„UNIGRO" H. Kindsheid. [N.V. Vulkaan, Venrayl ring' Gemengde Berichten. Ons nieuw program. m EEN RADIO-TOESTEL is „een blijvende bron| van vreugde!" De morgen Zondag alhier te houden Windhondenrennen beloven interessant le worden. Alleen uit Dussel- dorf en omgeving zullen ruim 30 honden aan deze voor Venray nog nieuwe sport deelnemen. Bij mooi Zomerweer zal het dan ook Zondag op het Sportterrein niet aan publiek ontbreken. Deze week heeft zich hier een geval van besmettelijke ziekte diptheritis voorgedaan. Naar wij vernemen zal a.s Maandag begonnen worden met het leggen van buizen, ten behoeve der rioleering. Deze week werden wederom een 4tal autobestuurders door onze gemeente politie bekeurd, wegens overtreding der maximum snelheid. Tegen een automobilist werd verbaal opgemaakt wegens onvoldoend rijbewijs. Begunstigd door prachtig zomer weer was de Woensdag alhier gehouden jaarmarkt druk bezocht. De handel in rundvee ging vlugger aan hoogere prijzen. Er waren 50 korven met üiggen aangevoerd. De prijzen waren hooger, nl. van 12 tot 15 gld. per stuk Koninginnefeest. De acht en veertigste verjaardag van H. M. de Koningin is dit jaar niet zoo onopgemerkt voorbijgegaan, als dikwijls het geval was Het Oranje-Comité orga niseerde een bloemencorso, volksspelen en gymnastiekoefeningen, j.l. Zaterdag, die goed geslaagd mogen heeten. Om twee uur trok een heele stoet van mooi versierde rijwielen en sportwagens onder groote belangstelling, door de straten van ons dorp, voorafgegaan door de Fanfare van 't Patronaat Ter opluistering trok nog mede een pachlige reclamewagen van de beschuitfabriek P. Eibers en Zn. alhier. Op het sport terrein weiden aan alle deelnemers een prijs uitgereikt met eene versnape Dat de verschillende volksspelen in den smaak vielen, bleek uit de talrijke deelnemers, die zich hiervoor gretig aanboden. Na afloop hiervan kregen we eenige nummers te zien van de Turnclub »St. Christoffel", die door een talrijk publiek met belangstelling werden ge volgd. Het concert, door Venraysch Fanfare corps '8 avonds op de Groote Markt gegeven, trok een massa volk. Een fakkeloptocht met een zeer groote menigte deelnemers, echter zonder fakkels, besloot het feest 1 Het Oranje-Comité heeft inlusschen eer varl haar werk. Volksconcert. De Fanfare Sub Matris Tutela te Oostrum zal op Zondag 9 September om half 6 namiddag te Oostrum een volksconcert geven. Naar wij vernemen, is tot leeraar aan den Handelscursus alhier benoemd den heer Jan v. Heyster. Tot lid en voorzitter der bioscoop commissie alhier is, naar we vernemen, benoemd Dr. Hootsmans, in verband met het vertrek van Dr. Struben. Volgorde van den Optocht. 1. Kleine Fanfare 2. Voorrijder te paard, aan weers zijden één speerdrager 3. 2 laagste klassen schooljongens 4. Mi8sieschild gedragen door twee jongens uit Oostrum 5. Driekoningen 6. Twee volgende klassen jongens 7. Kindje Jezus en St. Janneke met aan weerszijden één engel en voorafgegaan van een groep kleine bruidjes 8. Twee volgende klassen jongens 9. Praalwagen voorstellend St. Wille- brordus met 3 paters, predikend het geloof aan onze voorouders 10. Eén klas schooljongens 11. Chineesche Groep, omvattend: 2de Mandarijn, Chineesche jon gens, Chineesche meisjes, Chi neesche dames, lsle Mandarijo 12. Laatste groep jongens 13. Groote Fanfare 14. Beeld van 't Kindje Jezus, voor afgegaan en gedragen door mis dienaars 15. 2 klassen meisjes 16. St. Ursula en 10 maagden met palmtakken en sleepdraagster 17. 2 klassen meisjes 18. St. Oda met sleepdrasgster, voor afgegaan door 8 bruidjes met lelietakken 19. 2 klassen meisjes 20. H. Familie voorafgegaan van 2 engeltjes 21. 2 klassen meisjes 22. St. Elisabeth met sleepdraagster, voorafgegaan van 8 Landmeisjes 23. 1 klas meisjes 24. Geloof, Hoop, Liefde, H. Barbara, Bruidjes, H. Caecilia 25. 1 klas meisjes 26. Praalwagen voorstellendPaus, Kardinalen, Geestelijkheid, om geven door zouaven en bruidjes Zelatricen en anderen collecteeren ten bate van de H. Kindsheid. Zooals de volgorde van den Kinds heidoptocht doet zien, belooft zij een sympathieke manifestatie te worden ten gunste van het Genootschap der H Kindsheid, wel geschikt om harten en beurzen van het toegestroomde publiek te openen. Wij verwachten ongetwijfeld veel volk, want deze stoet verdient ten volle de belangstelling der bevolking. Vaders en moeders zullen zich ver heugen met hun kleinen, die reeds van jongs af aan door de H. Kindsheid geleerd worden, om met den kleinen Jezus te denken aan de armsten der arme kleinen, de arme weggeworpen kindjes van China en andere verre heidensche landen. De vaders en moeders weten wel dat hierdoor de zegen van het Kindje Jezus over hun lievelingen het best afge smeekt wordt. Heden middag om 6 uur zal de Fanfare van Holthees-Smakt een concert geven bij de Wed. Michisls, Buus Morgen Zondag zal onze kranige Turnclub »St. Christoffel" deelnemen aan de groote Gymnaaliekwedstrijden te Tegelen. Wij twijfelen er niet aan of »Sint Christoffel" zal, onder de energieke leiding van den Heer van Aarssen, weder gelauwerdin Venray terugkeeren. Vergadering W erkliedenvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer van H. van Boven vergaderde Donderdagavond in het Alcoholvrij lokaal de R.K. Werk- liedenvereenigicg alhier. De voorzitter opende de vergadering met gebed en betreurde het ten zeerste, dat er weer zoo weinig leden waren op gekomen om blijk te geven van hunne belangstelling in het werk van hun bond. Spr. gaf in bittere bewoordingen te ken nen het verschil in eene vergadering als deze en die waarin een gratis tombola gehouden is. Toen waren alle leden wel present. Hij hoopte in de toekomst dan ook belangrijke verbeteringen op dit ge bied te constateeren. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en goedgekeurd. De meeting te Sevenum zal door de afd- Venray worden bezocht per autobus, waartoe de deelnemers zich vooraf bij het bestuur gelieven op te geveo, opdat dit wete hoe groot de deelname is. Elke deelnemer betaalt slechts een kwartje in de kosten, de rest wordt uit de kas bij betaald. De controle-commissie had de boeken nog niet kunnen nazien, daar een der leden, ondanks herhaald verzoek, zijn plicht niet volbracht. Dit lid werd van zijne functie ontheven en in diens plaats aangewezen M. van de Ven. De Tooneelclub zal a.s. winter weer een uitvoering geven en met het bestuur een en snder regelen. Bij de rondvraag werd gevraagd of bij de werkzaamheden der riooleering hier aan de arbeiders het contractloon zal v/orden uitbetaald, wijl dit een werk is boven f 2000 van de gemeente en de Raad besloten heeft bij dergelijke werken het contractloon uit te betalen of te doen betalen. Op een daartoe gestelde vraag werd gezegd, dat het contractloon voor grond werkers 35 cent bedraagt. De heer Millen zegt, dat men de uit betaling moet afwachten en dan zoo dit noodig blijkt, ingrijpen. De heer Odenhoven zegt, dat de Raad in zijne laatste vergadering besloot met 4 stemmen tegen het riooleeringswerk in eigen beheer uit te voeren. Later is on danks dit besluit het werk toch nog aan een aannemer is opgedragen en het hem voorkwam, dat nu de 4 tegenstemmers meer in de melk te brokkelen hadden dan de 9 voorstemmers. Hij meent echter dat het contractloon zal worden betaald. Hierna verkreeg deZ E. Heer Adviseur het woord en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er weer zoo weinigen ter vergadering waren opgekomen naar hunne standsorganisatie, waar de hoogere belan gen der arbeiders werden behartigd en zoodoende de tegenpartij een wapen in de hand wordt gegeven als zij kunnen opmerken: Ziet een9 hoe weinigen belang stellen in hun bond. En toch is er zooveel voor de arbeiders gedaan door vooraan staande heeren, geestelijke en wereldlijke. Spr. wees er met nadruk op, dat katho lieke arbeiders niet alleen om stoffelijk voordeel lid moesten zijn van hun organi satie, maar vooral om de geestelijke be langen. Niet thuis gaan zitten dat de bond niets doet, neen, ter vergadering gaan en strijden voor verlangde verbetering. Hij wees er op, dat vele personen meer voor d« arbeiders doen dan deze weten, daarom hebben deze voormannen ook het recht van de arbeiders te mogen vorderen dat zij van hun kant trouw ter vergadering komen en de cursussen volgen. Dan zul len de arbeiders worden flinke, degelijke mannen, die respect afdwingen en vanzelf meer loon zullen krijgen. Spr. hoopte, dat de aanwezigen zijne woorden zouden overbrengen aan de thuisblijvers en de volgende vergadering veel drukker zou bezocht worden. Een luid applaus klonk op na deze van warme liefde getuigende woorden. Het lid Evers besprak de coöperatieve aankoop van steenkolen, die voordeelen zou opleveren voor de leden. Het lid van Hout stelde voor een spaar kas op te richten, zooals dit in de café's gedaan wordt voor de kermis. Dit wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Nadat nog even over het a.s. 25jarig bestaan der vereeniging ge sproken was, sloot de voorzitter de ver gadering met den christelijken groet. VEULEN. Maandag werd ons gehucht bezocht door den Inspecteur van het Lager Onderwijs, vergezeld door den Burgemeester van Venray en Rector Goossens uit Leunen, in verband met de pogingen om hier eene school ge vestigd te krijgen. OIRLO Zaterdag is het electrisch laagspanningsnet alhier in bedrijf ge steld, zoodat ook wij thans kunnen profileeren van het electrisch licht en kracht. Zondagavond werd alhier tegen een twaalftal personen procesverbaal opgemaakt wegens het onbeheerd buiten laten staan van hunne rijwielen. OVERLOON. Woensdag had hier de begrafenis plaats van een ge acht ingezetenen, de heer Jacob Henckens. Een weinig voor negen be gaf de stoet zich kerkwaarts, vooraf gegaan door de Fanfare, met omfloerst Vaandel, waarvan de overledene vanaf de oprichting bestuurslid wss, alsmede van de St. Jozefvereeniging en van het Wit-Gele Kruis, gevolgd door vele familieleden, vrienden en bekenden Na de plechtige zielemis ging bet naar het kerkhof waar de afgestorvene aan den voet van den nieuwen kruis berg ter ruste werd gelegd. Nadat de fanfare hem aan de groeve nog een laatsten groet had gebracht, verlieten allen diep onder den indruk den doodenakker. Dat hij ruste in vrede. Door den Raad onzer Gemeente werd met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend aan Mej. L. de Ponti wegens hare benoeming tot onderwijze res aan de bijzondere school te Oirlo Ongaarne zien wij Mej. de Ponti vertrekken, en wenschen haar geluk met hare benoeming, hopende dat het haar in haar nieuwen werkkring naar wensch moge gaan. Het actieve bestuur van S. S S. is er na veel moeite ten slotte in ge slaagd beslag te leggen op een geschikt sportterrein, gelegen 5 minuten van de kom van het dorp. Zeer waarschijnlijk zal het op 16 Sept. a.s in gebruik ge nomen worden. Alsdan zal SS S. I vermoedelijk een wedstrijd spelen tegen den 2e klasser G.V.V. I uit Gemert. Onze dorpsgenoot de heer W* Loonen, is op de vergadering, te Oeffeit gehouden, gekozen tot bestuurslid voor het district Maasbuurt van den R.K.V.B. s Bosch. Landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. Wat Oost Brabant aan puikjes bezit op het gebied van landbouw, veeteelt enz. was te St. Anthonis bijeengebracht, waar Woensdag de opening plaats had van de groote Landbouwtentoonstelling Ze omvatte dertien afdeelingen. Hel aantal inschrijvingen was zeer groot en de belangstelling overweldigend. Niet alleen uit wijden kring, doch uit alle deelen van Brabant en Limburg waren bezoekers in dichte drommen ge komen om te zien wat vooral door de bewoners der zandstreken thans wordt gepresteerd. En eenparig was men van oordeel, dat hetgeen de tentoonstelling te aanschouwen gaf voor het beste van de kleistreken niet behoeft onder te doen. Door noeste vlijt, een doelmatige bewerking en uitstekend landbouw onderwijs heeft men het in deze streken tot een ongekende hoogte gebracht op landbouwgebied. Hetzelfde kan worden getuigd van de paarden, rundvee, varkens- en geitenfokkerij, de bijenteelt en kippenhouderij Een wandeling over de tentoonstel ling dwong respect af. In meer dan één opzicht. Want men moet ook be wondering hebben voor de organisa toren, het uitvoerend bestuur, de afdeelingsbesluren en de verschillende commissies. Zij allen hebben eer van hun werk. Alles was tot in de puntjes geregeld. De bijenteelt in Noord-Brabant en Noord-Limburg. De belangstelling voor de bijenhoude rij neemt in Oostelijk Noord Brabant en Noord-Limburg hand over hand toe. De bijenafdeeling op de te St. Anthonis gehouden Landbouwtentoonstelling en de 19 dezer te houden Tilburgscbe bijen- en honingmarkt leveren daarvan het bewijs. Naar wij vernemen, zal nog een tweede speciale bijen-tentoonstelling en markt in deze omgeving worden ge houden, n.l. le Weert op 30 September, 1 en 2 October. Het is een nieuw symptoom der toenemende beteekenis in de streek van Brabant en Limburg van de imkerij. HORST. Pater F Hoogers, die reeds twee en dertig jaar in de Chineesche missie werkzaam was en nu rector is van het missiehuis Sparrendaal, zal binnenkort weder nsar China vertrek ken. Registratie en domeinen. Bij Kon besluit zijn benoemd lot ontvanger der registratie en domeinen te Horst J. H. Werps, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore Venlo te Boxmeer F. W. Popken, surnume rair der registratie en domeinen, werk zaam aan het Departement van Finan ciën te 's Graven hage. VENLO. Woensdag zijn alhier ongeveer 3000 militairen onder de wapenen gekomen, die zullen deelnemen aan de groote manoeuvres in Limburg PANNINGEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag brandde de boer derij van den landbouwer K, gehucht Vliegert, totaal uit. Vee en de heele inventaris kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Mgr. Dr. P. Mannens. f Woensdagmiddag om kwart voor vier uur is te Roermond overleden de Hoogeerw. heer Mgr. dr. P. Mannens, vicaris-generaal van bet bisdom Roer mond, oud-president van het Groot- Seminarie en proost van het Kathedraal Kapittel. Mgr. dr. Paulus Mannens werd ge boren te Merkelbeek den 19Jen S?pt. 1853. Hij volbracht zijne studiën aan de Seminaries van het bisdom Roer mond en ontving op 17 Maart 1877 van Z. D. H. Mgr. Paredis de H Priesterwijding Tot voorzetting van zijn studie ver trok hij naar Leuven, waar hij in 1883 aan de Katholieke universiteit promo veerde tot doctor in de theologie. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot professor aan het Groot Seminarie te Roermond, welke functie hij in October aanvaardde. Vier en veertig jaren lang heeft hij hier de dogmatiek gedoceerd. In Mei 1904 werd professor Mannens benoemd tot kanunnik van het Roer mondsch Kathedraal Kapittel en op 1 October d.a.v. tot president van het Groot-Seminarie, na het overlijden van Mgr. Hoefnagels. Weinige jaren nadien benoemde Z. H. de Paus hem tol Geheim Kamer heer, terwijl hij in Juli 1911 werd uitverkozen lot proost van het Kathe draal Kapittel. Door Mgr. Drehmans zag hij zich op 30 Juni 1912 benoemd tot vicaris- generaal van het diocees en bij diens afsterven koos het kapittel hem als vicaris capitularis. Als zoodanig bestuur de hij het bisdom van 6 Augustus 1913 tot 14 April 1914, toen Mgr. L Schrijnen tot bisschop werd benoemd. Denzelfden dag benoemde deze Mgr. Mannens weer tot vicaris generaal Z H. de Paus verhief hem in het begin van 1915 tot Huis prelaat, welke benoeming bij Breve va a 12 Mei 1922 werd gevolgd door die van protonotarius apostolicus a i.p. Onder groote belangstelling vierde Mgr. het vorige jaar zijn gouden priesterfeest, te welker gelegenheid in zijn geboorteplaats een gedenksteen werd onthuld. Toen ook mocht de grijze priester ervaren, welk een groote genegenheid hij zich niet alleen in eigen diocees maar ook daarbuiten had verworven en hoe hoog zijn inderdaad buitengewone verdiensten werden ge waardeerd. Van zijn hand verscheen het beroemde »Inslitutiones Dogmaticae", in drie deelen, een werk, dat overal zeer gunstig werd beoordeeld en op de Seminaria van verschillende landen als handboek wordt gebezigd Een schat in eon bed. Maandagmiddag brak brand uit bij een winkelier in de Wijkergrachlstraai te Maastricht. Het vuur kon tijdig gebluscht worden maar een bed werd een prooi der vlammen. De winkelier verklaarde tegenover de politie, dat hierin een kous met f 4000 verborgen was Dit bleek juist te zijn. De schat werd er op 'l laatste oogenblik uitge haald. Treindief gearresteerd. Maandag kwamen met den ochtend sneltrein uit Holland twee dames met bestemming naar Luik. Te Maastricht moesten zij van rijtuig verwisselen en lieten haar handtasch met geldswaarde in het rijtuig achter. Zoeken bleek vruchteloos, de handtasch was ver dwenen. In den trein van 11 uur van Maas tricht naar Heerlen had, volgens de »L. K" een reiziger plaals genomen, die door zijn zenuwachtig optreden de aandacht trok van den hoofdconducteur. Medereizigers die le Valkenburg uit stapten, deelden möde gezien te hebben, dat de man geld uit een damesbeurs in zijn eigen portemonnaie stopte. Dit was voor den hocfdconducteur aan leiding om Valkenburg te verzoeken, te Heerlen politie aan den trein te ont bieden en een treinbeambte tegelasten toe te zien of door den man ook iets uit den trein werd geworpen. Bij aankomst te Heerlen bleek men een goede vangst gedaan te hebben de bewuste handtasch werd gevonden onder de zitplaats van den dief. ROLDUG. De Msb verneemt, dat de Rijksmonumenten-commissie dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan Rolduc, in verband met de voorgenomen verbouwingen van de vermaarde abdij kerk. Het moet in de bedoeling liggen, de kerk van twee torens te voorzien en het orgel door een modern instru ment te vervangen. De plannen zijn ontworpen door den architect Jos Cuypers uit Roermond, zoon van dr Guypers, die de Kerk gerestaureerd heeft. Aunrjjding. Te Siitard werd Dinsdsg een 12-iarig zoontje van den heer B, zoo ernstig door den auto van den smid W. aan gereden, dat het een hersenschudding opliep. De jongen verkeert in levens gevaar. Den automobilist treft geen schuld. Nieuwe industrie. Te Maastricht werd Woensdag de nieuwe Staalwerken »de Maas" officieel door den minister van Waterstaat in bedrijf gesteld. Tegen Zondagssluiting. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich uitgesproken tegen de Zon- dagssluiling, vóór sluiting om 8 uur in de week en 11 uur op Zaterdag. De onbewaakte overwegen. 3 dooden, 1 gewonde. Op een onbewaaklen overweg te Westerlee bij Winschoten is Donderdag een vrachtauto van den heer Eikema door een rangeerenden locomotief ge grepen en geheel vernield. Van de inzittenden werden drie per sonen gedood en wel de 60 jarige Jacob Eikema, de 20-jarige Geert Klungel en het 6-jarig kleinzoontje van eerstgenoem de Jacob Eikema. Een ander kleinzoontje, dat eveneens in den wagen zat, de 3 jarige Jan Lukas Roberlus Eikema, werd ernstig ver wond en naar het ziekenhuis te Win schoten overgebracht Ontsporing. Donderdagmiddag is bij Halfweg een wagen van een electrischen trein ont spoord, waardoor de lijn Amsterdam Haarlem werd versperd. Over enkel spoor kan het spoorwegverkeer, zij het met groote vertraging, gaande gehouden worden. De negentiende Nederlandsclie Jaarbeurs te Utreoht. Voor de negentiende maal heeft de Utrechtsche Jaarbeurs haar poorten geopend, en terwijl binnen negen dagen lang de producenten in Nederland en in het buitenland zaken zullen doen met de zeer vele inkoopers van ver schillende nationaliteit, wordt buiten met koortsachtigen ijver gearbeid aan den bouw van het nieuwe gedeelte, zoodat men in hst voorjaar van 1930 de beschikking zal hebben over het overgroote jaarbeursgebouw in zijn geheel, waardoor de beschikbare ex positieruimte verdubbeld zal zijn. De nieuwe semi-permanente hal, aansluitend aan het nieuwe jaarbeurs- gedeelte, is reeds in gebruik genomen. Aan de gevolgen overleden. G. Dekkers, die te Haaren door een motorrijwiel werd aangereden en naar het Groot Ziekengaslhuis te Den Bosch werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. D. was gehuwd en vader van 6 kinderen. Inbraak in een school. Ongewenschte gasten zijn een open bare school aan de Linschotenstraat te Haarlem binnengedrongen en hebben uit een ongesloten kast ontvrsemd witte reformslof, witte katoen, witte keper, rose zephir, blauwe zephir lessing, geel keper, een schortje en een tafelkleedje. Wat men in een school al niet vinden kan I Sport en Zondagsheiliging. DekerKeraad derChr Geref. Gemeente te Amsterdam West heeft, naar »De Standaard" meldt, in zijn vergadering van 28 Augustns zijn diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat »H. M. onze geëerbiedigde Koningin niet alleen Haar sympathie voor de Olympische Speien zoo ondubbelzinnig heeft doen blijken, maar bovendien op den Dag des Heeren in het Stadion, de prijzen aan de overwinnaars hseft uitgereikt, en alzoo door Haar voorbeeld de ont heiliging van den Zondag grootelijks in de hand heeft gewerkt." De kerkeraad besloot in een persoon lijk schrijven aan de Koningin deze ui'spraak bekend te maken en door middel van de klassis Amsterdam de deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid te verzoeken,namens de geheele Chr. Gersf. Kerk de Konin gin le berichten, hoe diep zij daardoor de godsdienstige gevoelens van een zeer groot deel van haar volk heeft gekrenkt. Het beginsel voorop. Een belangrijke onderwijs- paragraaf. Den vorigen keer hebben we gewezen op de vroegtijdige en doelmatige ver schijning van het ontwerp-program der Katholieke Staatspartij, dat thans zoo uitvoerig als men wil in de verschil lende instaniies onier partij kan worden behandeld, te beginnen in de parochiale Kiesvereenigingen. Het Bestuur var, den R.K. Kiezers- bond voor Limburg heeft intusschen medegedeeld, dat ev. amendementen der afdeelingen uiterlijk 8 October a s bij het bestuur (adresTongersche weg 7, Maastricht) moeten zijn ingediend, ter behandeling in een in de tweede helft van October te bouden bonds vergadering. Laten we vandaag aanvangen met een beschouwing van het program zelve Het ontwerp geldt een verkiezings program en is dus bedoeld voor de volgende wetgevende periode van vier jaren. Het algemeen werkprogram, zooals dat op 13 Mei 1922 is vastgesteld, vervalt door de aanvaarding van het verkiezingsprogram niet, maar blijft gehandhaafd, voor zoover het niet ge wijzigd of verwezenlijkt is. Het ver kieziügsprogram verwijst zelfs op een plaats naar dat program van 1922. Het nieuwe program is dus -=— voor zoover het concrete punten betreft berekend op verlangens, die de Katho lieke Staatspartij in de eerstvolgende vier jaren hoopt te kunnen verwezen lijken. Het ontwerp is verdeeld in elf hoofd stukken of paragrafen In het eerste worden de beginselen vooropgezet; het is de grondslag van hel geen volgen gaat, bepaalt onze reden van bestaan, wijst de bron aan, waaruil ons staatkundig leven voortvloeit. Deze grondslag ligt in de eerste regelen van het program: Handhaving en doorvoering der Katholiek-staat kundige beginselen in wetgeving en bestuur. Waar in ons vorig program sprake was van beginselen, werden deze christelijke" beginselen genoemd, nl. bij het hoofdstuk Justilie, waar geëisoht werd handhaving der Christelijke be ginselen in de huwelijkswetgeving. Dat thans gesproken wordt van »katholieke" beginselen heeft zeer de aandacht gelrokken. Er is zelfs criliek geoefend op de voorgestelde aanduiding. Men achtte de wijziging onnoodig of meende, dal ze zoo iets was als een prijsgeven van onzen eerenaam. Wij stellen voorop, dat wanneer een katholiek voor zijn partij spreekt van christelijke of katholieke beginselen beide begrippen elkaar volkomen dek ken. Wij, katholieken, verkondigen en aanvaarden de beginselen door Christus zelve ons geleeraard en gegeven, of afgeleid uit Zijn leer. Onzen oudsten naam van Christen, waarop wij op de eerste plaats alen door te spreke e beg selen niet 1 l& pa evenwel de 6tspa noemen, is hi redel te spreken vat rinse) We drukken dïs des meer onze zelf] lapar Stolt het pr0 tholi* staatkundige l0p( duidt vervolge len at ten aanzien we,stand heden en dene lflV( naar de handha ng de: beginselen voonjstree n.l het hooghoud ig, de verhoudin ensch en individu, het huwelijk imac de bestrijdin onze lijkheid. Hier worden vra; stukken voorop i we groote beleeke ider hoeven uiteen den perkten omvarij i en vele punten, dit orav kunnen we dat genb niet dieper ingt De principiee sgt volgens herzie welij goederenrecht, i ste< urgenter betee e na samenhangt i ittinf omtrent het hui Verder wil de gpar vasthouden aa air c 8titutioneele st we daardoor uit jen dictators en kra ralle heerschappij 8 ijke Balkanvolken et sc nen te kunn< ens daarin het verlai ient£ ministeries We racht dat onze pa 1 mt werken aan de 5, na Tweede Kameneenp lementair kabi dit i handhaving vaaraart heid kan wor op program, dat nieing; Ten slotte vri iofds de wegneming <gver vrijheid van god igt n< gelegd in art. st op staatsinrichting Bijj derheden den Ia ent d belemmering hm d ons dezen eisch noge stellen. Ü8 kathrtij niet gedoogen, ands regeering de erg verbiedt de goi te vullen haar d ipgel met de tot de A te w den Gaat en ot olke Op de princip volg ons program onderwijs, een partij overal la de eerste plaats zich van bewust >f van de onderwij angl Op onderwijsg re 0 eerste plaats le ben de finant ing openbaar en bij Het blijft uitdrukkelijk vaarding van 10li li we di< on den n dha^ stelling is de p der dii De ge gebied genoera bijzondere schoo vrof ondanks de c geld en goed daarvoor gebri ontwikkelen, - zagen vooruitg die pacificatie, hoede blijven. Het is verdefdat program de het aanvaarde ling. We eischt ineens over de doorgevoerd, ers ke 2 11e ïhri pijl op ie he eerstkomende toepassing van het voorbereidei wijs en het nij Vervolgens voor het gym®js zg. klassieke ze niet verder ten voordeele instellingen, die geven. Dan wordt van het cursus 01 jeugd, waaromlr ijk rapport vers Ziedaar een ng twee zeer gewic eer het katholieke 0 Iïi volgt de financif een volgenden li AN nst g l)oi pc fral Ier ke r]J bel Iagekoi kk van INGEKO M. P. beroep, B F. H. A. Merselosch C Th M, Oirlo E 20 W. J F. frouw, Gri M. J H AntoniusstAloc ir.I J. A. H sche weg G. Th. Alem P. Tadei 14 van Wil J. C Mafste Ann&la&n &fht ee; be aas ij: ink ral ite le" t!i< dafste n 5Ïht.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 2