JACRM* SmanufacturenI Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i J. VERMEULEN-ROELOFS Loop der bevolking over 1928 lYOORDECLlöST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. in de gemeente Venray. Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Nieuws Provinciaal Nieuws ZATERDAG 12 JANUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. 2 BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7»/i ct. bij abonnementlagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Rijn- en Moesel WIJNEN Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Huis opgericht 1843 Mannen Vrouwen Totaal 5901 5907 11808 161 133 294 510 467 977 671 600 1271 89 104 193 446 469 915 535 573 1108 6037 5934 11971 Bevolking op 31 December 1927 Vermeerdering door geboorte Vermeerdering door vestiging Totale vermeerdering Vermindering door sterfte Vermindering door vertrek Totale vermindering: Bevolking op 31 Dec. 1928 7 kinderen werden als levenloos aangegeven. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 53. Van de overledenen behoorden er 84 lot de bevolking der krankzinnigen gestichten eu wel 38 tot het St. Servatiusgesticht en 46 tot het St. Anna- gestich*. Evenals vorige jaren willen we ook thans wederom eene korte beschou wing vastknoopen aan bovenstaande cijfers. Het jaar 1928 is voor dö bevolkingsregisters nog ongunstiger geweest dan zijn voorganger 1927 Het aantal geboorten is alwser minder geworden In 1926 hadden we nog 320 levend-geborenen, in 1925 en vorige jaren weinig minder en thans, nu de bevolking toch circa 500 zielen meer lelt dan in 1926, komen we nog niet eens aan de 300 Het aantal overledenen buiten de eesticblen is wederom hoog geweest evenals het vorig jaar. Terwijl het in 1926 b v. 88, in 1925: 91 en in 1924 eveneens 88 heeft bedragen, is het nu weer, evenals in 1927, boven de 100 gestegen, nl. tot 109. Nog nimmer zijn in één jsar zooveel personen uit Venray vertrokken als in 1928 Vooral vele jongelieden zijn hun geluk elders gaan beproeven Vroeger zijn we met het aantal vertrokkenen nog steeds beneden de 800 gebleven of even aan dat cijfer, nu bedraagt hel ni^t minder dan 915 Dit is een voor Venray niet verblijdend verschijnsel En het aantal ge vestigde personen is niet hooger dan andere jaren, zulks ondanks het feit, dat het groote nieuwe Palerskloosler in 1928 geheel bevolkt is. Ware dit niet geschied, dan waren er meer personen vertrokken dan ingekomen, het geen sedert menschenheugenis niet het geval is geweest. Als het zoo doorgaat met het vertrek naar elders, is het dan ook zeer waarschijnlijk, dat we het volgend jaar bij onze beschouwing dit bedroevend verschijnsel zullen moeien constaleeren. Met de huwelijken is het iets beter gesteld dan het vorig jaar. 53 in 1928 tegen 37 in 1927, daar is althans vooruitgang. Maar we zijn nog lang niet terug, waar we vroeger waren, toen we 1000 en meer zielen minder hadden buiten de gestichten dan nu. In 1920: 89, in 1921: 62, in 1922: 54, in 1923: 58 in 1924: 54, in 1925: 68) en nog veel verder zijn we af van waar we wezen moeten om eenigszins het normale cijfer in Nederland te benaderen. Volgens dit cijfer (ruim 8 per lOüO inwoners) hadden wij 75 huwelijken moeten hebben We rekenen hierbij naar een zielental van rond 9400 en trekken dus af de bevolking van kloosters en gestichten, (kloosterlingen, studenten der beide gymnasia, verplegers, verpleegsters^ verpleegden, wees kinderen enz. allen inbegrepen), dus geheel de bevolking van Patersklooster, Gymnasium, Jerusalem en St. Josephsgestich» (totaal rond 890 zielen) en van de beide krankzinnigengestichten (totaal rond 1670 zielen). En die aftrek is voor het maken eener statistiek feitelijk niet in zijn ge heel noodig, omdat bij de bepaling der gemiddelden over geheel Nederland de tienduizenden kloosterlingen, kostschoolleerlingen, weeskinderen, gasthuis bewoners, krankzinnigen enz. ook niet ziju afgetrokken. Laten we hopen, dat het volgend jaar onze cijfers over de geheele lijn gunstiger aijn. hebben. In zekeren zin wordt hier het conflict beschaamd tusschen het oude Europa en het nieuwe Amerika. Het oude land strijdt om zijn leven en moet door zeer hard werken z'n enorme schuldenlast voldoen aan het nieuwe land, den in weelde badenden schuldenaar, die als een tweeden Shylock z'n pond vleesch opsischt en zich niet bekommert om het bloed, dat moet vloeien I Dit over Duitschland's betalingsver mogen. Vragen we ons nu af: hoe staat het met den wil van Duitschland om te betalen? Zeker wil Duitschland betalen want, indien het van plan was niet te betalen, zou het er zich weinig van aantrekken of het bedrag hoog of laag werd gesteld. Aangezien Duitschland echter wél den wil heeft om te betalen, verzet het zich tegen een schadevergoeding, welke Ijn betalingsvermogen te boven gaat, Het zou beter geweest zijn niet bij voorbaat invloed te oefenen op de aan slaande beraadslagingen van de des kundigen tot regeling van de schade vergoeding. In Duitschland koestert de groote meerderheid van het volk den den wensch tot een goede verstandhouding met Frankrijk te geraken, om de herinneringen aan den oorlog te laten verdwijnen. En ook het Fransche volk heeft op een aantal heethoofden na, genoeg van een oorlog. Het wordt inderdaad tijd, dat er een eind komt aan de geschillen, dat aaD beide landen toegestaan zal worden te kunnen leven en een betere toekomst van Europa voor te bereiden. Voor Duitschland en Frankrijk is het meest dringende gemeenschappelijk te arbeiden, elkaar wederkeerig een de tariefsbehandeling toe te stean en handelsverdragen te sluiten. Het schadevergoedings-vraagstuk is echier een zoo ingewikkeld en wijd vertakt probleem, dat het als een duizendarmig monster de volken van Europa en Amerika in z'n gruwelijke klauwen gevangen houdt 1 van het reddingscheepje «Schuttevaer" over den Allanlischen Oceaan, naar New York. Door den heer Schuttevaer en zijn (niet altijd heel getrouwe) makkers is indertijd hoog opgegeven over de uitstekende kwaliteiten van zijn scheepje, als «onzinkbaar" redding vaartuig. Het is te begrijpen, dat tal van zee varenden met belangstelling naar de prestaties van Schuttevaer man en boot uitzien, omdat er toch nog altijd behoefte is aan een reddingboot, die aan redders en geredden onder alle omstandigheden levensbehoud kan waarborgen. Blijkens een reeds de vorige week uit Londen ontvangen berichtis de «Schuttevaer" van Plymouth vertrokken om via Lissabon en de Azoren de reis naar New York te aan vaarden. Het Duitsche Centrum on de politieke vraagstukken. Een krachtige rede van den nieuwen leider. Mgr. Dr. Kaas, de nieuwe voorzitter van de Duitsche Centrumspartij, heeft dezer dagen te Rüdesheim een rede gehouden over de positie van het Centrum ten opzichte der binnen- en huitenlandsche politiek In beginsel was het Centrum bereid aan de vorming van de groote coalitie mede te werken, doch men zou daarbij ie voren moeten weten, waarheen de weg zal leiden, daar verschillende vraagstukken zonder oplossing zijn gebleven. Zoo wil het Centrum een verdere verproletariseering tegengaan en evenmin voet geven aan den land honger van den Duitschen boer Wat de buitenlandsche politiek betreft is het Centrum een voorstander der Locarno-politiek. maar men moet eenig geduld weten te betrachten én niet te veel op het be halen van succesjes azen; wie niet kan wachten tot de vruchten rijp zijn, gaat over tot onzakelijke handelingen. Deze stelling pasta hij ook toe op de ontruimingskwestie; Dr. Kaas vestigde er in 'dit verband de aandacht op, dat de bevolking aan den Rijn op geen stukken na zoo onge duldig is als men elders in Duitschland wel schijnt te wezen. Men moet een waardige terughoudendheid in acht weten te nemen en aan de hand van de daaromtrent afgelegde verklaringen der tegenstanders, inzien, dat geen resultaten te behalen zijn zoolang in de kwestie der schadevergoeding geen tastbare en definitieve oplossing is gevonden Wat nu deza laatste kwestie aanbelangt, wanneer de tegen partij eischen stelt, welke het Duitsche betalingsvermogen te boven gaan dan behooren deze met een even krachtig als duidelijk «neen" te worden beant woord Men kan niet anders zeggen, dan dat dr. Kaas niet in moed te kori schiet Vrijmoedig zegt hij waar het zijns inziens op staat, zonder zich om de te verwachten reactie der kiezers te bekommeren. Vooral ten aanzien de ontruiming geven zijn verklaringen blijk van grooten moed. De schuldeischende landen hebben dus evenveel belang bij den Duitschen export als Duitschland zelf Ook in de toe komst zal Duitschland nog leeningen noodig hebben. Behalve van de zijde der Pers is er ook critiek van de Duitsche mijnwerkers op dit rapport los gekomen. Wat Parker Gilbert vergeet, zoo wordt iu het manifest gezegd, is dat Duitsch lands draagkracht niet alleen bestaat uit belastingontvangsten, spoorweg hypotheken en betalingen met geleend geld, maar in de eerste plaats uit den economischen toestand van zijn millioenen arbeiders. Wanneer de agent-generaal de moeite genomen had den levensstandaard van den Duitscden en Amerikaanschen arbeider te vergelijken dan zou hij tot de ovértuiging gekomen zijn, die ieder ingewijde toegedaan is, dat die levens standaarden niet alleen hemelsbreed verschillen, maar dat die van den Duitscher arbeider in het algemeen nog heel droevig genoemd mag worden en dat hij het minimum van een menschwaardig bestaan bijna nergens bereikt. De werkelijkheid verschilt volkomen van de labellen, die Parker Gilberizoo keurig uitgerekend en uit welke hij zijn conclusies getrokken heeft. Hier staat dus het «menschelijk wel zijn" tegenover den kouden, nuchteren wil van den financier, die z'n geld moet Het zal voorloopig met de proef vluchten naar Indië van de K.L M. niet meer zoo vlot gaan. Bij de vluch ten naar Indië moet gebruik gemaakt worden van vreemde luchtvaartterrei nen in Azië, waarvan er eenige uit sluitend be&temd zijn voor de militaire luchtvaart, al worden ze dan voor enkele incendenteéle vluchten beschik baar gesteld. Doch er schijnt van de geboden welwillendheid ten behoeve van die incidenteels vluchten al te ruim gehruik gemaakt te zijn, moer bepaaldelijk wat betreft de terreinen Irak. De Engelsche regeering kan nu voorloopig het gebruik dier terreinen niet langer toestaan en het gevolg hiervan is, dat de KLM. haar voor genomen proefvluchten zal moeten uitstellen tot April. Zooals we reeds de vorige week ver meld hebben, zijn allerwegen toebe reidselen gemaakt om de huldiging van Koningin Emma ter gelegenheid van haar 50jarig jubileum als Neder landsch Staatsburgeres een grootsch karakter te doeti dragen. Inderdaad is die huldiging dan ook op vele plaatsen grootsch en indrukwekkend geweest en de liefde voor het Oranjebuis is in de viering van het gouden jubileum van Koningin Emma uitnemend gedemon slreerd. o De tollen, die sinds den «aanval" op de Muidertol zoo zachtjes aan, de een voor, de ander na,tendoode opgeschre ven blijken, verdwijnen met een ge moedelijkheid, die men eigenlijk Diet verwacht zou hebben, waar het een ingeburgerd en door de jarenlange tradities geëerbiedigd gebruik betrof. De gemoedelijkheid welke we hier bedoelen, komt van de zijde dergenen, die bij ds tolheffing de voornaamste belanghebbenden zijn, aan den eenen kant wel te verstaan. De mer.schen of lichamen dus, die door de afschaffing der tollen een zeker inkomen moeten derven. Voor wat, hoort wat, zegt het spreekwoord en zoo wordt voor de verdwijning der tollen zoo hier en daar een of andere compensatie gegeven, waardoor de der ving van inkomen in zekere mate wordt goedgemaakt. En aan de andere zijde staat de winst, dat hel publiek het verkeerswezen van die lastige en soms dure lollen af zijn. Werkelijk, al hebben de tollen eeuwen getrotseerd, de victorie is begonnen te Muiden. o— De laatste cijfers betreffende het Rotterdam8che havensverkeer wijzen op achteruitgang. Ds Nieuwe Waterweg heeft over 1928 wat binnengekomen schepen betreft een vermindering van een millioen ton, Rotterdam heeft een vermindering van ruim zevenhonderd duizend ton scheepsruimte te boeken. Hierin zou zeker voor Rotterdam eenige aanleiding tot pessimisme kunnen schuilen, maar 1927 was na het jaar 1926, dat ongunsligen invloed onder vond van de Ëngelsche mijiistaking een zeer gunstig jaar, waarin de achterstand van 1926 werd ingehaald. De achteruitgang wordt in hoofdzaak veroorzaakt door den minderen aanvoer van erts en kolen. Hamburg en Ant werpen, beide hebben het wat het afgeloopen jaar betreft b'ter gemaakt Hamburg komt een millioen ton hoogei dan Rotterdam, Antwerpen blijft er nog bijna vierhonderd duizend ton beneden. o Groote steden als Rotterdam bijvoor beeld hebben neiging tot en behoefte aan expansie en verscheidene grootere en kleinere gemeenten hebben zich reeds door de groote zuster in de na bij held zien opslokken. Het uitbreidings plan, dat Rotterdam zich ten doel stelt te verwezenlijken is in de naaste om geving nu niet overal met sympathie begroet. Geannexeerd te worden is nu eenmaal voor sommige gemeenten niet het ideaal. Men denke slechts aan den tegen stand welken geboden werd toen de gemeente 'sGravenhage haar oog richtte op Voorburg en Rijswijk. Verscheiden! gemeenten om Rotterdam willen van annexatie door die stad weinig of niets weten en er zijn er eenige, die in stede van een annexatie af te wachten, zelf gaan uitzien op welke wijze ze zich in de toekomst tot grootere ge meenten kunnen ontwikkelen. Over- schie en Schiedam hebben wel degelijk hun eigen uitbreidingsplan. Of Rotter dam daarmee gebaat zal zijn Vermoedelijk niet. het St. Servatiusgesiicht, Maasheesche weg, St. Odastraat, Willemstraat. 2. De huisvuilnis, welke zal worden afgehaald, zal beslaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huis houdelijk afval. 3. Faecalien of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabrieksafval of van afbraak komende materialen zullen NIET worden aangenomen. 4 De vuilnis zal worden afgehaald eiken Zaterdag tusschen achten twaalf uur voormiddag en zoo roodig tusschen een en vijf uur namiddag. 5. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd. 6 Elke aangeslotene kan na deze aankondiging de vuilnis in een be hoorlijk gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter mag zijn, dan 1/10 M3, buiten de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnisbak ken op andere tijden is verboden. 8. Voor feestdagen of bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen als des Zaterdags het vuil worden fgehaald Voor het afhalen van vuil van fabrieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aard of landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaat* sen op hoopen wordt gezet of in bijzondere bergplaatsen wordt opge borgen, bedraagt de vergoeding f 0,75 per M3 of gedeelten met een minimum van f 1,50 De aangiften hiervan moeten 14 DAGEN TEVOREN ten kantore van den Gemeenteontvanger geschieden. Venray 4 Januari 1929 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Het vliegtuig van de K L M., dat na een aanvankelijken tegenspoed de reis naar Batavia met succes heeft volbracht zou. naar van de zijde van de directie der KLM. wordt medegedeeld, Woens dag 9 Januari den terugtocht naar Amsterdam aanvaarden, beladen ver moedelijk met vele goede wenschen en stoffelijke blijken van belangstelling voor de Hollandsche vrienden en ver wanten. o— Schrijvend over den thans reeds meerdere malen herhaalde Holland— Indiëvlucht, denken we aaneen andere tocht, die wellicht met evenveel moed en voorbereid, door verschillende om standigheden niet tot definitieve uit voering kwam. We bedoelen den tocht VENRAY, 12 Januari 1929. Reinigingsdienst voor de Kom van Yenray. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kannis van belang hebbenden, dat degenen, die in het jaar 1929 gebruik willen maken van den gemeentelijken dienst tot het ophalen van haardasch en huishoudvuilnis, daartoe in den loop van de maand Januari aangifte moeten doen ten kantore van den Gemeente-Ontvanger en gelijktijdig het verschuldigde bedrag ad f5 (vijf gulden) moeten storten, waarvoor zij kwijting ontvangen. Nogmaals zij in het kort de regeling van den dienst aangegeven 1. De reinigingsdienst zal voorloopig omvatten het navolgende gedeelte der gemeenteKruisstraat ie beginnen bij de brouwerij van Hulsman, Pateralaan, Langstraat vanaf de Marechaussee kazerne, Leeuwstraat, Henseniusstraat, Patersstraat tot Gymnasium, Hensenius- plein, Schoolstraat, Hoenderstraat, Bontekoestraat, Eindstraat tot het St. Josephsgesticht, Marktstraat, Markt, Grootestraat, Hofstraat, Stationsweg tot Naar wij vernemen heeft Kap. Geurts aan zijn sociale cursus nog een interessante avond kunnen toevoegen door Kap. Kellenaers te verzoeken een avond te komen spreken over het Raadsel van Konnersreuth en ons te komen vertellen wat hij bij zijn bezoek aan Theresia Neumann gezien en in een gesprek met deze bevoorrechte ziel gehoord heeft. Deze avond waarin velen ongetwijfeld beUng zullen stellen zal op 7 Februari gehouden worden in het alcoholvrij lokaal. Inlevering militaire goederen. De Februari inlevering der militaire goederen van de dier.stplichtlichting 1913 (en 1912) zal alhier plaats hebben in het schoolgebouw Schoolstraat op 13 Februari. Bouwvergunningen. In het afgeloopen jaar werden alhier verleend een 50-tal vergunningen tot het bouwen van woonhuizen en boer derijen. Veder een dertigtal tot het bouwen van schuren, 't verbouwen van woonhuizen en fabrieken enz. (stoom zuivelfabriek, carlonfabriek en stroo hulzenfabriek) Als het moederhart spreekt. Op Zondag 20 Januari, 's avonde 8 uuj zal in de Tooneelzaai «Wilhel- mina" alhier, worden opgevoerd «Als het moederhart spreekt", tooneelspel in vier bedrijven naar den bekenden roman van Florence L. Barclay, schrijfster van «De Rozenkrans". In dit stuk treden op de dames Mies Peijters (Het witte vrouwtje), Tine v.d. Werf, Lena Kemper, Stella Douser en de heerenPetro Beukman, Joh. Langenaken, Julius Brongers. Bob Constant, J. de Water, enz. Allen die het schitterende tooneel- werk «De Rozenkrans" hebben gezien zullen ook ongetwijfeld kennis willen maken met «Als het moederhart spreekt" van dezelfde schrijfster. Albatros. Onder den naam Albatros(Slormvogel) werd in den afgeloopen Herfst een voetbalclub opgericht, bestaande uit jongelui van de R K. Jongelingen- Vereeniging en van Groot-Patronaat. Begin December j.I. sloot de club zich aan bij R'. K. Limb. V. Bond. De spelers hebben al aanstonds goed ingezet. In hun allereersten competitie wedstrijd wonnen zij schitterend met 71 op L.V G. II Lottum. 30 December waagde Albatros den strijd tegen het sterke en nog onge slagen B.V.V. II te Blitler8wijk, en zegevierde met 53. Zondag 6 Januari waren, waarschijn lijk ten gevolge van de gelegenheid tot schaatsrijden, maar 9 van de Storm vogels aanwezig. Dat mag niet, want dan wordt 't «doodwerken" en is het geen gezonde sport meer. Niettegen staande deze onvolledigheid versloeg Albatros de Horstenaars van H V C. 4 met 42. Albatros, voorwaarts, op sterken vleugelslag 1 Iets zeldzaams. Dr. Sala had 28 Dec j 1. bij W. J. Driessens te Venray—Heide al de hen nen en hanen bloed afgetapt voor

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1