Buitenlandsch Overzicht Schouw dar Waterlossingen Reinilda Kinderen in Venray. Gemengde Berichten. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1928. No. 31. Waarschuwing in geval van brand. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat verzocht wordt in geval van brand zoo spoedig mogelijk telefonisch op te bellen le. het Gemeentehuis telef. no. 6 f 2e. Brigade Kon. Maréchaussee, telef. no. 58. 3e. Vincent Pij Is, telef. no. 10. Gedurende den tijd, dat de telefoon is gesloten wordt men verzocht zoo spoedig mogelijk een der Heeren Brandmeesters te waarschuwen en wel'. H. Timmermann, opperbrandmeester Marktstraat 8; Vine. Pij Is, brandmeester, Groote Straat 14; P. H. Oudenhoven, brandmeester, Heuvelstraat 1; benevens één der die naren van de gemeentepolitie: L, H. Janssen, Langstraat 14; P. J. Derks, Merselosche weg 10; W. J. Steerneman, St. Antoniusstr. 2; de Brigade der Kon. Maréchaussee, Langstraat 39, De brandmeesters en brandweerman nen, behoorende tot de motorbrigado, zijn allen voorzien van een brandschel die aan de voordeur hunner woning is aangebracht. Het waarschuwen bij brand gedurende den nacht moet ge achieden door gebruik te maken van deze brandschel. Het gebruik der brand schel voor andere doeleinden is streng verboden en strafbaar. Venray, 2 Augustus 1928. De Burgemeè8ter van Venray, O. VAN DE LOO. Dit geldt voor de geheele gemeente, dus ook alle rectoraten en gehuchten waterlossingen gevallen is, alsmede de grint-en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te ver wijderen c. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte Het is verboden bij die zuivering en ruiming het onkruid en de andere voorwerpen, in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de waterlossing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den waterafvoer hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens één meter van de waterlossing worden nedergelegd en weggevoerd. Venray 21 Juli 1928, De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Op 20 Augustus a.s en volgende dagen zal wederom de jaarlijksche schouw der waterlossingen worden ge houden. Dit jaar is het wegens den lagen waterstand eenieder mogelijk de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op diepte te brengen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als den toestand der oevers tot op ander- halven meter breedte. Struikgewas, boomen, kribben, dam men enz. moeten worden verwijderd. Ook de nieuw op de leggers geplaatste waterlossingen worden alle geschouwd, Niettegenstaande daarop herhaaldelijk is gewezen, blijven vole eigenaren hunne weilanden enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hooge mate belemmerd wordt. De eigenaren zijn verplicht te zorgen dat er voldoende ruimte overblijft; is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat ingevolge de Waterstaatswet 1900, zoo als die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen procesverbaal zal wor den opgemaakt, doch tevens van ge meentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden ge reinigd en deze kosten oamiddelijk bi dwangbevel zullen worden ingevorder< overeenkomstig de wet, ^.Venray 1 Augustus 1928, De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op art kei 39 van het Regle ment op de waterlossingen in Limburg. Hierbij is verboden a. binnen den afstand van één Meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlossing, woon- of andere huizeD, ge timmerten of muren daar te stellen; b. binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hagen langs de waterlossingen te planten c. binnen den afstand van anderhalven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planten, waaronder begrepen niet geschoren en opgaande hagen d. binnen den afstand van één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin-ten mesthoopen langs de waterlo9singen te leggen of te hebben e. vaartuigen, boomen, hout, vlas,asch puin of andere voorwerpen van dien aard, in de waterlossingen neder te leg gen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei w(jze te vernauwen of te verondiepen- Terwijl volgens artikel 38 sub f in de waterlossingen geen dammen, krib-, bat of andere stroomkeerende of oeverver- dedigende werken mogen worden aange bracht. Venray, 18 Juli 1928. De BurgemeesterenJWethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Schouw der Waterlossingen. ^De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de waterlossingen in deze Provincie o.m. luidende als volgt: SSfcVoor elke schouw zijn de onderhouds plichtigen verplicht: a. de waterlossingen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, water planten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en over hangende takken, die den geregelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren b. de oevers, waar deze zijn uitge zakt, ingestort of aangezand, te herstel len en voorts de aarde welke in de Na den moord op den Mexicaanschen president. Lage socialistische laster tegen de Katholieke Kerk. De sociaal-democratische persdienst te Berlijn heeft aan de pers een com muniqué verstrekt betreffende den moord op president Dbregon, We laten dit fraaie product hier volgen De sociaal democratische persdienst meldt uit Mexico, dat het materiaal betreffende het voorloopig onderzoek omtrent den moord op Obregon is ge publiceerd. Volgens dit matsriaal heeft de moordenaar een streng katholieke opvoeding ontvangen. Hij was lid van de katholieke organisatie tot verdedi ging van den godsdienst. In een klooster zouden besprekingen zijn gevoerd over de noodzakelijkheid, om Obregon en Calles uit den weg te ruimen. Twee nonnen hebben vooral op den moordenaar invloed geoefend, welke nonnen ook betrokken moeten zijn ge woest bij den tot nu toe niet opgehel- derden bomaanslag, welke voor eenigen lijd op het parlementsgebouw heeft flaats gehad. Deze nonnen zouden lebben bekend en toegegeven, dat over den moord in het klooster is gesproken en dat reeds maanden geleden in krin gen van vertrouwden overwogen is om Obregon en Galles met geweld uit den weg te ruimen. De moordenaar heeft op den morgen van den dag, dat hij den moord beging de H. Mis bijge woond en de absolutie ontvangen. Een dag tevoren is hij in gezelschap van een priester, genaamd Imenez, geweest. Echter is het niet zeker, of deze met de plannen van den moordenaar be kend is geweest. In een gesprek met een vertegenwoordiger van de pers heeft de moordenaar zijn leedwezen betuigd, dat hem voor den uitslag nieta bekend is geweest omtrent de bemoei ingen van Obregon om het conflict bij te leggen. Hij heeft zelfstandig gehan deld om de kerk en de ziel van Obregon te redden. Op een vraag, of Morones iets met ien moord uitstaande heeft, zeide de moordenaar, dat het in zijn toestand makkelijk zou zijn anderen te beschul digen, doch dat hij dit als een goed katholiek niet kon doen". Zoo'n fraai communipué hebben we nog zelden onder de oogen gehad Hoe moeten we dat verhaaltje kwalifi ceeren Het is op zijn minst dom, kwaadaardig en laag Het is wel merkwaardig, dat de sociaaldemocraten in Berlijn de uitslag van het onderzoek weten, terwijl uit Mexico zelf daaromtrent nog niets is gemeld. Terwijl men er toch zeker van kan zijn, dat wanneer van heel dit mooie verhaal de helft waar was, Galles het al lang gepubliceerd zou hebben. Al was het alleen maar om zyn eigen figuur te redden; daar hij onmiddellijk na den moord katholieken beschuldigde. Trouwens, alleen het verhaaltje over de absolutie, die de moordenaar te voren reeds gekregen zou hebben bewijst afdoende, dat wij hier met een kwaadaardig en dom yerzinsel te doen hebben en het geheele verhaal uit den duim gezogen isl De man, dia dit fantaseerde, weet ^an dit Sacrament der biecht niets meer, dan hij er van gelezen heeft in stuivers anti pepistische romannetjes. We hebben hier te doen met een zeer lage en minderwaardige beschuldiging van de sociaal-democratie tegen de Katholieke Kerk. Een beschuldiging, op geen andere basis berustende dan op die van een verzinsel en niet om de waarheid te huldigen, maar om de socialistische arbeidersbeweging in Mexico van schuld te ontlasten en de katholieke te belas teren.; - De poging is intusschen na alles wat er gebeurd is te doorzichtig en te dom om eenig succes te hebben. Een weerlegging van deze baker praatjes zou te veel eer zijn voor dit 'raais. Deze sociaal democratische persdienst bewijst alleen domme internationale haat van de sociaal-democratie tegen den godsdienst en speciaal tegen de Katholieke Kprk. Het anti-oorlogsverdrag. Wat zal Rusland doen? Na de plechtige onderteekening van het Kellogg pact te Parijs, als tweede etappe in den ontwikkelingsgang van het anti-oorlogsverdrag waarop dan de derde etappe, die der ratificatie, moet volgen, zal moeten blijken, wie van de overige mogend heden zal toetreden. Van groot belang in deze geheele kwestie is natuurlijk de houding van Rusland. Wat zal Rusland doen, wat zullen de andere mogendheden ten opzicht6 van Rusland doen? De ^Manchester Guardian" wijdteen artikel aan dit probleem en meent, dat de Sovjetregeering het pact zal teeke nen, zoo zij daartoe uitgenoodigd wordt. Een weigering zou in eik geval geheel strijd zijn met de houding door Rusland te Genève indertijd aange nomen. Zou een Russische onderteekening van eenige practische beteekenia zijn, zoo vraagt de »M. G." dan. De Russen, niettegenstaande zij steeds den mond vol hebben van oorlog, zijn zelf allerminst begeerig een oorlog te ontketenen, meent het blad. Zij zouden in staat zijn een inval te keeren, maar zij zijn een groote mogendheid alleen in negatieven zin. Waarschijnlijk ia hun leger in alle opzichten zwakker dan het Poolscbe En het moet betwijfeld worden of hun industrie den druk ook zelfs maar van een korte oorlogscampagne zou kunnen verduren. Niettemin bestaat het gevaar van oorlog tusschen Rusland en Polen, zij het in de toekomst. En dit gevaar dreigt méér van de zijde van Polen dan van Rusland. Het ia slechts acht jaar geleden dat Polen Rusland zonder provocatie aanviel. Het annexeerde groote gedeelten van Rusland en hel onderdrukt nog steeds de Wit-Russische en Oekrainische bevolking van die territoria. Polen wordt geregeerd door een dictator, die Rusland altijd gehaat heeft, die nog droomt van een Oost Slavische federatie onder Poolsche hegemonie, en wiens taal en gedragin gen zelfs zijn landgenooten er aan doen twijfelen of hij wel geheel verantwoor delijk daarvoor te stellen is. Indien Rusland het pact leekende, zoo concludeert de »M. G." zou Polen de agressie van '20 niet kunnen her halen zonder het pact te schenden en het zou geen zedelijk recht hebben op steun van de groote mogendheden Rusland's onderteekening zou in ieder geval een zekeren moreelen indruk leggen zoowel op Moskou als op War schau, maar speciaal op Warschau, waar die druk noodiger is. Van groot belang zou een toetreding van Rusland ook zijn in verband met de legende, dat de Westersche mogend heden niets beter te doen hebben dan samen te zweren voor een oorlog tegen de Sovjet unie. vijftig vrouwen, die als »vredesgezan- ten" met het s.s. >Soviet," naar Rusland vertrekken. Deze 50 vrouwen zijn leden van vakvereenigingen. Burgerlijke Stand Maashees-Overloon. GEBOREN: Geertruda H. P., d. van J. Weijmans- Meyer Johanna C., d. van M. H Jacobs—Roelofs. Lambertus P. z. van G. J. Kersten—Geurts. Dorothea P. V. d. van J. H. Stevens geb. Beerkens. Hubertus Th. z. van H. Verheijen— Martena. Maria M. A. d. van A. H. HendriksLinders Theodorus H. z. van G Gh. KoemenJacobs. Joseph H. F. z. van H. R. Heurkens—v. Son. Antonius G. J. z. van J. Welbers Manders. GEHUWD: P. J. M. Spapens te Goirle en M. H. Lamers, Maashees. H. van Dommelen te Hengelo en W. P. van Opbergen, Overloon. onoodïg voor de bekeering van zoo tallooze zielen. Daarom vragen de catechisten ook gaarne een gebed en tevens den moreelen en.... financieelen steun van wie dit leest. Zou uw vacantievreugd niet mooier __i waardevoller worden, indien gij zoudt medehelpen aan het bekeerings- werk bij uitnemendheid: de kerstening van onze ongedoopte kinderen in de groote sleden Zondag 12 Augustus zal op een nog nader te bepalen uur in het St. Anto- nius-Patronaat een kleine uitvoering gegeven worden door de Reinilda- dnderen. Mogen de bewoners van het gastvrije Venray door hun tegenwoordigheid een blijk geven van sympathie met het mooie Reinilda-werk, 't bekeerings- werk in ons eigen vaderland. Zou de kermisvreugde dan heel erg 't gedrang komen V Van verschillend terrein. De opvolger van Obregon. Uit Mexico-City wordt gemeld, da1 men op het oogenblik onder de aan hangers van den vermoorden president Obregon Valenzuela en Denegri noemt als candidaten voor het presidentschap Men uit echter eveneens de veronder stelling, dat er geen voorloopige president zal worden gekozen, maar dat de definitieve presidentskeuze zoo spoedig mogelijk gehouden zal worden o Internationaal socialisten-congres te Berlin. In de Belgische hoofdstad zal van 5. tot 11 Aug. het internationaal socialis ten-congres gehouden worden. De vergaderingen worden voorafgegaan door een optocht, waaraan deelnemen een groep van honderd sroode wachten," 1500 kinderen, 20.000 leden van jeugd organisaties, 4000 vaandels, nog eens 10.000 »roode wachten" en 150 muziek- vereenigingen. Bij de opening van het congres zullen redevoeringen worden gehouden door Henderson en Vandervelde. Terugkeer van Trotzky. Naar uit Riga wordt gemeld, is Trotzky naar Moskou ontboden om weer in de communistische partij te worden opgenomen. Trotzky weigerde echter een verklaring, dat hij zich zou onderwerpen, te onderteekenen. Vijftig vrouwelijke „vredes-gezanten." Te Londen is een communistische demonstratie in de open lucht gehouden, waaraan een paar duizend vrouwen deelnamen. De betooging was op touw gezet om afscheid te nemen van de Reeds van verscheidene kanten is ons gevraagd, wat het toch voor kin deren zijn, die onder leiding van eenige dames, die te herkennen zijn aan een gouden kruisje, in Venray verblijven in het bekende Pensionaat der Eerw. Zusters Ursulinen. Het zijn alle volkskinderen uit A'dam, Den Haag en Rotterdam en wel onge doopte kinderen. De catechisten der Reinildastichting, wier moederhuis is gevestigd te Bloemendaal, in Huize Bethanië, onderrichten in de Reinilda- huizen nl. alleen ongedoopten. Groot en klein wordt in de schoolvrije uren (en de volwassenen ook 's avonds) de Reinildahuizen verzameld, maar allen zijn ongedoopt. Nadat echter de catechiste deze moderne heidenen aan zich en aan het Reinilda-huis gebonden heeft door verhalen, door spelletjes, door clubs in handenarbeid, naaien koken, zingen of anderzins, worden de aldus verkregen beschermelingen in groepjes van 8 10 verdeeld en begint de catechiste hun te vertellen: dat er een God bestaat, dat ze allen een ziel hebben, dat die ziel eeuwig blijft leven enz. En langzaam, heel langzaam, met groot geduld, begint dan in het hart van zoo'n heidenjongetje of meisje, of van zoo'n man of vrouw, een begrip van het hooge re te ontwaken. En echt gemeend zingen ze steeds aan 't begin van zoo'n godsdienst-les: «Wij vragen de kennis van God Wij zijn nog onwetend gebleven....' Na twee of drie jaar van leerzaam onderricht, komt het dan zoover, dat de groote vraag gesteld wordt: »wilt gij gedoopt worden, wilt gij katholiek worden En als die vraag bevestigend wordt beantwoord wat gewoonlijk gebeurd en bij kinderen de toe stemming der ouders verkregeu is, wordt de doopleerling plechtig opge nomen in de heilige Roomsch Katho lieke Kerk. Zoo zijn ruim 185 kinderen en volwassenen nu goede katholieken, die vroeger nauwelijks van God ge hoord hadden. In de zomervacantie nu trachten de catechisten gaarne met hare pupillen eenige weken buiten door te brengen, om in Gods schoone natuur, ver van de bedorven stadsomgeving, de Reinil- da-kinderen geheel onder hare leiding te hebben, zonder dat er gevaar bestaat dat de socialistische of communistische invloeden de goede zeden weer ver stikken. Want met wie zullen ze ook anders meegaan Met de groepen van »Ons Huis" Met de neutrale vacantie-ko- lonies Wat zou er dan terecht komen van 't zaad, dat met moeizame hand en engelengeduld dezen winter neergelegd is in die kinderzielen? Zou 't dan niet vertrapt en vernietigt worden en wat zou er dan niet verloren gaan aan oogst, die zooveel beloofde? Neen, ze zullen, ze moeten meegaan met de dames Catechisten en haar helpsters. Ze zullen vier weken steeds onder haar geleide genieten van lucht en licht, en wie zal zeggen in hoeveel kinderzielen dan 't goede zaad zal wortel schieten en opbloeien? Gaat hier toch om de kinderen de ontvan kelijke zielen der nog ongedoopte schoolplichtige jeugd. En zoo heeft Jerusalem" gastvri haar deuren geopend om een dertigta dezer ongedoopte volkskinderen in het mooie Limburg te herbergen. De Cate chisten zijn daar uiterst dankbaar voor, temeer daar ze zoo groote hartelijkheid én dienstvaardigheid der Eerw. Zusters Ursulinen ondervonden. Meer dan 10 arme ongedoopte kin deren zijn aldus over het land verspreid Nu zal men vragenWat zijn dan die catechisten? Zijn het religieusen? Zijn het dames uit de wereld? De roeping van catechiste brengt mee, dat men zich geheel en voor a' Vreesel\jke wervelstorm boven de Philippünen. Het Panay-eiland werd door een reeaelijken wervelstorm geteisterd. Talrijke dorpen werden geheel ver woest. De gansche oogst is vernield. De stad Iqubaras met een inwoners aantal van 12000 is geheel ten gronde gericht, terwijl het grootste gedeelte der aevolking moet zijn omgekomen. tijd aan het Reinilda-werk wijdt, dat men door een gelofte van zuiverheid, door een eed van gehoorzaamheid en apostolische armoede tot het Gezelschap der Vrouwen van Bethanië toetreedt. Geen liefhebberij dus voor enkele jaren maar een ernstige levensroeping. In Bethanië verblijven altijd, zonder het klooster te verlaten, de contenpla tieve religieuzen, de »Maria's"van Be thanië, die het werk der catechisten (de Martha's) steunen door gebed boetvaardigheid. Maar er is zooveel Spoorwegongeluk. Op de lijn ParijsSt. Bneuc. heeft Woensdagavond een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Tot dusver zijn er zes dooden en elf gewonden. De hitte. De hitte in Bulgarije op sommig® flaatsen is het 40 gr. G. in de schaduw» ïeeft tal van boschbanden tengevolge gehad. Inbraak in een.... gevangenis In de gevangenis van Melun, bekend geworden in verband met de geschiede nis van ontvreemde officieele documen ten en militaire geheimen, een jaar geleden ongeveer, is ingebroken. Dieven hebben des nachts, zonder dat iemand het gemerkt heeft, van de tweede verdieping een zware brandkast met twee duizend frs. erin, weggehaald, na de ijzeren spijlen voor het raam van den administrateur te hebben doorgeveild. Buiten degevangenis heeft blijkbaar een vrachtauto de dieven en hun buit opgenomen en naar Parijs gebracht, waar men aan den Seine- oever de leeggehaalde brandkast heeft gevonden. De gevangenisautoriteiten zijn over tuigd, dat de inbrekers »oude klanten van heihuis"zijn geweest, die natuurlijk goed met de ailuatie op de hoogte waren. Toenemend snoepen der mannen. De oorlog krijgt de schuld. Onlangs is, ter gelegenheid van een tentoonstelling op het gebied van choco lade en suikerwerken te Londen, het feil aan het licht gebracht, dat mannen tegenwoordig meer snoepen en minder rooxen en dat zich bij de vrouwen juist het omgekeerde verschijnsel voordoet. Van dit toenemende snoepen der man nen krijgt, zooals van zooveel, de oorlog de schuld. In de loopgraven, waar zij niet konden rooken, konden zij toch altijd eten van de lekkernijen, dis hun toegezonden werden. Mannen houden op dit gebied van iets, dat lang duurt, vandaar dat bijv. toffées zeer in trek zijn. Met de vrouw schijnt het wel een hopeloos geval te zijn: de aantrekkelijkste verpakking schijnt er haar niet toe te kunnen brengen, evenveel te snoepen als vroeger. Toch worden er meer snoeperijen ver kocht dan ooit, wat derhalve aan den heer der scheppingen aan het ruimere zakgeld der jeugd wordt toegeschreven. Een noodlottig drinkgelag. Uit Tromsö schrijft men aan de Msb.: In Lorenskog, in de nabijheid van Oslo, heeft men na een nachtelijk drinkgelag vier personen in een hut dood gevonden. De lijken zijn geschouwd en daarbij is geconstateerd, dat de doodsoorzaak is het drinken van hout- spiritus, een zeer sterk vergif, dat zelfs in kleine hoeveelheden ingenomen, den dood brengt. Men vermoedde, dat de spiritus ge kocht is bij een zoogenaamden gauk, een smokkelaar en onwettig drank- verkooper en vreesde daarom, dat er nog meer offers zouden vallen. Een paar dagen later vond men in Oslo een zeeman iu zeer ernstigen toestand in een park. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna stierf. Ook hier was de oorzaak het drinken van hout8piritus. Nog een zesde slachtoffer is gevallen. Een jonge man werd stervende in een treincoupé gevonden en bleek bij aan komst in het gasthuis reeds overleden. Ook hier heeft obductie dezelfde doods oorzaak vastgesteld. Alle medische autoriteiten waar schuwen nu streng tegen het drinken van ongecontroleerde dranken. Een lange reis. Aan de pastorie te de Kwakel(N.-H werd Zaterdag j.l. een drukwerk bezorgd, dat 6 Maart 1914 te Haarlem gestempeld was en gefrankeerd met een 1 cents postzegel. De geadresseerde was inmid dels reeds 7 jaar overleden.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 9