m PEEL EN MMS GORDIJNEN PRACHT COLLECTIE ONZE COMPLETE HUWELIJKS-UITZETTEN befeekenen voor U een daadwerkelijke besparing Manufacturenhandel Gemengde Berichten. Wollen Mouseline I Ottoman Laine I Popeline Schitterende collectie nieuwste dessins en kleuren MANTELSTOFFEN 4.20. 3.75. 3.25 Pradifkwal. Travers Mooie ruiten Crêpe Marocain 142 Herbé Ziide 68 DE MANTELCOLLECTIE WORDT IETS BIJZONDERS GEGARANDEERD ALLËÉN 1929 MODELLEN! Zie Efalage ZEER VOORDEELIGE AANBIEDING Zie Efalage Groofe Sfraaf 9 Zaterdag 9 Maart 1929, No. 10. BEKENDMAKING ingevolge Motor- en Rjjwielreglement. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat op alle wegen in beheer der ge meente wordt geachi op heden, 6 Maart, een doorweekte toestand tengevolge van opdooi ie zijn ingetreden en het dus ingevolge het bepaalde bij artikel 49 sub 1 van het Motor en Rijwiel reglement verboden is over al deze wegen te rijden of te doen of te laten rijden met eén motorrijtuig, waarvan de grootste wielbelasting meer dan 600 K.G. bedraagt of met een motor rijtuig met aanhangwagen. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer deze toestand wordt geacht te zijn geëindigd Venray 6 Maart 1929 Burgemeester en Wethouders voornmd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. BEKENDMAKING. Ingevolge Provinciaal Wegenreglement van Limburg. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door hen ingevolge hel bepaalde bij artikel 58 van het Provinciaal Wegenreglement van Limburg bij hun besluit van heden, in verband metden opdooi, voor EENTIJDVAKINGAANDE HEDEN tot nadere aankondiging voor ALLE wegen in beheer en onderhoud der gemeente de grootst toelaatbare belasting der voertuigen is vastgesteld op DUIZEND KILOGRAM. Venray, 6 Maart 1929. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Ondersteuning werkloozen. Zij die meenen in aanmerking te komen voor ateun, omdat zij daaraan wegens de voortdurende werkloosheid behoeftehebben, kunnen zich aanmelden Zaterdag 9 Maart ten Raadhuize tus- achen 1012 uur voormiddag, kamer Politiebureau beneden. Steun zal uit sluitend worden verstrekt naar gelang van behoeften en de gezinainkomsten in aanmerking genomen. Venray, 8 Msart 1929. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Verstrekking van kolen. Deze week worden geen bons voor kolen verstrekt Alléén in gevallen van ziekte of andere buitengewone omstan digheden kan men zich daartoe melden bij den heer Messemaeckers, Hoender straat. Venray, 8 Maart 1929 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De flnancieele verhouding. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding inzake het wetsontwerp tot herziening van de flnancieele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet. Bij het mondeling overleg verklaarde de regeering zich alsnog bereid, om bij de berekening van het bedrag der uitkeering ook in aanmerking te nemen de halve salarissen van burgemeesters en secretarissen, echter tot een gezamen lijk maximum van f 2500. Daardoor komt de bepaling alleen ten goede aan de kleine gemeenten. De regeering verklaarde zich bereid tegemoet te komen aan het bezwaar tegen den uniformen aftrek voor levens onderhoud van f 800. Daarom wordt in de fondsbelasting een classificatie aan gebracht, waardoor tevens de bevoegd heid tot het heffen van opcenten op de fondsbelasting voor verschillende gemeenten van meer beteekenis wordt. De indeeling van de gemeenten zal in 3 klassen plaats hebben. In hoofdzaak is daarbij gevolgd de lijn van wat thans in de gemeenten geschiedt, met dien verstande eehter, dal gemeend is geen l8ger aanvangsinkomsien te moeten aannemen dan van f 600 voor gehuw den zonder kinderen. De na breed onderzoek en na overleg met de ge meentebesturen in den loop van liet jaar 1928 in concept vastgestelde classi ficatie voor de personeele belasting heeft tot grondslag gediend; en wel in dien zin, dat de gemeenten der klassen 1, 2, 3 en 4 zijn ondergebracht in de eerste klasse van dit ontwerp, die van de klassen 5 en 6 in de tweedeklasse en die van de klassen 7, 8 en 9 in de derde klasse. Aan den wensch van eenige leden dat aan de gemeenten zal worden toe gestaan progressie toe te passen bij het heffen van opcenten op de fondsen belasting, is de regeeiing bereid tege moet te komen, in dier voege uiteraard, dat bij geen inkomen meer dan 80 opcenten zullen kunnen geheven worden. Een eigenaardige rechtspleging. Men maakt zich in de beschaafde wereld buitengewoon druk over de vraag, hoe iemand, die een misdaact begaan heeft, moet worden gestraft. En men is het er heelemaal niet over eens. Er bestaan strijdvragen over de wenachelijkheid van de doodstraf, over de cellulaire opsluiting, ov r voorwaardelijke veroordeeling etc. Het is dus zoo ingewikkeld mogelijk. Geheel anders is het echter in dit opzicht gesteld in den Gran Chaco, de beruchte wildernis van Argentinië. Een Franciscaansch missionaris vroeg daar eens aan een Indiaan wat zijn stamgenooten toch wel met misdadigers deden en of ze er dan geen gevange» nissen op na hielden. De Indiaan antwoordde, dat er wel misdadigers waren, maar geen gevan» geniasen, aangezien die geen reden van bestaan hadden. •Ziet ge dien man daar", zei hij. »Nu, dat is een moordenaar. En waarom zit hij niet in de boeien?", vroeg de missionaris. •Wel, bij is voor zijn leven lang gestraft". Hoe dan?" •Kijk eens hier, padre, niemand spreekt een woord tot hem en hij is verplicht den grond te bewerken van den man, dien hij vermoordde en den oogst moet hij aan het gezin van zijn slachtoffer geven Bovendien, wanneer de oogst mislukt, moet hij zorgen, dat de vrouw en de kinderen van den verslagene toch te eten hebben"... •Wanneer heeft de moordenaar d misdaad begaan informeerde de missionaris nog. •Tien jaar geleden", kreeg hij tot bescheid. Geen menscb dan zijn eigen vrouw en kinderen had in dien tijd tot den veroordeelde gesproken.... Branden. Te Cuyk is een boerderij van Jhr mr. van Sasse van Ysselt te Boxmeer, bewoond door A Selten, ir. de Zeven Hutten, afgebrand. Een paard, een varken en kippen kwamen in de vlammen om. Op het Lindeind te Oisferwijk is de sigarenfabriek der fa de Bakker tot den grond toe afgebrand Ziekte onder de dokters. Naar het Vad. verneemt isin verband met het groot aantal ziektegevallen onder d« medici, een Kon. Besluit te verwachten, waarbij aan semi-artsen vergunning wordt verleend voorloopig de geheele geneeskundige practijk uil te oefenen. De tentoonstelling te St. Anthonis. Voor de komende landbouwtentoon stelling beslaat allerwege weer groole belangstelling. Door verschillende daarbij betrokken organisaties is reeds medewerking toegezegd. De tentoon stelling wordt gehouden begin Sept. Emigratie naar Canada. Gelijk gemeld vertoefde onlangs de Canadeesche pastoor Father Dignan hier te lande in verband moldeemigra- lie van Nederlandsche Katholieken naar het bisdom London (Ontario). Doel van de reis was o m. te trachten Nederlandsche priesters te verkrijgen, die de zielzorg der emigranten op zich zouden nemen. Naar men mededeelt, zijn deze be sprekingen in zooverre geslaagd, dat binnenkort een tweetal geestelijken zich naar Canada zal inschepen. De Maas ijsvrij. Zondag werd te Vierlingsbeek nog druk gebruik gemaakt van de ijsbaan op de Maas en velen gingen nog te voet de rivier over. Tót Maandagmorgen circa 10 uur waagden nog enkele voet gangers den overtocht, terwijl tegen 12 uur de Maas »los" ging. De koude en de werkloozen. Met 't oog op de buitengewone koude periode en de flnancieele moeilijkheden, die voor tal van gezinnen daarvan het «evo!g zijn, heeft het bestuur van hei R. K. Werkliedenverbond, zich in een ■schrijven tot den minister van fianciën gewend, hem verzoekende, bij niei tijdige betaling van belasting niet alleen ten opzichte van werkloozen geen uit voering te doen geven aan executoriale maatregelen, maar hun bovendien eenige maanden uitstel van betaling te geven en daarna soepelheid te be trachten ten opzichte van den door het uitstel veroorzaakten achterstand. Gebeurt dit niet, dan zullen juist do besten, die ten koste van de zwaarste offers belastingschuld willen voorkomen die het dus niet op de executie willen laten aankomen, de dupe worden, terwijl anderen, die het niet zoo nauw nemen, gebaat zouden zijn. De regenval in Februari. De correspondent van Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bill meldt ons, dat in de afgeloopen maand een neerslag werd geconstateerd van slechts 5 m.M. tegen 40 m.M. normaal Onze verdediging. In de Memo ie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Defensiebegroting geeft Minister Lambooy zeer beslist de verzekering, dat de weieens verkondigde meening, dat het veldleger in geval van oorlog of dreigende neütraliteitsschen ding, zich achter de Nieuwe Holland sche Waterlinie, dus in de vesting Holland, zou terugtrekken, tot het rijk der fabelen behoort. Het verspreiden van dezen fabel is niet zonder bedenking, omdat zij bij de ons omringende mogendheden onge ruatheid zou kunnen verwekken, waar voor geenerlei aanleiding is. Onze weermacht zal zeker ook in de grens provinciën worden ingezet, indien zulks noodig is, b v. ter handhaving van onze neutraliteit of uit preventief oog punt. Aan de gevolgen overleden. De 84 jarige vrouw D. te Lieshout, die dezer dagen in brand geraakte, is aan de bekomen brandwonden over leden. Een roekelooze tocht. Woensdagnacht te half een vervoeg» den zich eenige personen met een auto aan het veerhuis te Wijk bij Duurstede. Zij wenschten met hun auto den overtocht over de Lek naar de Betuwe te maken, hetgeen de veerman hun verbood. De mannen stoorden zich er niet aan en reden de Lek op. Wat te verwachten was geschieddede auto zakte door het ijs. Van de inzittenden werd niets meer vernomen. Daar de portieren van den weggezakten auto open stonden, vermoedt men dat zij zich gered hebben. Het ijs in den Rijn begint te werken. Woensdagmiddag tegen half 3 heefi: naar uit Emmerik gemeld wordt, het ijsdek zich over ruim een K.M beweging gezet, tengevolge waarvan verscheidene schepen van hun lig» plaatsen werden gerukt. Een schip werd zelfs met lading en al op den wal gezet Vele boomen, waar de schepen aan gemeerd lagen, knspten eenvoudig af De verschuiving duurde slechts een kwartier Het eerste leeuwerikkenlied. Uit Leeuwarden wordt aan de »Tel gemeld, dat langs de trekvaart naar Deinum hier en daar zingende leeuwe riken gehóórd zijn. Een nieuwe lente en een nieuw geluid 1 De roodvonk-epidemie te Maastricht. In d» week van 25 Februari tot 3 Matfrt werden, naar de »L. K" meldt, in het ziekenhuis Calvarieberg te Maastricht opgenomen 15 roodvonk patiënten, 14 patiënten werden in deze week ontslagen. Thans worden in Calvarieberg nog 48 roodvonklijders verpleegd. Bij den G G. D zijn in deze week 21 gevallen ter kennis gekomen, 15 patiënten werden naar het ziekenhuis overgebracht. Twee patiënten overleden. Onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Dinsdag veroordeelde de Rechtbank te Roermond den 24 jarige J. P. M R, zich noemende tandiechniker in dienst van den heer W. Gries uit Kalden- kirchen (in werkelijkheid van beroep monteur) terzake het onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde totl maand hechtenis Ds eisch van den Officier van Justitie was 2 maanden. Per fiets de wereld rond. De heeren v Purre, E L. Overal en H. H. Valentijn uit Tegelen, zullen in de volgende maand per fiets een rond reis beginnen door Europa. Degansche tocht zal zich uitstrekken over een lengte van pl.m. 10.000 K M. Met ver koop van foto's zullen zij in hun onderhoud moeten voorzien, terwijl de reis geschiedt per rijwiel. Er goed afgekomen. Maandagavond botste in den Oppe- venerberg nabij Oirsbeek (L.) een luxe auto, komende van Heerlen, tegen een der palen van de electrische tram, met het gevolg, dat de auto finaal versplin tard werd. De inzittende, een reiziger van een zeepfabriek, kwam wonder boven wondór zonder letsel van onder het verwrongen vehikel te voorschijn. De auto werd letterlijk opgevouwen. Aan de gevolgen overleden. Te Heerlen is overleden de dader van den aanslag op een kapelaan te Hoensbroek, M. genaamd, die na den aanslag gepleegd te hebben, zich zelf met een schaar ernstig toetakelde. Herstelde veerdiensten. De veerdiensten te Boxmeer, Bergen Afferden en Oeffeit zijn weer hersield' Burgerlijke Stand Maashees—Overloon. GEBOBENGerardus P M. zoon van Th. KerstenSmits: Peter A H. zoon van L. A WilmsenGillings; Petronella G. M dochter van H. W. PetersKlaassen Rika P Th. d van W WallersRoelofs; Elisabeth M d van C WennekersAerts Carolina M G. G. d van Linders— Michels Petronella J. en Martinus M. dochter en zoon van W. M. GerritsV-rsleijen. OVERLEDENAntoon Jacobs, 76 jaar, echtg. van P. Bollen Regina Jacobs, 86 jaar, wed. van M. Ballussen; Petrus J. Otten, 60 jaar, echtg. van H. Rongen. yOBRJMlIS - SIQFFB1 92, 85, 751 165, 1481 135, 110, 105 3.28, 2.65 M f\f\ 258, Z.UU 185, 148, 125, 70, 65 JAC. FOIICK 320

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5