„UNIGRO" Adverteert in dit blad ÏN.V. Vulkaan, Venrayl Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. De Kippenhouderij op het platteland Wie nog nimmer.... de nieuwste hoordeweet nog niet wat er op de wereld te koop is I Venray, 26 Januari 1929. Belasting op honden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de aangifte voor de belasting op de honden moet geschieden ten kantore van den GemeentpOntvanger vóór 1 Februari a.s. De aangifte kan geschieden eiken werkdag des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Speciaal wordt hiervoor zitting gehouden op Maandag 28 Januari a.s. Venray, 25 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN GEVONDENEen rijwielplaatje. Inlichtingen Gemeentepolitie. GEVONDEN een huissleutel. Inlich tingen Marechausseekazerne. De kunst van Melpomene. Melpomene was bij de oude Grieken de M uze van het hoogstaand tooneelspel. Liefhebbers van tooneelspel, in den meest edelen zin van het woord, kunnen vóór de a.s. Vasten nog een paar maal echt genieten. Zaterdag 3 Februari zal, in de zaal van het St. Antonius» Patronaat, de Mariavereeniging wederom een mooie uitvoering geven. Men weet van te voren al, dat dit iets keurigs zal zijn. Op een der Vastenavonddagen zal, in dezelfde Patronaatszaal, de bekroonde Tooneelclub van St. Servatius het schoone stuk »De Waterduivel" opvoeren Verscheidenen zullen dit stuk alreeds gezien hebben; maar genoemde Tooneel club heeft er een geheel bijzondere creatie van gemaakt. Met ingang van deze week wordt de prijs van electriciteit voor lichtge bruik gebracht van 30 op 25 ct. In den ouderdom van 74 jaren overleed alhier de Heer Gerardus P. Baken, oud»Hoofd eener school. De overledene was gedurende meer dan veertig jaren werkzaam als onder wijzer en hoofd der school te Well. Ingevolge besluit van de regee» ring was hier Woensdag ter gelegen» beid van de herdenking der stichting Unie van Utrecht, van het Postkantoor de vlag uitgestoken. De Maandag alhier gehouden jaarmarkt, beter bekend onder den naam van »Allemansmarkt" heeft zijn naam weer gehandhaafd. Wegens de gladheid der wegen was de veeaanvoer geringer. De handel slap. De handel in biggen was vlug, aan prijzen van f 10,tot f 16,—. Ondanks het feit, dat dezelfden dag te Helmond markt was, waren er kramerijen in overvloed aangevoerd. Honderden bezoekers verdrongen zich op de marktpleinen en straten en brachten een ongekende drukte. Ook in de café's bleef het lang druk. Behalve dat in café G. een vechtpartijtje ontstond, waarbij het enkele ruiten moesten ontgelden, hoorden we geen verdere wanordelijkheden. De volgende jaarmarkt valt op VastenavondMaandag. Voetbal. Na wekenlange rust komt Zondegde voetbal weer voor den dag. D'S.O. komt al dadelijk weer met 3 elftallen uit. Het le elftal trekt naar Nijmegen, teneinde aldaar den nieuwen 2e klasser O.B.O. te bekampen. Na deze lange ruot op de voetbalvelden, weten we van de krachtsverhoudingen njet veel meer af, weshalve we geen voorspelling omtrent den uitslag wagon. DSO II ontvangt Tienray I. De Tienrayers zijn op papier sterker, maar of dit voldoende zal zijn om de DSO reserves alhier op eigen terrein te kloppen, betwijfelen we. In Tienray speelde DSO II gelijk 4—4 echter onder protest van Tienray, welk protest door laatstgenoemde gewonnen is en dA uitslag 4 3 wordt voor TOP. DSO II heeft nu morgen kans om revanche te nemen en kan dit bij de uiterste krachtsinspanning ook. Het 3de elftal trekt naar Horst, om aldaar H V C II te ontmoeten. Door de Gebr. van Arssen te Oo8trum werden ir« de bosschen der Oirloache Heide een tweetal vossen uit gegraven. De prachtige pelsen brachten een flink weekgeld op en de kippen houders in de buurt hebben weer minder gevaar Als een bewijs, dat deze kippendieven daar talrijk zijn, kan dienen, dat den zelfden dag door den jager H H. aldaar een vos werd neergeschoten, en dezen winter reeds negen stuks gedood zijn. Intusschen een mooie opruiming. VENLO. In een Woensdagavond op National gehouden vergadering werd een vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer opgericht. Een gekozen bestuur zal de eerst noodige werkzaamheden verrichten. Het plan bestaat om een Noord Limb. Auto» en Motorclub op te richten. De stichtingsvergadering wordt Zaterdagavond in hotel Ratskelder gehouden. TEGELEN. Naar wij vernemen zal de Harmonie «Voorwaarts" in den Zomer van 1930 deelnemen aan het groot Internationaal concours te Parijs. De bioscoopwet. De gemeentepolitie te Kerkrade heeft procesverbaal opgemaakt tegen de directie van drie bioscopen wegens de vertooning van films, die niet voor» kwamen op de lijst van de door de Zuidelijke filmkeuring goedgekeurde films. De inbraken in Zuid-Limburg. Da politie te Kerkrade heeft thaTis een zesde door den te Maastricht gedetineerden P. gepleegde inbraak opgehelderd, n.l. den nachtelijken diefstal met braak door hem gepleegd half November in de hoeve Dentgen bach, bewoond door den landbouwer S. Goederen dezen ontstolen, werden in de woning van P. in beslag genomen. Spoorwegongeval. Doodat de mist het uitzicht belem merde, is Woensdagmorgen te Helena veen een trein uit Helmond op een lorrie gereden, welke op het hoofdspoor stond. Het eerste personenrijtuig werd ernstig beschadigd en moest uit den trein worden verwijderd, locomotief en gagewagen liepen geen schade op. De lorrie werd vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Met aanzienlijke vertraging kwam de trein te Venlo aan. Bouw van loodsen der Venlosche Veilingsvereeniging. Naa9t de nieuwe verlenggebouwen der Venl. Veilingver, die voor f81000 werden aanbesteed zullen ook asn de Roodestraat en Zuidsingel nieuwe loodsen met een gezamenlijke opper vlakte van 320CV M2 verrijzen, onder architectuur van den heer II. Seelen alhier. De aanbesteding zal reeds Zater dag 2 Febr. a s. plaats hebben. Het drama te Grootegast. Tijdens de begrafenis van de slacht offers van het drama te Grootegast hebben anarchisten getracht in Hoog kerk relletjes te verwekken Door middel van een megafoon riepen zij de menschen op straat bijeen, schimpten op de politie en verheerlijk ten den moordenaar. De politie van Hoogkerk was bij de begrafenis te Grootegast tegenwoordig, zoodat er niemand aanwezig was, om in te grijpen. Gelijktijdig werd door communisten een vergadering belegd, waar een spreker uit Den Haag een rede hieid over het onderwerp »De misdaden door de politie zelf bedreven." Bij de ver gadering, die door een 30 tal menschen bezocht was, waren ook eenige ma recbausséea aanwezig, die echter geen reden lotingrijpen hadden. Twee personen gedood Woensdag waren te Zwijndrecht een tweetal werklieden een laachapparaat aan het schoonmaken, toen dit met een geweldigen knal uiteen sprong Eender werklui werd het hoofd van den romp gescheiden, de andere een gedeelte. Losser huwelijksbanden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de bevolkingsstatistiek over 1927. De N. H. Ct. ontleent daaraan eenige cijfers, welke een kijk geven hoe bedenkelijk het ook in ons land met de huwelijksmoraal bergafwaarts gaa'. Het bedenkelijke daarbij is, dat de cijfers vrij goed het beeld vertoonen van den sneeuwbal, die verhoudings gewijze meer in omvang toeneemt, naarmate hij grooter rolt. Ziehier een paar droevige getallen, welke een waarschuwende taal spreken. Van 1840 tot 1849 kwamen op 1000 gehuwde paren 0,10 echtscheidingen voor, doch in 1927 bedroeg dit cijfer 1,79 of 17,9 maal zooveel. Deze cijfers zeggen echter nog niet alles, want daarnaast staat nog, dat het aantal scheidingen, van tafel en bed, dat van 18501859 0,04 op 1000 gehuwde paren bedroeg, over 1927 0,30 beliep, dus ook nog rtrim 7 maal zoo groot is. Het is niet alles even fraai, wat de moderne beschaving ons brengt 1 Over 1927 scheidden in Noordbrabant 87 personen van echt; in Limburg 96 personen in N.Holland 1688 personen in Z.Holland 2064 personen. Ook zonder nadere toelichting zeggen deze cijfers voldoende. Boerderij afgebrand. Te Zeddam is Woensdagmorgen de boerderij van den landbouwer R. totaal afgebrand. Een paard, 5 koeien en 12 varkens kwamen in de vlammen om 60 jaar getrouwd. Woensdag vierde het echtpsar Ant. Vermeulen-van Loon teHooge Zwaluwe zijn 60jarig huwelijksfeest. Het echtpaar 87 en 85 jaar oud, is nog goed gezond en kras ter been en verrichten met opgewektheid bun arbeid. Uit het Buitenland. In Rusland is een onverbiddelijke strijd tegen de Trotrki-mannen aange kondigd. Naar verluidt is Trotzki uit zijn verbanningsoord verdwenen. In het Saargebied is tusschen de mijndirectie en de vakvereenigingen overeenstemming bereikt. Bij een spoorwegongeluk in China zijn 12 personen gedood en 20 gewond Communistische overval. Uit Shanghai wordt gemeld, dat volgens ChineeschB berichten, Maandag j.l. een bende van 200 met geweren en revolvers bewapende communisten de stad Hwanggiog aan de bocht van Hangchow hebben aangevallen. Zij overmeesterden eerst de politie, plunderden vervolgens deatad en staken haar in brand 30 inwoners van de stad werden gedood en 70 gewond. Een oude vrouw is levend verbrand. Tenslotte kwam een afdeeling vrij» willigere de stad te hulp Er onstond een gevecht, waarbij van bommen en machinegeweren werd gebruik gemaakt. 20 communisten werden gedood, voorda- het gelukte, de bende uiteen te jagen De communisten haddeD overal bil jetten aangeplakt, waarin de bewoners aangespoord werden hun schulden, belastingen en huren niet te betalen en het sovjet stelsel te steunen. Sneeuwstormen en vorst. Tengevolge van de sneeuwstormen is het interlocale spoorwegverkeer in Vóór*Pommeren gestaakt De treinen van de staatsspoorwegen komen met vertragingen van 2 3 uur binnen. Het telefoonverkeer ondervindt zeer veel moeilijkheid. Het scheepvaart verkeer van Stralsund naar Rügen is stop gezet. Ook in Mecklenburg hebben de sneeuwstormen storingen in het spoor wegverkeer en andere verkeerssto.-ingen veroorzaakt. De D treinen VVarnemünde Berlijn en WarnemündeHamburg hebben groote vertraging, daar de Duitsch Deensche veerboot-m tpngevolge van de sneeuwstormen met 35 minuten, vertragingin de haven van Warnemünde binnenloopen. Opzienbarende misdaad te Berlijn. In het Westen van Berlijn heeft weer een opzienbarende misdaad plaats gehad De 19jarige Manasse Friediander heeft in de woning van zijn ouders zijn 18 jarigen broer Waldemar en diens 19jarigen vriend Tibor Foeldes dood» geschoten. Na het volbrengen van zijn daad meldde de moordenaar zich bij de politie aan Hij gaf voor, uit nood» weer te hebben gehandeld Zijn verklaring schijnt echter niet geloofwaardig, daar geen sporen van een vechtpartij te ontdekken waren. Het schijnt zelfs, dal hij zijn slachtoffers in den rug heeft gescholen. De lijken zijn door de politie in beslag genomen Ckineesche begrafenis. Om 9 uur werd de stoet in groote wanorde op straat opgesteld en binnen 5 minuten tijd stond heel de straat vol volk, dat nog wel 't meeat te kijken had naar ons, als wij ons even buiten de poort waagden. De stoet werd ge opend door 'n viertal kwajongens, die ieder 'n groote bloempot droegen met 'n gemaakte bloemtak Dan volgden er vier kerels met 'n vuil slordig tafeltje, waarop 'n kapotte aarden pot met wierookstokjes, daarna 'n soort baldakijn, waarin 'n kleine 8fgod, die daar heel glorieus tusschen de bloemen zat te pronken. Vier vaan dels met rood katoen, die de overledene in 't ander leven moet gebruiken om voor de deur te hangen, als 't koud is. Nog eenige papieren vaandels met Chineesche spreuken, maar die hadden zoo'n hoogverheven beteekenis, dat wij er met ons Europeesch verstand niet bij konden. Toen kwam wel 't schoon ste De drie zoons, ieder met 'n wit stuk katoen omgeslagen, een witte muts op en nog 'n dik touw om de lenden Die schenen zoo bedroefd en gingen zoo geweldig te keer, dat zij ieder door 2 kerels moesten ondersteund worden Het leken wel dronken kerels I Daarop verscheen de zware kist, die onder veel geroep en geschreeuw door 32 man gedragen werd. Er werd 'n hoopje graar: voor de kist neergeschud en dat werd verbrand De zoons kwamen het lijk »k'o teou" geven (knielen en met 't hoofd tot op den grond buigen) Er werden 4 levensgroote papieren poppen aan de kist gebonden, die moeten de overledene lat9r in 't ander leven van dier.st zijn Eindelijk ging de stoet in beweging Nog drie kleine karretjes met de vrouwelijke familieleden sloten de processie. Die waren al even schoon in 't wit als de zoons en hadden zelfs nog 'n witte doek voor 't gezich*. Die riepen maar steeds«Grootmoeder, W8srom zijt ge heengegaan Wij trokken weer stilletjes af, maar 't gaf toch wel stof tol nadenken Waar zou die arme ziel terechtgekomen zijn? En wat zal 't haar balen, dat er zoo veel dwaze drukte voor gemaakt is i Dat ging nu zoo eerst near de pagode, waar eerst wierook gebrand moest worden en daarna die poppen en vaandels; alles moest verbrand en ge offerd worden U ziet dus, hoe ver de menschen hier nog van den waren godsdienst verwijderd zijn Ze gelooven niet aan de eeuwigheid, of hebben er zoo'n dwaze gedachte van. Ais zij bij hun sterven maar verzekerd zijn, dat zij 'n stevige, sterke kist hebben, dan is hun de rest niets. door den Raad der gemeente in zijne ver gadering van 23 Januari 1929 is vastgesteld en vestigen de aandacht van belanghebben den er op, dat eenieder zich binnen een maand na de dagteekening van het aan slagbiljet (van de te zijnen laste daarop vermelde diensten kan vrijUoopen door bij den Gemeente-Ontvanger te storten voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig op twee wielen indien het eigen gewicht niet meer bedraagt dan 120 Kg. f4 idem met zijspan f6.— Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig op twee wielen indien het eigen gewicht meer dan 120 Kg. bedraagt f 7.- idem met zijspan f 10.- Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig op meer dan twee wielen, indien het ingericht is voor het vervoer van niet meer dan zeven personen, den bestuurder inbegrepen f 10.— Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig op meer dan twee wielen, indien het is ingericht voor het vervoer van meer dan zeven personen, den bestuurder inbe grepen f 15.— Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig, niet ingericht voor personenvervoer, met een laadvermogen beneden 1500 Kg. f 10 Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig, niet ingericht voor personenvervoer met een laadvermogen van meer dan 1500 Kg. doch minder dan 3000 Kg. f 20.— Voor eiken dag voerdienst met een mo torrijtuig niet ingericht voor personenvervoer met een laadvermogen van 3000 Kg. en meer f 30 Wij vestigen nog de aandacht op artikel 5 der verordening luidende als volgt: Artikel 5. Elke opgeroepene kan de van hem verlangde diensten afkoopen door tegen kwitantie bij den Gemeente-Ontvanger te storten: a. Binnen 48 uren na de oproeping een bedrag, dat 25 pCt. hooger is dan de be dragen in artikel 4 genoemd. b. daarna een bedrag, dat anderhalf maal zoo hoog is als de bedragen in artikel 4 ge noemd, benevens op artikel 6, eerste lid der verordening, luidende: De opgeroepene, die, zonder zijne diensten volgens artikel 5 te hebben afgekocht, buiten het 'geval van wettig bewezen niet voorziene omstandigheid of wettig bewezen ongesteldheid, niet op bepaalden tijd voor de diensten verschijnt, wordt geacht de diensten tegen het in artikel 5 sub genoem de tarief te hebben afgekocht. Venray 25 Januari 1929 De Bufgemeester enWeibouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Ingezonden. Buitan verantwoerdelij hhetd der Redactie. Hand-, Span- en Voerdiensten. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen bij deze ter openbare kennis, dat dat het le Suppletoir kohier van hand span en voerdiensten voor het dienstjaar 1928- 1929, (het kohier betreft enkel voerdiensten) De geschillen te Wanssum. Wanssum, Januari 1929 Mijnheer de Redacteur. Wanneer een dorpsveldwachter tegen eeo Kamerlid voor den rechter als getui ge moet optreden, onder eede, dan staat tn de oogen van sommige personen reeds van tevoren va-t, dat wat hij zegt on waarheid zal zijn, terwijl hei Kamerlid die als verdachte niet onder eede staat, natuulijk niets dan de waarheid zal zeggen. Hoe het daarmee gesteld is, moge uit het volgende blijken. Er zouden te Wanssum 40 processen- verbaal wegens niet-snoeien der heggen, zooais voorgehchreven in het Provinciaal Reglement, uit de lucht gevallen zijn. Er is in het najaar 1927 en in het voor jaar 1928 bijna geen raadsvergadering geweest, of er is bij de rondvraag ge klaagd over den slechten toestand der binnenwegen aan de Maïs, dat de heggeD zoo breed en zoo hoog waren, dat de wegen niet meer opdrogen konden, en de met hooi geladen karren niet meer zouden kunnen passeeren. Telkens werd den veldwachter opge dragen, na te gaan wie de heggen niet in orde had, en dezen te waarschuwen. Ook is een waarschuwing van bet ge meentebestuur aangeplakt tot twee keer toe. Toen er in den hooitijd nogmaals ge klaagd werd bij het gemeentebestuur, is wederom een onderzoek ingesteld, en zijn zeven personen aangeschreven en er op gewezen, dat het Provinciaal Reglement oepaah, dat vóór 1 Juli de heggen in orde moeten zijn. Na 1 Juli heeft de gemeentepolitie nie» behoeven te controleeren. of daaraan ge volg gegeven werd, want door heel N. Limburg is een onderzoek naar de aan ving der Prov. Verordening door de Mn échaussée ingesteld. De bekeurden ha Iden te Wanssum, precies zooals in andere gemeenten, met een gulden de zaak kunoen afdoen, maar het Kamerlid heeft toen een vergadering belegd en geadviseerd om niet af te koopen De meesten hebben echter toch afgekocht. Vijf personen hebben dit niet gedaan en moesten voor den kantonrech ter verschijnen. Voor den rechter moest de zoon van het Kamerlid onder eede ge u«gen, dat door het gemeentebestuur vóór 1 Juli verschillende der verdachten schriftelijk waren gewaarschuwd, OOK ZIJN VADER. Ip dat na, wat men noemt procescen verbaal uit de lucht laten valLo, zooa's het Kamerlid te Venlo beweerd had en nu nog beweert Trouwens zijn maar twee personen vrij gesproken, omdat uit het proce9 verbaal niet bleek, op welken afstand de heggen van deze twee van de wegen staan. Aan den veldwachter werd gevraagd, of de heggen te Wanssum n >oir gesnoeid werden, en hii heeft daarop overeenkom stig de waarheid geantwoord, dat hij Jln de eers'e jaren van zijn dienst onder den vorigen burgemeester de heggen op kos ten van den eigenaar in orde heeft ge maaktdaarbij heeft hij overgelegd een schriftelijke verklaring van den vorigen burgemeester, dat dit toen inderdaad zoo geschied was. Noch de rechter te Venlo, noch die te Roermond heeft daaraan ge- twijfe'd I)i' nu werd buiten, op straat, door een der personen, die schuldig bevonden wa«, leugen en valschen eed genoemd, en de heer Rutten vindt dat blijkbaar geheel in orde De beleediger is echter te Roer mond zwaar gestraft. Hoe dut ft dan ook een gewone dorps veldwachter iets te zeggen tegen een Kamerlid en zijne vrienden?... J. VAN HELVOIRT Gen eenteveldwachter. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Exchequer Leghorns. VRAAG: Op 9 Januari ben ik te Helmor.d op de pluimveetenlooDstelling geweest en zag daar Exchfquer Leg horns, veel gelijkende op Ancona'a. Ik sprak er daar over met een der ir.zen dera van dat ras en die hemelde het hoog op, als zijnde puike legslers en sterke kippen, volgens zijn zeggen nooit sterfte onder de kuikens. Ze bevielen mij op het oog zeer goed, mooie forsche b> esten, ze leken me wel sterk. Zou u me kunnen aanraden dit ras le houden Ik heb een aardige ruimte, doch houd liefst niet meer dan circa 12 kippen met 1 haan 't Is mij om de eieren te doen, voor eigen gebruik Ze moeten echter even goed leggen als Leghorns, die ik tot nog toe houd, anders ga ik er niet toe over. Uit Horst. ANTWOORD: U heeft alleen de Excht quers op de tentoonstelling gezien Beter was het geweest, dat u ook de dieren had gezien, welke die inzender nog thuis had Want de mooiste waren natuurlijk te Helmond. Als iemand uitgaat laat hij de bullen thuis Zoo is het ook met iemand, die naar de t»n toonstelling zendt. Die beesten worden ook mooi opgepoetst en toon en zich in de kooien meestal opvallend mooier dan ze zijn. Het heldere licht, het heele entourage werkt daaraan mee Die inzender ze: unooit zieke kuikens. Nou, dat zal wel overdreven zijn Ik moet toegeven dat de Exchequers wel een stevig ras zijn, maar zelfs de «terkste dieren kunnen aangetast wor den, als er iets aar, de huisvesting en verzorging mankeert Wat de leg aangaat kan ik u melden, dat ze m i over het algemeen beneden de W.L zullen blijven, want van dit ras is nog niet veel werk gemaakt om een groote productie te krijgen, wel om ze mooi te hebben. Nu kan die inzender te Helmond toch wel beste Exchequers hebben, maar dan is dat meer toeval. Hst minste risico zult u dus beloopen, als u aan goede W.L blijft Voor de Ancona's werd een paar jaar lang ook te veel reclame gemaakt. Eerst moet een ras door valnestcontrole zeer verbeterd zijn en dan pas mag de reclame er voor beginnen. Maar vask is het juist andersom De Exchequers leggen ook witte eieren, net als de WL, ook geen groote in 't algemeen. Heeft die inzender van Helmond valnesten Ga dan eens kijken naar z'n eierlijslen, zoo ver is het niet. Bleeke kammen. VRAAG: Mijne jonge Witte Leg horns zijn in November aan het leggen gegaan en legden al dadelijk zeer goed, in December buitengewoon mag ik wei zeggen Toen het begon le vriezen en sneeuwen hield ik ze vast, en al gauw verminderde de leg. Thans loopen ze weer los, maar de kammen zijn heel wat verbleekt Zou dat gauw bijkomen Ik dacht, dat ze niet veel leden van bicnen houden, maar bij mij is gebleken van wel. Uit Vierlingsbeek ANTWOORD Als u ze met d*» sneeuw en de vorst buiten gelaten hadt, zou het nog erger zijn geweest Van binnen houden lijden de kippen wel als het hok niet prima in orde is, als er feitelijk te veel kippen in zitten, als u het hok niet voldoende ventileert en schoon houdt. \ooral kippen, die niet gewoon zijn opgesloten te zitten. Als die in den winter pardoes vast moeten blijven en de winter duurt wat lang, dan loopt het niet zelden mis, als men niet buitengewoon oppast. Nu hebben we wear open weer. Als dat aar houdt zal het met die kammen en ook met den leg weer wel gauw in orde komen, veronderstel ik. Broedmachine. Broedeieren. VRAAG: Gaarne vernam ik-in Peel en Maas, welke de beate broedmachines zijn Is verder warmwatergebruik beter dan heeteluchtmachines Waar kan ik de beste broedeieren van Reds krijgen Uit V«nray ANTWOORD: Heetelucht en warm- walermachines hebben beide voor- en ook nadoelen, in vergelijking met mekaar. Met beide zijn goede resultaten te bereiken als men maarsterkbekiem- de broedeieren heeft en de handleiding trouw opvolgt Adressen kunnen we u niet geven. Lijden eendaagskuikens door het transport f VRAAGIndien ik geen broed machine aanschaf, dan wilde ik een daagskuikens laten komen. Lijden ze door het transport? Uit Venray. ANTWOORDZitten er te veel diertjes bij mekaar, dan ontstaat het risico van dood drukken, zitten er te weinig, dan krijgen we het gevaar, dat de kuikens het te koud krijgen, omdat er te weinig warmte wordt afgegeven om het verlies aan warmte tijdens het transport te dekken. Het hangt dus veel af van de doel matigheid der doozen. De eendaags kuikens mogen voor de verzending niet gevoerd geweest zijn, de warmte-ont- wikkeling is dan te groot en het gevolg is, dat in de doozen een te hooge temperatuur ontstaat en ernstige ziekten (puilorum en coccidiose) met veel ste rf gevallen zijn dikwijls daaraan te wijten. Is alles bij de verzending in orde, dan lijden de kuikens mits het transport vlug gaat doorgaans niet. van 18uari. GEBOREN Peter J. H. Rlein Sibilla Steerninton Francisca J.; Am Petronella Majostr. Antonia M. C&eg GEHUWD: H. Janssen, *idbo P. J. Pouwels, z.b. Venray. OVKRLEDEK P. G. Kusters.i P. E 36 jaar, Merselö P. H. Peeter^n A 45 jaar, landboi&nra; Gerard Bake^b. S< 2 patiënten Sticht. 1 patiënt St. festicl

Peel en Maas | 1929 | | pagina 2