullen werd de ballon door een ruk wind ernstig beschadigd. Blanchard, hoewel zeer onder den indruk, beloofde echter, dat zijn vrouw in Den Haag zoo spoedig mogelijk zou opstijgen. Een nieuwe en grootere ballon werd vervaardigd en den 4den Juli zou de «Montgolfière" de lucht ingaan. Hij was samengesteld uit rood en wit gestreept doek en werd gevuld door middel van een in den grond begraven fornuis. Er waren twee teenen manden aan bevestigd, voor elk der luchtreizi gers eer., doch alweer had Blanchard tegenspoed. Zijn in het Fransch gegeven bevel om los te maken, werd door één van de arbeiders niet begrepen. Deze hield zijn lijn vast, de ballon kantelde en sloeg tegen een paal, waardoor een groote scheur ontstond, maar ook thans weer gaf Blanchard den moed niet op. De ballon werd zoo spoedig mogelijk hersteld, een herhaling van zijn pogin gen kon worden aangekondigd. De koning had verschillende p rso- nen te zijner beschikking gesteld jongelieden uit den eersten stand «de beide talen machtig en allen kunst minnaars"; hadden vrijwillig de plaats van de betaalde arbeiders ingenomen Nu ging het van een leien dakje; bladstil weer begunstigde de opstijging en onder het daverend gejuich van de ontelbare menigte steeg de ballon des avonds om 7 uur statig van het voor plein van het paleis omhoog. De luchtreizigers lieten biljetten naar beneden vallen met dankbetuigingen aan den koning en het publiek en tenslotte werd aan een parachute een levend konijntje neergelaten, dat onge deerd den vasten bodem weer bereikte en in optocht naar het paleis werd gebracht. De ballon zelf nam een Oostelijke richting en na een half uur daalden Blanchard en zijn vrouw tusachen Nootdorp en Pijnacker. Het echtpaar Blanchard had nog twee vlaggen medegenomen, voorzien van het Hollandsche wapen. Een ervan bood mevrouw Blanchard den Minister van Binnenlandsche Zaken aan, terwijl Blanchard de zijne persoonlijk ging brengen aan den Franschen gezant. Ook in Rotterdam zouden ze nog opstijgen, maar daar hadden ze even eens allerlei tegenslag de ballon stootte tegen een boom, de reizigers vielen uit de mand op een dak en vandaar op den grondmevrouw Blanchard moest bewusteloos worden weggedragen, terwijl haar man groote verwondingen opliep Blanchard is in 1809 een natuur lijken dood gestorven, terwijl zijn vrouw eenige maanden later in Parijs het lot deelde van zoovele pioniers; haar balion raakte in brand en ze viel op een huis te pletter. Msb. Electriiicatie van Noord-Limburg. De volgende gemeenten in Noord- Limburg zullen aan het electriach net worden aangesloten Afferden, Arcen, Ayen, Blitterswijk, Broekhuizen, Broek- huizenvorst, Geyateren, Grubbenvorst, Heijen, Heukelom, Lomm, Lottum, Meerlo, Swolgen, Tienray, Velden, Wans8um, Well en Wellerlooi. De huisinstallalies zullen door het Inge nieursbureau A. Z. N. E. M. uit Roer mond worden aangelegd. Doodelük auto-ongeluk. Dinsdagmiddag heeft in deLijmbeek- straat te Eindhoven een doodelijk auto ongeluk plaats gehad, waarbij de 18-jarige Jacobs Hertogs zoodanig werd gewond, dat zij zeer spoedig aan de gevolgen overleed. Op de hoogte van de lucifersfabrieken verloor de chauffeur die den vrachtwagen der firma Notten bestuurde, tengevolge van een defect, t beheer over het stuur. De auto ging zijwaarts uit en reed mej. Hertogs, die juist in gezelschap van een vriendin passeerde, aan, waardoor de meisjes tegen den grond werden gesmakt. Mej. Hertogs werd doodelijk gewond^ terwijl haar vriendin ernstig lichamelijk letsel bekwam. De Weleerw. heer kapelaan Hackfoordt, kon nog geestelijke hulp verleenen, doch toen de dokter kwam kon deze slechts den doodconstateeren. De chaffeur is voorloopig in arrest gesteld. Onze zout-industrie. In een rede voor de afdeeling Den Haag van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat deelde de heer G. de Haas, directeur van de Koninklijke Neder iandache Zoutindustrie ie Boekelo, een en ander mee over de zoutwinning in het algemeen en over zijn bedrijf in het bijzonder. In Nederland is 2300 H.A. grond zouthoudend. Daar zit volgens schatting van deskundigen 2000 miliioen Ion zout in, een hoeveelheid die voldoende is om gedurende 30 jaar aan de geheele wereldconsumptie te voldoen, of 30,000 jaar achtereen Nederland van zout te voorzien. De jaarlijksche wereldproductie van zout bedraagt 25 miliioen ton. Te Boekelo wordt het zout gemiddeld op een diepte van 200 meter gevonden en betaalt men per jaar ruim een miliioen gulden aan accijns (f 3 per 100 KG) Behalve de zoutindustrie te Boekelo zijn er nog zeven ziederijen in Neder land. 100-jarige overleden. De oudste inwoner van Beek en Donk» de heer A. v. Lieshout, die in het begin van dit jaar zijn lOOen verjaar dag vierde, is in het Liefdegesticht St. Joseph te Beek en Donjk overleden. De roofoverval te Best. Door de marechaussée uit Oirschot werd zwaar geboeid voor den heer officier van justitie geleid H. B 21 jaar, arbeider te Eindhoven, als ver dacht van roofoverval te Best op 13 Maart j.l, Na door den heer rechter commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het huis van bewaring aldaar. Dinsdag is hij te Best geconfronteerd met verschillende personen, die den overval in de verte hadden gezien, die allen meenden hem te herkennen. De tasch met geld is nog niet gevon den. Vervest kende den dader aan een litteeken onder den neus. B. blijft ontkennen. Levenswijsheid. Gij zoudt de grootste man ter wereld zijn, Grattan", zeide Gurran. als gij een paar meters band kocht, om uw rekeningen en papieren bij elkaar te houden." «Opvoeding kan alles, het kan zelfs beren leeren dansen." «Hij, die eiken morgen een plan maakt voor de bezigheden van den l" zegt Victor Hugo «en dat plan volgt, heeft een draad in handen, die hem door het labyrinth van 't drukste leven leiden." Prikkelbaarheid komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsverterings stoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Roster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Ingekomen en vertrokken personen van 8 tot 15 Maart. INGEKOMEN W. J A. Dechnar, dienstbode, Draal- straat 2 van Nijmegen Th G. Rozijn, dienstknecht, Peel N 3 van Didam J. H. Leyendeckera, coiffeur, Paters- straat 5 van Roermond; P. Berkven8, dienstknecht, N 5 van Deurne M. H. v. Helden, dienstbode Groote straat 7 van Meerlo; W. Kuypers, schilder, Merselosche weg 3 van Broekhuizen E. E Sormani, kloosterzuster, Eind straat 10 van Eindhoven P. A. Klever, broeder, Leunscheweg 1 van Wychen Th. C Uylenbroek, idem W. de Boer, kloosterzuster, Eindstr. 10 van Tilburg; P. J Bartholomeus, verpleger, Siationsweg 14 van Riethoven A. J. Tak, wed. v. Loon, zonder beroep Maasheescheweg 41 van Et ten VERTROKKEN E. B. Beyerabergen, naaister, naar Noordwijk J. P. J. Linders, dienstbode, naar Wan8sum—Geyateren K W. Oudshoorn, coiffeur, naar Helmond, Heuvel 18 J. J. Franssen, dienstbode naar Maas hees—Overloon A 21 E. H. Coenders, bakker, naar Broek huizen L. de Jonge en gezin, landbouwer, naar Hoedekenskerke. VENLO. Op de Coop. Veilingver- eeniging van Maandag waren aange voerd 1.480.000 eieren. Groote eieren van t 6 50 tot f 7.50 Kleine eieren van f 5 80 tot f 6 40 Eendeneieren van f 6.10 tot f 7. Ganzeneieren van f 25.tot f 25 50 Kippeneieren per Kg. f 1.16. Vernietiging van Rupsennesten. Wegens de aanhoudende strenge vorat is de termijn, waarbinnen de rupsennesten moeten zijn vernietigd, verlengd tot 1 April a s. Tegen degenen, die alsdan de rupsen nesten niet hebben vernietigd, zal on middellijk proces verbaal worden opge maakt. In verband hiermede vestig ik er de aandacht op, dat gebleken is, dal de meening van sommigen, als zoude de strenge vorat de rupsen van den bastaard satijnvlinder in de nesten gedood hebben, waardoor bestrijding door uitknippen en verbranden in dit voorjaar overbodig zoude zijn, onjuist is. Deze rupsen kunnen zeer lage temperaturen doorstaan en bet uitknip pen en verbranden der nesten blijft even noodzakelijk. Venray, 6 Maart 1929. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Verkoop van boonenstaken. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dal nog te koop zijn eenige duizenden boonenstaken, gesnoeid en voor een groot gedeelte afgetapt op 2,50 meter lengte en in bossen gebonden, de rest op diverse lengten, \erder circa drie honderd weidepalen. Af te halen aan den grintweg nabij Meraelo. Tevens zijn nog mooie droge dennen schansen verkrijgbaar, gelegen aan den Maasheescheweg nabij het Dorp. Alles te bevragen bij Boschwater N. MIN Merselosche weg. Venray, 13 Maart 1929 Burgemeester en Wethouders voornmd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Hoofdkeuring yan Springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Hoofdkeuring van Springstieren alhier zal plaats hebben op Donderdag 18 April a.8. des voormiddigs 9 uur Henseniusplein. De houders, die hunne stieren aan de aanstaande hoofdkeuring wenschen te onderwerpen, dienen hiervan aan» gifte doen ter secretarie voor 6 April a s. Venr8y 12 Maart 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. TREKHONDENWET. Herkeuring van alle trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hen een herkeuring van alle trek honden wordt bevoleD, welke zal gehouden worden op 4 en 5 April a.s. en wel 4 April a s. voorin. 9 uur te Oostrum, begiDpunt weg Geysteren; 4 April a.s. voorin. 11 uur Oirlo, pomp tegenover J. H. Nelissen; 4 Aprii a.s. nam. half 2, Castenray, kermisterrein; 4 April a.s. nam. 3 uur, Leunen, nabij Transformalorhuisje; 5 April a.s. voorm.. 9 uur, Dorp bij voor malige tramloods; 5 April a.s. voorm. 11 uur, Nachtegaal Deuroesche weg; 5 April a.s. nam. 2 uur te Merselo, ker misterrein. De honden moeten voldoen aaa de volgende eiachen 1 korte breede, zware nek, krachtige hals. 2 breede schoft (deel van den rugtus- schen schouderbladen) 3 rechte breede gespierde rug, korte breede lendenen. 4 breed, gespierd kruis, smalle gevulde flamkcn- 5 minimumbreedte van de voorborst, gemeten tusachen de beide middelpunten der boegen 16 c.M. (voor honden die reeds eenmaal goedgekeurd zijn geweest behoeft deze bieedte maar 14 c.M. te zijn) 6 gewelfde diepe borst, gespierde vol doende vastliggende schouders- 7 korte ronde klauwen, niet gespreide teenen met ronde niet te weeke zooikussens. 8 goed gebroekt, lang flink gespierde dij en schenkel, spronggewrichten laag bij den grond bij goeden stand van de achter- beenen. 9 krachtige gewrichten. Na de keuring van den hond als zoodanig wordt de hond verder beoordeeld gespan nen voor of onder de kar (naargelang van de bestemming) waarvoor het dier als trekhond zal worden gebruikt. Voor de kar gespannen moeten de honden een schouderhoogte hebben van minstens 60 c.M. en onder de kar minstens 50 c M. Tot het tuig moeten behooren een borst riem van minstens 4 c.M. breedte van zacht Ieder, reikende tot achter de voor- pooten eu met strengen verbonden aan een spoorstok onder de hondenkar vast gemaakt tusschen de twee uiteinden van de boomen, een draagriem van minstens 6 c.M. breedte en een buikriem van min stens 4 c M. preedte. De hondenkar moet voorzien zijn van steunsels, die voorkomen, dat zij den bond drukt, wanneer hij in rust is, en van een zindelijken drinkbak. Op de kar moeten de naam van den houder en van de gemeente, waar hij woont, goed leesbaar voorkomen (tetters van 8 c.M.) De lading moet zich in evenwicht be vinden en haar gewicht mag niet zoo groot zijo, dat het trekken bovenmatige inspanning vereischt Als geleider van de hondenkar mag geen persoon optreden, die den leefiijd van 14 jaren nog niet heeft bereikt. De aandacht wordt er nadrukkelijk op gevestigd, dat hond, kar en tuig aan boven vermelde eischen moeten voldoen, om opnieuw voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. De vroeger uitgereikte nummerbewijzen moeten worden meege bracht. Honden, welke nog niet gekeurd zijn, kunnen eveneens op genoemde datums ter keuring worden aangeboden. Venray, 12 Maart <929. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Voeden Hierdoor verkrj Verder nJ ae Op Alvorens U Ujj JENR Zeer lagtf P rijzén Glycersm Kalodeme Boonkz Vide Sir: Kn Leven Alle Mi Thermi Lev Ta #en leleef iaal eig< &k1 1 en land- libel Lef Steedfaad Oenfik, Wandttyun \nz.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 10