Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UlFONtlft J. VERMEULEN-ROELOFS Venray! Gr. Markt 6 WINTERHANDEN MANUFACTUREN j ÏYOORDEELIGSTf MANUFACTURED (YOODD^Li™ CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Huis opgericht 1843 Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Consultatiebureau Tuberculose - bestrijding te Venray Het Maasvraagstuk De Kippenhouderij op het platteland Uit de Landbouwwereld. Buitenlandsch Overzicht ZATERDAG PDECEMBER 1928 i Negen en veertigste Jaargang No. 48 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN l TOCH HET Jj PRIJS DER ADVERTENTIENl8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper r°st '5 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Rijn- en Moesel- I WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland voor de Op Dinsdag 4 December zal alhier een consultatiebureau voor de bestrij ding van de tuberculose worden ge V08tigd. Het bureau zal worden ondergebracht ten huize van den Heer M. Custers, Palerssiraat 23. Iedere eerste en derde Dinsdag van de maand zal de voor Noord Limburg aangestelde luberculose-arts van half een tol half twee aldaarzitting houden Het bureau staat voor iedereen kosteloos open, zoowel voor personen uit Venray als uit de omgeving. De bedoeling van het consultaliebu reau is, op de eerste plaats en, indien dit i»og noodig mocht zijn, door den tuberculose specialist te laten uitmaken of iemand aan tuberculose lijdt, en, wanneer dit zoo is, hoever de ziekte bij die patiënt gevorderd is Dit is van zeer groot belang. Want we welen, dat de tuberculose in zeer veel gevallen te genezen is, wanneer de zieke maar spoedig na het uitbreken van de ziekte bij den dokter komt om behandeld te worden en zich dan ook aan de gegeven voorschriften houdt Als ergens het spreekwoord s>tijd verloren, veel verloren" op zijn plaats is, dan is dat zeker wel het geval bij den luberculoselijder, die pas naar den dokter is gegaan, of zich pas aan diens al veel vroeger gegeven raad is gaan houden, toen er geen uitzicht op herstel meer was En nu is het juist het verraderlijke van daze ziekte, dat het lijden vaak zoo heel stilletjes aan en bijna onge merkt, begint Naar den dokter gaan, doet men dan ook zoo gauw niet en wanneer men het al doet, dan vindt men het zelf lang zoo erg niet als de dokter, en volgt diens raadgevingen niet met voldoende ernst op. Gelukkig is in de latere jaren de juistere opvatting meer en meer tot alle men8chen doorgedrongen, maar het te laat in behandeling komen, ge beurt toch nog altijd vaak genoeg. En ieder geval dat verloren gaat, en dal bij tijdige behandeling wellicht gered had kunnen worden, is tenslotte één te veel, Er sterven elk jaar in ons land nog zóóveel menschen aan deze ziekte, dat men kan zeggen, dat in Nederland ieder uur van den dag een tuberculose-patient overlijdt. Bij een tijdiger herkennen van de ziekie en daardoor ook tijdiger in be handeling komen, zouden velen van dat groote aantal gered kunnen worden. Om dat doel te bereiken heeft men, met de steun van de Overheid, die daar jaarlijks kapitalen voor besteedt, een over stad en land werkzame organisatie in het leven geroepen, speciaal voor de bestrijding van de tuberculose In onze provincie heeft destijds het R.K. Limburgsch Groene Kruis deze taak op zich genomen, die daartoe een speciale commissie instelde, de «Provin ciale Commissie tot bestrijding der tuberculose", welke uitsluitend daar voor, in nauwe samenwerking met de plaatselijke afdeelingen van het Groene Kruis, werkzaam is. Evenals overal 'elders in ons land ook gebeurt, richtte zij daartoe op de grootere plaatsen, voor zoover deze daar nog niet bestonden, consultatiebureaux op, onder leiding van een speciaal daarvoor aangestelde tuberculose-arts. In iedere gemeente werden verder door de plaatselijke afdeelingen een of meer zusters aangesteld, z g huisbe zoeksters, om de tuberculose-patiënten in hun huizen te bezoeken en ze noodige aanwijzigingen te geven. Op vele kleinere plaatsen is de wijkver pleegster tevens huisbezoekster. Zooals boven uiteengezet werd, dient het consultatiebureau dus op de eerste plaats om, indien dit noodig mocht zijn, door den tuberculose arts te laten uit maken, of iemand aan tuberculose lijdt, en, wanneer dit zoo is, hoever de ziekte bij dien patiënt gevorderd is. Daartoe worden de patiënten door den dokter op het consultatiebureau onderzocht. Alle hulpmiddelen staan hem daarvoor ten dienste, ook, als hij noodig oordeelt, het maken van een ■femet Xstralen. Indien iemand aan tuberculose blijkt te lijden, wordt hem, dan, al naar ge lang de ernst van de ziekte, de noodige raad gegeven. Verder verstrekt het consultatiebureau de voor ieder bepaald geval aangewezen voorschriften, die noodig zijn, omtrent de inrichting van de woning en alle andere zaken, die voor het herstel van den patiënt van belang zijn, en het besmettingsgevaar van diens huisgenooten moeten voor komen. Een en ander geschiedt steeds overleg en in samenwerking met den huisdokter, die den patiënt geregeld behandelt, en uit de aard van de zaak het best op de hoogte is van vele om standigheden, waarvan de kennis van groot belang is om het gestelde doel te bereiken. Katholieke Staatspartij te steunen en op deze wijze bij te dragen aan de verwezenlijking van een plan, dat Limburg en geheel Nederland tot zegen zal strekken, besloot spr. Lezing oud-minister Bongaerts. Te Gennep heett da heer ir. M Bongaerts, oud minister van Waterstaat, Zaterdagavond een voordracht gehouden over het probleem der Maaskanalisatie. De burgemeesters van Gennep, Mook en Bergen waren hierbij aanwezig en verder talrijke autoriteiten uit den kieskring Horst. De avond stond onder leiding van den heer J. M II. Baron Weichs de Wenne. In groote trekken heefi ir. Bongaerts de kwestie der Maaskanalisatie en der watei wegen in Limburg in het alge meen reeds besproken op 8 Dsc. van het vorig jaar in de zaal der G. S. alhier. In de thans gehouden voordracht bracht hij echter meer de bóteekenis van het plan Lel.y voor onze provincie naar voren. Met de uitvoering daarvan zal reeds het volgende jaar worden begonnen. Thans is op dit plan overeenstemming bereikt, tusschen de regeering en de provinciën Noord Brabant en Gelderland terwijl Limburg te zijner tijd zijn financieele deelname zal bepalen. Als gevolg hiervan zal reeds de volgende week de eerste post op de Staatsbegroo ting voor dit millioenenwerk worden uitgetrokken. Begonnen zal worden met de ver grooting van het doorstroomingsprofïel te Mook, door verdieping en verruiming van het rivierbed. Zooals men weet, ir. Dr. C W. Lely in verband met de voorbereidende werkzaamheden hel vorig jaar naar Nijmegen overgeplaatst Deze zal ook de leiding van de werk zaamheden op zich nemen. Bij de plannen van ir. de Lely is ook rekening gehouden met het over- stroomirigsgevaar Dit acht spreker tengevolge der stuwen niet vergroot Als uitgangspunt is genomen, dat bij de allergrootste afvoer geen hooger peil bij Grave mag worden bereikt dan 10 80 M. A. P., zoodat het water niet meer over de overlaatkad8 van de Beersche Maas zal stroomen. De allerhoogste waterstand te Venlo en Roermond zal dan met 1,20 M dalen. Na voltooiing der werken zal voor N Limburg de wintertoestand gelijk zijn aan den huidigen zomer- toestand bij hoogsten waterstand. De stuwen zijn zoodanig gebouwd, dat hun doorstroomingsprofïel g9lijk kan worden gemaakt aan dat van de vrije rivier, zoodat in geval van hoog water geeD meerdere opstuwing op deze plaatsen behoeft te worden gevreesd. Voor N.Limburg, zullen de werken, waarvan de kosten op circa 20 millioen zijn geraamd, in hoofdzaak bestaan in bagger- en grsafwerk ter verruiming van de rivier. Wat de overlaadkwestie betreft, daar- tor is een commissie benoemd Spr. noemde als zoodanig te ontwerpen overlaadhavens o m. bij Gennep en Roermond, in verband met het doorvoer verkeer vanuit het Rijnlandsche industriegebied. Sprekende over de toekomst meent ir. Bongaerts, dst we het nog eens zullen beleven, dat er te Swalmen een mijn ligt, welke zijn onderaardsche gangen uitstrekt onder de Maas tot Helden en Kessel, aldus spr. Er is een opleving in WestEuropa, er komt kapitaal vrij, dat emplooi zoekt; de gekanaliseerde Maas, berekend voor schepen tot 2000 ton, terwijl de andere kanalen in WestEuropa behalve de Nederlandsche slechts berekend zijn voor maxima van 1000 tot 1300 ton, zal, zich voegend fn het interna» tionaal scheepvaartnet, deze oplevende nijverheid tot Limburg trekken en daardoor een welvaartsbron worden voor het gewest. Met een opwekking tot de kiezers de door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Eendaagskuikens bestellen. Op het oogenblik worden er weer heel wat eieren van jonge hennen (pullen) geraapt. Echter niet overal. Dat kan liggen aan de huisvesting, aan de verzorging, aan de voeding, maar vooral aan den geboortetijd der kuikens. Wie op tijd kuikens kreeg, die raapt nu eieren, of het is z n eigen schuld Wie ze niet op tijd had, raapt er géén. Het gevolg daarvan is, dat je den een hoort kankeren op de kippen, terwijl den ander er niks dan plezier van heeft. Eerst de vraag wanneer is de beste geboortetijd der kuikens? Antwoord: Voor de middelzware ras sen (Barnevelders, Welsummers, Reds, Wyandottes, Orpingtons, Plymouth- Rocks enz) van 15 Maart tot 15 April. Ik voor mij heb ze het liefst in het laatst van April. Voor de lichte rassen (Leghorns, Ancona's) een maand later, dus van 15 April tot half Mei: Met voorkeur rond 1 Mei. Velen onzer lezers moeten hun een daagskuikens betrekken van een ander voor die mer.schen is het aan te raden, reeds nu te bestellen en dan overeen te komen op weiken datum geleverd zal worden. Nu al bestellen? hoor ik verwonderd vragen. Ja, nu al 1 Of ge komt Iweedens, misschien wel de-dens, vie.dens cf heelemaal achteraan I Dat heeft van 't jaar weer menigeen ondervonden. Als men wacht tol het voorjaar, dan krijgt men geer. kans meer voor levering op gewenschten termijn. U zult misschien verwonderd opkijken als ik u zeg, dat er nu reeds broedin- richtingen totaal uitverkocht zijn voor die kuikens. E'k jaar komen er meer kippenhou ders, die teleurgesteld werden, m a.w. die niet meer konden krijgen op het tijdstip, dat hun het meest gewenschl voorkwam. En daarom wordt het getal dergenen, die om dezen tijd ven 't jaar reeds bestellen, telkens g ooier. Mogelijk geef je een paar centen meer voor de op juisten tijd geboren kuikens, maar dat beteekent niks. Alleen wanneer je ze te laat (of veel te vroeg) hebt, dan pas ben jegesjoch ten. Ik wed, dat menigeen, die dit leest, uitroept: Hij slaat den spijker op den kop. Legt nu niet aan met een prutser, doch wendt u tot de vertrouwde adres sen, nl. de fokstations, de vermeerde ringsstations, de erkende fokloomhou ders, de fokkers, die op den legwedstrijd goede papieren" krégen. Voor de lezers van dit blad is er heelemaal geen reden, om buiten de streek te gaan Hier zijn genoeg goede adressen, althans zeker voor degenen die reeds nu bestellen. Denkt nu toch niet, dat alles wat van verre komt, beter is. Doorgaans is hel juist andersom. Broedeieren en ook eendaagskuikens lijden door het lange transport. Pullorum b.v. komt meer voor bij kuikens, die van verre komen, dan bij gelijkwaardige uit de naaste omgeving. Nog eens, niet bij een prutser bestel len, want ten eerste krijgt ge hoogst waarschijnlijk prulgoed, maar boven dien loopt ge groot gevaar, al bestel je nu, achter het net te visschen. Een prutser toch neemtdoorgaans veel meer bestellingen aan, dan hij richtig kan uitvoeren en dat doen de bekende, vertrouwde fokkers niet zoo Zeker, de broedresultaten kunnen overal tegenvallen, maar bij de prutsers toch wel het meest, omdat die niet letten op de kwaliteit der broedeieren Dat stopt de machines maar vol, ook van jonge hennen, die met kunstlicht gevoerd zijn, en daardoor tijdens den winter verzwakten. Hebt u er wel eens over nagedacht, dat een goed kuiken, geen «ent meer aan groot brengen kost, dan een waar van men niets weet? Feitelijk nog minder, doordat het eerste vroeger aan den leg gaat. Wat 'n dwaas is hij, die om 'n paar centen de goede kuikens naar 'v ander laat gaan. Wie het kind heeft (in de opvoeding) die heeft ook de toekomst der Maat schappij Maar wie een goed kuiken naar behooren opfokt, die mag daar ook later daden van verwachten. De prutsers liggen toch eeuwig en altijd te pingelen op 'n paar centen en met dat al blijven hel prutsers Houdt de boerkes maar eens in de gaten, die op de markt altijd de goed koopste köusjes, kuuskes en veulentjes koopen. Je blijft medelijden met die menschen hebben, omdat ze op deze manier nooit vooruitkomen. Niet iedereen beschikt over 'n royale beurs, ik weet het. Maar als het er niet aanzit, dan koop je liever wat minder stuks, doch wat je koopt moet goed zijn. 't Zit 'm niet in het getal, maar wel de kwaliteit. En deze laatste wordt ook bepaald door den geboortetijd van het kuiken. Daarom le. een goed adres uitzoeken en niet pingelen 2e. zoo mogelijk bestellen in eiger. streek, vooral daar de legwedstrijd van Horst zoo overduidelijk bewezen heeft, dat deze streek wel de beste leghorns heeft van het gansche land 3e. reeds nu bestellen, met conditie te leveren op vastgeslelden termijn, zooals wij hiervoor aangaven. en voeten gebruik Lagere Landbouwschool Venray. Vergadering 7 November 1928. De Voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder het schoolbestuur, de Voorzitters der Boerenbonden en de WeledGestr. Heer Di. Verhoeven uit Wageniogen. Nadat door den Secretaris het verslag van het sfgeloopen jaar was voorgele zen, gaf de Voorzitter het woord aan Dr. Verhoeven. Deze sprak duidelijk en breedvoerig over het selecteeren van aardappelen en wees vooral op de twee voornaamste ziekten Topbonten Blad- rol en verder op drie punten le. dat de ziekte met de knol overgaat2e. dat de ziekte besmettelijk is 3e. dat door vroeg rooien veel ziekten kunnen worden voorkomen. Nadat de geachte spreker alle vragen duidelijk had be antwoord, bedankte de Voorzitter hem voor zijne prachtige en nuttige lezing en bedankte ook de leden voor hun trouwe opkomst en sloot de vergadering met gebed. Vergadering 14 November 1928. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en bedankte de leden voor hun trouwe opkomst. Daarna las de secre'aris de notulen der vorige verga dering voor, welke werden goedgekeurd. De Voorzitter bedankie hel aftredend bestuur voor de aangename en gezellige samenwerking in het afgeloopen jaar ondervonden en hoopt, dat het nieuwe bestuur een ijverig bestuur zal iijn, lot steeds grooteren bloei der Vereeni ging van OudLeerlingen en Jonge Boeren. Als Voorzitter werd gekozen P. Poels, Oostrumals Secretaris Ant. Camps, Heide; als bestuursleden W Jeuken, Ooslrum en J. Kuipers, Blitterswijk. Daarna gaf de Voorzitter het woord aan den heer Van Venetië, die een cursus zal geven in electriciteitsleer. De geachte spreker zette duidelijk uit een, de mechanische kracht in de huishouding en op het bedrijf Nadat de spreker dit met enkele platen had aangetoond, bedankte de Voorzitter hem voor zijn nuttig en leerzaam onderhoud en sloot de verga dering met gebed. De Secretaris A CAMPS. Het oude wordt weggevaagd. Het heengaan van persoonlijkheden uit den grooten oorlog. Het noodweer, dat Europa teistert, en dat ontijdig den levensdraad van velen afsnijdt, toont, dat de natuur weer op een keerpunt is de naderende winter vaagt met nietsontziende kracht het oude weg, om voor het nieuwe plaats te maken. Merkwaardig, dat juist in deze dagen drie bekende personen uit den wereldoorlog voor altijd heengegaan zijn aanvoer ders, die een groote rol gespeeld heb ben in de geweldige worsteling. In Duit8chland is admiraal Von Scheer opperbevelhebber der Duitsche vioot, plotseling" overleden. In Brussel is generaal Baron Jacques van Dixmuiden heengegaan. In Parijs heeft generaal De Sticker, chef van den staf van maarschalk Foch den laatsten adem uitgeblazen. Drie dappere mannen, wier namen in de historie voor altijd gegrift zullen staan. Admiraal von Scheer was de bekwame aanvoerder der Duit sche slagvloot, die het op 31 Mei 1916 waagde, de veilige baai van Helgoland te verlaten en de Noordzee op te varen, teneinde de Eugelsche vloot te bevech ten. Von Scheer's doel was onder de Engelsche kust een verrassenden over val te doen en daarbij de Engelsclie kruiservloot te vernietigen Hij gebruikte daarbij de taktiek, door zijn eigen kruiser- en torpedoboot- eskaders onder Von Hipper vooruit te zenden en die als lokvogels te doen optreden. Zijn eigen slagvloot zou dan onverwachts komen opdoemen en den genadeslag toebrengen. Deze handige opzet mislukte echter, want vermoedelijk hadden de Engel- schen er de lucht van gekregen en ook de Britsche slagvloot was op zee, in het Skagerrak, tusschen Jutland en Noorwegen. Van daar, dat alleen het eerste gedeelte van Von Scheer's plan gelukte. Zijn kruiser eskaders overvielen de Engelsche kruisers en torpedobooten en admiraal Beatty leed ernstige verliezen, veel zwaarder dan Von Hipper. Toen echter admiraal Jellieve met zijn overmacht op het gevechtsterrein verscheen, gelastte Von Scheer den terugtocht en deze werd zoo voortref felijk uitgevoerd, dat ze zelfs beroemd is geworden en den Engelschen belet werd de doodelijke omsingeling te voltrekken. Wie den slag bij Jutland, den grootsten zeeslag, die ooit geleverd is, gewonnen heeft, is niet uit te maken. Beide partijen rekenen de zege aan hun kant en beide hebben volgens hun zienswijze gelijk. Maar de Duileche vloot voer niet meer uit en Von Scheer bleef werke loos. Totdat de laatste maand van den oorlog kwam en de Duitsche keizer een laatste wanhoopspoging wilde doen om de Engelsche ter zee ie verslaan. De vloot kreeg bevel om ge vecht8klaar te zijn en de vertrekdatum was al bepaald in October 1918. Maar.. Von Scheer eischte, dat Wil helm zelf meeging! In de kiem der zaak was dit een gedurfde eischl Het zou blijken de kiem te zyn van de revolutie, die Wilhelm den troon kostte? De keizer beloofde met een theatraal gebaar, dat hij zou meegaan, daar nij zich geen edeler dood kon denken, dan te sterven als leider der vloot, in de laatste roemrijke poging ter verdediging van vrijheid en eer!" Maar toen het er op san kwam, seinde Wilhelm, dat hij niet meeging 1 Hij durfde niet! De ontstemming over deze laffe houding veroorzaakte onder de matrozen der vloot een revolutionaire stemming, Von Scheer weigerde uit te varen, Kiel werd door de marine bezet, de opstand was uilgebroken Zij waaide drie dagen later over naar Berlijn, waar men Wilhelm dwong afstand te doen. Von Scheer gaf daarop zonder slag of 8loot de vloot aan de nieuwe regee ring over, die daardoor niet weinig in haar gezag werd versterkt. Dal is Von Scheer's beteekenis voor de historische dagen, die nu 10 jaar achter ons liggen. De Belgische opperbevelhebber gene raal Jacques heeft zijn landonschalbare diensten bewezen door zijn moedig stand houden aan den Yser. Zoo fel konden de Duitschers niet storm loopen, zóó hevig konden de kanonDen hun granaten niet uitbraken, of generaal Jacques hield er onderzijn mannen bij Dixmuiden den moed in. Voor ieder, die weet, welk een ge wichtige stelling de Yserlinie, als beveiliging van de Kanaalhavens voor de verbinding met Engeland en als belemmering voor het oprollen der Engelsch-Franschefrontlijn, die begrijpt, hoe geheel anders wellicht het verloop van den oorlog geweest zou zijn, als generaal Jacques zijn heldenrol niet zoo voortreffelijk gespeeld had. Zijn verheffing in den adelstand als baron van Dixmuiden zegt voldoende, welke gewichtige diensten hij zijn land bewezen heeft.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1