BRONCHITIS -1 Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. jAtrotó yqobdeeugstA J. YERMEULEN-ROELOFS Een groot Venraysr St. Jozef, Smakt MANUFACTUREN j MANUFACTUREN i i BLIJKEN I TOCH HET CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. De Kippenhouderij op het platteland Vergadering Onderlinge Paardenverzekering. Uw AKKER'5 Voorde Borst. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 8 BLIJKEN I TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA TANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Ik weet iemand, die ontevreden, zoo niet kwaad, zal worden als hij dit artikel onder de oogen krijgt 't Is nu eenmaal onmogelijk liet iedereen naar den zin te maken. Schrijven vooral is een gevaarlijk baantje't is licht te lang of te kort, te breed of te smal. Gelukkig voor mij, dat Venrayers nog al kalm en gemoedelijk zijn, anders zou ik mij 't nijdige woord van een Franschen schrijver herinnerenGeef me twee regels schrift van welken schrijver ook, en ik laat hem ophangen Nu weet ik zeker, dat ik vandaag geen enkelen oprechten Venrayer tegen zal hebben, behalve dan juist dengene waarover ik 'twil hebben. Reuzensterk is hij wel, maar bang ben ik niet voor hem, daar hij veel te redelijk is, om eigen voldoening niet gaarne ten offer te brengen aan een rechtmatig genot voor al zijn dorpsgenooten. Is er wel iemand te Venray, oud of jong, als hij maar wijs is, die onzen Doctor Poels niet kent 1 Even goed zou ik kunnen vragen wie er den Venray» schen kerktoren niet gezien heeft. Torenhoog toch staat deze, door zijn hart mogelijk nog meer dan door zijne afkomst echte Venrayer, boven ons allen uit. Zijn hooge gestalte, forsch en breed, zijn zeldzaam gewicht, zijn slechts zinnebeelden van zijn hoogen geest, zijn breed verstand, zijn forschen wil, en zijn gewichtigen invloed. Al wordt een profeet nergens minder geëerd dan in zijn eigen land, zoo dom en onrechtvaardig zijn we Goddank nog niet in ons mooi Peeldorp, of we geven allen grif toe dat we ver, zeer ver in Venray's verleden moeten opklimmen om een dorpsgenoot van zijn gehalte en gestalte te ontmoeten, als er zelfs een te vinden is, wat ik mij veroorloof te betwijfelen, ja vlakaf te ontkennen. Zoo dorperig kleinzielig zijn we niet, of wij voelen allen den plicht dezen man dankbaar te zijn, die zijn wereld» naam steeds en overal onafscheidelijk verbonden heeft met dien van Venray, die er groot op gaat Venrayer te zijn, en aan zijn geboortegrond zoo graag, ik ging haast zeggen, met zooveel kinderlijke piëteit, van zijne beroemd» heid mededeelt. Als vreemdelingen ons ondeugend en bedenkelijk aankijken, wanneer wij ons als Venrayers aan» dienen, kunnen wij, op Doctor Poels wijzend, antwoorden wat mij eens invielJa, ja, de wijzen komen uit Venray, de niet wijzen komen er naar toe, om er beter te worden. Maar wat begin ik nu 't Is verschrik» kelijk moeilijk en tevens verschrikkelijk gemakkelijk den lof te spreken van iemand, voor wien iedereen de lof bij zich draagt. Wat er van zij, andere dorpen, neen steden dragen jaarlijks één keer door hare straten hare Reuzen of Reuskens, altemaal al lego ische, dat wil zeggen, ingebeelde groote figuren. Wij, Venrayers, hoeven onzen toevlucht niet te nemen tot deze ver» tooningen uit den kindertijd, hoogstens goed om onnoozele kinderen, groot en klein, te amuseeren wij dragen overal alle dagen, met rechtmatigen trots, een heuschen, echten Reus uit, dien velen ons benijden, en al doen we het niet grootsteedsch, we doen het nog veel minder kleindorpsch. Wat ik dan wel te zeggen heb Dit, n.l. dat ik oude rot, die Doctor Poels heb zien geboren worden, opgroeien tot wat hij is geworden, die hem met de scherpe oogen eener steeds klim» mende belangstelling en fierheid in zijn wondervolle en zeer verscheiden en afwisselende loopbaan gevolgd heb, hem nooit, maar nooit zoo goed, zoo hoogstaand gekend heb als sedert een paar weken. Als het een zelfbeschul» diging is, dan zullen wel alle Venrayers, ook zijn beste en intiemste vrienden, ook zijn vurigste bewonderaars, mijn Confiteor kunnen herhalen, net als de misdienaars het den Pastoor nadoen. Maar ik belijd het te moeten doen zonder berouw, omdat niet ik, maar Doctor Poels zelf, in eigen persoon, de schuldige is. Dat lijkt wel Fransch of Chineescheen groot, hoogstaand schuldige 11 Ziehier kort en bondig. Pater Hyacinthe Hermans, O. P., schrijver van 't bekende Weekpraatje in de Maasbode, had, we zullen maar zeggen aardigheid, te veronderstellen dat Dr. Poels »met een blos op de wangen" zijn boekje »Bijbel en Critiek" door hem een dertig jaren geleden geschreven, en door Mgr. Bottemanne z.g. te Rome aangeklaagd, zou toonen. Dit was onzen Achilles uit zijne tent lokken, en hij kwam er uit met een meesterlijken mondstopper,om voorgoed een eind te maken aan een voor hem hoogst pijnlijke legende. Na twee jaar vruchteloos wachten op bescheid van zijn aanklager, toog hij zelf naar Rome, en vernam daar dat het vrijsprekend antwoord al lang ver zonden en aan het ware adres aange komen was. Toen werd hem door Rome wel het hoogst en duidelijkst denkbaar bewijs, niet alleen van zijn ongerepte rechtzinnigheid in de leer, maar van zijn groote verdiensten op 't gebied van Schriftuurleer, beloofd en weldra thuis gezonden, n.l. zijne benoeming tot Consultor van de pas opgerichte Bijbelcommissie, een eerherstel voor de geheele christenwereld. Waar nu het groote, het hoogstaand karakter van Dr. Poels schitterend uitkomt? Hierdoor, dat hij 30 jaar lang een volslagen stilzwijgen heeft bewaard over het onverklaarbare en niet goed te praten achterhouden van het offici- eele stuk, waarin de Romeinsche Rechtbank hem van alle verdenking vrijsprak, 't Was zijn recht om de publicatie als een eerherstel teeischen, ook en vooral van de hoogste en eerbiedwaardigste machten, en desnoods ze daartoe te dwingen, bij weigering ze te stellen voor een voldongen feit. Hij heeft het niet gedaan, en aan hunne eer de zijne opgeofferd, voor't bewaren van hun goeden naam al het lijden aanvaard, dat voor hem en voor zijne familie zou voortvloeien uit dat zware offer, dat onder meer oorzaak geweest is van 't breken der levensloopbaan, die hem door de Voorzienigheid als weggelegd, ja voorgeschreven scheen. Ik zeg scheen, want wie kan nu nog twijfelen dat die zelfde Voorzienigheid hem langs de vreemde en lange om wegen over Antwerpen, Venlo, Washington geleid heeft naar Heerlen, om in ons zwart Missieland, of wilt gij cosmopolitiscb Babel, heel den Bijbel te brengen, heel de Wet en de Profeten, saamgevat in twee woorden Bemint God, bemint uw naaste. Daar heeft hij zijn Bijbel en Critiek voor Roomschen" heel Roomsch en heel practisch in daden omgezet. De leeraar werd er een doender, en God loonde zijn edelmoedige zelfofferande meteen zielenoogst als maar weinig priesters en missionarissen 't geluk hebben binnen te halen. Zeker, al hebben wij nog zoo goed onzen plicht volbracht, voor God blijven we onnutte dienstknechten, maar dan toch dienstknechten, en 't is ons, toe schouwers en bewonderaars, niet ver boden te denken en te zeggen: »Gelijk aan hem is er geen gevonden", en God te danken, wanneer wij ons eerlijk de vraag stellen Wat zou er zonder Dr. Poels van onze Mijnstreek geworden zijn Mocht die andere vraag ons kwellen.: Wie volgt hem voordeeligof zelfs waardig op? Dan zullen wij hijbelsch en roomsch bidden, dat de Algoede hem gewaardige te behouden, te sterken, te bezielen, hem gelukkig te maken, hem de overwinning over zijn roode en blauwe vijanden te geven. Nu pas begrijp ik ten volle het onmiskenbare, wondervolle succes van onzen grooten Doctor in de reuzen- worsteling tegen alle samengezworen grootmachten, kapitalisme en socialisme liberalisme en ongeloof daar in ons Limburgsch Zuiden. Dertig jaren lang heeft Doctor Poels een anderen, heel wat zwaarder, heel wat pijnlijker strijd gestreden, den strijd tegen zich zeiven. Die priester heeft begrepen wat hij dagelijks aan 's Heeren altaar hanteerde, den prijs, de waarde, de verdienste, de grootheid van 't zelfoffer, waaraan God steeds zijn vruchtbaren zegen schenkt. Hoe hooger gij aanslaat zijne groot heid van verstand en geleerdheid, van doorzicht en doorzettingsvermogen, van aantrekkingskracht door gulheid en eenvoudige goedheid, des te hooger straalt voor mij uit de zedelijke groot heid van 't stil gebrachte offer, dertig jaren lang. De grootste grootheid toch is de zelfoverwinning. En nu weet ik wel, dat ik onzen grooten Venrayer kopschuw maak, dat hij in zijn eenvoud en bescheidenheid spijt zal hebben, ter wille niet van zijn persoon, maar van de groote zaak, een zaak waarvoor hij een onbesmet blazoen noodig heeft, even uit zijn lijdensschool geklapt te hebben. Is 't een fout geweest, dan is 't een gelukkige geweest, gelukkig voor ons, vooral voor ons Venrayers, die aan niets meer 'n grooter behoefte hebben dan aan goede en groote voorbeelden van zelfverloochening, de allereerste voor waarde om christenen te zijn. Dat voor beeld hoeven we niet buiten ons eigen kring te zoeken. Van oprechte bewon dering mogen we komen tot oprechte navolging 1 Op die voorwaarde kan ieder Ven rayer, ook de minste en geringste, nog een groot Venrayer worden. VENRAYER. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Cedra kunstglas. VRAAGVoor eenige dagen was ik in Duit8chland en hoorde daar hoog opgeven van »Cedra Kunstglas" dai veel lijkt op fijn vlechtdraad met eene doorschijnende stof er tusschen. Ik heb liet daar ook in e«n kippenhok gezien, waar het 't glas vervangt. Is u die stof bekend Zou het beter zijn dan glas? Men kan het met een scherp? •ichaar door knippen. Het wordt in rollen geleverd. Uit Venray. ANTWOORD; Ik ken »Cedra kunstglas" niet, doch vermoed, dat het zoo iets zal zijn als Vitrex Dan laai hel de ultra violette (is groei) stralen van het licht door. Maar Vitrex kost veel meer dan gewoon glas, en is iang zoo duurzaam niet. H«t celluloid, dat tusschen het gegalvaniseerde fijne vlechtdraad zit, gaat er al betrekkelijk gauw uit, zoo- Jat men weer spoedig voor nieuwe belangrijke kosten komt te staan. Voor 'n paar jaar t rug sprak ieder een over Vitrex, doch dat wordt nu al met den dag minder. Ik veronderstel, at hel met »Cedra Kunstglas" dien zelfden weg zal opgaan. Ik raad u aan, de ramen van uw hok gedeeltelijk draai- of schuifbaar le maken en deze dan bij gun8tig weer open te zetten, dan kunt u met gewoon glas volstaan Ze moeten toch telkens met iets mders aankomen En het mooiste is, dat er steeds dadelijk een hoop menschen zijn, die van dat nieuw alle heil verwachten Heel dikwijls komen dezulken echter bedrogen uit. Maar nog eens: »Cedra Kunstglas" ken ik niet. Voorloopig doe ik echter "Og geen moeiten, om het wel te kennen Wat dunkt u van de bevruchting VRAAG: Mijn plan was, ov r 14 dagen de eieren mijner Barnevelders in de machine te leggen. Of zou u denken, dat de bevruchting met dit weer niet voldoende zal zijn? Ik merk n 1. weinig van het betreden door den haan. De dieren zitten natuurlijk vast met dit slechte weer in een hok van 4i/t bij 3i/z M. In 't geheel 47 kippen met 3 hanen. Uit Venray. ANTWOORDAls het weer zoo blijft, zal m i het grootste gedeelte der eieren wel onbevrucht zijn Vooral bij zoo'n koud weer, als we gehad h<-bbe<', treden de hanen opvallend weinig. Als ik u was, wachtte ik liever tot het een week lang zoo'n weer is geweest, dat u de dieren buiten kunt laten. Van 2 zijden vernam ik, dat bijna alle eieren, die in de machine lagen, bij de schouwing op den 7e of 8s dag onbevrucht bleken. Het is mijne meening, dat we van 't jaar niet heel vroeg bevredigende broed- resullaten zullen hebben Menige haan heeft ook geleden aan de kammen en lellen. Probeer het in elk geval eens met -»en klein getal eieren, hetzij in de machine, hetzij onder eene broedsche nip, wanneer u daar aan kunt komen Dat scheelt toch maar 8 dagen. En dan weet je het ten minste Geef volop groenvoer aan de fok dieren. Zijn de boerenkool zoo goed als wpggevroren, verstrek dan gekiende haver Die is met het oog op de be vruchting zeer gewenscht. Hoeveel voer heeft een kip noodig! VRAAG: Gaarne vernam ik meteen, hoeveel voer ik per dag en per kip moet geven, om goede broedeieren te mogen verwachten. Uit Venray ANTWOORD: Dat kan ik u niet zeggen, de benoodigdo hoeveelheid is an te veel factoren afhankelijk. Een groote kip heeft in doorsnee meer voedsel noodig dan een kleine, althans onderhoudsvoer. De temperatuur eischt, naarmate deze zakt, een grooiere verbranding ter aanvulling van de verloren gaande lichaamswarmte. Al naar gelang de legkracht is, wordt daarvoor meer voedsel geëischtaantal en grootte der eieren spelen daarbij een rol. Moet een hoen zeer veel beweging n^men om het voeder te bemachiigen, dan ei8cht dit kracht en dus ook voer. Tenslotte is er nog een factor, die al heel moeilijk te controleeren is en dat is de individueels spijsverteeringakracht van het dier. Deze loopt uiteen bij kippen evenzeer als bij menscben. Men ziet hier dus wel uit, dat er gpen vaste regels zijn aan te geven. Degene, die de dieren voert, moet dal zelf maar afleiden uit de snelheid, waarmede het voer opgegeten wordt en den ijver, waarmede de dieren naar voedsel blijven zoeken In doorsnee wordt er eerder te veel dan te weinig gevoederd. Te vette kippen en hanen zijn oorzaak van slechte bevruchting. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet en verwelkomt de aanwezigen en verzoekt den Secretaris voorlezing der notulen van de vorige ver gadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna brengt de Secretaris verslaguit over 1928, waaraan wij ontleenen. dat in 1928 502 leden waren met 676 paarden, tegen een verzekerd kapitaal van f 320380, zoodat er een aanwas is van 14 leden met 7 paaiden en een verzekerd kapitaal vau f 19700. In 1928 werden onteigend 24 paa> den, waarvoor werd uitgegeven 6737, teiwijl hiervoor werd terug ontvangen f 2150 05. Zoodat het werkelijke verlies bed-aagt f 4585 95, waarbij gevoegd moet worden uitbetaald voergeldf 327 50. zoodat het totaal verlies der vereeniging is ge weest f 4913 45. Er werd ontvangen voor premie van 63 drachtige paarden f 672.20, waarvan werd uiigekeerd voor verworpen veulens f 400 en terugbetaald voor niet dragend zijn f 84 53, zoodat van dezen tak een batig lot is van f 187.67. De ontvangsten der vereeniging bedroe gen uiikeering Hanzebank f 913, premie i Mei f 3174.39 en premie 1 Nov. f3203 86 Het jaar 19j8 gaf een batig saldo aan van f 183\58. De Voorzitter, de heer Pyls, noemde '928 een gunstig jaar en dankte God voor le verleende zegen en hoopte dat de leden hunne dankbaarheid in de jaarlijksche H Mis zouden toonen. Bij monde van den heer v. d- Sterren, Oirlo, bracht de Commi-sie van Compta biliteit rapport uit van hare bevindingen en verklaa>de, dat de administratie tot in de puntjes in orde was. In plaats van den heer Ant. Poels, die 3 jaar lid van deze commissie was en volgens de statuten niet direct herbenoemd kun worden, werd benoemd de heer H. van Lipzig, Yssel- teyn. De heer M. Jenni9kens, Leunen, had bericht ingezonden, dat hij wegens ver trek de bestuursfunctie te Leunen niet laDger kon waarnemen. Naar aanleiding hiervan wijst de Voor zitter op de eervolle vertrouwensposiiie van bestuurslid, maar tegelijkertijd noemt bij bet ook een moeilijke post wijl men het niet iedereen naar den zin kan maken. In de vacatuie werd alsDU gekozen de heer Frans Janssen te Leunen, terwyl overigens het oud bestuur bij acclamatie onder apolaus werd herbenoemd. Tot lid van den Raad van Toezicht HfDgstenassociatie werd in plaats van wijlen Hubert Janssen benoemd den heer P. Janssen Mzn. Met algemeene stemmen ging de ver gadering accoord om het salaris van den Secretaris met f 50 te verhoogen, voor we'ke verhooging de Secretaris zijn dank uitspreekt. Verder werd bepaald dat de schatters voortaan de inleggelden zullen bepalen voor paarden en ponny's. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring met gebed. Op alle Zon- en Feestdagen in de maand Maart, n.l. 3, 10, 17, 19, 24, 25 Maart en 1 April (2e Paaschdag) des nam. om 3 uur Lof met preek. Op de Woensdagen in Maarten ge durende het Octaaf van St. Jozef (19— 26 Maart) op de werkdagen, de H. Mis om 8 uur, na aankomst van den trein te Maashees-Smakt. Om 3 uur Lof. F. GREMERS, Rector. Slot der Vergadering van de Verkoop- vereeniging te Venray. Vervolgens betreurt de Heer Poels de afwezigheid van den Heer Timmer mans, wijl de vergadering van spreker geen uitgewerkte rede zal verwachten, maar meer een woord van belangstel ling en voorlichting voor den boer, waar hij zijn belang niet acht. Alles wat de Boerenbond voor zijn leden aanpakt, groeit en bloeit. Al is het in den beginne zachtjes aan, langzaam maar zeker stijgt het ledental en daar mede het goed door de stichting te doen Zoo ook de controle op het vetgehalte van me'k. Spreker aarzelt met den voorsprong, die men in het land van Cuyk en elders op ons heeft, toe te schrijven aan de daar reeds jaren werkende Gontrolevereeniging, waar door men in s'aat is te weten, wat goed fokmate-iaal is met zeker hoog vet gehalte der melk, wat weer veel in 't laadje brengt. Als men in die streken het nut van 'n dergelijke vereeniging inzie', hoeveel te meer dan hier, waar de cijfers aantoonen, dat er nog zooveel verbeterd worden ksn. Nu zijn er 300 kopien onder controle, dit moeten er 1000 worden in het welbegrepen eigen belang der boeren. Die zijn vee niet doet controleeren, weet niet of hiw productief werkt op zijn stal Of hij niet verspeelt, wat hij op een andere plaats met hard werken van zijn gezinsleden verdient. Zoo besteelt hij dus zijn gezin. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen (bronches), die Ge kunt herkennen aan een piepende, pijnliike ademhaling en een diepen, blaffcrden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vergeet nooit, hoe dicht de bronch;tis de ontstekingskiemen bij de teere longen brengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te versterken met de uit het sap van versche geneeskrachtige kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U het vastzittende slijm oplossen en ver lost U van een pijnlijken hoest, die Uw luchtwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw toevlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke Per koker: f 1.50, f2.75, f 4.50 Het nut dezer vereeniging kan niet genoeg besproken worden en is een levenseisch voor den boer en zijn be drijf in den steeds groeiende levens strijd. Ook goede stieren, bij welker aankoop men niet op wat geld zien moet, is een eerste vereischte bij dit doel. De Heer Lemmens, Directeur der Boterfabriek te Ooatrum zegt, dat het hem soms aan het hart gaat als hij ziet hoe weinig de boeren uitbetaald krijgen voor hun melk met een laag vetgehalte. Ook hij spoort het lidmaat schap dier vereeniging aan in het belang der Fabriek en der boeren zelf. Laag vetgehalte brengt van zelf onte vredenheid Ook de Heer Peters spreekt zich in dien geest uit en wijst erop, dat boter- produciie te Cuyk steeg naarmate de controle werkte. De Voorzitter dankt deze sprekers en zegt dat binnen 14 dagen alle Btallen bezocht zullen worden en men dan zijn aantal stuks vee ter controle kan opgeven. Ook de a.s Fokdag beveelt de Voorzitter in de belangstelling der leden waarbij de heer Poels opmerkt, dat een fokdag is een weerspiegeling der streek en dus het beste vse present moet zijn om het welvaren van den boer le demonstreeren. Nadat de Directeur nog had mede gedeeld dat eventueele overhoop zijnde varkens voor rekening van den eige naar verzonden worden, hetgeen ge woonlijk goed gaat, sloot de Voorzitter met den gewonen groet deze vergade ring, die zulk een uitstekend verloop had. Venray, 23 Februari 1929 Te Delft slaagde deze week voor het candidaals-sxamen voor mijninge' nieur onze dorpsgenoot, de hear J E. M. S Raedts. Wegens gebrek aan brandstoffen moest de Bijzondere Meisjesschool der Uraulinen benevens de Bewaarschool, Maandag, Dinsdag en Woenadag gesloten blijven. Door een weldoener uit onze gemeente werd een kar steenkolen aan de St. Vincentiusvereeniging geschon ken, die direct werd uitgedeeld aan noodlijdenden Woorden wekken, voorbeelden trek ken I Wie volgt? Dienstplicht. Door den Commissaris der Koningin in Limburg werden voor de dienst plichtlichting 1930 dezer gemeente 30 personen vrijgesteld wegens broeder- dienst, terwijl er 6 werden vrijgesteld door den Minister van Dsfensio wegens het bekleeden van een geestelijk ambt of daartoe worden opgeleid. Heden Zaterdag 23 Februari des namiddags half vier zal de Gemeenle raad van Venray vergaderen ter behan deling ven de volgende punten 1 Notulen 2. Kasopname Gemeenteontvanger le kwartaal 1929. 3 Vaststelling voorloopige vergoe- dingen der bijz. lagere scholen over

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1