Ukrnm I J. VBRMEULEN-R9EL0FS Behou Kranken Oostrum MANUFACTUREN «Eu<sn weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. JAUM£ i manufacturen] ftüQRDEEUGSTf der Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Vergadering der Patronaats - Commissie. De Kippenhouderij op het platteland Buitenlandsch Overzicht Provinciaal Nieuws ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 39 EEL EN MAAS j, BLIJKEN TOCH HET BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/s ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIKHA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie Rijn- en Moesel- WIJNÈN Wijnhandel Venray, Gr. Markt S Huis opgericht 1843 Van huishoudelijke vergaderingen wordt gewoonlijk geen verslag in de krani geplaatst. Evenwel, geen regel zonder uitzondering. De Commissie meent een algemeen belar.g te dienen door een verslag te geven der vergade ring van j 1. Maandag. Vooreerst betreurt de Patronaats- Commissie het levendig dat verscheidene leden van het Patronaat niet maer zoo trouw de bijeenkomsten bezoeken ais vroeger, bijzonder de godsdienstige oefeningen van den Zondag-namiddag Zij trekken dan overal heen, zonder verlof te vragen of zelfs ook maar kennis te geven, terwijl betwijfeld moei worden of de ouders het daarmede eens zijn. Dezulken moeien maar liever van het Patronaat verwijderd worden. Gewezen wordt o a. op het gebod van Mgr. den bisschop, van enkele weken geleden, dat z.g. Patronaats voetbal clubs'' (onder de. achttien) niet naar «uitwedstrijden" mogen gaan, indien niet een lid der Patronaats commissie hen vergezelt. (Op dit bisschoppelijk schrijven komen we bij gelegenheid nog nader terug) Wat de Jongelingen Vereeniging be treft: hiervan kan een jongen lid worden in het jaar dat hij zestien wordt. Niet eerder. Die jonger zijn, mogen des Zondag3, althans in het winterseizoen, niet na half acht blijven. Tot het achttiende jaar behooren de leden der Jongelingen-Vere8niging ge trouw de bijeenkomsten bij te wonen. Van half acht tot half tien. Althans des winters. Na het achtiiende jaar kan nader overleg worden gepleegd. De Patronaats-commissie stelt geen prijs op een groot aantal, maar geeft de voorkeur aan een kleiner getal ge trouwe leden, voor wie zij alles wil over hebben. Jongelieden die indertijd de Patronaats-jaren niet meemaakten, doch zich aanbieden voor de vereeni ging, als de verplichtingen gering zijn, kunnen niet meer worden aangenomen De Jongelingen-Vereeniging wordt aldus uitgebreid: er wordt eene ver eeniging in het leven geroepen voor jongelieden en jongemannen van ouder dan achttien. Deze afdeeling draagt den naam van «Goudpluvier"', naar den belangwekkenden vogel lie in de wereld niet zuidelijker woont dan in Venray. De leden kunnen, niet alleen des Zondags doch ook een paar malen in de week, ontspanning komen genieten, gebruik maken van de leestafels, spaar gelden inleggen enzoovoort, enzoovoort. Ze zijn evenwel hiertoe niet verplicht. Verplichtend is nu en dan eene lezing bij te wonen. De contributie bedraagt slechts zes cents per week, waarvan één wordt afgestaan aan «Retraite- penning". Da Jeden der Turnclub «Sint Christoffel" zijn uit den aard der zaak lid dezer vereeniging Deze vereeöigiDg wordt door de Patronaats commissie ten sterkste aanbevolen in de belangstelling van alle weidenkenden. Om voor deze vereeniging te kunnen doen wat de Commissie zich voorstelt, worden be grijpelijkerwijze financieele offers geëischl. De Patronaats commissie kan niet toestaan dat telkens stoelen en tafels worden uitgeleend aan café's en dgl Zij zou voor bijzondere weldoeners gaarne een uitzondering maken; doch dan ziet men geen eind van de moeilijk heden. Daarom wordt bepaald een huur van tien cents per stuK. Het moet eene uitzondering blijven dat de groote zaal des Zondags wordt gebruikt voor vergaderingen. Op Zondag is de zaal voor de jongens. In bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken; doch dan behoort de contributie welke anders betaald wordt door de jongens en die nu op straat worden gestuurd, voldaan te worden door de vergaderden. Enkele vereenigingen hebben alreeds te kennen gegeven dat zij de billijkheid hiervan ten volle inzien. De Patronaats commissie herdenkt met groote dankbaarheid de Fancy fair van dit jaar. Zij verhoopt evenwel dat uit het behaalde succes geen ongemoti veerde conclusies worden getrokken. Elke paar jaren moet het Patronaat een zg. «meevaller" hebben, wil het kunnen blijven bestaan, en zeer zeker indien het met den tijd wil meegaan De al te zware schuldenlast is en blijft eon pijnlijke kwestie. Het aankoopen van eene obligatie, het verleenen van gel den tegen lage rente, het donateurschap blijft altemaal dringende behoefte. De leden der Commissie hebben zich bereid verklaard om, althans gedeelte lijk, de donateurs te bezoeken. Hiermede bedoelen zij tever.s de taak te ver-lich ten van Pater Directeur, die niet voor het welzijn van Venray's jeugd en jongelingschap doen kan wat hij zoude willen doen. Er zal trouwens een veel inniger verband worden gelegd tusschen de leden der Patronaats-commissie en de jongelui met hunne ouders. De tijdsomstandigheden, die een donker aanzien hebben, maken dit verband noodzakelijk. üf Verder beveelt de Patronaats commis sie het Patronaat aan voor gaven in natura, zooals meubelen, illustraties, jeesboeken en dergelijke. De Secretaris der Patronaats commissie, door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Laten inenten en nog snot. Een abonné van dit blad, die mij verzoekt niet den naaui zijner woon plaats te vermelden, heeft 17 Augustus j 1. zijn kippen laten inenten en nu heeft hij er snot onder gekregen. Hij vraagt ons, hoe dat mogelijk is, als hel enten toch afdoende is. Wij antwoorden hierop het volgende le. De entstof behoedt alleen tegen diphtheri9 en pokken, dus niet tegen de verkoudheidsziekte, die men ook wel snot noemt. 2e. De entstof maakt de dieren pas 14 dagen onvatbaar voor diph na 10 therie 3e. dagen De entslof blijft slecht een paar na aankomst goed De veearts moet er dus direct gebruik van maken 4e. Op den 8sten dag na de enting moet men zich er van overtuigen, of de enslof wel voldoende gewerkt heeft. Zooals u gezien heeft, worden de kip pen geënt op een der poolen, even boven het naakte gedeelte. De veearts plukt daar eenige veeren weg (van het dik v.d poot) en brengt daar met een stiftje de entslof in. Op den 8sten dag moet u dan duidelijk de pokken zien. Dat begint al eerder, maar de 8ste dag wordt door de deskundigen aangewezen, als de beste, omdat alsdan de reactie het duidelijkst merkbaar is. Ik veronderstel, dat uwe beesten verkouden zijn geworden en raad u daarom aan, ze eenige dagen droog binnen te houden. Breng versch droog strooisel op den bodem, ventileer goed, maar vermijd alle tocht of trek, dan zal het m i. weer wel over gaan. U ziet nu toch geen geel beslag in den bek, het onderkenningsteeken van diphtheria? Mocht zulks onverhoopt wel het geval zijn, raadpleeg dan den veearts, die de dieren inentte. Geel der W. L. VRAAG: Onze jonge W. L zien er min of meer geel uit. Kan dat komen van de mais Of is het zonnelicht, dat we in September zoo overvloedig had den de schuld Ik heb slechts een twaalftal jonge W. L. (de oude reeds verkocht) en houd ze meer voor de aardigheid Daarom hecht ik wel waar de aan een mooie witte kleur. Uit Venray. AntwoordDenkelijk zal het z.g. rui geel zijn. Als de witte kippen een maand of vier of vijf oud zijn, dus de blijvende pennen krijgen, lijken, ze altijd iets geel, maar dat verdwijnt weer van zelf De mais voedering zal daar geen schuld aan hebben, al hoort men dit door sportfokkers vaak be weren. Onze meening is, dat als de dieren werkelijk van een witten stam afkom stig zijn, ze ook wit zullen blijven. Het weer kan er mi. meer invloed op uitoefenen, dan het voedsel, maar of de zon bij die jonge dieren reeds de gele kleur zou bewerkt hebben, geloof ik niet. Het zal wel rui geel wszen, dunkt me Hoe nu te voeren? Vraag: Ik heb een loom W. Ldie den 30sten April uit het ei gekomen zijn Za loopen los, krijgen ochtendvoer van den Landbouwbond, gemengd graan en schelpen in een aparlen bak Ze zijn goed gegroeid. Van de 51 hen netjes is er maar 1 dood gegaan. Ik heb er twee weggedaan, omdat ze spierwitte pooten haddon en van de 48 overgeblevenen raap ik nu reeds 3 04 eieren daags. Dat is le vroeg niet waar Wat moet ik nu doen, om de rui le voorkomen Ik had al eens gedacht het ochtendvoer te verminderen, maar voor die welke reeds leggen zal dat toch niet goed kunnen zijn. Een stuk of tien heeft nog maar kleine kammen Toch zijn ze allemaal flink uitgegroeid. Ik lees Peel en Maas uit Venray, waar u het antwoord wel in kunt geven. Ik heb er 2 onverwanie goede hanen bij Dat is toch zeker voldoende? Uit Grubbenvorst. AntwoordVerander nu maar niet meer. Dus volop ochtendvoer geven, ook schelpen, houtskool ea steeds versch drinkwater. De tijd raakt zoo zoetjes aan- voorbij, dat de dieren buiten een stofbad kunnen nemen. Geef ze daartoe dan binnen gelegenheid. Houd vooral den bodem van het hok droog en vervarsch tijdig het «krabbsd" Verwijder de mest eiken dag van de mestplank, dan is het gauw gedaan, en houd u de dieren het krachtigst en daardoor natuurlijk het best aan den leg. Kippen vallen wel in de rui ook, alleen omdat er niet genoag ge ventileerd wordt, of omdat er te veel dieren in een hok zitten. Past op by den aankoop van jonge hennen" van zwaar ras. Iemand, uit het gebied van Peel en Maas had Zaterdag van een opkooper 9 Redsjes gekocht van ruim 2i/i maand oud, f 1,50 per stuk. De opkoope: deed ze van de hand als hennen, doch het waren allemaal hanen, opgekocht in hetzelfde dorp Men mag wel oppassen, als men zware rassen van dien leeftijd koopt, en vooral als men die rassen zelf nog nimmer fokte. Hier in Lent kocht voor een paar jaar iemand W. Wyandotte haanljei die hij later te Nijmegen verkocht «als hennetjes" nl. 12 «hennetjes" en 1 haan, Wat had de vent gedaan Hij had 12 haantjes uitgezocht met betrekkelijk kleine kammetjes en 1 met 'n reuzekam De mevrouw, die ze kocht, ging er op af, doch na een paar maanden begonnen er meer te kraaien. (Ze doen het helaas niet vroeg 1) Mevrouw viel bijna van schrik ach'erover toen we baar moesten zeggen 't zijn allemaal hanen 1 Met de lichte rassen «vergist" men zich niet licht, maar wel met Wyan- dottes, Barnevelders, Reds en Welsura mers I Het vraagstuk dor ontwapening. o Een comedie, die al veel te lang duurt. o Het schijnt, dat we nu met het vraagstuk der bewapeningsbeperking zoover gevorderd zijn, dat in het begin van het volgend jaar de voorbereidende ontwapenings conferentie bijeenkomt. Ieder nuchter mensch, die met aan dacht het jarenlang gesol met het ont- wapeningsvraagsluk gevolgd heeft, vraagt zich af, wat een voorbereidende ontwapeningsconferentie bij den thans heerschenden geest voor nut heeft. Zooals bekend, is tusschen Frankrijk en Engeland een geheim vloot-accoord gesloten, waafvan een tipje van den sluier der geheimzinnigheid is opge- door de ontijdige publicatie van licht het Fransche begeleidende schrijven aan de gezanten in den vreemde. Van groot belang is nu het standpunt van Amerika in deze aangelegenheid. President Coolidge zou te kennen hebben gegeven, dat de Veraenigde Stalen door hun geografische ligging alléén moeten staan en zich niet kun nen laten binden door maritieme over eenkomsten tusschen Engeland en Frankrijk. Hij zet verder uiteen, dat de Ver. Staten niet kunnen toelaten, dat eenige Europeesche natie over tonnage-kwestie beslist. Do nota zou verder te kennen geven, dat de overeenkomst voornama- ijk de bedoeling heeft, Fraukryk en Engeland onaantastbaar te maken en de verdediging van de Ver. Staten te verzwakken. Onder de gegeven omstandigheden wenscht Amerika niet deel te nemen aan de volgende ontwapeningsconferen tie te Genève. Het heeft voor de ver. Staten in het geheel geen zin gedele geerden te zenden naar de een of andere conferentie op dit gebied, wan neer Engeland, Frankrijk, Italië en Japan een front vormen tegen Amerika. Is het bij dezen stand van zaken niet gerechtvaardigd, om een ontwapenings conferentie nutteloos te noemen. Immers al deze pogingen zijn tot mislukking gedoemd, zoolang de twee wereldmachten Amerika en Rusland zich daarvan afzijdig houden. Niet alleen de FranschEngelsche vloolovereenkomst is daarom van belang doch ook de veiligheid van Roemenië, Polen, ZuidSlavië en Tsjecho-Slowa- kije, is nog steeds niet definitief ge waarborgd. Een vaag teeken is hot geheime wroeten van Italië in den Balkan, door middel van Alba nië. Neen, de ontwapeningspogingen zijn thans niet anders dan comadie en huichelarij, die al veel te lang duurt. Wat baat het voor de ontwapening, als eenige diplomaten met nota's zwaai en en algemeenheden verkondigen, als tegelijkertijd de landen, welke zij ver tegenwoordigen millioenen uittrekken voor nieuwe bewapening In 't bijzonder Frankrijk gaat hier niet vrij uit. De nieuwe ontwerpen voor de versterking der Fransch Duitscbe en FranschItaliaansche grenzen, door Painlevé aangekondigd, worden n.b. nog voorgesteld als een stap voorwaarts in Frankrijk's vredes politiek 1 Is het geen hoon voor den vrede, een plan, dat een geheele reeks versterkte gebieden omvat, met forten, batterijen, borstwe ringen, opslagplaatsen voor munitie, betonnen artilleriestellingen, blokhuizen voor machinegeweren, ondergrondsche kabels, die zoo diep worden gelegd, dat gewoon kanonvuur hen niet kan deren ook zullen nieuwe strategische weger, en spoorwegen worden aangelegd. De uitvoering van deze werken zal ongeveer zesduizend millioen francs kosten. Het volgend jaar moet de gehseie sector van Metz gereed zijn om het hoofd le bieden aan het grootste leger, dat op de been zou kunnen worden gebracht om dien sector aan te vallen. Vervolgens zal de oostelijke grens, waar die langs den Rijn gaat, onder handen worden genomen. Aan de bruggehoof den zal bijzondere aandacht worden gewijd en de deskundigen zeggen, dat wanneer eenmaal deze muur van ver sterkingen voltooid zal zijn, geer. leger macht ter wereld dien ooit zal kunnen doorbreken. Aan de Belgische grens zal het ver- dediginswerk minder zwsar zijn, omdat de Franschen, tegenover hare vrienden, de Beigen, niet zulke onneembare ver sterkingen kunnen opwerpen. Dus als maar nieuwe militaire maat regelen, als maar nieuwe milliarden in den muil van Moloch, den oorlogsgodEn dat praat over vrede l Driekwart van Frankrijk's begrooling is bestemd voor leger en vloot of voor schulden. E9n kwart blijft er over voor sociale maatregelen, ambtenaren en onderwijs, waaraan sedert de verjaging der religieuzen in Frankrijk nogal wa'. verbeterd kan worden l De vooruitzichten voor den vrede zijn thans dus wel duister. Nog steeds wreken zich de gevolgen van den wereldoorlog en de vredesverdragen blijken meer en meer producten van een noodlottige politiek, waarop de godloochenaar Clsmencau zijn stempel heeft gezet. Onrust in Oostenrijk. Betoogingen en tegenbetoogingen. Hoe dichter men in Oostenrijk den 7en October nadert, den dag waarop de bu""** wachten hun aangekondigde demon-ii--s.fi zullen houden, hoe Zi'nuwdi I. i«r men wordt en hoe grooter de bedrijvigheid der socialisten en communisten, die wel het recht van demonstratie zich opeischen, maar in geval anderen hetzelfde middel toepassen onmiddellijk gereed staan een beidensch kabaal te maken en van een provocatie spreken. En tegenbetoogingen zijn natuurlijk in voorbereiding. Zoo schrijft de «Arbeiterzeitung" Gij zult op 7 October de groote, eensgezinde, gedisciplineerde, onver- winnelijke proletariërsmassa's aan schouwen." De communisten zijn van de sociaal democratische standvastigheid nog niet al te zeer overtuigd en komen daarom met de volgende verscheffende opwek king: Gaal naar Neustadt, ook wanneer de socialisten en dezen wachten daar al op de actie afgelasten. Weg met de aanbiedingen der sociaal- democratie, welke een verraad zijn van de arbeidende klasse. Verhindert dat de burgerwachten oprukken naar Neustadt 1" De «Morgen", een radicaal liberaal blad, dat echtsr dit bij de socialisten staat, plaatst in met groote letter ge- drukten tekst, een scherpen aanval op de regeering, die niet voldoende rekening houdt met de paniekstemming, die er onder de bevolking heerscht. Da inwoners van Neustadt denken er over om te vluch ten ook in de omstreken van Weenen heerscht een paniek. Indien de regeering den opmarsch niet verbiedt, draagt zij de verantwoor delijkheid voor de vreeselijke gevolgen die dit kan hebben. De opwinding schijnt dus niet gering le zijn en de regeering verkeert in een moeilijk parket. Zij heeft socialistische demonstraties niet belet en kan dus tegenover bur gerlijke elementen niet anders handelen, zeker niet nu een verbod niet anders uitgelegd kan worden dan als een wijken voor roode terreur. Weenen gaat een moeilijke tijd tege moet. Van verschillend terrein. De opvolger van Calles als president van Mexico. Een bericht uit Mexico aan de Engel sche bladen meldt, dat er nog slechts enkele formaliteiten voor senor Emilio Portes Gil, den minister van binnen- landsche zaken, vervuld behoeven te worden, opdat deze den Isten December voorloopig president van Mexico wordt als opvolger van Calles. De kamer heeft in comité generaal haar goedkeuring aan het voorstel, waarbij Senor Gil tot 5 Februari 1930 dit ambt zal bekleeden, gehecht. Hij heeft onlangs aangekondigd, dat hij de politiek van president Calles inzake godsdienstige vraagstukken zou steunen en de noodige maatregelen zou gelasten om de godsdienstwetten door het geheele land te doen naleven o Japan strijdt tegen het communisme. Op 18 November begint te Tokio in het Groote Theater het proces tegen 314 communisten. Dit is waarschijnlijk het grootste proces ter wereld, dat de laatste tien jaren gevoerd is geworden. De communisten worden beschuldigd omwenteling in Japan te hebben op touw gezet. De kosten van het pro ces worden op li/t millioen Yen begroot. Het zal ongeveer vier maanden duren. o Spoedige ontruiming van het Rijnland? In Belgische kringen schijnt men met een spoedige terugtrekking van de Belgische bezettingstroepen van den linker Rijnoever rekening te houden. De militaire autoriteien nemen maat regelen voor het onderbrengen van de Belgische bezettingstroepen m kazernes in België. In de derde bezettingszone zou slechts één Belgisch regiment blijven. VENRAY, 29 Sept. 1928. Dinsdag a.s., 2 Oct., zullen de weleerw. Paters Frumentius Lips en Titus Plekker in 't klooster den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaar in de orde van St. Franciscus traden. Beiden zijn reeds gedurende vele jaren leeraar aan hel Gymnasium der Paters; Pater Lips was indertijd Direc teur van de Handelscursus en Pater Titus ook Directeur van het Derde Ordekoor. Op dien zelfden dag vieren de Eerw. Paters Donulus Schopman en Casimirus Nijland hun 12i/s jarig Priesterfeest. Deze twee Paters zijn leeraar aan het Gymaasium der Franciscanen.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1