mm (ramos ABousmmp '^"""1 Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEN-ROELOFS (YOORDEÊLIfóT, I CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie Dit nummer ^bestaat uit TWEE bladen. Als je aan... Mexico denkt. Rechtvaardigheid De Kippenhouderij op het platteland Vergadering R. K. Kies vereniging Leunen. Openbare vergadering Gemeenteraad Maashees c.a Provinciaal Nieuws teRDAG S JANUARIZI929 V'ifÜgste Jaargang No. I PEEL EN MAAS (ANUFACTURÉN] BLIJKEN TOCH HET i).MANUFACTURÉN(» BLIJKEN TOCH HET /PRIJS DER ADVERTENT1EN18 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 et, per post 75 cent 1 voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling, atzonderl. nummers 5 cent Rijn- en Moesel- WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland Wijnhandel Venray, Gr. Markt B Huis opgericht 1843 By zóóveel wraakroepende boosheid van den eenen kant en zóóveel bitter leed aan den anderen, dringt de Eeuwig heid zich aan ons op met een groote zekerheid. Als je bedenkt, dat er reeds meer dan 4500 christenen zijn gedood. Dat er massa terechtstellingen plaats hebben, zooals den 8en April 1927 te Los Alios, waar 37 porsonen vielen. Massa-terechtstellingen, zooals te Oazaca waar 36 menschen werden doodgeschoten. Zooals in de nabijheid van Cuerna- neros, waar Generaal Serrano met zijn 13-gezellen werd vermoord. Zooals te Terrion, waar er 28 werden om 't leven gebracht. Als je er aan denkt dat in de maand October alleen, volgens ambtelijke ge gevens uit »E1 Diaro", 822 doodvon nissen werden uitgesproken in Los Alios alleen 837 mannen en 60 vrouwen onder beulshanden stierven. In Gunua Nuato 36 mannen werden gefusilleerd, in Salamanca, San Miguel e Allo 105, waaronder 20 vrouwen. Als je bedenkt, dat pastoor van Tamagula, Librado Arreola, de handen werden afgekapt, dat een eerbiedwaar dige priester van 88 jaren werd dood geschoten omdat hij wegens hardhoorig heid het »haltl" niet had varstaan, dat den achttienj&rigen José Lop8z de tong werd uitgerukt, en daarna letterlijk in '"Stukken gesneden, dat kinderen aan hun vingers wórden opgehangen Mitrailleuses werden gericht op rus tige kerkgangers, dat in Guadalajara Anacleto Gonzales, Roman en José Bargas en een jongen Luis Padilla geschopt, vertrapt en op beestachtige wijze in stukken gesneden werden. Dat in Jalisko 80 vrouwen en kinde ren werden neergestoken. Dat het Allerheiligste meermalen gruwelijk werd onteerd Als tegenover zooveel losgekomen hellemachten de gebalde vuisten mach teloos naast ons nedervallen, als de ergernis over lamme diplomatie en kleinwijze voorzichtigheid ten top is gestegen en elk uitzicht op mensche lijke hulp uitblijft, dan valt uit den hemel opeens... door de opengescheurde wolken, het licht... der Eeuwigheid Hangt op andere dagen diezelfde Eeuwigheid wel 'ns als een onverbid delijk geheim boven ons hoofd, in zulke oogenblikken... heeten wij ze welkom en verlangen ernaar. In zulke oogenblikken verdwijnen de twijfels over de Hel... als sneeuw voor de zon Bij zooveel wraakroepende boosheid van den eenen kant en zooveel bitter leed aan den anderen, dringt de Eeuwig heid zich aan ons op met een zeker heid, die ook den Mexicaanschen Kerkvervolger nog als een genadeslag, hier in dit leven, op het hoofd zal vallen. Bij al die ongerechtigheden, die we doormaken, ligt de eenige berusting, in de Eeuwigheid. Thomas a Kempis heeft nogmaals gelijk 1 N.L hun innerlijk beoordeelen en behande" len, dat is rechtvaardig. De rechtvaardigheid eischt dat men de goedheid beloont, onverschillig of men zelf of een ander die ondervindt. Men moet daarbij niet letten op hel gevolg van de handeling of op de landeling zelve maar op het beginsel der handeling. Niét de goede daad maar de goede wil moet beloond worden. Evenzeer eischt de rechtvaar digheid, dat men de slechtheid bestraft, voor zoover men bevoegdheid tot straffen heeft, maar nooit strenger dan verdient is. Niet de slechte daad, maar de slechte wil moet gestraft worden. De hardheid, welke in de rechtvaardigheid ligt, neemt hare schoonheid niet weg. De rechtvaardigheid is overal dezelfde, ofschoon hare toepassing overal ver schilt. De rechtvaardigheid is de schoonste menschelijke uitvinding, want zij voorziet in een algemeen bestaande en diep gevoelde behoefte. Zij vervangt het recht van den sterkste door het recht der verdienste. Zij handelt zonder aanzien maar met doorzien des persoons. Zij behandelt de menschen overeenkomstig het eenige, waarvoor zij aansprakelijk zijn: hun nen wil. De Romeinen noemden recht vaardigheid den wil om aan iedereen zijn recht te geven die definitie is nu nog goed, mits men onder recht" versla verdiende loon." Iedereen te geven wat hij verdient en in den uitersten nood wat hij be hoeft, dat is rechtvaardigheid. Niet alleen de staten maar ook de menschen moeten rechtvaardig zijn. Iedereen wil gaarne rechtvaardig behandeld worden maar velen denken er niet aan, dat zij anderen rechtvaardig behandelen moeten. Klaag niet te veel over onrecht vaardigheid, maar wees rechtvaardig Zaai het zaad der rechtvaardigheid mede uitl Hoe grooter het graanveld der rechtvaardigheid, des te meer zal het onkruid der onrechtvaardigheid verdwijnen. De rechtvaardigheid is o zoo dun gezaaid: juist daarom moeten wij helpen ze te zaaien De rechtvaardigheid staat hooger dan de rechtswetenschap. Zij is de bron, waaruit die wetenschap voortvloeit, Doen wat recht is staat hooger dan weten wat recht is. Om die reden moet de praktijk des levens geleid worden door de rechtvaardigheid. Meestal beoordeelt en behandelt men de men 8chen bij hun leven naar hun uiterlijk door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAG: Ik heb 13 kippen en 1 haan W. L broed 1927. Deze hebben vanaf 1 Januari 1928 tot heden (26 Dec) gelegd iets over de 1700 eieren, a. Is die hoeveelheid voldoende of zeer goed? 8 Morgens geef ik ochtendvcer met oud brood eenigszins vochtig aange maakt, des avonds gemengd voer en op de dag groenvoer. Bij goed weer loop8n zij op de binnenplaats los en kunnen nog veel vinden. Da loop is overdekt en droog. b. Is die voederwijze goed? Het hok is van steen (vroeger paarden stal), met boven de deur een glazen tuimelraam. De zitstokker rond en 50 c.M. boven den grond. Hieronder is de vloer van cement, die iederen morgen wordt schoon gemaakt en van droog zand voorzien, c. Is de huisvesting zoo ied? uit Venlo. ANTWOORD a. Het zijn overjarige dieren geweest in 1928 Hadden ze vóór Nieuwjaar 1927 ook nog gelegd? Ik bedoel nè den eersten rui? Zoo ja, dan geeft 1700 niet het juiste totaalcijfer weer. Het is nu ruim 130 per kip en per jaar, natuurlijk allemaal zwaardere eieren dan in het eerste legjaar Dat moet men niet vergeten. Uw vraag sub a. kan ik moeilijk beantwoorden, omdat ik niet weet, hoeveel er gelegd is voor Nieuwjaar. Thans kan ik alleen zeggen, dat de leg nó Nieuwjaar voor overjarige dieren niet slecht geweest is, ook niet schitterend. Mijn taxatie kan ik nog 't best uitdrukken met: 't kèn nog all b. U geeft'8 morgens ochtendvoer met oud brood, rullig aangemaakt. Door de toevoeging van brood is het eiwitgehalte van het meeldagrantsoen gedaald Mij dunkt, dat u méér eieren gekregen zou hebben, als u dat brood er tusschen uit gelaten hadt Men versta mij Diet verkeerd, want brood is een goed bestanddeel van ochtendvoer, daarom zit er in het Stans (ochtendvoer van den N G B en den L. L T. B. ook brood, maar dit is er niet ondergemengd, nadat het ochtend voer reeds klaar was, doch het maakt er een bestanddeel van uit. Bij u is het een schepje er boven op, waardoor de verhouding, als die eerst goed was, verbroken is. Overigens is de voedermethode wel goed. Hebt u er geen kippen bij gehad, die vanwege het brood te vet werden en windeieren legden? De omstandigheid, dat u niet de hoe veelheid toegevoegd brood opgeeft, maakt mij de beantwoording der vraag sub b nog lastiger. c. Een oude paardenstal kan dèn alleen goed zijn voor kippenverblijf, als er veel meer licht in komt, dan gewoonlijk bij een paardenstal het geval is. Voor 13 14 dieren zal een paarden stal ook licht te groot zijn en daardoor in den winter te koud. Raapte u vóór Maart wel veel eieren '8 Zomers en in de Lente heeft de huisvesting niet dien invloed van 's Winters op den leg. Daar u in uw brief schrijft: »boven de deur is een glazen tuimelraam" veronderstel ik, dat er veel te weinig licht in valt. Of Dat u onder bovengenoemde omstan digheden nog ruim 130 eieren van iedere overjarige kip mocht rapen nó nieuwjaar zal mogelijk moeten toege schreven worden aan de propere behandeling: iederen morgen toch wordt de vloer schoongemaakt en van droog zand voorzien. Vaak reinigen, dat is je ware! Vooral als er nog al wat kippen bij mekaar zitten en het regenachtig óf mistig weer is. Hebt u de dieren nu nog? Ik had er liefst niet meer mee den 3eu leg ingegaan. Kunstmoeder. VRAAG: Daar ik 125 eendaags- Redkuikens besteld heb, te leveren in de week van 1723 Maart zou ik gaarne van u in Peel en Maas vernemen, welke kun8lmoeder aan te bevelen is, eene metalen caroussel of een kachelkunst moeder. Ik moet toch nog bestellen. Voor de opfok heb ik een goed hok beschikbaar van 3 60 bij 4 75 M uit Venray. ANTWOORD: Alishetgetal kuikens niet groot, toch zou ik voor me zelf eene kachelkunstmoeder prefereeren boven eene metalen carousselkunst- moeder, voorèl met het oog op den vroegen tijd. Het kan dan nog weken aan een stuk koud wezen en dèn is het soms lastig de carousselkunslmoeder op temperatuur te houden. Uw hok is daar ook groot genoeg voor. Met een beetje zorg en moeite zal eene caroussel de kuikens öök wel groot krijgen, maar eene kachelkunst moeder zal dat toch makkelijker kunnen doen. En zöö duur zijn deze tegenwoordig toch ook niet meer. Je bent met 'n kachelkunstmoeder ook gered, als u later eens 2 300 kuikens tegelijk wilt opfokken. Zalig Nieuwjaar! Onze geachte lezeressen en lezers wenschen we bij de intrede van het Nieuwe Jaar in alle opzichten veel voorspoed toe, zoowel in stoffelijke als in geestelijke zaken. Mogen allen onder Gods onmisbaren zegen een gelukkig jaar beleven! Groeie en bloeie ook Peel en Maas 1 en na hunnen dood naar hun innerlijk hebt u dit alleen gemeld met het oog men moet ook hen bij hun leven naar I op de ventilatie? Op Oudejaarsavond vergaderden de leden der R. K. Kiesvereenigiag te Leunen in het Patronaatsgebouw aldaar. De Voorzitter, de heer Asselberghs, opende de vergadering met den Chris telijken groet en verwelkomde de talrijke aanwezigen, «'ooral den Zeer Eerw. Heer Rector Goossens en den Weleerw. Spreker van dezen avond, Pater Arsenius O. C In zijn openingswoord wees de Voorzitter er op, dat Leunen het zeer op prijs stelde, dat Pater Arsenius in eene week tweemaal een spreekbeurt vervulde en hij twijfelt er dan ook niet aan of het gevoelen der aanwezigen zal bewaarheid worden, dat Pater Arsenius door zijn welsprekend woord een drooge stof ais de politiek mtres sant zal weten te maken. Hierna verkreeg de Weleerw. Pater Arsenius het woord en op de hem eigen met aardige woordspelingen doorspekte spreekwijze wist de Eerw. Spreker de aanwezigen op te wekken tot daadwerkelijke belangstelling in de aangevangen drukte der verkiezingen, waarin de Katholieken de plicht hebben de zaak van God te verdedigen en de Katholieke beginselen in het Staat kundig leven te brengen. Het voorstel van dön ZeerEerw. Heer Rector Goossens werd door het Bestuur overgenomen en met algemeene stem men bekrachtigd om de contributie minstens te verdubbelen, nadat Weth, Houben had aangetoond, dat de voor naamste struikelblok tot verwezelijking der door Pater Arsenius geschilderde idealen steeds iseen permanent geld gebrek, terwijl er zooveel nnodig is tot bestrijding van kosten van drukwerken, propaganda en ontwikkelingsavonden Na de rondvraag sloot de Voorzitter deze vergadering met den gewonen groet onder dank aan den Eerw. Spr. voor zijn schoone rede en aan de aan wezigen voor het genomen schoone besluit, waardoor het Bestuur in staat wordt gesteld flink uit te komen in den verkiezingsstrijd. Leunen geeft een mooi voorbeeld aan de andere R. K Kiesvereenigingen. van den yan 20 Dec. 1928. Tegenwoordig alle leden met uitzon dering van den heer Geurls, met ken nisgeving van ongesteldheid. Voorzitter Rieter, secretaris Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met christelijken groet, waarna de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voorleest, welke onver anderd worden vastgesteld. 1. Nota van aanmerkingen gemeen terekening 1927. Door den secretaris wordt de nota van aanmerkingen van Ged. Staten, gevallen op de gemeenterekening 1927 voorgelezen. Vervolgens leest de secr. de ontwerp-nota van antwoord aan Ged. Slaten voor. Daar de aanmerkin gen alle van administraiieven aard zijn, wordt dit antwoord aan Ged. Staten met algemeene stemmen goed gekeurd. 2 Verkoop weg onder Holthees. De Voorzitter zegt, dat de Kinderen Zegers uit Holthees voor enkele dagen terug aanvraag hebben gedaan om van de gemeente een strookje grond te koopen, wat vele jaren geleden een weg moet geweest zijn, doch deze is sedert menschenheugenis niet meer zoodanig gebruikt en komt ook niet voor op den legger. Op voorstel van den Voorzitter gaat de Raad in geheime vergadering over ter bespreking dezer aangelegenheid. Na heropening wordt met algemeene stemmen bedoeld strookje grond, ter grootte van circa 4,5 aren aan de Kind. Zegers onderhands te verkoopen voor de som van f 90 3 Verpachting 1 halve H.A. grond. De Voorzitter zegt dat onder Maas hees in de Vennen een strook bosch afgekapt ter grootte van ongeveer 42 Aren. Spreker Z8gt, dat deze grond zoo gauw mogelijk moet worden ver pacht. Hij vraagt hieromtrent het gevoelen van den Raad. Na eenige bespreking wordt mei algemeene stemmen besloten genoem den grond publiek te verpachten voor den tijd van 16 jaren en tot 1930 dus een jaar vrijdom van pacht te geven. Verder onder de algemeen gestelde voorwaarden. 4 Overdracht Bijzondere School Overloon. De Voorzitter zegt, dat de bijzondere meisjesschool te Overloon aan hel R K. Kerkbestuur in eigendom moet worden overgedragen. Daar een lokaal dier school vroeger was bestemd voor het openbaar lager onderwijs, dient dit lokaal, alvorens het in eigendom wordt overgedragen, aan den publieken dienst onttrokken te worden. De Secretaris leest het door B. en W. ontworpen besluit voor. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten Tot onttrekking aan den publieken dienst van één lokaal der openbare school, tot overdracht in eigendom van de bijzondere lagere schooi aan het R K. Kerkbestuur van den H. Theobal- dus te Overloon met ingang van 1 Januari 1929, tot vaststelling van de waarborgsom 15 pCt. van f 9020, zijnde de geschatte waarde van het gebouw met inbegrip van eerste in richting, welk bedrag voor 1 Januari 1929 door het Schoolbestuur in de gemeentekas moet zijn gestort. 5 Wijziging begrootirg 1928. Door den Secretaris wordt bet ontwerp besluit tot enkele kleine wijzigingen in de gemeentebegrooting voor 1928 voor gelezen en toegelieht. Wordt goedge keurd. 7. Ingekomen stukken. a. Mededeeling word* gedaan dat de begrooting voor 1930 door Gedeputeerde Staten zonder aanmerkingen is goed gekeurd. b. Een besluit van Ged. Sisten, waarbij machtiging wordt verleen! tot het maken van twee uitwegen en het daarvoor dempen van een ge bermsloot langs den provincialen weg Oploo—Overloon voor kennisgeving, c. Een verzoek van den schoorsteen veger te Venray om een toelage uit de gemeentekas De Voorzitter zegt, dat door de meeste gemeenten hier in de buurt,, naar hij meent een kleine toelage aan hem wordt gegeven en is van oordeel dat die hier ook wel op zijn plaats is Daar hij echter niet weet hoe groot die toelage in andere gemeenten ist stelt hij voor eerst te hooren hoeveel bedoelde persoon elders krijgt om dan later een besluit te nemen. Wordt goedgevonden. d. Voor kennisgeving wordt aange nomen sen verzoek van de Kon. Ned. Poliliehondvereeniging om subsidie. e. Voorlezing wordt gedaan van een verzoek van het Gemeentebestuur van Ysselmonde om adhaesi8 te beluigen aan een adres van den Raad dier gemeente aan den Minister betreffende toepassing van art. 122a der Gemeente wet. Wordt voor kennisgeving aange nomen, omreden het voor deze gemeente niet van belang is, f. Een verzoek van de Vereen, van Ned. Gemeenten om toe te treden als lid. De Voorzitter meent wel dat het in het belang der gemeente is om toe te treden Hij meent ook dat alle gemeen ten in het Land van Cuyk lid zijn. Na eenige bespreking wordt achter dit punt nogmaals aangehouden. Rondvraag. De Voorzitter zegt, dal het>olgend jaar (1930) de pacht ten einde loopt van de gemeenteboerderij in huur bij Huys- mans in het Overloonsche Vlak, zoodat deze weer opnieuw moet worden ver pacht. Huysmans heeft er om gevraagd om weer te mogen inpachten. De Raad gaat op voorstel van den Voorzitter in geheime zitting over. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten de gemeenteboerderij aan Huysmans wederom voor 6 jaren onderhands te verpachten voor den prijs van f 53. per H A. en per jaar. De Raad vond een bedrag van f 53. per H A. voldoende, omreden ook andere gemeenteboerderijen daar in de buurt voor dien prijs zijn verpscht In verband hiermede wordt ook de huur van de boerderij in pacht bij Peeters van f 55.gebracht op f 53 per H A. en per jaar, ingaande het huurjaar 1928/1929. Niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Wanneer Gij hijgt bij de geringste inspanning of als Gij iederen licha- melijken arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm in vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbenauwdheid. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikkelijke be nauwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan te versterken met uit zuivere plantensappen bereide AÈfKFQ'S Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4J50 VENRAY, 5 Januari 1929. Aangifte voor den dienstplicht. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat in Januari de aangifte moet plaats hebben voor den dienstplicht van de mannelijke personen geboren in 1910 Speciaal zal hiervoor zitting worden gehouden ten gemeentehuize op Maan dag 14 Januari a.s. tusschen 9 en 12 uur en 2 en 4 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, in verband met de gewijzigde dienstplichtwet, vrijstelling van dei dienst wegens broederdienst enz. nu reeds moet aangevraagd worden Nadere inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Venray 31 December 1928. De Burgemeester voornenr-d, O. VAN DE LOO. Naar wij vernemen verschijnt op 12 en 13 Jan. a.s. de tooneelclub der R K. Werkliedenvereniging wederom in de zaal Wilhelmina ten looheele. Als wij nagaan wat een roem deze vereeniging jaarlijks mocht oogsten, dan kunnen wij gerust zeggen dat voor het publiek van Venray^en omstreken wederom een paar genoeglijke avonden aanstaande zijn. Kwam deze vereeniging steeds met een prachtig drama voor den dag, thans zier* wij op hun programma weer iets dergelijks n.l.Priestereed of martelaar der Plicht". Ook heeft deze vereeniging gezorgd voor de lachspieren, n.l. door het op voeren van het Blijspel »Hetis vandaag de eerste." Verder nog de medewerking van den Heer M. Poels, die op deze avonden zijn piston-solo ten gehocre zal brengen, waai mede hij te Rotterdam een le prijs behaalde in de afd. Uitmunt

Peel en Maas | 1929 | | pagina 1