Tweede Blad van „PEEL 11 MAAS" Fietstochten De Paradijskamer PUROL -Mode-praatjes. FEUILLETON Prullen in auto's. Transpireerende Voeten Uit de Landbouwwereld. Liefdadigheid en socialisme. ZATERDAG 28 JULI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 30 Een mooi gezelschap Weet ge het nog van den vorigen keer, toen we verteld hebben, wie de tegenwoordige vrouwenmode hebben ingevoerd en met welk doel? Ontuch tige schavuiten, om de specifiek vrouwelijke lichaamsvormen steeds beter en vooral verleidelijker te doen uitkomen. Is het zoo of is het zoo niet? Wees eerlijk 1 Een mooi gezelschap, waarin die vrouwen en meisjes zich bevinden, welke met die mode min, vooral meer, mee doenen dus met die slechte bedoelingen van die personen, welke die mode maken, feitelijk meewerken, ook al bedoelen ze dat zelf niet zoo erg maar het heeft dan toch maar die uitwerking op anderen, of ze willen of niet. Maar goede trouw kan niet meer aangenomen worden, na hetgeen er in de laatste jaren over gepreekt en geschreven is. Ze zijn dus de medewerksters met, de hemel weet, welke ontuchtige, zede- looze vlegels. Maar grenzenloos licht zinnig en oppervlakkig en onnadenkend, schijnen ze zich van dit alles niets aan te trekken en niet te vragen >wie maakt de mode en met welk doel Er wordt niet gevraagd Is die mode mooi Is die mode leelijk? Is die mode walgelijk of ordinair? Is dat een vischwijven of negerin nenmode Is die mode ongezond? Heft die mode het verschil in stand op, zoodat het meisje en de vrouw van de achterbuurt hetzelfde ontkleed kunnen gaan als de deftige dames Is die mode onzedig en prikkelend voor de mannen Doodt die mode het schaamtegevoel Maakt die mode brutaal en ongege neerd Kost die mode veel geld? enz. Neen. Men vraagt eenvoudigWat is mode En men doet er aan mee. Gezondheid, zedelijkheid, fatsoen, geld, standsverschil dat telt allemaal niet mee. 't Is mode, en daarmee uit. Ziezoo... daar zijn onze Katholieke vrouwen en meisjes ongemerkt... liberaal en socialisten en ongeloovige geworden. Heelemaal niet Alweer een ander mooi gezelschap. Wat zeggen de liberalen en socialisten en ongeloovigen Wel, die zeggen, dat zedelijkheid eigenlijk niet bestaat, »Wat gij, Katho lieke priester», zedelijkheid noemt", zoo zeggen ze »is eenvoudig een kwestie van opvatting. Da's net, zooals je 't nemen wilt. Wat voor eenige jaren onzedig werd genoemd, is dat vandaag niet meer. Dat hangt dus eenvoudig d'r vanaf, hoe de menschen dat nu vinden. Vinden ze dus vandaag iets niet meer onzedig of oneerbaar, welnu, dan is dat niet meer zoo, wel dan mag dat ook. Daar heelt de zede lijkheid niets mee te maken. Door de mode zelf is de zedelijkheid afgeschaft." Zie, zoo wordt dezedelijkheid, steunend op de wetten der menschelijke natuur en op de goddelijke en kerkelijke wet ten, eenvoudig verlaagd tot iets, wat met de mode zou kunnen veranderen. En nu zullen vele Katholieke vrouwen en dames en meisjes protesteeren en uitroepenJa, maar dat houd ik niet 1 Ik redeneer niet zoo als die liberalen en socialisten en ongeloovigen, dat zegt gij maar dan antwoorden wijdoor uw manier van doen, feitelijk, practisch, houdt ge dat wel. Gij doet precies alsof dat zoo zou zijn. Nog eensmooi gezelschap, vindt ge ook niet? Maar om tot de eigenlijke zaak te komenis de vrouw weer de slavin aan het worden van den ouden tiran welke met haar meest vrouwelijke deugd en roem aan het sollen isn.L haar zedigheid, haar eerbaarheid, haar chaamtegevoel, haar gevoel voor fat soen. En heeft die tiran het al zoo ver gebracht, dat hij, in plaats van in die vrouwelijke deugd een straffen tegen stander te vinden, j.uist in deze meest onvrouwelijke ondeugd een krachtigen helper heeft? En zou die mode juist daarom zooveel opgang maken, omdat juist de zinnelijkheid van man en vrouw, het dierlijke in den mensch, daardoor in het gevlei komt? Ja, dan is het waar, wat onze tegen woordige Paus Pius XI met zoo ernstige woorden zeide tegenwoordige mode, ze is een zeer groot kwaad op zich, maar ze is de bewerkster en het som bere voorteeken van een nog grooter kwaad. Want wee, wee der wereld van wege de ergernissen We noemden daar zoo juist de vrouwen en meisjes de slaven van een tiran de mode. Maar zijn nu ook de mannen vaders, broeders en verloofden, de slaven aan het worden der vrouwen wat in dit geval 100 X erger is dan eenvoudig maar... pantoffelheld te zijn! omdat zij maar ja en amen zeggen en niet meer den christelijken man nenmoed en pit en durf bezitten om tot hunne vrouwen en dochters en verloof den te zeggentot hiertoe en niet verder, d.w.z. zoo ver als voor de kleeding betreffende hals, armen en beenen door de welbekende bisschop pelijke voorschriften is aangegeven Den vogel kent men aan zijn veeren Het hart der vrouwen aan haar kleeren. Het Doozitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos30,60, Tube 80 ct Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B,B. Zoo had zij hem eens op de preek stoel hooren vertellen, dat de H. Marte laar Leonida8 gewoon was zijn kind Origenes de groote Kerkvader toen hij nog in de wieg lag, heel god vruchtig op zijn borstje te kussen. Toen men den heilige eens vroeg, waarom hij dit deed, antwoordde hij: Omdat het hart van mijn onschul dig kind een waarachtige tempel Gods is. Onze genadige vrouw was door dit verhaaltje zóó getroffen, dat zij haar kleinen Ghristoffel leerde voortaan al tijd op zijn hartje te wijzen als iemand hem vroeg: Waar woont de lieve God inden kleinen Ghristoffel als hij braaf is? Eveneens was zij gewoon ter her innering aan dit schoone voorbeeld, met buitengewone ernst eiken a vont het heilig kruisteeken op voorhoofd borst en mond van den lieven kleinen te maken. Het gebeurde nu op zekeren dag dat vader met zeer veel gasten op het Slot aanwezig was en daarom had moeder niet veel tijd gehad om met den kleinen Om de ongeloovige opvatting tegen te werken, heeft de Kerk een benedictie voor vliegtuigen en vliegmachines goedgekeurd m namelijk van God de bevrijding van ongelukken te leeren verwachten en ootmoedig afsmeeken. Laat uw auto dus inzegenen, wordt lid van de St. Ghristoffelbroederschap, hang er een beeltenis in van den H. Ghristoffel. Men kan dan tenminste op bijzondere voorspraak van God rekenen. Wij vragen naar hun ziekenhuizen en huizen voor ouden van dagen. Wat heb ik aan dikke woorden als men niet met daden de huidige ellende tracht te verhelpen en verzachten. lagezsadsa MdtfcsUagea. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol- Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten Bevryd uw lichaam van urinezuur! Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is bet zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheumatische pijnen, stijve en gezwol len gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuw- achtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chroni sche rheumatiek, waterzucht, steen vorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer 1 Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 1.75 per flacon. 34 Nu deze week 't feest van •St.Christoffel ie gevierd en sinds eenige jaren in de Kathedrale Kerk te Roermond een broederschap bestaat van automobielen en de auto's worden ingezegend en men zich bij die Broederschap kan aansluiten men dan de geestelijke voordeelen en bescherming daarvan genieven xan, is het wel eens goed ook iets te zeggen over die domme, dwaze, bygeloovige geluks- poppetjes, welke men achter in de auto's soms ziet bengelen. Wat daarvan te zeggen, ook voor de Katholieken, die daar alweer aan mee doen, belachelijke na apers dat ze zijn Op de vraag: »Is er iets tegen, in christelijk opzicht, dat men in zijn auto een popje, een Mascotte hangt," ant woordt de alom bekende Moralist Pater Salsmans S. J van Leuven in het tijdschrift: »Ons Geloof" het volgende: »Voorzeker, want in dit dom gebruik schuilt er een bijgeloovige gedachte, alsof in zoo'n prul een geheime kracht zat tegen ongevallen. En inderdaad met zoo'n talisman of amulette in hun auto, motor of vliegtuig, meenen sommigen het ernsiighoe meer de godsdienstzin verslenst, hoe weliger het bijgeloof tiert. Bij anderen is het zeker niet gemeend, maar ze hangen zoo'n pop in hun voer tuig, omdat het mode is, als een aardig heid of een versiering (I?). Goede Katho Heken moesten daaraan volstrekt niet meedoen zij mogen geenszins een in den grond verderfelijk gebruik bevor deren: het is hoog lijd, dat ze die prullen uit hun auto doen verdwijnen, Nietwaar, het socialisme wil veel doen voor den evenmensch! Maar de liefdadigheid der katholieken zijn ze nog niet baas werken voor den even mensch, zich aan hem geven, zijn leven aan hem wijden dat kunnen ze bij de katholieken leeren. an onZQ nja- rekening was er geen socialisme »ni oio.*ou,; £H'II)8Tl Ü6t christendom bracht hierin verbetering en heeft de wereld omgevormd. Door haar priesters en monniken kwam de handenarbeid allengs tot aanzien. En de encycliek van Paus Leo XIII heeft de kroon gezet op heiwerk der arbeiders. Het was de naastenliefde, die de katholieken naar vreemde gewesten trok er beschaving te brengen, pest lijders en melaatschen te verplegen. Zoekt bij de socialisten een leger van liefdezusters, die zonder eenige vergoe diüg zich gevan dag aan dag. Dikke beloften moet ge zoeken bij de socialisten, daden bij de katholieken. Hier vindt ge menschen, die arm worden met de armen. Hoeveel liet Bebel na, de aanvoerder der Duitsche socialisten? Was het niet eenige millioenen marken? 1)9 neutrale bond zond wel geld aan de Engelsche stakers, maar had geen cent voor de slachtoffers van Maas en Waal. Men schrijft veel over de armoede in Drente, maar verder geen cent. Zijn er bij hen geen leiders, die met salarissen van f 15U0 psr 'maand gaan strijken, huizen exploiteeren, waarbij jaarlijks tienduizenden worden ingeschoten ten koste van de arbeiders en dergelijke kleinigheden meer. Ghristoffel het avondgebed te bidden Dien avond moest Anna hem maar ter ruste brengen en zijn moeder zeide tegen hem dal hij van avond maar alleen zijn gewone gebedjes moest bid den, daar zij nu bij de gasten moest zijn. De kleine Christoffel ging dus voor zijn bedje op zijn knietjes alle gebedjes bidden die hem maar invielen, toen kroop hij onder de dekens en wilde gaan slapen. Maar toen schoot hem plotseling te binnen, dat zijn moeder nog niet het kruisteeken op zijn voor hoofd en borst had gemaakt. Aanstonds stond hij op en trippelde op zijnbloote voetjes in zijn nachtkleedje de trap af naar buiten om zijn moeder te zoeken. Zij zat te midden der gasten, die niet weinig verwonderd opkeken, toen zij het knaapje op zijn bloote voetjes in zijn nachtkleedje de zaal zagen binnen komen. Ghristoffel liep echter kalm naar zijn moeder toe, trok haar aan haar kleed en zei: Gij hebt vandaag het heilig kruis teeken niet op mijn voorhoofd en borst gemaakt. Woont Onze Lieve Heertje niet meer in mijn hartje? Wat heb ik voor kwaad gedaan, dat hij nu is heen gegaan? Toen nam zijn moeder hem op de knieën en zei: Hij is niet heengegaan, mijn kind, blijf maar altijd zoo braaf, dan zal Hij altijd in je zieltje blijven wonen. Daarop liep ze met hem naar een wij waterbak en maakte heel godvruch tig het kruisteeken over hem. Getroost ging toen het knaapje naar zijn slaap kamer terug. Iedereen begrijpt dat Heer Arnold aanstonds vroeg, wat die woorden van zijn kind beteekenen moesten. Daarop legde hem Vrouw Catharina in alle eenvoud en tot groote stichting van alle gasten uit, wat Frater Edmundus ge preekt had en hoe zij door dagelijks het kruisteeken over het kind te maken, hem eraan herinneren wilde, dat hij altijd zijn hartje moest bewaken als de woning van God. Heer Arnold was echter met die vroomheid van zijn vrouw niet erj; ingenomen. Hij vond die vroomheic. niet passend voor een adelijke Dame en wel wat overdreven. Zoo iets heb ik eenige dagen later nog duidelijker ge merkt toen ik hem op verlangen en in tegenwoordigheid van zijne gemalin de teekening en grondtrekken van een nieuwe Slotkapel voorlegde. Hij wilde er niets van weten, verontschuldigde zich met de kwade tijden, zeide dat zijn financiën onmogelijk de bouw van een nieuwe kapel en nog veel minder de huisvesting van een Slotpaap toelieten Het hielp niet veel of mijn genadige vrouw ook al heel roerend over het geluk van een dagelijksche mis sprak en dat zoo iets toch Gods zegen over het huis moest afroepen. Het is maar goed dat Angelina naar het klooster is gegaan anders had zij van U ook nog een halve non gemaakt. Niet ai te vroom, lieve Catharina, maak als het u belieft geen bidbroeder van mijn kleinen Ghristoffel I Het is ons eenig kind en de stamhouder van ons geslacht en moet als zoodanig zóó worden opgevoed, dat hij naderhand den naam van Nydeggen als krijgs- of Vairdeo Aardappeldag. De »Aardappeldag", zoo pas weer te Wageningen gehouden, was weer zeer leerzaam. Er waren een paar honderd bezoekers, die én door het gesproken woord én door het aanwezige aan schouwingsmateriaal zeer vest hebben geleerd. Onze aardappelkennis is weer verrijkt. Wij weten nu, dat de schim mei, welke de aardappelziekte kan veroorzaken, ook builen den aardappel kan leven. Ook al blijft dus, als in de jaren 1911'21, de ziekte uit, dan is dit nog geen bewijs, dat ze niet zal terugkomen. Het beste bestrijdings middel is thans wel: besproeiing met Bordeauxsche pap. Maar de toepassing moet tijdig zijn, zij komt te laat als de ziekte zich al vertoont. Juist vóór het uitbreken der ziekte schijnt wel de beste tijd te zijn. En danniet door éénmaal bespuiten wordt de ziekte bestreden. Herhaling na 2 3 weken, afhanke lijk van de weersgesteldheid, isnoodig. In de practijk komt het wel voor, dat men 5, 6, 7 maal in een zomer bespuit. Men weet, dat druilig, vochtig warm weer de ziekte begunstigt en bevordert. Dan is sporen vorming" te verwachten. De Plantenziektekundige Dienst te Wageningen en het Meiereologisch Instituut hebben zich ingesteld om de landbouwers voor zulke kritieke dagen te waarschuwen. Prof. van Everdingen van het Instituut noemt nog vier fac toren, welke op de ziekte van invloed zijn:. Ie Dauw gedurende minstens 4 uren; 2e Niet te lage temperatuur (minimum 10 graden Celsius); 3e Een bewolking van ongeveer 0 8; 4e Over dag wat regen. Er werd op den »Aardappeldag^jook van" vroeg gerooid pootgoed Men heeft ontdekt, dat in het licht bewaarde aardappelen minder sterk spruiten. Sommige landbouwers zijn daarom ai begonnen hun pootgoed aan het licht bloot te stellen. De heer M. Noteboom te Klundert bouwde in 1920 een bewaarplaats met het oogmerk het spruiten tegen te gaan. Naar het type Noteboom werden op de Zuid-Holl. eilanden de aardappel bewaarplaatsen gewijzigd. Twee grond regelen werden daarbij in achtgenomen: 1. Het licht moet zooveel mogelijk tot alle aardappelen kunnen doordringen 2. De bewaarplaats moet vorstvrij ge houden kunnen worden, ot vorstvrij gebouwd zijn. Voor voldoende toelating van licht wordt gezorgd door glazen wanden, waarvoor draadglas wordt gebruikt om breken te voorkomen de breedte mag niet meer zijn dan 5 Meter, terwijl de bewaarplaats niet in den grond mag worden gebouwd. Het vorstvrij maken of houden vereischt ook de noodige zorg. Er moet een behoorlijke lucht- verversching (ventilatie) zijn, maar tocht moet worden vermeden. De be- waarkosten worden 30 ets. per Hecto liter hooger, maar daartegenover staan verschillende voordeelengeregelde gelegenheid tot controle; de zieke en slechtspruitende poters kunnen worden verwijderd; men kan poten op het meest geschikte oogenblik. staatsman eer aan doet. Toen antwoordde onze edele vrouw Catharina: Neem u in acht, Arnold, dat de lieve God, aan wien het knaapje toch op de eerste plaats toebehoort, het kaartenhuis van uw trotsche plannen welke gij op het kind schijnt te willen bouwen niet op een goede keer omver blaast. Denk aan de wapenspreuk van den Schenk en aan de schoone uitleg, welke mijn vader bij Christoffels Doopfeest aan die spreuk heeft gegeven. Toen werd Heer Arnold een beetje korzelig, bromde zoo iets van dat de vrouwen altijd het laatste woord moeten hebben en zei ten slotte: Hij zal ook voor den hemel zijn evenals wij en alle menschen, maar; naar ik hoop, eerst toch een heele rij jaren voor deze aarde. Op deze aarde en niet voor deze aarde, verbeterde vrouw Catharina. Dit gesprek zal ik mijn leven lang niet vergeten, want later scheen het mij vol beteekenis. Nu moet niemand denken, dat onze jonker Christoffel als een stiekemert of stille gluiper werd opgevoed. Neen, niemand meer dan vrouw Catharina verafschuwde zulke wezens, want zij zelf was van nature bijzonder vroolijk en opgewekt. De knaap speelde vroolijk in den tuin of op het Slotplein, zwierf nu eens met zijn moeder, dan weer met den ouden Kurt door de bosschen of over de hei, greep vlinders of glinsterende kevers, had altijd veel plezier in de Prikkelbaarheid komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwlchtenvoor Foster's Maagplllen. het laxeermiddel bi) uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar k f 0.65 per flacon. De Oorworm een onschuldig veroordeelde. De Oorworm staat niet in der men schen gunst. Als kind werd ons al vrees voor het diertje ingeboezemd, omdat het den mensch in de ooren zou kruipen. En daarom meenden we, dat het geen betere behandeling zou ver dienen dan te worden doodgetrapt. Die beschuldiging is puur laster, 'tls waar: de Oorworm ziel er met de twee reeselijke tangen aan het achterlijf werkelijk gevaarlijk uit, maar die tan gen zijn een zeer onschuldige versiering, waarmee hij zelden groote dingen doet. Er is geen dier, dat absoluut nuttig of absoluut schadelijk is. En zoo kunnen /e van den oorworm ook wel iets kwaads" vertellen' beschouwd dan van ons egoïstisch menschenstandpunt. In geval van nood leeft de jonge oorworm soms van plantenvoedselbij gebrek aan ander voedsel peuzelen de oorwor men soms met de bladluizen een stuk van een blad op. Het voordeel, dat ze doen, is echter veel grooter dan de schade. In normale omstandigheden is de oorworm een vleescheter. Hij verdelgt, altijd in het verborgen werkende, in den tuin, in het bosch en op het veld, een kolossale massa schadelijk tuig, als bladluizen, schildluizen, rupsjes, vliegen* diverse larven, b.v. van den schildkever en de aardvloo, en maden, poppen, enz. In tuinen met veel schuttingvlakte, veel latwerk, tuinhuisjes, oude banken enz. enz., waar dus veel schuilhoeken zijn, kan men altijd een verbazend aantal oorwormen vinden. Als men ten minste gaat zoeken, want het zijn nachtdieren. Wanneer de oorwormen nu in hoofdzaak planteneters waren, wat moest er dan van zoo'n tuin terecht komen? Immers niets. peter*,*'maar dat is om te zoeken naar rupsjes en mieren, die de vruch ten uitvreten. En daar krijgt dan de oorworm, die ons notabene komt hel pen, de schuld van. Ik las eens van iemand, die de zaak (waarvan de oorworm in hoofdzaak leeft) eens ernstig wilde onderzoeken. Hij hield eenige oorwormen vrouw tjes en mannetjes ruim zes maanden gevangen. Zij waren na een tijdlang hongerlijden slechts met moeite te be wegen om iets van plantenvoedsel te nuttigenlevende insecten werden echter met groote gulzigheid verslonden. Perzikbladeren keken ze niet aan alleen waterrijke bladeren werden aan gevreten, blijkbaar om het water. Wat zoet was, lieten ze liggen. Het wijfje legde 30 eieren, die met veel zorg werden rondgedragen, doch ten slotte aten ze van honger de eieren op. Blad luizen waren voor hen een zeer gelief koosde lekkernij Worden de oorwormen al te talrijk, dan kan men ze vangen, door bosjes stroo tegen de schuttingen te hangen daar kruipen ze graag in. Men doode ze dan evenwel niet, doch late ze op een afstand van den tuin, in het struik gewas, vrij. (s U dit bekend Behalve een 23-tal Rijkslandbouw" consulenten en een 17-tal Rijkstuin" bouwconsulenten, zijn er nog zes Rijks* consulenten voor het buitenlandDr- zangvogeltjes in de bosschen en in de ischjes in de Blyenbeek. Toen hij grooter werd kwam het agersbloed al spoedig bij hem boven aij hield veel van de herten, die in talrijke kudden op de nabijgelegen weiden tusschen het woud graasden en was al spoedig buitengewoon handig om hen achter de slingerplanten te besluipen. Hij zocht de nesten van de grijze zeemeeuwen op, die in groote getale in de uitgestrekte moerassen tusschen het Slot en de Maas nestel denluisterde naar het gekrijs van den kievit en zocht hun eieren op, waar grootvader zooveel van hield. Moeras snippen, regenvogels, wilde eenden houiduiven, patrijzen, bijna alle moeras en woudvogels kende de knaap reeds voor hij zes jaar was. Hij wist hun standplaats en hun tijd op te noemen. Dii had hij allemaal van den ouden Kurt geleerd, die een echten jager van hem wilde maken. Hij oefende zich ook vlijtig in het schieten, eerst met den vlaamschen boog dan met den handboog, welke ik voor hem had gemaakt en waarvoor ik geen pijlen genoeg kon snijden. Al spoedig miste een schot maar heel zelden het zwart van den schijf en Heer Arnold was zoo verheugd over de bekwaamheid van zijn zoon, dat hij hem een handbuksje beloofde, zoo gauw hij zeven jaar was. Toen ter tijd verbleef Heer Arnold meer te Blyenbeek, daar Gelderland zich na den vrede van Rijswijk in een vierjarigen vrede mocht verheugen* Vader zelf leerde den lieven jonker

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5