St. Antonius-Patronaat. Kinderoogen. Gemengde Berichten. Zaterdag 20 October 1928, No. 42. Geachte Ouders, Deze week (voor het eerst) vernamen we, dat de R. K. School alhier sterk gekant is tegen het rooken door school gaande jongens. Op den mooien Oudersavond van Woensdag j.l. is ook deze kwestie besproken. We willen dan niet langer toestaan (resp. oogluikend toelaten) dat in het Patronaatsgebouw gerookt wordt door schoolgaande jongens Persooonlijk zijn we, ten opzichte van jongens die omstreeks twaalf jaar zijn, geen tegenstander van het z g. Zondagssigaartje. Ook begrijpt iedereen, dat er op een Patronaat zuiniger moet worden omgegaan met verbieden en gebieden dan op een R K. School, waar men met uitgebreid personeel werkt, allerlei maatregelen kan nemen, enz enz., eaxwaar de jongens verplichtzijn heen te gaan, wil de Rechtbank erniet aan te pas komen. Als we dan toch het rooken door boven vermelde jongens verbieden, geschiedt dit om een voorbeeld te geven van samenwerking met de zegenrijke instelling der R K. School eer.e samenweraing waaraan, blijkens het gesprokene op den Oudersavond, in Venray nogal wat mankeerl, en die toch ieder weldenkend mensch, zij het soms ten koste van persoonlijke ge voelens en gevoeligheden, verplicht is te verleenen. Pr. DIRECTEUR. 'k Heb menigmaal geblikt diep in je oogen En wat ik zag was onschuld, teer en rein, Moog' kindjp, immer, ook in later jaren, Je blik altijd zoo vrij en open zijn Jouw oogen zijn twee klare, diepe meren. Puur als het bergmeer aan der bergen voet, Blauw als 't azuur, dat zich in 'tmeer weerspiegelt En als kristal zijn vlakte schitteren doet, o Jou open blik zal ieders oog bekoren Waarin nog brandt der onschuld reine licht, Jouw open blik zal ieders oog bekoren En 't hart verleed'ren, lief onschuldig wicht. —o Wanneer je lacht, zie ik in je oogen dansen Veel lichtjes van een blije, reine vreugd Het pinkten twinkeltinje onschuld- kijkers Van kinderpret, die zoo je hart verheugt. o Maar soms ook zie 'k groote tranen blinken Als parels in jouw kinderoog, En 'k hoop oprecht en innig, dat de Hemel Eens groote smarten van je wegen moogl o Ik heb ze lief, je reine, open oogen, Zoo mooi als die van jou, zoo zijn er geen In bei m'n handen heb 'k je hoofd genomen Gekust je lieve kijkers, één voor één Maaibare heide. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het maaien van heide op alle gron den, aan de gemeente toebehooreride, verboden is Er worden evenwel van af heden wederom ten kantore van den Gemeente ontvanger vergunningen afgegeven voor het maaien van heide benoodigd voor eigen bedrijf, zoowel voor voerheide als dienende voor strooisel. De vergunningen zijn geldig tot 1 October 1929 en worden afgegeven teger. het volgende tarief: Voor diegenen, die een inkomen heb ben tot f 1000 f 1; boven f 1000 tot f 1500 f 2; boven f 1500 tot f2000 f3; boven f 2000 tot f 2500 f 4; boven f 2500 tot f 3000 f 5 boven f 3000 tot f 3500 f 6; en verder voor elke f 1000 of gedeelten daarvan inkomen meer f 2 hooger. Voor elk bedrijf wordt slechts ééne vergunning afgegeven. De vergunningen zijn persoonlijk; evenwel kan hiervan onder verantwoordelijkheid van den vergunninghouder door de leden van het gezin in het bedrijf we kzaam, ge bruik worden gemaakt. Het is streng verboden de vergunning te doen aanvragen op naam van een knecht met lager inkomen en de heide alsdan in eigen bedrijf te gebruiken. Vergunningen tengevolge van valsche opgaven verkregen worden onmiddellijk ingetrokken en zijn ongeldig. Als inkomen voor deze retributie geldt het belastbaar inkomen; indien de aanslag in een bedrijf is gesplitst, gelden de verschillende aanslagen ge zamenlijk voor het tarief, waarnaar moet worden betaald. Bij het aanvragen der vergunningen moeten de laatste belastingbiljetten der Rijksinkomstenbelasting worden mede gebracht. Venray, 18 October 1928 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Bloedvergiftiging. Te Drunen is een dochter van den landbouwer H. Halderen, die dezer dagen een wondje aan het gelaat open krabde, aan bloedvergiftiging overleden Roodvonk. Te Arnhem heerscht momenleeel in niet onbeduidende mate de roodvonk. Aan het Roermondsplein is een school als tijdelijk zieken verblijf ingericht ten einde alle patiënten daar te kunnen onderbrengen. Een patiënt is Dinsdag overleden. Van de 42 patiënten zijn er vijf boven de 18 jaar. Brandkast met inhoud gestolen. Men8chrijftuit Magen aan het »Hgz.": In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer Koeken, gem. ontvanger en administreerend arm meester van het Burgerlijk Arm bestuur. ïn het voorjaar is daar een dergelijke inbraak gepleegd, waarbij de gemeentebrandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich thans op dezelfde wijze toegang tot de woning verschaft, door het opschuiven van een raam, nadat door een boring de sluiting was verbroken. Ze hebben toen de brandkast van het Armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij den molen. Met een kruiwagen, die op eenigen afstand stond, hebben zij de kast daarheen vervoerd. Ze was geheel opengebroken. De gelden zijn eruit ontvreemd tot een bedrag van ongeveer 1100 gulden. De „Graf Zeppelin" aangekomen. De »Graf Zeppelin" is Maandag om 5 30 Amerik. lijd (11.30 Midden Eur tijd) veilig te Lakehurst geland. De »Graf Zeppelin" heeft op zijn tocht naar Lakehurst de steden Was hington, Philadelphia, Baltimore en New-York gepasseerd, waar hij overal door sirenen en fluiten werd begroet Nalat het luchtschip over het vlieg veld van Washington was gevlogen, verscheen het boven net Kapitool en en het Witte Huis. Van een hoogte van ongeveer 1000 voet groette de »Graf Zeppelin tweemaal President Goolidge begaf zich onmiddellijk in den voortuin, waar zijn echtgenoote zich reeds bevond, en wuifde h6t lucht schip toe. De staatssecretaris van Marine Wilbur en zijn beambten bevonden zich op het dak van het Ministerie om het luchtschip waar te nemen. Het weer was helder, zoodat de passa giers met verrekijkers waren te zien. Óp de straten vormden zich groote op- loopen en het verkeer werd eenigen lijd belemmerd. Twaalf vliegtuigen waren voor de begroeting van de »Graf Zeppelin" op gestegen en vlogen om het luchtschip leen, terwijl dit de vlucht naar Balti more voortzette. De groote luchtschiphal te Lakehurst, waar de »Graf Zeppelin" uitrust van zijn wonderbaarlijken tocht, vulde zich reeds in den vroegen morgen met be zoekers. Rondom de reuzen garage, die op een Kleine hoogte staat, verzamelde zich een geweldige menigte nieuwsgierigen Omdat het rookverbod niet door allen in 8cht genomen werd, ontstonden op de dorre met papieren bezaaide gras vlakte door weggeworpen cigaretten- eindjes kleine branden, die door de talrijke politie-beambten en marine soldaten gebluscht werden. Motorpolitie reed mijlen ver de straatwegen af in alle richtingen, om de orde te bewaren en te beletten, dat de wegen volkomen door de vracht W8gens verstopt werden. Groote stormschade in Zuidwest-Rusland. Naar uit Moskou gemeld, heeft te Kerlsch en Anapa een orkaan gewoed die groote materieele schade heeft aan gericht. De menschen die zich buiten bevonden, werden tegen den grond geslingerd; van vele huizen werden de daken afgerukt. De vi8schersvaarluigen op zee worden door den storm verrast; de meeste ver dwenen in de diepte. Een aantal ter assistentie uilgevaren stoomschepen is eveneens vergaan. Een zestal barkassen is gestrand. Van de zich aan boord van de vis 8chersvaartuigen en stoomschepen bevindende bemanningen konden slechts acht opvarenden gered worden, Baas boven baas. De Japansche marine antoriteiten zijn van plan, een met geschut en bommen uitgerust reusachtig luchtschip te kou wen, dat drieduizend mijl aan één stuk in de lucht kan blijven zonder brand stof in te nemen. Winkelweek te Helmond. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Middenstandsbond wordt te Helmond een winkelweek gehouden van 18 tot 23 October a s De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen brachten over September j 1. 3 752.671 gulden en over de eerste 9 maanden van dit jaar 9.682 941 gulden minder op dan in dezelfde tijdvakken van 'het vorige jaar. De personeele belasting gaf 3 ton minder, de inkomstenbelasting 2 mil lioen, de vermogensbelasting 1 ton, de dividend» en tantièmebelasting 3 ton, het gedistilleerd een half millioen, de suiker 3i/s ton, de tabak bijna li/s ton, de zegelrechten 3 ton, de registratie» rechten ruim 2iton minder dan in September van Jiet vorige jaar. Alleen de bieraccijns bracht ruim 4 ton meer op. Da andere middelen vloeiden onge> veer gelijkmatig f 90.000 voor een ets. Van de collectie Six op de veiling van Fredarik Mü Ier Go werd de els van Rembrandt, voorstellende het portret van Burgemeester Six voor f 90 000 verkocht. Eindhoven verwacht haar 75.000sten inwoner. Einde dezer maand verwacht Eind- hoven haar 75 000sten inwoner. Indien dit een in Eindhoven geboren kind is, of anders het eerste in Eindhoven geboren na den 75 OOOsten, dan zal door de gemeente een spaarbankboekje worden gegeven. Ook particulieren komen al met cadeaux aan. De Nuts» spaarbank geeft eveneens een spaar» bankboekje De wasscherij »De Adelaar" zal een jaar lang de wasch voor niets doen enz Officieele viering zal niet plaats hebben. Hiermee wil men wachten tot den lOOOOOsten, die binnen 3 jaar verwacht kan worden. De bevolking neemt elke maand netto toe met 750, d.i. per jaar 9000 inwoners Voorts zijn er nu 1500 woningen in aanbouw. Wijl de industrie alleen groote gezinnen naar Eindhoven haalt, beteekent dit binnen het jaar eveneens 9000 inwoners. Controle op motorrijtuigen en andere voertuigen. De Minister var. Financiën maakt bekend, dal de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen als teeken voor de bestuurders van motorrijtuigen en andere voertuigen en voor wielrijders, dat zij het rij- of voertuig of het rijwiel moeten doen stilhouden, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van een claque, geschil derd in de nationale kleuren, namelijk een kant van 5 c.M. middellijn in rood en daarom heen kringen van 2i/s c.M. breed in wit en blauw. Op het terrein van de eerste linie aan de landzijde blijft echter de douane- vlag in gebruik. Brand. Woensdagnacht is te Hooge Mierde afgebrand de boerderij van den land bouwer Lorniet. De 70 jarige bewoner kwam in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het ongeluk te Praag. Te Praag zijn bij de bergingswerk, zaamheden reeds 44 lijken gevonden. Film-nakeuring. In de te Eindhoven gehouden ver gadering van burgemeesters van Zuide lijke gemeenten sprak men zich uit voor de noodzakelijkheid van een blijvende na keuring van de films. Tegen onvoorzichtige autobestuurders. Het doel van den Nieuwen Vlissing- schen weg, waar Vrijdag j 1. een aan rijding door een auto met doodelijk gevolg heeft plaats gehad, behoort tot de gemeente Koudeke/ke. In den raad dier gemeente is door den heerSanderse naar voren gebracht, dat vooral Zater dags en Zondagsavonds met auto's i azend snel over dien weg wordt ge vlogen, terwijl niemand voldoet aan de verordening om te stoppen als de tram bij de halte Ijsbaan stil staal. De burgemeester deelde mede, dat hij in den zomer meermalen de maxi mum snelheid heeft doen nagaan, thans zal hij vooral ook des avonds en 's nachts laten controleeren en trachten over treders te pakken te krijgen, daar door vele automobilisten met menschenlevens wordt gespeeld.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 3