Tweede Blad van „PIEL EN MAAS Het jaar 1928. FEUILLETON De Jodenknaap van Praag. Feestvergadering der Jonge Boeren. Springende handen, kloven, schrale lippen Kloosterbalsem ZATERDAG 5 JANUARI 1929 Vijftigste Jaargang No. I Door H. Henrar, Leeraar M. 0. Utrecht. De wet op de naamlooze vennoot schappen, die beoogt meerdere zeggen schap te geven aan de aandeelhouders en uitbreiding geeft van de gelegenheid tot conti61e op de gestie van bestuur ders en commissarissen en verscherping van de aansprakelijkheid van deze, had een betere ontvangst. DJze watzol met April 1929 wel in werking treden Brengen we voorts in herinnering het rapport inzake de verkiezings campagne van hel Neutrale Midden standblok en de Rotterdamsche oppositie tegen de benoeming van hun Burge meester. Wanneer we tenslotte nog vermelden de wijziging der wet op de Indische s^atsregeiing, gevolg van de troebelen in den O I. archipel en bedoelende de bevrediging van de inheemsche-volks- krachten, die bereid zijn tot samen werking met het Nederlaudsche gezag, dan geloof ik hiermede de belangrijkste feiten uit hst Nederlandsche politieke leven in 1928 naar voren te hebben gebracht. Liefhebbers van sport zullen 1928 het jaar der Olympiade niet licht vergelen. En ook op deze plaats wil ik er aan herinneren, dat 1928 bracht hel over lijden van een onzer besten van Doms Rijkers. Men zou licht geneigd zijn geweest ook van een stilte in 1928 in het inter nationale politieke leven te hebben gesproken, ware het niet, dat hst Fransch Engelsche vlootaccoord die stilte op zoo'n brute wijze had ver broken Zeker de stilte was maar betrek kelijkhet Iialiaansche fascisme had ons zoo menigmaal verschrikt en de Chineesche kwestie ook vaak tot nadenken gestemd. Maar dit alles zonk in het niet vergeleken met de angst, die ons beving bij het bekend worden van het bovengenoemde vloot accoord. Immers deed het ons duidelijk zien, dat de internationale tegenstellingen reeds een zoodanige scherpte hadden verkregen, zich zoodanig hadden toege spitst, dat theoretisch gesproken een Oorlog in de zeer nabije toekomst vol strekt niet tot de onmogelijkheden behoort. Het toonde ons, dat Engelend er niet aan denkt de tijden kalm af te wachten, kalm zal toezien hoe het door dgf v-VerêeHï^-de Staten overvleugeld wordt, doch a.forens, het zoover is alles op alles zal zoJJen, alle middelen zal te baat nemen om zijn positie van beheerscher der zeëen te handhaven En den Nederlanders is ondubbel zinnig kenbaar gemaakt, dat een neu trale houding, een eten van 2 ruiven, niet zou worden geduld De Neder landers zullen zich in het conflict partij te stellen hebben. Dit moge den kort zichtigen Nederlanders, dia meenen dat zij met het wereldgebeuren niets te maken hebben tot leering strekken Ten nauwste hiermede in verband staat de verwijdering tusschcn Engeland en Italië, die Mussolini onlangs deed spreken als: Houdt het enthousiak'më' op peil, want misscnien wachten ons ernstige beproevingen. Vooral moblhet uit zijn met de oude formule van de tradioneele vriendschap tusschen Enge land en ons", de toenadering tusschen de Vereenigde Staten eGnerzijds,Duitsch- land en Sovjet Rusland aan den anderen kant moet eveneens als een gevolg van do Engelsche actie worden gezien De Russische goedkoopere petroleum leidde tot een wrijving tusschen de Standard Oil en de Shell groep overigens is in net algemeen te wijzen op den strijd tusschen de 2 laatstge- Historisck-Romantisck verhaal Vrij naar het Duitsch door B. B. 13. O, lief onschuldig kind, hoe ontzet tend moeten die uren daar den gan schen dag voor u voorbijgekropan zijn, hoe verschrikkelijk moet uw jong hartje van pijn en angst zijn ineenge krompen. Ach, uw heilige Engelbewaarder moet u wel getroost hebben en voor bereid hebben op den zwaren strijd, die u nog wachtte- Intusschen was die domme Greta zooals men begrijpt, alles behalve op haar gemak. Ze zag de buren reeds uit de kerk terugkomen, maar wie er kwam, Rose met den knaap niet. Eindelijk kwam ook de baas met zijn vrouw thuis, maar de kleine Abel was nog niet te zien. De arme Greta was dien dag, zooals zij mij later vertelde, bijna kranKzin nig geworden van schrik en angst. Toen de etenstijd was aangebroken kon de afwezigheid van den knaap niet langer meer verborgen blijven. Daar Greta nu geen uitkomst meer zag, nam zij helaas, zooals in derge lijke gevallen zoo dikwijls gebeurd, haar toeval tot een leugen. noemden om de petroleumvelden~der aarde. Wie begrijpt het verband tus schen internationale politiek en petro leum weet welke gevaren aan dezen strijd verbonden zijn. Tegenover een groot Fransch koloniaal gebied staat hoegenaamd geen Itali aanseh dito. De strijd om exploiteer- bare koloniën der Italianen verscherpte de Fransch Italiaansche tegenstelling Herinneren we aan den strijd op den Balkan tusschen Serven en Kroaten, tusschen Bulgaren $>en Macedoniërs, enz. En vergeten we daarbij niet, dat de aanleiding van den wereldoorlog was de moord te Serajevo, waarmede ik wil te kennen geven, dat aan"[de troebelen op den Balkan niet in de eerste plaats nationale maar internatio nale tegenstellingen ten grondslag lig gan. In dit verband wijs ik op de drang der Italianen naar expansie op den Balkan en de daaruit voortspruitende doorloopende wrijving met Yougo- Slavië Het EngelschFransche bond genootschap heeft Italië in een minder gunstige positie gebracht. 1928 bracht DuitschOostenrijksche toenadering, het rapport in zake het smokkelen van oorlogsmateriaal van Italië naar Hongarijeen liet ons zien den hopeloozen strijd van Lithauen tegen Polen. Veel gesproken en geschreven werd er over de regeling der reparatiekosten, het plan Dawes en de daarmee in verband staande ontruiming van bezette gebieden en de afdoening van de oorlogsvorderingen der Vereenigde Staten op zijn vroegere bondgenooten. In 1928 was het ook tien jaar geleden dat de wereldoorlog eindigde en ik breng in herinnering de vele beschou wingen, die in verband met'het lOjarig bestaan der nieuw opgerichte rijken gegeven zijn de groote bijna algemeene werkstaking, die veel op revolutie geleek, kwam Polen bij deze viering al bijzonder slecht van pas. Het einde van het jaar bracht ons ook de ontzettende uitsluiting in de Duitsche metaalindustrie die echter spoedig een einde bad, maar waarvan de gevolgen niet te overzien zijn, daar immers bij dit conflict de metaalarbei ders de wet verdedigden tegenover de revolutionnaire metaalindustrieelen. En wanneer we het toch over nalio nale economische conflicten hebben, dient gereleveerd te worden, dat 1928 het einde bracht van de bijna een jaar geduurd hebbende kolossale staking, waarbij bijna een half millioen mijn werkers en hunne gezinnen betrokken waren, ik bedoel de staking der werkers in de mijnen van Pennsylvanië, Ohio eh Colorado in de Vereenigde Staten. Gaan we Oostwaarts, dan denken we aan de Europeesche reis van den koning van Afghar istnn, den koning, die van de Russisch Engelsche tegen stelling ten opzichte van de exploitatie van zijn land zooveel mogelijk profijt wil trekken en die op het oogenblik zich tegen verschillende Afghanische stamhoofden heeft te verdedigen. We denken aan den in den aanvang van het jaar door de Engelschen ge^oerden oorlog aan de grenzen van Irak tegen Arabische stamhoofden, die zich toen hebben neergelegd bij de door hun koning Bin Saoed gevolgde politiek. Thans lezen we, dat 2 der grootste stammen der Hedsjts in opstand zijn tfV Bin Saoed en dat men een beweging vreest over geheel Arabië Brilscho luchtstrijdkrachten en een afdeeling pantserauto's in Transjor danië hebben opdracht gekregen zich gereed te houden. We memoreeren de bestuursmoei lijkheden der Engelschen in Egypte en BritschIndië (in 1928 verscheen ook het rapport der in BritschIndië met gemengde gevoelens ontvangen com missie Simon) en hel einde van den Chineeschen burgeroorlog en aan den strijd om de verdragen, die met de Nankingscho regeering zullen worden gesloten. En wanneer we dan lot slot een lijn zoeken, die ons tot steun is in de be oordeeling der dingen der toekomst, dan geloof ik in het bijzonder te moeten wijzen op de ontzettende ontwikkeling en kapitaalkracht der Vereenigde Staten. Met hun kolossale kapitaalkracht zul len ze trachten overal binnen te dringen. Onder het mottoAmerika voor de Amerikanen zullen ze Centraal en Zuid Amerika finantieel veroveren, hetgeen ze trouwens al voor een niet belangrijk deel gedaan hebbenen finantieale afhankelijkheid schept politieke afhankelijkheid. Met hun vele geld zullen ze zich ook in Europeesche en Aziatische aangelegenheden mengen en overal, waar dit maar eenigszins mogelijk is, trachten Engeland le isoleerón. Komende jaren zullen ons zeggen of en in hoeverre de Ver. Staten in dat plan geslaagd zij q en in hoeverre Engeland dit voor hem zoo duivelscbe plan heeft weten te doorkruisen. U gelieve evenwel te bedenken, dat finan- tieele penetratie niet -hst werk van één dag is. Door zijne in den oorlog zuo sterk aangegroeide finantieele kracht zal Nederland een woordje ia het wereldgebeuren kunnen meespreken Moge het steeds een woord des vredes zijn 1 Een woord des vredes zal hard noodig zijn, ondanks de Volkenbond, ondanks het Permanente Hof van Internationale Justitie, ondanks het Kellogg Pact van 1928 En niet alleen zal noodig zijn een vredeswoord maar ook een vredes- daad. Vredeswoorden zijn al genoeg gehoord Abel moest bepaald, zoo zeide zij terwijl zij in de keuken of kelder was, stiekem verdwenen en weggeloopen zijn, zooals helaas vroeger reeds zoo dikwijls gebeurd was. Op ai de vragen, welke men haar deed, antwoordde zij steeds, dat zij er niets van begreep en dat hij bepaald moest ontsnapt zijn, toen zij een ldein oogenblik niet goed opgelet had. Of nu de baas en zijn vrouw dit verzinsel werkelijk geloofde, of dat zij zich zoo maar hielden, om het dienst meisje haar gerechte straf te laten ontgaan, is nooit opgelost. In ieder geval zonden zij aanstonds, zoowel naar St. Clemens als naar ons klooster de boodschap, dat de kleine Abel gedurende de godsdiensloefenin gen in de kerk op arglistige wijze uit het proselietenhuis ontsnapt was, het geen, zooals men weet, Pater Gardiaan mij aanstonds schriftelijk heeft mede gedeeld Was die dienstmaagd maar niet zoo bevreesd en beangst geweest en had zij alles maar eerlijk bekend, of indien Pater Gardiaan een beetje meer geloof aan mijn schrijven had gehecht, dan ware misschien met de macht en wijs heid van de burgerlijke overheid een groote misdaad verhinderd geworden. Maar dit mocht volgens Gods toelating niet geschieden, zonder twijfel omdai God den Heer door de bloedgetuigenis van een onschuldig kind veel meer verheerlijkt zou worden dan Hij door de boosheid van alle helsche machten beschimpt of bezwadderd zou kunnen worden. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel Let ook op de hoeveelheid gejoosde urine Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakle. En dat is ernstig genoeg er beslaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam Stel hst niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Piilen worden in Holland sinds vele jaren gebruil zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 36 In de Luxorzaal te Venray had Donderdag 27 dezer de Feestvergadering plaats der vereeniging Jonge Boeren te Venray De Directeur der Landbouwschool, de Heer Wijnhoven, verwelkomde de talrijke aanwezigen, onder wie wij opmerken de Geestelijk Adviseur der vereeniging de Weieerw. Heer Kapelaan Strijkers, de Wol«erw. Pater Hypponicus die een spreekbeurt zou vervullen, de Edelachtb. Heer Burgemeester v d Loo Hoe de kleine Abel in zyn bloed gedoopt wordt. Sinds ik het laatste hoofdstuk ge schreven heb, zijn er al weer enkele dagen verlooperi, want het wilde mij maar niet gelukken hetgeen ik nu verhalen moet ordelijk op papier te krijgen. Ik heb dan ook bijna meer geweend en gebeden dan geschreven Hel waren echter geen bittere wan hoopstranen. Zij vloeiden zacht troostend over mijn gerimpelde wangen deels uit berouw en zelfverwijt, omdat ik den goeden knaap juist op hel oogenblik dat hij zoo verschrikkelijk gemarteld werd, in mijn hert zulk een groot onrecht had aangedaan; deels ook uit troost om de heerlijk schoone over winning, welke hij had behaald en uit verlangen om spoedig met hem en alle lieve heiligen in den hemel v6reonigd te worden. Eindelijk ben ik dan gisteren namid dag met P. Gardiaan naar het klooster van Sint Magdalena, waar de Peniten tiarinnen wonen, gegaan en daar hebben wij ons nog eens nauwkeurig laten verteilen hoe alles zich heeft toege dragen of door nog levende getuigen bevestigd wordt. Ik zal hier alles dus in alls eenvoud neerschrijven, juist zooals ik het toen voor de zooveelste maal van geloofwaardige getuigen heb hooren vertellen. Doch ik moet hier bij opmerken, dan men niet zoozeer moet letten op hetgeen er heen en weer en den Hoogedel Gestr. Heer J. A. Poels, lid der Ged Staten van Limburg. Gedurende de ruimten tusschen de spreekbeurten werd een interessante film vertoond over het Mijnbedrijf in Zuid- Limburg, die zoo duidelijk de moeite volle en zware arbeid in de mijnen deed uitkomen. Da Heer Wijnhoven zette in breeds trekken het doel der Vereeniging uit een n.l. om ontwikkelde boeren in de samenleving te brengen, die oog en hart hebben voor hun organisatie, waardoor de boerenstand zoo enorm is vooruitgegaan. Waar het boerenbedrijf meer en meer wordt omgezet in een kleine industrieele onderneming was het leerzaam geoordeeld om op deze feestvergadering een film te vertoonen van het groot-industrie bedrijf, het Mijnwezen in Zuid-Limburg. Hopende dat in de toekomst de ver gaderingen der vereeniging even druk zullen bezocht worden als deze feest vergadering droeg spreker het woord over aan den Geestelijken Adviseur, Kapelaan Strijkers. Deze wees erop dat de hoop der toe komst is gevestigd op de jonge generatie der boeren, wien mogelijk nog een zwaarderen strijd om het bestaan be schoren is, dan hunne ouders. Het is dus taakte zorgen dat de jonge generatie is toegerust tot een strijd zoowel op sociaal, economisch als geestelijk terrein Waar nu cursussen gegeven worden in de leer der bemesting, zaadontsmet ling, besnoeiing en tal van andere punten moge zij ook niet het heilzame werk eener retraite veronachtzamen en hij hoopt dat vele Jonge Boeren aan de retraite die dezer dagen gehouden wordt te Verlo zullen deelnemen, waarvoor zij zich kunnen opgeven bij spreker Da Weieerw. Pater Hipponicus be handelde in keur van woorden het vraagstuk der Opvoedkunde en gaf daarin tal van aanwijzingen, hoe de ouders zicli jegens elkander, ten opzichte hunner kinderen en de kinderen zich jegens hunne ouders en jegens elkander moeten gedragen, waarbij steeds het geestelijk welzijn hoven het wereldlijke welzijn moet behartigd worden Een luid applaus klonk uit de ver gadering op, als dank voor deze schoone rede. De Heer Wijnhoven deed onder instemming der geheele vergadering de blijde mededeeling dat aan den Heer J. A. Poels, die de Jonge Boeren steeds een warm hart toedroeg, het Eere Voorzitterschap der vereeniging was aangeboden. Hierna voerde de Edelachtb. Heer Burgemeester v. d. Loo het woord en zei steeds met belangstelling van het doen en streven der vereeniging kennis te nemen. In deze alles ontwrichtenden tijd waarin op lal van gebieden gediplomeerd proletariaat zich voordoet, hoopt hij dat de boer vóór alles en in alles boer zal blijven. Spr. verzocht hem goed te begrijpen, niet dat de boer zich niet moet ontwikkelen en op de hoogte blijven van het zich meer en meer industrialiseerend bedrijf, maar dat hij daar blijven moet de eenvoudige, degelijke en spaarzame boer. Hierna voerde de Heer Jan Poels hel woord, die op de eerste plaats zijn hartelijken dank uitsprak voor hetaan hem aangeboden en door hem meteen blij hart aanvaardde Eere-Voorzi Iters- schap der Veieeniging. Spreker wees op de enorme vooruit gang van den boerenstand, wat in hoofdzaak te danken is aan de organi satie, waarvoor spreker zich een 25 of 30 jaar geleden als pionier opwierp Het meest van al hebben de Jonge Boeren vandaag noodig ontwikkeling en nog eens ontwikkeling. Wanneer spreker zijn oog over de aanwezigen laat waren dan ziet hij dat er velen zijn, die slechts met groote moeite en misschien ook wel heelemaal niet aan den voor een boerenbedrijf benoodigde grond kunnen komen. Daarom is het zoo noodig dat er thans van een hectare net zooveel oogst kan gehaald worden dan vroeger van twee hectaren. Men noemt dit meer intensiever bewerking- van den grond. Hoe dit gedaan moet worden leert ons de landbouwleeraar Wijnhoven, die al zijn krachten besteed aan het landbouwonderwijs. Spreker spoort de Jonge Boeren aaD, trouw deze lessen bij te wonen en naarstig de vakbladen te bestudeeren. De Heer Wijnhoven dankte onder luid applaus der vergadering de gea.chte skers, die zoo blijk geven van de belangstelling in het welzijn der Jonge Boeren, en hoopt dat dit zoo steeds zal mogen blijven. Hierna sloot hij deze feestvergadering met den Christelijken groet. gesproken werd als wel aan de factis of feiten. Woorden komen en gaan en laten meestal niet zulk een diepe indruk in ons geheugen achter als de feiten. Om niet in dwaling te geraken, houde men dus meer de feiten dan de gesproken woorden in hst oog. Terwijl ik nu zoo zit te schrijven schijnt het heerlijk, vroolijk, warm lentezonneije opwekkend door hel open raam van mijn kleine, armoedige Capucijnen-cel. In den kloostertuin fluit de merel een lieflijk lentelied, de vink slaat met lijn bekende krachtige slag en kondigt de lente aan. Alles is leven en zonneschijn. En het is mij alsof ik den lieven knaap daar wederom voor mij zie, neergeknield voor het pieuse beeldje van de Moeder van Smarten. O, welk een reine bekoring ging er toen van hem uit Daar naast het kapel letje slaat de oude half verdorde peren boom en draagt nog een paar wonder schoons bloesems. De bloesems zijn nog frisch en bekoorlijk alsof de stam nog jong was en ik denk bij mij zelf waarom moet die oude tronk daar nog staan, terwijl zoo menig mooi jong boompje vroegtijdig voor altijd geknakt wordt?... Maar zulk een gedachte is een dwaze gedachte, want God de Heer is Meesier over jong en oud... Het wasdusop den avond van goeden Vrijdag, zoowat tegen den tijd, dat in de Domkerk de droeve gezangen lang zamerhand plaats gaan maken voorde meer blijde en troostvoller lofliederen en men de antifoon reeds aanzetteIn pace in idipsum dormiam etrequiscam ln vrede, ja in vrede wil ik slapen en ^n^iiiiTiiniiriiiniiTTnirmin i™ n r ■I** cn dergelijke winterplagen zijn pijnlijk en staan leelijk. Verrassend vlug kunt U die ongemakken genezen met den verzachtenden Akker's die niet bijt, de huid lenig maakt en herhaling voor- komt. Onovertroffen bij wonden,jicht,rheumatiek, huiduitslag en aambeien. Overal p. pot van 20 gram 60 cent, v. 50 gr. f 1.—. v. 100 gr. f 1.75 Ingekomen en vertrokken personen van 21 tot 28 December. INGEKOMEN: J. H. F. M. Brölman, Pater, Leunsche- weg 1. J. G Smits, Pater, idem F. A. Onings, Pater, idem C. v. Schadewijk, broeder, idem, van Weert J. J. Persoon, broeder, idem, van Slenaken G. J. G. J. Gossens, modiste, Ilofstr. 7 van Didam; A. M. Volleberg, dienstbode, Spurkter- weg 1 van Helmond; D. L. Darkx, landbouwer, Rosmolen D 43 van Maashees P. J. Kuypers, bakker, Oirlo E 25 van Venlo VERTROKKEN M. M. P. Volleberg, dienstbode, naar Venlo, Stalbergerweg 10 A. J. de Man, arbeider, naar Eygels- hoven, Hoofdstraat 57 H. J. Tennissen, marechaussée, naar Nijmegen, Oude Molenweg 10; A. Th. J. v. d. Ven, zonder beroep, naar BergenWell E 89; H. A. Lunter, broeder, naar Sittard, klooster Th. Verstraalen, zonder beroep, naar Lent, Huize St. Joseph M. F. V Ca8temilier, verpleegster, naar Noordwijk, Mariagesticht. rusten. Onze Heer Jezus Christus had de verschrikkelijkste strijd doorstaan, welke ooit gestreden was! Triumphantelijk was Hij daaruit te voorschijn gekomen, nu zou de strijd eerst beginnen voor zijn jeugdigen leerling en verheven navolger. Rose, die meedoogenlooze schelm, trok den door vocht en koude half verstijfden knaap ui» het keldergat te voorschijn. Toen hij het arme kind er uit had getrokken, bedreigde hij het aanstonds en oogenblikkelijk te zullen dooden, indien het slechts een klein kikje durfde geven. Toen sleepte hij het in die duistere nacht door de donkere straten en steegjes naar het Jodenkwartier, dat daar in de buurt gelegen was. Eenmaal daar had hij spoedig den goeden weg gevonden naar het huis van den verbitterden vader. Daar kroop hij heen, die lichtschuwe jood, die andere judas of nog erger dan een judas, want hier gold het eeu onschuldig weerloos kind, dat geen weerstand kon bieden. De gelddorst verblindde hem, hij dacht alleen aan zijn Judasloon, dai geld, dat daar reeds voor hem klaar moest liggen En* voort ging hij en duwde en sleepte den onschuldigen knaap vooruit, het geld gloeide hem reeds in zijn handen. En rillend van angst volgde hem de lieve knaap, wiens oogen nu langzamerhand opengingen, die nu alles begon te begrijpen.... hij wist nu wat hem te wachten atond, o, hij kende de woede van zijn vader en in stilte bad bij tot zijn lieve Moeder in den hemel om kracht en bijstand... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1929 | | pagina 7