iPUROL KLEINE WONDJES Uit de Landbouwwereld. Een overval. Gemengde Berichten. Markl Een greep uit de Voedingsleer. De grootste voedingswaarde van alle stroo80orten heeft het stroo der peul vruchten, in de eerste plaats dat der linzen. Het onderscheidt zich door zijn hoog gehalte aan kalk en phosphor zuur, doch is veel moeilijker te ver teren dan graanstroo, en mag slechts aan mestvee en schapen gevoederd worden. Wat het graanstroo betreft, is het stroo der zomerhalmvruchten iachter en rijker aan voedingsstoffen dan dat van wintergraan. Vooral is dit het geval bij hayerstroo en gerste stroo, dat met klaver en gras is door wassen. Het laatste komt in hoedanig heid met middelmatig hooi bijna overeen. Van winterhalmslroo geeft men aan roggestroo dikwijls de voorkeur,omdat het gezonder is, en minder door zwam men aangetast; anders verdient het wintertarwestroo om de gemakkelijker verteerbaarheid en zachte hoedanigheid de voorkeur. Ook stroo van gierst is een best voederstroo. Maisstroo komt in samen stelling 't wintertarwestroo zeer nabij, en is in voedingswaarde en gemakke !ijk« verteerbaarheid daaraan gelijk Bij 'l voederen met stroo lette men er op, dat de bovenste deelen der halmen beter onvoedzamer zijn dan de onderste Heeft men daarom voldoende stroo, dan is 't niet kwaad, dit den dieren geheel te geven; dan zoeken ze 't bovenste (goede) deel zelf op, en laten hst minder voedzame deel liggen, wat dan als strooisel gebruikt kan worden. Moet men evenwel zuinig zijn met stroo, dan is 't natuurlijk beter, dit tot haksel te snijden, en wel niet te kort, dan kauwen de dieren het beter, en bevoch tigen het zooals 't behoort. Hel haksel moet voorrundvee45 en voor paarden ql naar de soort van stroo, I1/2 2i/* cM. lang zijn. Zemelen zijn een uitstekend kracht voeder, want ze bevatten minstens evenveel voedingstoffen als de korrels zelf, en ze worden door de dieren goed verteerd. Ze zijn meer eiwitrijk dan meel, en daarom als veevoeder boven meel te verkiezen, afgezien nog van het feit, dat ze goedkooper zijn. Wat de soorten van zemelen betreft, staan rogge en tarwezemelen in voedings waarde tamelijk gelijk; tarwezemelen zijn evenwel gemakkelijker te verteren en bekomen de dieren beter; rogge zemelen zijn wai scherper. Tarwezemelen geven een uitmuntend melkaanzettend voeder, en zijn dus vooral voor koeien aan te raden Daar ze eenigszins laxeerend zijn, komen ze vooral dan te stade, als het overige hoeder licht verstoppend werkt. Roggezemelen werken meer op vleeschaanzetting en vervoedert men bij voorkeur aan mestvee. Gerstezemelen zijn een goed, maar voor melkkoeien minder geschikt, voeder; men geeft ze bij voorkeur aan mestvarkens en wel met het oog op de scherpe haren (baarden). Rijstzemelen zijn van weinig waarde, omdat ze grootendeels uit de harde schillen van de rijst bestaan. Beschermt de Zangvogels. Over het lol van millioenen van zangvogels, die onafgebroken jaar op jaar uitkomen, hebben reeds vele natuurkundigen nagedacht Ü3 Fran- sche zoöloog René Martin deelde eenige door hem en zijn collega Xa ver Raspai. gedane, belangrijke waarnemingen meel Volgens Darwin komen van 20 jonge zangvogels ongeveer 17 nog in hetzelfde jaar om; waarin ze geboren worden, en slechts 2 ot 3 planten zich het volgende jaar voort. Deze hooge ver houding van 17 dooden op 20 geboorten schijnt niet overdreven, wanneer men de vele oorzaken van den dood der jonge vogels nagaat. Van al deze noemt Martin slechts één de verstoring der nesten door bepaalde diersoorten. De waarnemingen, door Raspail in een klein park gedaan, bewezen dat van 67 nesten 41 door katten, eekhoorntjes, muizen, eksters, enz. beroofd werden; één was zoowaar door een egel verstoord, een ander door een roofvogel meegenomen. De katten, dis gevaarlijke vijanden der vogel wereld, hadden er 15 leeggehaald, of schoon in het park de katten mee doogenloos verstoord werden. Nog zijn er andere dieren, dis, vol gens waarnemingen van Martin in Burry en Poitou gedaan, geduchte ver woestingen onder de zangvogels aan richten. Dat zijn de wezels, de ratten en de adders Meermalen nam Martin waar, hoe de adders de jonge vogels, den een na den ander, uit het nest haalden. Soms verrastte hij een wezel, die natuurlijk voor hem vluchtte, maar op die plaats lagen dan jongen of eieren van een nachtegaal of van een anderen zanger raast een vernield nest. Uit Martin's en Raspail's waarnemin gen blijkt, dat van 100 zangvogels, als merel, vink, nachtegaal, grasmusch, geelvink, enz65 tot 70 in de volgende orde gedood werden door katten 15, eksters enz. 5, eekhoorntjes 10, hazel muis en rat 10, slangen 8, wezpls 6, roofvogels 3, egels en andere dieren 1. Bij hooggeplaatste nesten verkregen natuurlijk eksters, roofvogels, enz. grooter aantal, bij laaggeplaatste wezels en slangen. Wil men de zangvogels lus zelf persoonlijk in plaats van den brief zou komen. Iedereen begrijpe echter mijn schrik toen ik des namid dags op goede Vrijdag onverwachts het volgend schrijven van Pater Gardiaan ontving". Wordt vervolgd, beschermen, dan moet men zonder genade katten, wezels, eksters, enz. vervolgen. Deze zijn nog meer dan de kinderen, de grootste nestverstoorders. Ook de koekoek bemachtigt voor zich eenige nesten ieder koekoekswijfje geeft aanleiding tot de vernietiging van 4 tot 5 nesten, om zijn eigen jongen groot te krijgen. Doch in verhouding is de koekoek weinig schadelijk, en moet hij beschermd worden, omdat hij met het oog op de rupsenverdelging hoogst nuttig is. Wenken en mededeelingen. Invoer van versch varkensvleesch is in Engeland sedert een paar jaar verboden, zoo ge weet. Wij exporleeren nu alleen gezouten vleesch (bacon). De Denen en anderen leveren echter een betere soort en maken een hoogeren prijs. De prijsnoleering b.v. van 5 October op de Londensche markt was: Denemarken met 6 sortimenten f 106,80 tot f 115,20 (per 100 Kg.), Ierland, 8 sortimenten f 115,20 tot f 120.en Nederland, met 7 sortimenten, f 100,80 tot f J 10,40. Er waren nog lager, maar ons land staat in den regel onder in de rij. De Denen zonden reeds vroeger meer bacon naar Engeland, ook wordt in D. naar verhouding minder bacon gebruikt, dus reeds daarom meer uitgevoerd Hier is de uitvoer in handen'van particuliere exporteurs, in D. voor meer dan 80 pCt. in die van coöp. exportslachterijen. Daar is een Com missie, die de behandeling nagaat in de coöp slachterijen, en tevens hoe het prodrukt zich in Engeland gedraagt. Daarover wordt rapport uitgebracht aan alle leden. Men beijvert zich in D om zooveel mogelijk een gelijkmatig, uniform produkt te leveren. De uitbe taling geschiedt naar kwaliteit: le, 2e en 3e, hier is die prikkel nietl Op Proefmesterijen mest men verschillende soorten varkens met hetzelfde rantsoen leert zoo de beste mestvarkens kennen. Resultaat van dat alles: 30, 40 lot 65 procent le kwaliteit bacon. Wij kunnen van de Denen nog heel wat leeren. Is U dit bekend? Evenals de banaan ziet men de ananas al meer en meer bij het dessert, doch weinigen zijn op de hoogte van de geschiedenis dezer fraaie vrucht. De ananas is afkomstig van tropisch Amerika, doch sinds lang verspreid over Azië en Afrika, terwijl ze in Engeland en ook hier te lande in serres wordt gekweekt. In den beginne heeft de plant veel vocht noodig, en als de bloemen verschijnen, veel warmte. In vrijen grond staande, dient men aanvankelijk de bodem rondom de jonge plantjj van onkruid te zuiveren, doch weldra ontwikkelen haar bladeren zich zoodanig, dat deze den groei van het onkruid belemmeren, en is het voldoende de aarde om de wortels van tijd tot tijd wat los te maken. Het volwassen boompje is 60 80 c.M hoog; het draagt slechts één vrucht' welker gewicht gemiddeld I1/2 2 Kilo's. Evenwel zijn de ananassen van Porto Rico, zijnde de meest vermaarde, bijna 4 Kilo's. B-r Ruwe Huid Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 cl. Bij Apoth. en Drogisfco 788-12 Militaire schets uit de Atjeh- pacificatie 1910 ter Westkust van Atjeh. Het was op een Zondag. De bezetting van het bivouak te Blang Pidië, vier groepen sterk, circa 100 man, was voor het grootste deel op meerdaagsche patrouille uit. E groep, aangevuld met eenige kwartier- zieke manschappen van de andere afdeelingen, was voor da bewaking van het bivouak en ter bescherming van de vrouwen en de kinderen der soldaten achtergebleven. De jeugdige comman dant van deze groep had zich bij voortduring er op toegelegd van zijn handvol Inlanders en Amboineezen een troep te maken, welke in het gevecht en op de patrouilles een vaste eenheid en een handelbaar wapen in zijn handen zou zijn. De groep had tot nu toe verschillende kleinere acties met succes gevoerd. Tegen 5 uur 's avonds kwam er in alle haast een Atjeher in het bivouak en wenschte den Commandant te spreken. De Atjeher, door één der wachthebbende soldaten naar de woning van den waarnemenden detachements commandant geleid, overhandigde deze een schrijven van Toekoe Din van Lams Inong, waarin aan den Comman dant te BI. Pidië werd medegedeeld, dat er een bende Gajoé's van 40 man onder bevel van den Toekaradja van Reröbö en van Toekaradja Tjoet Si Aman Rimani van Pasir in zijn gebied was neergestreken en van hem twee kojans (280 KG) rijst eischte, welke uiterlijk 10 uur 'savonds geleverd moesten zijn, anders zou hem het hoofd voo> de voeten worden gelegd. Toekoe Din, geen kans ziende in zoo korten tijd de gevraagde hoeveelheid rijst op te brengen, was door onderhandeling erin geslaagd tot den volgenden ochtend vijf uur van het bendehoofd uitstel te verkrijgen. Volgens hst bericht was de bende in het bezit van 14 geweren, allen afkomstig van de »kompenie". Hij vroeg nu aan den Commandant te BI. Pidië met 60 karabijnen te komen, teneinde de bende te verrassen en te vernietigen. Intusschen was er een tweede Atjeher gearriveerd, die langs een anderen weg dezefde boodschap moest overbrengen, voor het geval de eerste koerier zou worden opgevangen. In beide brieven vroeg Toekoe Din om spoedige hulp ter bevrijding uit zijn benarde positie. De waarnememde detachements com mandant liet thans den eenig aan wezenden groepscommandant waar schuwen ter bespreking van den toestand d.w.z. het aantal manschappen, dat uitgezonden zou kunnen worden. Door de wacht tot een minimum te beperken en alle valiede manschappen vrij te maken, kwam men tot een totaal van 16 man. De groepscommandant kreeg thans opdracht met deze 16 mannen er op uit te trekken met de navolgende in struclie »Zich naar Lama Inong te begeven, alwaar een vijandelijke bende zou komen rampassen plunderen). Bij Toekoe Din nadere inlichtingen in te winnen en zoo noodig assistentie ie verleenen en dan vijand te achtervol gen. Op 28 Februari bericht te zenden hoe door hem werd gehandeld." De opdracht was nogal eenvoudig. Ga erheen en handel naar omstandig heden en stuur dan een bericht. Een afschrift van den Maleischer. brief was bij de instructie gevoegd. Onderwijl gaf de groepscommandant aan zijn panglima prang, den Amboi neeschen sergeant, opdracht de groep met drie dagen vivres bij den man, onmiddellijk tot het uittrekken gereed, te doen aantreden. Zichzelf gereed makend voor het vertrek, overpeinsde hij de geheele situatie. Hij begon ermede zich te herinneren det Toekoe Din z g. in het zwarte boek je stond, d.i, dat hij voor heulende met den vijand, dus voor onbetrouwbaar werd aangezien. Verder zag hij in zijn verbeelding den colonneweg en de onmiddellijke omgeving daarvan. Al verscheiden keeren had hij dien colon neweg met zijn vele verrotte en inge storte bruggen en bruggetjes, met zijn alang-alangvelden en lage bosschen, afwisselend rechts en links van den weg, welke moeilijk begaanbaar en als geknipt voor een klewangaanval waren, gepasseerd en steeds erbij gedacht, dat het beter is in 's vrijands land geen weg te hebben, dan zulk een gevaar lijke. In elk gevalopletten was thans de leus. De patrouillecommandant W8S gereed Thans liet hij het fluitje hooren ten teeken dat er moest worden aangetreden. De verbandtrommel werd vlug nagezien en aangevuld, want de waarschijnlijk heid was groot, dat zij heden dienst zou moeten doen. Da dwangarbeiders meldden zich, die als dragers de patrouille zouden vergezellen. Hunne lasten werden gelijkelijk verdeeld, en nog even nagegaan, dat er niets over bodigs door deze mensehen werd mede genomen en dat al het noodige aan wezig was Daarna een korten blik op de patrouille, vooral op de karabijnen en in de patroon tasschen, zich overtuigd dat de magazijnen der karabijnen ge vuld en het aantal patronen volledig en deze roestvrij waren, een stoot op de fluit, een rechts uit de flank en voorwaarts ging de patrouille de poort uit, aan het hoofd de beide ovarbren gers van het bericht, gevolgd door twee soldaten, die geheim in 't bijzonder met hunne bewaking waren belast. Het plantsoen voor het bivak werd overgestoken en over een bomstam, welke als brug diende, balanceerendl trok de patrouille een diep ingesneden sloot over, gevormd door een vertakking van de Kroeëng Soesoeh (melkrivier, wegens haar melkwitte kleur bij hoog water) Nu bevond zich de patrouille op den colonneweg van BI. Pidië naar Babah Rot. Het gras was hoog opgeschoten, struiken en laag hout omzoomden den weg, nu en dan was er nog door de struiken heen een huisje zichtbaar; alleen twee evenwijdige voetpaden door het gras verrieden den weg Nog geen 100 Meter van het bivouak verwijderd of de patrouille bevond zich reeds in de wildernis. Zwijgend vervolgde zij haren weg even werd nog eens de stilte verbroken door het zachte fluiten van den patrouil lecommandant, gevolgd door het in de hoogte steken van twee vingers en het trekken van de klewang door de sol daten, die een even nummer hadden. Na ongeveer 10 minuten marcheerens kwam de patrouille aan de Kroeëng Soesoeh, welke rivier doorwaad moest worden. Het water stond vrij hoog. Even ging het oog van den patrouille- commandant onderzoekend langs den tegenoverliggenden oever en ook langs deze zijde der rivier. Kort klonk het bevel»Tot en met nos. 4 klewang opsteken, karabijn en bandoulière" en vier aan vier, elkander aan de gordelriemen vasthoudend, trok de eerste helft de rivier over. Aan gene zijde aangekomen, werden de karabijnen weder in den arm genomen en de tweede helft stak op dezelfde wijze over met de beide Atjehsche gidsen, die elk bij een drietal soldaten werden gevoegd en als stroombrekers moesten dienst doen, waardoor hen de gelegenheid vrijwel werd ontnomen eventueel te ontvluchten. Nadat de patrouille ver zameld was, werd de marsch voortge zet. Thans trokken de oneven nummers hunne klewangs. ,De meest hinderlijke kwaal voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen f 0.65 per flacon. Fosfte r*s Alom verkrijgbaai Toen de patrouille in 't meer gevaar lijke terrein kwam, werd halt gehouden De commandant liet den troep naar beide zijden buitenwaarts front maken Twee fuseliers met den korporaal ver wijderden zich met de twee gidsen eenigzins van den troep, om hen niet te laten hooren, wat de commandant te zeggen had en hen levens aan ban den te leggen, te binden met een touw dat elk der beide Aljehers onder de armen en om den nek werd geslsgen. Het einde van elk" der touwen werd door een der fuseliers in de hand ge nomen, teneinde bij poging tot vluchten of bij verraad, den z.g. maréchaussee* knoop aan te halen, zoodat dö keel van den aldus gebondene wordt dicht getrokken en deze vallen moet. Terwijl de korporaal en manschap pen onder 't gebruikelijke protest der beide Aljehers daarmede bezig waren, deelde de commandant in 't kort mede wat er aan de hand was. Met het oog op 't terrein en de onbetrouwbaarheid van den berichtgever, vreesde nij dat er een hinderlaag was gelegd. Hij waarschuwde om oogen en ooren goed den kost te geven. Daarna werden de Atjehers teruggebracht en deelde men hen mede, dat ze niets te vreezen had den, indien hun bericht op waarheid berustte. Het wae oen noodzakelijke maatregel hen te binden. Na dit korte oponthoud vervolgde de patrouille in de korte schemering haren weg in de spoedig invallende duisternis Het begon zacht te regenen. Steeds zwijgend vervolgde de patrouille haar pad langs zwaar begroeide wegen en hellingen, steeds trachtend zoo geluid loos mogelijk haren weg te vervolgen Nu worden er stemmen gehoord vooruit op den weg. Even halt houden luisteren. De stemmen komen dichter bij. Rechts en links in de greppels verdwijnen de soldaten; intusschen zijn alle klewangs getrokken, schieten is verboden. De stemmen zijn thans dicht bij; de commandant verkent Atjehers, twee man Alles blijft stil bij den troep De menschen passeeren al pralende. Niets gemerkt. Het fluitsignaal van den commandant weerklinkt niet, dus geen fuselier verroert zich. »Laat passeeren," denkt hij, »zij komen mij onverdacht voor, ofschoon zij onder gewone omstandigheden zouden zijn gearresteerd, daar zij zonder licht loopen na zonsondergang. Nu heb ik er meer last van dan hun overtreding waard is." Nog een poosje ligt de patrouille stil, daarna zet zij haren marsch voort, steeds op haar hoede, le'tend op elk geluid. Eindelijk, tegen 10 uur 's nachts, naderde de patrouille de rijstvelden om het dorp Lama Inong gelegen. Da maan was onderlus8chen opgekomen en gaf een flauw licht, daar de hemel bedekt bleef. Even werd aan weerszijden van den weg knielend halt gehouden. Zacht fluisterend vroeg de commandant aan één der Atjehers, waar zich de bende ophield Dat wisten zij niet, maar wel, dat zij in het dorp zelf niet legerden doch ongeveer een half uur gaans daarbuiten. Langzaam ging nu de patrouille in de greppels vooruit en trok zoo het dorp in, zooveel mogelijk zorg dragend niet te worden opgemerkt, totdat het huis van den Toekoe was bereikt. Na herhaaldelijk kloppen kwam deze naar buiten. Hij was blij toen hij den troep zag. De blijdschap was echter van korten duur. Want toen hij zag dat de commandant slechts over 16 karabijnen beschikte, in plaats van de gevraagde 60 karabijnen, zonk hem de moed in de schoenen en bekroop hem de vrees, dat, wanneer de bende niet totaal ver slagen en vernietigd werd, en daartoe bestond thans weinig kans, zijn hoofd als zoenoffer door de verraden bende zou worden geëischt. Na eenig heei en weer gepraat va'te hij weer moed en ging, vergezeld door Pang Geméto, een gewezen vijandelijk Gajoesch bendehoofd, dat toevallig door diezelfde groep eens hard was achter volgd en waarbij hij vier van zijn vo'gelingen had zien gevangen nemen, m8t de patrouille mede. Toen de patrouillecommandant en Pang Geméto elkander zagen en her^ kenden, ging wel bij beiden dezelfde gedachte door het hoofd: »Wij kennen elkander, vriendlief, wees op je hoede." De patrouille zette zich in beweging en na een klein uur te hebben gemar cheerd over een afstand van circa een half uur gaans, kwam zij in de nabij heid van een groote landang (droog rijstveld) midden in zwaar bosch ge legen. Volgens de mededeeling van Toekoe Din waren er slechts drie huizen op dien landang. In één of twee ervan moesten zich de bendeleden ophouden. Waar echter, wist hij niet le zeggen, en in welk huis Radja Pasir, het hoofd der bende, zich bevond was hem onbe kend. Ook omtrent de verdeeling der geweren waren geen inlichtingen te verkrijgen. Toen het bosch lichter werd hield de patrouille halt. Het diepste stilzwijgen werd bewaard. De patrouillecomman dant en twee zijner beste fuseliers ont- deden zich thans van hunne overtollige bewapening. Zij namen de klewang in de vuist, één patroonhouder in den zak en de geladen karabijn ir de linker hand en vergezeld door Pang Geméto, kropen zij alle vier den landang op' teneinde den stand van zaken zooveel mogelijk van nabij op te nemen. Slot volgt. Belastingbetaling op het postkantoor. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het postkantoor opengesteld voor de aanneming van betalingen van Grond belasting, Personeelebelastiner, Belas tingen naar Inkomen en Vermogen (Inkomsten- en Vermogensbelasting) en Dividend- en tantiemebelasiing. Het kantoor is voor den belastingdienst geopenden van 9 tot 12i/2 en van 14 tot 19 30. Op Zon- en algemeen erkende chris telijke feestdagen, alsmede op den Nieuwjaarsdag en op den verjaardag van H. M de Koningin is het kantoor voor dezen dienst gesloten Weg NijmegenMookVenlo. Voor vernieuwing en verbetering van den weg NijmegenMook—Venlo is voor het komende jaar op het wegen fonds f 40 000 uitgetrokken. Vertraagde fruitzendingen. Uil Venlo meldt men aan de N R Ct. Onder de hier gevestigde fruit- en groentenexporteurs heerscht ontstem ming over de vertraging in de goederen en extra treinen, waarmee van de Rotterdamsche fruitveiling en ook uit A'dam hier zendingen sinaasappelen en ander fruit en groenten worden aangebracht. De goederentrein, welke hier 's morgens ongeveer 8 uur uit Rotterdam moet aankomen, komt dik werf eerst om 10 of 11 uur aan die van A'dam, welke hier om 12 uur moet aankomen, komt vaak eerst om 2 of 3 uur. De Duitsche opkoopers slaan met hun auto's te wachten op lossing; na aankomst van een trein gaat veelal nog een uur heen, eer de spoorwagens gereed ter tossing staan. En de Duitsche grenskantoren sluiten om 5 uur, tenzij de invoerder wil betalen om alsnog te mogen declareeren voor invoer. Een razzia op wielrijders zonder plaatje. Rijksambtenaren hebben te Kerkrade in vereeniging met polilie-ag3nten en marechaussée's, jacht gemaakt op wiel rijders, wier rijwiel niet van een be lastingplaatje was voorzien. De buit liep naar de honderd. Alle in beslag genomen rijwielen werden naar het belastingkantoor gebracht, wijl er geen plaatje aan was bevestigd, evenals de rijwielen van hen, die het plaatje ir? den zak of om de hand droegen. Na betaling van een nog al uiteenloopende boete, konden de eigenaars hun rijwiel uitzoeken en weer meenemen. Met de noorderzon vertrokken. Een Duitscher, zekere N R in diens1 bij den slager J. Ploem te Urmood, is Maandag metde Noorderzon vertrokken. Een zoo goed als nieuwe fiets, en een bedrag van ongeveer 50 gulden heeft hij meegenomen. Instorting in de mergelgroeve te Maastricht. Zaterdagmorgen elf uur heeft aan de mergelgroeve bij St. Pietersberg te Maastricht een ernstige instorting plaats gehad. Verscheidene arbeiders werden door vallend gesteente bedolven. Onmiddellijk werd met hetopruimings werk begonnen. Alle arbeiders konden bevrijd worden, uitgezonderd de arbei der Kuijper, 49 jaar oud, vader van ach» kinderen, wonende te Maastricht. Na eenig en tijd werd hij dood onder de puinhoopen vandaan gehaald. Pliiimveetentoonstelling te Roermond. Onder groote belangstelling vond te Roermond de opening plaats van de tiende Intern. Midden Limburgsche Pluimveetentoonstelling, in totaal om vattende ruim 800 inzendingen, waar onder een afd. Pelsdieren. O.a. werden de volgende prijzen toe gekend Verg. zil. raed van den Min. van Binnenlandsche Zaken aan R. Magnee te Horn verg. zil. med. van den Commissaris der Koningin in Limburg aan J. Tobben te Roermond; zilveren eerebeker aan Et Vossen te Maastricht Henstra's wisselbeker voor het mooiste trio hoenders aan J. H. Rademakers te Maastricht. Wat de Pluimveeteelt beteekent. De buitenstaander die wellicht zelf nog een stelletje kippen houdt voor zijn genoegen en zijn versch eitje, kan soms met een smalend gebaar afgeven op de kippenboerlje8, die er een kippen fokkerij bij houden. Maar zij vergeten dat de kippenhouderij en daaruit vol gende eierproduclie een aanmerkelijk cijfer brengt op onze handelsbalans Naast den boteruitvoer, onze vee export, speelt de eierhandel eên belang rijke rol in onzen export naar het buitenland Millioenen gulden zijn daarmede ge moeid. Nu kunnen wij hier lang betoogen genezen door g0 mt< ,ge ine in i igin te enif BSC 00 )di >rd« *er< ft et over hel nui, grootte van den handel, eenige naamste Nederlai eierveilingen be lange omhaal vai Wij laten hieron h[i eens volgen de voornaamste eiei gedurende 1926 cijfers en wij nj0 dat deze cijfers hooger zijn. Aangevoerd eiermijn te Roer® jr€ eieren, te Arnhea 27.000 000, op de w 16.000 000, op de ÏL 25.000 000, op de 9 000 000, op de 14.000 000 en 7 000.000. Deze tonnen gouds. De afzetorganij vee staat noj eieren Maar op veiiing8gebii De pluimveel in het landbom Vleesc Te Alphen saj personen na 1 dat zij gekochll man M aldaar,! geneeskundige ingeroepen. vlee8chvergiftigi| onderzoek ingej In verband I vleeschvergiftigj politie pl m. vleesch in bj bacteriologisch I ingesteld, is vleesch besmel bacillen. De to( van het vleejl belerende. Aan| politie is het l van het gevaerl van goedgeloj dwijnen. De ovorvil De Centra!e| duclen te Aiml dagen een rijder werd gel king tegen eenf f 25. Het aantal 1 tias bedroeg L van het land. 1 Onder de gej enkelen, die verschillende der zuivelbereil Een 70-jJ Zaterdag a.8,|cori Klein en Theodlpend de Groen| de »Rotterd."f te herdenken,! lang in den een] Da bruidegom oud. VENLO. Oi ging van M 310.000 eieren. Groote eien Kleine eier Eendeneier Ganzeneier Kippeneieri ROERMONjjrmij van Maandag§1000 eieren. Groote eieri Kleine eieri Eendeneieri 114 9.8 81 BEI Burgemeest Venray brei algemeene ke 1. De ver£ van Burgei worden als rt voormiddags, 2 Het meester 19,; omstandighed van 10 tot li Vrijdags. 3. De Set te spreken voormiddag. 4. Da S< geopend iet voormiddags namiddags, 12 uur voori 5. Het Ontvanger is 1 met uitzonde der maand, dag en val Zaterdags voormiddag. 6. De get publiek te 9—12 uur gemeenlewt dienst het publiek gefl middags vaal 7 Het dienst is voor het eiken werkd half negen dags van twe Op markl opend van ht Het bureaif 19 Men ontl Burgemees tei] spreken is el] van den vier uur de gesloten zijf leen te >pend daj irmid liddag 12 uu •r he ig vai mtoo iel d >r he vooi rings >pen< inz. o] e vai lamid au ge slraa lat d. igs t< ntooi n m 'ubliel

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6