m,Tax&- Purol er op! Gemengde Berichten. v^cyc3~ Bedaar Uw pijn Kloosterbalsem Marktberichten. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maarvooralookbijbrand ensnijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondin gen Het verzacht en geneest verder om en in tuinen ook nog sier- heggen, welke niet alleen dienen tot grens en tot bescherming legen wind en gedierte, maar die door fraaie bloe sems ook het oog verlustigen. Sierheggen van altijd groen blijvend loofhout ziet men gaarne in de nabij heid der woningen, waar ze des win ters een vriendelijk aanzien hebben. Gemakkelijk kan men ook aan ge wone heggen van doorn, liguster, haag, beuk, e.d. een sierlijken vorm geven door op regelmatige afstanden de stam men te laten doorschieten en hun kronen in kogel- of pyramide vorm te snoeienhetzelfde kan ook gedaan worden met heggen van naaldhout, zooals spar. Amerikaanschen levens boom, enz. Een kweeking in golfvorm, hier hoog, daar laag, met regelmatige afwisseling, levert aangenamer gezicht op dan een heg, die overal even hoog is. Ook kan men een en dezelfde heg laten bestaan uit verschillende hout soorten, niet verward door elkaar ge gooid, maar smaakvol en regelmatig afwisselend; doch dan moeten de ver schillende soorten in snelheid van groei overeenkomen, anders wordt da heg een wildernis. In plaats van, zooals we hierboven zeiden, enkele stammen in een haag te laten doorschieten en in een gewenschten vorm te snoeien, kan men ook andere, hoogstammige vormen tusschen de hoofdmassa planten, b.v. in een ligusterhaag stammen van seringen in een haag van saringstruiken stammen van gouden regen. Wat nu de keuze der houtsoorten voor de verschillende heggen betreft, daarvoor kan men vooreerst de vol gende algemeens regelen geven. Ligging, grondsoort en klimaat moe ten voor de planten geschikt zijn. Zij moeten gemakkelijk aanslaan, zich reeds aan den grond goed vejrlakken, en duurzaam zijn. Zij moetan den snoei kunnen verdragen wal en boschheggen (de laatste zijn heggen van liJ» lot 5 M. breedte, uit verscheidene rijen van verschillende hoogte bestaande) moeten, nadat ze afgezout zijn, weer krachtig uitloopen, zonder veel wortelschot te maken. Verder komen ia aanmerking, de waarde van het hout, van de vruch ten en van hetblad. Bestaan deheggen uit wilg, dan komt het ook aan op de waarde der teenen voor de manden makerij of voor bindwerk. Verder dient men niet te vergeten, dat de eene heg zich veel beter dan de audere leent tot schuilplaats voor nuttige dieren. Houtsoorten met dorens zijn in dit opzicht meestal beter dan andere zonder die wapens; voor den winter is naald hout, bovendien de jeneverbes met haar dichte vertwijging, bijzonder gunstig Fruit en andere nuttige heggen kunnen bij verstandigen aanleg en verzorging een niet onbelangrijk voordeel afwerpen De invloed van den Onderstam. (Slot). In Amerika was het Hedick, in Enge land Hulton, in Duitschland Schindler, en in ons land Sprenger, die allen een meer of minder diepgaand onderzoek instelden naar de variatie, welke bij de kunstmatig veredelde onderstammen voorkomt. Van de door hen verkregen resultaten gaf de heer Lijsten in de door hem te Wageningen gehouden Inleiding een vrij uitvoerig overzicht Hij kwam daarbij tot de volgende pun. ten: Het is bekend, dat de onderstam men voor onze vruchtboomen, welke worden verkregen uit zaad, sterk variëeren. Uit de onderzoekingen der laatste jaren is tevens gebleken, dat ook bij die onderslammen, welke kunst matig worden vermeerderd, en van welke men veronderstelde, dat ze weinig of niét variëeren, zeer sterk verschil lende lypen voorkomen. Uit de onder zoekingen en uit waarnemingen in de praclijk is voldoende beKend, dat de invloed van den onderstam op de ent van groole beteekenis is; dat zoowel de groei van den boom, als de gezond heidstoestand en ook de vruchtbaarheid, door den onderstam kan worden beïn vloed. Uit de laatste onderzoekingen is gebleken, dat voor appels (Doucin en Paradijs) 16 verschillende typen als verzwakkende onderstam worden ge bruikt; voor peren (kwee) 11 typen, terwijl 22 typen van onderstammen gebruikt worden voor pruimen. Bij deze verschillende lypen zijn sterkeen zwakke groeiers, en het is noodzakelijk, dat ue kweeker rekening houdt met de eigenschappen der onderstammen bij het veredelen. Zoowel in Engeland als hier te lande is gebleken, dat op verschillende kweekerijen meerdere typen van onder slammen dooreen gebruikt worden, het geen zeer ten nadeele is van den fruitteler. Het is noodzakelijk, dat nader wordt nagegaan, welke onder stammen voor onze bedrijven, voor ons 779-9 klimaat, en voor onze handelsvariëteiten de meest gewenschte zijn. Zoodra een juiste selectie heeft plaats gevonden, zal de boomkweeker zijn boomen moe ten leveren met vermelding, op welken onderstam ze zijn veredeld, opdat de teler kan nagaan, welke boomen voor zijn bedrijf het beste zijn. Zoo mogelijk, moet de zaailing-onderstam in de toe komst niet meer worden gebruikt, doch worden vervangen door sterk groeiende onderstammen, welke zich vegetatief (kunstmatig) laten vermeerderen, opdat groeiverschil en verschil in vruchtbaar heid tot een minimum worden terug gebracht. Naarmate de onderzoekingen worden voortgezet en meer materiaal wordt gebruikt, zu.llen zich steeds nieuwe gezichtspunten voordoen. Ongetwijfeld speelt ook de grondsoort eengrooterol, en om die reden zal het noodig zijn, dat gelijke proeven op verschillende plaatsen in ons land worden genomen. Wist U dit? De Nationale Veetentoonstelling te 'sGravenhage werd ook door verschil lende Amerikanen bezocht. Ziehier een paar uitspraken vaneen 2 tal dier heeren »De Europeesche boeren zijn de Amerikaansche boeren verre vooruit, wat betreft het gebruik van hulpmest- stoffen." »De landbouw wordt in Europa intensief uitgeoefend en het bedrijf blijkt ook rendabel te zijn, maar de toestand der boeren is er in't algemeen toch niet beter dan in Amerika". De aardappelwratziekte heeft zich dezen zomer zeer uitgebreid, vooral in het Noorden van ons land, in 't Old ambt en de Veenkoloniën. Men heeft te Winschoten vergaderd en overlegd wat er tegen te doen. De Regeering zal verzocht worden de teelt van de Bravo, den aardappel, die het meest vatbaar is voor de wratziekte, geheel te verbieden. Een soort, vrij van wratziekte, is de Triomf. Ook in de ai-beiderstuintjes bij de fabrieken van Van Houten te Weesp kwam de wratziekte voor, schreef »De Telegraaf". Dat kan wel, maar heel gek was wat het blad verder schreef: dat de Plantenziektenkundige Dienst zou vaststellen, »welke aardappelen zonder bezwaar voor de volksgezond heid konden worden vrijgegeven." De wratzieke aardappelen dus schade lijk wellicht voor de volksgezondheid? Dat wist U zeker niet? Wij ook niet, Zouden de gebruikers er misschien wratten van krijgen? Wenken en mededeelingen. Verbrand uw aardappelloof niet, dat is verlies; tenzij het ziekte vertoonde. Men kan het in de wei dunnetjes uit strooien vóór dsn winter; gebruiken ter dekking der kuilen met aardappels, bieten, wortelen en knolrapen, maar dan moet er eerst wat blad of dennen naalden op de vruchten, anders is de dekking tegen de vorst niet voldoende; ten slotie kan men het loof na droging op een hoop zetten en voor strooisel aanwenden De verstandige boer zaait geen ander koren uit dan wal te velde en op monster is goedgekeurd. Het moet ter deeg gezuiverd zijn van onkruid; daarom make men, zoo mogelijk, ge bruik van de groote reinigingsmachines, zooals er hier en daar ter beschikking zijn gesteld. Wat een onkruid, van aller lei aard, halen die machines er uit 1 ,'t Gaat er om, gosd zaad, vrij van onkruiden, op den akker te brengen. De kosten der reiniging haalt men er dubbel er dwars uit. B—r. doos tegen Verstopping 60ct. 719-8 Aanbesteding. Uitslag der aanbesteding van de Boerderij voor den heer W. Jenniskens te Wanssum L. Everaert, Horst f 9333 Ant Tacken, Oostrum f 9200 J. Maas, Wanssum f 8735 Th. Vissers, Wanssum f 8300 Peelers en Thijsen, Swolgen f 8274; Reynders, Wanssum f 8170 W. Pingen, Meerlo f 8125 Gebr. Kersten, Wanssum f 7997 Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Naar de Missie. Den 9en November a.s. zullen weder drie Zusters van de Congregatie der Zusters van Liefde te Tilburg naar de missie in Paramaribo (Westlndië) vertrekker, n.l.Zr. M. Chrysanthe (Elisabeth Bos, geb. te Utrecht), Zr. M. Honesta (Anna Muysars, geb. te Venray) en Zr. Neomadia (Wilhelmina Berkvens, geb. te Asten). Zr. Chrysanthe en Zr. Neomadia zijn bsstemd voor de melaatschen-inrichting Gerardus Msjella, Zr. Honesta voor het St. Vincentiusziekenhuis De Zusters reizen met het stoomschip »Nickerie" en in gezelschap van eenige Paters Redemptoristen, die naar hunne missie in Suriname terugkeeren. Jubilea. De Zeereerw. pater Jos Smits O.FM. te Weert, hoopt a.s. Woensdag zijn gouden professiefeest te vieren. Mondharmonica-vereeniging Met een 30tal leden werd te Venlo opgericht een mondharmonica vereeni- ging Oefening baart Kunst. De oefeningen worden onder leiding van den heer H. Roeders gehouden in de zaal van het City theater aan de Vleeschstraat. De scheepvaart op de Maas. In verband met den eenigszins ver hoogden waterstand der Maas is de vroegere drukte in de haven te Venlo weergekeerd. Zij ligt vol met schepen, die met alle macht laden en lossen, om den achterstand in te halen. De firma Berger, die wegens de hoogera kosten, verbonden aan den lagen waterstand, haar vrachttarieven moest verhoogen, heeft ze thans weer op het vroegere peil gebracht. Ten gerieve van den handel varen hare booten voortaan 4: maal per week van en naar Rotterdam en Amsterdam. Ook de booten der firma Janssan ver schijnen weer op tijd in de haven. Voor den lijd van het jaar is het water der Maas nog vrij laag. Kauwgomfabriek. Naar de N.V.Ct, verneemt zal te Tegelen een kauwgomfabriek worden opgericht. Ds ondernemer van deze industrie is den heer N. Hekkens welke reeds aan Burgemeester en Wethouders vergunning heeft gevraagd. Ernstige brand. Maandagavond omstreeks 10 uur brak een zware brand uit in de opslagplaats van kermis- en tractie-materiaal van den heer Kunkels te Roermond. Hoewel de brandweer spoedig en met veel materiaal ter plaatse was, kon niet voorkomen worden, dat de geheele opslagplaats afbrandde. De vlammen vonden gretig voedsel in 't droge hout. Er ontwikkelde zich een felle gloed, die de omstanders op eerbiedigen afstand hield, zonder dat de politie behoefde in te grijpen. De heele inventaris van de 40 50 M. groote opslagplaats, bestaande uit pakwagens vrachtauto en afgebroken kermistenten, ging verloren. De schade is moeilijk te schatten, maar moet op ongeveer f 80.000 geraamd worden. Ernstige vechtpartij. Zondagavond ontstond te Sittard een vechtpartij in de Dorpstraat tusschen zekeren D. uit Ophoven en D. van den Bergerweg. Plotseling trok D. uit Ophoven een mes en stak zijn kameraad daarmee in den rug. Deze zeeg bloe dend neer; het bleek, dat de rechler- long getroffen was. De maréchaussees waren direct ter plaatse en wisten den dader te arresteeren. De getroffene moest naar het Fransche-klooster ver voerd worden. De dader D. is niet toerekenbaar. De toestand van den getroffene is redelijk weler bestaat geer. direct levensgevaar. üoodelyk auto-ongeluk. Maandagmorgen is te Tr ebeek zekere vrouw Zwanziger aangereden door een auto. De vrouw werd naar 't St Joseph hospitaal te Heerlen vervoerd en is daar aan de gevolgen overleden. Doodeljjk ongeval. Maandagmorgen omstreeks negen uur is H. Coolens uil Heerlen, leidek ker, bij zijn werkzaamheden op het dak van hei in aanbouw zijnde pand van den coiffeur J. te Voeiendaal, naar beneden gevallen. De man was op slag dood. De overzetveren in Limburg en Brabant* Men schrijft uit Boxmeer Door de werking der stuwen in de Maas is de stroom uit deze rivier voor een groot gedeelte weggenomen. Daar door wordt voor de meeste veerponten in Brabant en Limburg, die op den stroom gieren, de overtocht uiterst be moeilijkt, hetgeen tot onaangenaam heden leidt, zoowel voor pachters en eigenaars als degenen, die van deze overzetveren gebruik moeten maken. De meeste veereigenaars komen thans, willen zij hun bedrijf rendabel houden, voor groote kosten. Zij zijn genoodzaakt over te gaan tot het aanbrengen van een lier met motoren. In de dezer dagen gehouden raads vergadering van Boxmeer werd een dergelijk verzoek van den veerman ingewilligd, doch echtte men het billijk, dat de hieruit voorvloeiende kosten voer een deel zouden worden gedragen door het Rijk, wijl -zij veroorzaakt worden doordat het Rijk werken in de Maas heeft uitgevoerd. Om een derge lijk verzoek meer kans van slagen te geven besloot men zich in verbinding te stellen met de overigs veereigenaars en dan gezamenlijk naar Den Haag op te trekken. Voorlieden loonactie te Helmond. De R. K. Transportarbeidersbond te Helmond neeft 11 September aan.de Werkgevers in het vervoerbedrijf namens hare leden verzoeken om vsr betering van loon en arbeidsvoorwaar den gezonden. Gevraagd werd een week loon van f 23; een werktijd van 58 uur per week; betaling van overwerk voor de eerste 2 uren na beëndiging der dagtaak 25 pCt. extravolgende uren 50 pCt. extra De loonen der voerlieden zijn thans f 19 per week met uitzonde ring van een werkgever, alwaar resp f 21 en f 22 wordt betaald met een ongeregelden werktijd en geen of wille keurige uitbetaling voor ove w rk. Over deze eischen werd tweemaal met de patroons geconfereerd, waarbij als resultaat alleen door patroons werd ingegaan op medewerking tot werktijd verkorting met een werktijd van 61 uur per week. Overige eischen werden af gewezen. Over deze afwijzing werd Zaterdag avond vergaderd met de betrokken voerlieden op welke vergadering werd Wo\e^e£- 757—9 besloten met deze afwijzing geen ge noegen te nemen en met ingang van Maandag 29 October het werk op de oude voorwaarden niet langer te doen. Het Hoofdbestuur kreeg opdracht om in dien tusschentijd alsnog te pogen de patroons tot andere gedachten te bren gen. Een kanibalistische hit. Te Nieuwer-Amstel (N.-H.) moest de zoon van een landbouwer naar een ziekeninrichting te Amsterdam worden overgebracht, daar een kwaadaardige hit hem het oor had afgebeten. Een 80-jarige bewaarschooljuffrouw, Te Wilhelminadorp bij Goes, vierde 't hoofd der bewaarschool haar tachtig sten verjaardag. Nog dagelijks heeft ze de kinderen van 't dorp onder haar trouwe hoede, in hetzelfde schoolgebouw waar zij reeds meer dan 60 jaar onder wijzeres is. Geen wonder, dat het geheele dorp in feeststemming was en haar huldigde, De Benzine-prys. De pi ijs der (engelsche) benzine is Maandag met 2 cent afgeslagen. Da invoer van Russische benzine stijgt. Het een houdt verband met het ander. Nieuwe postzegels op 1 November. In verband met de nieuwe verlaging der po8ttarieven, ingaande 1 November as., zullen naar de Tel. vermeldt, de volgende wijzigingen in de frankeer zegels worden gebracht. Er wordt ingevoerd een nieuw zegel van 27i/t cent van grijze kleur(alsvan het i/2-centzegel). De frankeerzegels van 12i/t cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7ï/t cent in rood. Da zegels van 15 cent en 10 cent krijgen in verband hiermede de kleur resp. van het 12i/t cent- en van het 7i/2 cent zege!. Postzegelboekjes met 24 zegels van 15 cent worden niet meer aangemaakt; inplaats hiervan worden boekjes met 24 zegels van 12i/*cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de be staande zegels zal worden opgebruikt. Een stapel zakken omlaag gestort. Dinsdagmorgen had in de Kali loods van de Coop. Handelsvereeniging van den N. G B te Veghel een ernstig ongeluk plaats. Een stapel gevulde zakken stortte omlaag, welke op een viertal personen terecht kwam. Drie van hen, de'gebrs. de Wit en de hesr Veslers, liepen kneuzingen en gelaatsverwondingen op. Het vierde slachtoffer, de arbeider L van U. te Eerde, was er het ergst aan toe. Hij bekwam om. een ingedoken ruggegraat Allen zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Scholen gesloten wegens mazelen. Wegens het heerschen der mazelen zijn te Nederweert de bewaarscholen en de laagste klassen der lagere scholen voorloopig gesloten. Paardenfokkerij in België. Het niet erkennen van het Neder- landsche Trekpaardenstamboek en de Dnitsche stamboeken door het Belgische Stamboek heeft bij een groot deel der Belgische fokkers en handelaars groote Onrust verwekt, aldus bericht de Nederl. rijkslandbouwconsulent in België Men vreest represaillemaatregelen, waardoor de toch al geringe uitvoer van paarden nog zou verminderen. De uitvoer bedroeg in de eerste helft van 1928 9736 paarden, ter waarde van 59 603,000 francs. Hot Mijnrecht. Behalve van den raad der gemeente Maastricht war6n bij de Tweede Kamer nog telegrammen ingekomen, houdende bezwaar tegen aanneming van het inmiddels ingetrokken amendement Hermans tot schrapping van art. 10, lid 8 van hel wetsontwerp inzake het mijnrecht, van de raden der gemeenten Elsloo, Ubach over Worms, de gemeen» tebe8turen van Siltard, Veals, Schim» mert, Voerendaal, Valkenburg, Obbicht» Papanhoven, Limbricht, Geulie, Klim» men, Nieuwstad, Schinnen»Echt, Grevenbicht, Nuth, Nieuwenhagen, Guloen, Wylré, Jabeek, Beek, Heer, Steinberg en Terblijt, Schinveld, Hoensbroek, Meerssen, Broeksittard, Bocholtz, Amstenrade, Simpelveld, Merkelbeek, van de gemeente Schin op Geul en van de burgemeesters der gemeenten Hulsberg en Wittem. met AKKER's KLOOSTERBALSEM, die geen salicylverbindtngen, chloroform of ammoniak bevat, welke Uw huid vernielen. AKKER's KLOOSTERBALSEM heeft de eigenschap diep in de huid te dringen. De verwarmende invloed zal diep in Uw gewrichten het bloed beter doen circu- leeren en daardoor de vergiften ver drijven, waardoor de weefsels de ver loren veerkracht en soepelheid herkrijgen. met AKKER's ls daarom het middel dat een aanval van rheumatiek onmiddellijk tot bedaren brengt en in korten tijd geneest. Een proef «d u ovptijlgta, at pot 6? «al Telefoonverkeer met Amerika. Het Nederlar.dsch Amerikaansch tele foonverkeer zal met ingang van 1 November a s. worden uitgebreid. Het zal dan mogelijk zijn van alle kantoren en stations in Nederland uit gesprek ken te voeren met de daardoor in aan merking komende plaatsen in de Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico en op het eiland Cuba. Het kantoor te Londen heeft de bevoegdheid een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van een bepaalde verbinding, zulks met het oog op de doorverbinding van den transatlantic schen draadloozen schakel. Valt dit onderzoek ongunstig uit, dan vervalt de aanvraag van het gesprek ambtshalve. De vooruitgang der groot-industrie. In het centraal verslag der Arbeids inspectie lezen wij Naast de bestaande internationale moeilijkheden »staat de verheugende waarneming, dat steeds meer induslrieele leiders metterdaad toonen hun productie en handel op een zoo hoog peil te kun nen brengen, dat de positie van Neder land als industrieland steeds vaster gegrondvest wordt". Deze ontwikkeling onzer industrie wordt treffend geïllustreerd door «en vergelijkend overzicht tusschen de jaren 1912 en 1918 van fabrieken, die meer dan 1000 arbeiders in dienst had den en hebben Uit het overzicht dier fabrieken blijkt dat in 1912 er 19 fabrieken in ons land waren die elk meer dan 1000 arbeiders in dienst hadden (samen 29 570), terwijl midden 1928 het aantal van deze onder nemingen gestegen was tol 101 meteen totaal aantal arbeiders van 99.550, Deze 101 fabrieken behoorden toen aan 46 ondernemingen. Na de „Pressa". Naar wij in de Duitsche bladen lezen, is de dit jaar te Keulen gehou den pers tentoonstelling door bijna 5 millioen menschen bezocht. Ter vergelijking diene, dat de »Geso lei" bijna 7i/z millioen bezoekers telde De »Geso!ei" leverde geen overschot op en ook de Keulsche tentoonstelling zal geen batig saldo opleveren. De Berlijnsche nijverheidslenloon- stelling van 1896 leverde een tekort op van 1,9 millioen. Ze werd door 7.4 millioen personen bezocht. Wat het buitenland betreft, kan curiositeit8halve gewezen worden op de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900 met 48 millioen bezoekers. Zij beleefde een geweldig succes, doch leverde niettemin een tekort op van in Duitsch geld uitgedrukt, 2 millioen Mark. Ook de meeste andere tentoon stellingen te Parijs hadden een onvoor deelig slot. Een goed resultaat op tentoonstsllings- gebied had Engeland te boeken. In het jaar 1851 werd te Londen de eerste groote wereldtentoonstelling gehouden. Het was een reuzen succes. Er kwamen 6.3 millioen bezoekers voor dien ijd een geweldig getal 1 - en men ontving 10 millioen bij een uitgave van ruim de helft van dat bedrag. Latere tentoonstellingen brachten echter weer aanzienlijke verliezen. Ook de tentoonstelling van 1926 te Philadelphia bracht een financieels catastrofe Gunstige uilkomsten leverden echter Chicago (1893) en St. Louis (1904) op. Noodweer boven Engeland en Schotland. Boven Engeland en Schotland heeft een zware storm gewoed. Vele kleine schepen zijn wrak geslagen. Vooral Schotland werd geteisterd. De catastrophe te Praag eischte 46 dooden. De catastrophe te Praag heeft 46 dooden geeischt; 34 personen werden gewond. Van alles wat leder vege voor zijn eigen deur. o De goedkoopste aalmoes is een vriendelijk gezicht. —o— Spreek nu en dan met een hard- hoorige en als gij 't telkens moet herhalen, zal het U zelf opvallen, hoeveel onbeduidens gij zegt. o— Wie troost brengt in 'n arme kluis, Draagt vreugden zegen mee naar huis. o Ondankbaarheid is 's werelds loon, Mij dunkt dit loon is lang niet kwaad; 't Oeefl ons een lesje waar en schoon; Doe 't goede zonder eigen baat. o— Oa vlijtig met uw kind'ren om, Ze blijven kort uw eigendom. o Want een proefsteen is 't gebed, Of het strookt met 's Heeren wet. VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 340.000 eieren. Groote eieren van f 9 60 tot f 10 20 Kleine eieren van f 6.70 tot f 9 20 Eendeneieren van f 7 20 tot f 8 20 Ganzeneieren van f 20 20 Kippeneieren per Kg. f 1,56. ROERMOND. Op de Coop. Eiermij.. van Maandag was de aanvoer 950.000 eieren. Groote eieren van f 8 90 tot f 1010 Kleine eieren van f 6— tot f 8 80 Eendeneieren van f 7.30 lot f 9.—

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6