xJïctoUl gaéUudan Stijfheid derpij n Kloosterbahem {zonder toevoeging} I dat beteekent: goedkoop, zuinig en op de juiste manier wasschen! De tragische ontredde ring van de familie Stinnes. Uit de Missie. Gemengde Berichten. Ongewoon werk. Eenig Importeur E. Ostermann öi Co's Handel Mij. haver 30 gram soda en 4 liler water, laat de haver een nacht over in dit mengsel staan en uitdijen, en geefi 's ochtends en 's avonds, bij het andere voeder, daarvan dri8 kwart liter. De soda weekt de hulzen der korrels en bevordert de spijsvertering. Van alle voedermiddelen bevatten erwten, en linzsn de meeste stikstof (eiwi1), maar zijn ook het moeilijkst te verteeren Daarom zij men voorzichtig, als men kippen er mee voedert. Toch zijn erwten en linzen uitstekend als toevoeder bij ander voedsel. Weet U dit? RundveefokkerijIn iedere provincie beslaat een provinciale commissie voor de veefokkerij, belast met het beheer der door het Rijk voor de bevordering der veefokkerij beschikbaar gestelde gelden, het uitbetalen der toegekende bijdragen en premiën, en het benoemen van ééa of meer keuringseommissiën. Varkensfokkerij Van Regeerings- wege worden aan verschillende land- bouwmaatschappijen en vereenigingen bedragen ter beschikking gesteld, ten einde ze aan te wenden tot verbetering van het varkensras. Als voorwaarde wordt daarbij gesteld, dat een speciale deskundige commissie wordt benoemd, die zich met het beheer dier gelden belast. Geitenfokkerij: Van Regeeringswege worden aan verschillende Commissiën ter bevordering van de geitenfokkerij subsidiën verleend, welke in hoofdzaak moeten dienen tot bevordering der bok- houderij. Br. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad schrijft hier over Neer, niet als een donderslag uit helderen heinel is het bericht van de arrestatie van Hugo Stinnes Jr. geko men. Men was er reeds half en half op voorbereid, dat het daarop zou uit loopen, want al waren de politierap porten omtrent het onderzoek inzake y-p valorisatiezwendol ook uiterst voorzien tig Z00.JL°°L zichtig zelfs, dat het aanvankelijk dèn indruk wekte, als wilde men »den jongen Siinnes" sauveeren toch twijfelde niemand eraan, dat de erfge naam van het grootste vermogen in Duitschland bij deze knoeierijen de hand in het spel had gehad Maar toch had het bericht van de ari-Hstatie een geweldige uitwerking. Toen 's avonds omstreeks tien uur de eerste krantenjongens op de boulevards verschenen en luidkeels uilbazuinden «Slinnes gearresteerd 1" toen ging er een schok door de mensch^nmassa's, die langs de breede trottoirs flaneerden en op de terrassen der koffiehuizen zaten te gezelsen. Men rukte den krantenventers de extra edities uit de handen. Alle gesprekken stokten. Alle hoofden bogen zich over de kranten. Wandelaars bleven midden in den stroom van voetgangers slaan om hit sensationeels nieuws te lezen. Kellners vergaten hun bestelling uit te voeren en gluurden over de schouders van de gasten in de breed opengeslagen avond bladen. Tramconducteurs verzuimden te incasseeren omdat ze geen woord wilden missen van het berich', dal een der passagiers op het achterbalcon met luider stem voorlas. Overal was men diep onder den indruk van deze wel verwachte, maar daarom toch niet minder opzienbarende gebeurtenis. De algemeene opschudding, die hel bericht teweegbracht, bewees nog eens ten overvloede, welk een enorme sug gestie er hier te lande nog altijd van den naam Stinnes uitgaat. En dat is begrijpelijk. Met dezen naam toch is een ontwikkeling verbonden, zoo fan ts3iiscb, dat de meeste Duitschers er nog altijd niet dan met ontzag over spreken de ontwikkeling van de wel varende, goedgefundeerde, maar toch voor toenmalige Duitsche verhoudingen niet buitennissig groote firma Hugo Sinnes G m.b H. te Mülheim aan de Roer, lot het enorme, schier alle takken van het Duitsche bedrijfsleven omspan nende Siinnesconcern. De indruk, dien deze fabelachtige ontwikkeling op het Duitsche volk maakte, was te dieper, omdat zij zich voltrok in een periode van algemeene economische ontwrich ling in den inflatietijd. Men besefte niet, dat de snelle ontwikkeling van het Siinnesconcern zelf een inflatiever- schijn8el was, dat zij zonder inflatie onmogelijk zou zijn geweest men zag alleen, waar men keek, symptömen van verarming Kapitalen smolten weg, spaarbankboekjes werden waardeloos, de fabrieken werkten op volle capaci pit, maar sis men de balans opmaakte uWstiHend 754-8 Amsterdam b'eek, dat de enorme winsten, die men in papieren marken had gemaakt, door de depreciatie van het geld in een geweldig deficit waren veranderd. De groote uilverkoop van industrieele ondernemingen aan het buitenland begon. Slechts één was er, di8 niet be hoefde te verkoopen, die integendeel zijn bezit gestadig kon uitbreiden Hugo Stinnes 1 Hij werd in dien tijd een soort van nationale held Men verheugde zich, ondanks de eigen, armoede, als Slinnes weer een nieuwe fabriek, een nieuwe mijnbouwonder neming, een nieuwe stoomvaartmaat schappij aan den gresp van hel buiten- landsche kapitaal had ontrukt door zelf de aandeelen op te koopen. Men noemde hem »de redder van de natio nale industrie" en men begreep niet, dat hij alleen zija eigen beurs spekte Maar met dat al was hij er dan toch in geslaagd zijn vermogen, dat voor den oorlog volgens zijn eigen belasting aangifte 34 millioen Mark bedroeg, in tien jaren tijds te vertwaalfvoudigen. Toen einde 1923 de Mark gestabiliseerd werd, raamde men de waarde van de verschillende, in het Stinnes concern aaneengesloten ondernemingen op ruim 400 millioen Mark! Geen wonder, dat deze veibluffende ontwikkeling de Duitschers imponeerde Het was inderdaad een imposante prestatie van Hugo Stinnes ook al neemt men in aanmerking, dal het koopen hem gemakkelijk werd gemaakt door de scheutigheid van de Rijksbank met papiermarkcredieten, die, als zij terugbetaald moesten worden, tot op een tiende, een honderdste en vaak nog minder in waarde waren gedaald. Toen Hugo Stinnes kort na de stabilisatie aan de gevolgen van een blindedarmoperatie overleed, had het Stinnes concern circa 15 millioen Mark bankschulden in verhouding tot de geweldige activa natuurlijk slechts een peulschilletje. Maar Stinnes hield niet van schulden behalve dan van de papiermarkschulden, die als het ware zichzelf liquideerden en kort voor zijn dood vermaande hij zijn zoons Edmund en Hugo, de bankschulden zoo spoedig mogelijk te vereffenen, «Deze schulden verontrusten mij", ztide de stervende Zijn zoons echter bleken minder angstig te zijn. lastede van den Vader lijken r&ad op te vol gap, de schulden ""iaêtaien, maakten zij nieuwe schul den. Zij zetten de door hun vadsr in den inflatietijd begonnen expansie politiek ook in den tijd der deflatie voort, kochten, opnieuw met geleend geld, voortdurende meerondernemingen, die immers ook nu weer, dank zij de moeilijkheden, die de stabilisaliecrisis allerwegen veroorzaakte, voor een appel en een ei te koop waren. Maar terwijl de papiermarkschulden van den ouden Stinnes steeds automatisch door de inflatie waren gedelgd, hoopten de goudmarkschulden van zijn erfgenamen zich in onrustbarende mate op. Als men ziet, hoe roekeloos zij er maar op los hebben geleend in iets meer dan een jaar tijds steeg de schul denlast van hel Siinnesconcern van 15 op 190 millioen Mark I dan lijkt het heel waarschijnlijk, dal de gebroeders Slinnes in stilte op een nieuw inflatietje hebben gehoopt en gerekend 1 Maar er kwam geen nieuwe inflatie. De Mark bleef stabiel. En het duurde niet lang of hel Siinnesconcern geraakte in financieele moeilijkheden. Op 4 Juni 1925 had in de Rijksbank de gedenk waardige vergadering plaats, waarin Hugo Stinnes Jr. na den dood des vaders de eigenlijke l«ider van het concern moest verklaren, lat hij «au bout de son latin" was Er werd een bankconsortium ge vormd, bestaande uit twee en twintig banken, dat de 190 millioen Mark schulden overnam en het Stinnescon cem lequideerde, waaibij 't behoefi geen boloog heel wat aan den strijkstok der hulpvaardige banken bleef hangen. Na de liquidatie was 't Siinnesconcern ongeveer op z'n grootte van voor den oorlog teruggebracht: de familie Stinnes behield allesn de kolen en Rijnvaartbelangen. Alle andere on dernemingen: de reederijen, de ijzer handel, de kranten, de hotels, de fa brieken het waren er reeds bij den dood van d3n ouden Stinnes niet min der dan 131 in Duiischland en 122 in het buitenland werden aan de meestbiedenden verkocht. Parallel met den ondergang van het Stinnesconcern ging het verval van de familie Stinnes Onmiddellijk na den dood van vader Stinnes kregen de beide oudste zoons, Edmund en Hugo, het reeds met elkander aan den stok over de quaeslie van de «erfopvolging". Volgens familietraditie volgt in de familie Slinnes steeds op één na de oudste zoon den vader op en dus werd de destijds eerst 27 jarige Hugo leider van het geweldige concern, terwijl de oudste zoon, Edmund, slechts de tweede viool speelde Dit gaf aanleiding tot tal van htftige botsingen tusscben de beide broeders en leidde tenslotte, na de débacle, tot een volkomen breuk. Ed mund liet zich een millioen uitbetalen en trok naar Amerika, vanwaar hij echter inmiddels is teruggekeerd. De oudste dochter van Stinnes Sr. ligt al sedert eenige jaren met haar broeders overhoop. Zij heeft haar erf deel uit de zaak genomen en is haar eigen weg gegaan. Met haar auto zij is een gepasaionneerde automobiliste trok zij heel Eu-opa door. Verleden jaar heeft zij nog eens de algemeene aandacht op zich gevestigd door haar aulotoer «dwars door Siberië.In den «Lokal Anzeiger" schreef zij haar reis ervaringen en de lezer las met bewon dering, hoe dit dappere meisje onder tal van ontberingen en kampend met schier onoverkomelijke moeilijkheden, per auto door de Siberische sneeuw steppen was getrokken. Maar achteraf bleek, dat zij ergens onderweg was blijven steken en toen de reis maar per trein had voortgezet, zonder dit in haar brieven en telegrammen te vermelden. Zij placht te seinen: «Ben daar en daar aangekomen" en liet iedereen in den waan, dat zij er per auto was gearriveerd. De derde zoon van Stinnes, Otto, is als jongen van twintig jaar naar Mexico gegaan. De in 1905 geboren Hilde Claire is, evenals haar oudste zuster, met de familie gebrouilleerd. De beide jongste kinderen, de 17- jarige Ernst en de 15 jarige Else, zijn nog bij moeder thuis. De vijf anderen zijn allen uitgevlogen.... Twee zoons en twee dochters liggen met mama over hoop. En haar lievelingszoon Hugo, gearresteerd Fabrikante: Henkei CLe. A. G? DM?§eldoff niet te kunnen blijven in hun landen het niet te mogen. Toen vroegen ze mij tenminste boek jes te willen zenden, wat ik niet be loofde, ma8r ik zou er naar uitzien. Toen moest ik weg en bij mijn heen gaan in den vroegen morgen waren er velen die nog kwamen om te groeten. Nog heb ik hen uitgenoodigd tenminste God te blijven bidden hun den waren godsdienst te doen kennen. En ook u lezers noodig ik uit God te bidden den tijd te verhaasten, dat 't goed gestemde Batak-volk de ware leer van het H. Evangelie zal leeren kennen. Eindelijk ben ik weggegaan uit het land der Bataks en teruggekeerd te Padang om Mgr. mijn bevindingen te rapporteeren. Echter de voorzichtigheid blijft nog gebieden, berusting in, maar de rechtvaardigheid eischt sterk protest tegen het verwerpelijk artikel 177. Bisschopp. Mi8sieeomilé. By de Bataks. Naar ik hoop, zal het de lezers interes seeren, iets te nooran over het land der Balaks, dat volk op Sumatra, dal gaarne wil kennis maken met het Christen dom,dat al meermalen vroeg Katholieke^ priesters onder zich te mogen^-hebben, maar waarvan de N.edöriandsche regee ring de missionarissen angstvallig weer;. De bevolking echter zoekt ons en wanneer iemand onzer het land doorreist, komen telkens groepen Bataks tot ons om te praten over den godsdienst om te vragen wat de «pendita Rooms" den menschen leert. Bij mijn laatste reis overkwam me dat weer: velen kwamen vragen wat meer te mogen hooren over ons Geloof Dat gebeurde op meerdere plaatsen, bijzonder echter te Sidikalang ten Noorden van het mooie Toba meer. Sidikalang is 'n militaire post in het land der Pak Pak, een Bataksche volk stam Daar wilde ik heen om er een'ge katholieke militairen in de gelegenheid te stellen hun Paaschplichten te ver vullen. De reis daarheen gaf me hel heerlijk genot van een boottocht over het meer. Een prachtige diep blauwe waterplas, meteen oppervlakte ongeveer als de provincie Utrecht, ligt daar rus tig geheimzinnig in de kale dorre uit gestrekte hoogvlakte, aan alle zijden omgeven door steilrechte bergwanden tot een hoogte van 180 200 M. Een rustige watervlakte, totdat soms plotse ling krach'ige windvlagen van het bergland neerslaan en hel meer maken tot een wilde bruischende zee. Menige schipper vond er reeds den dood, wan neer hij met zijn klein zwak prauwtje overvallen werd door den stormwind In de avonduren kwamen ze bij mij en zaten rondom op den grond in spanning wat ik hen te zeggen had Maar ik, indachtig de wet, had niets te zeggen, doch wachtte hun vragen. En dan kwamen ze los en vroegen naar de leer dei Katholieken over Maria, Paus en H Sacrament. 'I Bleek zoo duidelijk, dal hier onder die primi tieven al zooveel lasterlijks was verteld over de Katholieke godsdienst Ik heb toen getracht eenige groote punten van ons H Geloof hen voor te stellen, wijzende op denzelfden grondslag van Protestanten en Katholiekenden Bijbel, maar ook op de belangrijkste verschilpunten. Met belangstelling aan hoorden zij, waarom de Maria-vereeni ging bij ons zulk een voorname plaats inneemt. Zóó had hun pendila dat niet gezegd. Op deze wijze was ik langen tijd bezig met deze Christen Balaks. Ook den volgenden dag kwamen meermalen groepen menschen tot mij, christenen en heidenen, en telkens heb ik getracht hun vragen te beantwoorden. Maar eindelijk brak de tijd voor mijn vertrek weer aan. Velen vroegen mij nog te blijven, maar mijn verdere reizen lieten dat niet toe. Maar, vroegen zij, waarom komt hier geen Roomsche pendila wonen? Dat was een pijnlijke vraag Moest ik die menschen zeggen, wat me toen op het hart lag, bij 't zien van hun belangstelling en onze gebonden heid. Moest ik hun zeggen, dat de Nederlandsche wet zich stelt boven het Goddelijk Woord tot de Apostelen ge sproken: «Gaat en onderwijst alle vol keren?" Kon ik hun duidelijk maken, dat het Nederlandsche Gouvernement hun toeslaat alles te worden, alleen niet Katholiek, ook al zouden ze dat alleen wenschen? Ik heb hun gezegd R. K. Limb. Middenstandsbond. De R. K. Limburgsche Middenstands bond heeft Zondag te Haerlen zijn 25- jarig bestaan herdacht. De feestviering werd iDgezet met een plechtige Hoog mis van dankbaarheid in de St. Pan craliu8kerk. Om 12 uur hield daarna de jubi- leerende bond een receptie in een der bovenzalen van Neerlandia, waar het bondsbestuur gelegenheid gaf geluk- wenschen aan te bieden. Van deze gelegenheid werd door velen gebruik gemaakt. Zoo merkten wij op de kapelaans der St. Pancraliuskerk de Hoogeerw. deken P. Nicolaye was verhinderd mgr. dr Poels, het college van B. en W. van Heerlen, afgevaar digden der verschillende R K. Midden- standvereenigingen en Middenstands vakvereenigingen in Limburg, het dag. bestuur van de Kamer van Koophandel van de Zuid Limburgsche Mijnstreek, afgevaardigden van den R. IC. Limb. Werkliekenbond, Ned. R' K Mijn werkersbond, R. IC. Limb. Landbouw- bond, hel bestuur van Santos, mr. J v. Hellenberg Hubar namens de Federatie, afgevaardigden van tal van vereenigingen in Limburg en Heerlen. Tal van bloemstukken waren binnen gekomen. Tijdens de receptie kwam een tele gram binnen van Z D. H Mgr. L Schrijnen, bisschop van Roermond. Om half drie werd in de bovenzaal van «Neerlandia", waar de vaandels van tal van aangesloten vereenigingen waren opgesteld, de feestvergadering gehouden. De tollen te Roermond en Venlo. Het werd Zondag te Roermond ge fiuisterd. Er zou een aanval gedaan worden op de tolbruggen te Roermond en Venlo De politie was er blijkbaar ook van op de hoogte, daar bijtijen kijkers, die kwamen loeren op de foef maar d'r had niks plaats. Er reden, als steeds 'sZondags veel auto's van beide zijden over de Maasbrug, doch van een weigerende houding om niet te betalen werd r.iets opgemerkt Toen wij tegen zessen nog eens op informatie uittrokken bleek er geen vuiltje aan de lucht, zoodat wij moeten aannemen, dat het slechts bij geruchten is gebleven. Er dient opgemerkt te worden, dat de gemeente Roermond bij monde van wethouder Evers op de vergadering i den Bond van Bedrijfhouders in Limburg heeft verklaard deze tolbrug over de Maas onder voorwaarden open te stellen zonder overtochtsgelden, wanneer het R jk pogingen in het werk stelde lot afschaffing van deze heffiri gen. Doodelyko val. Zaterdag heeft op de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek van da Staats mijn Maurits te Luiterade een ernstig ongeval plaatsgehad. De Oostenrijksche timmerman J. K. is bij zijn werkzaam heden van een hoogte van ongeveer 16 meter naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. De ongelukkige werd zoowel in- en uitwendig vreeselijk ver minkt. Aan de gevolgen overleden. De postbode Sraeets, die in den nacht n Vrijdag op Zaterdag op den rijks weg te Geleen door een autobus over reden werd, is aan de gevolgen over leden. De Philips' fabrieken. De 15000ste arbeider te werk gesteld. Maandag werd aan de Philips' Fa brieken te Eindhoven gevlagd in ver band met het feit. dat de 15000ste arbeider in de fabrieken aan het werk toog. Op 31 October van het vorige jaar deed de 100003te arbeider zija intrede de fabrieken, zoodat het aantal arbeiders binnen het jaar met de helft is toegenomen. Met inbegrip van de ongeveer tienduizend arbeiders in het buitenland werken thans 25 000arbei dors in de Philips' bedrijven. Door de tram gegrepen en gedood. Zondagavond legen 10 uur is door de tram van Doetinchem naar Terborg een man overreden en gedood. Het ongeval, dat naar uit de bloedsporen valt af te leiden vermoedelijk bij de ICemenade plaats had, werd eerst ont dekt bij de ruim een K M. verder ge legen halte »De Pol" door het licht van de tram uit tegenovergestelde richting. Toen men een onderzoek instelde, vond men slechts een bloederige, onher kenbare massa. Ernstige aanryding. Vrijdagavond, om half acht, heeft te Geleen bij Si tard, op den Rijksweg, ter hoogte van het café Roers, een ernstige aanrijding plaats gehad. De autobus van den heer Th. Gollard, autobushouder te Beek (Lkwam uit de richting Sittard, toon de postbode J Smeets, van Geleen, uit het café Solderg kwam en den rijksweg per fiets wilde overateken, met het noodlo tig gevolg, dat genoemde autobus hem asnreed en zwaar verwondde. Het bleek, dat hij ernstig aan den ruggegraad was getrof fen en levens een gapende hoofdwonde had bekomen. Per ziekenauto van het Fransche klooster werd hij naar het hospitaal te Sittard vervoerd Zijn toestand is levensgevaarlijk. De autobus werd door de politie in beslag genomen Lastige studenten op do Nymecgsche kermis. Een groep studenten van de land- bouwhoogeschool te Wageningen, be zocht Zaterdagavond de kermis te Nijmegen. Ze waren zeer uitgelaten en vielen verschillende personen lastig. Ook plaagden zij een inspecteur van politie, die zich, na herhaalde sommalie, ge noodzaakt voelde om zijn sabel te trekken Hij kreeg assistentie van andere politiemannen, die eveneens van den sabel gebruikt maakten. Een der studenten kreeg toen een klap, die nog al aan kwam. Een groot deel van het publiek trok partij voor de studenten en werd woelig. Enkelen namen een dreigende houding aan. Het gelukte de politie echter, na korten tijd, de menigte uiteen te drijven en de orde te herstellen. Auto-ongeluk. Op den weg NijmegenVenlo ia onder Malden nabij de ICIuis een auto uit Enschedé tegen een boom gereden. De auto werd geheel ingedrukt aan de voorzijde. De twee inzittende heeren werden gewond, waarvan een zwaar Onder zand bedolven. Men meldt aan de »'s Hert. Crt." uit Baarle Nassau De 28 jarige F. Stevens te Castelré, is bij het zandgraven onder een af schuivende grondmassa bedolven en gestikt. De man moet onmiddellijk gedood geweest zijn. Waartoe een dronkaard komen kan. Zondagavond kreeg 'n zekere A. op de Maasbrug te Maastricht twist met zijn vrouw. In zijn dronkemansdrift rukte hij haar het kind, dat ze droeg, uit de armen en wilde dit in de Maas werpen. Omstanders wisten dit geluk kig te verijdelen. A. werd ingerekend. 1800 liter spiritus in beslag genomen. Men meldt uit Hansweert Zondag is alhier door de douane in beslag genomen circa 1800 liter spiritus, welke frauduleus van België was ingevoerd, door het zeilschip »Neehje", schipper F. Ds spiritus was verborgen onder de lading steen, 't Schip is door de ambtenaren in beslag genomen. U herinnert het zich ge woonlijk terdege, wan neer Uw vrouw U verzocht heeft „even" de piano in de andere kamer te brengen. Wanneer Ge er al afkomt zonder Uw duim te klemmen of zonder Uw arm uit het lid te tillen; zonder spierpijn den vol genden dag verricht ge zulk on gewoon werk toch niet. Maar na tuurlijk heeft Uw vrouw Akker's Kloo'terbaLem in huis en dan kan zij U op haar beurt helpen door de pijnlijke plaats met dezen kostelijken balsem te wrijven. Ge zult de pijn voelen wegtrekken. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.—- ,,Geen Goud zoo goed"

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6