Tw@@d@ Blad van „PIEL EM MAAS Schouw der Waterlossingen. Schouw der Waterlossingen In korte woorden. Als het God belieft. De Kippenhouderij op het platteland BEKBIsriDIS^CAKlIlTCa-. Noord-Limburgsche folklore. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 33 Op 20 Augustus a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarlijksche schouw der waterlossingen worden ge houden. Dit jaar is het wegens den lagen waterstand eenieder mogelijk de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op diepte, te brengen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als den toestand der oevers lot op ander- halven meter breedte. Struikgewas, booraen, kribben, dam men enz. moeten worden verwijderd. Ook de nieuw op de leggers geplaatste waterlossingen worden alle geschouwd. I Niettegenstaande daarop herhaaldelijk is gewezen, blijven vole eigenaren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten lot aan de beek, waardoor de schouw in hooge mate belemmerd wordt. De eigenaren zijn verplicht te zorgen dat er voldoende ruimte overblijft; is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900, zoo als die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen procesverbaal zal wor den opgemaakt, doch tevens van ge meentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden ge reinigd en deze kosten onmiddelijk bi dwangbevel zullen worden ingevorderc overeenkomstig de wet, ^_Venray 1 Augustus 1928, De Burgemeester voornoemd O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op art kei 39 van het Regle ment op de waterlossingen in Limburg, Hierbij is verboden a. bianen den afstand van één Meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlos9ing, woon- of andere huizen, ge timmerten of muren daar te stellen; b. binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hagen langs de waterlossingen te planten c. binnen den afstand van anderhalven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planteu, waaronder begrepen niet geschoren en opgaande hagen d. binnen den afstand van één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin-jen mesthoopen langs de waterlossingen te leggen of te hebben e. vaartuigen, boomen, hout, vlas, asch puin of andere voorwerpen van dien aard, in de waterlossingen neder te leg gen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei wijze te vernauwen of te verondiepen. Terwijl volgens artikel 38 sub f in de waterlossingen geen dammen, krib-, bat- of andere stroomkeerende cf oeverver- dedigende werken mogen worden aange bracht. Venray, 18 Juli 1928. De BurgemeesterenJWethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Schouw der Waterlossingen. De Burgemeesler van Venray vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de waterlossingen in deze Provincie o.m. luidende als volgt: Voor elke schouw zijn de onderhouds plichtigen verplicht a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, water planten, biezen, ruigte, boomen struiken, alsmede van wortels en over hangende takken, die den geregelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren b. de oevers, waar deze zijn uitge zakt, ingestort of aangezand, te herstel len en voorts de aarde welke in de waterlossingen gevallen is, alsmede de grint en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoudi kunnen belemmeren, daaruit te ver wijderen c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte Het is verboden bij die zuivering en ruiming het onkruid en de andere voorwerpen, in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de waterlossing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den walerafvoe hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens één meter van de waterlossing worden nedergelegd en weggevoerd. Venray 21 Juli 1928, De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Waarschuwing in geval van brand. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat verzocht wordt in geval van brand zoo spoedig mogelijk telefonisch op te bellen le. het Gemeentehuis telef. no. 6 2e. Brigade Kon. Maréchaussee, telef. no. 58. 3e. Vincent Pijls, telef. no. 10. Gedurende den tijd, dat de telefoon ia gesloten wordt men verzocht zoo spoedig mogelijk een der Heeren Brandmeesters te waarschuwen en wel: H. Timmermann, opperbrandmeester Marktstraat 8; Vine. Pijls, brandmeester, Groote Straat 14; P. H. Oudenhoven, brandmeester, Heuvelstraat 1; benevens één der die naren van de gemeentepolitie: L, H. Janssen, Langstraat 14; 'gl P. J Derks, Merselosche weg 10; W. J. Sleerneman, St. Antoniusslr. 2; de Brigade der Kon. Maréchaussee, Langstraat 39, De brandmeesters en brandweerman nen, behoorende tot de motorbrigada, zijn allen voorzien van een brandschel die aan de voordeur hunner woning is aangebracht. Het waarschuwen bij brand gedurende den nacht moet g9 schieden door gebruik te maken van deze brandschel. Het gebruik der brand schel voor andere doeleinden is streng verboden en strafbaar. Venray, 2 Augustus 1928. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Dit geldt voor (le gelieele gemeente, dus ook alle rectoraten en gehuchten. De neutrale school is evengoed als de katholieke school. De neutrale school kan niet dienen voor een katholiek kind, omdat zij aan dat kind niet leertde zaligste van alle wetenschappen. De Katholieke scholen staan ten achter op de andere. Dat is hoegenaamd niet waar. Ons katholiek onderwijs, van de ste tot de hoogste graad, kan met alle andere wedijveren. Daar wordt te veel verspeeld aan andere dingen in de Kath, scholen. Het is geen tijdverspilling als men naast het verstand ook de ziel en het hart der kinderen opvoedt, in eer en deugd. Men kan geen katechismuslessen gebruiken in het leven. Meent gij dat? Men zal er niet rijker om worden aan geld, 'tis waar; maar men zal er meer zekerheid in vinden voor het levensgeluk. Men moet de kinderen in verdraag zaamheid grootbrengen. Juist, 't Beste middel daartoe is hun in den geest der Christelijke naastenliefde groot te brengen. Dat gebeurt in de Kath. school. Daar komen er ook uit kath. scholen die verkeerd loopen. Waarom Omdat zij niet getrouw blijven aan de lessen, die zij daar ont vingen. Anders waren zij goed gebleven. Men kan toch wel leeren lezen en schrijven en rekenen, zonder den Godsdienst daartusschen te brengen 't Is te zeggen... als men niets meer dan dat noodig heeft, jamaar dat volstaat niet om gelukkig te zijn, zich van zijn plichten te kwijten. Dat men de kinderen vrij late om te leeren wat zij willen. Dat is een eigenaardig systeem van opvoeding. Laat gij uw kinderen vrij om te spelen met messen, of vuur wapens, als zij het willen Later moeten de kinderen maar zelf zien wat zij doen. Later ja, moeten zij hun eigen weg kunnen gaan maar zoolang als zij klein zijn en onervaren, moeten de ouders hen voorwijzen op de goede baan. De baan welke uw kinderen thans te volgen hebben is de rechte baan van een katholieke school. En heeft Christus zelf ons niet ver» maand, op onze hoede te zijn, voorden dood, die als een dief in den nacht binnensluipt? Voorjaren terug zaten eenige mannen in een herberg van een Beiersch dorp met elkander te praten. Het gesprek viel op de kortheid van 's menschen leven en de onzekerheid van den dood Een hunner gaf toe, dat men het uur van zijn dood niet vooruit kende, maar toch meende hij te mogen beweren, dat hij vandaag wel niet zou sterven. Jeugdig was hij weliswaar wel niet, doch wel sterk aïs een jonge man. Dat zou ik niet durven beweren, weersprak zijn kameraad. Denk eens aan, hoeveel jonge sterke mannen door een onvoorzien ongeval uit het leven zijn weggerukt. In uw plaats zou ik die vermetele bewering niet uiten 1 Gij zult wel dikwijls gelijk hebben antwoordde de ander, maar in dit geval durf ik toch te wedden, dat ik heden niet, morgen niet en ook overmorgen niet zal sterven 1 Het gesprek kreeg een andere wen» ding, zoodat men weldra aan geen dood of sterven meer dacht. Eindelijk stond de man op en verliet met een goeden dag tot morgen ziju vrienden. Nog geen tien seconden waren voor bij of in de gelagkamer drong een dof geluid door, onmiddellijk gevolgd door een angstschreeuw. De gasten vlogen op naar buiten en zagen den man, die niet sterven zou, beneden bij een trap liggen met verbrijzelden schedel. Geen uur na zijn godtergende woorden zat hij gevangen in de klauwen des doods! Job zei het reeds: »Kort zijn de dagen des menschen, het getal zijner maanden is bij U vastgesteld: Gij hebt zijn grenzen bepaald, die niet kunnen overschreden worden. Neen, voor den christen bestaat geen dag morgen, zelfs geen volgend uur, waarvan hij volstrekt onzeker is. Vroeger had ons godsdienstig volk zoo dikwijls de spreuk op de lippen Zoo het God belieft 1 't Was een belijdenis van zijn geloof aan Gods wereldbestuur; 't was ook een akte van onderwerping aan zijn wil. Die gewoonte, zoo echt christelijk, is er helaas, bij de meesten uit. Maar toch is en blijft het ook nog en voor iedereen waar: Alleen wanneer hel God belieft, zullen we dag en uur halen, waarop wij de uitvoering onzer plannen hebben vastgesteld. Niemand is zeker van het volgend oogenblik, al ware hij ook kerngezond Derhalve, Iaat elkeen die waarheid Als het God belieft, in zijn gedachte vasthouden en wanneer het te komt, daaraan in zijn gesprekken uiting geven. Toen ten jare 1893 de wereldtentoon stelling van Chicago gesloten werd, sprak de toenmalige burgemeester, Harrison eene rede uit, die hij aldus besloot »Stellig geloof ik, dat ik het nog zal beleven, dat Chicago de grootste stad van Amerika wordt.. Met het verleden houd ik geen reke ningik heb met het leven een ver bond gesloten en ben van plan nog minstens vijftig jaren te leven, niet tegenstaande ik thans veertig ben. En aan het einde van die vijftig jaar zal Londen met vier en een half millioen inwoners beducht zijn, dat Chicago het in grootte overtreft en in New York zal men zeggen: Laten we naar metropool van America gaan 1 't Is nu laat eens kijken van 1893 tot 1928 vijf en dertig jaar geleden, det Harrison deze profetie aan de wereld verkondigde en hij moet derhalve nog springlevend zijn niet alleen, maar zelfs nog vijftien jaar voor den boeg hebben. Is nu zoo vragen de lezers waarschijnlijk is zijn voorspelling- tot op heden uitgekomen Neen, de man heeft zich totaal vergist. Na zijn vermetele voorspelling heeft Harrison geen twintig, geen tien geen één jaar meer geleefd, ja zelfs geen dag, geen halven dag. Binnen twaalf uur had een misdadige kogel den profeet neergeveld 1 Misschien antwoordt iemand: Zoo'n voorspelling was ook al te verregaand. Maar wie zou b.v. een stuurman van vermetelheid durven beschuldigen als deze beweert binnen de eerste dagen nog niet te zullen sterven Ik ben overtuigd, dat ieder welden kend christen zulke taal veroordeelt, omdat zij even vermetel is als de reden van Harrison. God is de Heer des levens en Hij alleen stelt de grenzen ervan vast. Ieder oogenblik kan de mensch, hij moge kerngezond zijn, voor het einde zijns levens komen te staan en daarom had Tertullianus, de geleerde kerkelijke schrijver der 2de eeuw, groot gelijk, toen hij de waarschuwing deed hooren: »Voor den christen bestaal. geen dag van morgen 1" door- JOS. BOSHOUWERS te LENT. Hoe nu te voeren? VRAAG: Ik heb reeds 6 W L. (jonge) aan den leg en wat raadt u mij nu aan ochtendvoer met hardvoer of alleen hardvoer. Ze loopen los, in een wei dicht bij het huis. Uit Venray ANTWOORD Ik raad u aanèn ochtendvoer èn hardvoer Precies dus als de oudere legdieren. Wanneer ze önkel hardvoer krijgen, zal het m.i een korte vreugd zijn. Een jong, nog niet volgroeid dier, dat legt heeft hee wat eiwitstoffen noodig om het te kun nen volhouden. Vallen ze later in de rui, la bonheure, bij goed voeren hebt u dan toch al heel wat eieren geraapt voor de leg ophoudt. Nu niet meer van het eene hok in het andere brengen, want dan vallen ze misschien reeds heel gauw in de rui. Myn kippen hebben luizen. VRAAG: Op het lichaam mijner kippen zag ik dezer dagen toevallig van die gele luizen, vooral onder de vleugels en meer naar achteren. Ik had al gemerkt, dat de kammen flauwer werden. Zuigen deze luizen het bloed bij de kippen af? Hoe bestrijdt men dit ongedierte? Uit Venray. ANTWOORD: Neen, die gele luizen zuigen het bloed der kippen niet af. Zij voeden zich met de huidschubben en ook met de veeren. Dat de kammen bleeker werden komt omdat de kippen, die zulke luizen hebben, geen voldoende rust krijgen Het kleine goedje kriebelt dagen nacht en veroorzaakt eene geweldige jeuking. En dierlijk wezen, dat nachtrust te kort komt, krijgt wel bloedarmoede. Natuurlijk kunnen uwe kippen wel iets anders mankeeren, en zijn de luizen het gevolg der ziekte. Een zieke kip toch, dat is hekend, onverschillig wat ze mankeert, krijgt eerder luis dan een andere. Hebt u slechts 'n paar kippen, dan is individueele bestrijding wel le doen, dat wil zeggen kip voor kip. Wanneer een beetje benzine in de holte der hand neemt en hiermede de veeren rond om de cloacu en onder de vleugel inwrijft, dan zal de luis gauw verdw nen zijn. Men moet dit na een dag of Burgemeester en Wethouders van Venray brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgen de waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1 Van Breevennen met zijtak op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2 Oirlosche Pas op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3 Walerlaat de Scheide met zijtak op 23 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 4 Leunsche beek met zijtak op 23 Aug. van 7 uur voorm tot 7 uur nam. 5 De Brukskensche beek op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 6 Waterlaat uit Brukskensche Pas op 23 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 7 Zompgraaf met zijtakken op 21 Aug* van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 8 Boschhuizer Maas met zijtak op 21 Aug. van 7 uur voorm. tot7uurnam. 9 Weverslosche beek met zijtakken op 28 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 10 Giezevennekens op 22 Aug. van 7 uur voorm. tol 7 uur nam. 11 Loonsche Pas op 22 Aug van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 12 Smakter Spurkt op 22 Aug. van 7 uur voorm. lot 7 uur nam. 13 Schoorsche Beek op 20 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 14 Burggraaf met zijtakken op 22 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 15 Weverslosche Beek vierde zijtak op 28 Aug van 7 uur voorm. lot7uurnam. 16 Weverslosche Beek verlengde op 28 Aug. van 7 uur voorm tot 7 uur nam. 17 Eerste zijtak Oostrumsche Beek op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 18 Eerste zijtak Loobeeksche Beek op 27 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 19 Waterlossing Daland met zijtakken op 25 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 20 Ysselsteynsche walerlossing op 28 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. LEGGER B. 1 Lollebeek op 20 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. la Lollebeek nieuw gedeelte op 20 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2 Oostrumsche Beek op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3 Loobeeksche Beek op 27 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3a Loobeeksche Beek nieuw gedeelte op 27 Aug. van 7 uur voorm. tol 7 uur nam. 4 Klein Oirlo met zijtak op 20 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 5 Zwart Water op 25 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 6 Waterlossing Oostrumsch Veen met zijtak op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen geves tigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de drie daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeesler en Wethouders of door den Opzichter van den Provin cialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden voor overtredingen gecon stateerd op 20, 21, 22 en 23 Augustus, op 8 September d a.v. en voor de over tredingen geconstateerd op 24, 25, 27 en 28 Augustus op 11 September d.a.v. En zal deza op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aange plakt en aangekondigd in het weekblad »Peel en Maas" te Venray. Venray, 21 Juli 1928 Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray op 21 Juli 1928. De Veldwachter, L. H. JANSSEN Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. vijf echter nog eens herhalen voor de jonge luisjes, die intusschen uit de nesten of luizeneitjes gekomen zijn. Ook insectenpoeder lusschen de veeren werken is goed. Strooi dan ook wat in de legnesten, na deze goed schoon gemaakt te hebben met créoline en weer bedekt met frisch, versch strooisel. Zelfs tabakzand, bij gemis van in sectenpoeder, helpt wel. Met behulp van een peperbus kan men het insecten poeder vlug tusschen de veeren krijgen. Men neme daartoe de kip bij de pooten kop omlaag waardoor ze iets uit elkander slaan en strooie dan het insectenpoeder tusschen de veeren, evenals peper over de soep of andere eetwaren. Kopluis bij kuikentjes verdrijven we o.a. door met de vingertoppen een beetje benzine aan de veeren te wrijven, tot op de huid. Kleine nieuwe aardappelen aan de kippen VRAAG De kleine aardappelen, zou ik die met wat grint of tarwe zemelen vermengd aan de haantjes kunnen geven en dan geen weekvoer Met ochtendvoer worden ze me te duur. Uit Venray. ANTWOORD Het doet me genoegen dat u de aardappelen toch niet aan de hennen en hennetjes wilt geven. Want er zit niet veel in. Zoo nu en dan als versnapering zijn ze goed, maar dan nog maar in kleine hoeveel heden. Als hoofdbestanddeel van het zacht voer zijn ze absoluut ongeschikt voor leghoenders en jonge hennetjes. Aan de haantjes kan men ze wel feven voor een kort poosje, b.v. een ag of acht, doch langer niet, want als ze lang nieuwe aardappels in be trekkelijk groote hoeveelheden krijgen, dan ontslaat gauw diarrhee. Zou u niet beter doen, de haantjes maar gauw op te ruimen, want winst zult u er nu toch niet meer mee be halen. De prijs is er af. En het hard voer is ook duur 1 Een groot fokker van W.L. had zijn Leghornhaantjes van 4 a 5 weken verkocht voor 15 ets. per stuk. Maar de kooplui kwamen niet meer terug. Ze hadden er zeker nog een strop aan gehad. Heel vroeg in 't seizoen, dan bren gen de haantjes nog wel eens wat op, maar nu Door A. F. VAN BEURDEN. III. De Mooker] Veldslag. De Piasmolen. Het verzet van de Lage of Nederlan den legen het toen nog machtige Spanje was in 1577 nog groeiende. Met het wapengeluk der opstandigen ging het op en sf. Spanje bal een georganiseerd leger van huurbenden, de Nederlanden ver schillende bijeengebrachte legertjes, die door het uitblijven der soldij af en toe niet verder wilden vechten. Om onder dergelijke omstandigheden beslissende dingen te doen, was zeer moeilijk. Ook hadden de aanvoerders deze troepen niet in de hand, die gruwelen begingen, gewelddadigheden pleegden, roofden en brandschatten buiten de bevelen der aanvoerders. Want de moorden op de geestelijken Brielle, te Roermond en elders in die tijden gepleegd, kunnen alleen door woestelingen en wreedaards gepleegd zijn en het ia niet aan te nemen, dat de opperste leiders door het slachten van onschuldigen hunne zaak dachten te dienen. Toch zijn er bij het leger door Lo- dewijk en Hendrik van Nassau en de Graaf van de Palts geleid in den tocht van Zuid Limburg naar het Noorden, ongehoorde dingen voorgekomen, die ook een zwarte schaduw werpen op de aanvoerders Zoo werden door hunne troepen in 1577 de Abdij Godsdal of Val Dieu geplunderd, de kerk leeggehaald. De priesters werden aan de staarten der paarden gebonden en voortgesleept, de H. Vaten gestolen en als bekers ge bruikt bij de drinkgelagen der officie ren. Na die woeste dagen trok men naar het Noorden, brandschattend en roo- vend, om te trachten Leiden te ontzet ten. Lodewijk en Hendrik van Nassau waren aan de spits en men zou zich in de Betuwe vereenigen met het leger van Prins Willem. Maar de Spanjaarden waren op hun hoede. Het Slaatsche of Nassauer leger trok met een heelen nasleep van wagens, langs den rechteroever. Het Spaansche leger spoedde zich vooruit langs den linkeroever door bet Land van Cuyk naar Grave tot Heumen, sloeg daar een schipbrug over de Maas, trok daarover en dan Zuidwaarts op Mook aan 1 Daardoor was de stop op de flesch. Wie de streek daar kent, weet dat vooral oudtijds de weg aan den Oost kant vlak tusschen steile heuvels en moerassen loopt en elk leger daar slechts met kleine troepen en langzaam kan passeeren. Alleen de nauwe Mookervlakte, tus schen Maas, dorp en berg konden de Staalschen nog bereiken. Het werd steeds nauwer ineengedrongen door de uit het Zuiden volgende wagens met proviand, bagage; ook met vrouwen en kinderen, want deze bleven bij de huurtroepen. Zoo bemerkten de Nassausche aan voerders spoedig, dat zij in de val zaten. De Spanjaarden konden hunne corpsen ruim opstellen, zij niet. Deze trachtten nog in den nacht eene bree- de gracht op te werpen van het Maas- veer den berg op. Bij de Spaansche troepen waren slechts enkele leiders, alle andere officieren hadden tusschen de reien der soldaten plaats genomen en vochten mede als gewone soldeniers. Toen de zon opkwam viel de Nas- Isausche ruiterij tweemaal aan, maar werd verslagen door de Spanjaarden,

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5