Tweede Blad van „FEIL MM MAAS Sai»FË n Middenstand en Boerenstand. Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding FEUILLETON De Jodenknaap van Praag. bij Verkoudheden en Rheumatiek 's Morgans en 's Avonds ZATERDAQ 20 OCTOBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 42 In de GId. schrijft de Zeereerw. Heer A. van der Waarden, pastoor deken te Almelo, het volgende, ook voor onze omgeving toepasselijke artikel Zouden er wel twee standen zijn, die op 't gebied van organisatie zoo veel van elkaar verschillen, als de middenstand en de boerenstand. We kunnen wel hoogopgeven van het succes door de organisatie voor den Middenstand bereikt;doch eerlijk gezegd, is deze organisatie nog zwak; staan er nog zoovele en zoo krach tige en invloedrijke middenstanders buiten. Terwijl de organisatie van den boerenstand en de kracht, die hij ontwikkelt, in de laatste jaren een vlucht genomen heeft, die doet dui zelen en cijfers mag boeken, die aar, 't fabelachtige grenzen. Vanwaar dat verschil? Verschillen de redenen kunnen we daarvoor noemen. Allereerst de stand zelf. Wat een verschil bij de middenstanders! Van den middenstander, die pas zijn on dergeschikte positie als werkman ver laten heeft en zijn intrede in den middenstand doet als klein baasje of winkelier, tot den zakenman, die jarenlang zijn bedrijf heeft uitgeoe fend, de winsten van de oorlogs jaren heeft meebehaald en behouden en nu een leven leidt overeenkoms tig dat grootbezit. Bij de boeren treedt dit verschil lang niet zoo scherp op den voor grond. Groote boeren zijn er minder in getal terwijl de leefwijze op het dorp nog veel eenvoudiger is en ook de groote boer veel meer zijn eenvoud bewaart en met alle boeren meeleeft. Vervolgens leent het boerenbedrijf zich veel gemakkelijker tot organisa tie dan het middenstandsbedrijf. De boer kent 'geen concurrentie, tenzij een edele wedstrijd in het ver beteren der dierenrassen en de op voering van de vruchtbaarheid van bouw- en weiland. De middenstander heeft enkele belangen, die allen middenstanders gemeen zijn. Maar juist de midden standers van hetzelfde vak of den zelfden tak zien in elkaar, ik wil nu niet zeggen vijanden, maar concur renten, die elkaar niet wenschen te laten profiteeren van eikaars inzicht en kundigheid, die voor elkaar niet willen weten, waar ze inkoopen doen, wie ze als klanten hebben, enz. enz. Voegt daarbij nog het feit, dat de boer nog veel beter luistert naar het woord van Heerom, en veel inniger overtuigd is, dat Heerom het weet, dan de middenstander, die met den eenvoud ook de volgzaamheid voor een groot deel verloren heeft, die veel meer geliberaliseerd is in de opvattingen van het maatschappelijk leven, en over 't algemeen nog lang zoo innig niet het nut van Katho lieke organisatie voelt. Hiermee is de oorzaak van het verschil in beteekenis van beide organisaties reeds ten overvloede aangetoond. Zijn boerenstand en middenstand vijanden Histomch'Romantiscli verhaal. Vrij naar het Duitsch door B B. 2. Schokschouderend ging Broeder por tier heen en een oogenblik later kwam de knaap aangeloopen Toen ik hem in de verte zag aan komen, bemerkte ik al aanstonds dat ik hier met geen gewoon Jodenkind te doen had; heel zijn uiterlijk en manier van loopen verried een voorname af komst. Maar mijn verwondering steeg ten top, toen ik hem meer van nabij kon beschouwen Zijn bescheiden voor komen, zijn fijnbesneden, edel gelaat, zijn donkere en toch zoo reine en open hartige oogopslag trof mij diep in de ziel. Nooit had ik bij een kind van het verstoolen volg zooveel bescheidenheid en zedigheid gezocht. Zoodra hij mij zag, trok hij aanstonds zijn tluweele mutsje van zijn zwarte lokken, keek mij met zijn donkere oogen een beetje bedeesd aan en zeide toen ineers zonder een oogenblik 'e aarzelen met een welluidende stem: Dat is goed, Hoogeerwaarde vader. De Heer heeft het zeker juist zoo be •chikl, dat ik u moest treffen. Ik wilde ook juist met U spreken, maar ik wist uw naam niet. Kun je begrijpen I De vriendschap is er wel niet zoo dik meer als in vroegere jaren, toen boer en boerin met de kinderen erbij hun vaste winkels hadden, waar ze niet konden binnengaan zonder in de achter kamer te worden genoodigd en te worden onthaald op koffie er borrel, sigaar of koekje. Maar ze zijn nog welkome klanten bij de middenstan ders, wier bestaan op de dorpen zoo goed als geheel, 'n de steden voor een aanmerkelijk deel van de boeren afhangt. Toch, Het valt niet te ontkennen, heeft de organisatie der boeren een zekere verkoeling in de vriendschap gebracht. De boer is meer zich zelf bewust gewordende boer doet meer zijn eigen zaken zelf; de boer doet aan coöperatie, en geen klein beetje. Zijn inkoop- zoowel als zijn verkoopvereenigingen nemen met den dag in omvang en beteekenis toe. Hoe staat de middenstand hier tegenover Voor een deel zal hij moeten zeg gen eigen schuld. Hij heeft er aan leiding toe gegeven. Bij den aankoop van kunstmest moest een monster worden opgezonden tot onderzoek en klopten dikwijls de procenten niet met het cijfer, waarop zij verkocht was. Eieren werden geteld, niet ge wogen; een ei, was een ei, zij werden ingeruild voor winkelierswaren, die niet altijd zoo noodig, niet altijd zoo goedkoop waren. Van den prijs van het vee was de boer niet op de hoogte weeg-en assurantiegeld werd te hoog berekend. Op den molen stuifde het somwijlen ongemeen hard De boer kon maar niet begrijpen, hoe het kwam, dat de varkens van den molenaar veel beter groeiden en veel lekkerder waren. Ik som dit alles niet op om de middenstanders deze misbruiken aan te wrijven en de boeren voor on schuldig of onnoozel te verklaren. Dat leert ons de brochure van Prof. van de Loo over „de boeren en de handel" wel anders. Maar al dergelijke practijken werken de coöperatie in de hand, die nu eenmaal aan de orde van den dag is, nu iedere stand door de organisatie meer op eigen voor deel bedacht is. Knnstmest wordt zoo gemakkelijk gezamenlijk gekocht, vooral nu het niet meer om enkele zakken, maar om wagons gaat. Eieren worden veel voordeeliger per gewicht verkocht, nu het kippenras zoo zeer veredeld is en een ei lang geen ei meer is. Zij zijn zoo'n masss-artikel geworden nu het kippenbedrijf zoo'n enorme vlucht heeft genomen. Een maalderij heeft onmiddellijk klanten genoeg Zoo is er in de boerenwereld door de organisatie wel iets veranderd. Welke houding behoort de mid denstand tegenover dezen nieuwen toestand aan te nemen Of liever wat is voor hem de verstandigste en voordeeligste houding. Let vooral op den naam Sanaplrln daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervaliching Priji 25. 40 en 75 ft. 771—12 En hoe komt het zoo, dat gij mij kent, vroeg ik hem verwonderd? De koster van de Sint Vitus is mij niet kwaad genegen en vindt het soms goed, dat ik heimelijk die Room- sche Kerk binnenga. Zoo hoorde ik laatst uw predikatie op Maria Lichtmis en heigeen gij toen vertelde over het huis van David vond ik zou mooi en zoo prachtig 1 Ook ik ben uit de stam van Juda, zooais ons altijd wordt ge leerd en voorgehouden. Arm kind, zeide ik half treurig, de Scepter is van Juda geweken, omdat Israël zijn dag niei heeft willen erkennen, den dag waarop zijn Heiland en Verlosser het, evenals een hen hare kuikens, om zich heen wilde verzame len. Ofschoon ik deze woorden eigenlijk meer tot mij zelf dan tot hem gesproken had, keek hij bij het hooren .van die woorden toch heel ernstig en vol be teekenis en zeide: Ja, ik weet het wel, onze vaderen hebben zwaar gezondigd; zij hebben den door God beloofden Messias ver moord; zij hebben geroepen Zijn bloed kome over ons en onze kinderen en zie het is over ons gekomen. Evenals Kaïn, die zijn broeder Abel vermoordde, dwalen wij rond van land tot land zonder een rustplaats te vindenmaar de Herr zal zich eens over ons erbar men en de rest van het volk van Israël redden, en, zoo voegde hij er bij, terwijl een traantje in zijn oogen kwam, daarom mogen de Christenen ons toch niet haten. Menigeen begrijpt, hoe verbaasd ik Van sommige artikelen heeft de inkoop of verkoop zoo'n reuzen omvang gekregen, dat er alleszins reden is om den tusschenhandel uit te schakelen. Maar daar zijn ook andere artikelen, die om allerlei redenen niet zoo geschikt zijn voor coöperatie. Hier is voor den midden stander oppassen de boodschap. Mijn oordeel werd eens gevraagd over het al of niet wenschelijke van winkelcoöperatie voor een boeren- bondsafdeeling op een dorp. Natuur lijk ontried ik dat beslist. Maar toen een zeer verstandig en zeer voor zichtig en zeer ter plaatse bekend bestuurslid de opmerking maakte, dat de winkels daar zoo slechte waren voor duur geld leverden, wat moest ik toen zeggen De molenaars kunnen gemakkelijk hun bestaan behouden als zij in overleg treden met den Boerenbond en voor massa-klandizie ook massa- prijzen berekenen. Handelaars in steenkolen, dito,dito, als zij vooral maar zorgen, dat het geven van de gekochte maat voor den kooper duidelijk zichtbaar is. Zoo kan de middenstander veel doen om het verloren terrein bij de boeren te herwinnen en zich van verder verlies te vrijwaren. Want men verlieze niet uit het oog de cooperate bij den Boerenbond is absoluut vrij. Geen enkele afdeeling is verplicht zich bij de groote ver- eenigingen van in- of verkoop aan te sluiten. De afdeeling, die aange sloten is, behoudt nog steeds vrijheid van handelen. Hetzelfde is met de persoonlijke leden ten opzichte hun ner afdeeling het geval. Een vrije en eerlijke concurrentie, die ongetwijfeld ook dit ten gevolge heeft gehad, dat de handel reëeler en toeschietelijker geworden is. Dat de middenstander in dit op zicht veel meer kan doen door een krachtige organisatie behoeft geen betoog. Ja, op het gebied van organisatie kan de middenstander nog heel wat leeren van de boeren, die wel domme boeren genoemd worden, doch aan wie toch ook een gezond boerenverstand is toegekend Neemt het geldwezen. Wat een makkelijke, voordeeiige en vooral menschkundige geldschieter bezit de boer niet in zijn boerenleenbank I 't Is waar, bij den boer staat tegenover het geleende geld meer reëel bezit, Maar bij goed onderzoek en wijze voorzichtigheid zou bij den midden stander ook een redelijke zekerheids stelling kunnen worden verkregen. Laat, men nu niet de Hanzebank en wat aan dat woord vastzit, als afschrikwekkend spook oproepen. Als de Hanzebank zich in haar inrichting en werkwijze wat meer aan de Boerenleenbank getoetst had, zou aan de Hanzebank waarschijnlijk zoo'n treurig einde bespaard zijn gebleven. Neemt de opleiding. Wat al cursus sen worden er in alle takken van het boerenbedrijf gegevenHoe tracht men een lagere landbouwschool in zijn buur! machtig te worden Wat een geestelijke ontwikkeling door krant en lezingen en lichtbeelden en proefvelden, om niet te spreken van de veranderde inrichtingen van onderwijs. De middenstander meent vanzelf, zonder voorbereiding, zijn vak te kunnen uitoefenen, of zeker bij vader in de zaak of bij een ander als bediende te kunnen leeren. Van speciale theoretische opleiding voor zijn vak, van onderricht in waren kennis is zoo goed als geen sprake, 't Valt niet ontkennen, de landbouw wetenschap is heel wat uitgebreider en biedt heel wat meer stofde boerenstand is scherper begrensd. Doch wanneer de middenstandsorga nisatie meer kracht zou ontwikkelen, zou ook hier wel een weg te vinden zijn. Middenstanders, vereenigt U. Leert van de boeren; die U weder ten voorbeeld zijn, dat eendracht maakt macht. Middenstanders, vereenigt U om datgene te leeren, wat gij in uw particuliere zaken zoo weinig leert, en wat toch zoo broodnoodig is voor de onderlinge samenwerkingen de verheffing van uw stand onder linge liefde. Bij ondervinding weet ik het, daf, waar in de organisatie voortdurend gesproken wordt over rechtvaardigheid en liefde, deze twee deugden ook in het particuliere leven beter beoefend worden en vooral de behandeling van Uw slandgenoolen milder, liefderijker wordt. Middenstanders, zoekt gerust con tact en overleg met de boerenorga- nisaties. 't Wordt den boeren voort durend voorgehouden, dat zij nooit de belangen van andere standen, met name van den middenstand uit het oog verliezen mogen. Moge zoo Middenstand en Boeren stand elkaar broederlijk de hand reiken en samenwerken om hun standbelangen allereerst te bevorderen maar tenslotte de heele samenleving te verchristelijken Almelo. opkeek! Wie had ooit zulke woorden verwacht uil den mond van een joden kind 1 Natuurlijk gaf ik hem groot gelijk en zeide, dat geen enkel Christen een jood mag haten, gedachtig de woorden van Christus: Bemint uwe vijanden. Nog steeds hoogst verwonderd vroeg ik hern verder, of hij dan, zooals ik wel uit zijn woorden moeslopmaken, geloofde dat Jezus van Nazareth de door God beloofde Messias was? Toen kruiste hij heel eerbiedig en vroom zijn handen en armen op zijn borst én antwoordde: Ja, dat geloof ik en ik brr. vast besloten christen te worden en ik za het eens worden ook. Maar hoe komt gij op die gedachte en hoe weet gij dit zoo zeker, ging ik voort met vragen. Omdat Maria, de Moeder van Christus mij dit heeft beloofd. Ik kon mijn eigen oude ooren niet gelooven en liet hem die woorden nog maats hsrhaien, maar telkens zeide hij met die zelfde kalme en tegelijk zoo overtuigende eenvoud: Maria, de Moeder Gods. Ik zou er mijn hoofd onder hebhsn durven verwedden en liever duizend dooden wilien sterven dan ook maar een oogenblik te denken, dat die knaap mij hier stond te beliegen of te bedriegen. Daarom zeide ik hem zoo minzaam mogelijk, dat hij dit waarschijnlijk in een droom gehoord had. Hij hield echter vol, dat het geen droom geweest was Die Maria, die op die groote zuil op het msrktpiein staat, die heeft het mij beloofd, verklaarde hij. 781—9 Waarop men moet letten bij aankoop van zaad of planten van den grove-den. De Voorzitter van de Vereeniging »W.H G." schrijft ons Verleden jaar is in de Staatscourant en ook in dit blad melding gemaakt van ,_$e oprichting der »Vereeniging tot Waarborg van de herkomst van zaad en planten van den grove-den. (»W.H. G-"). Bij die gelegenheid ia de aandacht erop gevestigd, dat hier te lande groote oppervlakten jonge aanplantingen met deze houtsoort, waaraan bij den aanleg de bes'e zorgen waren besteed, niette min volkomen zijn mislukt, doordat zaad of planten van voor ons klimaat ongeschikte herkomst waren gebruikt. De schade, welke de boschbouw dien tengevolge heeft geleden, is zeer aan zienlijk. Daar noch het zaad, noch de planten an den grove-den voldoende duidelijke kenteekenen vertoonen om zonder meer de herkomst ervan te kunnen vaststel- len, is met krachtige medewerking van regeeringawege bovengenoemde vereeni ging opgericht, die afdoende controle op de herkomst uitoefent en waarbij zich inmiddels verreweg de meeste zaadwinners en kweekers van planten van den grove den hebben aangesloten. In het belang van den boschbouw en ir zijn eigen belang wordt daarom een iedor, die zaad of planten van den grove-den noodig heeft, aangeraden zich daarvoor uitsluitend ie wenden tot de leden van bovengenoemde ver eeniging. Alleen dan kan men ervan verzekerd zijn zaad en planten van Nederlandsche herkomst te vsrkrijgen. Ingesaadss Msdsdssliagea. Versterk uw nieren Werp dat lustelooz8, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om do schadelijk» en kwaaddoende vergif ten uit uw bloed te fillreeren. Maak uw leven weer tot een lust I Die pijn in de lendenen, die urinestoorniss >n, dat vermoeid, zenuwachtig, uügeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nier zwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke^niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheu matiek, ischias, spit, waterzucht, nier steen, en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier middel Begin nog heden met hel gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 37 Toen ik hem nu daaromtrent verder ondervroeg, vertelde hij mij uitvoerig hoe alles zich had toegedragen. Toen hij nog een klein kind was, zoo zeide hij, had een katholieke dienstbode*) hem eens verteld van de H. Maagd, hoe de Christenen haar hun moeder mogen noemen en dat hij dit alleszoo mooi had gevonden en hoe hem dit altijd was bijgebleven en dat hij nu ook zoo graag een moeder in den hemel zou hebben. Van toen af aan, zoo ging hij voort, werd ik dikwijls bedroefd, ik weet zelf niet waarom, als ik de ander Christen jongens waar ik mee speelde zag neerknielen voor het Moeder Gods beeld, terwijl ik van verre moest staan blijven kijken. Soms nam ik ook mijn muts af en begon ook totdie hemslsche vrouw te bidden. Toen ik nu verleden week Dinsdag namiddag weer met de jongens van het Jezuiten College op h»t marktplein aan het spelen was en wij juist in het vuur van ons spel waren, klonk op eens wat ze bij U het Angelusklokje noemen. Alle jongens hielden aanstonds op met spelen, liepen naar de Maria zuil en baden toen volgens gewoonte op hun knieën een klein gebedje. Toen weet ik zelf niat meer wat er eigenlijk gebeurde. Het was juist alsof ik door een onzichtbare hand naar hat beeld werd getrokken, ik viel ook op mijn knieën bij de anderen en omdat ik het gebed wat zij altijd bidden niet goed ken, zoo zeide ik maar: O, machtige dochter van ons volk, wees ook mijne moeder. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. Wat elke maand te doen geeft 2e helft Oct. (In moes- en bloementuin, keuken en kelder) Wat nog in den hof staat wordt thans geleidelijk binnengehaald, behalve wat buiten overwinteren of althans een tamelijke vo<st trolseeren kan, zooals boerenkool, spruitkool en Bloemendaal- sche gele, die men opsnijdt, wanneer men ze voor de keuken noodig heeft. Wat geoogst wordt moet zorgvuldig worden bewaard, opdat men er zoolaDg mogelijk van profiteeren kan. Wortelen, bieten, schorseneeren, in 't algemeen knol- en wortelgewassen, bewaart men 'i b88te in droge kelders, in wit zsnd. Men legt eerst een laag wit zand, daar na een laagje groenten, vervolgens weer een laag zand enz. Is men niet in 't bezit van een kelder wellicht, dan kunnen de groenten ook buiten in kuilen bewaard worden. Msn grave dan een voet diep den grond weg, en legge dan de groenten op dezelfde manier als in kelders, goed in 't witte zand. Dan wordt er een mat of stroo opgelegd, en daarna ophoogen met ge. En zie, nauwelijks had ik die woorden heel zachtjes gefluisterd of Maria ant woordde mij Wordt een Christen en ik zal uw moeder zijn. Heeft de H. Maagd u dit met luider stem toegeroepen vroeg ik hem. Ja, vader, ik heb het duidelijk gehoord. En hebben uw speelkameraden het ook gehoord? Dit weet ik niet, maar ik heb het even duidelijk gehoord als ik nu uw woorden hoor. Mijn speelkameraden dringen er nu voortdurend op aan en zeggen, dat ik Christen worden moet. Maar de drang, die ik in mijn binnenste gavoel ia nog veel sterker en het is juist alsof er voortdurend een stem tegen mij zegtverlaat het huis van uw vader en wordt Christen. Ot nu het beeld op het marktplein werkelijk tot den knaap gssproken heeft, zooals bij anuere genadebeelden, naar men gelooft, wel eens is voorge komen of dat de lieve Moeder Gods zich slechts inwendig tot den onschul- digen knaap heeft gericht, wilde ik toen niet uitmaken. Zooveel was echter zeker en het stond mij van nu af aan duidelijk voor oogen, dat God op een bijzondere wijze dat arme, nog niet met het doopkleed versierde zieltje tot zich wilde trekken. Heden nog treft men in vele jood- sche huisgezinnen, voornamelijk bij de strengeren, Christelijke dienstboden aan. Dit gebruik komt, vooral daar vandaan, omdat de Joden, volgens

Peel en Maas | 1928 | | pagina 7