De Paradijskamer Transpirerende voeten tabletten bij Hoofdpijn en Kiespijn FEUILLETON En hoe komt het toch Bij Scheren Gemengde Berichten. Voor allen, die sukkelen die hen terzijde aanvielen, nadat ze in stilte langs de Maas opgeslopen waren. Het gevecht ontaardde voor de Nas- sauers in een wilde vlucht naar het Zuiden. Maar de legertros had de doorgangen versperd. Alles werd ter neder gesla gen of in de moerassen gedrongen. Monies doca schrijtt, dat hij er nog 600 verdrinkenden zag. Lodewijk en Hendrik van Nassau en de Graaf de Paltz sneuvelden ook. Welke herinneringen leven er nu na drie en een halve eeuw aan dien veldslag, die zoo ongelukkig verliep, dat er een spreekwoord in onze spreek taal bleef, dat iemand naar de Moo- kerhei wenschl. Een weinig Noordwaarts van den Plasmolen buigt zich de hooge heuvel rug naar het Oosten; vlakbij links aan den Cuykschen kant, liggen lage wei-( landen of het gemeentebroek, vroeger ontoegankelijk, een onbegaanbaar moeras. Van hier tol aan den tegen- woordigen spoordijk heeft de veldslag plaats gevonden, hoofdzakelijk bij de Mooksche baan en het dorp. Men vertelt, dat Lodewijk van Nas sau zeer gewond en bij het veer zijne wonden wilde wasschen en daar door een Spanjaard doorstoken is. Een andere lezing is, dat hij zich in een oud huis bij die baan verdedigd heeft en daar met het huis verbrand 18. Voor een vijftigtal jaren waren er de grondslagen van dit huis nog. Op een hoogen heuvel bij den den omhoog loopenden weg hadden de Nassauers hunne eenig paar veldstukjes of ka nonnen opgesteld, die echter weinig hebben kunnen uitrichten. Men heeft later ijzeren kogels ter plaatse gevonden en in die buurt een massa paardenbeenderen en hoefijzers. Maar in de volksherinnering namen die woeste, gesneuvelde en verzcnksn soldalen andere vormen aan, terwijl men ook een terreingedeelte den naam gaf, die aan de veldslagellende herin nerde. Waar de soldaten door de wagens samengedrongen werden en in de moerassen verzonken heet het nog do Zwerenood of Zwarenood. Uit die moerassen stijgen ze op in stormachtige nachten, als het drabbige water in beweging komt, ontsteken er toortsen, beklimmen den berg en ze roepen om genade, die zij in het leven niet konden vinden. In het moeras is ook de krijgskas, gevuld met gouden dubloenen, verzon ken, bewaakt door een rooden ridder, die men zonder daarbij te spreken, moet lichten maar bij welke pogin gen nog nooit iemand zijn mond heeft kunnen houden. Kisten Trui is er van aan 't malen gegaan en heeft een stuk van haar leven gebruikt om er naar te zoeken bij onweder en ze nooit gevonden. Anderen zeggen, dat het er spookte, maar dat belet niet, dat tal van toeris ten bij, om en in den Plasmolen, in de prachtige bosschen verpoozing zoe ken, dat er schilders van naam wonen, en dat Limburgs Noordpunt, zoo vol sagen en verhalen, van een oord van verschrikking, waarvan de geschiede nis des vaderlands sprak, geworden is een gezocht en aanbevelenswaardig zomerverblijf, concarreerend met Val kenburg, Nijmegen, Arnhem en de Veluwe, ruim bedeel! met natuur schoon 1 Lét vooral op*'ücri üaara Sancpirio daar desc tabletten wettig beschermd zijn legen namaak en vervalsching .Prijs 25. 40 en 75 ct. 778—12 Historisch-Romantiscli verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B.B. 31 In zulke gedachten verdiept stond ik aan het venster van het tegenover liggende wijnhuis »De Gouden Lelie" en bekeek eens kalm het huldigings feest. De beide adelijken, die nu de tribune betraden en aan den graaf van Hoorn den nieuwen koning trouw zwoeren, waren de Erfmaarschalk en zijn schoon zoon, onze Heer Arnold. Toen zij zich omkeerden en te samen de trap afgin gen, hoorde ik opeens een vrouw die vlak achter mij gekomen was in het Frar.sch een verschrikkelijke vloek uit braken. Ik schrok geweldig, daar ik die stem meende te herkennen; ik draaide mij om en keek het onzalige wijf Emoientiana Dausque vlak in haar oogen. Bij den eersten aanblik herkende ik haar, hoezeer zij de laatste jaren ook, vooral vanwege haar ongebonden leven, was veranderd. Zij had zich nu open lijk aan den drank gegeven. Haar op gezwollen gezicht en haar matte oogen, door wimperlooze, zware leden half bedekt, zeiden mij genoeg. Toch kon men in die trotsche gestalte nog eenige en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol- strooipoeder, zijnde de meest afdoende pooder daarvoor. In bussen van 60 ct en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Wel 1 dat i3 niet van eigens ge komen den geloofsafval van zoovele duizende werklui 1 'n Reeks oorzaken hebben meege werkt 1 Wie stond er economisch het zwakst toen de gilden weggetrapt werden? Wie werd hel kind van de rekening toen de liberale economie haar wetten stelde Dat was toch zeker ook 't werkvolk? Wie telde haast niet meer mee als mensch? Wie moest zich de verschop peling voelen? Toch zeker de werkman Ziet, dat laat ook het zieleleven niet onaangeroerd 1 Ook vele Katholieke patroons in de geheele vorige eeuw dachten liberaal en deden liberaal. Dat moet ontzettend krenkend zijn geweest voor den Katholieken werkman. Hij raakte daardoor in de war met zijn geloof vooral als zulke patroons in hun geloofsleven net deden, of 't zoo hoorde en zich niets stoorden aan Pauselijke Encyclieken of Bisschoppe lijk vermaan Bedenk daarbij, dat de arbeiders in de groole industriesteden zoo geweldig ver afstonden van hun priesters, om dat de parochies veel en veel te groot waren 1 En dan nog werden ze niet altijd goed begrepen 1 Voeg daarbij de groote zedelijke ge varen, waaraan onvoorbereid ze bloot gesteld werden in de groote stad En de valschheid, waarmee vooral niet Katholieke arbeiders de groole schuld van alle ellende wierpen op Kerk en de priesters. Als ge dat alles goed overweegt, dan begrijpt ge hoe het komt 11 Dan begrijpt ge, dat het Socialisme den weg bereid vond, en gemakkelijk spel had om den werkman los te trek ken van z'n geloof. Maar dan hoop ik, dat ge ook be grepen hebt, wat ons katholieken te doen staal 1 Onze plicht is het, gehoor te geven aan de roepstem van Paus en Bis schoppen om in den werkman onzen gelijke te zien, onzen broeder. Om de plichten van rechtvaardigheid en liefde ook ten zijnen opzichten na te komen. Om ten volle te erkennen zijn recht zich te vereenigen in katholieke bon den, om daardoor zijn recht te kunnen handhaven. Om de helpende hand uit te steken tot herstel der Maatschappij op Chris telijken grondslag. Dan, bereiden wij den weg voor tot terugkeer van de afgedwaalden. Dan zullen ze de Kerk weer lief krijgen, als de ledematen der Kerk metterdaad leven zooals de Paus en de Bisschoppen het steeds voorhielden. Wat elke maand te doen geeft (28 helft Augustus) We nemen dezen keer een vluchtig kijkje buiten en gaan dan even naar binnen naar de kamerplanten. »'t Is een toerzei me dezer dager, iemand, »om het gazon bij droog weer groen te houden." Dat is zoo. Niet ieder is in de gelegen heid om geregeld te sproeien. Maar men doe wat men kan. Herhaaldelijk het gazon of grasperk na het maaien, en dan in den avond, bestrooien met Chilisalpeterden volgenden morgen, liefst 's morgens, op alle mogelijke manieren het gras vochtig houden, met sporen van vroegere, vergane schoon heid ontdekken. Zij was zeer bont en onbeschaamd gekleed, daar zij zooals ik later hoorde nu als een soort mar ketenster met een Franschen sergeant rond trok en met de bezettingstroepen van Lodewijk XIV naar Gelderland was teruggekeerd. Menigeen begrijpt dat ik mij vol wrevel en toorn van dit wijf wilde afwenden. Maar het was reeds t8 laat, zij had mij reeds herkend en luid op lachend zei ze tegen mij Heb ik ooit van mijn leven 1 Waar achlig, mijn Wouverman van Blyen- beek F Hoe maken ze het tegenwoordig daar in het »Paradijs" tusschen die houten jaargetijden en geschilderde bloemkransen en vruchtstukken?.... Krijg ik niet eens een antwoordje van U? Wat zijn die Duitschers toch onhof- lijk! Het is maar goed, dat onze groote koning zich over dit land heeft ontfermd om onder zijn scepter de bewoners van dit land een beetje meer fatsoen bij te brengen. Doe op zijn minst de groeten aan den Heer van Blyenbeek, mijn man. Want ik moet eerlijk bekennen, dat het verlangen om het »Paradij3" nog eens een bezoek te brengen mij bewogen heeft het Fransche vaandel naar het land van Geldern te volgen. Zoover 't groote gedrang het toeliet, verÜ8t ik zoo spoedig mogelijk het wijnhuis en begon bij mij zelf te over leggen wat ik nu het beste doen kon om die vrouw uit de nabijheid van Blyenbeek te houden. Wel dacht ik er een oogenblik over dit schandwijf in den toren te laten opsluiten, maar onder welk voorwendsel? Ik voor mij was er wel ten volle van overtuigd, dat die broe8l Nog is aan te bevelen of wordt wel aanbevolen om hel gras niet zoo kort af te maaien. Daar zijn echter bezwaren aan verbonden, die menigeen afschrikken. Men moet de machine verstellen, maar als dit niet goed ge beurt, dan is het misère De eene schroef wordt soms te veel of de ander te weinig aangedraaid waardoor de messen schuin afslijten; soms raakt de machine heelemaal in 't ongereede. Bovendien is het moeilijk, als men de stoppels te lang laat worden om ze weer kort te krijgen. En niet zelden is het gebeurd, dat de machine geen dienst meer kon doen, het gazon moest worden omgespit en nieuw gras moest worden aangelegd. De raad moet dus met voorzichtigheid worden opgevolgd. Met het eerst,gegeven advies loopt men geen risico. »Wat zijn dat voor planten", vraagt een bezoeker, die met me den tuin doorloopt. En als ik hem den naam noem: Lampionplant, dan zegt hij dade lijk: lederen nazomer zie ik de prach tige oranje-roode vruchten in de bloem winkels; vertel me eens hoe ik zo kweeken kan. Dal was gauw verield. Men kan de Lampionplant (Physalis Franchetti) voorlkweeken door deeling der wortelstokken en ook door zaad. Hel zaad wordt begin Mei buiten uit gezaaid; men kan het ook vroeger doen, maar dan onder glas. De wortelstokken kruipen in alle richtingen door den grond, waarom het gewenscht is af en toe de planten te verzetten, of wel door plankjes in den grond het »wegloopen" /ooals het heet, tegen te gasn. Plankjes van 25 c.M. (1 kwart Meter) breed, zijn voldoende, dieper gaan de wortelstokken den grond niet in. Het oranje-roode ballonnelje, dat met zijn fraaie, heldere kleur een mooie kamer- decoratie is, is eigenlijk niets anders dan de aanvankelijk groene, uitgegroeide kelk, die later oranjerood is opgekleurd Men kan verscheidene van die sier lijk naar omlaag hangende vruchten aan een enkelen forschen stengel hebben. We zijn nu zoo ongemerkt reeds binnen in de huiskamer gekomen. Ook wie geen tuin of tuintje heeft, zelfs niet beschikt over een balkon of veranda, kan zich toch het genot van bloemen en groen verschaffen. Als de echte liefhebberij er maar voor is. Luister eens even naar wat een echte liefhebber me vertelde. In mijn buis kamer zijn twee ramen op het Zuiden: voor het eene slaat een bloemenstan- daard met kooi en van onderen bloem bak. Hierin plaatste ik twee polten, langs de stijlen, en zaside daarin groole Turksche boonen en Lathyrue. Hier langs groeit nu het loof uitstekend omhoog tot over de kruin van den standaard. Voor het andere raam slaat een bloemenmand, waarover ik kruisgewijze twee omwikkelde dikke ijzerdraden boog en waarlangs eveneens het boonenloof en dat van de Lathyrus zich leidde, wat ook allerprachtigst slaat. Dan heb ik nog voor ieder raam een hanger, waarin ik zaaide Ipomaea, een soort winde, ik noem het Morgenglorie, met haar mooie blauwe bloempjes. Zoodra dit groen tol het plafond langs de koorden is opgeklommen, leid ik hel met touwtjes naar mekaar toe over de breedte der kamer; zoo deed ik althans het vorige jaar en ik geloof, dal ik er dit jaar weer hetzelfde genot van zal hebben, want als de zon voor- middags de ram'en inkijkt, dan roept ieder, die binnenkomt, als verrukt uil: »0, o, wat heerlijk, compleet een prieel 1" Buiten heb ik nog wat geplant groen, waaraan, naar ik hoop, bloemen zullen komen, en binnen een Primula Obc., volop in bloei, een gevlekte Begonia; Begonia maculala, een Bsgonia Dregei, die ik als een nietig plantje kocht en die nu een struik is van 60 c.M. hoog, een prachtige Ficus, een Kentia Bal- moriana. eenige varens, een Gocospalm, en nog wat ander klein goed, zoodat ik terecht volop in het groen zit. Dit voorbeeld lezer en lezeres, deel ik U mee, om U te doen zien, dat het betrekkelijk weinig kost om ook bin nenkamers van groen en bloemen te landloopster die vier jaar geleden mijn kleinen Christoffel wilde wegrooven niemand anders was dan die Emeren tiana Dausque. Maar ik had geen zeker bewijs, daar ik nooit met een heiligen eed zou hebben durven bevestigen, dal ik in die gesluierde heks toen ter lijd met volle zekerheid de tegenwoordige Dausque had herkend. Ook ging het zoo gemakkelijk niet om een Fransch soldatenwijf in de gegeven omstandig heden te laten gevangen nemen. Toen ik zoo in gedachten over straat liep kwam ik juist alsof het zoo zijn moest, mijn ouden Mathias tegen. Sinds hij bestuurder was geworden van hei vlak bij Roermond gelegen Hillenrath had ik hem slechts enkele malen ont moet. Ik vertelde hem natuurlijk mijne ontmoeting met Emerenliana en dat zij Blyenbeek opnieuw met een of ander duivelsch plan bedreigde Zoo bleven we een beetje over het geval aan het praten, Mathias wilde niets weten van het gevangen nemen, hij vroeg mij echter precies waar en hoe ik haar gezien had, hoe zij gekleed ging enz. Ik maakte daaruit op, dat hij haar op wilde zoeken en haar op een of andere manier door geld om zou trachten willen koopen. Ik ried hem dit echter ten sterkste af en waarschuwde hem, zich niet in zulk een verdacht zaakje te steken Laat mij maar begaan, zeide bij, als alles goed gaat zooals iK van plan ben, zal er geen haar op haar hoofd gekrenkt worden en we behoeven niet meer voor dit ongelukswijf op onze hoede te zijn. Helaas had ik geen tijd meer om met den dapperen man nog kunnen, indien men zich maar een beetje weet te behelpen en waar het vooral op aankomt: lust in bloemen en planten heeft. We vermelden hierbij nog, dat een uitnemende meststof voor kamerplanten is: verdunde koegier, dat is een slap aftreksel van ouden koemest. Ook kan men gunstige resultaten verkrijgen met den in den handel zijn- den"»bloemenmest" of »pIantenvoedings- zoul", welke men nu en dan, om de 2 3 weken toedient: een half k 1 gram op een L. water, of in onopgelosten toestand door het bovenste aardlaagje vermengd. Sterk groeiende planten krijgen vaker wat; in den rusttijd late men het mesten achterwege. géén pyn en naschrynen of stuk gaan dor huid, indien men vóór het inzeepen der baardopper vlakte in- wryft met Pil RHI Doos 30, Tube 80 ct. runüL Ingekomen en vertrokken personen van 3—10 Aug. INGEKOMEN J. G. W. Baltezen, dienstbode, Leun- scheweg 15 van Venlo A. P. H. Spee, dienstbode, Paterslraal 10 van Venlo E. Schreurs, dienstbode, Hofstraat 5 van Heel VERTROKKEN P. H. J. Schobers, timmerman, naar Venlo H. Eschendrucher, kleermaker, naar Xanten H. E Janssen, winkeljuffr., naar Sittard, Stationsstraat 12 H. M. Linders, z b naar Boxtel M. J. H. Derickx, electriciën, naar Melick.Trekstraat A. M. Volleberg, z.b., naar Helmond, Willem Beringstraat 44 Gh. Hillser, z.b., naar Kleinenbroich M. A. P. H. Vaessen, winkeljuffrouw, naar Maasbree G 54 H. J. Bexkens, dienstbode, naar Wanssum A 1 M. J. H. Peelers, z b naar Udenhout Verschrikkelijk vliegongeluk te Heerlen. Een vliegtuig tusschen het publiek terecht gekomen. 4 doodon en 4 zwaargewonden. De vliegdemonstralies, die Zondag middag op de Schelb9rg te Heerlen werden gegeven, zijn met een ontzet tend drama geëindigd. Een 3lal vliegers nam deel aan de aangekondigde demonstratie. Een er van was de Clemm Daimler D 572 bestuurd door den piloot Gesler uit Bonn. Dit vliegtuig heeft het vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Er waren enkele vluchten gemaakt, die een gewoon verloop hadden. Ü9 Glemm Daimler werkte echter niet zooals het behoorde. De piloot keerde na zijn eerste opstijging weer spoedig terug omdat de motor oversloeg Naar de oorzaak van dit overslaan werd een onderzoek ingesteld, De con trole schijnt gunstig te zijn uitgevallen althans de piloot nam weer in zijn toestel plaats. Kort daarna is het on geluk gebeurd. De machine verhief zich van den grond. De piloot zou een demonstratie geven in het uitwerpen van postzakken Toen de machine even boven den grond was, heeft de piloot weer het gebrek aan den motor geconstateerd, althans hij maakte op geringe hoogte met Verstopping of moeilijken, trsgen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. verder over de zaak te pralen. Ik moest weg, want jui3t hoorde ik op de klok het uur slaan, waarop mijn genadige Heer mij aan de kloosterpoort had ont boden. Ik gaf den ouden Mathias dus een hand en verzocht hem nogmaals voorzichtig te zijn met dit Fransche soldatenwijf en Hnp toen zoo hard als ik kon naar de Urselinen. Niet zonder hartkloppingen zag ik daar Angelina zitten achter het tralie werk van de spreekKamer. Hier in het klooster heette zij Moeder Maria van de heilige Engelen. Nooit heb ik een levend gelaat gezien, hetwelk den engelen-beelden van Fra Angelico zoo nabijkwam, als dit gelaat. Door de kloostersluier had het nog aan bekoor lijkheid en lieftalligheid gewonnen. Later heb ik nog dikwijls beproefd het na te schilderen, maar het is mij üooit gelukt. Zij sprak bijna alleen met haar broeder en zeide nauwelijks een paar woorden tegen mij. Maar dit deed zij met zulk een liefde, datik met het hart vol hemelsche troost met Hoer Arnold afscheid van haar nam uit Roermond en naar Blyenbeek reed. Nu braken er treurige en stormachtige dagen aan. In het begin van Mei(1702) verklaarden de verbondenen den Fran schen de oorlog. Maarschalk van Boufflers die onder den Hertog van Bourgogne het Fransche leger aan voerde, lag met een groole legermacht, n.l. 54 bataljons en 104 eskadrons bij Xanten, terwijl het leger van de ver bondenen onder graaf Athlone bij Kleef stond, nog geen vier uur van Blyenbeek vandaan. een vrij scherpe bocht en heeft blijk» baar getracht zoo spoedig mogelijk te landen. Hij is schuin over de tribune gevlo» gen. Deze was op een daar gelegen heuvel ingericht. Op dezen heuvel waren banken en stoelen geplaatst en eenige personen hadden een plaats gevonden op een uitstekenden hoek van den heuvel. Deskundigen namen aan, dat de machine reeds toen te geringe vaart had. De piloot kon daarna de machine niet meer opbeuren. Rakelings ging 't schuin over de hoofden van enkele bezoekers, om daarna tegen de uil» stekende punt te stoolen. Hier zaten o a. de heer en mevr. Schomje uit Heerlen, eerst zes weken gehuwd en de heeren M. Meex uit Brunssum, Debeye uit Schinnen en E. Behle uit Heerlen. De laatste had de tegenwoordigheid van geest zich van den berg te laten afglijden en hij bleef tegen 't talud hangen. Dat is zijn geluk geweest. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij een slag. De machine sloeg tegen den grond en een seconde later lag zij vernield voor hem op het vlieg veld. [n zijn val sleurde het vliegtuig mevr. Schobbe en den heer Debeye mede. Beiden overleden enkele minuten later. Boven op den berg lag de heer Meex, die waarschijnlijk door een slag van den propeller werd gedood. Naar het ziekenhuis werden vijf personen vervoerd, van wie intusschen één is overleden, wiens identiteit nog niet vastgesteld is. In het ziekenhuis verblijven nog als zwaar gewond mevr. v. d. Berg—Janssen, Maastricht en de heer L. Guslers, Hoensbroek. Ds overige gewonden maakten het goed en konden naar hun woning worden overgebracht. Hel ergst er aan toe is mevr. v. d. BergJanssen. De hulpverleening heeft niets te wenschen overgelaten. Geestelijke en geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse Da pastoor van Heerierheide diende nog aan enkele gewonden het H. Oliesel toe. De piloot werd bewusteloos in de cockpit gevonden Nadat hij in het ziekenhuis verpleegd was, bleek dat zijn toestand niet ernstig was en hij gaan kon. Hij werd evenwel door de politie in verzekerde bewaringgesteld Het parket uit Maastricht was spoedig ter plaatse. Het stelde een uitgebreid onderzoek in, dat nog voortduurt. De vlieger is na verhoord te zijn,in arrest gehouden. Ernstige brand te Weert. Zaterdagmiddag ontstond brand in de boerderij van P. J. M. Jacobs te Weert. De boerderij die met stroo gedekt was, brandde geheel uit. De inboedel, de oogst, vele varkens en twee runderen werden eeo prooi der vlammen. Het vuur sloeg over naar de eveneens met stroo gedekte boerderij van den landbouwer J. van Hensel. Nagenoeg de geheele inboedel en de oogst gingen verloren. Een tweetal varkens verbranden. De brandweerkon niet veel uitrichten en beperkte zich tot het nalspuiten van hel belendende perceel. Beide boerdeVijen, inboedels, oogst en vee zijn laag verzekerd. Auto-ongelukken. Te Oegstgeest hebben Zaterdagnacht twee auto ongelukken plaats gehad, waarbij 18 personen werden gewond Te Sliedrecht is een autobus met groote vaart tegen een huis gereden. Da voorgevel werd geheel ingedrukt. Enkele passagiers werden gewond. Op de Rijswijksche wielerbaan heeft Zondag een ernstig motorongeluk plaats gehad. De motorrijder Lans vloog met een groote vaart tegen een balustrade op en smakte tusschen het publiek neer Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen. Zondag had te Santpoort een ernstig auto-ongeluk plaats. Een auto reed op een troep menschen in, welke voor een overweg stonden te wachten. Een meisje werd gedood. Tw6e anderen ernstig gewond. Iedereen begrijpt dat we hierop ons Slot, hetwelk Heer Arnold tegen de rondtrekkende troepen ter verdediging had ingericht, menig onrustig uurtje hebben doorgebracht. Zoo werd b.v. de bij het Slot behoorende heerlijkheid Afferden op de rij af door beide legers overstroomd. Al spoedig moesten de Hollanders voor de overmacht der Franschen op Nijmegen terugtrekken. Het ergste waren die arme menschen er aan toe, toen de Franschen in allerijl voor den beroemden Engelschen gene raai Malbourough, die het commando over de verbonden troepen had overge' nomen, langs de Maas op Venlo en Roermond afmarcheerden. Qp zekeren avond stonden wij boven in den Slot toren en met tranen in de oogen zagen wij, hoe in de buurt van Afferden de eene boerderij na de andere in vlam men opging. Den heelen nacht door was de hemel rood van hel vuur. Die arme menschen, klaagde onze edele vrouw Catharina. We zullen hunne huizen weer op laten bouwen, niet waar moeder? zei onze goede Christoffel. Maar Papa, vroeg hij, waarom doen die leelijke Franschen dat, ze zeggen toch dat ze onze vrienden zijn en in opdracht van den nieuwen koning van Spanje vech ten Omdat ze alles wat aan Hollanders en Pruisen toebehoort willen vernielen, platbranden en met den grond gelijk maken, antwoordde Heer Arnold toornig Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6