m g. :i Zomerhitte EN tl Slapeloosheid Zomersproeten prutoL F. As Soberheid. De Mijnramp in Limburg. De Kippenhouderij op het platteland Mar éL^IL in. Br uil ett f V m A. Oer ai het schoei d u netje l: J. Th. Derix, dienstknecht, Veulen H 39 van Horst G. W. Stads, broeder, Stationsweg 14 van Noorwijkerhout G. A. Huijs, kleermaker, Gasstraat 20 van Heemstede J. P. In de Rijp, coiffeur, Landweerd 4a van Maasniel G. J. Peeters, landbouwer, Lull, van Overloon Th. M. van Rijswijck, onderwijzer, Merselo M 7 van Roermond M. P. W. Denissen, dienstbode, Eind- straat 10 van Boxmeer VERTROKKEN A. G. van den Elzen, verpleegster naar Rosmalen S Weyers, pensionaire naar Amster dam M. W. Jeuken, coupeuse naar Eind hoven, Leostraat 32 J. In de Rijp, coiffeur naar Helmond Mierlosche weg 86a G H. Beerkens, slager naar Helmond Havenweg 3 J van de Mortel en gezin, schoen maker naar Eindhoven Tongelre, Mus8chenbergweg la E. M. Vijgenboom, verpleegster naar Venlo, Mercatorstraat 19 P. H Scheffer8, chauffeur naar WeertHushoven P. A. van der Putten, zonder beroep naar Geldrop, Nieuwendijk 31. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn een paar Mjjnhardt's Hoofdpijntablotten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Van Moeder Bosco lezen we, dat ze haar kinderen van jongsaf gewoon maakte aan een sober, arbeidzaam en verstorven leven. Het voedsel was eenvoudig, kleeding en bed eveneens. Toen Jan de zoo beroemd gewor den Don Bosco later op school ging en met de vacantia thuis kwam, werd er in Margaretha's huishouding niets veranderd. Even goed als vroeger sliep hij op een stroozak en bij de maaltijden werd niets buitengewoons opgediend. En Jan vond het zoo best, zelfs toen hij al priester was. Hij sliep op een s'roozak even gezond als op zijn matras in het Seminarie. »'t Is maar het wijste zich niet veel gewoon te maken zei moeder, dan valt het later niet veel gewoon tegen. Wie weet, hoe je 't eens hebben zult I En als je hel later beter krijgt, went het gauw ge noeg. Vroeg moesten de kinderen uit de veeren, of liever van den stroozak, want veeren waren in Margaretha's huis niet voorhanden. Een slapende poes vangt geen mui zen, Iachtte moeder. Of: hetjg kort, de tijd heeft ïlv'jjé'is. De uren, dte We^^'lahg siap0n> zijn verloren vr/or den Hemel; iedere minuut, die w'j aan den slaap ontstelen, is een verlenging van het leven. Tijd winnen en den tijd goed gebruiken is schatten verzamelen voor Hierboven. Geen wonder, dat de Bosco's niet kleinzeerig waren, maar beslist en dapper van aard. Werkzaamheid, ontbering, volharding moed hoefden Margaretha's kinderen niet van vreemden te gaan leeren. Zij zelf ging hen schitterend voor. Hier treffen we alweer aan, dat een machtige factor bij de opvoeding is het voorbeeld van ouders en opvoeders met name het voorbeeld in het godsdienstig leven. Kinderen leeren meer door de oogen dan door de ooren, omdat geziene zaken sterker indrukken achterlaten dan gehoorde zaken, Het voorbeeld van ouders en opvoe ders van zelfoverwinning, van verster ving, van offergeest, van plichtsbesef, van waarheidsliefde, van spaarzaamheid van vromen gebedszin en intiemen omgang met God moet het kind steeds als een idesal voor den geest staan. tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth en Drog. Naar uit officieele bron vernomen wordt, heeft de explosie tengevolge van mijngas op de vierde verdieping tot 537 Meter onder het maaiveld plaats gehad en wel in de nabijheid van een z g. opbraak, di. een tusschen- schot, die niet voor personenvervoer, doch alleen voor kolen in gebruik wordt genomen en waardoor een lift de gedolven kolen transporteert. Het feit, dat een seingever van de opbraak onder de vermisten behoort, schijnt daarop te wijzen. De mijn schachtontploffing moet van plaatse lijken aard geweest zijn. In het St. Joseph Ziekenhuis te Heer len worden nog twee slachtoffers van het gas verpleegd, wier toestand nog geen zorg baart. In hel geheel zijn tusschen de 20en 30 personen behandeld, die meer of minder ernstige gevolgen ondervonden hadden van het inademen van het verradelijke mijngas. Zij konden zich echter allen na korten of langeren tijd naar hun woning begeven. Een ooggetuige heeft aan de Crt. nog het volgende medegedeeld: Ik kwam met de middagschicht on geveer twee uur beneden. De beide ploegen waren juist aan het wisselen. Ik bevond mij op 700 M. afstand van afd. S., toen plotseling een walm ons tegemoet kw8n?. Wij begrepen, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn en daar wij wisten, dat verderop menschen waren, drongen wij vooruit. Wij slaagden er in, op een nogal ver verwijderd punt van afd. S vijf bewusteloozen te voor» schijn te halen. Deze lagen op den grond en waren door de gassen bewusteloos geworden. Verderop troffen wij een doode aan. Hij was gestikt door het gas en reeds blauw in het gelaat. Daar bij het wisselen der schichten de leden der reddingsbrigade door den gang der 537 verdieping vanzelfsprekend aanwezig waren, konden deze direct gemobiliseerd en behoefde geen alarm met de stoomfluit gemaakt te wordeD. Met behulp van zuurstofapparaten, die in allerijl verstrekt waren, drongen de brigades door den gang der 537 verdieping. Het was onmogelijk tot afd. S door te dringen, niet alleen door het gas, doch ook doordat deze geheele afd. over een lengte van honderden meters door de explosie ingestort was. De electrische mijnlampen, dié de getroffenen bij zich hebben en die een brandduur van 16 uur hebben, brandden gedeeltelijk nog, echter waren de ben zinelampen door gebrek aan zuurstof gedoofd. De onmiddellijke ooggetuigen bij de ramp dezer afd zijn allen dood. Het Rijkstoezicht op het Mijnwezen, dat na elk ongeval van beleekenis, de situatie komt opnemen op die plekken mag niet gewerkt worden alvorens het Mijnwezen poolshoogte heeft genomen heeft verschillende mijnwerkers in verhoor genomen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Pauwen opkweeken, VRAAG. Ik had 13 Juli 4 Pauw- kuikens van 5 eieren gekregen, die ik bij 10 Leghornkuikentjes van denzelf den leeftijd heb gezet onder de kloek, opdat ze het eten wat beter zouden leeren. Ik weet niet goed wat ik ze geven moet. Thans geef ik ze hardgekookte eier dooier met brandnetels en een blaadje sla. Maar wat moet ik ze nu geven, als ze eenige dagen ouder zijn Ik lees Peel en Maas. Mogen ze ook buiten komen? Mijn hok is wel in orde. Lucht hebben ze genopt. Uit Venr8y. ^^Aö-T^v GORD: De kuikens zijn aan vankelijk zeer teer en er gaat menig een verloren als men niet goed oppast. De verzorging is geheel als van kal koenkuikens. U hebt ze bij Leghornkuikens pe- plaatst, opdat ze eerder zouden eten. Dat zouden ze anders toch ook wel gedaan hebben. Mij dunkt, dat u beter hadt gedaan, ze alleen bij de kloek te laten, want pauwen groeien aanvanke lijk langzamer door dan kipkuikens. Het gevaar bestaat dus, dat ze onder den voet worden geloopen. Als u ziet, dat de kipkuikens ze de baas worden, dan moet u ze er direct afnemen. Verpruts de zaak der pauwtjes nou niet om die late Leghornkuikens. Al gaan deze overstuur, dan hebt u nog geen nadeel. Vatten de pauwtjes koude, of worden ze nat, dan zijn ze onherroepelijk ver loren. Als eerste voedsel kon men, zooals u deedt, hard gekookt ei geven met oud wittebrood of beschuit vermengd. Hierdoor wat fijngeknipte jonge brand netel door doen. Nu en dan geeft u ook brood (tarwe of witte) in zoetemelk geweekt en uit gedrukt. Hiernaast moet u, als ge ze krijgen kunt, miereneieren of meelwormen verstrekken; ook stukjes regenworm is goed. Als hardvoer geeft u ze tot 14 dagen toe boekweitgrutjes en daarna begint u met prima opfokvoer voor gewone kuikens en kuikenzaad. Maar een beetje dierlijk voedsel als extra gift blijft toch gewenscht. In de buurt van Venray zijn, dunkt me, wel miereneieren te bekomen. Da' is een uitstekend bijvoer. Kunt u niet aan miereneieren of meelwormen ko men, dan raad ik u aan, wat vischmeel onder het opfokvoer te mengen of wat vlee8chmeel. Veel is niet noodig. Eén op 10 15 deelen is zeker genoeg. Voor de kipkuikens zal dat allemaal te eiwitrijk worden, vrees ik. Richt echter uitsluitend uw oog op de pauw tjes en niet op de kipkuikens. Als 't mij te doen stond, deed ik er deze al gauw af. Koude en vocht, daar kunnen ze niet tegen, schreef ik. Dus zult u ze den eersten tijd luchtig en droog binnen moeten houden. Onzindelijkheid be teeken took: de dood voor hen. Zijn de kuikens wat ouder, dan laat u ze buiten, maar alleen bij droog en stil weer. Worden ze ééns door een regenbui overvallen, ofloopen ze maar één keer door nat of bedauwd gras, dan kunt u wel de toebereidselen gaan maken voor den lijkdienst. Hieruit ziet u dus, dat de pauwkes met heel wat meer angst en voorzich tigheid moeten behandeld worden als de jonge Leghorntjes. Toch zijn de bezwaren, aan het fokken verbonden, niet onoverkomelijk. De kuikens zien er den eersten tijd jnen spoet dwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten zeer schamel uit. Na den eersten rui begint zich hun prachtkleed pas te ontwikkelen. Ook zijn ze aanvankelijk zeer onbeholpen en daarom vrees ik, dat ze door de Leghorntjes gauw in de verdrukxing zullen komen en dan het lot gaan deelen met gewone achterlijke kuikentjes, die men haast bij ieder broedsel kuikens aantreft. Kuikens raken nu van de been af. VraagIk heb nog W. L kuikens, die nu (Zondag 15 Juli) juist 4 weken oud zijn. Ze hebben goed gegroeid, slechts een heel enkele is gestorven. Nu krijgen er plotseling eenige het in do pooten Ze schuiven op de hokken voort, 's Nachts heb ik de lamp altijd nog aan gehad, maar sinds Donderdag niet meer, want het is ook 's nachts beslist warm in het hok. Uit Vierlingsbeek. Antwoord: Zulke beenzwakte is meestal een gevolg van te grootte hitte, van te kleine kunstmoeder, van teveel kuikens in een hok of van te weinig ventilatie. Het kan natuurlijk ook aan de voeding liggen, doch meestal moet men de oorzaak zoeken onder een der bovengenoemde omstandigheden. De groote hitte der laatste week is voor de kuikens (en ook voor de leg hoenders) niet voordeelig geweest. Vooral daar niet, waar het met 't vaak ververschen van zuiver drinkwater zoo nauw niet genomen wordt, of waar men veel te heete hokken heeft, die niet behoorlijk geventileerd kunnen worden, of waar de dieren klein of groot niet een koel plekje kunnen vinden, om de verzengende zonnestralen ta ontvluchten. Ik kan me voorstellen, dat een groote koppel kuikens van pl.m. 4 weken, die 's nachts nog dicht bijeen zitten, het veel te benauwd hebben gehad. Gebrek aan frissche lucht werkt hoogst nadeelig Zet bij heet weer toch alles zoo ver mogelijk open, tot diep in den avond toe, opdat de hitte, de onuitstaanbare hitte althans, voor een groot gedeelte ontwijken kan. Met dat snikheete weer hebt u de lamp niet meer san gehad. Dat is te begrijpen. Mogelijk is het vóór de hitte golf aankwam, al te .heel geweest in of onder uw kunslmoeder. 'sZomers kleine kuikens opfokken gaat veel moeilijker, dan in April en Mei, zelfs dan in Maart. Die ondervin ding doet u nu ook op. - Prov. Staten van Limburg. Wijlen de Heer Hubert Janssen uit Venray, die circa 25 jaar lid was van Provinciale Staten van Limburg, zal als Statenlid worden opgevolgd door baron de Weichs de Wenne ui'. Geyste ren. Terug naar de Missie. Medio Augustus zal de ZeerEerw. Pater Missionaris P. Vervoort te Bergen, terugkeeren naar de Congo Missiën. De E.E. P.P. van den H. Geest te Afferden. Wij vernemen dat de villa, gelegen aan den Rijksweg NijmegenVenlo, tusschen Heukelom en Afferden, is aangekocht door de Eerw. Paters van den H. Geest te Gennep, met bestem ming tot kapel ten gerieve van de inwoners van Heukelom. Brutale diefstal van twee koeien uit de weide te Groeningen. Een brutale diefstal heeft verleden week plaats gehad te Groeningen (Gem. Vierlingsbeek.) Ten nadeele van een landbouwer aldaar werden in den nacht van 9 op 10 Juli twee koeien uit een weide ontvreemd en daags daarna op de Wijchensche Markt verkocht. Als vermoedelijke dader is door de politie gearresteerd zekere P. v. S. land bouwersknecht te Groeningen. Aanvaring. Op de Waal voor Nijmegen was Maandag de Duitsche kustboot vaslge loopen aan de spoorbrug en verloor daarbij het roer. Stuurloos dreef de zware boot de Waal over en kwam in botsing met de sioompont Zeldenrust, waarop juist verschillende auto's stonden en vele passagiers waren. De botsing was ze8r hevig. Gelukkig lag de pont vlak aan den wal, zoodat erger voor komen werd. Het verkeer ondervond eenig oponthoud. Met Zeldenrust II, een kleine pont werd de oeververbin ding onderhouden. Doodelyke trap van een paard. Maandagmorgen is de 52 jarige land bouwer Lummen uit Vasse bij Tubber- gen door een paard getrapt. De getrof fene was op slag dood. Hij laat een vrouw met tien minderjarige kinderen na. Bliksem ingeslagen. Maandagmorgen is bij een onweer boven Groesbeek de bliksem geslagen in de woning van A. Alles brandde af Overreden. Te Made is de dochter van den land bouwer W. van een hooikar gevallen. Zij kreeg de wielen over het lichaam. Haar toestand is levensgevaarlijk. Op Wijbosch te Schijndel is Jaantje Hoogzaad, die plotseling van achter een kar kwam geloopen, door een auto gegrepen en spoedig daarna aan de bekomen verwondingen overleden. Een vrouw doodgestoken. Door een woonwagenbewoner. Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft te Sittard, in café Salden, gelegen aan den ouden Limbrichterweg, In de nabijheid der woonwagenstandplaats, een der woonwagenbewoners, een zekere D. vrouw Salden gedood en haar echtgenoot levensgevaarlijk gewond. Nader meldt men aan de Maandag morgen Gedurende eenigen tijd bevinden zich op de oude Limbrichterweg eenige woonwagens, waarvan de bewoners de gewoonte hebben hel voor hun gebruik benoodigd water, bij particulieren te gaan halen. Ook thans werd bij vrouw Salden geprobeerd water te halen, doch deze weigerde hieraan te voldoen. Een der wagen bewoners, genaamd D moet met vrouw Salden hierover twist heb ben gekregen. D. heeft toen met een stoel vrouw Salden geslagen en haar met een mes neergestoken. Op het hulpgeroep der vrouw kwam haar man te hulp;' de onverlaat heeft ook dezen man deerlijk mishandeld. Op het hulp geroep van een der dochters, die boven vertoefde, zijn de buren te hulp gesneld, en is de dader er vandoor gegaan. Spoedig werden dokter en politie ont boden. Dr. van den Akker kon bij vrouw Salden slechts den dood consta- teeren, terwijl hij Salden in zoodanigen staat aantrof, dat overbrenging naar het hospitaal noodzakelijk was. In den nacht van Zondag óp Maandag is de verdachte van den moord, die in de buurt van de maréchaussée kazerne te Sittard rondzwierf, aangehouden door een der maréchaussées, die hem vanuit zijn woning de Steegstraat in zag gaan. Hij is aan de gemeente politie uitgeleverd. Na een voorloopig verhoor, zei hij niets te weten. Bloedvergiftiging. Te Susteren is overleden aan bloed vergiftiging de 63 jarige J Sch. die des nachts, gedurende den slaap, een puis je aan een been heeft opengekrabd. Door een stier gedood. Op de hoeve Forslheide te Pannes heide bij Kerkrade was een bejaarde knecht aan het wieden. Plotseling brak een woedende stier los, die den man zoodanig verwondde, dat hij aan de be komen wonden is oveiliden. Bosclibrand. Te Boxtel zijn in de huisvennen van den heer J. van Hoogerwou 2 H A. bosch afgebrand. De boschbrandweer wist den voortgang van het vuur te stuiten. Een goede vangst. Door de gemeenteveldwachter te Roggel werd voor eenige dagen aange houden de 24jarige H.Wkleermaker te '8 Bosch, verdacht van diefstal van geld uit een offerblok in de kerk aldaar. Een nader onderzoek met confrontaties heeft thans uitgewezen, dat deze per- soon zich aan hetzelfde misdrijf heeft schuldig gemaakt in de kerken te Grathem, Linne, Montfoort, Schinveld en Amby. Hij is in het huis van bewaring te Maastricht opgesloten. Verdronken. Te Griendtsveen is het 4 jarig zoontje van P. Kostermans spelende te water geraakt en verdronken. Te Someren is bij sluis 11 de 22 jarige boekdrukker W. van Dooren bij het zwemmen in de Zuidwillemsvaart ver dronken. De 15 jarige zoon van den heer Hoek te Vlaardingen is bij het baden in de Nieuwe Maas, nabij de Sunlightfabrie- ken, Zaterdagmiddag verdronken. In de Maas te Boxmeer is Zaterdag avond de 15 jarige H. de Bruin bij het baden plotseling in de diepte ve dwenen. Alle pogingen tot redding faalden. Een half uur later werd de ongelukkige levenloos opgedregd. Zondagmiddag geraakte de 13 jarige J. Slijpen uit Leeuwen, gemeente Maasniel, nabij de Buggenumenerbrug bij het zwemmen in een baggergat en verdronk. Na geruimen tijd dreggen is het lijk nog niet gevonden. Zaterdagavond is de heer H.Therion uit Budel in de Zuid-Willemsvaart bij het baden verdronken. Het slachtoffer was 29 jaar en sinds enkele maanden gehuwd. In de Waai te Nijmegen is verdron ken de soldaat van de Koloniale reserve B. L., uit Bloemendaal. Te Druten is in de Waal de 22-jarige van O, uit Leeuwen bij het baden verdronken. Zijn lijk is opgehaald. Te Soest is een 21-jarige jongeman uit Amsterdam bij het baden in de rivier de Eem verdronken. Een 12 jarige zoon van den heer B te Wieringen is bij het baden verdron ken. Bij het zwemmen in den Ouden Rijn onder Lobith zijn Maandagmiddag twee jongens, B. en E Roos, verdronken. De slachtoffers waren neven van elkaar en zoons van steenfabriekarbeiders Pogingen van de politie om de levens geesten op te wekken, mislukten. Te Bunde is de 21-jarige J. K. in de Maas verdronken. Zijn lijk is Zondag opgehaald. Droeve gevolgen van de warmte. Volgens een aan de politierapporten der verschillende Nederlandsche ge meenten ontleende samengestelde statistiek, zijn hier te lande tot op heden reeds meer dan 25 personen tengevolge van verdrinking om het leven gekomen. In 23 gevallen is dit bij zwemmen geschied, terwijl twee ongevallen bij het roeien, dus indirect ook als gevolg van da warmte, zijn voorgekomen. Van de slachtoffers, die op deze droeve lijst voorkomen, zijn er 13 niet ouder dan 17 jaar, terwijl binnen de kom van groote gemeenten 12 slacht offers te betreuren vallen. In totaal zijn 5 personen verdronken, waarvan bekend was, dat zij niet vol doende of heelemaal niet konden zwem men. Een postduiven-ramp. Een uit Antwerpen naar Bordeaux vertrokken vliegtuig met een zending postduiven, daalde te Parcay, om den begeleider der zending in de gelegen heid te stellen, de dieren wat drinken te geven. Groot echter was de ontzetting van dezen man, toen hij tot de ontdek king kwam, dat de meeste duiven ge durende de reis tengevolge van de warmte waren gestorven. De hierdoor aan de Antwerpsche «duivenmelkers" berokkende schade bedraagt ruim 200,000 frs. Het spoorwegongeluk te Munchon. Bij het centraal station te Munchsn is Zondagavond de sneltrein naar Neurenberg op een voortrein gereden, waarvan de laatste twee wagens in elkaar schoven en in brand raakten. Tegen middernacht waren 8 dooden en 7 gewonden geborgen. Het ongeval was veroorzaakt door dien iemand uit den voortrein aan de noodrem had getrokken om welke reden is niet bekend en dat de trein dientengevolge plotseling tot stilstand kwam. Aan een relaas over de ramp ont leenen we het volgende Ter plaatse werden 9 personen ge dood, terwijl van de zwaargewonden er een bij aankomst in het ziekenhuis overleed. De slachtoffers moeten vreeselijk ge leden hebben, want de lijken waren nagenoeg verkoold, zoodat zij slechts met moeite geïdentificeerd konden worden. Tot nu toe zijn 8 lijken her kend. Verder zijn nog 13 personen ernstig en 15 licht gewond. De meeste gewon den hebben beenbreuken bekomen. Een deel van de ernstig gewonden verkeert in levensgevaar. Volgens een mededeeling van het Zuid Duitsche correspondentie bureau is bij het onder zoek gebleken, dat het plombeersel van de noodrem in een derde klas coupé geschonden is, zoodat men aanneemt, dat aan de noodrem van den voortrein getrokken is en de trein daardoor tot stilstand is gebracht. Daar het vertrek signaal op veilig bleef slaan, vertrok de hoofdtrein zonder vertraging in de meening, dal de lijn vrij was. Bij het reddingswerk hebben eenige brandweerlieden en leden van den sanilairen dienst lichte verwondingen opgeloopen. Een geheele gemeente in de asch gelegd. Zaterdag werd de Onst-SIowaaksche gemeente Kurima geteisterd door een geweldigen brand, welke de plaats geheel in de asch legde. De brand werd veroorzaakt door hel 5 jarig zoontje van een landbouwer, dat met lucifers speelde. De vlammen sloegen over naar een belendend perceel en deelden zich vervolgens aan de 34 andere Woningen mede, die spoedig geheel verwoest waren. Eamilie-drama. Een ernstig familiedrama heeft zich in de Augsburgsche voorstad Lech- hausen afgespeeld. Een dertig-jarige arbeider, die ge scheiden leefde va^n zijn vrouw, welke een straathandel drijft, drong des nachts door het openstaande venster der woning van de vrouw, die te bed lag binnen, en loste 2 revolverschoten op haar, waardoor zij aan het gezicht en aan de hand gewond werd. Vervolgens ging hij naar de woon kamer, waar zijn 77 jarige schoon moeder sliep en loste ook op deze enkele revolverschoten. Een dezer trof de vrouw in de borst en wondde haar zoo ernstig, dat zij spoedig daarop over leed. Na het volbrengen van zijn daad vluchtte de mo'ordenaar en trachtte eenige uren later aan den oever van de Lech zelfmoord te plegen. Daar werd hij ernstig gewond aangetroffen. Hij is naarhel ziekenhuis overgebracht. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. Koppensnellen op Borneo. Maar dat gebeurt toch niet meer» Pater 1 Dat heb ik ook al meermalen hooren beweren, zelfs door Europeanen die soms zoo maar eventjes komen kijken, of een korten tijd verblijven op Borneo en dan maar kortweg apo dictisch beweren »nee, dat is uit, koppensnellen gebeurd niet meer 1" Dit zijn meestal menschen, die nooit met Dajaks in aanraking komen doch de Landraad zou het u anders kunnen vertellen, die binnenkort weer zoo'n snelparlijfje onder handen krijgt, vraagt het ook maar eens aan onze missionarissen, die al 20 jaren midden onder de Dajaks zitten Het is waar, het wordt niet meer op zoo'n groote schaal gedaan als voor 50 jaren; te danken gedeeltelijk aan de betere communicatie met het binnen land en de veelvuldige militaire pa trouilles naar die streken. De jongste bekende snelparlij heeft plaats gehad in Maart 1927, hetgeen u ook in de kranten hebt kunnen lezen. Hoe zoo'n snellegang in zijn werk gaat? Meestal valt zoo'n Dajak zijn slacht offer aan van achter en probeert met zijn krom zwaard het hoofd bij de nekwervehl Mijn ze* drama van hij zelf hi dienaangaaj, Een Javai aangrenzeni omstreeks overgegaan gebied. Deze in kampong] Een Dajak te gaan nai kon hij rijst] De niets voorop naarl slaan. [t volgei lfen en gez ilie in 'gebied] de gr< sh groi in kw wat r iaar n [rtje, di vaan 1 plek, d' Dajabgtf 3 me van de ka„f k Javaan van 4 een« met zijn waarop hij \j andere Daj.l de worsteling Javaan af, gehouwen. Z en het hoofd 500 M. ver (heel dit drau gade geslagei Vroeger ni an3lo, mee naar hu or(jig ze banger - kop langer totdat de moord of ver zijn. Waarom liefhebberij Er wordltreerd, boeken zeggj i het: zou uit een c unt, oi knieho vielen van c werd begra^ etgeen egroev ievolk uden rerborj hten o gelegenheid ook al B volgens onzefóofddï is dat leg hoofdz meer (het bint meer plaat zinnelijke). Volgens difeeten 1 schijnt het li qU 'trouv D mee het j VENLO. ging van i 220 000 eiei Groote eiei ot f Kleine eie:lot f Eendeneiei Gaüzeneier Kippeneier )4 Eien 4.10C ROERMOK van Maandag eieren. Groote eierfiot f Kleine eier tot f Eendeneierüot f ngver* e aan ot f dat 1 Ge u It a/ba i SPOO» ce Boekhanfunci Ai5r ft»: n, Kas ie Kour co: iz. betfoi

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6