m vmfsaait de huid Dwars door Canada Als gij Moest St. Nicolaas-Op Firma v. d. Mün bij H. CAMPS VOOR zijn waardevolle ca ^IJNHAR Firma van den Mi DT'S iableUénC Marktberichten. ZONDAG 2 DECEMB1 Geen nuttiger en doelmatige voor geheel uw levi St. Nicolaascadeau; er in Ysselsteyn eens brand komt, dan moeten de menschen van Ysselsteyn het maar kalm laten branden, bij ge brek aan water en bluschapparaten Hij vraagt daarom, of het nie* mogelijk zijn zou, den Opperbrandmeester steeds per telefoon te kunnen bereiken. De Voorzitter zegt, dat hij er reeds over gedacht heeft en zich voorstelde de eerste hulp op andere wijze terege len. Hij verzoekt den heer van Dijk eens bij hem te komen praten. En nu waren we aan de slacht en keurloonen. Na voorlezing van het request van de Nederl. R. K Bond van Slagers- patroons, zette de Voorzitter uiteen, dat er wel degelijk winst op dezen tak van dienst mag gemaakt worden. In den Haag maakt men zelfs drie ton winst. Dö keurloonen zijn nu eenmaal vast gesteld waarmede de slsgers in de noteering hunner prijzen wel degelijk rekening hebben gehouden. De winst van dezen dienst wordt ook gemaakt in de gestichten en de slagers zullen, als het keurloon een gulden lager is, het vleesch toch niet goedkooper zetten, trouwens het slagersbedrijf is geen noodlijdend bedrijf en reden tot ver laging zijn er niet te vinden. De heer Stoot meent, dat deze rede neering niet opgaat en er zoodoende een kolossale belasting komt op een paar menschen. Hij stelt daarom voor dat B. en W. dit nog eens nader zullen bestudeeren. De Voorzitter zegt, dat het College van B. en W. op een standpunt slaat, dst er geen reden tot verlaging is. De heer Vermeulen zegt dat in Deurne en Boxmeer de keurloonen f 3 zijn en zag dit ook in Venray gaarne vastge gesteld. De heer Millen vraagt, hoe hoog de vleeschprijzen zijn in die plaatsen, waarop de heer Vermeulen antwoordt dat ze lager zijn, wat door velen wordt betwijfeld De Voorzitter zegt dat hij geen mede lijden heeft met de slagers. De heer Odenhoven zegt ook, dat het slagersbedrijf geen noodlijdend bedrijf is, maar dat de wet hen dwingt tot dure inrichtingen. Zeker de prijzen konden wat lager zijn, maar het keurloon is hoog. De heer Stoot handhaaft zijn voorstel tot nader onderzoek De Voorzitter zegt, dat de verlaging van een gulden onmogelijk tot verlaging van vleeschprijzen leiden kan, waaraan de heer Millen toevoegde, dat dit een slager hem volkomen heeft toegestemd. Tenslotte bracht dit onderwerp het ook tot een stemming, die echter geen verandering op dit punt uitwerkt. De heer van Dijk, zou gaarne heb ben, dat de bewijzen van huisslachting plaatselijk werden uitgereikt en hoopte dat er iets in dien geest te bedenken was. De Voorzitter is bang dat dan de controle weg zijn zou, maar zal zoo mogelijk met een andere regeling komen. De heer Strijbos meent, dat dit in Venray duurder is dan in andere plaat sen. Intusschen besloot de Raad^ook om een H.A. gemeentegrond te gaan ver pachten. Ook het huis van Poels aan de Gasstraat was een onderwerp van bespreking en meenden sommige leden, dat de gemeente dit wel van de hand kon doen, waarop de Voorzitter ant woordde, dat bij eventueele uitbreiding der gasfabriek, men dit terrein en huis niet zou kunnen missen. De post voor subsidie van f2500 voor het Armbestuur, werd door den heer Vermeulen te hoog geacht. De Voorzitter zegt, dal dit is vast gesteld conform het rapport der com missie en voegt er aan toe, dat dit voor een plaats als Venray nog slechts een gering bedrag is De heer Odenhoven hoopt, dat er in Venray eens eene industrie gevestigd zal worden, waarvan hij op verminde ring van dien post hoopt, waarop de Voorzitter zegt, dat in alle plaatsen waar industrie is dergelijke subsidiën grooter zijn. De heer Odenhoven wijst erop, dat het huis, bewoond geweest door Dr. Strufcen, en slechts een huur d«ed van f 250 per jaar, onbewoond zal geraken. Hij stelt daarom voor, dit publiek te verkoopen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dit eigendom steeds te moeten behouden. Zou men later over zoo'n huis moeten beschikken, zoo dicht gelegen bij het Raadhuis, tusschen de twee marktpleinen in de Groote Straat, dan zou men wel eens meer moeten geven, dan men er thans voor zou kunnen krijgen. De heer Stoot stelt voor dit huis publiek te verpachten, waarna de heer Odenhoven belooft, in een volgende vergadering met een voorstel tot ver koop te zullen terugkomen. Gebrek aan eetlust 9 <1 echte spijsvertering, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping, maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Posters Maag- pillen, het tonische laxeermiddel. Maagpilien F7 o s r*: Aio»; verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. Zoo zachtjesaan, hebben de Raads leden de Agenda door mekaar gegooid, maar we zijn toch gekomen aan het punt belastingen en opcenten en wordt menige larie gebroken, om van 110 opcenten op de inkomstenbelasting te komen op 100 opcenten. Dit voorstel werd, nadat de eerste stemming ten gevolge van eene vergissing, was nietig verklaard, door den Raad aangenomen, bij de tweede stemming. Voor stemden de heeren Stoot, Jacobs, Odenhoven, Strijbosch, Geurts, Nelissen, Wijnhoven en Millen Het was den Voorzitter aan te zien, dat deze stemming hem tegenviel, waardoor de geheele po3l»Onvoor- zien", werd opgeofferd Hij betoogde nogmaals, dat men moet letten op het complex belastingen en niet op een onderdeel. De heer Odenhoven verklaarde, dat hij nu blij was, dat er nu ook eens wat voor het groote gezin gedaan wordt. Hierna ging da Raad over tot ge heime vergadering en moest de publieke tribune worden ontruimd en opdat de heeren vrij met elkaar zouden kunnen spreken, moesten de bezoekers zelfs een verdieping lager. Na heropening der Openbare verga dering, bijna een uur later, werd de Gemeenlebegrooting vastgesteld in gewone dienst op f 301096,69 voor de Kapitaaldienst op f 66287,93 B. en W. stellen voor op den hoek GasstraatOverloonschen weg eene gaslantaarn te maken, waarmede de Raad zich z.h s. vereenigde en hier mede is aan een groote wensch van den Heer Odenhoven voldaan, die tot groot plezier zijner medeleden niet kon nalaten te verklaren, dat dit besluit hem groot genoegen deed, daar de Gasstraat die tot nu toe haar naam oneer aandeed, dezen naam voortaan met eere dragen zou. B en W. werden gemachtigd tot het houden der gewone jaarlijksche ver koopingen van hakhout en turfslijk, waarbij de Heer Vermeulen wees op de wenschelijkheid ook de doode linde- boomen in de Paterslaan op te ruimen. In zake de wegverharding op den HaagMerselo machtigde de Raad het College van B. en W. deze aangelegen heid met belanghebbenden te bepraten, omdat niet kan worden ingegaan op het verzoek van adressanten, dat de gemeente de verplichting op aich zou nemen dezen weg in ds toekomst te onderhouden. De ingekomen aanvragen om subsidie voor de herdenking van defii 800sten geboortedag van Henric van Veldeke en Ned. R K. Volkszangvereeniging hadden geen succes, ondanks het beloog van den Heer Vermeulen de zangver eeniging te steunen en zoo den straat zang te weren. Het verzoek van den Heer P. Heyman te Merselo, om een vergoeding te mogen ontvangen voor achterwege gebleven toezeggingen, werd door den Raad gunstig ontvangen en f 200 toe gedacht De kinderbijslag voor dienaren der politie werd geschoeid op denzelfden leest als bij de Rijksinkomstenbelasting Het heffingspercentage voor de be lasting naar het inkomen in de Gemeente Venray werd zonder eenige discussie bepaald op 2 pet. Nadat de Voorzitter had medegedeeld dat van Ged. Staten bericht was ge komen, dat de overdracht der school te Gasienrey verdaagd was, sloot de Voorzitter deze vergadering met gebed. 781—10 De Laadbouw-Hoogescholen. Saskatoon zou een sprekend bewijs kunnen zijn van die expansie waarover ik in mijn vorig artikel schreef. In 1903 was hier niets anders dan een schamel kamp van de eerste settlers en vandaag aan den dag, vijf en twintig jaar later en wat is een kwarteeuw nog maar in het leven van een natie vormt het een stedelijk centrum van meer dan 40 000 inwoners en met een stadsplan, uitgelegen met een virtuosi teit om een Rotterdammer jaloersch te maken. Om U een idee te geven van de levensstandaard in zulke jonge steden, geloof ik dat er geen duidelijker voor bee d is dan de electrische tram, welke minstens even goed is als het Haagscbe Tram systeem, naar mijn raeening het beste in dit soort onder al onze vader- landsche steden. Saskatoon heb ik bezocht om zijn voortreffelijke Landbouw Hoogeschool, de modernste en daardoor de mooiste onder haar vele gelijk* in Canada. De term handelshoogeschool behoeft eenige nadere verklaring. Elke Canadeesche provincie heeft haar eigen Universiteit en onder de verschillende faculteiten van zoo'n universiteit: medicijnen, rechtsgeleerdheid enz. groepeert zich ook de landbouw, niet als asschepoes ter, doch gemeenlijk als de moest be gunstigde onder hare zuster watenschap pen. Terwijl de meeste andere facul teilen in den regel in groote gebouwen in de stad zijn ondergebracht, ligt de landbouw-afdeeling buiten de stad, noodzakelijk om de ruime proefgronden waarover het onderwijs moet beschik ken. De comfortabele Saskaloonsche stads tram voerde m j eerst door het handels centrum, dan over een van de breede bruggen der Saskatchewan rivier naar de hooge noordelijke bank, waar zich geleidelijk aan een rijk residentieel kwartier aan het ontwikkelen is, om te eindigen bij den inrijpoort der Land bouw Hoogeschool. Geen entree heefi ooit voornamer indruk op mij gemaakt. Het samenstel der verschillende ge bouwen, de laboratoria, de farms en schuren is van een modern architec- tueele strakheid en die poort zelf, in roomkleurige zandsteen, typische afge brokkelde stijl die aan de ruïnes van Yperen denken doei, met ijle zon-over- goten prairielaan er achter, was van een sprookjesachtige schoonheid. Ik weet niet of Canada veel dichters telt, doch hier heeft een kunstenaar een vers in steen gedicht tot waardig herinneringsmonument der in den wereldoorlog gesneuvelde studenten. In een jong land moet meD practisch zijn, vooral wijl in een jong land de individueels belastingbetaler reeds hoogere kosten draagt dan in een eeuwen lang geadministreerd land waar veel meer menschen wonen en alle noodzakelijke voorzieningen reeds getroffen zijn. Vandaar dan ook dat in een instituut twee elkaar aanvullende opleidingen gegeven worden. Men kan er drie jaar de cursussen volgen en dan een diploma behalen dat ongeveer gelijk staat aan onze middelbare land bouw8cholen. Zulke diploma's, dat wil dan zeggen de opleiding daarin uitge drukt, is voor den student, die na zijn studie weer naar de boerderij terug keert, om deze en de boerderijen in Canada zijn van een ongelooflijke complicatie en uitgestrektheid dan op wetenschappelijke wijze verder te leiden. Blijft men evenwel twee jaar langer, dan kan men een universitaire graad i.i de landbouw- of veeteelt wetenschappen behalen en dezulken wijden zich dan vanzelf aan meer algemeene en wijdere roepingen, hetzij als inspecteurs, leeraars, adviseurs enz Een van de baste invloeden dier universiteiten op het algemeene peil der landbouw is vooral dat de hooge school het groote en voor Canada alles beheerschende voorbeeld van het ge mengd bedrijf predikt. Graanteelt is een middel om zoo gauw en zoo spoedig mogelijk rijk te worden, doch met ai de risico aan uitsluitende graanteelt verbonden, is het evenwel een gevaar lijke speculatie. andaar dan ook de groote veterinaire afdeelir.gen der iandbouwhoogescholen. Ik heb door tienlallen modelstallen gewandeld en pronkstukken van Friesche melkkoeien, dikke Rambellais schapen, een en al vacht, vette Yorkshire varkens en alle verdere soorten in hun varieerende verscheidenheid bewonderd, De weten schappelijke wijze waarop de voort planting der dieren wordt onderwezen en in practijk wordt gebracht, is behalve wetenschappelijk ook alleraardigst Heerlijke kleine biggetjes, niet grooter dan rallen met een rozige kleur om als boudoir bibelots te kunnen dienen, onder elkaar te zien vechten, moge voor den plattelander iels heel gewoons zijn, voor den stedeling is het van een heel ongewone bekoring en voor den intel lectueel is een expose over zulk een dieren-kraamkamer bovendien hoogst interessant. In Saskatoon had ik het voorrecht rondgeleid te worden door Dr. Devlin, verbonden aan de Cana deesche Staatsspoorwegen en wiens faam als een vee-expert ik in alle drie prairie provincies heb hooren roemen. Hij is ook de organisator van de speciale schapen- en zwijuentrein welke ds Canadeesche Staatsspoorwegen en den Slaat elk jaar weer doen loopen alleen tegen kostprijs om de vee aankoop te bevorderen. De rijke graanboer kijkt nog maar al te n.inachtend neer op de veeteelt en toch kan alleenrdie gesmade veeteelt de stabilisatie factor worden welke de economische schaal van Canada in balans moet houden. Behalve de theorie der lessen en de practijk der veeteelt zijn er nog tal van andsre praclische uren in de werkweek van den student, waar hij elementaire machinekunde, naast chemie en boek houden met tal van andere vakken leert, opklimmende in differentiatie tot het moelijkste werk in de laboratoria waar de ziekten der gewassen dit jaar de graanoogst bestudeerd wordt en waar men het »Serum" tot uitroeiing zoekt. De universiteiten in Canada zijn, zooals andere instellingen, berekend voor de groote toekomst en zoo telt heel het geweldige complex dorSaska- toonsche Landbouwhoogeschool momen teel nog maar een 150-tal studenten. Het studiegeld is f 150 van Octob9r tot Mei en de meeste jongelui verdienen hun geld voor studie en behuizing door gedurende de zomermaanden op het land te werken. De meeste studenten en dit is bij de enorme afstanden hier begrijpelijk wonen intern in hun eigen studenten tehuis, midden op de gronden der universiteit. Zulk een tehuis heb ik in de land bouwhoogeschool van Winnipeg mogen bezoeken. De rechtervleugel van het gebouw ia voor de jongemannen, de linkervleugel voor de jongedames, warit ook die bezoeken in groote getale de hoogeschool, waar een speciale cursus voor haar ingelegd is, de zoogenaamde »Home economies". Eikder beide vleu gels heeft zijn eigen ontspannings vertrekken, moderne salons, eigen gymnastiek en sportzaal. De jongelui regeeren zichzelf door bun studenten raad, één voorde meisjes, de andere voor de jongens. Jongens dan in eiken leeftijd van 18—25 jaar Doch de aardigste *n het mee3t de Canadeesche geest typeerende instelling vond ik de gemeenschappelijke eetzaal in het middengebouw van hun tehuis, het middenstuk dat de twee vleugels voor de .sexen volkomen scheidt. Hier eten alle studenten gezamenlijk en het is gemeubileerd als een geschikt res taurant, doch er is een bepaling dat aan elke fafel twee meisjes en twee jongens moeten zitten en dat de rang schikking elke veertien dagen verwis seld moet morden, zoodat dus gedurende elk studiejaar alle studenten weder- keerig met elkaar in contaqt gekomen zijn gedurende tenminste veertien maal drie maaltijden. H*t groote voordeel dier onderlinge kennismaking, zoowel van uit persoonlijk als uit ervarings standpunt is wel in het oogloop nd. De landbouwfaculteit ligt een 12 K.M buiten de stad en al onderhoudt een electrische tram de verbinding, de afstand blijft te groot. Dit inconvenient ia dus ten beste gekeerd. Voor de studie is het verre zijn van de stad en steedsche vermaken niet anders dan bevorderlijk en voor de noodzakelijkste en vruchtbaarste ontspanning zorgt de vrije tehuis politiek Mijn geleider in Winnipeg was een pas gegradueerde oud student en geen wonder dat hij en zijn jonge vrouw, ook oud-studente, enthousiast waren in hun uitlegging en inderdaad, dit hooge onderwijssysteem lijkt mij één der meest benijdenswaardige voorzieningen van Canada. Uit het leven van wjjlen Dr. Ariëns. Toen Dr. Ariëns door Z H. den Paus in 1919 tot Geheim Kamerheer was benoemd, had men hem met moeite overgehaald om een huldiging te ondergaan. Bij de keuze van een geschenk kwam de idee te voorschijn om hem terug te bezorgen den kelk, die bij zijne eerste H. Mis het geschenk zijner ouders was geweest, en bij zijn vertrek als kapelaan van Enschede verkocht was om de schulden te delgen, die hij gemaakt had om de katholieke arbeiders van Enschede en omstreken te steunen in hun zwaren strijd voor het bestaan en voor het recht van organisatie. De kelk werd met een kort woord aangeboden door de Feestcommissie. »Toen kwam het ontroerende moment, dat niemand der aanwezigen ooit uit het geheugen zal gaan", zegt Pastoor Swildens. Plechtige stilte. Na een wijle »Mijn kelk". »Mijn oude kelk". En handen en oogen streelden het dierbare kleinood, totdat de oogen bleven rusten op de gedreven medaillon, voorstellend* de Patrones zijner moeder. Dan werd het hem te machtig. Met beide handen moest de Feesteling zich aan de tafel vasthouden. »Mijn moeder", was het woord, dat een zee, een hemel van dierbare herinneringen verried. Pastoor Swildens voegt hieraan toe »Dat een Priester voor armen of voor een goede zaak zijn kapitaal, zijn be zittingen offert, gebeurt gelukkig wel meer. Ten slotte is zijn levensonderhoud dan toch gewaarborgd. Maar afstand doen van den kelk, dien hij bij Zijne Priesterwijding op zijn hoogsten Feestdag ontving van zijne ouders van die na God hem het dierbaarst zijn op aarde is een offer van vel grootere waarde Een offer, dat harte- bloed kost; een offer, waarvan Dr. Ariëna de grootheid en zwaarte verra den heeft, ongewild, toen plotseling, zonder dat hij het kon denken, die offergave hem teruggeschonken werd. VENLO. Op de Goöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 210.000 eieren. Groote eieren van f 9 90 tot f 11. Kleine eieren van f 6.tot f 9 60 Eendeneieren van f 7tot f 8 40 Ganzeneieren van f 20 Kippeneieren per Kg. f 1,56. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 560 000 eieren. Groote eieren van f 9 60 tot f 11.— Kleine eieren van f 6 80 tot f 9. Eendeneieren van f 4.50 tot f 7 50 is er maar één afdoend geneesmiddel, dat de s'ijm oplost en Uw ontstoken slijmvliezen geneest. Dit middel is Gebuco's Teerstoorp Bij alle drogisten in fla cons van f 0,90 en f 1,60 Te Venray verkrijgbaar bij M. CUSTERS, Groote Straat. St. N'colaas zal dit jaar weder zijn houden door het Dorp en wel op Vertrek van uit het St. Servatiusgesticht 's. De onder den optocht te bezorgen pakji vangst genomen bij H Janssen—Wijnhovi December 's avonds van 7 tot 8 uur tegen b per stuk. Wij hopen, dat hiervan een veelvuldig gel worden. De St. Nicolaas-Vet Vraagt prijzen. Vakkundige bediening. Groote Straat 28 Een schitterende keuze vindt U in alle prijzen Horlogerie Goud- en Zilverwerken Brillen Doublé artikelei ZIE ETALAGE. Sl Ificoii Vulpennen Swan, Parker, Neger en Kerkboeken, Missaals, Bijbels, Briefl Leesboeken voor jong en oud, Atlassen, 5 Briefwegers, Inktstellen, Inktpotten, Vloeidruk Pennenbakjes, Postkaarten-albums, Foto-albun Boetseerdoozen, Papiermanden, Passerdoozi Doozen Luxe-post en -kaarten, eni Beleefd uitnoodigend, Groote Straat 28

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6