Uil spie Jaarmanra] Kooplten Fotfie Fotolen. Wed. Fieri C. P.Blt spreu: te \a; Repsn 108. EIE G. L. 361 Firma viel Op straat. Uit de Landbouwwereld. Gemengde Berichten. Maancfebr. A.lle sooto'i Vergrc eD Olieveittei Inlijsten retti en Sn. Anthi0|3 id0;8 Mageolet Vetnootrkot V Tandanlc eiken ida Handel inille Likeuren ijm Houtlel Bekende vin: In den vroegen morgenstond: Over kind'ren, die de straten Kiezen tol hun speelterrein En zich vaak daarbij gedragen Of ze groote menschen zijn: Over radio, die menschen Wakker houdt soms uren lang, Over gramofoonmuziek der buren, Afgewisseld met gezang. Als de lui van d'n ouden stempel Vragen wsar 't toch henen moet Mei de wereld, zoo verdorven, Waarin ieder mensch maar doet, Wat vermaak, plezier kan geven, Zond«r dat hij ooit eens vraagt Of hij met zijne pretjes S"m8 een ander ook mishaagt, Krijgen zij op al hun vragen Deze woorden tot bescheid »Wie dat niet meer kan verdragen, Past niet meer in dezen tijd." Daar is 't te zoeken 1 Walte Ja, al wat ge maar wilt, en al wat niet deugt. Plezier, met volle handen. Men smijt het naar uwen kop, dat ge er niet meer in of uit kunt Maar zoo'n plezier, zoo'n dwaas en verderfelijk plezier. En met 't plezier of daarna heele boel dingen met 'n reukje aan. En toch zit 'ne groote hoop van ons jong volk op straat, 't Leeft op s'raat. De straai trekt hen aan. Thuis vinden ze 't duf en donker, vervelend daar zoudt ge gaan loopen. En ze doen 't ook; en vooruit dan maar de straat op En als ge nu aan vader of moeder vraagt: Waar is Frens »De Btraat op." Waarheen? »Weten wij dat?" Zoo zit het hem. De ouders weten zelf niet meer waar bun kinderen zitten. En als 't dan maar was om wat katte- kwaad. Maar op straat leert ge nu precies niet wat ge noodig hebt in 't leven deugd en eerzaamheid, en wat ernst en vreugde en geluk. Neen op straat verdooft en bedwelmt men. En wis is de schuld? De straat zelf natuurlijk ea de jongens en de meisjes zelf ook. Maar... wacht even... den ateen niet te rap smijten. De ouders mogen ook wel eens 'n onderzoek van geweten doen. Is uw huis goed in orde. is er vreugde, liefde, geluk, verzet. Want als onze jongens en meisjes thuis wat meer verzet vonden; ze zouden het zoo gemakkelijk niet op straat gaan zoeken. Zijt daar maar zeker van. De Brabantsclie Veeziekte. In 't voorjaar van 1924; en'25 werden de veehouders in het Zuiden, en ook elders, verontrust door het optreden van talrijke en ernstige ziektegevallen onder hel melkvee Omtrent de oorzaak tastte men in het duister. Omdat de ziekte het eerst optrad in Brabant, was zij al spoedig berucht als de aBrabantsche veeziekte". Bij het zoeken naar de oorzaak bleek, dat reeds in 1916 in het Zuiden van Schotland een analoge ziekte was voorgekomen. De verschijnselen zijnplotselinge daling der melkgift; neusbloedingen en bloed in de mestverlammings verschijnselen en zeer hooge tempera tuur 41, soms 42 gr. C. en hooger. Reeds in 1916 werd door onderzoekers verband gelegd tusschen hei optreden der ziekte en de voedering van soja meel, en ook hier te lande hadden melkkoeien, bij welke de ziekte zich het hevigst had geopenbaard, in ruime mate geëxtraheerd sojameel (meel, ge ex'raheerd met »tri"(irichooracthyleen) ontvangen, en wel 8 èi 4 Kg. meel per dag Dit gaf Dr. G. B., van Kampen te Wageningen sanleiding tot onderzoek van sojameel, dat de Brabantsche ziekte had veroorzaakt. Andérs onderzoekers deden dit elders, als Prof. Popp in Oldenburg Stang te Berlijn ook onze landgenoot Prof Sjollema stelde een onderzoek in. Volgens Stang moest er, wanneer er geen sprake is van infectie door bac teriën, een giftstof aanwezig zijn, die of uit de sojaboonen of uit het »tri" (de stof, waarmee het meel behandeld werd) komt. Sojaboonen zijn echter volgens hem niet schadelijk, en sojameel, datontvet is met benzine, of met benzine en alcohol, veroorzaakt geen storingen bij koeien. Verder heeft hij wekenlang trichlooracthyleen (tri) aan koeien ge geven zonder schade. Tot welke conclusiën kwam nu Dr. Van Kampen. Hij zegt: Uit de combi natie van de resultaten van mijn eigen onderzoek en de waarnemingen van Stang meen ik te mogen afleiden, dat de oorzaak van de Br. veeziekte niet gezocht moet worden in de aanwezig heid van een vergiftige stof, welk zich door inwerking van het trichlooracthy leen op een of ander bestanddeel van de sojaboonen zou vormen, doch dat het ontslaan van die ziekte is toe te schrijven aan een tekort bij de voeding van een bestanddeel, dat voor het levensonderhoud noodzakelijk is". Het onderzoek van Dr. Van Kampen wees n 1. op een tekort aan phosphati des Evenwel, zegt nij, moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat nog andere onontbeerlijke sloffen door het exlractieproces zijn verwijderd. De veeziekte zal zich allicht voorhands niet meer voordoen, aangezien de industrie voor het extraheeren der sojaboonen van tri" wel geen gebruik meer zal maken Voor een inzicht in het voedings vraagstuk zal het niettemin van belang zijn, de meening van Dr. Van K aan de practijk te toetsen, door o.a de vraag onder de oogen te zien in hoe verre de toediening van phosphorzure voederkalk in staat zou blijken hei tekort aan met het voedsel gegeven phosphatiden te compenseeren, op te heffen. Kaligebrek by sluitkool, bloem kool enz. Dr. H. M Quanjer te Wageningen vertelt van belangrijke waarnemingen dit jaar gedaan op een kleiproefveld van de N V Vereenigde Kalimaatschap pij te Hedel. Bij sluitkool werden aan de ont plooide bladeren doode randen opge merkt, echter alleen bij de planten, welke geen kalimest hadden ontvan gen. Noord Holland8che deelnemers aan de excursie verklaarden dit verschijn sel wel te kennen, zij noemden het branderigheid. Ook bij bloemkool was een opvallend verschijnsel in het uiterlijk, maar van anderen aard. De met kali bemeste planten hadden goed ontplooide bla deren, die op kali-armen grond ver toonden bladeren, van de onderzijde gezien, als holle kcmmeljes; dus bol staande met de randen naar beneden. Midden in die bladeren, dus op eenigen afstand van de nerven, was dit bolle bladweefsel geel verkleurd, soms ver droogd; de randen begonnen hier en daar ook wel geel te worden, doch niet zoo erg als bij de sluitkool. Gele 'plekjes waren bij de met kali bemeste planten wel niet geheel af wezig, maar veel zeldzamer en kleiner De directe werking van kaligebrek was zoo schrijft Dr Quanjer wel de hoofdzaak van den bollen stand, de abnormale kleur en het verdrogen, maar er was ook een indirecte werking twee parasieten hielpen mee om de bloemkoolplanten. Oscar Loew had reeds in 1924 ge constateerd, dat bladluizen beter aar ken op kaliarrae dan op kalirijke planten, dit werd ook hier waarge nomen. En bovendien merkte Dr. Quanjer op, dat bij kaliarme planten de schim mei Peronospora in veel erger mate voorkwam dan bij de andere. Bij de met kali bemeste planten werd de schimmel slechts in eenigs zins belangrijke male aangetroffen op de oudste, op den grond liggende bladeren. Een flinke hemesting met kali kan derhalve voornoemde ziekten bij sluit en bloemkool beperken. En het :s de moeite waard na te gaan of en in hoeverre de valsche meeldauw bij onze groenten en het zwart bij de rozen mogelijk door een flinke kali bemesting worden bestreden, of de weerstand tegen die ziekten kan wor den verhoogd. Weet gy dit I De beste tijd om te broeden is, voor de zwaardere rassen: van midden Maart tot en met begin April; voor de lichtere van half April tot en met begin Mei. Drie weken te voren legt men dus de eieren in de machine. Onder de zwaardere rassen rekenen we o m Reds, Barnevelders, Wyandotten, Or pingtons, Welsummers en Mechelsche hoenders, tot de lichte rassen b.v. de Leghorns en Anconas. Weet gij, dat men bij de legwed- strijden te Beekbergen de volgende ervaringen heeft opgedsan; het voeder verbruik was per dag en per kip over de laatste 5 jaar: korrelvoer van 53 8 tot 58 gram; schelpen (kalk) van 4 lot 75 gram; bieten, die gevoederd werden van half Nov. tol half April van 6,02 tot 20 gram. Men heeft te Beekbergen ook nage gaan: het verschil tusschen de waards der verkregen eieren en die van het voer. Bij de 9 legwedstrijden waren die verschillen per kip successievelijk als volgt: f 5.41 f 9,48 f 4.49 f 4 63 f 6 78 f 5,65 f 5 44 f 5,25 en f 6,16. Bij den 2den wedstrijd was dus het verschil ruim 2 maal zoo groot als bij den 3den en 4den. Bij den 9den wedstrijd had men nog een saldo van ruim f 5 bij een gemiddelde productie van 182 eieren- Me dunkt nog wel bevredigend. Wenken en mededeelingen. Een goede melker is zijn loon waard, maar goed melken is een kunst Vele veehoudeis begrijpen tegenwoor dig zeer goed het groote belang, dat er goed gemolken wordt en stellen er daarom premies op. In het Gron. Lbld. vonden we on langs drie premiestelsels vermeld, die wel toegepast worden: le behalve het gewone loon 10 pet met het melkgeld; 2e om de 3 weken worden de koeien gecontroleerd; voor iederen liter melk gemolken op de controledagen, ont vangen de raelk8tera 1 cent en boven- gij zijt immers leeraar in Israël, riep hij met heesche stem legen den Rabbijn Wordt vervolgd. Dat benauwde gevoel als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon dien elke maand voor ieder 0,05 pet vet boven het gemiddelde van de fa briek: 50 cent. 3e de opbrengst vanéén melkkoe als deel van het loon; worden 2 koeien gemolken, dan de helft der uitkeering van de fabriek, bij 3 koeien 1 derde, bij 4 koeien 1 vierde enz. Een veehouder, die dit stelsel 7 jaar had toegepast, was zeer tevreden, hij had ook nooit last van uiergebreker» bij zijn dieren. Br Elfde Limburgscke Jaarbeurs. De 11e Limburg8cbe Jaarbeurs, die van 10 tot en met 13 Februari 1929 te HeldenPanningen zal gehouden wor den en welke door Minister Kan offi cieel zal geopend worden, zal dp 10 voorgaande beurzen zonder twijfel overtreffen. Ofschoon de vraagprogramma» slechts enkele dagen geleden verzonden zijn, komen de inschrijfbiljetten voo- deelname aan de Limburgsche Jaar beurs uit alle deelen des lands in grooten getale binnen. Voor de huisvlijttentoonstelling be staat een bijzondere belangstelling. Voor deze tentoonstelling zullen dit jaar extra mooie en waardevolle medailles en kunstvoorwerpen als prijzen beschikbaar gesteld worden. Ook de paardenkeuringen mogen zicb in eenegroote belangstelling verheugen Als attracties zijn, behalve zeer mooie medailles, twee prachtige zilveren bekers als prijzen beschikbaar gesteld voor de beste merrie met drie afstam melingen en voor den besten hengst met minstens 6 afstammelingen. De varkensteDtoonstelling, die dit jaar voor de eerste maal bij gelegen heid der Limburgsche Jaarbeurs wordt gehouden, zal het evenals de overige deelen der beurs niet aan belangstelling ontbreken. Voor deze tentoonstelling worden de varkensrassen in drie klassen ingedeeld; n 1. klasse A Groot Yorkshire varkens: klssse B: Veredeld Duitsch Landvarken; en klasse C: Vette varkens De konijndntentoonstelling belooft eveneens te slagen. De pluimveetentoonstelling, waarvoor alleen op den leg gecontroleerde nut hoenders en eenden kunnen worden ingezonden, heeft evenals voorgaande jaren interesse. Een legaat van f 50.000. Men meldt uit Roermond: De heer Emiie Burghoff, die j.l. Zaterdag te Roermond is overleden heeft een legaat van f 50 000 vermaskt aan de St. Vincentiusvereeniging aldaar. Doodelyk ongeluk. Bij de Julianakanaalwerken te Itleren is het 10-jarig zoontjs vaD den heerG onder een kipkarrelje terechtgekomen en gedood Hevige mi9t. Voor het eerst sinds twee jaar zijn alle vliegdiensten tusschen Engeland en Parijs, Brussel, Keulen en Amster dam wegens den mist Woensdag moeten worden stopgezet. Een feestzaal ingestort. Dinsdagmorgen te ruim elf uur heeft te Lonneker, een zeer ernstig ongeval plaats gehad In pen reeds gereed zijnde feestzaal van café Dikkers, waren op dat tijdstip zes arbeiders, schilders en metselaars, aan het werk Plotseling stortte de feestzaal in Vier der arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Een van hen, de gehuwde schilder Zoethout, werd onmiddellijk gedood. De drie andere arbeiders werden zeer ernstig gewond en zijn naar het zieken huis te Enschedé over gebracht. De dooi de oorzaak? Nader wordt nog gemeld, dat van de drie gewonden de caféhouder Dikkers er het ernstigst aan toe is. Hij heeft drie ribben gebroken. Men vermoedt, dat het ongeluk is ontstaan door het dooiweer. Het gebouw was niet door de bouw- polilie goedgekeurd Het was aan het café aangebouwd en bood plaats aan ongeveer tweehonderd personen. Spoedig na hel ongeval was de po. litie uit Enschedé en Lonneker ter plaatse om een onderzoek in te stellen en de vele nieuwsgierigen op afstand le houden. De om het leven gekomen schilder Zoethout was niet afkomstig uit Gro ningen, doch uit Sneek. De doodonde stroom. Dinsdagmiddag had op de fabriek van de fa J Enschedé en Zn. le Haar lem een noodlottig ongeluk plaats. De 20jarige J Booms, die een lamp uitdraaide, kreeg den electrischen stroom door het lichaam en werd bijna onmiddellijk gedood. Vervoer van vee in de grensstreek. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van Dinsdag ingetrokken zijn beschik kingen van 4 en 21 September 1928 waarbij werd verboden het vervoer of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens binnen een bepaalde grensstrook langs de Nederlandsch- Belgische grens en in de gemeenten Vaals, Wiltem en Bocholtz alsmede binnen een kring omvattende de ge meenten Baarle Nassau. Minister Lambooy. De Minister van Defensie, de heer Lambooy, zal de jaarlijksche bijeen komst van het Landstormkorps der Limburgsche Jagers te Venlo op Zater dag 26 Januari bijwonen. Boschbouwcursussen te Roermond. Door de Nederlandsche Heidemaat schappij is nu ook te Roermond een boschbouwcura^s geopend. Het aantal deelnemers, grondeigenaren vertegen woordigers van gemeentebesturen,bosch wachters en andere belangstellenden uit Roermond en omgeving bedraagt 26 De cursus wordt gehouden in hel gebouw van de R. K Landbouwwinter- school, die daarvoor welwillend ter beschikking werd gesteld. Zevende eeuwfeest der stad Roermond. Het zal in 1931 zeven eeuwen geleden zijn, meldt »De Nieuwe Koerier", dat Roermond door de omwalling hei karakter eener stad verkreeg, waarop het verkrijgen van stedelijke rechten is gevolgd. Naar het blad verneemt, worden plannen ontworpen, om dit feit met een grootsche feestviering te herdenken De wensch wordt gekoesterd, om bij gelegenheid van dit eeuwfeest de opening te doen plaats hebben van dp stedelijke gehoorzaal met tooneel, welkt de burgemeester van Roermond tot stand hoopt te brengen, waartoe hij reeds geruimen tijd geleden het ver langen in 't openbaar heeft uitgespro ken. De Zuidelyke Filmkeuring. Door de politie te Heerlen werd, naar het »L D" meldt, proces-verbaal opgp maakt tegen den directeur M. van het Hollandia theater, aldaar, wegens het vertoonen var. twee films, die nie» voorkwamen op de lijst van door de Zuidelijke Filmkeuring goedgekeurde films. Dieven, die den boel onder water zetten. In het bioscoop gebouw te Lutterade Geleen werd ingebroken. In de boven verdieping weid een tweetal kranen der waterleiding opengezet. Maandag ochtend vond men het geheele gebouw onder water. Er is veel schade aange richt. Doodelyk mijnongeluk. In Staatsmijn »Emma" was de 56-jarige H. L. Walstra, uit Heerlen bezig met het optrekken van leege wagentjes. Op zeker oogenblik raakte hij onder een leegen wagen en was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. Droevig. De 14jarige W. v. d. B. le Halfweg liep bij het schaatsenrijden een wondje aan een zijner hielen op, dat zoo ernstig werd, dat hij opgenomen moest worden in de Mariastichting te Haarlem Daar is hij thans overleden. 100-jarige overleden. In den ouderdom van ruim 100 jaar is Zondagmorgen te Gouda overleden Gouda's oudste ingezetene, de heer Roelof van der Kleij, wonende Vrouwen- steeg 6 Roelof van der Kleij bereikte den 100-jarigen leeltijd den 5den Juni van het vorig jaar. Het drama te Siitard. De dader krygt 8 jaar. Het gerechtshof te 'a Hertogenbosch deed in hooger beroep uitspraak in de strafzaak tegen J. Dieteren, arbeider te Siitard, gedetineerd, ter zake van mis handeling eerst met een bierflesch, daarna met een mes op den caféhouder Salden te Siitard, waarna verdachte de vrouw van Salden met een mes in den hals gestoken heeft, tengevolge waarvan de vrouw onmiddellijk is overleden. De rechtbank te Maastricht had ver dachte veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal had in hooger beroep een gevangenisstraf van twaalf jaar geëischt. Het gerechtshof kwalificeerde de drie misdrijven ala voortgezette mishandeling op Salden en mishandeling met doode- lijken afloop van de vrouw. Met vernietiging van het vonnis der rechtbank te Maastricht veroordeelde het gerechtshof den verdachte lot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Van geel tot groen. Volgens het tijdschrift »Spoor- eD Tramwezen" gaat de gele kleur van het electrisch materiaal der Nederl Spoorwegen verdwijnen. Om practische redenen zullen de eleclrische motor en aanbangrijtuigen, zoodra zij voor schilderen in aanmerking komen, de normale groene kleur krijgen Eenige motor- zoowel als aanhangrijtuigen dragen reeds dit ingetogen kleed. Daar er echter eenige jaren zullen verstrijken voordat alle rijtuigen een schilderbeurt hebben gehad, zal het ons voorloopig bij het aanschouwen v8n een voorbijsnellende electrische trein, »groen en geel voor de oogen zien". De groenten- en fruitoorlog te Deventer geëindigd. Na een conferentie Dinsdagmiddag gehouden tusschen het bestuur der afd Deventer van den bond van klein handelaren, het Veilingsbeatuur en de bemiddelingscommissie vergaderden Dinsdagavond de kooplieden ter bespre king van het voorstel der veilings vereeniging. Met 2523 stemmen en twee onthoudingen werd dit voorstel aangenomen. Het luidt als volgt: le de fasthuur van groenten wordt verminderd van 10 op 7 cent per kist; voor fruit blijft de fusthuur ongewijzigd; 2e. overstorting zal niet meer plaats he b9n; 3e. de veilingsvereeniging garandeert «en goede keuring der waren; 4e hetgeen los wordt aangevoerd zal niet in kisten mogen worden geveild; 5e. de veilingsvereeniging zal haar particulieren kleinhandel binnen 24 uur stopzetten, terwijl zij voortaan den verkoop aan particulieren zooveel mogelijk zal tegengaan. Vrees voor Limburgsche concurrentie. Uit Bochum wordt aan de Tel. ge meld Het voordeelig contract, dat de Nederlandsche mijndirecties met de spoorwegen gesloten hebben en dat 30 Juni 1928 afliep, is 1 Juli, zooals men weet, vernieuwd Bij verzending van mim>t*ns één millijen ton per jaar wordt vanaf de mijn in Limburg naar Rotterdam berekend f 2 per ton, naar Amsterdam f 2,10 per ton, en naar Beverwijk (hoogovenbed ijf) f 2,20 per ton. Voor een 213 K.M. langen afstand (HperlenRotterdam) is dus de prijs f 2. De Duitsche spoorwegen vervoeren voor dit bedrag de kolen slechts over een afstand van ongeveer 73 Km. De vervoerprijs daar is dus bijna drie keer zoo hoog. Hel Juliana kanaal, dat in 1933 voltooid zal zijn, zal den afstand te water van het Limbursche kolen bekken naar Duitschland, ruim 100 K.M. bekorten. Daar h6t door schepen tot 2000 ton inhoud bevaren kan worden, vreest men in Duitschland, dat de Nederlandsche mijnen aan de Roer kolen een scherpe concurrentie zullen aandoen. Een reddend middel by zeer ernstig bloedverlies. Aan de Fransche Akademie van Geneeskunde is, naar Havas uit Parijs meldt, mededeeling gedaan van een door dr. Normet samengestelde kunst matige bloedwei, die het mogelijk maak* menschen die allerernstigste bloedingen hebben gehad en in gewone gevallen gestorven zouden zijn, in het leven te houden. Een groot voorrecht, een groot gezin. Mevr Italiëvan Embden heeft met de Koningin Moeder gesproken en zij geeft daarvan uitvoerig verslag In Het Vaderland: Aldus begon de jubileerende Vorstin te vertellen van haar opvoeding thuis Die was eenvoudig. We hadden jarenlang een Engelache gouvernante Ze voelde zeer sociaal. Ze sprak ons over arbeidsverhoudingen, sociale in stellingen, het leven van de fabrieks arbeiders, toen meestal nog zeer treu rig Ze gaf niet alleen lessen: ze schiep ook een sfeer om ons onderwijs. Daar is een kind nog het meest gevoelig voor. We waren met vijf zusters De oud ste kreeg tering toen zij 15 jaar was. Een tragedie. Ach. De diepe indruk, dien die op mij maakte. Daaruit is mijn belangstelling onlstaan voor de 'ijders aan die vreeselijke ziekte En voor de middelen om haar te voor komen. Ik was de derde zuster naar den leeftijd Na de vierde volgde een broer, nog een schooljongen, toen wij al volwassen waren. En dan het jongste zusje, ons speelpopje, nog een kind toen ik trouwde Een groot voorrecht, een groot gezin. Een natuurlijke hulp bij de opvoeding Je voedt elkaar op Je leert toegeven, niet je wil doordrijven, achterstaan terwille van een ander. Een groot voorrecht, een groot gezin. Die uitspraak wordt in onzen zoo modernen tijd door velen niet begrepen Men lacht en smaalt met de groote gezinnen 1 Maar uit koninklijken mond klinkt de eerlijke verklaring: Een groot voorrecht, een groot gezin 1 Moge dit velen tot nadenken stem men. Er. mogen steeds meerderen het voorrecht ten deel vallen lid van een groot gezin te zijn 1 De natunr gaat boven de leer. Onlangs werd een jonge, aardige vrouwelijke advocaat van de Parijsche balie bij den president van de recht bank geroepen. De president zeide hasr op strengen toon, dat ze zich in het Paleis van Justitie gedroeg op een wijze, die in deze ernstige omgeving niet te pas kwam. Hetgeen ze deed, was heelemaal niet in overeenstemming met de tradities van den advokaten- stand Iedere maal, sprak de President, neemt ge, wanneer ge de toga draagt, een spiegel en een poederkwast t<-r hand, om ten aanschouwe van allen en iedereen uw gezicht te poederen. In een gebouw, waar dagelijks de ellende der menscher. en de ernst van het leven valt waar le nemen, past zooie's volstrekt niet, besloot de President. De jonge, aardige vrouwelijke advo caat was erg onder den indruk en ze beloofde niet alleen beterschap, maar nam zich ontroerd voor, zich ernstiger te gedragen. Ze verliet langzaam de kamer van den President. Toen ze in de gang stond, wischte ze zich de tranen uit d*- oogen. En terwijl ze de trap afliep, bemerkte ze in een glasruit, dat ze er eenig8zins opgewonden uitzag. Toen nam ze hassiig haar spiegeltje en haar poederkwast, om haar gelaat wat op le fleuren Wat het meest gebruikt wordt. Welk woord zou door de menschen het meest gebruikt worden vroeg iemand in een gezelschap Liefde, antwoordde er een. God, zei een ander. Brood, meende een derde. Moeder, sprak nummer vier. Ik, zei ten slotte nummer vijf. Een halve stad ligt ziek op bed, In Pabjanize, bij Lodz, zijn 20,000 personen, d w z. ongeveer de helft van alle inwoners, door griep aangetast Het werk in de fabrieken en de kan toren is bijna geheel gestaakt. tot instandl moni mentale R.tsselt- Swalmen. ij Koi besl. van lno. 1' Prijs it. Hoofdprijevrole auto of 6 aard, motorrijwiel comf radiotoestelig uite lijk April/erkrij baar bij Finckhof KRUISSTORA- Bezoektiliei Overal asntbie zonder prijs* Steedid Carisbosett Ook aanaezoi zonder prijsy ind, Brandlel. voorin. van hi uui huize van derfanst Michels, Pater ALLffEP aan concuiprijz worden degelijes i voerd. Aanbi MAASHEPEG HoenderstraaSNR Greenen, Vien i Americj. Carbolineum jUps Alles aan concie pi Verkrijlj

Peel en Maas | 1929 | | pagina 8