I I L Alvorens koopt BCub, Guste® Fruitboomen §1 Plan A. H. Martds ieiwmaterialii| Tegen den H0ES1 SAFE-LOKET Hub. CÜSTEB H. W. VAN AARSf Electr. Timmerfabrk Alle Drogisteri|-artikei/ II» CUSTERS, Groote Slat Bijkantoor VENRAY, Patersstral7 in onze brand- en inbraakvrije lis. Oud en vertrouwd adres voor alle her Gebr. Seuren, Lottum Telefoon Vergadering van den Landbouwbond Venray. De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Marktberichten. Glycerine, Kamferspiritus, Pu Kaloderma, Crème Mouson, Vase] Boorzalf, Zinkzalt, Zinkpasta Winterhandenzalf, enz. Geeft Uwe stukken van waai eene veilige plaats Verder alle BANKZAKsf. BOEKBINDERIJ Vakkundig adres voor inbint van alle Boekwerken. Steeds in voorraad alle Plaatste men ze dichter bij, of verder af, dan werd het resultaat in beide gevallen minder. In onze gebruikelijke maten uitgedrukt, komt een en ander dus h>erop neer, dat men 1 korf per halve Hectare plaatst. Men beschouwe deze getallen echter als minimum. De heer Zweede oordeelt, dat een grootere hoeveelheid bijen nog gunstiger zal werken. Men bedenke bij de plaatsing, dat de bijen altijd tegen den wind in van den korf wegvliegen. Wenken en mededeelingen. Kenteekenen van een goed melk schaap zijn Friesch ras, fijne kop, lange hals, lange ruggegraat, dunne korte staart, groote uier, lange spenen. Mag vooral niet gekruist zijn met Engelsch ras. Koestallen vinden de meeste voor paarden te warm. Een warmte van pl.m. 50 graden Fahrenheit voldoet niorbij het best. Voeder voor pasgevangen vink wit en bruin kanariezaad en eens per dag, een klein stukje wittebrood, gedoopt in versche melk. Familieteelt bij kippen is zeer scha delijk 't ras wordt er spoedig kleiner en zwakker door, wordt aan meer ziekten onderhevig en legt minder. Als de hoeven van een paard bersten, moet men ze dagelijks insmeren met olie of vet, de smid moet bij 't beslaan de benedenhoornhuid niet te hoog afkappen. Een hond, die ruwe plakjes met jeukte heeft, smere men in met olie of vet, later afwasschen met sterk zeep water; geregeld om de lé dagen was- schen met water, waarin 1 pCt. lysol. Weet gy dit Zwanen kunnen een verbazend hoogen ouderdom bereiken, volgens sommigen kunnen zij 300 jaar, volgens anderen wel 500 jaar oud worden. Papegaaien kunnen, nadat zij gevangen en tam gemaakt zijn, vaak nog langer dan 100 jaar leven. De gans en de koekoek bereiken eveneens een hoogen leefiijd. Een koekoek, door zijn eigenaardig heusch geroep goed bekend bij de bewoners van den omtrek der'plaals, waar hij vertoefde, werd gedurende 32 achter eenvolgende jaren in hetzelfde boschje gehoord. Ook de raven leven, naar verzekerd wordt, meer dan 100 jaren. De eksters leven in gevangenschap van 20 tot 25 jaar, in vrijen staat worden zij ouder Van den huishaan weten we, dat hij 15 tot 20 jaar zijn luid gekraai laat Wf erklinken. De fazant wordt 15, duiven tot 10 jaar oud. De kleine zangvogels 8 tot 11 jaar. Een nachtegaal in een kooi leeft hoogstens 8 lot 10 jaar, een merel 12 tot 15 jaarin vrijen staat wordt zij ouder. De kanaries worden bij ons 12 a 13 jaar oud, doch op de Kanarische eilanden, hun oorspronkelijk vaderland worden zij veel ouder. Br De Voorzitter, de heer V. Pyls, opent de vergadering met den Chrislelijken groet, verwelkomt alle aanwezigen speciaal de ZeerEerw. Heer Pastoor Thielen als Geestelijk Adviseur. De notulen der vorige vergadering zijn aan het slot dier vergadering voor gelezen, zoodat men aanstonds met de agenda kon beginnen. De Voorzitter geeft alsnu aan den Secretaris de gelegenheid tot het uit brengen van het jaarverslag der Vee verzekering, waaraan wij ontleenen Per 1 Januari 1929 waren er 133 leden met 428 verzekerde koeien, voor een verzekerd bedrag van f 134480. In den loop van 1928 werden ont eigend 18 koeien voor een bedrag van f 4244.50, het vleesch dier koeien bracht op f 1755 56, zoodat de Verzekering hierop eene schade leed van f 2486 94 De totale ontvangsten der Verzekering bedroegen f 6112.87. De totale uitgaven bedroegen f 4868 74 Zoodat 1928 een batig saldo oplever de van f 1244 13. De Voorzitter dankt den Secretaris voor zijn keurige administratie, die altijd tip top in orde is en stelt de vergadering voorden Secretaris decharge te verleenen, voor zijn in 1928 gevoerde administratie, waartoe de vergadering onder appleus overging. De Voorziiter zet nogmaals in den breede uiteen, de eigenaardige positie van den Bond afdeeling Venrsy, met zijn 133 leden, waaronder er zoovelen zijn, die alleen lid zijn van den Bond om zijn neven-instellingen alspaarden- verzekering of brandassuranlie. Zeker wij hebben ook gaarne dergelijke leden maar op het gebied van aankoop van kunstmest en voeder artikelen is de afdeeling zoo klein, dat het Bestuur zijn leden aanraadt, deze goederen te betrekken van de Bonden te Oostrum en Leunen, welke deze leden op gelijke voorwaarden als eigen leden zullen behandelen. Het jaer 1928 noemt de Voorzitter een voor de Verzekering gelukkig jaar, zoodat hij voor kan stellen, dit jaar ijt pCt. der verzekerde waarde als premie te heffen, waarmede de vergadering accoord is. Verder wees spreker er op, dat het in het belang der verzekering is, als men zoo spoedig mogelijk naar den veearts gaat. Dan kan zoo spoedig mogelijk ingegrepen worden en zoo noodig de eerste markt- gelegenheid aangegrepen worden, ter wijl het nu gebeurt dat een ziektegeval aangegeven wordt, als men ter gelegen heid der markt toch in het Dorp komt en zoo de verzekering den last oplegt, zulk vee in verzorging te nemen tot de volgende markt. Ook wanneer de leden hun slachtkoeien aan den slager ver- koopen, wijst Spreker op den plicht der leden die koeien bij den slager te verzekeren. De premie wordt in dit geval aan hen door den Secretaris terugbetaald. Over den prijs van afgekeurde levers en longen werd een algemeen debat gevoerd, waarbij kwam vast te staan, dat een willekeuring bedrag soms wel tot f8 voor dergelijke levers en longen werd ingehouden. De waarde van deze artikelen is ongeveer f 2,50 De Voonitter wijst er op, dat dit veranderd moet worden. Immers de verzekering krijgt bij uitverkoop op »de Trap" slechts f 0 35 per pond en moet f 0.60 per pond betalen voor afge keurde longen en levers. Voor de Veeverzekering moest nu worden overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur, bestaande uit Voor zitter en Schatters, waaronder een Hoofdschatter. Op voorstel van den ZeerEerw. Heer Pastoor werd het bestuur bij acclamatie herbenoemd, uitgezonderd de heer M. Wismans, die verzocht had niet meer herkozen te worden en in wiens plaats gekozen werd de heer Derks, Braban der De Voorzitter dankt den heer Wis mans voor het vele werk, dal hij voor de verzekering gedaan had en daarbij zoo ondubbelzinnig toonde te zijn een man uit een stuk, die steeds handelde zonder aanzien van den persoon. Met applaus stemde de vergadering hier mede in. Alsnu ging men over tot de behan deling der zaken van den Boerenbond, eertijds de grootste Boerenbond van heel Limburg, maar door splitsing zoo klein geworden, dat de Voorzitter zegt, dat de stukken die eraf zijn gegaan elk voor zich grooter zijn, dan de Bond Venray. Toch mag men de Afdeeling Venray niet opheffen, want onze belangen, hoe klein ook moeten toch behartigd worden en dikwijls zijn deze behartigens meer dan waard, bv. Waterlossing. Overgaande tot verkiezing van een Bestuur werd met groote meerderheid het vroegere bestuur herbenoemd, terwijl in plaat3 van den heer Goemans, die thans bij de afdeeling Oostrum is aangesloten, werd benoemd de heer A Poels, Hofstraat. In verband met de onkosten van den Bond stelt de heer Wismans voor de contributie een weinig te verhoogen, waarmede de vergadering instemde De ZeerEerw Heer Pastoor het woord verkrijgende spreekt de hoop uit, dat de afdeeling Venray moge groeien en bloeien tot welzijn der leden, dan zal er ook wel weer leven in de brou werij komen. De Voorzitter dankt den ZeerEerw heer Pastoor voor zijne tegenwoordig heid als Geestelijk Adviseur der afdee ling en feliciteert de afdeeling er mee, den Geestelijken Vader der Parochie tot adviseur te hebben. De Secretaris wijst er op, dat wan neer de leden een advertentie in »Land en Vee" willen zetten, er bij hem formulieren verkrijgbaar zijn, waardoor de advertentie goedkooper is, dan wanneer zij op gewoon papier geschre ven is, bovendien wit hij gaarne zijn hulp geven. In de commissie voor de Brandver zekering werd tot bestuur gekozen de beeren W. Wijnhoven als Voorzitter, M Wismans lid en B. Kruysen als Secretaris De Voorzitter wijst er op, dat de heer Wijnhoven 25 jaar voorzitter dier commissie is geweest. Gaarne brengt hij hem hulde voor ailes wat hij voor de Brandverzekering en de leden gedaan heeft en weet zeker, dat de heer Wijnhoven ook op de eerste algemeene vergadering ts Roermond naar verdiensten zal gehuldigd worden Met luid applaus stemde de vergadering hiermede in. In de commissie der Hagelverzeke- ring werden gekozen de heeren Bister velds, Veltum, Voorziiter, van Osch, Kemp, lid en B. Kruysen, Secretaris. De vergadering sprak den wensch uit, dat de Schatters van het Hoofd bureau voortaan meer notitie dezer commissie nemen zouden. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering te Roermond werd met algemeene stemmen benoemd den heer V. Pyls. Niets rpeer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter deze vergadering met den Chrislelijken groet. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Denk je wel aan het groenvoer In het voorjaar, den zomer en den herfst heeft de boer groenvoer genoeg voor zijn kippen, hetzij gras of jonge rogge. Maar 's winters dan moeten de dieren veel binnen gehouden worden, bij slecht weer in elk geval. En dan kunnen ze het gras of de jonge rogge niet aan. Wat ik onder slecht weer versta Ie. Zwaar mistige dagen 2e. Regenweer 3e. Sneeuw 4e. Harde vorst 5e. Scherpe wind. Bij regenweer blijven de kippen uit zich zelf wel binnen, wanneer 't daar maar niet al te beroerd is 1 Maar bij mistig, winderig, vriezend weer willen ze nog wel eens 'n slip pertje maken. Men moet ze dan binnen houden. Of denk je soms, dat ze d'r beter van worden, als ze, met de schouders tegen mekaar gehurkt, pootje staan te trappen op den bevroren grond in het slijk of in de sneeuw? De morgens zijn er in den winter nooit naar, om de dieren vroeg buiten te laten. Tien uur is altijd tijds genoeg soms moet het nog later worden, hoe minder verschil van temperatuur binnen en buiten het hok, hoe beter bij het naar buiten gaan. Hieruit volgt, dat de kip van tegen Allerheiligen tot in Februari heel veel binnen zal zijn en we dus het groen voer moeten geven. Als een goed groenvoer in den winter mogen we ook wel de gespruite of gekiemde haver noemen Men voeren ze bij voorkeur, wanneer de spruiten 2i/« 3 cM. lang zijn (een halve pinklengte ongeveer). De voedings waarde en als groenvoer en als week graan is dan op z'n grootst. Is het echter hoofdzakelijk om het groenvoer te doen (wat meestal het geval zal ezen, dan kan men de spruiten ook iets langer laten worden. Men moet dan opletten, dat geen schimmel op treedt. Men heeft tegenwoordig speciale graanspruiters; dat zijn rekken mei laden, waarop men de haver uitspreidt Met gewone, platte, ondiepe kistjes gaat het echter ook wal. Alvorens de haver daarin uit te strooien, wordt ze eerst een heelen nacht geweekt inwater. Daarna hrengt men ze in de bakken ter dikte van 2 tot 3 cM. en houde haar vochtig (niet nat) door een of twee keeren per dag le sprenkelen, totdat ze voldoende zijn gespruit om te voeren. Een verwarmde kamer is zeer bevorderlijk om te epruilen. De eerste 2 3 dagen kan men er een baalzak over leggen. Ook voor de bevruchting der eieren is gekiemde haver zeer aan te bevelen. Een flinke boer ik bedoel niet zoo'n lange, zoo'n dikkè, zoo'n pootige maar een, die alles tip top in orde heeft, zal op 't oogenblik wel boeren kool genoeg hebben deDk ik, want daar is over 't algemeen toch land genoeg op de boerderij Boerenkool is het beste groenvoer dat ik ken: zeer eiwitrijk, een hoog gehalte aan mineralen en gemakkelijk verteerbaar, daar ze steeds malseh zijn, wat men van andere groenten om dezen tijd niet kan zeggen. De stronken hange men 1/2 Meter aan touwtjes of 'n draad op en laat er de bende naar toe springen. Leve de kippengymnastiek 1 Zij houdt het lichaam gezond en bevordert den eetlust. Wie geen boerenkool heeft, of wie te lam is om haver te kiemen, die kan ook een weinig levertraan nemen. De heldere, de lichtgele is de beste. Dus geen smeertraar», Tienus 1 Levertraan bevat stoffen vitaminen noemen de sgeleerden" dis welke door zuurstof vernietigd wordsn. Daarom vermijde men het blootstellen aan de lucht. Vrouw, zeg dat de baas dus altijd direct de stop op de flesch of de kruik doet. Anders vergeet ie et. Levertraan kan men onder het hard- voer mengen (2 eetlepels per Liter graan) en dit dan des middags in een bak voorzetten. Het overige hardvoer met de hark of den klomp (ook al goed) onder het krabsel werken Te veel levertraan werkt nadeelig op het hart. Bieten worden ook gegeven, maar zoo goed als boerenkool of ge kiemde haver zijn ze laug niet. Toch hebben ze wel waarde, ook houdt men er de vralie mee aan de praat, en dat zegt in den winter al veel. Het groenvoer, onverschillig welk, nooit op den grond tusschen het krab sel brengen, want dan wordt er weinig van genomen het bevuilt den boel maar. Dan is hel nog beter de kool in een net op te hangen, een net met breede mazen. 't Drinkwater by vriezend weer Als het heel koud is (vriest) is het aan te bevelen een paar malen per dag ('s morgens, om den middag en een uur voor den avond) versch drinken te geven en er telkens een scheut haet water door te gieten, want leggende kippen hebben veel drinken noodig en als 't ijskoud is, nemen ze er veel te weinig van, om in legconditie te blijven. Aan do gevolgen overleden. De ÖOjarige brievenbesteller B. Staay en te Haterl bij Nijmegen, die dezer dagen bij het brieven bestellen tegen een hek gevallen was en ernstig ver wond werd, is aan de gevolgen over leden. Apaclienwerk. Een bouwondernemer in de buur) van Breda wilde het er eens goed van nemen en ging een toertje maken per taxi. De chauffeur voerde hem naar een eenzame plaats op den Tilburg schen weg en beroofde zijn passagier die beschonken was, van ruim f 500. Jongen verdronken. Dinsdagmorgen is in de Ooy de 12 jarige J. H. wonende Priemstraat te Nijmegen door het ijs van een diepe sloot gezakt en verdronken. Een uur later is het lijkje opgehaald. IJsongeluk. De 8jarige J. v. D. te Leeuwen bij D.ruten is door het ijs gezakt en ver dronken. Een tweede kind van 4 jaar kon nog bijtijds gered worden. Kindoren verdronken. Het lljarig zoontje van den heer S. de Groot te Zuid Scharwoude, dat bij het naar huis gaan uit school over het ijs liep, is er door gezakt en verdron ken. Het was het eenigst kind van de familie. Broertje en zusje verdronken. Dinsdag heeft te Lutjebroek een tragisch ongeval plaats gehad. De vrouw van W. Broers aldaar riep haar beide kinderen, een jongen van 9 jaar en een meisje van 7 jaar, om hen te waarschuwen dat het schooltijd was, doch de kinderen verschenen niet. Terstond daarop toog men op onder zoek uit en na korten tijd kwam men tot de vreeselijke ontdekking dat beide kinderen in de Spoorsloot door het ijs waren gezakt en verdronken. Drie kinderen uit één gezin verdronken. Maandagmiddag heeft nabij.de Bois sot8traat in de wijk Ondiep te Utrecht, een zeer tragisch ongeval plaats gehad. Vier jongens, genaamd H. J. Wilson en J. C. Wilson, tweeling-broertjes van vijf jaar en een ouder broertje van 7 jaar, W. J. Wilson, en een kameraadje W. H Groeneveld genaamd, liepen op het ijs van een sloot, welke uitkomt in de Vecht. Plotseling zakte het ijs onder hun voeten weg en de vier knaapjes verdwenen in de diepte. Drie voorbijgangers begaven zich direct te water en brachten de jongens op het droge. Groeneveld had zich reeds weten te redden, terwijl de drie anderen bewus teloos waren. Men slaagde er niet in de drie jongens uit hetzelfde huisgezin lot bewustzijn te brengen. Broedermoord. Maandagmiddag is te Osenbosch bij Gulpen tusschen de gebroeders Eiken boom een twist ontslaan, Van de beide broeders woont e«n te Maastricht, de ander te Gulpen. Tijdens de woorden wisseling geraakten de gemoederen zoo verhit, dat beiden een revolver trokken en op elkaar verschillende schoten losten. Tengevolge van de opgeloopen verwondingen is een der broeders, een vader van eenige kinderen, spoedig overleden. De politie heeft den anderen broer, die gewond was, gearresteerd Het nieuwe ziekenhuis te Eindhoven. Aan het architectenbureau Eduard Cuypers te Amsterdam is opgedragen het maken van de plannen voor den bouw van het nieuwe ziekenhuis te Eindhoven. Bandietenoverval. Woensdagnacht hebben 3 personen ingebroken bij den heer H. Wijlaars te Hersel bij Lierop in Noordbrabani. Zij hebben een raam opengeschoven in de kamer, waar de vrouw ziek te bed lag. D9 inbrekers bedreigden haar met messen en hebban ongeveer f500 gestolen. De man, die in een andere kamer sliep, wilde hen te lijf, doch werd door de onverlaten ernstig gewond met een hard voorwerp. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, die wis ten te ontkomen. Inbraken in Noordbrabant. Te Mill is ingebroken bij de heeren J. Verbruggen grossier en A. v. Strijp. Bij eerstgenoemde werd ongeveer f50 een bontmantel, eenige kistjes sigaren enz. ontvreemd, bij den heer van Strijp wordt niets vermist. Een paard van 44 jaar oud. Een paard van 44 jaar is wel een zeldzaamheid schrijft »De Veldbode" het is de Friesche merrie Flora zij werd geboren in 1884 en kwam als driejarige in het bezit van baron de Vos van Steen wijk op den huize Win- desheim bij Mantgum. Zij deed dienst als koetspaard en werd gebruikt om den vader van den tegenwoordigen eigenaar, destijds burgemeester van Zwollerkerspel naar Zwolle te vervoeren. De merrie liep toen zeer snel, maar was blijkbaar nogal ongemakkelijk, want na eenige jaren te hebben dienst gedaan, ging zij op hol, sloeg van een smalle brug en verspeelde er bijna een oog bij Op 21 jarigen leeftijd liep Flora nog zeer snel. Toen er eens groote haast bij was om bij een zeer enstige zieke een geneesheer te halen, werd Flora daar voor wegens haar snelheid gekozen. Later verrichtte zij ook andere diensten en hielp zij menig stuk gras land scheuren. Thans eet de merrie het genadebrood. Zij is gezond en laa» zich de haver goed smaken. Het mooist is, dat zij nog geregeld gaat liggen en nog met gemak overeind komt. Zwerversdood. Zondag werd de politie ervan in keanis gesteld, dat op de Groote Heide te Venlo 'l lijk van een man was ge vonden. Achter de tweede kogelvanger der militaire schietbanen lag een tot nu toe onbekende man van ongeveer 50 jaar, dood. De ongelukkige was geheel ineengekrompen van kou. Hij was met een dun laagje sneeuw bedekt en is waarschijnlijk doodgevroren. Een paar klompen werd naast het lichaam ge vonden. Men vermoedt, dat het een zwerver is VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 530.000 eieren. Groote eieren van f 8 20 tot f 10 70 Kleine eieren van f 6 80 tot f 8 10 Eendeneieren van f 7 20 tot f 8.— Kippeneieren per Kg. f 1,34. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 1300000 eieren. Groote eieren van f 8.— tot f 10 50 Kleine eieren van f 6 tot f 7.90 Eendeneieren van f 6.20 tot f 7,90 m Prijzen beneden elke concurrentie^ Menthol bonbon: Wybert tabletten Potter's Linia Salmiakpastilles Longodrop enz. I Thijmsiroop Teersiroop Abdijsiroop Siroop Famel Kresevalsiroop Borstsiroop Levertraan en Levertraan Emulsi Alle Mijnhardt's Tabletten en Poet, Thermogène watten en Verbandwa. Beleefd aanbevelend, 76 en berg ze in een Kantoor dagelijks geopend van 912 en van 2-ur, Zaterdags alleen van 912 uur, waar nadere inngen gaarne gratis worden verstrekt neemt dan eerst een kijkje in de grootor- teerde Meubelzaak van STATIONSWEG 3 TELEF 80. RAV daar vindt U keuze en laagste prijzen. Massief eiken SLAAPKAMERS witmarmer metqjkssl 2 stoelen en tafel vanaf f 165. Geschilderde SLAAPKAMERS in groote verschaeid. WOONKAMER- en SALONMEUBELEN als tten, garnituur in leer en moquetten. Eiken schuif- en kruis-TAFELS enz. LEDIKANTEN, WASCHKASTEN, TAFEL] NACHTKASTEN in groote vérscheidenhei Alle soorten MATRASSEN, ook de prima dubbel ghten Staaldraadmatras op ijzeren beugels. prij4. Reuzenvoorraad in Alpengras, Wo) sn Kapok BEDDEN, welke niet anders als mrste kwaliteitJ ava-kapok gevuld zijn. Vraagt vooral de prijzen onzer prima Hen welke allen 3-deelig met schuine peluw zij De nieuwste dessins in BALATUM en Stragula vloerbedeig Beleefd aanbevelend Patersstraat met volle garantie soortechtheid is Boom- en Rozenlèri VENRAY. ijer

Peel en Maas | 1929 | | pagina 6