Tweed© Blad van „FEIL El MAAS' De Paradijskamer HARDÏ'S De aanstaande boerinnen van Liraburg. FEUILLETON X -voldoet iedme&rij Om de zenuwen te kalmeeren verstopping 's Morgens en 's Avonds Uit de Landbouwwereld ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 39 f9 De moeder leert aan haar dochter het gemakkelijkst. Onbewust neemt de dochter door voorbeeld en woord van de moeder het gemakkelijkst aan. is het dan wonder, dat de boerin van meening is, dat zij het best haar dochter kan vormen tot eenvoudige, degelijke boerendochter, die al het werk dat zich voordoet, weet aan te pakken en met lust en opgewektheid weet te volbrengen. Geen opvoeding is zoo goed als die door de moeder zelf gegeven. Niemand heeft grooteren invloed op het kind dan zij. Alles, wat in de plaats treedt van de moeder als op voedster is surrogaat, gelijk marga rine surrogaat van natuurboter is. Maar niets is volmaakt in het ondermaansche. Zelfs de uitstekende opvoeding, die de echt degelijke Limburgsche boerin geeft en kan geven aan haar dochterzelfs die opvoeding is niet volmaakt. Kan dus vervolmaakt worden. Kan dus welis waar niet vervangen, maar wel aan gevuld worden. Daarvoor zorgt de Vereeniging voor Landbouwonderwijs, een instel ling van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond. Deze vereeniging zorgt met flinken steun van het Rijk voor cursussen in landbouwhuis- houdkunde. Dus voor cursussen, waar meisjes leeren nog beter dan gewoon te verstellen, de wasch te doen, nog goedkooper en met meer effect de maaltijden te bereiden, terwijl ook eenvoudige landbouw- vakken, waarmee de boerin dagelijks te maken heeft, -onderwezen worden en de meisjes nog eens iets meer dan gewoon te hooren krijgen over godsdienst en wat er mee samen hangt. En het is te hopen, dat heel veel van die cursussen dit jaar gegeven 2 uilen worden in Limburg en dat zij zeer druk bezocht zullen worden. Want ze zijn zoo goed voor dochters uit den meest eenvoudigen boeren stand en voor anderen, die absoluut niet uit huis gemist kunnen worden. Maar voor dochters uit den iets beteren boerenstand bestaat Poster- holt met zijn 2 jarigen leergang en groote vacantie in den druksten tijd van het boerenbedrijf. Posterholt een kostschool, ja, maar een zeer bijzondere. Uitsluitend voor meisjes uit den boerenstand waar zij niet de liefde en den trek tot den boerenstand verliezen, maar, waar deze worden vergroot, doordat zij nog meer het schoone var. den boerenstand daar leeren kennen en waardeeren. Want hoe meer men leert omtrent het „waarom" in het boerenbedrijf, hoe mooier dit voor ons wordt, hoe hooger men het waardeert in zijn afwisseling, in zijn veelzijdigheid, in zijn ingewiKkeid zijn. Het is duidelijk, dat de meest ge schikte leeftijd om zijn dochter naar Posterholt te sturen ongeveer 17 jaar is. Het reglement spreekt wel van 15 jaar en we hebben wel eens vol doening beleefd van zoo'n jeugdige ileerling, maar naar mijn meening zijn ide resultaten veel beter, als ze een ipaar jaar ouder zijn. Het kinderach tige is er dan wat af, ze hebben ook Hislorisch-Romantiscli verhaal van jbet Kasteel Blyenbeek bjj Afferden. Vrij (War net Duitsch door B.B. 37 Door op de vragen en uitroepen van den in zijn koorts ijlenden knaap in te gaan, kwam ik er zelfs achter, hoe het ongeluk ongeveer moest gebeurd zijn. Ik heb het tenminste ais volgt aan elkaar gepastVrouw Dausque was dienzelfden nacht, zooals Mathias mij later bekende, uit haar kerker losge broken. Bij nader onderzoek bleek, dat zij door maandenlange arbeid wel een twintig tichelsleenen uit de muur had •gebrokkeld. Ik voor mij houd het gat, (dat zij gemaakt had groot genoeg om er een menschelijk lichaam door te laten, ofschoon anderen van meening zijn, dat de Satan zelf haar er door heen heeft getrokken. In het kort; het wijf heeft zich dicht bij het Slot ergens in het bosch verscholen gehouden om den volgenden nacht weg te vluchten en bloedige wraak Ie nemen op den ouden Mathias. En nu moest mijn lieve Christoffel die draak juist tegemoet loopen 1 Zij heeft hem bepaald direct herkend en voorzichtigheidshalve eerst nog zijn naam gevraagd. Toen is zij hem zeker heimelijk achterna ges open al wat meer rond gezien in de boer derij, leeren dus gemakkelijk het praktische gedeelte of het toepassen in de praktijk van het theoretische. Hebben over het algemeen ook meer ambitie om zooveel mogelijk op te steken in die twee jaar, dat ze in Posterholt zijn. Ouder dan 17 jaar kan absoluut gaan kwaad. We heb ben al leerlingen gehad, die een stukje in de 20 waren en waarvan wij de grootste voldoening genoten, terwijl zij zelf toen zij van Posterholt af waren, nog herhaaldelijk getuig den, dat ze nooit spijt ervan gehad hadden op haar „ouden" leeftijd nog op de schoolbanken te zijn gaan zitten. Hoe ouder dat een boerenmeisje is, hoe moeilijker het gemist kan worden. Dat is zoo. Maar mei een beetje, desnoods met veel goeden wil kan heel wat geschipperd en geregeld worden. Als de andere zusjes een paar jaar poot-aan willen spelen, als alle huisgenooten inschik kelijk willen zijn, als vader en moeder zich nog eens bijzonder willen in spannen, och dan kan het wel ge regeld worden, dat een van de dochters naar Posterholt gaat. En het mooiste er van is, dat daarvan later heel het gezin profiteert. Dat kan men heel goed merken, als men na een paar jaar later op zulk een boerderij komt en de oogen eens goed de kost geeft. We behoeven zeker niet meer te vertellen wat er al in Posterholt onderwezen en geleerd wordt. Dat is wel reeds algemeen bekend en laat zich in het kort met deze paar woorden samenvatten alles, wat de Limburgsche boerin in haar leven te pas komt. De Limburgsche boerin. Dat wil dus zeggen de brave, degelijke, vrome, ijverige, met het geheele bedrijf meelevende boerin. De toekomst is aan het kind, zegt men wel. Dat is waar, als men dan onder kind verstaat, den jongen of het meisje, dat zijn of haar opvoeding nog niet voltooid heeft. En dan geldt dit bijzonder voor den boerenstand en nog zeer bijzonder voor den Limburgschen boerenstand, die aan moeilijkheden van allerlei aard het hoofd zal moeten bieden. Heeft die boerenstand bij dat Hoofdbieden dan boerinnen van den ouden stempel en met de meest nieuwerwetsche ontwikkeling op het gebied van landbouw, dan kan Limburg gerust wezen. Dan zal Limburg, Limburg blijven. Denkt gij ouders daarover eens kalm na. Dan zullen de onaange naamheden, die natuurlijk ontstaan door het naar Posterholt gaan van uw dochtertje gering worden in uw wordt gezond en sterk toet krijgt mooier gïans toet leordt wrsj van roos toet büjft toeter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol 707—20 Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Hen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. oog. Dan zult gij gemakkelijker het offertje of het offer voor uw kind willen brengen, gedachtig de harde waarheid, dat het kind er niet is voor de ouders, maar de ouders er zijn voor het kind. Gelijk ieder offer, brengt dit offertje u groote voldoening, heel uw leven lang, mede in den vorm van de dankbaarheid uwer dochter, die later veel beter dan nu, inziet, hoe goed gij voor haar geweest zijt, om u de geldelijke uitgaven, de onaangenaam heden en kleine moeilijkheden en ongemakken te getroosten met het naar Posterholt zenden van haar, die u al zoo goed hielp. JACQ. TIMMERMANS. Roermond. Rijksveeteeltconsulent en toen de knaap de buks eenige oogen blikken op de bank, waar hij op mij wilde wachten, onbewaakt had laten liggen, moet zij op de een of andere manier, waarschijnlijk door den loop vol aarde en gras te stoppen, het onge luk hebben veroorzaakt Wat later van vrouw Dausque geworden is, heb ik niet metzekerheid kunnen achterhalen. Alleen vertelde Ruprecht, onze knecht, ons later dat de duivel zelf haar den nek had omgedraaid, daar hij enkele weken later een verschrikkelijK ver minkt lijk van een oude heks in het Swalmerbosch had gevonden, wat natuurlijk vrouw Dausque moet geweest zijn. Doch dit laat ik in zijn waarde. Intusschen voeren we steeds verder de Maas af en hoorden we reeds vanaf Venlo het kanongebulder der Pruisen voor Geldern. De graaf van Lottum liet toen juist door kolonel Schlund stad en vesting op een geweldige manier beschieten. Toen wij dichter bij kwamen en bij Arcen, twee uur van Geldern aanland den, leek het wel alsof heel de hemel boven de vesting in vuur en vlam stond We konden zelfs de vurige bogen, welke de bommen en brandkogels beschreven, goed onderscheiden. Het donderen en brommen der kanonnen scheen ook onze arme Christoffel angst en schrik aan te jagen. Hij begon zich onrustig op zijn rustbed heen en weer te draaien en riep: Meester Thyssen, meester Thyssen help mij tochl Ziet gij dan niet, hoe die booze Martin Schenk voortdurend op mij staat te mikken en altijd maar Op zekeren dag ging een brave vrouw naar het klooster der Eerw. Paters Capucijuen. Zij trad de kapel binnen, knielde neder en, in tranen uitbarstende, weende zij luide over al haar ongeluk. Niemand weet hoe ongelukkig de vrouwen zijn; 't zijn arme onbegrepen martelaressen. Zoo sprak moeder Nicolas, onze werkmansvrouw, terwijl ze met een punt van haar boezelaar de tranen van haar wangen veegde. De Pater Gardiaan, een goedhartig grijsaard met langen, witten baard en welwillende», hoewel ietwat guitige; blik, bad niet ver van haar zijij brevier. Bij.het vernomen van het snikken der vrouw kwam hij bij haar en vro8g op hartelijken toon Hebt u zooveel verdriet, moeder tje O, Pater, ik ben zoo ongelukkig Kijk het zou me zoo goed doen, als ik u al mijn leed eens mocht vertellen. Zou u me dat willen toestaan Zou u niet een oogenblikje tijd hebben om naar me te luisteren Wel zeker, wel zeker 1 zei de goede priester, voJg mij naar de spreek kamer, daar kunnen we meer op ons gemak praten. Nauwelijks is moeder Nicolas het nederige spreekvertrek, waar drie stoelen met stroomatten om een wit-houten tafel staan, binnengetreden, of ze begint onder diepe zuchten en met veel tranen het verhaal van haar ongeluk. Zij heeft een man't is een goeie kerel, o zeker, en een ijverig werkman, En eigenlijk houdt Z9 veel van hem wat heeft ze hem niet liefdevol ver pleegd, toen hij ziek was Maar, ziet u, 't is zoo'n drifiig persoontje, met een slecht karakter, en heftig... o Hoor eens, zegt de Pater, ik houd er niet van dat men in mijn bijzijn ovf-r de fouten van den naaste spreekt. Als wij in den biechtstoel waren, zou ik u tot penitentie geven drie «Wees gegroeten" voor uw eigen zonden en op mij wil schieten Neem hem die buks toch af 1 O, nu schiet hij weer af, langzaam, langzaam komt die kog«l weer op mij af! O, nu boort hij zich in mijn hoofdl O, wat brandt dat! Tegen den morgen werd onze jonker rustiger. Toen wij Well voorbijvoeren, luidde het juist voor de vroegmis. Op het hooren van dit klokje begon de lieve Christoffel zóó roerend zijn gebedje te bidden, dat de knechten onwillekeurig hun riemen lieten rusten en een oogen blikje meebaden. Meer dan één voelde zijn oogen vochtig worden. Van Bergen uit, waar wij een oogen- blik bleven rusten, zond ik een ijlbode naar B!yenb6ek om het treurige bericht over te brengen, tevens met het verzoek zoo spoedig mogelijk een goede draag baar naar Afferden ie zenden. Onder veel zuchten en jammeren had ik dit des nachts op een stuk papier geschre ven. Mijn tranen vielen op h8t papier en nooit van mijn leven is mij iets zoo zwaar gevallen als die paar regels. Mijn hart kromp ineen, als ik dacht aan de smart en droefheid van de ouders bij die tijding. Meermalen had ik zelfs het besluit genomen om voor goed weg te loopen, omdat ik de moed niet had om met hun eenig, stervend kind, hetwelk ik beloofd had als mijn oogappel te bewaken, voor mijn genadige Heer en de lieve Vrouw Catharina te verschijnen. O, dat toch duizendmaal liever de dood mij had getroffen De liefde voor mijn doodelijk gewon den Christoffel hield mij echter terug van dien stap. Het oogenblik van de drie dagen vasten voor die van uw man. Daar u ze belijdt, is het ook billijk, dat u er de penitentie voor volbrengt. U is streng, Pater, zei de vrouw, en nog grooter was haar smart en vloeiden haar tranen. Als mijn man maar alleen driftig waa, doch hij slaat me, Pater; 't is zooals ik u zeg, hij ranselt me. Als hij boos is, kent hij zichzelf niet en slaat maar toe, zonder te zien, waar hij raakt. En u zei zooeven, dat het toch een «goeie kerel" is, met uitstekende hoedanigheden Zeker, Pater, doch hij word' zoo verschrikkelijk gauw boos, en dan... Dan slaat hij u Helaas ja Zeg mij e8ns, vroeg de priester, na een oogenblik nagedacht te hebben, wanneer uw man thuis komt is hij dan al woedend? Wel neen, Pater, hij is alleen maar wat uit zijn humeur en windt zich al meer en meer op. En u geeft hem het noodige ant woord, denk ik. Ik zeg hem, dat hij een slecht karakter heeft en niet met mij handelt, zooals het behoort. Dan begint hij nog luider te schreeuwen. Pater, en daar ik niet van plan ben voor hem uit den weg te gaan, geef ik hem flink ant woord. O, ik heb het hem verweten in alle geuran ea kleuren, maar het helpt niemendal. Plij wordt razend en slaat er op 1 Dat is een ernstig geval 1 zei de geestelijke, langs zijn baard strijkend, zeer ernstig] Toch geloof ik, dat er een middel is om uw echtgenoot zach ter te stemmen, ja, om hem geheel te veranderen. O, Pater, als u dat mirakel kon doen I Ik doe geen mirakelen, maar ik heb een heel bijzonder soort water waarvan men wonderen vertelt. Ik zal er u even een fleachje vol van halen. Hier is het Zoodra uw man over den drempel stapt neemt u een flinken slok van dit water en dat houdt u ongeveer een kwartier lang in den mond. Ik ben er tamelijk wel van verzekerd, dat u dan geen klappen zult oploopen. Pater, wat is u toch goed 1 Nu, adieu, onthoud mijn voor schrift goed en kom mij dan over acht dagen eens vertellen of mijn middeltje geholpen heeft. De week was nog niet geheel en al verloopen, of daar verscheen het vrouwtje alweer in de spreekkamer, maar nu vroolijk en blij, met stralend aangezicht. De Pater lachte in zijn vuistje, maar hield zich toch, als ware hij zeer ver baasd. Welnu, zei hij, heeft het middeltje geholpen O, Pater, 't is wonderbaar't Is niet te begrijpen. Is het wijwater of water van Lourdes, of ander miracu leus water Vertel mij eerst eens wat er is gebeurd. Mijn man kwam weer heel slecht geluimd thuis en nauwelijks was hij over den drempel of hij begon te twisten. Zonder dat hij het bemerkte, nam ik snel een flinken slok van dat geheimzinnige water. En terwijl hij zich ai meer en meer opwond, zei ik in mij zelve schreeuw maar zoo hard als je wilt, vriendje, maak maar lawaai, ik heb niets van je tevreezen O Pater, wat maakte hij toen een geweld! En een oogenblik twijfelde ik zelf of uw middel wel zou helpen. Ik had toch zooveel moeite om het zoo lang in d8n mond le houden. Ik ge voelde onweerstaanbare» lust om zijn scheldwoorden met even hartige woordjes af te wisselen, maar dat kon ik niet doen zonder het middel in te slikken of uit te spuwen. Ik bleef dus bedaard en dat is me wel bekomen. ■fcableir-fcen tegen Doos 60ct. Bij Apoth. en Drogisten. 698—12 want door een soort betoovering werd mijn man langzamerhand kalmer en zou me tenslotte vergiffenis gevraagd hebben. O, Pater, was is u toch een groote heilige en wat i3 dat toch een miraculeus middel 1 Neen, mijn dochter, zei de goede man met gullen lach, ik ben volstrekt geen heilige, maar ga voort met eiken dag mijn drankje te gebruiken. Een maand lang nam moeder Nicolas op het voorgeschreven oogenblik den weldoenden slok, en zij moest toegeven, dat de uitkomst hare verwachting verre overtrof. Niet alleen werd haar man niet meer boos, maar wijl zij zelf beter ip haar humeur en minder ontmoedigd was, zorgde zij met greoter ijver voor den pot en hield haar woning knap en propertjes, zoodat de man ten laatste zelfs vroolijk werd, altijd even wel gemutst. Wie heeft mijn vrouw toch zoo veranderd? dacht hij. Wie heeft mijn man zoo zacht zinnig gemaakt, dacht ook moeder Nicolas. O, ik weet het wel, voegde zij erbij. Eiken Zaterdag kwam zij bij den Pater Gardiaan haar vreugde uitjube len. Deze toonde zich zeer verheugd, maar weigerde elke uitlegging. Na verloop van een maand hield de goede vrouw het niet langer uit. Pater, zei ze, zult u me nu eens het geheim verklaren van dit wonder bare water, dat den vrede in ons huis hersteld en mij het geluk terugge schonken heeft Mijn dochter, het is gewoon water.. ja tochwezenlijk, zuiver water Och kom, Pater, u scheert er den gek mee I Volstrekt niet, 't is water uit de pomp, niet eens gewippl. Luister eens goedMet dat wat9r in den mond was het u onmogelijk uw man tegen le spreken. Wanneer hij u zoo rustig en kalm zag, werd hij vanzelf ook be daard. Dat is heel het geheim. Thans heeft u geen water meer noodig. Ga maar voort steeds zachtzinnig en ge duldig te zijn. treurige ontmoeting met zijn ouders heb ik mij zelf als een kleine boete opge legd voor mijne nalatigheid, de hoofd schuldige van al dit ontzettend harte- leed. Toen ik meende, dat de bode het slot ongeveer moest hebben bereikt, voeren wij langzaam verder en met een zwaar hart volbrachten we het laatste stuk van de reis. We behoefden niet lang te wachten aan het veer van Afferden.. de bewoners van Blyenbeek kwamen er reeds in de verte aan. Voor allen liep onze genadige Heer Arnold en de arme edele Vrouw Catharina. Ach, lieve lezer, de smart, droefheid en jammer, die ik toen beleefde, kan en wil ik niet beschrijven. Heer Arnold wilde eerst niet gelooven, dat het zoo ernstig was, maar toen hij uit de ver warde woorden van den knaap, die hem zelfs niet eens herkende, het ge vaarlijke van den toesiand beter inzag, stond hij sprakeloos van smart. De moeder knielde neder naast haar ster vend kind en fluisterde haar eenigen lieveling de zoetste en liefste woordjes in, welke smart en liefde maar kunnen uitdenken. En het was alsof de stem van de moeder de dwalende geest van het kind voor een oogenblik terugriep, want het kind opende zijn oogen en zeide heel vertrouwelijk: «Moeder". Toen verviel hij weer in zijn koorts- droomen 6n fluisterde: Ziet !zs dien wonderschoonen vogel niet? O, j ihg hem toch niet weg! Hij kotni hu.; langer hoe dichter naar mij zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn Het drinken derstaldieren. De dieren, dus ook onze staldieren, hebben dagelijks een zekere hoeveel heid water noodig. Het water moet zuiver, versch, maar niet te koud zijn; reukeloos, zonder bijsmaak en niet te hard, dat is te kalkhoudend. Onzindelijk water, vooral dat veront reinigd is door het toevloeien uit ierslooten, privaten, looierijen, venen, moerassen, enzof dat stikstofhouden- de stoffen bevat, in staat van ontbin ding verkeerende, of wormbroed, zal of door de dieren volstrekt niet gebruikt worden of, indien wel, min ot meer schadelijk werken. Het gevoeligst zijn in dit opzicht schapen en paarden. De drinkbakken, toe. Zie toch eens, hoe mooi zijn gouden veeren glinsteren in de zon Meester Thyssen, gij moet hem na schilderen als vader de nieuwe kapel laat bouwen waar moeder om gevraagd heeft. Toen legde hij het vingertje van zijn linkerhand op zijn lippen en zei: Still Still Nu is hij heel dichtbij. Moeder, hij gaat op uw schouders zitten en zingt zoo mooi zacht. Hoort ge hem niet? Coelum peto, coelum peto, zingt hij.... Naar den hemel, naar den hemel 1 Ja, ik kom, ik kom. Vader, moeder, Meesier Thysse, leef wel Adeus.... Aeus... Dit waren de laatste woorden, welke ik van den lieven, stervenden knaap heb opgevangen. Hij zonk Qp zijn bedje terug en sloot zijn oogen. Men legde hem nu op de draagbaar en droeg hem langs de Blyenbeek over de heide naar het Slot. Den geheelen weg langs be geleiden ons de weenende en jammeren de menschen van Afferden, die door den lieven knaap met zijn moeder zoo dikwijls geholpen en getroost waren Toen is het mij duidelijk geworden, dat de goed6 God niet beloont zooals de menschen beloonen, die slechts een korte spanne tijds hier op de wereld vertoeven, maar dat God beloont voor de eeuwigheid. Volgens menschelijk oordeel had de knaap evenals zijn ouders een lang leven en veel geluk en zegen op deze aarde verdiend. De Heer echter, in wiens oogen alle aardsche geluk slechts een ijdele glinsterende zeepbel is, heeft hem in de dagen van zijn onschuld lot zich genomen om zijn eigen loon in den hemel te zijn,... Slot volgt.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5