Wasch wo/ma ABDIJSIROOP PUROL De verdeeling van den buit. Speel niet r f met Uw KEEL AKKER5 Uit de Landbouwwereld. Jtwive scfinute fiuid Gemengde Berichten. Een praatje over winter! wintervoeten en AKI Kloosterbal losjes doorhalen en uitdrukken in koud Persilsop verzekert U een zorgvuldige reiniging! Benig Imp. E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei CieT A. G., Düsseldorf winning voeren zelen de naastenliefde betracht, wat in onzen tijd zoo noodig is. Nadat de Voorzitster had medege deeld, dat de feestvergadering zal gehouden worden op 2 Februari as. werd deze vergadering gesloten met den Christelijken groet. Meermalen is in het verleden de aandacht gevestigd op hetgeen er in den handel in cement omging. De cement syndicaten bestreden elkaar en de verbruiker wreef zich de handen van genoegen wegens de goedkoopere prijzen. Ér is toen gewaarschuwd tegen het te niet laten gaan onzer eigen cement* industrie en gewezen op de mogelijk heid, dat de syndicaten het over de leveringen in Nederland eens zouden kunnen worden, als wanneer dubbel zou worden terugbetaald, wat vroeger is geprofileerd. Dat is al lang gebeurd. De ruzie is uit. De prijzen zijn hoog. En nu is de buit verdeeld dat wil zeggen elk cement fabriceerend land heeft toegewezen gekregen, wat het elk jaar mag leveren van den voorraad, dien Nederland noodig heeft. Een persbericht meldt Thans is een regeling getroffen ten aanzi6n der coëfficiënten voor hot leveringsrecht der verschillende landen van cement in Nederland. In deze overeenkomst is ook de Eerste Nederlandsche Cementfabriek te Maastricht betrokken. De basis welke aangenomen is, toen in begin 1928 de onderhandelingen be gonnen, was de opnemingscapaciteit van de Nederlandsche markt van 800 000 ton per jaar. Op die basis zal Engeland nog leveren 35 000 ton, Frank rijk 15.000 ton, terwijl het resteerende kwatum tusschen België, Duitschland en de Eerste Nederlandsche Cement Industrie te Maastricht verdeeld zal worden, in eene verhouding van 4 tol 2, waarbij nog kan worden aangemerkt dat 't Duitsche hoogovencement-syndi- caat een vast leveringsrecht bedongen heeft van 50,000 ton. Het verbruik in Nederland zal dit jaar 900 000 ton zijn of 12l/t pCt. hooger dan de basis, waarop de onderhandelingen begonnen waren. Zoo is over ons beschikt zonder dat wij er iets in te zeggen hadden. Want die »Eersle Nederlandsche Cement- Industrie te Maastricht" heeft niets Nederlandsch dan haar naam. In de Volkskrant lezen wij hierom trent En zoo zijn wij geleverd 1 Wij hebben over eigen grondstoffen niets meer te zeggen. Het nu gevormde monopolie zal ook de Nederlandsche verbruikers naar willekeur doen betalen. 't Is alles de logische consequentie van ons vrijhandelsstelsel, verheerlijkt als het belang der verbruikers 1 Het grootkapitaal kan over deze politiek tevreden zijn. Zijn kartel- en truslprotectionisme is hier veilig ge staid 1 De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker s Abdijsiroop, dan brengt men daarmee n:et alleen een ziektekiem-doodende. maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Voorde Borst. Eu wat doen wij ertegen Wat doen de bladen, die vroeger op kwamen tegen elke overheidsbemoeiing om een Nederlandsche cementindustrie mogelijk le maken, omdat de concur rentie immers de prijzen laag hield? Zij zwijgen, zoo diep zij zwijgen kunnen, omdat zij zich vergisten, zich vergapend aan hun manke stelsels. Wanneer zullen wij ons wapenen voor dergelijke gebeurlijkheden in de toekomst op ander terrein Voorloopig nog niet! Want we haas ten ons hier langzaam. In onze econo mische politiek trekt men zich van verdronken kalveren en putten maar weinig aan. bedroefd maken. Wordt vervolgd. De mest naar en over den akker. Het rijden van mest naar en over den akker is een telken jare terug keerende werkzaamheid, welke echter niet altijd even praktisch verricht wordt Vaak nog geschiedt het aldus op groote bedrijven; de beladen mestwagen wordt alle vijf passen stilgehouden, de knecht of boer trekt vijf schreden der vorige rij een grooteren of kleineren hoop af (naar gelang der behoefte), rijdt dan weer vijf pasaen verder, trexl weer een hoop af, enz. Ü9 mestspreiders, vijf of zes ir. getal achter iederen wagen, ver doelen zich 205, dat een hunner d*en mesthoop naar alle kanten ruw uil elkaar gooit, terwijl de 4 of 5 overigen naast elkaar gaan om den mest fijn uit te spreiden. Is de vracht over den akker verdeeld, dan gaat het geheele gezelschap weer naar den vóórkant van hel land om het nieuw aangekomene op dezelfde wijze te behandelen. Beter dan deze onpraclische en lijdroovende werkwijze lijkt mij de volgende manier. Het geheele perceel, datbem9st moet worden, wordt door aftreden in een aantal, laten we aannemen zes, even groote stukken verdeeld. Ieder stuk, dat gemakkelijk door een tak of een mesthoop aan te duiden is, krijgt een arbeider, die den mest, welke er opge reden wordt, aan kleine hoopjes moet spreiden. Om dit werk te vergemakkelijken, rijdt de mestwagen, zonder stil te houden, langzaam dwars over de per ceelen, waarbij de knecht onophoude lijk mest met den haak aftrekt aan kleine hoopjes, zorgende, dat hij rond komi. De inenschen leeren dat heel spoedig. Wil de aftrekker een-zijplank afnemen, dan laat hij de paarden even stilhouden. De voordeelen dezer methoden zijn de volgende le de paarden worden gespaard, omdat het voortdurende aan trekken vervalt; 2e de wagen of kar is spoediger leeg; 3e de meststrooiers behoeven niet telkens van den eenen kant van den akker naar den anderen kant terug te loopen, hetgeen maar lijdvermor8en is; 4e het toezicht is gemakkelijker, daar ieder afzonderlijk werkt en nauwkeurig nagegaan kan worden; 5e alle arbeiders moeten precies hetzelfde werk verrichten ener kan dus niemend luieren 6e de op zich ter behoeft de lui niet steeds achter de veeren te zitten en aan te sporen, doch kan zijn aandacht wijden aan andere dingen Hij kan met g~mak het werk overzien en weet' dadeLjk, waar het aan hapert. In één woord hij is meester van den toestand. Deze arbeids- verdeeling verwekt spoedig zulk een werklust bij de mestverspreiders, dat ieder zijn best doet om zijn taak snel te verrichten en, daar zijn werk ge controleerd wordt, den mest behoorlijk fijn te verdeelen, waar hel bij slot van rekening toch om te doen is. Licht en Zonlicht. Voor de dieren zoowel als voor de planten is het licht en niet het minst het zonlich'., van onschatbare waarde. Zoodra des morgens de dauw geheel verdampt is, zien we een eigenaardig verschijnsel optreden, dat bij de eene plant sterker is dan bij de andere, n.i. vele bloemen keeren zich naar het zonlicht toe De z g. Zonnebloem doet zulks zeer sterk, zij draait zelfs den heelen dag mee. Het heele levensproces der plant wordt door het zonlicht in volle werking gezet. De koolzuuropname, de zetmeel- omzetling, de werking van de blad kleurstof (chlorophyl) worden tot krachtige functie geprikkeld. Vandaar dat planten in het doöker kwijnen, geel worden, de bladeren laten vallen enz. Komt men verder in het seizoen, als de vruchten rijpen en geschikt worden om den mensch lot voedsel te dienen, dan ook speelt het warme zonlicht een groote rol. Door wateronttrekking, verharding der sap aanvoerende stengels, bevorde ring der chemische processen, rijpen successievelijk de granen, grassen, appels, druiven, enz Ook de dieren kwijnen, evenals de planten, in het donker. Nu ligt er evenwel een breed pad tusschen donker en licht. Half donkere stallen ziji)zeer aan te bevelen voor werkvee en werk paarden. Vooral wanneer de insecten den dieren veel last veroorzaken en veel werk van hem verlangd wordt, is een donkere stal de beste ruslplaats. Voor de vetmesting is duisternis zeer gewenscht, vooral als men kalveren met zuiver blank vleesch wil fokken, is dit aangewezen. De ondervinding heeft voorts geleerd, dat het z g. wol vreten bij schapen minder voorkomt in donkere stallen, en zelfs verbetert bij lijdende dieren, wanneer deze uit het licht in het don ker gebracht worden. Wat moet de landbouwer veehouder hier uit leeren? Dat de veeslallen zóó ingelicht moeten worden, dat men licht en warmte kan regelen. De lagere dieren, zooals hagedissen, slangen, enz waarvan enkele hun leven slijten in spelonken, holen, mijnen, enz op plaatsen dus, waar het licht weinig of niet komt, gevoelen ook dit gemis aan licht. Hun oogen worden zwak, hoogst prikkelbaar tot het ziekelijke toe, ja, sommige verliezen het gezichtsvermo gen geheel Het licht heeft nog muer bekende eigenschappenhet kan kleurstoffen verbleeken en ontsmettend werken. Het eerste past iedere huisvrouw met de wasch toe, en vroeger ook met het nieuw gesponnen linnen. Hel laatste wordt in practijk gebracht, wanneer de boeren, die zelf nog karnt, na dege- lijken schoonmaak de karn, de melk vaten, melkkannen, enz., aan de zon blootstelt. Tal van lagere organismen kunnen het uitdrogend, verwarmend zonlicht niet verdragen, en worden gedood. Van daar de wenschelijkheid, vooral op stallen, waar nu en dan het milt vuur zijn offers vraagt, flinke licht gevende ramen aan te brengen. Goedkooper ontsmettingsmiddel dan het zonlicht biedt de natuur niet. Licht is leven, gezondheid, vreugde 1 't Geldt voor mensch en dier. Wenken en mededeelingen. 't Vorige jaar werd te Beekbergen door den RijkspluimveeteeitconsuJent een proef genomen met toevoeging van levertraan aan het rantsoen voor kippen. Levertraan kan goed zijn als de hoenders niet voldoende groenvoer kunnen krijgen; is dit wel het geval, dan geve men geen levertraan, (die geld kost) maar malach, jong groen voer. De proef bedoelde te onderzoeken of een matige toevoeging van levertraan den smaak der eieren of van het vleesch schaadde. De conclusies luiden: 2 pet levertraan in 't rantsoen voor kippen oefent geen invloed uit op den smaak van eieren en vleesch; 1—4 pet. levertraan bleek den smaak van eieren niet tebelnvloe den; bij de slachtdieren was in geringe mate invloed op den smaak merkbaar. 3 pet levertraan van zoogenaamd ver schillende kwaliteit gaf geen traan- smaak aan gtbraderi haantjes. Het publiek zegt het rapport dient gewaarschuwd tegen het klak keloos verstrekken van levertraan, daar de smaak van vleesch bij te groote hoeveelheid ongetwijfeld on gunstig beïnvloed wordt. De bij het publiek gangbare meening omtrent goede en slechts kwaliteit levertraan bleek ten opzichte van den invloed op den smaak van eieren en vleesch onjuist te zijn. Weet ge dit In '29 zal een begin gemaakt worden met den bouw van een geheel nieuwe Rijksserum inrichting, welke zal wor den ingericht overeenkomstig de mo derne wetenschappelijke eischen. Het Deensche bacon een groote concurrent van ons produkt had tot dusver alleen het merk: »Lurmaerk" in roode verf. Hiernaast zal van nu af het woord »Dar.isch" met het nummer der slachterij op het bacon op drie plaatsen worden ingebrand. De Britsche groothandelaars zijn hiermee zeer ingenomen, omdat het nu wel zeer moeilijk zal zijn een ander uitheemsch product als Deensch bacon aan le bieden Op de Staatsbegrooling 1929 komt f 183186 voor ten behoeve van land bouwonderwijs en f 42373 vpor den Plantenziektenkundigen Dienst. B—r. en springende lippen Dooit n 30-60 e a 90 et. Tube 80 ct. Bij Apoth. co Drogisten 790-12 Berouwhobbedde zondaars. Bert Luibrechts, een verstokte geus En Spiegels, ook zoo'n heer Die waren eens op een kleine boot, In zee bij 'n hondenweer. Of 't nu maar een pleziertocht was Of haringvangst hun taak, Dat leert ons de historis niet, En 't doet ook niets ter zaak. Geen enkel levend wezen was Nabij of in 't verschiet Een tuig voor draadloos telegraaf Bezat hun bootje niet. Het vaartuig door den feilen storm Gezweept op rots of klip, Kreeg lek en 't water drong met kracht Door d'opening in hun schip Ze lieten roer en riemen los. De een greep spoedig naar De pomp en met een schop bestreed De and're 't grooi gevaar. Maar 't koortsig werken baatte niet, Hun scheepje moest vergaan. Ze lieten dra ten einde kracht Hun pomp en schepper slaan. En Spiegels radeloos van angst In zulken bangen nood, Brak uit in aak'lig weegeklaag Bij 't grijnzen van den dood. »We gaan hier sterven, riep hij droef 't Is wreed, gelijk een hond: Geen priester, biecht of zielehulp In onzen iaatsten stond." Dan vallend op zijn knieën, wijl Hij rilde als een riet, Beproefde hij een akte van berouw Doch vond de woorden niet. »Ach, Luibrechls help mij, kermde hij 'k Zit leelijk in het net; Ik ken niet meer: noch vaderons Noch krachtig schietgebed. »Kent gij soms uw gebeden nog? En Luibrechts zuchtte: Neen. »Een boetpsalm dan of litanie? Maar Bert zei: 'k ken er geen". En Spiegels als uitzinnig nu »Weet gij dan toch geen werk Geen oefening of ceremonie Van vroeger uit de kerk?" »Nu ja. zei Luibrechts, 'k weet nog iels Da'k vroeger menigmaal Ter kerke gezien heb: Wil ik hier Eens rondgaan met de schaal (Uit Ons Volk ontwaakt) De A.T.O.-diensten. Met ingang van 26 Nov. heeft de A.T.O. zich op de A T O. lijnen Boxmeer Venray en BoxmeerMill—Grave— Nijmegen belast met het vervoer van goederen in samenwerking met de Ned. Spoorwegen. Voorloopig is dit vervoer beperkt tot verzendingen van hoogstens 50 K.G. gewicht en 1 50 lengte. Voor het vervoer van deze goederen welke reeds op de Ned. Spoorwegen bevracht zijn, heeft de A.T.O. speciaal lage tarieven. Zendingen tot 5 K.G worden gratis bezorgd, van 5 tot 10 KG. 15 cents; van 10 tot 50 KG. cents. Tevens zijn de tarieven verlaagd voor het vervoer van goederen enkel door de A.T.O. in de rayons Boxmeer en Uden, welke zich uitstrekken tot Nij megen. Den Bosch, Eindhoven, Hel mond, Venray en Grave. Tarief: lot 5 K G 15 cent; tot 10 KG 20 cent; tot 25 K.G. 30 cent. Veclitparty. Zaterdagnamiddag toen de zoon van R. van Blitterswijk huiswaarts keerde in de richting van Broekhuizenvorst, werd hij onderweg door 3 personen (naar men zegt vader en twee zoons) aangevallen en met schop en riek deerlijk toegetakeld, zoodat men aan vankelijk voor het ergste vreesde. De zaak is in handen der politie. Naehtelyke sny-party. In den nacht van Zondag op Maandag te circa 1 uur heeft in het dorpje Ophoven (gemeente Sittard) een overval plaats gehad, waarbij een 17 jarige jongeman levensgevaarlijk verwond is Omstreeks 1 uur in den nacht werd de deurruit van de woning van H. Mols in de Dorpstraat stukgeslagen. Dezoon, de 17 jarige Jan Mols, is hierop naar buiten gegaan en werd door een onbe kend persoon met een mes aangevallen. Hij liep hierbij twee ernstigesnijwonden op in de rechterzij Deze steken hebben den hoofdslagader doorgeslagen. Op het geschreeuw van den zoon kwam de moeder naar buiten gesneld, die een messteek in den rechterarm bekwam. De dochter, Anna, welke hierop het venster opende, bekwam ook meerdere messteken. De dader is hierna gevlucht Dr. Garé, die inmiddels gewaarschuwd werd, legde een verband. De marechaussees stelden direct een onderzoek in en arresteerden den dader, zekere G. .S van Ophoven. Een familie-veete moet de oorzaak zijn geweest. De 17-jarige zoon is Maandagmiddag in zorgwekkender! toe stand in het Fransche klooster te Sittard opgenomen geworden. 17.000 man by Philips. Bij de N. V. Philips, alleen in Eind hoven, zijn thans 17,000 man werk zaam. Begin October 15,000. Een jaar geleden 10,0001 Men kan hieruit afleiden, hoezeer de productie dezer fabriek gestegen is en nog stijgt. Afschaffing der Maasbrugtollen. Maandag 10 December a.s. zal de Bond van Bedrijfsautohouders te Venlo in sWilhelmina" een vergadering hou den ter bespreking der kwestieafschaf fing der Maasbrugtollen te Roermond en Venlo. Door electrischen stroom getroffen. Maandagmorgen is een arbeider van de firma Meulenberg te Heerlen, die bezig was met den aanleg van de licht masten op het station te Venlo, door den stroom getroffen, zonder ernstig nadeel te bekomen. Het Duitsche stoomschip Renate vermist. Het Duitsche s. »Renaie", van Orns- koldsvik naar Velsen mst eèn lading papierhout en 22 November van Guxhaven vertrokken, heeft nog steeds de beslemming niet bereikt Alle hoop op het behoud van schip en bemanning (15 koppen) is opgegeven. Het s. »Renate" is 2017 bruto en 1197 netto ton groot, in 1921 gebouwd en behoort aan Johs. Thode te Altona. Z'n broer per ongeluk doodgeschoten* Een tragisch ongeluk heeft te Nieu" weroord plaats gehad. Twee broers, zoons van den heer IJ. vermaakten zich met een buks, vermoedelijk om te trachten, hazen te schieten. Op een gegeven oogenblik verscholen zij zich achter een paar boomen, bang om met het ongeoorloofd vuurwapen te worden gezien. Plotseling ging het schot af, met het gevolg, dat de 16 jarige jongen zijn 14 jarigen broer in het voorhoofd trof, tengevolge waarvan hij is overleden. Doodelyk ongeluk. Men meldt uit Maastricht aan de Maasbode Te Bleyerheide is de 48 jarige J. P. door een auto van den heer M. uit Nieuwenhagen aangereden. Ernstig verwond werd de man in het zieken huis opgenomen, waar hij echter twee uren na aankomst overlaad. De auto is in beslag genomen de bestuurder is aangehouden. Onder kiezel bedolven. In het plaatsje Munstergeleen nabij Sittard is Zaterdag de arbeider S. door een grondverschuiving onder afstorten de kiezel bedolven. Zijn mede arbeiders konden S. na veel inspanning uit zijn benarde positie bevrijden Het bleek dat hij een been gebroken had, en meerdere schrammen opliep. De onbewaukte overwegen. Maandagochtend is op den onbewaak ten overweg van de lijn Gouda Schoonhoven, nabij de halte Stolwijker- sluis, een lux8-auto door den trein gegrepen. De voorzijde van den auto werd ineen gedrukt, terwijl de inzitten den, de beeren G Goedewaagen en]W. Kromme, beiden uit Gouda geen letsel bekwamen. Waar kan men beter zyn.... In de gevangenis te Tiier zat een Rus zijn straf uit te boeten. Toen hij zijn lijd had uitgezeten en ontslagen zou worden, richtte hij een verzoek aan den directeur, hem maar te laten blijven. In zijn vaderland zou men hem niet opnemen en ook in Polen was hij niet welkom. In de gevangenis had hij tenminste eten en een dak boven zijn hoofd. De directeur kon hier niet inkomen en met zeer gemengde ge voelens verliet de Rus zijn »thuis". Aardbeving in Chili. Meer dan 300 doodelyke slachtoffers. De plaatsen Talca en Chilian in Chili zijn kort na middernacht door een hevige aardbeving geteisterd. De tele fonische en telegrafische verbinding me de getroffen plaatsen is gestoord. Een telegram van »La Nacion" uit Santiago bevestigt, dat in het aard- bevingsgebied in Chili een aantal per sonen gedood of gewond werden. Per auto te Santiago aangekomen personen melden, dat de plaats Santa Cruz ver woest is en dat de steden Curico en Talca zware schade hebben geleden. De minister van Oorlog is per vlieg tuig naar Taica vertrokken om het aardbevingsgebied te bezoeken. Da troepen der naburige garnizoenen kregen bevel reddingswerk te verrichten Vclgens de berichten uit het aard bevingsgebied in Chili zijn lot nog toe ongeveer 300 dooden geteld. Het aantal gewonden is buitengewoon groot. Men vreest, dat er nog meer doodelijko slachtoffers zijn. De steden Talcs, Chilian, Santa Cruz en Barakona zijn geheel of gedeeltelijk verwoest Onder de verwoe8tegebouwen zijn verscheidene kerken en stations. De slaat van beleg is afgekondigd, omdat ongure elemen ten van de algemeene verwarring ge bruik maken om te plunderen. De »ardbe,j|.llen doorbrat d w overstro™ aantal i (Deze werd Zal 36 sec. Henry vele van iemand Hij heele dollar j Hij ati op, Winterhanden, wintervoeten, winterteenen, win! mden kloven in vingers of handen, gesprongen lippen, id: a' deze winterplagen ontstaan, doordat er vergiften i U* weefsels en deze schadelijke stoffen van binnen uit rdooi deze rood wordt, opzet, barst, waarna de bel (taan, AKKER's KLOOSTERBALSEM is een bijzonder 11 bijt, om al deze ongemakken in één nacht te genezen. I Wone samenstelling door de poriën der huid in de weefseli strijd aan te binden met de vergiften en deze ongewenst [t het lichaam te verdrijven en zoodoende een vluggeen afdo igea, AKKER's KLOOSTERBALSEM stilt de pijn onmi' «ten tijd. dat de gebruikers verstomd staan over de snelltkverd daardoor in den loop der tijden wereldberoemd, cent.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6