Tweede Blad van „PEEL EN MAAS" Dome vertelt. ZenuwstilJend MIJNHAROTs FEUILLETON Oe Jodenknaap van Praag. Bezorging van aange teekende stukken. Een praatje over winterhanden, wintervoeten en AKKER's Kloosterbalsem ZENUWTABLETTEN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 7 in. Wie moet er nog van? Mij dunkt, ik hoor den een of anderen Nurks, op z'n „Venrods" brompot of brombeer zeggen: „Nou ja, de menschen hebben 't over 't algemeen beter dan een 30, 40 of 50 jaren terug, ze nemen 't er beter van, maar 't was toch maar een gezellige tijd vroeger hier te Venray; maar tegenwoordig! Oe hoort niets meer dan klagen, klagen, klagen; kankeren noemen ze dat vandaag." Laat U dat maar eens vertellen, als gij het nog niet weet. De gewa pende macht moest hier optreden, alle samenscholingen van meer dan drie personen waren verboden, kort om de staat van beleg was te Venray afgekondigd Bah een relletje, als zooveel andere! Goddank, van die soort, van die gevolgfen, hebben we er hier niet zooveel andere beleefd. Men moet toch totaal vreemdeling in Jerusalem zijn, om niet te weten, dat die revolutie de politieke veeien tusschen overbekende voorname families niet uitgedoofd, maar aan gewakkerd en de naweeën ervan tientallen van jaren bestendigd heeft. Gezelligheid hangt veel van ons zeiven af; wie echt gezellig is, vindt allicht gezelschap en vroolijkt heel 't boellje op. Een jonggezel, die nog zonder zorg uit den korf leeft, die het leven nog inziet en opvat als een plezierreisje, die nog geen tijd en gelegenheid gehad heeft om zijne droompaleizen aan gruizelementen te zien vliegen, is gemakkelijk ge zellig, en vaak tot uitgelatenheid toe. Maar ook oude menschen kunnen gezellig zijn, buitengewoon gezellig zelfs. Ik weet eigenlijk niet, wat 't schoonst en aantrekkelijkst is: een mooie zonsopgang of een heldere zonsondergang; maar ik hoef toch geen dichter te zijn, dat is zooveel als een beminnelijke beetnemer, om te meenen, dat een zonsopgang de wereld eerder verzilvert, en een zons ondergang verguldt. In 't voorbijgaan moge ik met den verschuldigden eerbied alle ouwe Heeren en Dames, die al lang niet meer verjaren, even in 't oor fluis teren Als gij zelf niet meer kunt dan klagen, klagen, klagen, afgeven op alles en nog wat, U niet ver moogt aan te passen aan veranderde bijkomstigheden, dan verliest gij 'l recht om als zedenmeester op te treden tegen kankeraars. Gedenkt den eigen balk vóór het stroospier- tje. Trekt ge niet, dan stoot gij af Zoo, zoo Was 't zoo gezellig in den ouden tijdOntkennen zal ik het niet. Zoo iedere dag leeds ge noeg heeft om ons te herinneren, dal het aardsch paradijs zelfs in Venray niet te vinden is, maar door Gods goedheid ook geloofsvreugde genoeg voor den christen om moe dig en blijmoedig telken morgen zijn dagreize verder door te zetten naar de eeuwige woonstede, dan zal de oude tijd zijn wettelijk aandeel aan beide, èn aan leed èn aan vreugde gehad hebben. Edoch, voorbije leed doet geen pijn meer, ja, wordt vaak een bron van genoegen; err voorbije vreugd blijft nastralen en naglanzen. Maar dat alles rozegeur en mane schijn zou zijn geweest in Venray's goeden ouden tijd, de maatschappe lijke verhoudingen zoo onverbeter lijk en de tevredenheid zoo alge meen Hum I Heeft ons goede en vredige Ven ray niet zijn revolutie gehad? Ja, ja, revolutie, niet minder; en die revolutie ging nog wel tegen burgerlijke en kerkelijke overheid tegelijk Nu maar opgepast, dat de kern gezonde, democratische richting niet ontaarde van den ouden klassenstrijd in den modernen klassenstrijd, die overal om den hoek gluurt, dan zou 't nieuwe geen steek beter en gezel liger zijn dan het oude geharrewar en Jan Alleman, oftewel het algemeen belang zou er allesbehalve baat bij vinden. Eendracht maakt macht, al knarsen die ongemeen harde woor den nog zoo gemeen hard tegen mekaar; aan de woorden heeft men een mond vol, maar aan de daad krijgt een bestuur de handen vol. Mochten er nog mopperaars zijn, en die zijn er altijd en overal op de politieke markt, dan vraag ik hun wat zij verkiezen, een ouderwetsche revolutie of de onmiskenbare evolu tie van onze goede gemeente. Dankbaar zijn is wel zoo prettig en christelijk als zijn onvoldaanheid te luchten. Wie gerechtigd wil zijn op tekortkomingen te wijzen, moet beginnen met het goede te prijzen. Kankergeest is een leelijk beest, maar wie er aan toegeeft, fopt zich zelf 't meest. Verkanderde boomen en verkankerde menschen schrijve men ten doode op Klagen, dat kan redelijk en onrede lijk zijn, zeer christelijk en zeer heidensch. Leert ons de H. Kerk niet na iedere mis te klagen in dit tranen dal Maar beroepsklagers hebben geen nood, evenmin als beroeps schooiers. Het bedenkelijke is, dat die beroepsklagers 't altijd tegen anderen en nooit tegen zich zeiven hebben, want ik heb wel eens hooren preeken, dat de rechtvaardige begint met zich zelve aan te klagen, precies gelijk de priester aan 't altaar doet, waar hij begint met het Confitior, en niet op de borst van anderen, maar op de zijne slaat. Dat mag men hem gerust ook buiten de mis nadoen, wil men er niet steeds neven en totaal mis doen. De christen leer steekt men met zijn kerkboek niet op zak, als men de kerk uitgaat; dan heet het juist uit pakken en aanpakken. Vriend lezer, neem dit pepermuntje van me aan, het geeft je een fris- schen mond en maakt het hart ge zond. Tot ziens, als 't u belieft; mij be lieft het wel, als 't ook O. L. Heer belieft OOME. Historiscli-Romantisch verhaal. Vrij naar het Duitach door B. B. 19. Zoo wandelde ik dus op dien heer lijken lentemorgen eenzaam en kalm voorwaarts, bekeek eens op mijn gemak en vol bewondering de heerlijke, volle bloei der boomen en de frisch-groene weilanden. Daarboven in den lieflijk blauwen hemel zongen en kwinkeleer den vroolijk en blij de kleine gevleu gelde zangers van den lieven God. Maar ik weet niet hoe het kwam, ik kon maar niet in de ware stemming geraken. De heerlijke lentetijd, welke mij in mijn jonge jaren zoozeer ver blijdde en opwekte, stemde mij nu bijna treurig en droevig. Het kwam zeker Voort uit een zekeren spijt, dal die heerlijke tijd van mijn leven, de jeugd, reeds lang achter mijn rug lag, dat ik begon te denken; wacht maar bloempjes en boomen, velden en wei landen, nu staat ge wel in volle bloei nu spreidt gij vol trots uw zacht groe ne kleuren ten toon, maar dit duurt niet lang, eenige maanden slechts en gij allen zijt weer uitgebloeid, blader loos, kaal, eenzaam en verlaten. O, hoevelen heb ik er in mijn leven reeds voor goed zien verwelken, om maakt bekend, dat met ingang van 18 Februari a s. bij wijze van proef de aangeteekende stukken aan huis zullen worden besteld. Voorloopig zullen de aangeteekende brieven met eene hoogere aangegeven waarde dan f 1000van de uitreiking aan buis worden uitgesloten. De aangeteekende stukken zullen in alle briefpostbeatellingen worden opge nomen. De uitreiking geschiedt tegen afgifte van een door den geadresseerde of zijn gemachtigde oitflerteekend bewij« van ontvang Afieekening voor ontvangst door nuisgenooten, die niet door d*n ge adresseerde zijn gemachtigd, is niet toegelaten Indien afgifte niet mogelijk ia, wordt eene kennisgeving achtergelaten, ver gezeld van eene nota, waarop staat aangegeven, dat het stuk nog één keer in de bestelling wordt opgenomen, tenz;j het vóórdien binnen een op de nota vermelden tijd ten kantore is afgehaald. Indien het stuk ook den tweeden keer niet kan worden afgegeven, wordt het nog gedurende 7 dagen ten kantore bewaard. De achtergelaten kennisgeving biedt gelegenheid, een ander te machtigen tot het in ontvangst nemen van het aangeteekende stuk bij de tweede aan bieding. Voor hen, die geregeld aangeteekende stukken ontvangen, en op de tijden van bestelling niet aanwezig zijn voor het in ontvangst nemen daarvan, ver dient het aanbeveling, één of meer huisgenooten, die als regel wel thuis zijn, eene doorloopende volmacht te geven. Daarvoor ia ten Poslkantore een model formulier verkrijgbaar. De aangeteekende stukken voor handels en andere kantoren, banken en dergelijke lichamen zullen in ver band met de sluiting van deze zaken niet in de avondbestelling worden opgenomen. Mocht dit wel worden gewenscht, dan moet dit schriftelijk aan den directeur van het Postkantoor worden opgegeven. Dg Directeur van het Post- en tele De Directeur van het poslkantooP nooit weer op te bloeien 1 Mijn arm, eigen hart kan er van meepraten. Hoe heerlijk groeiden en bloeiden daar eens de schoonste bloempjes en nu is het niets meer dan een arm veld, vol droge, stekelige stoppels. Geve God, dat de schrale oogst tenminste in de hemelache schu ren zal worden opgeborgen en niet als brandstof voor het vagevuur worde opgestapeld. Wat er ook van zij, op dien vroo- lijken lentemorgen, waarop alles tol blijheid stemde, gevoelde ik meer neiging om te treuren, dan te jubelen Misschien is het U, li 've lezer die zich verwaardigd hebt, dit geschrijf te lezen, ook wel eens zoo gegaan. Onder zulke en meer dergelijke ge dachten was ik tenslotte op een plaats gekomen, waar de beek van Aumetz zich in de Moldau werpt. Daar was een overzetveer en toen ik dichter bij kwam, bemerkte ik, dat de veerman in een heftige woorden wisseling geraakt was met een jood, die reeds tamelijk op jaren scheen. Voor zoover ik er kon uit opmaken, meende ik te hooren, dat de veerman bang was, dat de jood niet betalen zou, of misschien ook wel uit bijgeloof omdat hij wist, dat die jood een dood graver was. Toen kreeg ik een goed idéé en dacht, dat ik misschien wel een einde kon maken aan dien twist, als ik mij zelf ook liet overzetten. Of ik langs den eenen of langs den anderen kant naar Praag terugkeerde, zoo dacht ik, is toch hetzelfde. Winterhanden, wintervoeten, winterteenen, winterhielen, gesprongen handen, kloven in vingers of handen, gesprongen lippen, winterooren, schrale hnid: al deze wlnterplagen ontstaan, doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels en deze schadelijke stoffen van binnen uit Uw huid prikkelen, waardoor deze rood wordt, opzet, barst, waarna de bekende verwondingen onstaan. AKKER's KLOOSTERBALSEM is een bijzonder bestrijdingsmiddel, dat niet bijt. om al deze ongemakken in één nacht te genezen. Dringt door zijn buitengewone samenstelling door de poriën der huid in de weefsels en spieren, om daar de strijd aan te binden met de vergiften en deze ongewenschte stoffen op te lossen, uit het lichaam te verdrijven en zoodoende een vlugge en afdoende genezing te bewerkstelligen. AKKER's KLOOSTERBALSEM stilt de pijn onmiddellijk, geneest in zoo n korten tijd, dat de gebruikers verstomd staan over de snelle en afdoende genezing en werd daardoor in den loop der tijden wereldberoemd. In potten vanaf 00 cent. graafkantoor le Venray BKIELS. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 76 cl. Bij Apoth en Drog. J. M. Timmermans, id id van D^umo. VERTROKKEN A. M van Vegchel, dienstbode naar Maashees; Th. van der Pulten, zonder beroep naar Groeningen B 13; H. Th. Houba, zonder beroep, naar Noorbeek, Kempenstr; E. G Rongen, dienstbode naar Den Haag, v.d. Spieghelstr. 8; A M Rongen, id naar id Konings kade 4; A L. Bombaak en vrouw, kuiper, naar Helmond, Karaatr. 16; J. Sprenkels, schilder, naar 's Hage, Glasblazerslaan 51; L H. Versleijen, meubelmaker, naar Roggel; A H. de Hoog, dienstknecht, naar Maasheea B 77; J de Riet, dienstbode, naar Well; Th. van Gent, verpleger, naar Eind hoven. Eikenburg; G M. Voe8ten, dienstknecht, naar Horst, Herstraat; J. L. Pluymen en gezin, monteur naar Heerlerheide; H van 't Groenewold, zonder beroep naar WpII Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth en Drog. Doos 60 ct Herplaatst wegens misstelling. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat'door den Raad dier Gemeente in zijne ver- gadering van 23 November 1928 zijn vastgestelde de volgende verordeningen A. VERORDENING OP DE HEF FING VAN OPCENTEN OP DE HOOFDSOM DER RIJKSIN KOMSTENBELASTING IN DE GEMEENTE VENRAY. B. VERORDENING OP DE IN- VORDERING DER OPCENTEN OP DE HOOFDSOM DER RIJKS INKOMSTENBELASTING IN DE GEMEENTE VENRAY Zijnde de verordening sub A goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 31 December 1928, No. 10, waarbij de verordening de dato 23 November 1928, houdende voorschriften, naar welke de belasting zal worden ingevorderd, ia aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 31sten Januari 1929. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. D8 Secretaris, VAN HAAREN. lagtiaadea Midiiwllagia. Ingekomen en vertrokken personen van 1 tot 8 Februari INGEKOMEN W. J L. Bombeeck en gezin, tim merman, Stationsweg 53 van Beek en Donk; D. L Derkx, melkrijder, Rosmolen D 43 van Maashees; H. W. Heatermann, landbouwer, Kempkenaberg No. 6 van Duitschland: M. G. Linders, kleermaker, Stations weg 8 van Helmond; P. F. van Lieshout, zonder beroep, Langeweg 2 van Leende; A. J. Schraven, dienstbode, Stations weg 12 van Arcen; G. J. Crooymans, meubelmaker, Groote straat 13 van Venlo; J. Verkooijen. verpleegster, St. Anna- laan 5 van Venlo; H. van Lammerer id id van Apel doorn; W. Roose id id van Apeldoorn; C J Rosier, id id van Maastricht; In alle geval zou ik toen tegen den middag in mijn getiefd kloostertje op de Hradsjin terug kunnen zijn. Ik ksn het nu eenmaal niet uits'aan dat twee menschen den duivel nog een plezier kunnen gunnen, door elkaar te beschimpen en uit te schelden. Ik liep dus naar hen toe en vroeg den oudeu Michel, dien ik reeds lang kende, of hij zoo goed zou willen zijn, mij ter liefde Gods naar den anderen kant van da rivier te brengen. Hij willigde aanstonds mijn verzoek in en toen ik op het veerpontje gestapt was, wenkte ik den jood mij te volg6n en er ook op te komen. De veerman keek wel een beetje boos en had er geloof ik, inwendig nog niet veel zin om den jood mee le nemen, maar hij durfde er nu toch niet legen in te brengen, alleen zeide hij nog eens nadrukkelijk, dat de jood betalen moest Dit ia niet meer dan billijk, zeide ik en om u, daar ik geen geld mag hebben, van mijn kant ook een kleine vergoeding te geven voor den overtocht zal ik u een schoone geschiedenis vertellen uit het H. Evangelie Ik vertelde hun toen de treffende geschiedenis van den barmhartigen Samaritaan, waarbij, tot zijn eer zij gezegd, de jood beter oplette, dan de Christen, waarschijnlijk omdat de veerman die geschiedenis al eens meer gehoord had Toen we tenslotte aan den overkant waren aangeland, betaalde de jood tot Bevrijd uw lichaam van urinezuur Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urinestoornrssen, blaaskwalen, rheumali8che pijnen, stijve en gezwol len gewrichten, gruis of neerslag ia de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenu achtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te hersteilen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans le loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumatiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken Wacht niet langer 1 Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon 34 de jood kwam, zeker uit dankbaarheid, naast mij loopen en tesamen wandel den wij een eindje op in de richting van Praag. Zoo kwamen wij aan het praten en ik vroeg hem, wat hij al zoo deed voor den kost en welk zijn ambacht was. Ofschoon ongaarne, vertelde hij echter, dat hij een doodgraver was. De doodgravers zijn namelijk bij de Joden veracht (de geschiadenis speeli in 1700) ja zelfs gehaat Natuurlijkerwijze kwam toen het gesprek op de dooden ik vroeg of de joden oud werden en of er den laat sten tijd nog veel joden gestorven waren in het Jodenkwartier, want nog niet lang geleden, was er een groote sterfte onder hen geweest Op mijn laatste vraag antwoordde hij: Neen, den laatsten tijd is er bijna niemand gestorven. De voorgaande week had hij slechts twee menschen begraven, een oude vrouw en een knaap van ongeveer twaalf jaar. Hoe heet de knaap? vroeg ik hem, daar de gelijke ouderdom mij den ongelukkigen Abel wederom in het geheugen riep Daar hebt gij toch geen belang bij, om dit te weten, zeide hij, het kind rust in Abrahams schoot, dat zal voor U wel genoeg zijn. Als hij in Abrahams schoot rust, dan is mij dit in het geheel niet on verschillig, maar dan ben ik daar zeer blijde over en het verheugt mij groote geruststelling van den veerman; I ten zeerste Overigens ken ik een of we namen afscheid, bedankten hem en I anderen jodenknaap van dien leeftijd Herplaatst wegens misstelling. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne ver gadering van 23 November 1928 zijn vastgestelde de volgende verorde- ingen A. VERORDENING TOT HEFFING EENER BELASTING NAAR HET INKOMEN IN DE GE MEENTE VENRAV B VERORDENING OP DE IN VORDERING VAN DE PLAAT SELIJKE INKOMSTENBELAS TING IN DE GEMEENTE VENRAY. Zijnde de verordening sub A goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 31 December 1928, No. 10, waarbij de verordening de dato 23 November 1928, houdende voorschriften, naar welke de belasting zal worden ingevorderd, is aangehaald. En ia hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 31sten Januari 1929. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN dien men.... Nu ja, het was het kind van den rijken Abele 1 Het kind van den rijken Abele, riep ik vol verbazing uit en onwille keurig gevoelde ik een diep verwijt in mijn ziel. Ja, van den rijken Abele, hebt gij dat kind gekend? En wist gij, dat den knaap, dien gij begraven hebt, Christen wilde wor den Ik..heb .er 200 van gehoord, maar hij schijnt er later berouw over gehad le hebben, want hij was ten minste naar zijn vader teruggekeerd. Maar weet ge zeker, dat hij dit vrijwillig gedaan heeft? Ja, zeker weet ik het niet, maar wie zou hem daartoe hebben kunnen dwingen En nu is hij dood en gestorven, ik bedoel of hij een natuurlijken dood gestorven is? Ja, wie zal dit zeggen, maar waarom zou hij geen natuurlijken dood gestorven zijn De oude, rijke Abele zal toch zelf zijn eigen en nog wel eenigst kind en stamhouder niet gaan vermoorden. Deze laatste woorden kwamen er tamelijk twijfelachtig uit en ik merkte dat de doodgraver niet heel zeker van zijn zaak was en er waarschijnlijk meer van wist ot dacht, dan hij zeggen wilde. Ik deed hem nog verschillende vragen en trachtte hem een beetje in het nauw te brengen, maar er was verder niets meer uit hem te krijgen. Toen vertelde ik hem alles wal ik van het kind wist en legde nog eens bijzonder den nadruk op dien zonder lingen droom, dien ik verleden week gehad had Dit laatste vooral scheen hem een beetje van streek te brengen en zoo er in de nabijheid niet een paar wan delaars waren aangekomen, zou hij re0ds alles verteld hebben, wat hij van de geschiedenis dacht of had geboord. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5