Ukmm Jubileerende en Jubelende H. Familie Moeders, zet op elke Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UtfQM te VENRAY op 1, 2 en 3 Febr. 1929. J. VERMEULEN-ROELOFS Hoest, Keelpijn MANUFACTUREN BLIJKEN I TOCH HET j MANUFACTUREN (YOODDEELIÖST/ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. „Venrayschs Lunchroom/' Provinciaal Nieuws ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 6 YOOODEELi™ PEEL EN MAAS J BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent De feestelijke herdenking van hel 60jarig bestaan der H. Familie te Venray ligt weer achter ons Moge het alwaar zijn, dat de was indrukken van ons gemoed zoo spoedig worden gladgestreken, om plaats te maken voor later schrift, de herinne ringen aan dit blijde en indrukwek kende feest zullen nog lang in ons hart bewaard blijven de met «leggen versierde straten, de bloemenweelde in de kerk, de geïllumineerde feestkroon als bezet met ontelbare fonkelende diamanten, de begeesterende predicaliën, de gelukwenschen van de hoogste Kerkelijke autoriteiten I Wie kan on dankbaar zijn jegens Onzen Lieven Heer, die blijkbaar dit feest zegende, en dit alles spoedig vergeten I VRIJDAG. Nadat de aanvang van het Feeat door het gebeier der klokken Vrijdagavond was aangekondigd, kwa men de mannen der H Familie om 7 uur in de kerk bijeen. Na de gebruike lijke gebeden en gezangen, nam de Z E. Directeur het woord en deelde de vergadering mede, dat hem de groota eer ten deel gevallen was, van Z D.H den Bisschop van Roermond een eigenhandig geschreven brief te hebben mogen ontvangen, waarin Deze den Directeur en den leden der jubileerende Aartsbroederschap Zijne gelukwenschen zond. Het schrijven luidde aldus Roermond, 31 Jan. 1929 Aan den WelEerw. Heer Kapelaan W. Geurts te Venray. WelEerw. Heer Kapelaan, U deelt mij mede, dat de H. Fa milie te Venray, waarvan Gij Direc teur zijt, haar zestigjarig bestaans- feest viert. U voegt daarbij dat de vereeniging in ruim één jaar met ongeveer tweehonderd leden is aan gegroeid, van welke honderdtwintig reeds in Juli 1928 de opdracht ge daan hebben, terwijl de anderen het bij gelegenheid van dit feest zullen doen. „Een uitstekende geest", zoo zegt Gij, „heerscht onder de ruim drie honderd mannen mijner vereeniging". Welnu, dan mag ik U en Uwe man nen wel van harte gelukwenschen met het diamanten feest, dat Gij gaat vieren. Maar tevens wil ik Uwen mannen van harte dank zeggen voor den ijver en voor de bereidwillig heid, waarmede zij hun lidmaatschap waarnemen. Ik voel heel veel voor de heerlijke Aartsbroederschap der H. Familie. De leden nemen tot toonbeeld de H. Familie van Nazareth en trachten zich en hunne huisgezinnen te vor men naar dat toonbeeld. En nu lijdt het geen twijfel, of met de genade van den Goddelijken Jongeling van Nazareth en op de voorbede van Maria en Jozef zal een echt gods dienstige geest heerschen ln de huisgezinnen der leden. Wanneer men nu bedenkt, dat zestig lange jaren zoo het streven van Directeur en leden, zoo ook het resultaat van dat streven geweest is, dan moogt Gij met Uwe leden wel jubelen op dezen feestdag en God danken voor al de gunsten en ge naden, die Hij in dat lange tijdperk met ruime hand over de vereeniging heeft uitgestort. De Bisschop jubelt met U mede; dankt ook met U den goeden God voor al die gunsten en roept U toe Beatus populas qui xit jubilationem Zalig het volk, dat weet te jubelen, dat zich verheugt in de weldaden des hemels. Wanneer ik allen gelukwensch, dan wil ik toch heel in het bijzon der mijne gelukwenschen aanbieden aan den heer Hendrik Thomassen, die van de oprichting der vereeni ging trouw lid geweest is en al het lief en leed der vereeniging met dezelfde getrouwheid gedeeld heeft. Een heerlijk voorbeeld, dat tot na volging aanspoort. Gaarne geef ik aan U, geachte Directeur, die met allen ijver de vereeniging leidt, en allen leden, als onderpand der hemelsche genaden mijnen Bisschoppelijken zegen' En moge die zegen ook nederda len op al de huisgezinnen der leden. Met hoogachting, f L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Na het voorlezen van dezen brief besteeg Pater Jonckbloedt den kanse' en zette in gloedvolle taal de vergade ring uiteen de beteekenis van het leekenapostolaat voor onzen tijd. Aan den eenen kant, aldus de redenaar, aanschouwt men een wereld «an geweldigen vooruitgang en ziet men de wetenschap eene ongekende vlucht nemen, aan den anderen kant echter een achteruitgaan, neen een achter uithollen van het godsdienstige en moreele leven. Zoo kon het niet blijven doorgaan. De kenteekenen van een catastrophe zijn reeds waar te nemen Overal gist en kookt het in het maat schappelijk leven. De priesters worden vervolgd. Ja zelfs in ons land komt het voor, dat zij publiek worden beleedigd en bedreigd. En als het waar is, wat van Therese Neuman wordt gezegd, dan ziet zij den storm der revolutie aankomen om binnen enkele jaren over de wereld los te breken. Dan zal de Kerk op de mannen der H. Familie moeten kunnen rekenen. Zij zullen de kern moeten vormen van het leger, dat den standaard van Christus zal hebben te verdedigen. ZATERDAG. De tweede bijeenkomst van de H. Familie, Zaterdagavond 5 uur, bracht de tweede nog grootere verrassing. De directeur deelde mede, dat zelfs een Prins der Kerk zijn zege wenschen had gezonden voor het feest. Z. Em Wilhelmus Marinus Kardinaal van Rosaura, had het volgende schrij ven gezonden Olanda. Den WelEerw. heer W. Geurts, Kapelaan te Venray (L.) Rome, 27 Januari 1929 WelEerw. heer Kapelaan, Het is Ons ter oore gekomen, dat de Mannen-Afdeeling der H. Familie te Venray aanstaanden Zondag plech tig haar diamanten jubelfeest zal vieren Ook hebben Wij vernomen, dat deze Afdeeling, dank aan Uwen ijver, zich in een waren bloei mag verheugen. Dit is de reden, waarom Wij bij deze gelegenheid een blijk willen geven van Onze bijzondere belang stelling en van Onze deelneming in Uwe feestvreugde. En dit te meer, omdat Wij weten bij ondervinding welk een veelvuldig goed er uitgaat van eene bloeiende Afdeeling der H. Familie. Wij wenschen U dan van harte geluk, eveneens aan alle leden en sporen U aan met steeds grooteren ijver den bloei dezer, in den tegen- woordigen tijd immer meer nood zakelijke Vereeniging te bevorderen. Opdat dit doel, gelijk Wij het zoo innig wenschen, ten volle moge be reikt worden, schenken Wij vol gaarne, zoowel aan Uzelf, alsook aan alle leden, vooral echter aan den diamanten Jubilaris, Onzen H. Zegen. Wij bidden God door de voor spraak der Allerheiligste Maagd Maria en van den H. Joseph, dat Venray nog lange jaren de groote rijkdommen moge genieten, welke de H. Familie daar in ieder huisge zin brengt. W. M. KARD. VAN ROSSUM. Na het voorlezen van dezen brief, hield Pater Jonckbloedt zijn tweede feeatpredicatie, uiteenzettende hoe hei leekenapostolaat moet worden uitga oefend. Van de, naar schatting, 1700 millioen bewonera der aarde zijn er nog slechts 320 millioen Roomsch Katholiek. De anderen, Schismatieken, Protestanten, Mahomedanen, Boedhis ten, Hindoes, Confricianen, Shintcïten en Joden, allen moeten zij gebracht worden in de ééne Zaligmakende Kerk Door ons gebed nu kunnen wij den arbeid der missionarissen steunen, opdat eindelijk de granielblokken van het heidendom zullen worden verbrij zeld. Ofschoon men in ons land nog van geluk mag spreken, de leeken- apostel is ook hier noodig, zelfa in Venray. Venray moet niet alleen goed zijn, het moet opk goed blijven. Vooral diene men op zijn hoede te zijn tegen de slechte lectuur, waarin het kwaad zich op de meest listige wijze voordoet. ZONDAG. Meer nog dan de vooraf gaande twee dagen stond de Zondag in het teeken van blijheid en jubel Om 7 uur in den morgen togen de leden der H. Familie naar de H Mis, opgedragen door den Directeur voor het welzijn der H. Familie. Allen naderden tot de H. Tafel Onder de Hoogmis te 10 uur, die wederom door alle leden werd bijgewoond, deed Pater Jonckbloedt nogmaals zijn stem hooren om zoo mogelijk, nog meer nieuwe leden te winnen. Precies om 3 uur de optocht I Voor afgegaan door de Fanfare trokken de ruim 300 mannen met wapperende vaandels militairement door de straten Men kon zien, dat zij er een eer in stelden, zich als leden der H Familie in het openbaar te vertoonen. Het doel was den ouden veteraan den Heer H Thomassen aan zijne woning af te halen. Bij het Raadhuis gekomen,stelde men zich op in een groep en werden foto's genomen De belangstelling was geweldig. Onmiddellijk daarna trok men naar de kerk. Daar hield Pater Jonckbloedt zijnslotrede Na het vereerendeschrijven van den Bisschop en de opluistering van het Feeat door den purperen gloed van den brief eens Kardinaals, mocht wei uitgeroepen worden met den Psalmist Omnes gentes plaudite manibus jubiiate Deo in voce exsultationis Klapt in Uwe handen, gij volkeren altegaderl Juicht Gode toe met jubelen de stem en in vreugdevolle klanken. Pater Jonckbloedt schetste het ont staan der Aartsbroederschap te beginnen bij de stichting door Henricus Hubertus Belletable in 1814 te Luik. Vijf en twintig jaren dsarna de oprichting van een afdeeling in Venray door Pastoor Van Haeffden grootec bloei der ver eeniging, hakr achteruitgang. Maar gelijk de zon opkomt en weer onder gaat om den volgenden morgen opnieuw te herrijzen, zoo is ook de H. Familie thans opnieuw herrezen met schitte renden glans Men had dus alle reden in dankbaarheid op het verleden neer te zien, slechts waakzaamheid voor het heden, dan kunnen wij de toekomst met vol vertrouwen tegemoet zien. Daarna deden de ruim 100 aspirant leden hun plechtige opdracht en ont vingen uit de handen van den Z. E Heer Pastoor hun insigne. Na een gelukwensch aan de nieuwe leden, gaf Pater Jonckbloedt aan allen den Pauselijken Zegen. Vervolgens besteeg Kapelaan Geurts de preekstoel en deelde mede, dat het Bestuur der H Familie gemeend had den Heer Thomassen op eene bijzon dere wijze te moeten huldigen. Het meende dit niet beter te kunnen dpen, dan door het aanbieden van een met diamanten versierd gouden kruis, als symbool van het offer en de victorie. Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Het lidmaatschap toch had van den Jubilaris zeer zeker offers gevergd en nu mocht hij de victorie zien van zijn trouwe plichtsbetrachting. Nadat de Z. E. Heer Pastoor de decoratie op de borat van den Jubilaris had gespeld, ontrolde Kap. Geurts de hoogste onder scheiding voor den grijzen feesteling den Pauaflijken Zegen met portret van Zijne Heiligheid, door Kardinaal van Roasum, zooals het stuk vermeldt, in bijzondere audiëntie ten Vaticane aan gevraagd. De Z E. Heer Pastoor, hierna den kansel beklommen hebbend, gaf met bewogen stem uiting aan zijn geroerd prie8terhart; het was een feest van zijn parochie. Het had hem als herder diep getroffen, de belofte te hebben hooren afleggen van een Christelijk leven door 300 mannen. Aan den Direteur, die door zijn ijver en toe wijding zooveel had lot stand gebracht, bracht hij zijn hartelijken dank. Een plechtig, meerstemmig Lof met een meesleepende Tantum Ergo, was het slot van dit grootsche feest. J. LOOGMAN, Prefect. Mjjnhardt's Hoestlabletten. Doos 30 ct. Hjjnhardt's Keelpijn tabletten, CO en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. Goede restaurants en lunchrooms moeten voor een gemeende van veel beteekenis geacht worden. Velen zullen geneigd zijn een plaats mede te beoor deelen naar den indruk die dergelijke inrichtingen op hem gemaakt heeft. Is die indruk ongunstig, dan zal zich dat doen gelden bij het oordeel dai wordt uitgesproken over de plaats waar men vertoefd heeft Evenzeer zal een aangenaam verblijf van invloed zijn op den indruk welke men van een plaats meeneemt. Gaarne zal men er terug komen en zeker zal men in eigen kring met waardeering spreken over de plaats waar men zoo prettig ver poosd heeft. De eigenaar zal zich daarom zeer zeker beijveren dat 't den gasten in zijn inrichting zoo aangenaam moge lijk gemaakt wordt. Is daarin eer.erzijds een aanbeveling voor zijn eigen onder neming, anderzijds zal niet ontkend mogen worden dat zoo ook reclame gemaakt wordt voor de plaats die aldus hare gaaien kan recifiëeren. Met de uitbreiding en vernieuwing zijner lunchroom heeft de Heer H Verheugen bewezen zijn tijd te begrij pen en daarmede Venray een inrichting rijker gemaakt waaraan het hehoefte heeft. De vergrootte en vernieuwde lunchroom bezit alle eigenschappen die men er van mag verwachten en de wijze van inrichting spreekt van de goede zorgen waarmede de gasten omringd worden. Alle aandacht ia er geschonken om de bezoekers in een aangenaam millieu te doen vertoeven. Stoffeering, vloer-en wandbekleeding zijn met smaak gekozen de centrale verwarming en de overvloedige elec trische verlichting in dit fraaie interieur maakt er 'a avonds iets bijzonder ge zeiligs van. Het meubilair is sierlijk en degelijk. Door aller medewerking is een geheel ontstaan dat een bijzon der aangenamen indruk maakt De Heer A. H Martens als architect en aannemer heeft alle eer van zijn werk De electrische installatie werd ge leverd en uitgevoerd door den Heer Mart. Jacobs De Heer Mart Poels verzorgde de sanitaire installatie. Vloerbekleeding en tafels zijn af komstig uit de werkplaats der Firma Gebr8. Vollebergh. De centrale verwarming werd ge leverd en aangelegd door den Heer Jac. Tiliemans. De stoeltjes zijn geUverd door dsn Heer Hub. Guatera. De totstandkoming is zeer zeker een gelukwensch waard; de Hee» Verheugen moge er voldoening van hebben. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Venray, 9 Februari 1929 P. VAN OPBERGEN Jzn. waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan hebben ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor de huid en het onderhoud der handen alsmede voor haarverzorging en scheren altijd bij de hand slaan. Venray, 9 Februari 1929. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de stroomlevering in dezegemeente wegens noodzakelijke werkzaamheden in het hoogspannings kabinet, op Zondag 10 Februari a.s. in den voor middag van 7 30 uur tot des namiddnga circa 5 30 uur zal worden onderbroken. Venray 4 Februari 1929 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. Da Secretaris, VAN HAAREN. Uitvoering der Maria-Vereeniging. Zaterdagavond was het voor de leden; Zondagavond voor het publiek. Zondag avond was het niet druk. Oorzaken hiervan zuilen geweest zijn de bittere koude, het samenvallen van het einde eener grootsche kerkelijke plechtigheid met het begin van deze voorstelling; misschien ook te geringe reclame. In ieder gevalgebrek aan sympathie voor de Maria Vereeniging is het niet geweest; en evenmin eenige tekort koming in de uitvoering zelve. Het spel is prachtig geweest. Geen enkele actrice in »Columba" die niet goed haar rol vervulde Een woord van bijzondere hulde mag voor zeker worden gewijd aan Lady Tindale en het Blinde Bruidje van het Aller heiligst Sacrament. Dat was diep ontroerend spel. Dat gaf edel, hoog staand kunstgenot. Ook het Blijspel ^Bekroonde Kaatje" liep vlot van stapel; hoewel Zondag niet zoo goed als Zaterdag, toen Kaatje Flikkergan8 bijzonder goed op dreef W88. Om in Venray smaakvolle tooneel- decoratie le zien, fijne coatumeering enz., moet men bij de Maria-Vereeni ging zijn. Ook z.ang en Voordrachten zijn mooi geweest. In één woord de Maria-Vereeniging met haar degelijk Bestuur heeft eer gehad van haar werk. Groeie en bloeie deze voortreffelijke Vereeniging 1 Te Roermond is opgericht een molenaarsvakorganisatie Reeds is een 100 tai molenaars en graanhandelaars toegetreden. Er is een voorloopig be stuur gekozen, waarin Noord-, Midden- en Zuid-Limburg zijn vertegenwoordigd. Voor Noord Limburg werden aange wezen de heeren Gerard Stoks te Ven ray, Willem Michela te Oirlo en Willem van de Voort, Oostrum. De Waterduivel. Dit is een tooneelstuk van den land bouwenden stand. Het speelt in een Brabantsch Maasdorp, waar somwijlen de rivier angst en schrik aanjaagt Ik heb in de laatste jaren geen tooneelstuk gelezen zóó mooi als »De Waterduivel". Ik heb in lange jaren zelden of nooit zóó mooi zien touneel- spelen als door de Tooneelclub van »Sint Servatius" in dit machtig aan grijpende, diep ontroerende stuk. Ik heb begrepen, waarom deze Tooneel club dit jaar in den Nederlandschen wedstrijd bekroond werd Geen wonder dat velen, die dit drama zagen spelen, het andermaal willen genieten dat anderen, die ervan hoor den, verheugd zijn dat het nog een- maal wordt opgevoerd. Dit nu zal geschieden op Vastenavond- Dinsdag a.s. om 7 uur precies, in de groote zaal van het St. Ai.tonius— Patronaat. Het tooneel wordt zoo getrouw mogelijk veranderd in een defiige boerenkeuken. De spelers spreken Brabantsch. Zeker, aan tooneelspel is tegenwoor» dig geen gebrek Deze uitvoering echter is iets geheel aparts. Ter afwisseling muziek, o a. een solo, waarmee te Boxmeer de prijs werd behaald. Leeszaal en Ontwikkelingsavonden te Venray. Reeda bij het begin van de sociale cursus heeft Kap W. Geurts de hoop uitgedrukt, dat Venray door het houden van deze cursus er voor mocht gevon» den worden, om een fonds te stichten voor ontwikkelingsavonden. Door dit fonds zou men in staat zijn om in de wintermaanden een reeks van ontwikkelingaavonden aan de bevolking te kunnen aanbieden, waarop bekende personen over alle mogelijke actueele interessante onderwerpen komen spreken. Dat zoo iets voor Venray reden van bestaan heeft, blijkt thans voor iedereen allerduidelijkst uit de oyergroote belangstelling voor deze ontwikkelingsavonden.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1