Tweed© Blad van „PEEL EN MAAS" MurÊMÈ£Ém de HOE Dwars door Canada WINTERHANDEN Het jaar 1928. FEUILLETON De Jodenknaap van Praag. Toch wijkt AKKER ABDU5IR00P Voorde Borst ZATERDAG 29 DECEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 52 ïi. Het Rotsgebergte. Jasper, 26 October 1928. Heel vroeg in den morgen al had ik mij door den gedienstigen negerportier laten wekken om tijdig van uit den observatiewagen van onzen trein van den zonsopgang in de bergen te kunnen genieten. De bergen 1 Als Canada specimen van iets bezit, dan heeft het dat altijd in overtreffende trap. Weiden als onaf zienbare vlakten, bosschen uitgestrekt als provincies, meren als binnenzeeën en bergen zooals maar weinige landen ter wereld op kunnen bogen, in uitge strektheid, in hoogte en in grandeur. De Westrand van Alberta en heel de groote provincie British—Columbia is één ontzaglijk berglandschap, zich uitstrekkend naar het noorden tot de Noordpoolgebieden van Alaska, naar het zuiden zich voortzettend over de Vereenigde Staten tot langs heel de kust van den Stillen Oceaan, de brekings rand der verzonken landen van mil lioenen jaren her. De eerste oploop der bergen doet denken aan de Schotsche Hooglanden. Langzaam stijgt het landschap uit de parklanden van Alberta op, tot de hoogten van BritishColumbia, waar onze trein plotseling staat voor het eerste granieten bergmassief. De horizon was purperrood in al de beloften van den komenden dag, de staallijn der spoorbaan lag te schitteren als twee kleurige oranjelinten, neer* gelegd, oneindig klein nu tegen den hoogen bergwand, zoo nietig dat, bij een buiging van den weg, wij onze locomotief als een onooglijk stoofje haar lange sliert wagens door dit land der reuzen zien puffen. Steeds scherper worden de bochten, steeds hoogeren langer de bruggen en viaducten, wonderen van menschelijke ingenieurskunst, waardig te midden van de wonderen der natuur. De berg wanden die opklimmen als zware prehistorische mastodonten, met nog groene vegetatie aan den voet, met de donkere bruine mos soorten op da flanken en dan hooger het kale, grijze graniet en de met eeuwige sneeuw be dekte toppen. \an tijd tot tijd brak de zon door de voorbijvarende wolken en al de effen grauwheid van het kale graniet bloeit dan op in diep fluweelig brons. Jasper, het Nationale Park, temidden van de hoogste reuzen der Rockies, is een kleine gemeente, opgebouwd langs lijnen van artistieke smaak. Slechts één rood brikken hotel vloekt temidden van de geheel in stijl gehouden omge ving. Groote rotssteenen lijnen de wegen en paden af, al de huizen hebben hun mooie houten daken of de van zware houtblokken gemaakte gaanderijen en verandah's. Een paar mijl van het eigenlijke dorp ligt de Jasper Lodge, het hotel der Staatsspoorwegen, een verzameling gebouwen en clublokalen met afzonderlijke eigen woon bungalows geheel en al uit boomstammen opge trokken. Het is een waar millionairs eldorado, gelegen op een der schoonste plekken aan een diep groen meer, tegen den achtergrond van een feeëriek berglandschap. Jasper heeft tal van bezienswaardig heden. Een rondrit door de omgeving openbaart ware collectie's van al haar schoonheden in rivierravijnen en meren bergpassen en wijdsche panorama's Als zeer speciale locale attractie zijn er de wilde dieren welke hier beschermd worden door de wet Zeldzame herten geiten en andere bergbewonende beesten loopen er ongestoord rond, houden soms eigenwijs pedant het verkeer op om zich door de louristsn van zeer Historisch-Romantisch verhaal. Vrij naar het Duitsch door B. B. 12. Op zijn heftig kloppen opende de dienstmaagd, zooals hij wel verwacht had, het kleine schuifraampje naast de deur. Ach, lieve Greetje, zei de aarts schelm, dat tref ik, dat jij juist de deur komt open doen. Hier neem* deze genadepenning, het is een geschenk van den Capucijner Pater Sebaldus en is aan het heilig huisje van Loreto aangestreken. Van P8ter Sebaldus. riep het eenvoudige meisje uit, o dank je wel Zij boog haar hoofd en kuste vol eerbied de medaille. Ja zeker, van onzen goeden Pater Sebaldus en hij zendt je vele groeten. Maar doe nu als je blieft spoedig open zie je niet hoe ik mijn eigen warm geloopen heb en moet ik mij hier buiten in dien kouden ijzigen wind een kou op den hals halen? Ja, zie je, ik durf niet goed, ik mag eigenlijk niet open doen als de baas van het huis niei thuis is. Ach toe, Greefje lief, je kent mij toch wel, je weel toch wel, dat ik je geen kwaad zal doen, laat me even nabij te laten bewonderen. Het leukst zijn echter de beeren en volmaakt ongevaarlijk. Als ze plotseling een mensch ontmoeten zouden ze even hard zelf weghollen als de verschrikte twee voeter. Bruin is evenwel met een zoet lijntje wel tot een benadering der beschaving, in dit geval Uw auto, te verlokken Het koddigst zijn evenwel de jonge beertjes. Met de grootste aandacht volgen zij het bekende Engel sche balspel »Golf" en de golfer die het ongeluk heeft zijn bal wat ai te ver uil de richting te slaan, weet zeker dat het jonge beertje, dat al uren dien misslag heeft zitten afwachten, er me le aan den haal zal gaan. Zelf heb ik op een middag, naar een wegwijzer ijdende, twee jonge bser-schavuiten genoeglijk kluivende aan een gummi- 3al, daar boven in zien zitten. De Amerikanen pochen er op dat een der grootste natuurwonderen der wereld, de canon der Colorado rivier, binnen hun grondgebied ligt. Doch de c&non der Maligne rivier moge dan al verre van zoo groot zijn, in zijn overzichte lijkheid is het daardoor misschien wel het meest bezienswaardige type in dal soort. De canon, dat is de immens diepe ravijn welke de stormende bergstroom en haar vele watervallen door den loop van honderden eeuwen heen, in het harde graniet der bergwanden uitge slepen heeft. Die uitgraving door het water van een spleet, om zich den doorgang naar beneden te verschaffen, is gebeurd in de grilligste vormen. Een houten brug leidt over het diepste punt der Canadeesche Maligne-canon en om die brug te bereiken moet de toerist eenige voorzichtige toeren aan de hand van zijn gids verrichten om langs de gladde randen voort te klim men. Doch het gezicht vanaf die brug in de onpeilbare diepte van die kloof,, nog dieper schijnend door de nauwte er van en met den donder van het voortziedende water als het gesoem van een electrisch krachtstation er om heen, is een sensatie, welke bijkans als een practische demonstratie wordt van de ongetemde krachten der natuur haar dwingende werking in eeuwenloop. De hoogste berg der Rockies is door Jiet Canadeesche Gouvernement aan de nagedachtenis van een heldhaftige en edele vrouw uit den wereldoorlog ge wijd de Edith Cavell berg. Langzaam wentelt zich in gigantische wendingen een weg op naar den rand van zijn glet8cher, overal openen zich wonder bare panorama's, dan weer liggen de omringende bergen in een blauw licht- bed, of rooken de toppen der hoogste reuzen in pluimen van wolken en mist Met het beklimmen van den weg wordt de vegetatie schaarder en houdt tenslotte nagenoeg op als we den voet der gletscher rand naderen. Het is hier gaan sneeuwen en binnen een uur ligt het voeten hoog en heeft elke denne- of sparreboom een kap van sneeuw. We zitten midden in de sneeuw nu heel langzaam kruipt de 90 P K. Buick met de kettingen om de wielen slippen op deze duizelingwekkende ravijnwegen zou fataal zijn maar boven door de wonderlijke bekoring van dit doodstille Kerstmisland. Daar is de voet der gletscher. De kleine hut is reeds geheel ingesneeuwd en met touwen en een bergstok strompelen wij naar boven om van het mooiste uitzicht te genieten dat Jaspar on bieden kan. Het is moeilijk te bekennen wat grootscherde bergmeren, als diep juweelen van amethyst in de sobere randen van graniet gezet, zijn van een ontroerend klare schoonheid Doch nog schooner is de top van den Moun Edith Cavell zelf, kroonjuweel in een diadeem van optornende granieten heraelwachter8, schoonste en grootste van allen, met zijn door de middagzon overgoten sneeuwbedekten flank, als een eeuwige spiegel de oneindigheid der wereld voorgehouden. uitrusten, want ik heb nog een kleine boodschap van Pater Sebaldus ook voor je. Nu, omdat gij het zijt en van Pater Sebaldus komt en omdat gij mij zoo'n mooie genadepenning en de groeten van hem gebracht hebt, zal ik je maar niet in die grimmige kou laten staan. Kom dan maar gauw naar binnen en warm je maar even in de keuken en de domme Greta maakte de deur voor hem open.... Toen vroeg zij en hoe gaat het met onzen goeden Pater Sebaldus? Komt hij hier nog eens in Praag preeken of blijft hij daar eeuwig bij die boeren in Zalow? Dit wilde ik je juist komen zeg gen, op het oogenblik is hij hier in Praag; hij heeft echter slechts een uurtje de tijd, loog de gemeene schurk Nu zou hij zoo graag den kleinen Abel even zien en spreken, maar het is hem gladweg onmogelijk om zelf hierheen te komen. Daarom heeft hij mij hierheen gestuurd om te vragen of de kleine knaap even mee mocht komen naar het klooster. Als hij het verzocht, zouden ze het niet weigeren zeide hij. Je begrijpt dus, hoe ik ge loopen heb Wat Wil Pater Sebaldus dat de knaap even naar hsm toekomt? Maar, dat gaat niet, dat mag ik nooit toelaten. Zoolang de baas niet thuis is, mag er volstrekt niemand over den drempel. Gij moet in 's hemelsnaam maar wachten, totdat de baas en zijn vrouw weer terug zijn van de kerk, Daar is niets aan te doen. Eerderr mag en voetengebruik lagHtBdn UidiinliagM. Een zegen voor de mensehlieid. Iedere lijder aan verzwakte nieren die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid Ook gij kunt daarvan profiteeren Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert 1 Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis sen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nier werking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aange taste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheela gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noen bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schade lijke be8tanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 39 Door H. Henrar, Leeraar M. O Utrecht Voor den geschiedschrijver is wel een mooie taak weggelegd Hij kan zijn de gids, die ons iaat zien de menschheid in hare ontwikkeling, die ons toont hoe de menschheid geworden is in millioener. jaren en de taak, die ieder geslacht zich gesteld heeft Hij kan vertellen van de moeilijkheden die vorige geslachten ontmoetten, van de richting, die zij vonden en ons daarom groote diensten bewijzen bij den opbouw van ons eigen leven. »Regner, c'est prévoir", regeeren is vooruitzien. Maar hoe wil men voor uitzien, wanneer men geen zuiver beeld heeft van het beslaande? En hoe kan men een zuiver beeld krijgen van het bestaande, wanneer men onkundig is van het verleden In 'l verleden ligt het heden In 't nu wat worden zal. »L'histoire se repète", de geschiedenis herhaalt zich. Maar dan kan kennis der geschiedenis ons ook geven, om eens woorden te gebruiken van sen groote Nederlandsche dichteres, »zeker heden in deez' wat'rer oneindigheden.' Wachter, wat is er van den nacht Er is niets nieuws onder de zon 1 ik hem niet laten gaan. Ach, goede, lieve Greetje, de baas is zeker de heilige diensten bijwonen in de kerk en die zullen voor elf uur toch nog niet afgeloopen zijn. Nu moet jo weton, dat Pater Sebaldus om 10 uur al weer weg moet en dan breng ik den knaap weer direct terug. Wat zou die hoogeerwaarde pater Sebaldus niet van je denken, als ik zonder den knaap bij hem moest terugkeeren. Ja, wat zou hij van mij denken riep Greetje uit. Ja, groote goedheid, wat zal hij van mij denken. Ach, dat juist ik nu altijd van die nare dingen moet beleven Maar ik mag en durf het niet toelaten. Nu, ge moet het zelf weten, maar als ge het niet toelaat, dan zal hij van je denken, dat ge hem of mij, zijn bode, niet vertrouwd hebt. Wees toch verstandig, Greetje, de knaap is immers in goede handen. Wij kennen elkaar toch al zoo lang. Ja, dat is wel waar, het kind zou wel in goede handen zijn, zei 't meisje maar het gaat niet. Als de baas of zijn vrouw er ooit achter komen, zetten ze mij op staanden voet de deur uit. Ach, Greetje, wat ben je toch bang. De baas zal er immers heelemaal niets van merken. Het is nu half negen en voor elf uur of half twaalf is de baas met zijn vrouw toch zeker nog terug. Ik heb je immers gezegd, dat de Pater om 10 uur weer weg moet en dat ik de knaap dan aanstonds wederom hier breng. Op zijn laatst ben ik dus om half elf weer hier met den knaap. Toe toch, lieve beste Greet- Hoe zou een Treub in 1914 de ge" volgen voor ons lajid van den wereld" oorlog ook maar bij benadering hebben kunnen overzien, een lijn in zijne politiek hebben weten te leggen, wan neer hem de gevolgen van vroegere oorlogen onbekend waren geweest? Het is wel een goede gewoonte af en toe eens achterom te kijken Voor de Nederlandsche parlementaire geschiedenis is het jaar 1928 al van bijzonder weinig belang geweest. De verrichte positieve arbeid door Kabinet en Kamer al zeer gering. Wat kon men ook anders verwach ten van een Kabinet, dat aldus de heer Heemskerk in slede van een Kabinet een verzameling van Ministers moet worden genoemd en van een parlement, dat evenmin eenige richting van activiteit wist aan te geven Is het wonder, dat Dr. de Visser onlangs zoo'n lange lijst van wetsontwerpen kon geven, die ingetrokken, verworpen of niet afgedaan werden Reikhalzend zien de politieke partijen uit naar de verkiezingen van 1929 in de hoop dan tot vorming van een parlementair Kabinet te kunnen over gaan. Maar het is m i. aan gerechten twijfel onderhevig, of stel als, dat gevolg van deze verkiezingen de partijgroepeeringen van dien aard worden dat tot vorming van een parle mentair Kabinet, een Kabinet dus, dat een meerderheid in de 2e Kamer achter zich heeft, kan worden overgegaan het is m.i. aan grooten twijfel onder hevig of een dusdanig Kabinet wel tot grooten principieelen arbeid in staat zal zijn. De door den oorlog veroorzaakte desorganisatie zijn wij langzaam aan te boven gekomen, er is een nieuwe basis gevonden voor verdere ontwikke ling en men tracht zich op grondslag van dezen nieuwen basis zooveel mogelijk te versterken. Voor nieuwe principes is de tijd al bijzonder ongun stig de mentaliteit der verschillende partijen is er ook allerminst naar zich aan experimenten over te geven. Er heerscht stilte en het is allerminst genomen zéér waarschijnlijk, dat het event, parlementaire Kabinet deze stilte zal willen en kunnen verbreken. De goedkeuring van de begrooting van Curasao ondervond eenige moei lijkheden. Er was veel criliek op hst beheer van den Gouverneur, evenals trouwens op de leiding van de afdeeling West-Indië van het Departement van koloniën. De moeilijkheden, die men ondervindt bij de uitbreiding der arbeidsgelegenheid, de bestrijding der werkeloosheid door het intensiever exploiteerer van den West Indischen bodem slaan hiermede in verband. Tenslotte werd de begrooting goed gekeurd op de stemmen der socialisten na, die zich niet bij 'sMinisters stand punt in zake militaire politie wilden neerleggen. Maar deze goedkeuring werdslechts verkregen nadat de Minister vooraf aan den Katholieken afgevaar digdev.Vuuren finantiëelegelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs had toegezegd. Het amendement Droogleever Fortuyn op de Radiowet verzette zich tegen het heffen van belasting van luistervinken, welke belastinggelddn dan over de verschillende omroepsorganisaties zou den worden verdeeld. Het heffen van belasting van Neder landers in den vreemde van belas ting-zigeuners werd afgekeurd. Het oude thema vrijhandel of protectie in alle landen aan de orde kwam ook in het Nederlandsche par lement weer ter sprake. Nederland heeft zich daarbij onomwonden op het standpunt van den vrijhandel gesteld. In de wet tegen besmettelijke ziekten zijn thans bepalingen opgenomen, op grond waarvan men vrijstelling van vaccinatieplicht wegens gewetensbe zwaren kan verkrijgen. De overgroote meerderheid der Kamer 791-8 wenschte den heer Kleerekooper niet te volgen in zijn actie lol afschaffing van de doodstraf in Indië. Te memo- reeren valt het bezoek van den Engel- schen Minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Austen Chamberlain, aan ons landen België, welk bezoek zondsr twijfel in verband zal hebben gestaan met het bekende Nederlandsche Bel gische verdrag, dat waarschijnlijk binnen zeer korten tijd weer aan de orde zal zijn. Mr. Sannesplaatste het staatspensioen voor ouden van dagen weer eens op den voorgrond. Niet slechts de geheele rechterzijde, die in beginsel van koste- looze ouderdomsrente niets wil weten, ook de liberalen, welke in theorie voor dat beginsel veel voelen, brachten hun slem tegen de motis uit, aangezien zij in de gegeven omstandigheden haar uitvoering reeds op grond van finantiëele bezwaren onmogelijk achtten. Men kent de interpellatie Ketelaar inzake het Ootmaraumscheraadsbesluit om, zonder dat de noodzaak aanwezig was, op kosten der gemeenschap een nieuw schoolgebouw te doen verrijzen. Minister Lambooy kwam met een ontwerp wijziging der Dienstplichtwet en had al bijzonder weinig succes. Zijn voorstel om voor voorgeoefendheid in plaats van 4 maanden slechts 3 maan den in mindering te brengen van den diensttijd, werd afgewezen. Een zeer scherpe oppositie was tegen het ont worpen stelsel van de vrijwilligers, die toegelaten moesten worden binnen het contingent van 19500 man, waarin een niet gewenscht fascistisch element werd gezien. En de poging, van den Minister om eventueele verlenging van den diensttijd der zeemilitie in de tropen mogelijk te maken werd met algemeene stemmen verworpen. Wordt vervolgd. je, haal dien jongen maar en gun dien ouden Pater Sebaldus tenminste van daag even het plezier om den kleinen Abel te zien en een oogenblik met hem te spreken. Hij had zoo graag morgen bij de doopplechtigheid Van het kind tegenwoordig geweest, maar hij kan morgen onmogelijk. Ja, als ik maar zeker wist, dat ge met het kind hier terug waart, voordat de baas thuiskomt.... Ik wil je niet meer onder de oogen komen als ik ook maar een minuut te laat hier ben. En zal de knaap zelf' het niet verraden Mijn hand erop, ik zal zorgen, dat de knaap er geen woord over rept. In Gods naam dan maar, zei het meisje, op jouw geweten en verantwoor ding. En.... zoo riep die eenvoudige gans den kleinen Abel en zeide hem, dat hij terstond met Rose even naar het Capucijner-klooster mocht gaan. Pater Sebaldus, zeide zij, slaat daar op je te wachien en zou je zoo graag nog even spreken voor je morgen plechtig gedoopt wordt. Maar spoedig terugkomen, hoor! Nauwelijks had dit onschuldig lammetje mijn naam gehoord en het plaatje gezien met de spreuk door mij eigenhandig geschreven of hij toonde zich vol vreugde en blijdschap bereid om met dien verscheurenden wolf mee te gaan. Fluks trok hij zijn jasje aan en ver liet aan de hand van dien anderen Judas Iscariot zijn veilige schuilplaats. En zoo werd de kleine Abel op hetzelfde Laat het nooit zoover komen, dat Gij aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- kigen hoest trachten te ontgaan doot minder diep adem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg iederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk met de verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekkigen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: f 1.50, f 2.75, f 450 °ogenblik, dat men in de kerk he t bitter lijden van onzen Heer Jezus Christus en het verraad van Judas door een kus plechtig herdacht, eveneens door een valschen vriend onder het huichelen van vriendschap terwille van het vervloektegeld verkochten verraden. Hierin was hij dus reeds gelijk gewor- den aan zijn goddelijken Meester. Onder het voorwendsel dat hij bij- zonder veel haast had, zocht die valsche judas de afgelegenste en nauwste straat jes en steegjes uit, totdat hij het onschuldig lam ten slotte bij het ver vallen huisje van het oude bedelwijf had gebracht. Ach, zeide hij toen, hier woont een arm, ziekelijk vrouwtje, die zuilen we even gauween klein aalmoesje gaan brengen. En zoo lokte hij het gewillig gehoorzamende kind in de val d.wz. in de donkere woning van dit leelijke bedelwijf.... Nauwelijks was hij echter binnen of hij wierp zich geheel onverwachts op den knaap, greep hem aan, wierp het kind op den grond en duwde het op het zelfde oogenblik een doek in den mond, zoodat het nauwelijks een half onderdrukte schreeuw kon uiten. Het oude wijf kwam aanstonds toegeloopen en met zijn tweeën overmeesterden zij den armen, kermenden knaap. Zij knevelden hem, bonden zijn handen en voeten vast en wierpen hem toen in een donker keldergat. Daar lieten zij het arme kind hulpeloos liggen en zooals die oude vrouw later zelf heeft verteld, begonnen zij het toen op een afschuwe lijke wijze te bespotten. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5