Sanaps PUR0L er op Jaarmarïei Koopt bij Griep en Influenza Openbare vergadering Gemeenteraad te VEN RAY. Nationale vereeniging van Pelskonijnenfokkers Onze vriendelijke huurlieden. Marktbjen aam Maanda^Ia .oi èngeland. Dat mo'k ow zegge, en ge zut et nie geluueve as ge dat zellef nie hat gezien- Ze hitdaor en groeët huus, en daor komme en aete enslaopeenne hieële trop luui; en deftige ok I Ge zut de stad zeeker wel hieël wat schonder gevonde hewwe dan os Venrooi, wor Hannes? Zudde der nie wille woone? vroeg now Pieëter den haost onder de schoem uut was. Bliove woone? daor zegde al zowst. Nieë, ik woon nog mer et liefst in oz Rooi. Al hadde dan ok al ien de stad wondere dinger waor g'ow oeëge an uut kiekt. Niee, et is me daor vulste druk, en dorbeeienne n' aide boeem lut zich slaecht verpoote. Jao, ik geluuef ow gaer, Hannes. M«r ge zut ter toch hieel wat gezien hew wh 1 Jao, Pieeter. Wondere dinger,dat zeg 'k ow. En toew begos Hannes te vertel le: van et licht, dat koste daor ai maake dur mer allennig an 'n knupke te drije, en dan schoot de vlam zoee mer an, ien zo'n toew glaeske. Das elketries... e... é'èktries, zit de scherkél Dat kan. Dat bestut al lang, al jao re én jaor. Dat bit enne eedizon uut Ammér»-ika uutgevonde. En ze zegge dat weei dat ien Venrooi okzun krieege. Jao, de raed hit el agenoome, zit Pieeter. O jao keek ozze Hannes 'n bitje ongeluuevig. Mer ik heb nog vul mieer gezien ien de stad. Zoee I Jao. En dat za'k owlie ok is vertelle Oz Han, mil er zaak, begriepte, hit natuurlik nie aliiedig den tied um mit meej dur de stad te gaon marsjiere, en urre mins en den hit Koos, hit et dur de waek ok al vul te druk vur. Ik ziej toew op enne mérge zoee mer op mien aege derop uut gegaon. Ik wis latter genne weg mer, en haai zonne honger gekreege, da'k ginne raod mer wis. Jao, got dat zellef mer is nao 1 Ik gorg zon deftig huus mit veul raame an binne, ne'soz Hanen hit.... En hó'èl, viel Pieeter beei, ne's de Gouwe Lew of de Zwaan in oz. Jao, en hotel zegge ze dor teege mer gotsmeense, da's dor hieel wat anders dan de Gouwe Lewofde Zwaan Ik gong dan dor an z'n tuffelke zitte, en doch: ze zun wel komme. En ze kwaame ook. En toew zen ze, dat, as ik nog mieer mos hewwe, ik mer op zon knupke b'hoefde te dowedat was zo'n hültere ding mit ien et midde en rond getje en dor ien en wit pinneke, Ik doch: now, Hannes, as geei nog honger het, dan doedde dat. Ik wooi dat ok wel is zien. Now motte wieete, dat ien zon hotel geei noeet zo veul ien ens l'aete kriegt, en enne boer als weeilie den kan, dur-en genoome, hieer wat mieer op dan zonne stadse meens, en ik haai dan ok nog honger. En ik dowde dan ok mer is op dat knupke um mieer te kriege En... now raojtis, wat er toew kwaam Jao, raoje... raoje... zit Pieter. En de scherkél krochte wat. Jao, raojt mer is. En Hannes ging is wat anders op zienne stoel zitte Now nog ens en kom erpel mit vleis, of wat ge urst had gehad 1 Niee jongl niee, niee 1 Daor kwaam en schon megje, o man. schon hedde ien hieel Venrooi nog gen gezien. En toew, Hannes vroeg de scher- kei, onderhand dat Pieeter Nats klaor kwaam. Mer Hannes zei niks, en gong urst ien de scherstoel zitte. Dan hedde zeeker nog dukker gedowd op dat knupke, zit Pieeter. Jor>g, as ik daor was gewistI Jao, ge zut zegge hoe viende ze 't uut? begos Hennes wir. Um op zo n knupke te dowe, en dan daórmit pn schon megje te laote komme.Mer daor is nog veul mieer ien zo'n stad wat ge ziet, mer wat ge nie begriepe kunt Ik zal ow is wat vertelle. Oz Han...aefkes waagte, scherman, urst vertel ik 't nog. Oz Han, die kwaam saoves ens vleis te kort De meid was der nie, en der mos vleis zien; 'tmós Ze wooi er zellef aefkps vur zurrege, zei ze, en ik zaag wel dat ze elbieestig druk haai. Laot mer, zei ik, blief mer hier Han, ik goj wel, ik wieet de siech' ter woone, ik kan wel aefkes gaon Mer lojw begos oz Han te iachedal hoef nie, vaader, zit ze, Koos (mienne schonzoon is dat) zal der wel aefkes vur zurye, dan blief ik zoolang ien dö keuke Koos dannow motte luuslere den gong dan nao de muur toe; krek of ie er dur hin wooi loeepe mer daor hong zouwat ik wieet nie wat kek. En heei drijde dor is an, en toew belde n'et, en toew praotte ie daor wal naor de muur toe ien zonne, jao hoe mo'k 't noeme, ien zonne toeier, en... verdoldnogtoenog gen vief menuute denao brocht meei de slechter et vleis Ge geluuefl et nie, as geei dat zellef nie had kunnen zien. Daor hedde genne aanoeng van, zeuui dpn Pruus zegge; mer dat hedde ok nie. Jaowel, Hannes, dat geluuef ik wel Dat is enne tillefoon gewist, zit Pieeter. Ozze scherman den hit ok z< nne Ut mug zien wat 't wil, Pieeter, mer ik zeg ow, dat... rèm 1 daor zweeg ozze Hannes. Net of de stemafbrook. Jao, krek as Pieeter et zit: dat was 'ne tillefoon, begos de scherman. Hannes zweeg Pieeter keek um is an. Watwode dor vest zegge, Hannes vroeg Pieeter nog 'ne kieer. Mer ozze Hannes bleef zwiege. Stik dan, doch Pieeter, betaalde de scherkél, zei scherbaas goejenaovend, en gong Onder et ienzieepe bleef Hannes niks zegge. Janse begreep der niks van Onder et schaere zweeg Hannes ok al. 't Mes goed? vroeg de scherkel; mer Hannes zei gen stom woord. Den baard uuthale. Hannes? Mer Hannes verruurde zienne mond nog nie ens. Poejere vroeg de scherkél Doch Hannes bleef zienne mond toe halde. De scherkél wier der vlak bang van. Hannes was klaor, betèlde nie umdat heei dat op de maond vueruut deeit greep nao zien kieps, zat z'op, en gong. Mer toew hei ien de deur stond, toe zeij Scherkél, ge ziet enne bieestigen afzetter, en Hannes weas nao èn tarievebriefke dal bovve zon aarig ding hong, en waorop stondvoor elk ge sprek 30 cents. Jao, dat ziedde 1 Um vur elk ge sprek hier dartig séns te vraoge... dat doe'k nie, dat betaal ik nie, ik zeui ow lekker danke, ik smiet ze nog liever ien de vérkesdrék 1 Dor, now wett'et. Geei kriegt ze nie van meei, al godde verdomme vur meei op owe kopstaonl Scherbaas Janse Grad zat urstgroeete oeege op, mer begos toew ien-ens hard te schaatere. Mer, HannesI now begriepte... Jao, jao, lig mer nie te hannesse'! Ik begriep et bliksems goed. En geei ziet meei ok vort as klant kwiet. Al mo'k mienne baard der enne ganse maond vur laote ataon Goejenaovend. I^MIJNHARDT'S Let vooral op den naam Sanapirln daar deze tabletten wettig beschermd ziln tegen namaak en vcrvalsching Prijs 25. 40 en 75 cl. 786—12 van den Op Zaterdag 23 Februari 1929. VoorzitterO. v. d. Loo. Secretaris: Van Haaren. Afwezig de Heeren Wijnhoven en Nelissen. Op de publieke tribune was in ver band met de te behandelen agenda punten buitengewone belangstelling. De Voorzitter „opent de vergadering met gebed en verzoekt den secretaris voorlezing te doen der notulen der vergadering van 4 Februari j.l., welke na een kleine opmerking van den heer Millen over een aangelegenheid Burgerlijk Armbestuur werden goed gekeurd, waarna de notulen der ver gadering van 18 Februari j.l. onveran derd werden goedgekeurd. 2. Kasopname Gemeenteontvanger 1e kwartaal 1929. Het procesverbaal kasopname Ge meente Ontvanger over het eerste kwartaal 1929 werd voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling voorloopige vergoe dingen der bijz lagere scholen over eenkomstig art. 101 der Lager Onder wijswet 1920. De voorloopige vergoedingen der Bijz. Lagere scholen, overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, werden overeenkomstig de Wet vastge steld. Alsnu steil de Voorzitter aan de orde punt 4 der agenda Ingekomen verzoek van het R. K. Kerkbestuur van de H. Calharina te Leunen om medewerking tot slichting van een R K. Jongensschool te Leunen en voorstel van B. en W. tot aanbie ding van het bestaande schoolgebouw der O. L. Jongensschool en speelplaats te Leunen. De Voorzitter licht toe, dat het hier een beginselbesluit betreft dat genomen moet worden, waarna deze zaak verder kan worden afgewerkt De heer Stoot spreekt er zijn be vreemding over uit, dat dit punt het eerst op de agenda vermeid staat, terwijl hij toch weet, dat een ander adres op schoolgebied eerder is inge komen. Hij zag gaarne, dat het eerai ingekomen verzoekschrift het eerst behandeld werd. De Voorzitter merkt op, dat het samenstellen der agenda aan hem is voorbehouden doch de Raad is bevoegd le besluiten om een andere volgorde der agenda-punten in te voeren. De heer Geurts zag ook liever eerst punt 6 der agenda behandeld waarmee de heeren Jacobs en Strijbosch instem, den. Hierna brengt de Voorzitter punt 6 der agenda in behandeling Ingekomen verzoek van de vereeni ging tot oprichting en instandhouding van een R. K. Bijzondere school St. Antonius te Venray tot het verkrijgen der noodïge gelden voor de stichting eener bijzondere lagere school op een jerceel, kadastraal bekend gemeente Venray Sectie G no. 675 en 1719 gedeeltelijk en voorstel van B. en W. om de gevraagde medewerking te weigeren. De Voorzitter leest het ingekomen verzoekschrift voor en deelt mede dal B. en W. m overleg zijn geweest met de indieners van het onderhavig ver zoekschrift, bij welk overleg men gestuit is op de kwestie der plaats, waar de school zou worden gesticht Dit bezwaar bestaat op dit oogenblik nog, zelfs al zou de Raad zich met het voorstel van B en W. niet ver eenigen. Verder zijn B. en W. tot hun voorstel tot weigering van medewerking gekomen, wijl de op te richten school niet als R. K. door het Kerkelijk Gezag erkend is. De heer Vermeulen verklaart, dat de Raad hier voor een moeilijk geval staat. Nog nooit is zoo iets in de geschiedenis van Venray voorgekomen Ingezonden stukken in de courant zijn over deze kwestie verschenen, ja, zelfs meent hij in den Vastenbrief van den Bisschop van Roermond stof tot nadenken over deze aangelegenheid gevonden te hebben. Spreker is er over verwonderd dat deze vereeniging zich R K. noemt, maar het in werkelijk heid niet zijn zou. Hij spreekt dan ook zijn vaste over tuiging uit, dat hij den bewoners van het Veulen eer. weldaad bewijst als hij op het ingekomen verzoek niet ingaat. Hij zal dus voor de weigering tot medewerking stemmen. Maar ten einde de inwoners toch te helpen, stelt hij voor aan het Veulen een openbare lagere school te stichten. De \oorzitter merkt op, dat e«n openbare school stichten niet aangaat. Dit is in beginsel absoluut verkeerd vooral waar de Kerkelijke Overheid het onderwijs in R K. geest wil leiden en dus bijzondere scholen verlangt, die echter alleen mogelijk zijn, wanneer er voldoende waarborg is voor de nakoming van alle kerkelijke voor schriften. Aan alle plaatselijke wenschen kan nu eenmaal niet voldaan worden, bovendien wil de Bisschop alleen scholen in de nabijheid van kerken, echter heeft de Bisschop verklaart in de naaste toekomst niet in staat te zijn nieuwe kerken te stichten bij gebrek aan priesters. De heer Vermeulen stelt dan voor om te doen zooals op Ysselsteyn gedaan is en de geestelijke leiding op te dragen aan de Eerw. Paters Franciscanen als de Bisschop geen priesters beschikbaar heeft. De Voorzitter voert hiertegen aan, dat leeken geen scholen op mogen richten. Dit komt aan de Kerkelijke Overheid toe. De heer Stoot merkt op, dat de statuten der vereeniging toch goedge keurd zijn, hetgeen de Voorzitter ont kent. De heer Vermeulen stelt voor als er geen medewerking van B en W. in dsze te verwachten is, om den knoop door te hakken en aan het Veulen een openbare lagere school te slichten. De Voorzitter zegt. dat in Venray geleidelijk alle openbare scholen in bijzondere zijn omgezet en nu zou het toch vreemd zijn om een openbare school te gaan stichten tegen het verlangen der Kerkelijke Overheid in. De heer Geurts meent, dat als Mgr. den toestand aan het Veulen zoo goed kende als de Raadsleden, de school er zi wel komen zou. De Voorzitter deelt mede, dat Mon seigneur deze zaak van alle kanten bekeken heeft, doch in de naaste toekomst geen geestelijke bediening mogelijk is. Hij noemt het bijzondere katholieke onderwijs een buitengewonen zegen, wijl daar alle mogelijke zorgen worden aangewend om de kinderen, de mannen en vrouwen der toekomst, te doordringen van de katholieke beginse len. Mettertijd zal er aan het Veulen wel een school komen, maar dan een katho lieke in de nabijheid eener kerk, het begin van een nieuw Rectoraat. Wethouder Pubben, wenscht in ver band met het gezegde van den heer Vermeulen op te merken, dat B 6n W. indertijd met de bewoners van het Veulen, inzake de te stichten school overleg hebben gepleegd, doch nu er zoo veel bezwaren komen van kerke lijke zijde, raadt spr de indieners van het request aan op den ingeslagen weg lerug te keeren, en eerst met de Kerkelijke Overheidin overeenstemming te komen. De heer Strijbosch is aan het Veulen goed bekend en klaagt over den slechten weg van het Veulen naar Leunen, welke weg de kinderen dage lijks moeten afleggen. De heer Odenhoven, verklaart dat het geschrijf in de krant hem koud lsat en dat ook het voorstel van B. en W om de medewerking te weigeren hem koud laat, hij zal alleen volgens zijn overtuiging handelen. De heer Goemans is ook voor mede werking met de Geestelijke Overheid doch indien de Bisschop geen Priesters beschikbaar zou hebben, zou hij gaarne samenwerking met de Eerw. Paters zoeken De Voorzitter wijat er nogmaals op dat Mgr. de geestelijke verzorging nog niet kan regelen, zij hel dan regulier of seculier. In Ysselsteyn is indertijd ook overleg met den Bisschop gepleegd. De heer Odenhoven vraagt of indien het thans aangaande onderwerp inzake de school aan het Veulen zou verworpen worden, B. en W. bereid zijn een even tueel nieuw voorstel met hun volle medewerking te steunen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat zoodra de Geestelijke verzorging gewaarborgd is op volle medewerking kan gerekend worden. Tot stemming overgegaan bleek dat voor weigering tot medewerking gestemd hebben de heeren Goemans, van Dijk, Odenhoven, Vermeulen en de beide Wethouders, waarmede de schoolkwestie aan het Veulen was beslist. Nogmaals stelt de heer Vermeulen voor, aan het Veulen een Openbare School op te richten, waarop de Voor zitter antwoord dat dit absoluut verkeerd zijn zou, en ten eenemale in strijd met de bedoeling der Geestelijke Overheid Alsnu komt pnnt 4 der agenda dat tegelijk met punt 5 kan behandeld worden. 4. Ingekomen verzoek van het R K. Kerkbestuur van de H. Catharina te Leunen, om medewerking tot stichting van een R K. Bijz Jongensschool te Leunen en voorstel van B. en W. lot aanbieding van het bestaande school gebouw der Openbare Lagere Jongens school en speelplaats te Leunen. 5. Ingekomen verzoek van hel Zedelijk Lichaam Ursela's Zusters te Venray om medewerking tot stichting eener R.K. bijzondere Meisjesschool te Leunen, en voorstel van B. en W. tot aanbieding van het bestaande school gebouw en speelplaats der O L Meisjes school aldaar De Voorzitter herinnert eraan dat deze punten reeds in een vroegere vergadering ter tafel zijn geweest en het nier betreft een principieel te nemen beslissing, waarna deze zaken verder kunnen worden afgehandeld. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de Jongens school voorloopig nog wordt goedge keurd. De heer Odenhoven heeft eenig be zwaar tegen de voorloopige goedkeuring, hij stelt voor, om aan de bestaande meisjesschool een paar lokalen bij te bouwen en toch het gescheiden onder wijs aan meisjes en jongens. De Voorzitter antwoordt, dat, zou de school afgekeurd worden, dan zit er niets anders op dan een nieuwe te bouwen, maar hij voegt er bij dat het niet veel verschil zou uitmaken of men een nieuwe school bouwde, of drie klassen aan de bestaande meisjesschool zou toevoegen. De heer Odenhoven meent, dat na overdracht de school gauw afgekeurd zal zijn (Er werd hartelijk gelachen op de tribune). Z h.s. besloot de Raad in principe tot omzetting van voormelde scholen mede te werken. Verder deelt de Voorzitter mede dat er is ingekomen een dankbetuiging van Kapelaan Geurts voor de verleende subsidie aan_de Leesbibliotheek, terwijl er nog was ingekomen een subsidie saanvrage van het plaatselijk R K Huisvesting Comiié tot uitzending van zwakke kinderen naar Eersel Ondanks de moeite die B. en W. hebben om de eindjes van de gemeen telijke huishouding aan elkaar te kunnen knoopen, stelt dit toch voor om een subsidie van f 252 te verleenen tot dit doel, waarmede de Raad zich ver- eenigde z.h s. De heer Odenhoven komt nog eens terug op de ateunverleening aan de werkloozen, hij apprecieert ten zeerste al wat in deze richting is gedaan, hij hoopt dat binnenkort een andere atmos feer mag komen, het kwik mag rijzen en de zon aan het uitspansel strale in lentepracht. Hij hoopt dan dat men niet dadelijk de steunverleening zal intrek ken, daar men er nog rekening mee moet houden, dat de vorst eerst nog uit den grond moet trekken, vooraleer bouwvakarbeiders en grondwerkers hun werkzaamheden kunnen hervatten. Wethouder Pubben stelt voor aan den Bisschop het gevoelen van den Raad te doen kennen inzake de school kwestie aan het Veulen. Na ampele bespreking vereenigde de Raad zich met dit voorstel, waarbij de Voorzitter de goedkeuring verkreeg om de redactie van een en ander aan B. en W. over te laten. Hierna ging de Raad over in geheime zitting, en werd de Openbare vergade ring gesloten met gebed. Vrijdag 22 Febr. jl. hield bovenver melde vereeniging onder Voorzitter schap van den heer V. Pyls uit Venray haar 2e algemeene vergadering, te Nijmegen in het Hotel Bekkers aan de Spoorstraat. De opkomst was zeer goed, niet alleen dat uit alle windstreken een groote schare fokkers van langooren was opgekomen, ook meerdere vereenigingen en personengroepen uit bepaalde streken hadden een afgevaardigde naar deze vergadering gezonden. Tevens werd deze vergadering bijgewoond door den heer W. Janssen, Rijkspluimveeteelt consulent te Horst. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter in het kort de gang van zaken, hoe het idee tot deze vereeni ging was gerijpt en al spoedig daarna te 's Bosch de eerste grondslagen tot deze vereeniging werden gelegd. De notulen dier vergadering die zeer uitvoerig waren samengesteld en in druk aan de toen aanwezige leden alsmede aan andere belangstellenden waren toegezonden, 100 stuks, werden zonder op of aanmerkingen goedge keurd Tot de ingekomen stukken behoorde naast vele blijken van instemming ook een schrijven van den heer Schippers te Deventer, die zooals uil de notulen bleek bij de vergadering te 's Bosch nog sympathie aan het streven der vereeni ging had betoond, waaruit bleek dat door een der op de vergadering te 's Bosch aanwezige Chincillafokkers, thans elders een vergadering was egd Da Voorzitter vond dit optreden op zich zachtst uitgedrukt, vreemd, te meer daar thans gesproken wordt van (een groepje van personen), terwijl èn de medewerkers van pluimveepersonen èn ook de dagbladpers van meet af van al ons streven op de hoogte zijn gehouden. Laatst gemeiden hebben hiervan in de bladen blijk gegeven, eerst gemeiden echter niet, doch dit ligt niet aan de zijde der hier aanwe zigen. Trots dit alles wordt vanuit de vergadering aangedrongen alsnog samenwerking le zoeken, een klein misverstand kan wellicht de oorzaak tot deze splitsing zijn, de heer Pyls wordt daarom, niettegenstaande het vrij late uur waarop de andere verga dering op 23 Febr. werd gehouden, toch opgedragen daar aanwezig te zijn, en een en ander nader opgehelderd te krijgen. De heer Janssen, het woord verkrij gende is den heer Pyls zeer dankbaar een uitnoodiging ontvangen te hebben tot deze vergadering, ook de Rijksvoor- lichtingdiensi ziet in de pelskonijnen- teelt een voordeel en heeft dezeaange legenheid ook sinds eenigen tijd de aandacht van dezen dienst. Er worden momenteel proeven gedaan en onder zoekingen ingesteld en zullen de rapporten hiervan binnenkort kunnen verschijnen Volgens spr. zal deze teelt wellicht een uitweg zijn om de thans overstelpende eieraanvoer eenigszins te verlichten. Ook voor den gewonen boer acht spr deze zaak van bijzonder belang. Twee machtige factoren zullen dit echter alles beheerschen. Goed fok materiaal en goed afzetgebied, van vleesch en pelsen op economischen grondslag- Spreker beveelt deze twee punten aan de vereeniging aan. De reeds op de vergadering te den Bosch behandelde statuten kwamen andermaal ter tafel, en de behandeling hiervan nam geruimen tijd in beslag Ieder artikel werd nog eens nagegaan en hier en daar nog wijzigingen en aanvullingen aangebracht Ten slotte verklaarde de heer Vissers te Roermond zich bereid het redaclio neele gedeelte nog eens te herzien en dusdanig te herstellen, dat de volgende vergadering tot aanvrage der Kon goedkeuring dezer statuten kan besluiten De bestuursverkiezing had hel volgende resultaat: J Franssen, Hoofdbestuurs lid van den N.G B. teVlierde;J Tobbe te Roermond, J. v.d. Ploeg te Ameron gen, F. Goo8sena te Middelbeers en V Pyls, Voorzitter Boerenbond te Venray De heer Vissers kon wegens drukke werkzaamheden geen bestuursfunctie waarnemen, doch was steeds en overal bereid de jonge vereeniging ter zijde te staan. Verder werden nog lal van huishou delijke zaken behandeld. Wegens het late uur werd het kiezen der Gommis sieleden uitgesteld tot een volgende keer. Vooral 't uitoefenen en controle op de fukdieren werd uitvoerig besproken Hierna sloot de Voorzitter deze ver gadering. Als Uw Handen ruw zijn of ge sprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk maar vooral ook bij brand en anijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest Met groote verbazing heeft ons ge heele land kennis genomen van de onthullingen omtrent het Fransch Belgisch geheim militair verdrag van 1920 en de daarop steunende over wegingen van 1927 der generale ataven van Frankrijk en België Hier was de oude diplomatie met haar geheime verdragen en geheime strategische plannen weer aan het woord, welke de Volkenbond uil de wereld wilde helpen. Maar terwijl de Volkenbond rustig delibereert en de afgevaardigden der verschillende landen deels vol goeden wil hun vredelievendheid betoogen, anderdeels in mooie protocollen hun waren aard maskeeren, gasn de diplo maten der oude school en achter hen de strategen rustig voort met samen smeden en samenzweren. Een der gevolgen van het nu wel niet meer te loochenen geheime mili taire verdrag is dan ook, dat de Vol kenbond, die toch al klappen te verduren had, weer zwakker komt te staan. Wal heeft men Diet gefulmineerd tegen Duitschland om den inval in België. De publieke opinie van bijna geheel de wereld heeft het daardoor tegen zich gekregen. Het eenige wat men thans, nu het plan bekend werd om op drie punten door Limburg te trekken, nog zeggen kan is, dat de een niet beter is dan de ander. De heeren zijn aan elkaar gewaagd Men zal over de grens wel tegen» werpen, dat het verdrag alleen in wer king treedt in het geval Frankrijk of België in oorlog geraakt of tegen een van beide gemobiliseerd wordt. En het jaar. waarin het verdrag gesloten is, lag immers nog zoo dicht bij den oorlog. Zulk argument zou iels kunnen wegen, wanneer er de vriendelijkheden niet bij stonden van 1927, waaruit nog eens de fijne kunst verklaard wordt om met een land in twist te geraken, ais men dat wil. Het oude spreekwoord geldt ook bier: Als men een hond wil slaan, is licht een stok te vinden. Volgens de heeren strategen zou zelfs nu reeds het geval van agressie van Nederland tegen België aanwezig kun nen worden verklaard. Met evenzoovesl woorden wordt gezegd, dat de onder handelingen tusschen Nederland en België gevoerd, vanwege Nederland maatregelen op het gebied der water wegen hebben uitgelokt, die eventueel als onvriendelijk en zelfs ais aggressief kunnen worden beschouwd. De stok is derhalve al gevonden. Ze kunnen eiken dag beginnen de papieren propaganda, de felle actie door de pers, in dagblad, brochure boek en plaat, zou evenals tijdens den oorlog wel <hn he te bewerken. Ziphtoc wapen gebtekeipnfai artillerie of wa Doodgemoede het opgemaakt 0!% ov> digen. Een a^gen aangelegd on%|gpl( vergemakkelijk rie p door Limburg t Het gepubliiag inderdaad een chter voor voortga rlanc Belgische ondei Dezer dagen d,rHij welbekend, medjerlaii regeering inli e h verzocht over jng i rede van prof. >n op van België. Maar dat gLelijl peulschilletje te verdi zijn aanhangsel Onze ministeenlar Zaken heeft mm mi Hijman8 iets te omg< Maar alle mojen v« ren den toestam Om te weten, B?kel moeten we afwa<tBel| volk zich legdthul houden zal. Zal het dedipbudei en zijn mannen nde mnt de kous naa zenden en zeicheu schunnig papi e me heid zich neerl jigee diplomaten en a jsseli Hel doet go Fran Gauwelaert tennterp in de Kamer he hdigc Maar wachten de tl meter der volk aan\ 't Is onikint 't Is ons ééniggen ders, wij Iï3oet6toege, en het werd kojgezeg 't Is ons eem eekt 't is niet al te slg zie al te veel metapani en het werd eenn eei looper. 't Is ons eenjBt mi wat hebben, he'een of bidbroeder werd een onvejichtz losbol 't Is ons eenfcgt u wij kunnen het beho zoo krab niet werd een verkwfloord een nagel aaijakist ouders. 't Ia ons eenggen en moeder, 't iijr een later zal het weerden het kind ging d tot keerde zijne ouig tot waarloosde ziel el. Daarom oudera Plant vroeg d In 't hart dei En zijt gij v; Buigt 't jeugi Plezierig ude Wil hij zuur, dj zoet Zegt hij»mis" k»j Roept hij: »acht ik: >1 Is hij nier, damar. Gaat hij werkeserd, Gaat hij rusten, lierd Maakt hij rechtik ik Draait hij iinkaechti Eet hij pap, darokk' Wil hij kousen, ikkei Zegt hij »ja", di »nee Lust hij biersosgeen Wenscht hij hel ik ti Zingt hij allsleabas, Staat hij op, da Uen, Prijst hij iets n 't Spreekt hij zadmet Slaat hij mij, dat hei Luistert, vriend^nijn Ziet met wie gelaat; Hebt gij een maan vrt IJdel is dan uw VENLO. Op d Vaili eeniging van Muren voerd 850.000 eieri Groote eieren vajtot 1 Kleine eieren vaftot i Eendeneieren vi tot 1 Ganzeneieren va Kippeneieren pe 60. ROERMOND. Op Ei. van Maandag waa&r2,6 eieren. Groote eieren var tot 1 Kleine eieren vaftot t Eendeneieren vastot f tot instandhoöer mentale R. K e Ai Swalmen. 0 bij besl. van 1 S 8, n Prijs f lot Hoofdprijze Che auto of 6 kd pa: motorrijwiel, 1 i radiotoestel erfking lijk April afn ve baar bij Firm lunc

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6