JuiCLiCjupft van-tfo Oostrum De Paradijskamer Varkensmarkt JAC fQMft (YOQDD^Lim Weekblad voor YENBAY, HOEST en Omstreken. J. VERMEULEN-ROELOFS Venray^ Gr. Markt B Behoudenis Bekeering. i manufacturen! manufacturen YOCMLItoT/ der FEUILLETON Uit de Landbouwwereld. te VENRAY Donderdag 16 Aug. ZATERDAG li AUGUSTUS 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 32 BLIJKEN l TOCH HET Jj PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN18 regels 60 cent, elke regel meer 7'/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Rijn- en Moesel- WIJNEN Alleenverkoop v. Nederland CHAMPAGNE Vve. Puisard Cie. Huis opgericht 1843 Pastoor Poell van Gemert, bekend sociaal werker, heeft in een rede voor den jubileerenden Bosschen R.K. Werk- liedenbond pakkende woorden gespro ken. Men lette even op deze enkele zinnen, boeiend door den prachtigen vorm, boeiend vooral om de harde waarheid dier woorden. »Daar is nog zoo weinig gedaan, als wij merken wat er alleen gedaan moet worden: hoe de wereld ik zeg niet te veel hoe de wereld nog moet worden neen, ik zeg niet te veel hoe de wereld nog moet worden bekeerd tot 't katholicisme meent u, neen, en ik herhaal dat ik niet teveel zeg,want zelfs katholieken moeten nog worden bekeerd tot.... sociaal katholiek inzicht nog altijd geldt 't: alles hernieuwen in Christus. Moet niet nog gedreigd met werk staking en uitsluiting? Gaan niet nog getrouwde vrouwen en moeders naar de fabriekswerkplaalsen die geen kin deren meer willen hebben,omdat zeer niet voor thuis kunnen blijven? Zeker, wij kennen wel mooie wette lijke regelingen en voorschriften maar gaat de opvolging dier regelingen en 't zich schikken naar die maatregelen van harte en zijn 't Diet juist de wet telijke voorschriften en de wettelijke strafbekrachtiging een bewijs dat de gemoederen nog niet volgens Christus zijn?" Er zijn stoffelijke resultaten verkre gen, het is zoo, maar ze zijn dikwijls meer afgedwongen dan uit overtuiging toegestaan, aldus teekent de Volkskrant hierbij aan. En de geest ontbreekt nog vaak, waaruit eigenlijk de nieuwe sociale ordening moet opbloeien. Die geest ontbreekt niet alleen bij de liberalen, maar ontbreekt ook nog bij veel katholieken. Dit tekort is het droevigst, omdat het in strijd is met wat reeds de catechismus leert, een leer, in Rerum Novarum geamplifieerd en verduidelijkt. Bemin uw evennaamsle gelijk u zeiven om God, de oude heidenen verstonden dit gebod niet en vonden het dwaas. Negentien eeuwen Christendom heb" ben dit gebod door de wereld gedragen» en de wereld" heeft het niet begrepen- Is ook niet snerpend juist en snijdend waar, het woord van Pastoor Poell, dat men zich ternauwernood schikt naar de wettelijke regelingen en voor schriften, terwijl juist het hehben dier regelingen en voorschriften een bewijs is, dat men niet uit Christus' leer wenscht te leven Wij mogen nooit vergeten, dat de bestrijding van het socialisme, noodig en noodzakelijk vooral omdat zijn leer bet buiten God meent te kunnen stellen, maar een deel van onze taak is, het kleinste deel, en dat het grootste en mooiste deel moet zijn de opbouwende arbeid tot vestiging van een christelijke samenleving. Als we dit niet weten te bereiken, keeren we tot de barbaarschheid terug, al moge die getooid zijn met den schijn- glans van een verfijnde beschaving, dan herleeft het oude, corrupte, bedor ven Rome uit den keizerstijd. Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Affcrden. Vrij naar het Duilsch door B.B. 30 Dien winter vertoefde Christoffel bijna voortdurend in mijn werkplaats. Als bij niet op zijn lei aan het schrijven was, zat hij gewoonlijk mijn werk af te kijken. Hij scheen ook een zeldzame aanleg te hebben voor de kunst, want niet zelden stond ik verwonderd over de leuke figuren, die hij nu eens met zijn griffel op zijn lei kraste dan weer uit klei wist te vormen. Toen ter tijd was ik n.l. met een werk bezig, het welk het waardig slot moest zijn van de ^Paradijs" versiering, De nieuwe haard met den slang om het voetstuk van de Diana was reeds lang klaar en stond reeds op zijn plaats. Maar nu wilde het geval, dat het met mooie wijnranken en engelen versierde lijst werk niet goed paste bij de zware eikenhouten balken. Daarom had ik Heer Arnold voorgepraat dat die dikke balken schuin moesten worden afge schaafd en dat hij het hoofdlijstwerk met breede bladeren en sierlijke figuren moest laten opsieren. Voor zulke werken vormde ik meestal eerst het model in leem en daarbij hielp mij de kleine Christoffel gewoon Bijsmaak aao vleesch. 't Komt voor, dat het vleesch een bijzonderen bijsmaak heeften de slager hiervan geheel onkundig is en er ook niet voor verantwoordelijk gesteld mag worden. Uit de praktijk der vleeschkeuringen kunnen hieromtrent eigenaardige ge vallen meegedeeld worden. Eens kwam een slsger bij een keur meester met het verzoek een stuk versch spek voor hem te onderzoeken. Het was afkomstig van een volkomen gezond varken niettemin hadden tal van klanten het vleesch teruggebracht, omdat het in de keel een brandend gevoel had veroorzaakt. De keurmeester en anderen proefden het spek en inderdaad de klacht bleek juist. Het spek werd gekookt en bij het koken ontwikkelde zich een lucht, die sterk naar chloor herinnerde. De vee arts toog op onderzoek uit, kwam bij uen boer, van wien het varken gekocht was, en vernam van dezen, dal hij twee varkens in het hok had gehad. Een was gestorven aan een hem onbekende ziekte, waarom hij het hok met chloor kalk had gewit. Een poos later ver kocht hij het andere varken, welks vleesch en spek aanleiding had gegeven tot klachten. Plet raadsel was hiermee opgelosthet varken had de chloorlucht ingeademd en die lucht was aan vleesch, spek en yet blijven hangen. Evenmin als chloor mag carbol worden gebruikt in stallen, waarin zich slachtvee bevindt. Carbol wordt evengoed als chloor ingeademd, en de eigenaardige carbollucht blijft ook dagen lang aan het vleesch hangen. Verder is het bekend, dat sommige geneesmiddelen, wanneer zij kort voor de slachting aan het dier zijn toege diend, zooals aether, Kamfer, terpentijn olie, petroleum, karwijzaad en anijszaad, eveneens aan het vleesch de eigenaar dige lucht van al deze stoffen kunnen mededeelen. De veeartsen houden hier mee wel degelijk rekening en dienen dan ook somtijds deze geneesmiddelen niet toe, wanneer de kans dal een noodslachting zal volgen, zeer groot is. Nog een ander geval willen we hier mededeelen. Een slager te Utrecht kocht de helft van 't vleesch van een geslachte koe. Ook zijn klanten kwamen het vleesch terug brengen, omdat het een zeer sterken bijsmaak had. Bij het koken ontwikkelde zich een lucht, die aan muskus deed denken, 't Vleesch was voor de consumptie goedgekeurd en zag er op het oog zeer goed uit. Een bezoek aan den boer, van wien de koe afkomstig was, bracht geen opheldering Een voornaam scheikundige te Utrecht onderzocht nu het vleesch, en dezen gelukte het daarin naphthalina aan te loonen. Op welke wijze nu het vleesch der koe met naphthaline bezoedeld is ge worden, is een raadsel gebleven. De oorzaak heeft men niet kunnen op sporen. Komkommerteelt. 't Is de komkommertijd, dus past dit artikeltje. De komkommers worden geteeld in kassen, in bakken of op den kouden grond. De laatste kweekwijze is wel de minst geschikte, want de plant heeft kolossaal veel warmte noodig. Alleen bij mooi, wsrm weer komt er wat van terecht, maar dan nog is men in ieder geval zeer laat met hei product. Tuinders nemen dan ook steeds hun toevlucht tot kassen of bakken. Zooals bekend, maken we onder scheid tusschen warme, halfwarme en koude bakken. De eerste kunnen hun bodem warmte ontleenen aan warmwaterbuizen en aan paardenmestde halfwarme worden verwarmd door een laag van dien mest, gelegen in een greppel in 't midden van den bak, terwijl de koude bakken hun warmte alleen van de zon ontvan gen. De behandeling der komkommers gedurende den zomertijd onderscheidt zich wezenlijk van die der meloenen. Waar de laatste af en toe moeten worden genepen, daar is dat bij de komkommers niet het geval. We laten de planten rustig door groeien en zooveel raken maken, als ze willen. Heeft echter zoo'n rank de grenzen van den bak bereikt, dan wordt er de top uilgenomen. De vruch ten zullen zich bij deze behandeling spoedig genoeg vertoonen. 't Luchten is als bij de meloen de temperatuur mag niet stijgen boven de 90 graden en niet dalen beneden 70 gr. F. Vooral in den tijd der vrucht- zetting moet voor droge lucht worden gezorgd. 'I Gieten is een voorname zaak, wanl komkommers hebben veel water noodig. Met zout of brak water mag nooit worden gegoten dit doodt de planten. Ook met putwater, dat meestal hardis, moet men zeer voorzichtig zijn. 't Best is regenwater, en bij 't gieten wordt de broes van den gieter genomen. We brengen den tuit onder een blad en laten nu den gieter eenvoudig leeg loopen. Op zandgronden is 't zaak te zorgen, dat alles in 2 of 3 dagen geregeld wordt begoten. Op veengronden, die' 't water beter vasthouden, kan men met veel minder begielingen toe. Bij 't gieten zorgen we het hart der plant droog te houden, om't hatelijke stengel rot te voorkomen. Daartoe kunnen we de planten op een heuveltje zetten, of ook gedurende den groei den grond om den stam langzamerhand ophoogen. In Augustus behoeft weinig meer te worden gegoten, omdat dan de wortels reeds zijn doorgedrongen in den ver rollen paardenmest, die genoeg.water bevat. Minstens éénmaal per week worden de rijen nagezien en zorgvnldig alle rottende deelen verwijderd. Bij goeden toestand van den grond en der planten kan men vaak van ieder raam een 25 tal vruchten snijden. Van de vele soorten willen we noemen: a. groene. Bollinaon's Telegraaf, Im proved Telegraaf, Reid s broeib. witte: Alabasta; c. gele: gele tros. Wenken en mededeeMngen. Araucaria's (Kamerden) staan 's zomers het best in een koel, naar het Oosten of Noorden gelegen vertrek. Ook in de buitenlucht kan deAraucaria slaan, maar alleen dan, als daarvooreen halfschaduwige plaats onder hooge struiken of hooge boomen aanwezig is. Volle zon is nadeelig voor den Kamer den. Buiten zoowel als in de kamer moet men hem thans dagelijks 2 of 3 maal besproeien, wil men hem gezond en in den juisten vorm behouden. Als een paard op de knieën getallen is, brenge men het langzaam in den stal, giete 2 emmers waters op de wond, om ze zuiver te houden, droge dan, of beter bette dan, zonder te wrijven, met een stuk zacht linnen de wond af, legge daarop een vinger dik uitgeplukt katoen of wondwatten, en bevestige dit met een niet te vast aangetrokken knie leder. Zoo laat men het paard 3 4 dagen uitrusten, zonder aan het ver band te komen. Dan wordt alles zorg vuldig afgenomen, vooral het pluksel op de watten, zonder de korst, welke zich gevormd heeft, aan te raken. Dan leidt men het paard een poosje rond, maar in stap, opdat de korst niet breekt. Vervolgens legge men op het pluk sel of de watten, die nog aan de korst klever., een nieuwe laag watteD, en legge het verband weer op dezelfde wijze als den eersten keer. In 12 k 13 dagen valt de korst van zelf af en ziet men een nieuwe huid er onder, die met haren bedekt is; zonder eenige verandering, zelfs niet in de kleur der haren. Wist gij dit? Behalve een 23-tal Landbouw-, een 17 tal Tuinbouwconsulenten en een 10- tal Zuivelconsulenten zijn er ook nog een 11 tal Veeteeltconsulenten in dienst van het Rijk: in elke provincie. Ze zijn gevestigd te: Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht (Geard Doustraat 15), Alkmaar (Adjunct- Kennemerstraat C 70a), Middelburg, Ginneken en Roermond. Voor Zuid-Holland wordt het Con sulentschap tijdelijk waargenomen door den Veeteeltconsulent te Utrecht. Dan Naar buiten in de heerlijke frissche natuur! Bedenk, dat slechts Persil Uw zomerkleed een schoone frissche tint geeft! Lenig Importeur E. Ostermann Cos Handel Mij., Amsterd, Fabrikante: Henkei Cie A. G.. Düsseldorf lijk meer dan zijn vader lief was. Hij noemde mij de dieren welke bij het jaargetij paste en frutselde ze tusschen het bladerwerk in, n 1. konijnen, hazen, reizigers, vinken enz. De herfst en de winter waren het moeilijkst, aangezien daar een heele herten en zwijnenjacht tusschen het bladerwerk moest worden ingesneden. Voor de hertenjacht be schreef mij Christoffel zelf het plan als volgt: hij moest op zijn ponny zitten en met opgeheven jachtspiets een hert met veertien-takkige hoornen achter volgen; de dashond moest het van voren aanblaffen en Nero moest het van achteren bespringen. Ik kon Nero maar niet groot genoeg maken en de ponny moest zoo klein mogelijk zijn en zoo kwam het dat de bulhond nog grooter uitviel dan de ponny. Vader en moeder hadden zulk een pleizier in die groep, dat ik de opdrach» kreeg Chrisloffels hertenjacht een beetje te verbeteren, maar overigens alles juist zoo in de fries in te snijden. En zoo zal mijn goede Christoffel wel op zijn kleine ponny in het »Paradijs" blijven zitten, zoolang het Slot Blijen- beek blijft bestaan. Die snijderijen waren tegen het feest van den heiligen man Sint Nicolaas allemaal klaar. Toen hebben we nog eenmaal lustig en vroolijk een mooi feest in het Paradijs" gevierd. Heer Arnold en vrouw Catharina vierden de verjaardag van hun huwelijksfeest en daarom was de oude Erfmaarschalk van het Slot Haag ook overgekomen en had de geschenken meegebracht, welke Chri8toffel aan den goeden heiligen man in zijn brief gevraagd had. Heel sierlijk geordend lagen ze op tafel onder den adelaar met het wapen van den Schenk en de wapenspreuk een heel jachtcostuum, gele jachtlaarzen, een kruithoorntje uit elpenbeen, dat met een kunstige klep voorzien, welke bij elke druk juist genoeg voor één schot van dit gevaarlijke goedje door liet; verder een jagershoed meigroene linten en wuifende vederen, een wei- tasch vol kostelijke hazen, herten, zwijnen, hanen en fazanten en alle mogelijk gedierte van suiker en ten slotte de kleine buks met blanke loop en het nieuwste vuursteen-slot met sierlijk bewerkte, kolf. Menigeen kan zich indenken welk een jubelkreet Christoffel verhief, toen hij tusschen grootvader en moeder voor de feesttafel werd gebracht. Natuurlijk moest direct zijn jachtcostuum aan en het geweer geprobeerd worden. Ik weet niet hoe het kwam, maar toen ik voor het eerst de buks hoorde knallen, was het juist alsof ik een schok in mijn hart kreeg. Het vroolijk gelach van Christoffel echter verdreef al spoedig mijn donkere vermoedens en het ging er hijzonder vroolijk toe aan het feest maal. De oude Heer Erfmaarschalk was deze keer ook lang zoo ernstig niet als op het Doopfeest en hield een vroolijke toast op het eeuwig voort bestaan van het Blyenbeeker Paradijs". VII. Dreigende onweerswolken trekken zich wederom te samen boYenhet „Paradys" Toen men het jaar onzes Heeren 1700 telde, braken er tegelijk met die nieuwe eeuw zeer zware tijden aan voor Gel derland, ja voor heel de lieve Christen heid. Karei II van Spanje was n.l kinderloos gestorven en zoo ontbrandde de ontzettende erfoorlog tusschen het Huis van Bourbon en het Huis van Habsburg. Zij duurt voort tot heden toe en men kan nog niet met zekerheid zeggen hoeveel bloed hij nog zal ver gieten en hoeveel ellende hij nog zal brengen. Zooals menigeen hekend is had de koning op zijn sterfbed zijn testament en zijn laalsten wil zoo veranderd, dat hij Philips van Anjou tot Erfgenaam van de Kroon en van alle Spaansche goederen benoemde, ofschoon hem dit door vroegere verdragen verboden was. Nauwelijks was Karei II bij zijn voorvaderen bijgezet of Philips werd terstond Ig Madrid tot koning gekroond voordat de Heeren in Weenen, die nog al langzaam waren uitgevallen, het hadden kunnen beletten. Ons Gelder land moest eveneens den Bourbon huldigen en Lodewijk XIV liet aan stonds zonder veel omslag heel Gelder land door zijn neef meteen sterke troepenmacht bezetten. Gij kunt u voorstellen, dat zulk .een optreden allesbehalve aangenaam was voor den Erfmaarschalk en onzen Heer Arnold, die in hun hart altijd voor Habsburg geweest waren. Maar zij moesten er zich wel in schikken en reden daarom naar Roermond ter huldiging. Ook ik was van het gezelschap, daar ik Pater Rector van het Jezuiten College verslag moest uitbrengen over den kleinen Christoffel en omdat ik meteen eens hooren wilde wat ik hem nog leeren moest opdat hij het volgend jaar op de kleine Grammatica zou kunnen komen. Zoo ging ik dus ook naar Roermond voor de huldiging, welke den 19den Februari 1702 plaats vond. Aan de voorgevel van het raad huis was een met rood doek sierlijk bekleede tribune aangebracht. Onder den troonhemel hing het portret van den koning en zijn wapenschild met het opschriftPhilippus, rex Hispaniae, inauguratur dux Sicambriae (Philippua, koning van Spanje wordt hier erkend als hertog van Gelderland) en aan beide zijden pronkte het Geldersche wapen met het vers: »Concordis animis sit Geldria laete monarcha" (Eensgezind regeert Gelderland blijde en tevreden). Goede hemel I Jawel, eensgezind en blij 1 Zonder veel prophetische gaven te bezitten kon men op den achtergrond den oorlogsfakkel reeds zien branden, terwijl het roode doek, waarmede de iribune gedrapeert was aan de stroomen bloeds deden denken, welke in Italië reeds begonnen te vloeien. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1