UITVERKOOP Wintermantels Pelterijen 1110 °|o kortinj en overtuig van de vele practische en nuttige Cl DE AÜX. Voor elke beurs passende en nuttige Geschenken. Als speciale attractie t.m. St. Nicolaasavond 5 °|0 korting OD onze abnormaal lage standaardprijzên. Politieke ontwikkeling. Gemengde Berichten. Afdeeling Dames. Eau de Cologne Odeurs en Zeepen Afdeeling Kinderen „Meer Cadeaux voor minder Geld" Afdeeling «ïeeren. Tafelkleeden en Bedspreien. handwerken. PARAPLUlE's Zaterdag 1 December 1928, No Alle Katholieken lid van de Katholieke Kiesvereeniging. Werft nieuwe leden aan. De Katholieke Staatspartij heeft weer een grooten arbeid achter den rug. Het program voor de Tweede Kamerverkie zingen van 1929 is vastgesteld. Een groole arbeid en een mooie arbeid, waarin de katholieke partij weer een bewijs heeft gegeven van hare hechte eenheid. Het is een program van groote be- teekenis, in onderling overleg samen gesteld, dat tevens weer aantoont, hoe de Katholieke Staatspartij een ware volkspartij is, die alle deelen en groepen onzer samenleving omvat, een echte democratische partij, geen partij van de onware democratie, zooals er zijn die slechts een stand verheffen willen en de overige b-lagen en bestrijden. Nu dit program, dat de urgente wenschen der katholieken van Neder land op staatkundig terrein, op geeste lijk en stoffelijk gebied omvat, is vastgesteld, wacht een tweede groot stuk werk op aller ijver en activiteit: het aanwerven van nieuwe leden der Katholieke Kiesvereeniging. Nog altijd staan er meer katholieke kiezers buiten de organisatie der Katho lieke Staatspartij dan er in de Kalh. Kiesvereenigingen georganiseerd zijn. Ook in onze provincie, waar in 1925 meer dan 140 000 steramen werden uit gebracht op de lijst Nolens, zijn nog tienduizenden leden te winnen. En daarvoor is de tijd thans aange broken, In het voorjaar 1929 stemmen de leden der Kath. Kiesvereenigingen in het geheele land voor de samen stelling der candidatenlijsien voor de Tweede Kannr van de Kath Slaats- partij. Vóór 1 Januari dienen we onze ledenlijsten gereed te maken. Wie op 31 December a s. geen lid is van de Kath. Kiesvereeniging zijner woonplaats kan niet meestemmen en heelt dus niet den minsten invloed op de aanwijzing der candidaten, op de volgorde, in één woord op de samenstelling der candi datenlijsten. Het is voor eiken katholiek van belang, lid te zijn van het katholiek georganiseerd kiezersleger en het is in het algemeen een katholiek belang, dat zooveel mogelijk alle katholieke kiezers van Nederland, mannelijke en vrouwe lijke, lid zijn vsn de Kath. Staatspartij. We hebben het reeds meer uiteen gezet, dat ons stelsel van Evenredige ertegenwoordiging organisatie der kiezers veronderstelt. De lijst van can didaten is van de organisatie afkomstig Deze heeft ze samengesteld en de candidaten een bepaalde volgorde ge geven. Een katholiek kiezer moet zich daarom niet tevreden stellen met op het gemeentehuis op de katholieke lijst te stemmen. Men kan zeggen, dat een kiezer als het ware niet de volheid bezit van het kiesrecht, wanneer hij op de samenstelling van de lijst zijner partij geen invloed heeft gehad, omdat hij buiten de organisatie -is blijven staan en daarom geen deel heeft genomen aan het kiezen der candi daten. Behalve voor den kiezer is het van groot belang voor de organisatie, dus voor de Kath. Staatspartij zelf, en daardoor voor de katholieke zaak, dat zooveel mogelijk alle katholieke kiezers er bij zijn aangesloten. We noemden onze partij straks een democratische partij Dit democratisch karakter komt het best tot zijn recht, wanneer ons katholieke kiezerskorps zooveel mogelijk in zijn geheel deel neemt aan de stemming in de Kies vereeniging. Dan zullen bij die stem ming alle schakeeringen van de katholieke samenleving evenredig ver tegenwoordigd zijn en geeft de Katho lieke Staatspartij een getrouw spiegel beeld van het katholieke leven in den lande. Dan zal de eene stand den andere niet overstemmen. Dan zal in de katholieke lijsten de katholieke solidariteit des te sterker lot uitdrukking komen. Alle leden der Katholieke Kamerfractie zijn dan op één program gekozen, allen gekozen door de katho lieken van Nederland. Het eene Kamerlid zal wat harder willen loopen dan het andere, wal meer vooruitstrevend zijn dan 't andere Hel is natuurlijk niet mogelijk en allesbehalve wenscheiijk, dat onze Kamerclub zou bestaan uit 30 of 31 gelijkvormigen. Maar het 2ullen man nen zijn, allen bezield om te werken voor het landsbelang, elkander in evenwicht houdend, elkaar aanvullend; een Kamerclub, die beschikt over spe ciale krachten, welke ter voorlichting van de fractie en van de Kamer noo dig zijn, samen den rechten midden weg bewandelend naar de verwezen lijking der katholieke beginselen in het openbare leven, zich met hun kiezerscorps bewust van de onomstoo- telijke waarheid, dat alleen de toepas aing der katholieke beginselen de maatschappij ten goede kan vormen en het grootst mogelijk aantal men" schen stoffelijk welzijn en geluk kan brengen. Kath. Kiesvereenigingen thans aan dan arbeid tot het aanwerven van nieuwe leden En mogen de besturen der Slaterikie.ikringorganisatie8 waar dit noodig is, zorgen voor de herop richting der Kiesvereenigingen in die gemeenten, waar deze in de loop der jaren om welke reden dan ook zijn opgeheven. ROELAND. Het noodweer van Zondag. Een waar noodweer, zich kenmerkend door hevige stormvlagen, onweders en zware slagregens heeft-Zondagopnieuw tal van plaatsen in ons land geteisterd en vele schepen in benarde positie gebracht. Het was Zondag voor de Amsterdam- sche Brandweer geen gemakkelijke dag. Zooals gewoonlijk, werd de brand weer voor alle mogelijke gevallen te hulp geroepen. Voor wankele schoor steenen en voor losgerukte daken rukte de brandweer 35 maal uit. Buitendien werd 40 maal een brandweerman ge zonden ter voorkoming van verdere ongevallen. Tengevolge van den hoogen water stand werd viermaal de hulp der Brandweer ingeroepen voor het leeg pompen van kelders. Verder toog zij tien maal op onderzoek uit. In de visschersplaatsen langs de Hollandsche kust heeft het noodweer onmiddellijk groote ongerustheid gewekt Honderden vrouwen trotseerden de striemende regenvlagen om zich naar de havens te begeven of liepen langs het strand uit te kijken, waar alleen de met schuim beladen koppen der huizen hooge golven zichtbaar waren. Op de Zuiderzee verkeerden tal van botters in nnod. Zij werden voor het meerendeel door andere schepen opge pikt en behouden binnengebracht Dyk doorgebroken. D8 buitendijk langs de Oude Maas is tusschen Barendrecht en Roon doorge broken over een lengte van 100 Meter. Da geheele polder vanaf HeerJansdam tot het dorp Roon is volgeloopen. Vele woningen staan tot aan het dak onder water. Er is veel vee verdronken. Alle broeikassen zijn vernield. Het water bedreigt den dijk, die het dorp Baren drecht beschermt. Hier hebben de bewoners reeds alles in veiligheid ge bracht. Het verkeer van de Rotterdam sche Tramwegmij. is gestremd. Het station Middelwijk slaat geheel onder water. Het geheele dorp Putlerahoek is in den afgeloopen nacht onder water geloopen. Bootjes varen door het dorp Te Ridderkerk hebben alle bewoners langs den Rijndijk, langs de Nieuwe Maas en langs de Noord en in den daarbuiten gelegen polder in den afge loopen nacht lijf en goed in veiligheid gebracht. De polder Kerkoorden is vol geloopen. De Muizenkade is overstroomd Als gevolg daarvan is er er veel water in de polders Donkersloot en Woude. Men vreest, evenals in 1916, een door braak Ook de staalfabriek der firma Bakker Co. wordt ernstig bedreigd. Gedurende den nacht is de geheele bevolking op den dijk geweest. Drie slachtoffers. Zondagavond zijn de lijken van de drie vermiste zeelieden bij de ramp van de »Christian Michielsen" aange spoeld. Het zijn de Nederlandsche loods C. Spui uit Viis8ingen en twee leden van de bemanning van het Noordsche schip. Bij Hoek van Holland is het Italiaan" sche stoomschip »Salento" gestrand. Bij de pogingen om de opvarenden te redden is een reddingsboot omgeslagen, waarbij een lid der bemanning verdronk Na verschillende vergeefsche pogin gen tot redding, kan men wel aannemen, dat de bemanning ongeveer 40 kop pen is omgekomen. Ook Denemarken heeft zijn deel Volgens berichten uit Esbjerg zouden 22 visschersbooten, die op de Noordzee waren, niet zijn teruggekeerd. Het Duilsche stoomschip »Herrewyk'' is vergaan. Men vermoedt dat 8 op varenden zijn omgekomen. Verder heeft de storm in alle landen van West- en Midden-Europa groole verwoestingen aangericht. In vele landen kwamen groote over stroomingen voor. Het Noorsche stoomschip »Christian Michelsen" is bij Hoek van Holland op een strekdam geslagen. Drie menschen zijn daarbij verdronken. Het eiland Urk is bijna geheel onder water gezet. Bij Barendrecht heeft het hooge water van da oude Maas zich een weg gebaand door de dijken, waardoor 700 800 bunder polderland zijn overstroomd. Bij Bergen op Zoom zijn door een dijkdoorbraak groote uitgestrektheden onder water gezet. Een baggermolen van de fa. van Paes te Nijmegen is op de Nieuwe Merwede ter hoogte van Werkendam gezonken. De baggermolen »De Glimp" van de firma den Breejen van den Bout te Nijmegen gehuurd door de fa Krasje veld te Sliedrecht, is op de Zuiderzee gezonken Eenige leden van de beman ning zijn gered. De storm. Slachtoffers in Engeland. Door neerstortende boomen en schoor- steenen zijn in verschillende plaatsen van Engeland in het geheel 8 menschen gedood. Verschillende schepen hebben schip breuk geleden, waaroij ook weer men schenlevens te betreuren zijn. Het is ondoenlijk, om zelfs maar een korte opsomming van alle ongelukken te geven. Fordfabrieken. De productie der Ford-fabrieken ver. toont een snelle stijging. Sinds medio November werden reeds meer dan 6000 personen- en vrachtauto's per dag ge. construeerd, hetgeen bij een vijf daag. sche arbeidsweek aan een maandelijk- sche productie van meer dan 130.000 wagens gelijk slaat. Het aandeel der productie van Ford in de geheele auto- mobielproductie der Vereenigde Staten heeft zich op de volgende wijze ont wikkeld: Januari 1928 2 pCt.,Februari 1928 3 pCt., Maart 1928 6 pCtApril 1928 7 pCt., Mei 1928 9 pCt., Juni 1928 11 pCtJuli 1928 13 pCtAugustus 19 pCt., September 1928 22 pCt. October 1928 27 pCt. In automobielkringen te Detroit raam! men het aandeel van Ford in de productie van November op circa 35 pCt Boerenopstanden in Rusland. Volgens een bericht uit Warschau it het op verschillende plaatsen in Rusland tot opstanden van de boeren gekomen. In verschillende dorpen zijn de commu nisten vermoord of doodgeschoten. Bij de onderdrukking van deze opstanden zijn vele boeren gedood of gewond Een rijksveldwachter aangevallen. In een café te Kolhorn werd een zekere De Gier, bij een onbeduidende woordenwisseling, met een dolk in den arm gestoken. De aanvaller is daarm gevlucht doch de Rijksveldwachter Tiestra was hem spoedig op het spoor. De rijksveldwachter werd door een zestal Zuiderzeewerkers aangevallen, waarbij hij hevig werd getrapt. Mei een klewang wist hij de aanvallers ten slotte den baas te blijven. De roofoverval te Ulvenhout. De oude P. van den Burg te Ulven hout die in den nacht van Zaterdagop Zondag door gemaskerde bandieten, weike zijn woning waren binnenge» drongen, is neergeslagen, overleed Dinsdagavond te 7 uur aan de bekomen verwondingen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten. De marechaussee te Breda meent de daders op het spoor te zijn. 11 a Zijden en wollen Shawls Wollen, -ijden en glacé Handschoenen, Prachtsorteering doozen Fantasie-Zakdoeken, Bedrukte en handgeschilderde Pochettes, Schitterende kwaliteiten Pelterijen, Keurig sortiment Slobkousen. Boldoot en 4711. luxe verpakking. Wollen Jurkjes en Mantels, Wollen Mutsen en Dassen, Wollen Kinderpakjes, Truien, Vesten, Wantjes, Handschoenen Slobkousen. MIJN ONDERVINDING bij JAC. FONCK's Manufacturenhandel is Juist Nieuwste dessins Eng. hemden, Groote keuze Strikjes en Zelfbinders, Peau de Suède en glacé Handschoenen, Zijden Shawls in de nieuwste kleuren, Zuiver wollen Heerenvesten, Prima Slobkousen. Mooie collectie Uitgebreide keuze Speciale aanbieding Dames- en Kinder-Parapluies (Tompouce), Heeren-Parapluies. Nieuwste modellen. Prachtige kwaliteiten. Geweldig goedkoop I JAC. FOnCK

Peel en Maas | 1928 | | pagina 10