Tweed© Blad van nPEBL EM MAAS" ASTHMA Dwars door Canada Uw Haar Adverteert in dit blad ABDIJSIROOP FEUILLETON De Jodenknaap van Praag. Redden wat verloren is. In korte woorden. Erger dan ZATERDAG 15 DECEMBER 1928 Negeo en veertigste Jaargang No. 50 ID. De Homestead-Pioniers. Edmonton, 22 Oct. 1928. Nederland kan in Canada boogen opeen Consulaire Vertegenwoordiging welke wellicht ten'aanzien der nume rieke sterkte moeilijk overdadig kan genoemd worden, doch welke zeker om de persoonlijke kwaliteiten der vertegenwoordiger een uitstekende reputatie geniet. In Montreal ligt de leiding van onzen Canadeeschen dienst in handen van den eminenten Consul-Oeneraal Schuurman. De keuze dier residentie teekent in zekere mate, waar onze regeering voorshands nog het zwaarte punt onzer belangen in Canada ziet de bevordering der handelsrelaties, welke de laatste jaren geweldig zijn toegenomen. Terwijl Canada naar Holland voor 35 millioen Dollar exporteert (voor namelijk graan, doch ook nikkel, rubber-banden, landbou w-machines, gecondenseerde melk en dergelijke) importeer', ons land naar Canada voor nog maar 9 millioen, in wijde variatie, van touw en cacaoboter tol diamant en jenever, terwijl de wollen goede ren der Tilburgsche textiel-industrieën hier een steeds groeiend afzetgebied gaan vinden. Voor de emigratie is dan het Con sulaat Winnipeg van meer belang, daar immers begint de prairie en komen de duizenden tezamen die zich in de landbouw-provincies hun bestaan willen maken. Onze Consul in Winnipeg is de Heer Dr. van Riemsdijk, als Directeur eener groote hypotheekbank wel een bij uitstek ervaren zakenman. De consulaire ambtenaren bevorderen noch beletten emigratie, doch be- perken zich tot den overigens moei lijksten taak die te leiden voor zoover binnen hun vermogen ligt. Doch de uitkomende kolonisten vinden meerdere goede vrienden dan de consulaire ambtenaren alleen. Op vele plaatsen in Canada heb vooraanstaande Hollanders aangetrof fen, mannen van hoog karakter, groote ondervinding en geëerd aanzien, die de nieuwelingen helpen zooveel dat maar in hun vermogen is. Zoo is in Winnipeg de vertegen woordiger der Emigratie Centrale Holland gevestigd, die altijd geheel belangeloos ten dienste slaat voor een ieder die hulp of raad of bemid deling noodig heeft en zoo is de Heer De Clercq altijd bezig. Ook de Holiand Amerika Lijn heeft in Winnipeg haar eigen kantoor, waarvan de tegenwoordige directeur, de Heer van der Kamp een Hollandsch centrum heeft weten te scheppen in meer dan één opzicht en het groote voordeel dat er voor den Holland schen emigrant in zit om met den eigen nationale scheepvaart-lijn uit te gaan naar Canada is voor de hand liggend. Het moet een groot gerie wezen, vooral voor de gezinnen, om gedurende den langen zeereis de hulp en de assistentie te hebben van Hollandsch personeel, dat de emigree- rende huismoeder en haar kroost door al die kleine onwennigheden en moeilijkheden van het eigenaar dige bootleven heenloodst. Historisch-Romantisch verhaal. Vrij naar het Duitsch door B. B. 10 (Vervolg van den brief van den Jodenknaap aan Pater Sebaldua) »De laatste weken heb ik het gebrek aan uw troost zeer gevoeld. Gij moet namelijk weten, dat mijn vader alles in het werk stelt, om mij van besluit te doen veranderen.. Hij heeft den baas en zijn vrouw hier van het proselieten huis zelfs duizend goudguldens gebo den, indien zij mij aan hem uitleveren Maar die brave menschen hebben zich niet laten omkoopen. tEenmaal bedreigde hij mij zelfs, dat mijne moeder het zou moeten on gelden, indien ik niet met hem naar huis wilde terugkeeren. »U begrijpt, hoe bedroefd ik dikwijls ben, wanneer ik daar om denk, vooral 's avonds op mijn kamertje heb ik dikwijls geweend. Gelukkig komt die jongen Rose, die u naar mij toegestuurd hebt en die u dit briefje brengt, mij nog al eens troosten. Bijna eiken dag komt hij mij bezoeken en sterkt mij in mijn besluiten. Na u houd ik hem voor mijn beste vriend. Hij zal uw antwoord wel wederom naar mij willen brengen en ik hoop, dat u aanstaands Zaterdag Sterker nog dan deze argumenten moet voor de Holland Amerika Lijn het feit pleiten, dat, eenmaal in het hartje van Canada, men weer een eigen kantoor dier Lijn vindt met een Hollandschen directeur. Geen is beter geschikt en begrijpt spoediger de eigenaardigheden van elk nieuw geval dat hem voorgelegd wordt dan de Heer van der Kamp. Gedurende mijn lange reis in het Canadeesche Westen heb ik Winnipeg verschillende malen aan kunnen doen en het kantoor der Holland Amerika Lijn in de Main Street is een ware lichtbaken geworden voor tal van vaderlandsche immigranten die zich in dit groote land verloren voelden. Zoo is in Edmonton, de bloeiende hoofdstad der sterk vooruitgaande provincie Alberta, de Heer Kroon, Directeur der Holland—Canada Hypotheekbank, ontegenzeggelijk de leider en raadgever der Hollandsche kolonies, over heel de provincie ver spreid. Hoeveel duizenden deze er zijn zestier. jarig verblijf al niet geholpen heeft, is al een vaag cijfer voor hem zelf geworden en wat ik in den Heer Kroon het meest bewon derde is zijn altijd frisch enthousias me en medeleven met weer elk nieuw geval dat zijn aandacht vraagt. Alle teleurstellingen, soms zelf de bedriegerijen als dank voor zijn be langeloos werk ondervonden, hebben dit medeleven nog niet kunnen dooden. Met den Heer Kroon heb ik ver schillende malen rond kunnen rijden door de omstreken van Edmonton, waar men, overal verspreid, Hollan ders aantreft en uit zijn mond heb ik veel kunnen opteekenen, van groote aanvullende waarde bij wat ik zelf van het eerste pionierswerk heb kun nen zien, die zoogenaamde home steads. De Homestead, dat is de „Bush' van Canada, wat onze Indischgangers de rimboe zouden noemen. Heel Canada, voor zoover het nu in cul tuur gebracht is, heeft door die periode van homesteading heen moeten werken en voor al de nog in cultuur te brengen landstreken van het Noorden moet het ook weer de eerste stap zijn in de richting van welvaart en beschaving. Een homestead is een stuk maag delijk land van 160 acres, dat men kan koopen tegen den onmogelijk lagen prijs van 10 Dollar. Het ge heele land wordt tegen dien prijs het volmaakt eigendom van den pionier, mits hij voldoet aan minimum be palingen, tot het ook daadwerkelijk in cultuur brengen van een zeker gedeelte dier homestead en mits hij op het eind van dien tijd het Qana- deesch burgerschap wil aanvragen Begrijpelijkerwijze ligt de homestead nooit aan een spoorlijn. Pas als de omliggende landen in vruchtbare landerijen herschapen zijn, loont het de kosten van een spooraanleg. Voor hen die over het geheel niet over eenig geld beschikken kunnen is het opnemen van een homestead het zwaarste pionierswerk dat men zich denken kan. Doch gunstiger wordt het aspect voor hem die over een klein kapitaaltje kan beschikken om de eerste anderhalf jaar den oogst af te wachten, intusschen een paar paarden en wat vee kunnen koopen en materiaal voor het bouwen van een huis. Canada is bloeiend gewor den door deze homesteads en bijna alle vroegere homesteaders hebben tot een flink bestaan, velen zelfs welstand gebracht. Doch de jonge man die van Hol land uittrekt zonder eenig geld of goed, moet eerst op zijn homestead drie of vier jaar werken voor hij voldoende comfort kan verschaffen een vrouw en een huishouden kan zetten. Voor wie evenwel geld heeft om het uit te zingen, zich machines en vee en proviand aan te schaffen, krijgen er juist in de home steads wellicht de prachtigste kansen voor de toekomst. Het uiterst vrucht bare Peaceriver district in Noord-Al- berta is een voorbeeld van de guns tige mogelijkheden, welke juist weer pas aan de markt gekomen zijn,! Het is moeilijk aan te raden, wat men beter doet, met eenig geld een homestead te gaan beginnen, of een reeds gecultiveerde farm te huren. De agent der Canadeesche Staats spoorwegen zou zoo'n advies pas na zorgvuldige overweging van alle bijkomende omstandigheden kunnen geven, want elk geval moet uiteraajd op zich zelf beoordeeld worden. Op de huurfarm moet men zich zijn eigen huisraad, vee en machines medebrengen. In gevallen, waarin de eigenaar het zaaizaad en de helft van het dorschen betaalt, wordt de helft van den oogst als jaarlijksche huurprijs betaald voor minder gunstige districten soms maar een derde of een vierde der oogst. Er gaat dikwijls een groote beko ring uit van het leven op een home stead en het ontwoekeren van vueht- baren grond aan het maagdelijk oer- landschap. Voor sommige menschen, de daarvoor geschikte naturen dan, kan het zelfs een ideaal leven zijn, in een eigen gebouwd huis, op zelf veroverd land, tusschen de wilde rozen en den oranjegloed der tijger lelies. hier zult komen om getuige te zijn van de groote vreugde van uwen kleinen Abel, een kind van de lieve Moeder Gods." Datum, Praag. Zaterd. v. d. Passie week 1701. Het briefje beviel mij buitengewoon goed en ik begon al aanstonds bij mij zelf te overleggen, hoe ik het 't best zou kunnen regelen om op Paasch zaterdag bij de doopplechtigheid tegen woordig te zijn. Ware het opeenande ren dag geweest, dan zou ik geen oogenblik geaarzeld hebben mijne oude beenen daar naar toe te sleepen en nog dienzelfden dag op tijd terug komen Nu zag ik geen andere uitkomst dan een brief te schrijven aan mijn gardiaan en hem te verzoeken mij een dag verlof te geven. Reeds aanstonds overwoog ik hoe ik alles zoo roerend mogelijk zou voorstellen, dat ik na het zware en moeizame werk van de laatste dagen toch wel een dagje vrijaf verdiend had om tegenwoordig te zijn bij den doop van den lieven kleinen Abel enz. De oude Pater Modastus zou desnoods een dagje hier kunnen komen als noodhulp en als het moest zou ik hem met een boerenwagentje laten halen. Toen het ontbijt afgeloopen was zette ik mij aan het schrijven en schreef dit alles neer onder roerende woorden en met het dringend verzoek toch aan mijn vurig verlangen te voldoen. Toen liet ik Rose nog een flinke afscheids dronk inschenken, van den ouden Pastoor kreeg hij nog een kleine hand gift voor zijn moeite. Voor den kleinen wordt gezond en sterk het krggt mooier glans het wordt vrg van roos het big ft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. X&BHaaiu Itisieslsagea. Bevrgd u van die rugpgn 1 Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te verterken. Waag u niet aan uitstel 1 Begin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Dit middel kan aan denieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaas stoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, mat- heidv vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urinestoornissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke ver schijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezond heid herstelden. Aarzel niet 1 De werking van dit pecifieke middel is rechtstreeks op de nieren gerich', en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoor lijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rneumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nier zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 par flacon. 36 Abel zocht ik het mooiste plaafja uit. dat ik in mijn brevier had liggen n.l een Moeder Gods van Alt Otting, zeer fijn op perkament geschilderd en rondom sierlijk verguld. Op den achter kant schreef ik de schoone spreuk van den heiliger. Stanislaus KoslkaMater Dei, Mater mea, dwz. de Moeder Gods is mijne moeder. De jongen nam alles ontvangst, groette mij honderd en duizend maal, zwoer bij ailes dat hem lief was, dat hij voor den kleinen Abel ïd zou zorgen en weg was de. aartsschelm, de meest bedorven jongen, dien ik ooit in mijn leven ontmoet heb Nu zal ik hier maar eens vertellen welk een leelijk zuur plantje die Rose was. Helaas, toen het te laat was heb ik pas alles van hem vernomen. De jongen had van kindsbeen af niet ge deugd, was op zestienjarige leeftijd te Weenan vanwege zijn lange vingers al eens door de beulen getuchtigd en ten slotte de stad uitgejaagd. Hij zwierf nu hier dan daar in het land rond en kwam ten slotte ziek en ellendig naar het Bohemen en Praag. Daar hoorde hij, ik weet niet van ,wie, van het proselietenhuis en dat dit huis volgen de bepalingen bij hare stichting gemaakt eiken jood op moest nemen en verzor gen, die zich tot het Christendom bekeeren wilde. Dit was koren op zij molen in de benarde toestand, waarin hij verkeerde. Hij bezon zich dan ook niet lang, melde zich aan en wist zijn oogen zoo vroom te draaien, zooals ik zolf helaas ook heb moeten ondervin den, dat men bem opnam, verzorgde Mij werd eens verhaalt Dr. Faus r een man geloond, die reeds wegens ongeneeslijke drankzucht in het krankzinnigengesticht was geweest, en nu, geheel genezen, zich stipt kweet van zijn huisvadersplichten. Ik vroeg den directeur van het krank zinnigen gesticht, hoe dit in z'n werk was gegaan. Hij vertelde me: »'k Had hom al lang opgegeven, want zoodra hij in vrijheid werd gesteld, begon hij weer te drinken. Toen hoorde ik van een armen schoenmaker, dat hij een vereeniging had gesticht van menschen, die de belofte deden nooit weer een druppel alcohol te gebruiken. Daar zoo ortzettend veel ellende in de wereld van den alcohol komt en zoo vele ge zinnen door de drankzucht geruineerd v/orden daarom hadden ze beloofd een voorbeeld te geven. Zooals men zich bij een gletsccher partij aan elkaar bindt, opdat de een den ander vasthoude en tegen het naar beneden tuimelen behoede, zoo meenden ze hun besluit niet beter te kunnen uitvoeren dan door zich in een bond aan elkander te bevestigen, opdat de een den ander 'n houvast zij. Van deze vereeniging liet ik den ongeneeslijke lid worden. Sindsdien is hij totaal ge nezen. Dat hij in het goede gezelschap van deze mannen opgenomen was, zich als medelid \oslde en eeu verklaring onderschreven had, waarbij hij zich op z'n eerewoord verplichtte geen bier, wijn of jenever meer te drinken dat had hem gered. Hij had een bond oodig, hij moest het gevoel hebben, dat anderen met hem gingen, vol van hetzelfde voornemen, en hem sterkten door hun voorbeeld. Sindsdien zijn vele ongeneeslijken op dezelfde wijze genezen. Niet door «uitstooten", doch door »op- nemen". Vraagt men aan de vrouwen van zulke geredden, hoe het nu gaat, dan straalt haar gelaat en ze zeggen »Goed, goed hij heeft immers onder schreven". Zegt toch niet: Hij (zij) is een ver loren sujet. Hij is niet meer te redden we moeten hem (haar) opgeven I" Hoe vele zieken zijn door de dokters opgegeven en toch genezen. Dit geldt nog meer van zedelijk-zieken. Hoe veler, worden misdadigers, wijl men hen reeds in de jeugd als onver beterlijk heeft uitgestooten, wijl geen vriendenhand hun is gereikt. Hoe velen blijven misdadigers, om dat geen red dend woord hun wordt toegesproken. De directeur van een gevangenis te Londen was ten einde raad met een verwilderde vrouw, die zich als een roofdier gedroeg Toen bood zich een vrouw aan van 't Heilslege* Ze liet de bewaakster buiten, trad in de cel, ijlde op de gevangene toe, die juist op haar stoel zat en uit haar venster staarde, en kuste haar het voorhoofd. Dan vette ze baar hand De gevangene was heel van streek. Wellicht was in heel haar leven haar nooit een kus ten deel gevallen. Ze brak in een luid snikken uit en liet met zich spreken als een kind. Heel haar leven ver trouwde ze da bezoekster toe. En toen ze uit de gevangenis ontslagen werd, was ze geheel veranderd en sindsdien een der ijverigste medearbeidsters van het Leger des Heils. Mocht de Heiland ons niet ter be scharaing wijzen op 't Leger des Heils zooals Hij de Joden beschaamde door hun den barmhartigen Samaritaan tot voorbeeld te stellen Eens stond bij den ingang eener Italiaansche dorpskerk een verwilderde agebond met den stempel van een teugeloos avonturiersleven op heel zijn wezen. Kon de priester, die op den kansel stond vermoeden, dat zijn woord juist in het hart van dezen vreemden tollenaar een wonderbare omkeer zou bewerken, dat de arme tollenaar 't Godshuis «gerechtvaardigd", als de toekomstige H. Camillus de Leilis zou verlaten Daar is niets te verdienen met naar kerk te gaan. Daar is nog minder te verdienen maar veel te verliezen met eruit te venge verliest er uw ziel bij. Met God te dienen is niet veel te winnen. Toch wel: de Hemel hiernamaals, hier op aarde reeds een gerust ge weten. De Godsdienst; dat brengt niets in zak. Maar veel in uw ziel. Of telt die voor u niet méér dan uw zak? Met godsdienstig te zijn geraakt men et ver in het leven. Daarmee geraakt men ver in het eeuwig leven: in den Hemel. Met Godsdienst kunt gij uw leegen buik niet vullen. Met al uw geld en zorgen en vermaak kunt gij nog minder uw ledige ziel vullen. De Godsdienst is goed voor de rijken. God is de Vader van eenieder, en voor ieder heeft Hij evenveel zorg. Ik ben niet rijk genoeg om al mijn godsdienstplichten te vervullen. Daarvoor moet gij niet rijk zijn aar. geld maar rijk aan liefde en Geloof. en verpleegde en iedereen zelfs meende een echt goudkorreltje in hem gevon den te hebben. Ja. die spitsboef droef zijn huichelarij zelfs zoover, dat hij er niet voor terugschrok zich te laten doopen. Nu meende hij, dat hij vast in het zadel zal, dat ze hem met weldaden zouden overladen, geld en goed geven zoodat hem niets meer zou ontbreken Maar toen men hem in plaats van dit alles aan een christelijken koopman wilde uitbesteden, besloot hij bij de eerste de beste gelegenheid weer weg te vluchten, op reis te gsan en zijn geluk ergens anders, hetzij onder de joden of christenen te gaan beproeven, Zoo was die jongen gestemd, toen hij op die bewuste avond mij toevallig met den Rector van Sint ClemeDs den kleinen Abel naar het proselietenhuis zag brengen Of hij nu den kleinen Abel kende of van een ander gehoord had, wie hij was is mij onbekend kort en goed, de aartsschelm vatte oogenblikkelijk het plan op de heele zaak op de bekende wijze van Judas uit te kuiten. Hij verwachtte wel, dat ik wederom terug zou komen en daarom was hij den volgenden dag in den omtrek van het proselietenhuis gebleven. Toen hij mij nu den volgenden dag werkelijk daaruit zag komen, besloot die door trapte jongen mijn eenvoudige goed moedigheid, welke, naar men zegt, een duim dik op mijn gezicht ligt, aanstonds voor zijn duivelsche onderneming uit te buiten. Hij nestelde zich aan mij Wanneer Uw ademhalingsorganen door herhaalde asthma-aanvallen of door een hardnekkigen hoest verzwakt zijn, moet U dubbel oppassen. Er is maar o zoo weinig noodig om het ge voelige slijmvlies Uwer luchtwegen blijvend te doen opzwellen en Uw benauwdheden nog erger te maken dan ze thans reeds zijn. Wacht niet tot Uw huisgenooten bij eiken aan val het hart vasthouden, dat Gij erin blijven zult, maar versterk Uw borst, maak Uw luchtwegen ruim en Uw ademhaling vrij met de slijmoplossende Akker's Abdijsiroop. Gij hebt dan de zekerheid Uw lichaam een krachtig en snel ingrijpend, maar geheel on schadelijk middel toe te voeren, dat echter tevens Uw benauwdheden dadelijk veel kan verlichten en na eenigen tijd zelfs kan doen ophouden. AKKER'5 Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 is mij om den tuin te leiden zal mcn uit het volgende zien. God vergeve dien gedoopten jood zijn leugens en mij mijn al te groote lichtgeloovigheid. Toen hij van mij wegging was hij regelrecht naar den ouden Abel geloo- pen en beloofde hem door list of gew;eld het kind uit het proselietenhuis te halen en het wederom in de handen van zijn vader te leveren. Zij werden het samen eens en de jood beloofde hem op hetzelfde oogenblik 2000 goud guldens in het bijzijn van getuigen, indien hij het kind nog ongedoopt bij hem terug bracht. Bij den God van Abraham, zwoer de oude Abel, ik zal je het geld geven, maar als hij al gedoopt en een Naza- rener is, dan krijg je geen roode duitl Al het doen en laten van dien liederlijken schelm was sinds ditoogen blik gericht op het uitvoeren van zijn plan. Toen hij op Palmzondag bij mij kwam en ik hem het perkamenten plaatje met de spreuk van den H. Stanislaus meegaf, had de slimme vogel alles reeds in gereedheid gebracht. Ik had er ook niet het minste vermoeden van tot welk een duivelsch verraad hij mijn vertrouwen zou misbruiken.... Intusschen bleef ik eiken dag wachten op een antwoord van mijn gardiaan en nooit in mijn leven is mij de goede week zoo lang gevallen. Ik legde het - -1 ten slotte maar zoo gunstig mogelijk vast en dat bet hem volslagen gelukt uil, meenerd dat de oude Pater Modes-

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5