SpchóU! c. ASTHMA WINTERHANDEN Nu is het de tijd voor DE G0EDK00PE WINKEL 1 F. Sijbers- Poels. G. W. MUSEENS Wed. F. van Gerven Vraagt billijk tarief FR. F. JANSSEN Alle Fa. k P, V. SCtK JOS G. E 3 I üv spi te Watt Wasch met De oudste ziekte der menschheid. AKKER'5 De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Marktberichten. Inmaakpotten, Koolmessen, Verlichtingartikelen Kolenemmers Scheppen Pooken Kachelzeiltjes, enz. SPEELKAARTEN Bruinkool-briketten, Stukkolen, Vetnootjes en Anthraciet Assurantiën, Belg. Unit Jac tl. A] Handeld, Likeii EU STEE} B Taï elk< A. Dei Gebr. ten Geert wrijven en geen boenen meer. Persil reinigt de. wasch door deze slechts eenmaal korten tijd te koken. Eenig Importeur E. Ostermann Co'* Handel Mij.. Amsterdam Fabrilcante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf 13, Groningen. Binnen de 14 dagen kan men de adviezen daar gereed hebben, 't Is beter in 't najaar, dan in 't voorjaar in te zenden, anders hoop8n zich in Januari en Februari de werkzaamheden in 't laboratorium op Voeg er een rijksdaalder bij, of liever zend die per postwissel. Waar een landbouwvereeniging is, neme dez8 de monsterneming en verzending op zich en verzende hst geld in één keer. Als zeer veel monsters door één vereeniging worden gezonden minstens 60Ó dan wordt een reductie van 15 pCi. gegeven, 't Is dan niet geraden, alle monsters in ééns te zenden, dat zou ongewenscht oponthoud geven men zende een deel, en overlegge met het Laboratorium, hoe de verdere toszen ding het best zal kunnen geschieden. De kosten van het grondonderzoek zijn luttel in vergelijking met de voor. deelen, welke men var. de adviezen heeft. Br. In China 500.000 melaatschen. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de chef van het militaire zieken huis te Riga de Lepravorscher prof. Snikers, een ter dood veroordeelden moordenaar met lepra-bacillen zou be smetten, ten einde de vraag der besmet telijkheid van de melaa'schheid op te lossen. De betreffende moordenaar heeft zich vrijwillig voor dit experiment beschikbaar gesteld en is onder deze conditie begenadigd. Prof. Snikers meent, dat als de be smetting lukt, hij ook een genezing zal kunnen bewerken. Dit weténschappelijk experiment heeft weer eens de aandacht op deze ziekte gevestigd, die in cnze streken gelukkig onbekend is. In het tegenwoordige Memelland trof men tot 1918 nog eenige melaatschen aan, die in een speciaal afgelegen en streng bewaakte plaats ondergebracht waren. In totaal zijn in genoemde streek in de laatste 80 jaar ongeveer 80 gevallen van melaatschheid behandeld, maar thans vindt men in het geheele land g8en er.kel geval meer. Daartegenover staat, dat de melaatsch heid in andere deelen der wereld nog als een ontzettende epidemie talloos vele slachtoffers maakt. De Australische secretaris voor de lepra-missies, reverend Walter J. Eddy, die door zijn lepra onderzoekingen naam gemaakt heeft publiceerde onlangs een uitvoerige studie en deelde hierin mede, dat er in China nog 500,000 in Austra lië 90,000 en in Korea 25,000 menschen zijn, die aan melaatschheid, de oudste ziekte van het menschdom, zooals hij deze vreeselijke ziekte noemt, lijden Nog onlzettender treedt deze ziekte in Midden-Afrika op, waar van de tien menschen, een melaatsch is. Reverend Eddy is van meening, dat deze ziekte daar haar oorsprong vindt. Ook in andere deelen van Afrika en in Zuid Amerika in Europa o.a. in Rus land, Portugal en Roemenië, komt deze ziekte nog voor. Maar de mogelijkheid bestaai om de ziekte in Europa door strenge maatregelen geheel te verdrij ven. Dat de ziekte besmettelijk is, is wel bewezen. De lepra bacil, die wat den uiter- lijken vorm betreft, moeilijk van de t. b. c bacil te onderscheiden is, wordt in de huid en op de slijmvliezen aan getroffen, waar zij langzaam haar ver. Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker's Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooals: spoedig vermoeid zijnen hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is, ook dan zult Gij van een ge regeld gebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met nietingsarbeid verricht. Als beste middel hiertegen geldt de chaulemoograohe, die uit het zaad van een Indische plant gewonnen wordt Hoe weldadig dit middel werkt, bewijst wel een geval dat zich onlangs in Roemenië nabij Largeance (een klein dorp in Zuidelijk Bessarabië) voordeed, waar tien melaatschen uit hun ver- plegingsoord ontvluchtten. Eenigen keerden echter weer spoedig terug, daar zij de pijnen niet meer verduren konden en om behandeling met chaule moograolie vroegen. Het is bewezen, dat deze olie niet alleen pijnstillend werkt, maar ook de uitwerking der bacillen verhinderd. De medische wetenschap heeft in de laatste twee decennia dergelijke vorderingen gemaakt, dat heden ten dage de me laatschheid als een te genezen ziekte beschouwd wordt. De proef van prof. Snikers in Riga zal hiervoor vermoedelijk een nieuw bewijs leveren. Het ware te wenschen, daf ook in landen waar deze ziekte nog epidemisch optreedt een systematische strijd hier tegen gevoerd werd. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Onze kippen hebben zulke mooie kammen, maar ze willen niet beginnen te leggen. Dezejfuitspraak hoort men nog al eens om dezen tijd van het jaar'en het is te begrijpen, dat de kippenman er tureluursch onder wordt, nu de eieren dubbeltjes opbrengen. En je zoudt uit je vel springen, als je dan nog moet aanzien, dat buurman volle korven raapt. Komt iemand met bovengenoemde verzuchting tot ons, dan ontstaat er al gauw een gesprek, dat er ongeveer als volgt uitziet: Wanneer zijn je W. L. geboren Einde April Zoo, dan moesten ze nu toch aan den leg zijn, althans de groote hoop, want van 1 Mei tot November is al 'n half jaar en dat is voor Leghorns oud genoeg om »te beginnen". Hoe is je hok O, dat is wel in orde, ik heb het gebouwd volgens teekenen van Horst, 6 Meter lang en 4 M. breed, het dak van riet met Mulderpannen. In orde 1 Maar hoeveel kippen zitten er in En eindje over de 100, zoo net weet ik het niet, want je kunt ze haast niet geteld krijgen. Maar toch zeker niet meer dan 110. Vriend, dat is wel wat veel, vooral als 't gaat winteren, doch daar zal 'm nu de knoop toch niet zitten, denk ik. Wat voer je Ochtendvoer en gemengd graan, allebei van den Bond. Dus dat zal m i. wel in orde zijn. Mijn buurman voert dat ook en die raapt al heel wat eieren van z'n pullen en deze zijn niet ouder dan de mijne. Hoe voer je Het ochtendvoer geeft ik aange maakt, 's morgens om een uur of tien, maar ik geloof niet, dat ze er veel trek in hebben, want met een zak van 100 pond kom ik haast 3 weken toe. Dan eten ze te weinig ochtendvoer. Hoeveel hardvoer geef je Nou, van 100 pond doen ze schraal een week Dus ze eten toch nog al. Ze krijgen te veel hardvoer en te weinig ochtendvosr. Wanneer geeft u het hardvoer? 's Morgens zoo gauw als ze op komen ik geef ze dan samen 5 pond en in den namiddag een kleine 10 pond. En 't gaat allemaal schoon op. Ze zouen nog wel meer lusten, als ik ze 't gaf, maar ik ben bang, dat ze dan te vet worden. Ze zijn toch al aan den zwaren kant. Vriend, wil ik je eens wat zeggen 's Morgens geen hardvoer, doch zoo gauw als ze op zijn ochtendvoer en niet aangemaakt, doch droog. Uw kop pel is veel te groot, om ze het aange maakt te geven. Zorg voor flinke staan plaats aan de bakken Voor 100 kippen hebt u wel twee bakken noodig, die elk 1,25 M lang moeten zijn. Laat ze den heelen dag er maar in happen, dus zorgen, dat er steeds ochtendvoer in is. En een uur voor den avond geef je hardvoer, zooveel ze met graagte opeten Ik houd er van, dat ze met een goed gevulden krop den langen nacht in gaan. Maar er mag zoo goed als niks blijven liggen. Je zult zien, dat de hoeveelheid ochtendvoer, die ze opeten, nu grooter en die van hardvoer kleiner is dan op 't oogenblik. Maar op deze manier krijg je eieren, dat de kippen scheuren 1 We zullen het eens probeeren 1 Mooi zoo, maar tevens zorgen voor een kurkdrogen bodem met steeds frisch bedeksel, liefst turfstrooisel en daar het hardvoer in onder harken. Dus niet er boven over heen gooien en denken, dat de zaak daarmee in orde is. Neen absoluut onder harken. Dan eten de kippen langzamer, wat de spijsvertering bevordert en ze blijven beter in beweging, wat de spijsvertering ook ten goede komt. De eieren komen hoofdzakelijk van het ochtendvoer. Bij u nemen ze daar te weinig van omdat ze dan al een ander ontbijt hebben gehad. Nou begin ik het te gelooven Later deel ik u den uitslag wel mee Ik hoop, dat buurman mij ook gauw met volle korven naar de veiling zal zien gaan. Dan kan hij me de oogen niet meer uitsteken Mijn vrouw heeft daar duivelseh het land aan. Iedere week zegt ze: daar gaat ie weer 1 En nie veur niks, zooals ik. Buurman zal ook wel meer och tendvoer gegeven hebben, denk ik. Ben de nooit eens bij hem wezen kijken Nee, daar kom de bij hem toch nie achter. Enfin, je weet het nou 1 Goed succes I Zeker niet by slecht weer buiten laten. Een onzer volksdichters gaf onlangs volgend rijmpje, doelende op ons land »0, land van mest en mist, »Van vuilen, kouden regen I «Doorsijpeld stukske grond, »Voi killen dauw en damp, »Vol vuns onpeilbaar slijk »En ondoorwaadbre wegen, »Vol jicht en paraplues »Vol kiespijn en vol kramp." Hier is zeker overdrijving in het spel, doch een kern van waarheid is niet te loochenen. De koeien en vaarzen en kalveren staan met opgetrokken ruggen in de wei te loeien en smeeken om den warmen stal. De menschen klagen en foeteren en mopperen, dat ze den heelsn lieven dag zoo nat en zoo koud door den modder moeten dabberen. En de arme kippetjes Ongelukkige stakkers bij slecht weer. Half aangekleed, paddekaal van 't ruien, lijden ze reusachtig van de kou, den wind, den regen en de natten killen grond. Kou vatten en ziek worden is aan de orde van den dag. Wij raden daarom aan, bij slecht weer de kippen binnen te houden en ook op de overige dagen niet zoo héél Yroeg de natte wei in te sturen. Droogte en beschutting tegen guren wind, dat hebben onze kippen noodig. Kijk ze daar maar eens zitten, op eer. hoopje bijeengehurkt tegen de heg aan. Dan weet je genoeg Lyk herkend. Zondag werd te Maashees aan den kant van Bergen uit de Maas opge- vischt het lijk van een vrouwspersoon. Dit werd door de familie herkend als zijnde C. T. uit het naburige Duit- sche grensplaatsje Twisteden. Een 12tal dagen geleden, had de ongelukkige 's nachts de ouderlijke woning heimelijk verlaten. Door poli tiehonden is toen haar spoor gevolgd tol »de Hamert" gemeente Bergen in de richting der Maas. Het ongelukkige meisje was 29 jaar oud en leed aan zwaarmoedigheid, tengevolge eener kwaal, waarvan ze meende geen genezing ie kunnen vinden. Hel lijk is naar Twisteden vervoerd Tusschen twee schepen in het water gevallen. Vrijdag is te Venlo Th Steegh, oud 24 jaar, matroos op de »Stoomboot onderneming II" van de Firma Janssen van Lilh, bij het overstappen op een daarnaast liggende boot uitgegleden. S. viel tusschen beide schepen in en verdween in het water. Pogingen om hem te redden mislukten. Mijnongeval. In Staatsmijn Wilhelmina te Ter. winselen geraakte de mijnwerker P uit Spekholzerheide onder afvallend gesteente. P. bekwam ernstige verwon dingen in den rug en is naar het ziekenhuis overgebracht. Kind overreden. Nabij Sladbroek-Sittard is Zondag middag de zesjarige F. S. door een vrachtauto overreden. De kleine hield zich aan den auto, die stil stond, vast, toen de chauffeur aanzette en achteruit reed, met hetgevolg, dat het kind kwam te vallen en onder de wielen geraakte. Ernstig gewond werd het meisje opge nomen. Het bleek, dat beide beenen waren gebroken. Den chauffeur treft geen schuld. Brutale inbraak. Zaterdagnacht heeft te Oss bij den wethouder J. van Erp, in de Begijnen straat een brutale inbraak plaats ge had. De dieven zijn door een raam binnen gekomen, hebben zich eerst te goed gedaan aan eieren enz. en hebben toen de brandkast medegenomen. De brandkast vond men geopend terug in de Driek van Erpstraat, een vak waarin het tafelzilver was schijnt men niet te hebben kunnen openen. Wat er om vreemd is kan nog niet worden vast gesteld. Van de daders geen spoor. Krankzinnig geworden. Naar het krankzinnigengesticht te Voorburg (Vucht) is overgebracht Mevr. v. d. BerghJanssen uit Maasticht, verpleegd wordends in het St. Joseph- hospitaal te Heerlen. Mevr. v. d. Bergh is een der slachtoffers van het onzet- tende vliegongeluk, dat dezen zomer te Heerlerheide plaats had. Overreden en gedood. Men meldt uit Eindhoven Maandagavond is de 58-jarige sluca- door F. IJlers, afkomstig uit den Haag en laatstelijk hier werkzaam, in de Woenseischestraat te Eindhoven door de stoomtram, die om 6 uur uit Son te Eindhoven arriveert, overreden en ge dood. Het ongeluk heeft plaats gehad in een bocht van genoemde straat. Den machinist van de tram treft geen schuld. Een voetbal-veldslag. Zondagmiddag heeft zich r.a afloop van den voetbalwedstrijd Sallandia— Wijhe, voor de vierde klasse van den N V. B. te Deventer, een ernstig incident voorgedaan. Enkele minuten voor het einde kreeg een speler van Sallandia een woordenwisseling met een van Wijhe, waarop de laatste zijn tegenstander een hevige slag tegen het hoofd gaf. In een minimum van tijd waren bijna alle aanwezigen, ongeveer 50 personen, met elkaar slaags geraakt. Een der Deventer spelers werd in den nek gebeten. Wielrijder tegen een auto gevallen en gedood. Zondagmiddag reed de heer de B. uit Amersfoort met echtgenoote per rijwiel op het rijwielpad van den Utrechtsche weg naar Soesterberg. Wegens ver nieuwing van den weg is het rijwielpad op diverse plaatsen zeer slecht. Nabij hotel »Spitsheuv8l" moest het echtpaar om die reden het rijwielpad verlaten en is op den weg gaan rijden. De heer de B. slipte, daarbij op den steenen wegkant welke bedekt was met blade ren en kwam met zijn voorwiel tegen het spatscherm van een juist van tegen overgestelde zijde naderenden auto. De heer de B. sloeg over zijn stuur en kwam met zijn hoofd tegen een deur knop van den auto. Het slachtoffer bekwam e«n zeer ernstige schedelbreuk, tengevolge waarvan de dood na enkele oogenblikken intrad. De ongelukkige was 45 jaar oud. Den autobestuurder treft geen schuld Wanhoopsdaad. In den nacht van Zaterdag op Zondag ia de kassierster van het ververschings- lokaal van het »Silezisch station" te Berlijn overvallen en met een leege bierflesch tegen den grond geslagen. De kas werd geroofd. De dader kon gegrepen worden. Het is een 25 jarige schoenmaker, die nog nooit met de justitie in aanraking is geweest. Hij was zoo uitgeput en uit gehongerd, dat men hem op het politie bureau dadelijk wat te eten gaf. Hij was sinds September van dit jaar werkloos en kon, ondanks goede getuigschriften, geen nieuwe betrekking bekomen. Hij had sinds meerdere dagen niets gegeten. De kassierster werd tamelijk zwaar gewond. Dreigende hongersnood in China. Tengevolge van de ernstige droogte wordt een gebied in China ter grootte van 15 X Nederland met een bevolking van 200 millioen menschen in den a.s. winter door een hongersnood bedreigd. De rijstoogst bedraagt n 1. maar 55 pet. lagszoa&ea Hidsfosltagea. Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar ai te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizelig heid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspan ning der nieren het zijn waarschu wingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen orn8tige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormsn de kristallen, die zenuwpijnen en rheumaliek ver oorzaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed ont trokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kun nen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering,zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en ver sterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 40 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 250.000 eieren. Groote eieren van f 11 30 tot f 12 10 Kleine eieren van f 7.20 tol f 9 Eendeneieren van f 8 40 tot f 8 80 Ganzeneieren van f 23 30 Kippeneieren per Kg. f 1,81. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 600 000 eieren. Groote eieren van f 10 70 tot f 12 50 Kleine eieren van f 6 tot f 9 50 Eendeneieren van f 8.30 tot f 9 30 en Toetengebruik als gaskousjes, lampen, branders, glazen, pit, enz. 6 en 12 ct. per stel. Vraagt onze prijzen I Wij zijn voordeelig Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. Schoolstraat 14. Anthraciet Mager Stukkolen Vetnootjes, Union en Carisborg Briketten. Bij afname van 1000 Kg. of meer 10 ct. per 100 Kg. minder. Alles wordt zonder prijsver- hooging aan huis bezorgd. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. voor Levensverzekering Ongevallen verzekering Stormschade Brandverzekering Hagelverzekering Maasheesche weg 3, Venray. op pak Ov Desverfji zorgen i, door tijc Qedip M Het goei Het betei Iedoro re ir. Ier worden ge voerd. MAi Hoendi Green Carbolinjr. Alles aan Op ver gen zond» Be F. worden »or voorm. v en huize var Michels, bev het m schoet NRT JE mooie soflel- len aan Al eloctrisAt, njot' Bc

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6