Tweede Blad vara „FEEL EN MAIS" Als Sanapir"1 Stijve Nek De Jodenknaap van Praag. Openbare vergadering Gemeenteraad te VEN RAY. %P®MT*abletten bij Verkoudheden en Koorts Kloosterbahem ZATERDAG I DECEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 48 Alsalle Katholieken bij de verkiezingen stemden op de katho lieke candidaten, hoeveel sterker nog zou onze Katholieke Staatspartij slaan in de politiek en vele harer program- ma-punten kunnen ten uitvoer brengen 2. Als alle Katholieken, die nu geabonneerd zijn od een neutraal of liberaal grootblad of weekblad of volksblad, eens onze Maasbode en Nieuwe Eeuw en een Katholiek Volksdagblad steunden, hoe zou onze Katholieke pers dan veel schit terender voor den dag kunnen ko men, waar ze nu veel moet achter wege laten, omdat ze nog den steun van die duizenden moet mfssen, die wellicht het hardste roepen over den achterstand der Katholieke pers, hoewel ze er zelf, door hun onthou ding van steun voor een groot deel schuld aan zijn! 3. Als alle Katholieke huiseige naren zeiden „we verhuren onze huizen bij voorkeur aan groote gezin nen welk een prachtig Katholiek sociaal werk zou dat zijn en hoeveel zou het ontzettende kwaad der Kin derbeperking daardoor alleen niet voorkomen worden Als alle Katholieke dames en vrouwen en meisjes eens altijd in alle opzichten zedig waren in hun kleeding (niet alleen in de Kerk, maar b.v ook op een bal I) hoe spoedig zou die ordinaire negerinnenmode uit onze „beschaafde" landen weer zijn teruggedrongen daar, waar hij te verklaren is: bij de onbeschaafde heidenen 5. Als alle Katholieke patroons aan hun arbeiders eens een volwaar dig familieloon uitbetaalden en de afhankelijkheidspositie van hun per soneel zoo veel mogelijk verminderden hoeveel conflicten en onchristelijke strijd zou er niet achterwege blijven I 6. Als alle rijke Katholieken eens naar de mate van hun vermogen en in verhouding met wat de ge- woon-bemiddelde of zoogenaamde „mindere" man daartoe bijdraagt bijdroegen voor de R. K. Universiteit hoe zou het stralende, weldoende licht der Katholieke wetenschap nog wijder hare glanzen kunnen uitzen den 7. Als alle Katholieke radio-be zitters eens lid waren van den Katho- lieken-Radio-omroep en op den Katholieken radio-gids geabonneerd waren hoe veel krachtiger nog zou dat geweldige apostolaat door de lucht kunnen ontwikkeld worden 8. Als alle Katholieke intellec- tueelen zich eens wat meer, ook actief, interesseerden voor Katholieke sociale actie en politiek en voor Katholiek-wetenschappelijk leven en lectuur, hoeveel zou het Katholieke beschavingsleven omhoog gaan en FEUILLETON Historiscli-Bomantiscli verhaal. Vrij naar het Duitsch door B. B. 8. Zoo bleef de oude Abel maar schel deD en doorrazen en de schurk schaamde zich niet zijn eigen leelijke ondeugden de katholieke geestelijkheid aan te wrijven. Hij, die heel zijn leven door gebracht en niets anders gedaan had dan eerlijke Christenen benadeelen, af zetten, uitzuigen en geld afpersen. Maar zoo zijn de menschen nu eenmaal. Een ieder ziet zijn eigen gebreken hel eerst in anderen en is altijd geneigd eigen zonden anderen aan te wrijven. Ik had toen echter weinig lijd om mij lang in zulke wijsgeerige over wegingen te verdiepen. De Jood bleef maar razend en tierend de kamer op en neer loopen, en scheen maar niet tot bedaren te kunnen komen. Plotse ling hoorde ik tot mijn groote schrik hoe hij zich vol woedo op zijn onge lukkige vrouw wierp. Hoe luid zij ook jammerde en weeklaagde en riep, dat zij onschuldig was aan de vlucht van haar kind, het hielp haar allemaal niets. De jood zou haar in zijn woede zeker hebben doodgeslagen, zoo ik niet tusschenbeide was gekomen en de arme vrouw van het ergste had gered. de absolute waarheid, goedheid en schoonheid van onzen H. Godsdienst in het licht zetten 9. Als alle Katholieke herbergiers en drankverkoopers resoluut weiger den drank te geven aan hen, die „te veel op" dreigden te krijgen of be kend staan misbruik te maken en zeiden„ik wil mijn geld daarmee niet verdienen" hoeveel minder werk zou de drankbestrijding en de rechtbank hebben 1 10. Als alle Katholieken eens nooit de voorschriften, wenken en waar schuwingen van hun geestelijke over heid beknibbelden, of becritiseerden, eens nooit de acties hunner zielzor gers door tegenwerking trachtten lam te slaan, hoe veel te meer zou het godsdienstige leven opbloeien 11. Als ja, zoo hoor ik er eentje de opmerking maken„als alle Katholieken heiligen waren, dan..." Nu, zoover zal het wel nooit komen, maar wat in de bovenstaande 10 x „als" gevraagd wordt, zijn allemaal dingen, welke men van waarlijk Katholieke menschen verwachten mag. ZAAIER. lagsioadsa Midsdseliagta. Zorg voor een genotvollen ouden dag! Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70 jarigen leeftijd dan andere van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeg gelijk feit, en men ken er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze z9gt »A1b gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rug pijn, urine8ioorni8sen, ischias, spit, rheumatische pijnen en.graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij be hoeven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen Waarom zouden ouden van dsgen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 33 van den Op Vrydag 23 November, nam. 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter O. v. d. Loo. Secretaris van Haaren. Nadut alle leden, die gewapend waren met aanteekeninglijsten, waarop zij reap hunne op en aanmerkingen voor deze bijeenkomst hadden aangeteekend, op hunne zetels hadden plaats ger.o men, opende de Voorzitter de vergade ring met gebed en .verzocht den secretaris om voorlezing van de no tulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De Gömeenterekening dienst 1927 werd overeenkomstig het rapport der commissie van onderzoek voorloopig Toen ik namelijk haar angstig hulp geschrei hoorde, was ik er vast van overtuigd, dat haar laatste oogenblik geslagen was, indien er niet iemand te hulp kwam. De gedachte alleen, dat haar ziel nu zonder doopsel uit het leven zou moeten scheiden en voor den eeuwigen Rechter verschijnen, verdrong al mijne andere gedachten. Ik vergat alle doodsangst, opende plotseling de deur van de kamer en riep: Terug, ongelukkige, wilt gij uw onschuldige vrouw vermoorden? Hier, vermoord mij I Ik heb uw kind naar het proselietenhuis gebrachtl Niet dat men mij voor die dappere woorden eenige lof behoort toe te zwaaien, want ik riep dit in het geheel niet met voorbedachte rade maar veeleer uit een oogenblikkelijke aandrang, juist zooals mijn goede engel het mij ingaf. Het valt echter moeilijk te beschrij ven, hoe geweldig de beide joden schrokken bij mijne zoo plotseling en onverwachte verschijning. Zij dachten geloof ik eerst, dat ik een soort spook was.... de oude Abel liet zijn vrouw tefstond los Toen hij echter lang zamerhand gewaar werd, dat ik maar een gewone sterfelijke Capucijn was en hoorde, dat ik zijn kind naar het proselietenhuis gebracht had, wendde hij oogenblikkelijk zijn woede tegen mij. Als een tijger sprong hij naar mijn keel, zoodat ik mijn ziel san God aan beval en meende dat mijn laatste uur geslagen was. De Jood was groot van stuk en breedgeschouderd en ofschoon zijn haar en baard reeds tamelijk be gonnen te grijzen, gevoelde ik wel, dat vastgesteld als volgt: Gewone dienst:) Ontvangsten f 337988 695. Uitgaven f 279092,51 Saldo f 58895.58i/2 Kapitaaldienst Ontvangsten f 85476,76 Uitgaven f 77456,91 Saldo f 8019 85 Da balans- en winst en verliesreke ning der gasfabriek werd overeenkom stig hetzelfde rapport vastgesteld op f 27233, 26 Alsnu kwamen we aan de behan deling van de begrooting dienst 1929 en de begrooling van het Gasbedrijf Weldra zou blijken, waarvoor de aanleekeninglijten, waarnede de Raads leden gewapend waren, zouden dienen. De Voorzitter, dit punt inleidende, sprak er zijn vreugde over uit, dat de leden in zoo'n ruime mate gebruik gemaakt hebben van de gelegenheid, om de begrooling te bestudeeren en hij vertrouwde er dan ook vast op, dat de heeren een beter inzicht in deze aan gelegenheid hadden verkregen, waar aan voor de Gemeente-administratie zoo veel gelegen is. De begrooting zal nu post voor post behandeld worden en zullen de leden gelegenheid hebben, om bij een even tueels post de op ot aanmerkingen naar voren te brengen. Al reeds bij den eersten posthet saldo der vorige rekening, gaf aanlei ding tot breedsprakigheid. Deze post is een batig saldo van f 58895,58i/». De heer Stoot vroeg en verkreeg direct hel woord, om te verklaren, dat hij meende, dat B. en W. den toestand der Gemeente op financieel gebied te duister in zouden zien en kwam bij voorbeeld vooral neer op de weg naar het Station. De Voorzitter merkt op, dat de werk zaamheden aan den Stationsweg geboekt waren op den dienst 1927, terwijl deze werkzaamheden eerst na April '28 zijn uitgevoerd. Deze kwamen dus ten laste van den dienst '28 en i3 dit een zuivere administratieve aangelegenheid De heer Stoot betoogde, dat de belas ting tengevolge van het opkorten Ier- mijn voldoen van dergelijke verbeterin gen, de belasting noodzakelijk om hoog zou moeten, hij vindt het daarom beter om een langere termijn daarvoor te nemen. De Voorzitter wijst er bij herhaling op, dat de wegen een steeds groolere uitgave zullen eischen, immers in 1930 moet de weg Overloon en in 1931 naar het Station op nieuw met spramex be handeld worden Ondertusschen moet ook de weg Oirlo Castenray weer be handeld worden, in 1931 is de weg naar Deurne weer aan de beurt en zoo zal het moderne verkeer steeds zwaar dere eischen stellen en zullen de lasten voor den gewonen dienst steeds grooter zijn. Hiervoor een leening aar. te gaan, is het duurste dat men denken kan en zou waarschijnlijk ook door Ged. Staten niet worden goedgekeurd, wijl men hierdoor slechts een kunstmatige ont lasting van een begrooting zou ver krijgen, die zich over een vijf of zes jaar zoodanig zou wreken, dat men vast zou zitten, wijl de wegen versleten waren en de daarvoor aangegane leening niet voldaan is. De heer Stoot zegt, dat men volgens den Voorzitter, zoo altijd ds belastingen opdrijven kan, bovendien is spramex ook zoo duur niet en meende hij zich ertoe te moeten bepalen de begrooting van een gemeente huishouding slechts voor een jaar te moeten vaststellen. Dit was de Voorzitter toch wel wat machtig ep noemde dit de meest kort zichtige politiek, die gevoerd zou kun nen worden. Besturen is vooruit zien, en als men nu let op het steeds toe nemen van verkeer, waaraan onze wegen toch moeten kunnen beant woorden, is het duidelijk dat men niet een begrooting voor één jaar kan maken. Dit is struisvogel politiek en ik spoedig het onderspit zou deWen. Tot mijn geluk kwam de Rabbijn mij echter ter hulp. Die had tenminste zijn bezinning nog niet zoover verloren als zijn razende broeder. Hij rukte hem van mij los en riep Wat hebt ge er aan dien duivel schen monnik te wurgen? Wat koop je daar voor? Denk je, dat zoo iets verborgen kan blijven? Denk je, dat ze hem je huis niet hebben zien binnen gaan Moet de heele Synagoge de bittere vrucht van jouw wraak plukken Je doet veel wijzer, als je hem tracht over te halen je kind terug te geven.... Die woorden brachten den oude Abel werkelijk een beetje tot bezinning, hij liet mij los en nu begonnen beiden al hun overredingskracht te gebruiken om mij nu eens door bedreigingen dan weer door beloften over te halen hel kind wederom in hunne handen te spelen. God heeft mij echter met zijn vaderlijke genade bijgestaan en mij voor een smadelijk verraad behoed. Ten slotte haalde de Jood een zware geldkist voor den dag, liet hem met een knal openspringen en schudde er zooveel gouden dukaten uil als ik heel mijn leven nog niet gezien had. Hij meende zeker daarmede een Capucijn te kunnsn vangen, die volgens zijn regel niet eens een geldstuk mag aan raken I Ik zeide hem kalm en wsardig: Pecunia tua tecum sit in perditio- men Uw geld zij met u ten verderve (Apostel gesch 8), Toen lieten zij mij, hoewel knarse tandend mijn weg gaan. De afwijzing van zulk een aanbod leek hun bepaald zoodoende wil men de eischen niet zien. De landbouw moet ook goede wegen hebben, tot vervoer van de producten der boerderij, tot het afhalen van kunst mest en voerar'ikelen. Onderhoud men dus de wegen niet dan zou men in den vroegeren toestand terugzinken en een treurig beeld opleveren. De heer Millen vraagt hoe duur spramex is per kilometer, waarop de Voorzitter zegt, dat deze kosten zijn 50 cent per vierkante meter. De heer Stoot meent als wij zulke wegen kunnen betalen, dan zijn de belastingen toch hoog genoeg en behoeft men toch waarachtig niet van belasting verhooging te praten en zoo pessimis tisch te zijn. De Voorzitter zegt, dat het College van B. en W. niet pessimistisch is, maar zich rekenschap geeft van de feiten. De heer Odenhoven hoopt, dat vöör 1931 verschillende wegen, door het Rijk of de Provincie zijn overgenomen en als nu de Raad de belastingverhooging toeslaat, wat zai er dan met die gelden moeten gebeuren, die teveel geheven zijn. De Voorzitter zegt, dat er niet de minste kans bestaat dat door het Rijk of de Provincie wegen worden overge- nomen, trouwens bij velen heerscht op dit gebied een verkeerd idee. Wil een weg in aanmerking komen voor een hoogere subsidie, dan moet hij ook aan hoogere eischen beantwoorden en vor dert alzoo meerdere uitgaven. De heer Odenhoven meent, dat de weg naar Deurne toch door de Provincie zou worden overgenomen. De Voorzitter is hiervan niets bekend en meent te kunaen zeggen, dat er veel meer kans is, dat de Provinciale bij dragen kleiner zullen worden, nu de Provincie Limburg, van het Mijnrecht een groot bedrsg zal moeten missen. De heer Vermeulen was zeker onder den indruk van deze redeneeringen en stelde daarom voor, den weg naar de Halte Helenaveen voorloopig niet te verharden. De Voorzitter zegt, dat in verband met het stichten van boerderijen een harden weg zeer gewenscht is. De heer van Dijk kan namens de bewoners van Ysselsteyn verklaren, dat zij zeer gaarne behulpzaam zullen zijn bij het tot stand komen van dezen weg. De heer Stoot dringt aan op voor zichtigheid, wijl hij meent, dat in de grondprijzen dsr boerderijen wel eens veranderingen kunnen komen. De Voorriter zegt, dat indien er nu een harden weg was naar Helenaveen, er zeker tien boerderijen meer zouden alaan, en deze weg heeft steeds dee! uitgemaakt van het oorspronkelijke plan Ysselsieyn. Het salaris van den Gemeente Oni vanger, werd conform de wensch van Ged. Staten, gebracht van f 2700 op f 3100 De heer Millen meent, dat ook de ambtenaren ter secretarie zoo zachtjes aan voor verhoogingen in aanmerking komen. De Voorzitter zegt, dat er is uiige trokken een bedrag van f 200 voor een tijdelijk ambtenaar. De heer Sloot zegt ook iets wat niet te verstaan is, waarop de Voorzitter antwoordtMijnheer Stoot als U zoo begint, dan moeten wij een geheime vergadering houden, die echter eenige MIJNHARDT'S Let vooral op deninaam Sanaplrln daar-deze-tabletten wettig, beschermd- vjn» tegen, oamaak' tui vervaltchlng Prijs-25i 40 en 75<t/> 787—12 wel het grootste wereldwonder en daar om achten zij het verder nutteloos nog andere pogingen in het werk testellen. Beneden aan de deur riep ik hun nog toe, dat zij de vrouw niet meer zouden mishandelen, dat ik hem anders zou aangeven bij de overheid en hun ge- weldaden niet ongestraft zouden blijven. God, zijne genadevolle Moeder en alle lieve heiligen zij lof en dank, om dat zij mij in die benauwde oogenblik- ken beschermend ter zijde hebben geslaan. Iedereen begrijpt, dal ik mij niet weinig opgelucht gevoelde toen ik buitengekomen weer vrij kon uitademen en tegen alle verwachting in, uit dit sombere huis weer gezond en wel te voorschijn trad. Mijn keel deed nog wel een beetje pijn, maar daar dacht ik nu niet meer aan; ik talmde niet langer en liep het groote Jodenkerkhof en de Synagoge snel voorbij. Toen ik de Stadspoort voor goed achter mijn rug had, gevoelde ik mij eerst heele- maal gerust. Ik begon wat langzamer te loopen en tot mijne verrassing bemerkte ik, dat hetzelfde jonge mensch, dat ik vroeger tegenover het proselietenhuis tegen den muur had zien staan en dien ik later wederom in de jodenstad was tegengekomen, mij op den voet volgde Onwillekeurig bekroop mij een onaan genaam gevoel Ik nam hem eens nauwkeurig in oogenschouw en het viel mij op, dat de jongen in zijn ge zicht zoo precies op een jood geleek als het eene ei op het andere. Daar hij echter als een eerlijk christen gekleed! Niet omkijken! Dat zal men U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wanneer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honderd spijkers op Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akker's Kloosterbalsem als wrijf- middel waardeeren. Een herhaalde en krachtige wrijving met deze verwar menden balsem zal U spoedig doen gevoelen hoe de krampachtige samenge trokken spieren verslappen en weer soepel worden. En de stijfheid verdwijnt. AKKER» Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— „Geen Goud zoo goed" oogenblikken werd uitgesteld. Ook de post schoonhouden van het Raadhuis, de kantoren van den Ge meente Ontvanger en Opzichter kon niet onbesproken blijven. De heer Odenhoven had aangeteekend dat hiervoor f 900 was geraamd en circa f 500 was uitgegeven. De Voorzitter zegt, dat er eenige speling moet zijn. Laat er b.v. maar eens iets aan het dak komen, dan zou men bij een mindere raming vastzitten. De heer Stoot zou daarvoor een andere post nemen, waarop de heer van Dijk zich tot de heeren van den Raad wende met de vraag, of zij ook niet vertrouwde, dat er niet meer werd uitgegeven, dan strikt noodig was. Toch was een stemming over deze post noodig, die echter geen verandering in de raming bracht. Ü8 post meubelen ter secretarie werd ook eens besproken. De heer Stoot meende, dat er ruimte genoeg was en de Voorzitter meende nog een paar kasten te laten maken, lot berging van archiefstukken en der- gelijken. Ook het aanschaffen van een cycloslile ter vermindering der drukkosten werd door B. en W. noodig geacht. De heer Vermeulen vond de post archiefkosten wat hoog. Hij zou dat nog maar eens laten zitten. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten de Gemeenten hebben aangeschreven, om het archief te ordenen. Op het oogenblik heeft de heer van Beurden, die in deze deskundig is, veel tijd en zou de gemeente het archief goedkoop in orde kunnen krijgen, als zij van de diensten van den heer van Beurden gebruik maken. De heer Odenhoven meent dat Ged. Stalen goed praten hebben, «n als de Raad nu van ieder postje een klein beetje kon afdoen, dan zou dat nog een aanmerkelijk bedrag vorderen. Laten de menschen over tien jaar ook nog wat te doen hebben. De Voorzitter zegt hierop, dat het College van B. en W. meent van deze gunstige gelegenheid, dat de heer van Beurden tijd heeft, gebruik te moeten maken De heer van Dijk stelt het geval, dat was, zoo wilde ik hem vragen of hij een jood of een christen was. Maar de gladde vogel voorkwam mijn vraag door uit te roepan God zij dank, hoogeerwaarde Pater Sebaldus, dat ik u wederom in levende lijve voor mij zie. Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik de laatste uren ter- wille van u niet weinig in angst gezeten heb, ja, ik stond zelfs op het punt de hoofdwacht te gaan waarschuwen. Ik zag u namelijk het huis van den rijken Abel binnengaan en ik weet heel goed, dat zijn eenig kind gisterenavond naar het proselietenhuis is overge loopen, Daar ben ik ook al jaren ge- leden van een verstokte Israëliet een eerlijk christen geworden. Mijn naam is Rose, vroeger Abraham, maar nu door Gods genade Franciscus Rose, hoogeerwaarde vader, naar uw glorie rijke Aartsvader van Assisië Daarom stond ik doodsangsten uit en ik meende bijna zeker, dat uw hoogeerwaarde door de handen van dien ouden Abel en zijn broeder, den Rabbijn, die ik ook het huis zag binnengaan, den heiligen marteldood ontvangen had. ÏNu zij God lof en dank, dat hij u evenals een tweede Daniël zoo wonder baar uit dien leeuwenkuil gered heeft. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5