Oostrum Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAlfOMft J. VERMEULEN-ROELOFS I Behoudenis MANUFACTUREN ÜYOODDÏÏUttT/ I MANUFACTUREN I YQQimiftTft Dit nummer bestaat uit TV/EE bladen. Ook daar de geld mannen De Kippenhouderij op het platteland Sport. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 33 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN j TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VANDEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Rijn- en Moesel WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Wijnhandel Venray. Gr. Markt 6 Huis opgericht 1843 der Toelichting by de aanvulling en wyziging der Prov. leggers van waterlossingen in do Gem. Yenrny. Legger B no. la Lollebeek, nieuw gedeelte begint aan den weg Ysselsteyn HorstAmerica bij perceel Sectie H. 1700 in de gronden van Jaeger en ver eenigt zich bij den weg Melerik (duiker) met het reeds op den legger staande Legger A no. 15 Weverslosche beek, 4e zijtak, begint bij parceel H. 1779 van Geurls te Ysselsteyn, loopt langs den weg YsselsteynHeide— Nachligaal komt daar in het reeds op den legger slaande gedeelte van de Wevers losche beek. Legger A no. 18 Eerste Zijtak van de Loobeeksche beek, begint bij de kinderen Relouw te Ysselsteyn, loopt langs den weg, vervolgens langs den weg VenrayDeurne en door dezen weg langs van Staveren door de ver pachte perceelen van van Dijck en Prins, vervolgens door den Vennepas en vereenigt zich met de Loobeeksche beek bij psrceel Sectie H. 943 Wed, Nooyen. Legger A. no. 14 Voor de Burggraaf is de bestaande legger geheel vernieuwd en aangevuld in overeenstemming met den tegenwoordigen toestand. De eerste zijtak, voorkomende op den ouden legger, is vervallen, terwijl daar voor een andere zijtak van af de Bosch huizer Maas tol de bestaande Burggraaf bijgevoegd, tot bij Nooyen op de Zandsche bleek Hiermede is de oude vervallen. Legger B. no. 3a, Loobeeksche Beek nieuw gedeelte, begint ten Noorden van de boerderij Kempkensberg, aan den weg, loopt door de gronden van Kemp kensberg en vereenigt zich bij perceel Sectie H. 927 met het reeds op den legger staande gedeelte van de Loo beekschebeek. Legger B. no. 5 Nieuwe Waterlossing, genaamd Zwartwaler. Begint ten Zuiden van den Ossenstal loopt door den Trestik langs Gemeente boerderijen door het Zwartwaler en gaat dan over op de Gam. Maashees Legger A no. 8. Waterlossing, ge naamd da Boschhuizer Maas. Begint bij Goumans Lull, loopt door Lull (gehucht) door de boschhuizer bergen, kruist den spoorweg en vereenigt zich bij perceel Sectie E. 1087 met de Oos trumsche beek De zijtak begint bij den weg, boerderij Fr. Janssen, verder langs de boerderijen van Valkx en Jacobs tot in de Boschhuizer Maas. Legger A no. 17. Da waterlossing, genaamd Eerste zijtak der Oostrumsche baek, begint in de Steegbroeksche laagheide ten Zuidwesten van de boer derij de Gouden Leeuw van de Kind Janssen en loopt bij perceel Sectie H 726 Steegsbroek in de Oostrumsche beek. De bestaande le, 2e en 3e zij takken wordan resp. 2?, 3s en 4e zij tak. Legger B no. 6 Da waterlossing, genaamd Oostrumsch Yeen met zijtak, begiol san den kunstweg Oostrum Wanssum, loopt door het Oostrumsch Ven langs de boerderij van Wijnhoven en loopt bij perceel Sectie E 29 in de Oostrumsche Beek. De zijtak begint aan den weg bij Sectie E. 2787, perceel II Jenniskens, loopt langs den weg door perceel Sectie E. 2608 in de hoofdwateriossing Oos trumsch Ven. Legger A. no. 19. De waterlossing, genaamd Daland met zijtakken. Begi bij Mart. Claassena in Daland, loop langs Kind Franssen en Verhaag dooi de Gemeentebosschen en vereenigt zich bij perceel Sectie H. 848 met deGieze- vennekens. De eerste zijtak begint bij den weg tusschen H. Versteegen en W. van Rijswijck, loopt verder langs Liljens en vereenigt zich bij perceel Sectie B 1714 met de hoofdwaterlossing. De tweede zijtak begint in het Daland bij Joh. Muyzers, loopt verder langs den weg Merselo—Overloon tot in de hoofd waterlossing. Legger A. no. 20 De waterloasing, genaamd Ysselsteynsche Waterlossing, begint bij den weg, einde perceel Lamb. Janssen te Ysselsteyn, loopt door het zg. Kerkbroek, door en langs de boer» derij van M. Deriks, vervolgens langs den weg VenrayDeurne, verder door dezen weg langs de gronden van Kuratjens en vereenigt zich op de Oost grens var. perceel Sectie H. 1668 met den eersten zijtak der Loobeeksche Beek. Legger A. no. 16. Da verlengde Weverslosche beek begint aan den weg Heide Ysselsteyn bij van Neerven door den Gusterschen pas naar de Nach tigaal, door den weg Venray Deurne in het reeds op den legger staande gedeelte van de Weverslosche beek. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 27 Februari 1928 is vastge steld de navolgende verordening: Verordening tot heffing eener be lasting in natura, beslaande in de verplichting tot bet leveren van hand span en voerdiensten in de Gemeente Venray. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 2 Juli 1928, no 164, waarbij de verordening de dato 27 Februari 1928 houdende voorschrif ten, naar welke de belasting zal worden ingevorderd, is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 14en Augustus 1928 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De financiers hebben enkel oog voor het geld. Is het niet ellendig, dat het kapi talisme ook de groote promotor moet zijn van de zedelijke ellende, die met golven en siroomen over demensch- heid en de samenleving wordt uitge stort? Het rampzalige geld, de duiveische winzucht is niet alleen oorzaak van zooveel stoffelijke ellende, maar stort de maatschappij ook in een poel van zedeloosheid. De geld-hebzucht verleidt tot aller, lei schurkenstreken het proces van de Veendammer hypotheekbank heeft daar weer sprekende staaltjes van onthuld. En zoo hangt de wereld aan elkaar van bedrog en oplichterij, ter wille van het geld door menschen van naam en stand gepleegd, die, Ood betere het, op z'n tijd den mond vol hebben over de arbeidsschuwheid van den werkman. Nu deze nieuwe onthulling van den Parijschen mode-koning er nog bij. Moet het geld dan alles wat het aanraakt besmetten en bederven? Moet om het geld de deugd eiken dag en elk uur worden belaagd en de jeugd van kindsbeen af in ver leiding worden gebracht Laat wie tegen de slechte mode te velde trekt, oojc den noodlottigen invloed der geldmannen niet vergeten! Hsgz. Aan wie hebben wij de korte rokken en in het algemeen de slechte mode te danken Tenslotte aan de geldmannen Paul Poiret, de modekoning uit Parijs, heeft zijn misnoegen gelucht over het feit, dat hij geen veran dering in de mode kan brengen! Hij had, naar hij zei, een belang wekkende serie nieuwe modellen ontworpen, maar de beheerders van zijn vennootschap hadden daar niet aan gewild en ze belachelijk ge noemd Waarom Wel, de geldmannen hebben met de korte rokken zulke groote wins ten behaald, (ze gaan er immers zoo grif in en in de ook door hen ge- exploiteerde schouwburgen trekken de actrices met haar korte rokken veel publiekhet mes snijdt dus aan twee kanten), dat zij den modekun slenaars eenvoudig verbieden, een anderen stijl te c.reëeren: de korte rok blijft dus. Is ergerlijker tirannie denkbaar? De geldmannen zijn, we geven het toe, in dit proces niet de eenige factor. Er is de bedorven smaak van het menschdom, althans van een groot deel. Het schaamtegevoel is ook bij overigens christelijke menschen be denkelijk afgestompt. In de hooge en hoogste kringen heeft men het décolleté al beoefend toen men het voor den grooten hoop nog ongepast oordeelde. Voor de grillen der mode buigt men al te gedwee het hoofd, en heeft men op den weg van het onbetame lijke eenmaal den voet gezet, dan holt men hem tot het einde toe af Maar nu getuigt een mode-koning zelf, dat, als hij en zijn collega's anders willen, de geldmannen komen en zeggen: het zal niet gebeuren. Wij verdienen het meest aan de korte rokken en dus zullen ze blijven Aan zielen-nood en zielen-gevaar en zielen-moord denken ze niet. maar 2 dagen goed blijft. Wacht nu niet te lang meer met den dierenarts te raadplegen, want om half September begint diphteritisgewoonlijk al uit te breken en de onvatbaarheid komt pas veertien dagen na het in- enten. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Afslachten of niet VRAAG: Ik heb 6 eenjarige Leg horna, gekocht bij een opkooper. Ik kieeg ze einde Januari en heb veel eieren geraapt, n.l. in Februari 31, in Maart 81, in April 125, in Mei 148, in Juni 141, in Juli 131, in Augustus (tot den 9den) 10. Nu op eens hielde ze op en raap ik nog alle dagen 1 ei. Ze zijn aan het ruien. Ik slachtte er een en vond daar 5 eieren in, tamelijk groot en vele kleinere. Nu wilde ik U vragen, wat raadt U mij afslachten of niet. Ik heb daarbij gekocht 6 jonge Rhode Islanders van April, die reeds druk scharen en nog bijna geen kam, Uit Venray ANTWOORD- In de maanden April Mei, Juni en Juli hebben ze reusachtig gelegd, n.l 545 eieren of ruim 90 per kip in 122 dagen. Hieruit kan men afleidep, dat ze niet van slechte af stamming zijn. Maar dat ze zoo vroeg in de rui vielen, kan dat niet veroor zaakt zijn, doordat er luis in het hok zit? Wanneer U ruimte genoeg heeft om 11 of 12 dieren te houden, dan zou ik de 5 overblijvende nog een jaar laten loopen. Als U ze goed oppast, zullen deze wel weer gauw in de veeren zitten, veronderstel ik en dan kunnen ze van den winter al weer leggen. De eieren zijn ook grooter dan in het eerste legjaar. Wanneer hebt U die 6 Rhode Islan ders bijgekocht? Hebt U ze toen bij de Leghorns gezet en is misschien daardoor de leg direct minder gewor den en tegelijkertijd de rui mede aan gevangen Is uw ren en hok niet groot genoeg, dan moet u zeker afslachten of ver koopen, want waar maar plaats is voor 6 kippan, zullen 12 er niet meer leggen dan 6, terwijl ze wel dubbel zooveel opeten. Serum tegen diptherilis. VRAAG: Zeer beleefd zou ik gaarne van U in Peel en Maas vernemen, of het mogelijk is particulier serum le krijgen voor het inenten van kippen tegen pokksn en diptherilis en zoo ja, wat de kosten zijn? Uit Vierlingsbeek. ANTWOORD: De entstof legen snol en pokken wordt alléén verstrekt door tusschenkomst der dierenartsen. Wij vinden dat wel juist, want wanneer er met de entstof niet naar de voorschrif ten secuur omgegaan wordt, dan is de uilwerking nul en krijgt de entstof onverdiend een slechten naam. De dierenarts vraagt hoogstens een dubbeltje per kip. Dal komt hem oi. ook toe. U moet niet vergeten, dal het seizoenwerk is, dat de arts de entstof ook moet betalen en dat deze entjlof Yan de Olympiade-spelen. Wat de Nederlandsche prestaties van deze week betreft, diene het volgende korte overzicht.^ Boksen. In een afdeeling behaalde n Nederlander, van Klaveren, het kampioenschap en Miljon in een andere afdeeling een derden prijs kreeg. Er waren acht afdeelingen, naar de gewichten, naar de gewichten der bok sers verdeeld. Schermen. In dezen lak van sport bereikten onze landgenooten niets. De Hongaren en Italianen domineerden sterk. Wielrennen. Het Nederlandsche paar LeeneVan Dijk behaalde het kampi oenschap in het landemnummer. Mazaraic werd tweede in den sprint wedstrijd. Gymnastiek. De Nederlandsche turn stersploeg won het kampioenschap in den landenwedslrijd. De mannelijke gymnasten presteerden niet veel en eindigden op de achtste plaats. Zwemmen. Marie Braun werd Olym pisch kampioene 100 meter rugzwem men dezelfde behaalde den tweeden prijs in 400 meter vrije slagMej Baron verwierf een tweeden prijs in 200 meter schoolslag. De behaalde sue cessen zijn zeer mooi, doch komen niet boven de verwachting uit. De heeren presteerden niets. Sensationeel was in dit zwemtournooi de nederlaag van het Zweedsche zwem onder Arne Borg, dien men langen tijd niet te evenaren achtte, doch die in de 400 meter vrije slag de nederlaag leed tegen Zorilla, een jonge Argentijn, die als eerste eindigde. Roeien. Onze voorspelling in zake den afloop der reeiwedstrijden i3 uiige komen. Günther heeft hst lang uitge houden, hij bracht het zelfs tot de demi-finale, maar daarin moest hij het onderspit delven. Ook de kamp om den derden prijs verloor hij. Zeilen. In het zeiltournooi werden onze kansen goed geacht, doch de afloop bracht teleurstelling In de acht- meterklasse is de Hollandia tweede ge' plaatst, maar in de zes meterklasse, zoowel als in de jollenklasse vielen we juist builen de prijzen. Het zes meter- jacht van den Noorschen kroonprins is eerste geworden in haar afdeeling. Ruitertournooi: Hierin hebben onze landgenooten, evenals te Parijs, een goed figuur gemaakt. Ze wonnen den samengeslelden wedstrijd, waarin de Nederlandsche luitenant Pahud de Morlanges het persoonlijk kampioen schap behaalde. Vrijdagmiddag om half 6 ver gaderde de Gemeenteraad van Venray in openbare vergadering, waarin de navolgende punten werden behandeld 1. Beëediging van het nieuw be noemde lid van den Gemeenteraad, den Heer J. H. Geurts. 2. Notulen. 3. Benoeming van een wethouder, ingevolge artikel 84, tweede lid der Gemeentewet. 4. Benoeming van een lid der plaat selijke schattingscommissie, als bedoeld artikel 57 der wet op de Rijks inkomstenbelasting. 5. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens perio dieke aftreding van het lid J. F. Ariaens. Als men het aantal landenoverwin ningen nagaat, dan heeft Nederland tenslotte, door de sportieve successen der laatste week, geen slecht figuu gemaakt. Amerika is onbedreigd eerste gewoiden met 21 overwinningen. Duitschland werd tweede met negen overwinningen en Nederland bezet met Finland de derde en vierde plaats, omdat voor elk dezer naties de vlag acht maal aan den hoogen mast kwam Telt men niet alleen het aantal kam pioenschappen lesamen, doch brengt men de tweede en derde prijzen even eens in de waardeering, dan komt Nederland eerst op de negende plaats, en lot nog grooter bescheidenheid worden we gestemd, als ook de uit komsten der winterspelen worden mee geteld. o Zondag is hel Olympisch tournooi beëndigd, waarbij totsommiger ver wondering de Koninklijke familie aanwezig was. Nadat op dien dagSpanji Polen en Zweden nog een eindsucces in hel ruitertournooi haddon behaald had de plechtige prijsuitreiking sluiting plaats. VENRAY, 18 Aug. 1928 Volksconcert. Het door de Fanfare St. Calharinate Leunen op 19 Augustus te geven volks- concertop het Henseniusplein, is wegens het op dien datum te houden muziek feest te Oirlo, uitgesteld tot Zondag September a s des namiddags 7 uur. Venray, 14 Augustus 1928 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Willy Schols, thans onderwijzer te Helmond, slaagde Dinsdag bij hel le Roermond gehouden examen voor de Hoofdact" De gesla p uficiat 1 Op Woensdag (O.L Vrouw Hemel vaart) droeg de Eerw. Pater Ant. van Rijswijck, van de Orde der Carmelieten, de parochiekerk zijner geboorte plaats voor de eerste maal het H. Vlisoffer op. De jonge priester werd aan het altaar geassisteerd door zijn oom, deZeereerw. Pater Prior van het Carmelielenklooster, als Diaken en den Zeereerw. Heer Pastoor van Maasniel, eveneens een oom van den Neomist, als Sub-Diaken. Als Index fungeerde deZeereerw. Heer Pastoor van Venray, als Ceremoniarius de Weleerw. Heer Kapelaan Geurts, terwijl als Cantores dienst deden de Zeereerw. Heeren Gebroeders Janssen Het Zangkoor voerde op zeer ver dienstelijke wijze eene meerstemmige Mis van Palestrina uit. De feestrede werd gehouden door den Z.E Prior van Boxmeer, waarin de waardigheid van het Priesterschap werd geschetst. Venray's Fanfarecorps, dat steeds deze feesten met hare muziek opluistert, had den Neomist met zijne familie ter kerke gebracht en weer huiswaarts geleid Bij den keurigen eereboog door buurtgenooten opgericht, werd Z E door een paar Bruidjes toe gesproken, waarna de Heer Sala als President van de Fanfare den Neomist en diens familie feliciteerde. Na een lang zal hij leven der Fanfare, dankte de. jonge priester allen voor de getoonde belangstellingen zei er brotsch op le zijn, dat hij als zoovelen vóór hem een Venray's Priester was. Zondagavond had in hal Patro" naat alhier eene uitvoering plaats' gegeven door de Reinilda kinderen. Talrijke belangstellenden waren aan wezig, zoodat de ruime zaal flink was bezet. Een mooi programma werd door de kinderen uitgevoerd. Het aardige der kleinen en het opwekkend woord van den Weled. HeerJ. Poels, deden de beurzen bij de collecte wijd opengaan en kwam het niet onbelang rijk bedrag van f 150 bijeen. Weer een bewijs, dal Venray zijn naam op het gebied der Charitas weet hoog te houden. Maandagmorgen zijn de Reinilda- kinderen met hunne begeleidsters naar huis vertrokken. Ongetwijfeld zal het gastvrije »Jerusalem" lang bij hen in aangename herinnering blijven. Bij hun vertrek zongen zij de Eerw Zusters en Venray een afscheidslied toe. Moge hun verblijf le Venray voor hen zegenrijke gevolgen hebben. Zondagmiddag toen onze Fanfare de Reinilda kinderen van het Ursu- linenkloosler naar het Patronaat bege- geleidde, werden voor het eerst de nieuwe j>Schelleboomen in den optocht meegedragen, die aller bewondering wëklen en het muziekgezelschap een opgewekt aanzien gaven. Zondagmorgen maakte de weer opnieuw opgerichte Schutterij >Hel Zandakker" met vliegend vaandel en slaande trom een rondgang door hel dorp Deze vereeuiging telt reeds een 40tal leden. Het bestuur bestaat uit de heeren W. Wijnhoven, M. Dreessen en G. Poels, allen leden van de vroegere oude Schutterij Als commandant zal optreden de Heer Joh. Sassen. Wij herinneren belanghebbenden ar aan, dat a s. Maandag in deze ge meente de schouw der waterlossingen zal beginnen. Wie proceskosten wil «paren, zorge dus aan zijn verplich tingen bijtijds le voldoen. Zie de bekendmaking en waarschu wing in het tweede blad. Bij hel te Arnhem gehouden examen van de Eerste Ned. R.K. Mo. devakschool slaagde voor Coupeuse. Mej Dora van der Putten, Overloon- sche weg alhier. Zij genoot hare op leiding bij Mej. M. Klaassen te Over loon. Dinsdagmiddag brak alhier brand uit in de woning van den heer Jan Derckx, Henseniusstraat Door het snel ingrijpen der buren werd de brand in ïijn begin gestuit en wel voordat onze brandweer aanwezig was. Het Provinciaal Kapittel der Paters Minderbroeders van de Belgische provincie heeft benoemd tot Custodus de Eerw. Paler Emm. van Berlo, ge- boortig uit Leunen, Venray.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1