Tweed© Blad, van HPEEL EN MAAS59 Uw Zenuwen Ook van tegenstanders kan men leeren. De tijd vliegt snel. FEUILLETON De Jodenknaap van Praag. Als je maar durft. Terugblik in de Tuinbouw. Uit de Landbouwwereld. ZATERDAG 12 JANUARI 1929 Vijftigste Jaargang: No. 2 Aangifte voor den dienstplicht. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat in Januari de aangifte moet plaats hebben voor den dienstplicht van de mannelijke personen geboren in 1910 Speciaal zal hiervoor zitting worden gehouden ten gemeentehuize op Maan dag 14 Januari a.s. tusschen 9 en 12 uur en 2 en 4 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, in verband met de gewijzigde dienstplichtwet, vrijstelling van den dienst wegens broederdienst enz. nu reeds moet aangevraagd worden Nadere inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Venray 31 December 1928. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. 'n Bedroevende waarheid is 't, maar 'n waarheid, die niet te loochenen valt Vele katholieken, ontelbare Christenen durven hun christen zijn niet openlijk belijden. Zie maar eens na zit er een snoever in een of andere herberg te »opereeren", beknibbelt hij de handel wijze van pastoor of kapelaan, weet hij te vitten op onze eerbiedwekkende Kerkgebruiken, valt hij uit legen Paus en bisschoppen, heeft hij het over onzen heiligen godsdienst, zelden, om niet te zeggen »nooit" wordt dien wijsneus den mond gesnoerd. Men durft zijn christen-zijn niet be lijden 1 Zit ge in den spoortrein, kijk maar eens even rond in uw compartiment Hoeveel echt katholieke kranten zult ge daar in handen zien uwer mede reizigers O, zoo weinig 1 Men durft zijn christen-zijn niet belijden, en men koopt een blad, dat voor hoofddoel heeft onzen heiligen godsdienst, orze christelijke instellingen te bestrijden Zoo niet bij onze tegenstanders. Ziet men ze ooit boek of blad koopen dat hunne gedachten niet vertolkt? Neen zij ondersteunen hunne pers; zij koopen. lezen en veispreiden de lettervruchten van hunne schrijvers van hunne werken. Vandaar dat de anti godsdienstige pers zoo machtig is op onze dagen. Wat doen bijv. de socialisten in Duitschland Benevens goedkoope brochures, die de dingen van-den-dag in breederen vorm behandelen, zenden zij boeken, vlugscnriften, ja zelfs Volks kalenders" de wijde wereld in. Eenigen tijd geleden werd er de »Neue Welt- kalender" op 150000 ex uitgegeven en verkocht, en uit de »Vorwarts"-drukkerij zond men 140 000 almanakken voor dit jaar naar Pommeren, 15 000 naar Hes sen Waldeck, 98 000 naar Mecklenburg, 65 000 naar Oost Pruisen, 25 000 naar West-Pruisen en 20 000 naar Posen I Wat al kwaad er door die duizenden almanakken, met de verfijndsle booi en laagheden gevuld, teweeg wordt gebracht, is onberekenbaar. Maar dit is nog niet alles. De Duitsche socialistan stichtten eene >Agitalionsbibliotheek", en dat deze haar werk doet getuigen de volgende cijfers 30 verschillende werkjes werden uitgegeven en gezamenlijk gedrukt op zeven honderd vijftig duizend exem plaren 1 Ook geven de geïllustreerde bladen uitDe «Sylvester Zeiting" wordt gedrukt op 100 000 ex, de «Marz- Zeiting" op 123 000, de «Maifest Zeitung" op 372.00011 Vlugschriften worden op minstens 100 000 ex. getrokken, en den 14 Januari 1.1 werden er zelfs een zes millioen exemplaren verspreid 11 Stel daar tegenover den verkoop van «goede boeken en bladen" in Nederland. Hoeveel honderden, hoeveel duizenden, hoeveel millioenen worden er aan den man gebracht? Och! van millioenen is er hier geen spraak en de duizenden worden gemakkelijk nog op de vinge ren geteld. Gaan wij dan bij onze tegenstanders te leer 1 Foster's Alom verkrijgbaar Verstopping Als gij last hebt van gedruktheid, schele hoofdpijn, het zuur, prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen. het Ideale laxeermid del. Maagpillen 3 f 0.65 per flacon. Hoe oud zijt gij Daar zijn reeds twintig.dertig..., vijftig.zestig... jaren van mijn leven voorbij. Hoe hebt ge dien tijd besteed? Meestal voor mijn zaken, voor mijn gezondheid, voor mijn vermaak, voor mijn bezittingen. Hoe lang zult gij nog leven Dat weet ik niet. Misschien twintig jaar, of tien..., of vijf..of een..., of enkele maanden, of één dag. Hoe zult gij dien tijd besteden Ik zal meer zorg besteden aan mijn ziel, aan mijn geloof, aan mijn eeuwig heid. Want de Eeuwigheid duurt lang; de mensch werd voor den Hemel geschapen wie zijn tijd verliest, verliest alles, De tijd vliegt snel Gebruikt hem wel En de tijd die voor den Hemel ver loren is, is voorgoed verloren. komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Historisch-Romantiscli verhaal. Vrij naar het Duitsch door B. B. 't Is reeds wat jaren geleden, dat een jeugdig soldaat, van Orléans afkomstig, voor 't eerst de kazerne betrad. Dien eigen avond nog zette hij zich voor zijn krib op de knieën en ver richtte na een goed roomsch kruis- teeken zonder vertoon, maar ook zonder vrees zijn avondgebed. De soldaten waren natuurlijk op hun post en overlaadden den dappere met hun spotternijen. Deze liet ze maar praten, trok zijn kleeren uit en legde zich te bed. Den volgender. avond speelde zich hetzelfde tooneeltje afde biddende soldaat met zijn durf stoorde zich niet het minst aan zijn spottende kameraden. Den derden avond weder precies hetzelfde, maar nu richtte de soldaat, nadat hij zijn gebed had geëindigd, zich op en keek de vier en-twintig anderen recht in de oogen «Luisteren jullie eens. Dat is nu al de derde keer, dat gij den spot met me drijft. Nu wil ik wel eens openlijk zeggen, wai ik van jullie denk. In twee woorden gezegd jullie zijt lafaard en vlegels. Lafaards, want jullie zijt vier-en-twintig tegen één, vlegels, want jullie bespot wat je niet begrijpt. Ik voor mij geloof in God en aanbid Hem, maar gij leeft als paarden, die slapen, vreten, draven en anders niets Begrijpen jullie nou, dat je vlegels zijt?" De vier en twintig waren overdonderd en zwegen alleen één enkel toonde zich oprecht door zijn ongelijk te be kennen. Daags daarna sprak een der jongens, een koperslager den soldaat, die zoo vierkant zijn gedachte had geuit, aan »Gij gelooft dus in God?" «Zeker, en jij »Ik niet. Daar is mij nooit over gesroken" «Zullen wij er dan eens over praten «Goed". Zij praatten samen zoo goed, dat de koperslager al gauw zijn eerste H Communie kon doen. Na zijn diensttijd zette hij zijn am bacht voort, maar werd ook een apostel voor het geloof Eindelijk schrijft hij aan den Bisschop van OrléaDS. Z E Kardinaal Touchet een brief, waarin hij als een andere Augustinus zijn belijdenissen deed, weliswaar minder geleerd, maar soms toch even roerend. «Ik kan het moeilijk gelooven", zoo besloot hij zijn schrijven «dat God op mij gesteld is. Maar toch houdt mijn biechtvader staande, dat ik tot het priesterschap ben geroepen. Als het eens waar was, wat een geluk I Monseigneur, gij kent me, wat is uwe meening De Kardinaal bevestigde het oordeel van den priester. Ja, als onze mannen in de kazerne werkplaats, café, tram enz. wat meer durf hadden 1 Ze zouden wonderen doen. 14 De oude Abel was bijtijds onder richt van den goeden uitslag der treu rige onderneming van Rose en stond reeds met zijn broeder, den Rabbijn op de komst van zijn kind te wachten. Volgens Joodsche berekening was de Sabath, welke Vrijdagavond begint, reeds aangebroken. Om niet tegen de Joodsche wet te zondigen, bad die andere Farizsër eu gruwelijke huichelaar het loon van den verrader reeds te voren op een klein tafeltje gelegd in den hoek van de kamer. Zoodoende behoefde hij het Rose niet uit te betalen, wanneer die schurk den knaap zóu komen brengen. Hij behoefde het nu zoo maar mee te nemen en in zijn zak te steken. Vol ongeduld bleven ze staan wachten onder den brandenden Sabat-lamp, die aan het plafond hing en prevelden, om zich onledig te houden, lange gebeden uit groote perkamenten gebedsrollen. Zij zullen echter wel niet bijzonder in stemming geweest zijn om een Gode welgevallig gebed aan te verrichten, want inwendig waren hun harten vol toorn en gramschap. Daar werd aan de deur geklopt... Daar zijn ze, riep de meid, die later voor het gerecht alles onder eede heeft moeten bevestigen. Abels vrouw Sara was er niet bij tegenwoordig geweest, want de geslepen Jood bad haar, sinds zijn kind was weggevlucht vol wantrouwen in een kamer opgesloten gehouden. Weenend en treurend om haar geliefd kind had de arme vrouw daar haar dagen moeten door brengen... Nauwelijks had de dienstmeid die woorden uitgesproken of daar kwam Rose met den knaap de kamer binnen. Ofschoon het arme kind in zijn hart reeds op het ergste was voorbereid, begon het toch over heel zijn lichaam te beven en te sidderen van angst, toen zijn toornige vader zijn grimmige blik op hem gericht hield. Voorloopig zeide de oude Abel nog geen woord lot zijn zoon. Alleen vroeg hij hem of hij reeds gedoopt was Toen zoowel de knaap als die ellendige bloedverkooper zeiden van neen, wees de oude man naar het tafeltje, dat in den hoek van de kamer stond, waarop het geld lag Aanstonds liep de aartsschelm er naar toe, telde het geld, streek zijn judasloon op en sloop weg in het donker langs duistere straatjes. Diezelfde nacht nog vertrok hij in het geheim vandaar en niemand weet juist te zeggen waar hij gebleven is. Sommigen meenen, dat hij naar Venetië, anderen dat hij naar de Nederlanden of zelfs naar de nieuwe wereld gevlucht is. Maar het mag zijn zooals het wil, al is hij misschien ontkomen aan 4en Wanneer we aan de tuinbouw eenige oogenblikken van herinnering wijden, dan zal zeker allereerst het aandacht getrokken hebben, dat in 1928 het proces van de uitbreiding van den tuinbouw zich heeft voortgezet. Dit kan ook haast niet anders. In een zoo dicht bevolkt lard als 't onze, waar momenteel meer dan 1500 boer» derijen te kort zijn, worden de boeren die daarvoor in aanmerking komen door de omstandigheden gedwongen gedeeltelijk of geheel hun landbouw» bedrijf om te zetten in een tuinbouw» bedrijf Overal in ons land, waarde grond daarvoor geschikt is en de ligging eenigszins gunstig is, zag men dan ook in 1928 allerwege kassen verrijzen. De tuinbouw bleef dus niet tot enkele centra beperkt. Een tweede zaak, die op zal vallen is, dat de expert dit jaar aanzienlijk grooter is, dan in 1927, wat de tuin» bouwproducten betreft. En een derde, dat deze export zich thans uitstrekt tot landen, die het vorig jaar nog niet bereikt werden. Dat stemt zeker tot verheugenis Want daaruit blijkt, dat onze tuinders niet slapen maar klaar wakker zijn en gebruik weten te maken van de mid» delen die de nieuwe tijd ze aan de hand doet. De vroege aardappels hebben dii jaar een ernstige concurrent in hun Italiaan8che zusiers gevonden. De prijzen zijn er zoozeer door gedrukt, dat velen met verlies dit gewas hebben verbouwd. De fruitoogst en dan speciaal de appeloogst liet veel te wenschen over. De vruchtzetting was nog tamelijk goed te noemen maar bij 't uitgroeien lieten vele appels het zitten. Wellicht is in nog meerdere mate het bijen houden een middel om nog betere vruchlzatting te bevorderen. Een goed verschijnsel is het, dat al meer cursussen in het sorteeren en verpak» Wi nterhanden Wi ntervoelen Schrale Lippen Ruwe Huid Doos30' 60-90ct Tube SOd.Bij Apoth en Drogisten I 750-18 ken van fruit worden aangevraagd en dat de cursussen in tuinbouw zoo bijzonder goed bezocht worden. Blijk» baar beseffen de tuinders beter dan de landbouwers, dat ze er met praclische kennis alleen niet komen, hoewel ook daar een Kentering ten goede is waar te nemen. Inginaiea Middelingen. Versterk uw nieren Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helper, en de schadelijke en kwaaddoende vergif ten uit uw bloed te fillreeren. Maak uw leven weer tot een lust 1 Die pijn in de lendenen, die urinesloornissen dat vermoeid, zenuwachtig, uitgepu gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijlen zijn aan nier zwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet Word flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De lijd bewees, dst dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheu- matiek, ischias, spit, waterzucht, nier steen en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier middel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten èuf 1.75 per flacon. 37 Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apoth. en Drog. Doos 60 ct, arm der menschelijke gerechtigheid, het zwaad der goddelijke wraak zal hij niet kunnen ontvluchten. Geve God, dat hij door oprechte boete zijn misdaad nog heeft uitgewischt anders zal hij evenals zijn treurig voorbeeld Judas Iscariot voor eeuwig in de helsche gloed zijn schanddaad moeten uit boeten. Toen nu Rose de kamer verlaten had, zeide de Rabbijn tot zijn broeder »Geprezen zij de God van Abraham, Isaack en Jacob, die uw kind uit het geweld van Pharao en uit de boeien van Egypte verlost heeft, voordat het geteekend werd met het teeken van smaad en schande." De schurk bedoelde daarmede het ontvangen van het heilig Doopsel. »Nu moet gij dit schaapje wederom met zachtheid en goedheid terugbren gen tot de kudde van Israël. God de Heer heeft ook onze Vaderen, die Hem verachtten en miskenden, aan den Moloch offerden en de ondeugden der heidenen navolgden, wederom in ge nade aangenomen, zoodra zij wederom berouw toonden en zich tot Hem keerden." Nu, wat denkt ge, meent ge soms, dat ik voor mijn plezier mijn eigen vleesch en bloed in het verderf zal storten zeide de oude Abel vol wrevel. Als hij den Nazarener verzaken wil en trouw wil blijven aan he» geloof zijner vaderen, vergeef ik hem zijn misdaad en schenk ik hem de angst en de kommer kwijt, welke hij op mijn grijs hoofd heeft doen nederdalen- Maarala hij echter vastbesloten blijft en dien Voederproeven. In den winter van 192526 en dien van '26—'27 werden aan het Rijks landbouwproefstation te Hoorn voeder- proeven genomen bij melkvee mei ingekuild gras en hooi, beide van practi8ch gelijkwaardig uitgangsmateri aal afkomstig. Dd perceeltjes, die in het eerste proefjaar gehooid werden, leverden in den 2den winter het in te kuilen gras en omgekeerd. Uit het rapport dier proeven, door den directeur Dr. E. Brouwer uitge bracht, ontleenen wij het volgende: Wat de vastheid der boter betreft, was eerst de indruk gewekt, dat het gekuilde gras de boter weeker maakt, en men vermoedde, dat het verschil in de naperiode bij gelijk voer weer te niet zou worden gedaan. Bij de 2de proef was echter het verschil ook zoo klein, dat het niet met voldoende zekerheid al blijft de mogelijkheid bestaan kon worden gekruisden misdadiger niet wil ver zaken, wie weet hoe die duivelskinderen hem reeds betooverd hebben, dan zal ik hem, zoowaar mijn ziel leeft, liever 8Is een hond met mijn eigen handen wurgen, dan dat ik hem onder die vervloekte, huichelachtige goïm (heide nen joodsche scheldnaam voor de Christenen) moet zien." Onder het uitspreken van die woor den begon de onzalige man wederom van woede te beven, zijn gelaatstrekken irokken zich samen tot een bittere sarcastische lach, zijn oogen rolden wild in hun kassen, heel zijn voor komen was op dit oogenblik zoo ver schrikkelijk, dat de meid later beweerde nooit zoo iets leelijks en verschrikke lijks gezien te hebben. Het leek wel een duivel, die zoo pas uit de hel was gekomen om een ziel mee te sleuren. Diep ontroerend was daarentegen de aanblik van den onschuldigen, lieven knaap tegenover dien toornigen vader. Zijn handjes waren nog steeds vastge bonden en hij stond daar als een andere Isaac, klaar om ter slachtbank te worden geleid. Alleen de verblinde vader geleek nu juist niet veel op den Heiligen aartsvader Abraham. Groote tranen van pijn en diepe smart welden er uit zijn reine oogen. maar toch zijn blik was open en eerlijk en zelfs rustig zag hij zijn vader aan. Groote angst, maar tegelijk groote wils kracht en groote vastberadenheid straalden u tegen uit die reine, onschul dige ziel De oude vader scheen toch een weinig getroffen door die reine, kinderlijke geconstateerd. Bij de keuring der boter, welke in Friesland geschiedde, werden voor gehalt9 en bewerking steeds gelijke cijfers verkregen en was als regel hetzelfde 't geval bij de beoordeeling van den geur. Uit de kolommen voor smaak blijkt, dat de boter der kuilgroep ook in dit opzicht niet voor die der hooigroep onderdeed. Nimmer werd iets van een smaak naar ingekuild gras gemerkt. Wat de natuurlijke kleur der boter betreft, werd bij de 2de proef in hoofd zaak hetzelfde gezien als bij de vorige proef. Uit de cijfers der voorperiode kon worden geconstateerd, dat er in dit opzicht in deze periode geen ver schil tusschen de groepen bestond. Het groote nut der tyjen in den boomgaard. De Ir. R. Zweede hield eenigen tijd geleden te Wsgeningen een hoogst belangwekkende voordracht over «Be vruchtingsproblemen bij vruchtboomen. Hij sprak daarbij ook over de rol, welke de bijen bij de bevruchting spelen. Voor 't verkrijgen van een bevruch ting is het noodzakelijk, dat stuifmeel op den stempel belandt. De overbren ging van dit stuifmeel kan op verschil lende manieren gebeuren. Sommige plantenfamilies zijn speci aal aangewezen op overbrenging door midd«l van den wind, bv. de Grami- nieeën (grasachtig&n) Ook water speelt soms een rol, zelfs slakken kunnen van belang zijn, doch verreweg de meerderheid, ook de fruit- 80orten, zijn aangewezen voor de overbrenging van stuifmeel op insecten. Als insect, dat uitstekend geschikt is om bij de meeste fruitsoorten een bestuiving te bewerkstelligen en dat bovendien om het produkt, dat het op do bloemen verzamelt (honig) loonend gehouden kan worden, moet de honig bij genoemd worden. Bij het verzamelen van honig in.de bloemen, beweegt een bij zich tusschen stempel en meeldraden. Het rijpe stuifmeel blijft aan het harige bijen lichaam kleven en kan zoo bij het vliegen naar een andere bloem worden overgebracht op een stempel. De volgende cijfers, betrekking heb" bende op den kersenoogst in de gem- Eijsden (Limbgeven een indruk van den geweldigen invloed, welken het plaatsen van bijen in den boomgaard geeft 1908, geen bijen aanwezig veel vlieg dagen, opbrengst vrijwel nihil. 1909, 60 volken, weinig vliegdsgen, opbrengst ongeveer f 10.000. 1910, 500 volken, 5 a 6 vliegdagen, opbrengst ongeveer f 30 000. 1911, 1000 volken, vele vliegdagen, opbrengst ongeveer f 90,000 1912, 600 volken, weinig vliegdagen, opbrengst ongeveer f 20,000. 1913, 535 volken, 8 vliegdagen, op brengst ongeveer f 50,000. 1914, 437 volken, vele vliegdagen, (kersen bevroren op 2 Mei) f 10,000. De cijfers doen zien, dal met het aantal volken ook de opbrengst sterk toeneemt. Een Amerikaansch onderzoek van R Hutson geeft als resultaat, dat de beste opbrengsten verkregen worden, indien de korven door den boomgaard verdeeld worden, zoodat de onderlinge afstand is 210 voet (is 1 korf per Acre) en is iedere korf ongeveer 15 voet (dus 5 Meter) van de boomen, die be stoven moeten wordan. oogopslag en ten slotte zeide hij op een ietwat mildere toon: »Maak zijn handen los." »Ik dank u vader, en ik bid u ver geef mij de kommer en angst, die ik u heb aangedaan, zeide de knaap en tegelijk vouwde hij zijn handjes smee- kend samen. Vergiffenis schenken Dat moet eerst verdiend worden en niet eerder voor dat ik je vergiffenis geschonken heb, moogt gij mij weder uw vader noemen. Ha. knaap, wat hebt ge toch gedaan ging hij wederom voort, terwijl zijn toorn opnieuw opvlamde. Zijt gij niet overgeloopen naar de doodsvijanden van uw eigen volk? Naar die huchel- achlige goïm, die onder allerlei mooie redenen niet anders doen dan ons volk en de zonen van Israël vervolgen, verachten en vertrappen Hebt gij mijn eer en goede naam niet voor alle kin deren Israël8 te grabbelen gegooid Vol verachting schudden zij nu hun hoofd en hun kinderen en kindskinde ren zullen later nog vertellen, hoe zwaar de Heer en God mij beproefd heeft, door zulk een schande op mijn grijze haren en op mijn huis te laden. Ha, knaap, waarom hebt gij mij ten spot gemaakt van heel het volk, mijn goeden naam met voeten getredenlk Abel Abele een kind bezitten dat zulk een vervloekte Christenhond wil worden, God, onzer VaderenO, kind ik moest u hier eigenlijk met de geeselriem... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 5