„UNIGRO" |N.V. Vulkaan, Venrayl Gemengde Berichten. frh Luchtvaart. RADIO-TOESTEL is „een blijvende bron| van vreugde!" zal ook zeer zeker de regelmatigheid en veiligheid van het met den dag toenemend verkeer in onze gemeente ten zeerste bevorderen. Iedereen werke dus daartoe, ook al zal dit soms eenigen last en eenig tijd verlies veroorzaken, naar best vermogen mede dit is zoowel in zijn eigen belang als in het algemeen belang. Als geneeskundige belast met de doodsschouw in onze gemeente is aan gewezen de arts H. Bloemen te Venray In het woonwagenkamp ontstond Woensdag een ernstige ruzie tusschen zekere S. en zijn vrouw, die hij met een bijl verwondde. Tegen S werd procesverbaal opgemaakt en het wapen in beslag genomen. Door de gemeentepolitie werd procesverbaal opgemaakt tegen J. V. alhier, die Zondagavond zekere G. R mishandelde. Gister had ten Raadhuize alhier de inschrijving plaats voor de verpach ting van eene gemeente boerderij in hel Zwarte Water. De verpachting ging niet door.. Op 23 Juli a.s. wordt in de prov. Limburg de jacht geopend op ganzen, watersneppen en eenden. Belangheb benden wijzen wij op de desbetreffende bekendmaking, die ten Raadhuize alhier is aangeplakt. Stopzetting autobusdienst. Door de te Sambeek gevestigde auto- busdienstonderneming »Diameno" wordt bekend gemaakt, dat zij vanaf Zondag a s. zal stopzetten de diensten Boxmeer Helmond en BoxmeerOplooVen ray. De dienst VenrayMaashees Boxmeer—Cuyk blijft intact. Vacature Gemeenteraad. In verband met het overlijden van het raadslid, tevens wethouder, de heer J. H. Janssen, zal zitting krijgen in den gemeenteraad de heer J. H. Geurts te Caslenray. Op da Woensdag alhier gehouden jaarmarkt was wegens den oogsttijd, de aanvoer van vee geringer. Waarschijnlijk was hierdoor de handel ook flauwer. Voor biggen betaalde men van 9 tot 14 gld. Kramerijen waren er in overvloed. De markt was vroeg afgeloopen. Gebrs. Willems ontvangen dage lijks aan het station alhier alle soorten stroo. Zaterdags tot 1 uur. (Adv.) Feest der Schutter^ ,,St. Anna". Maandag vierde onze Schutterij een dubbel feest, n.l. werd de heroprichting, die 30 jaren geleden plaats had, her dacht benevens het feit, dat twee schutters, de Heeren Hendrikus Wil lems en Martinus Clephas vanaf dien tijd steeds trouwe leden zijn geweest 's Morgens trok dan de Schutl-rij in groot uniform naar de Parochiekerk, alwaar om half acht eene H. Mis werd opgedragen tot dankzegging. In den voormiddag maakte de feest vierende vereeniging een rondgang door het dorp, waarna allen zich in het Gildehuis, bij den Heer A Creemers aan het Eind opstelden. Hier werden de Schutterij en de beide jubilarissen door den EdelAchtb. Heer Burgemeester gecomplimenteerd, waarna hij aan de Heeren Willems en Clephas een prach tige herinneringsmedaille uitreikte 'sAvonds werd het feest voortgezet op het mooie SI. Annapark, alwaar zich tevens vele belangstellenden be vonden. Venray's Fanfarecorps bracht daar eene serenade, waarbij de President Dr. Sala, de vereeniging en de jubila rissen feliciteerde. Namens deze dankte de Heer H Odenhoven voor de gebrachte hulde. De avond werd hierna gezellig onder muziek en zang doorgebracht en zal bij alle leden, vooral de twee oudste, nog lang in aangename herinnering blijven. Moge de Schutterij »St. Anna" groeien en bloeien I Uitslag der Zondag gehouden wedvlucht van de Postduivenvereni ging x>De Zwaluw" vanuit St. Vincent (Frankrijk), afstand 1033 K.M. De prijzen werden behaald als volgt le M. Houben 2e G. van Dijk; 3e G Verstraalen 4e Fr. Vermeulen 5e J. Kusters 6e St. Servaliusgeslicht7e J. Vermeulen8e H Strijbosch. Over duif M. Kappel. Duiven los 7 uur. Aankomst eerste duif 7 uur 30 min. 15 sec laatste duif Maandagmorgen 6 uur 29 min. 13 sec. LEUNEN. Dat hier wel belangstel ling bestaat voor deelname aan den Landstormdag in Den Haag, blijkt uit het feit, dat een 25-lal landstormers zich hiervoor hebben aangemeld. Flink zoo Leunen 1 LEUNEN. Dinsdag slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor Staats examen A. en B. onze dorpsgeooot de Heer W. F. A. Janssen. Proficiat I HOLTHEES. Aan den heer P. Koenen, aannemer alhier, is den bouw eener nieuwe brug opgedragen aan den prov. weg MaasheesVierlingsbeek, ter plaatse bij den Watermolen. Het warme weer en de tuinbouw. Men meldt uit Venlo: Het warme weer is vooral door onze tuinders met vreugde begroet. De augurken vooral hadden zon noodig en wil er van de teelt van dit hoofd gewas wat terecht komen, dan moet de warmte nog wat aanhouden. Met de booner, is 't slechter gesteld, daarvan zal niet veel meer le redden zijn. De prijzen zijn enorm hoog, 89 en 98 cent per K G. De gedurende de regendagen waardelooze sla, kwam met de hitte weer in trek en liep op tot 5 h 6 cent per krop. Jammer, dat ervan 't product weinig of niets meer over is. De prijs der nieuwe aardappels op de veiling blijft erg laag, 4 5 cent per KG.l- Kerknieuws. Gisteren was het 25 jaren geleden, dat de eerw paters Lazaristen zich te Helden-Panningen vestigden. Dit zil veren jubileum zal in de maand Sep tember feestelijk worden herdacht. Aan het St. Antoniuscollege te Rome is de Weleerw. Pater Cyprianus de Graaf O.F M. cum laude gepromoveerd tol Lector Generalis. Zijn eerw. hoopt binnenkort als missionaris naar China te vertrekken. Do moord in liot Louisa-huis te Roermond. De dader van den moord op Zuster Ferdinands, we'ke op 3 October van het vorig jaar heeft plaats gehad in het Oude Mannenhuis te Roermond is uit de psychiatrische inrichting Maas oord teruggekeerd en naar het Huis van Bewaring te Roermond overge bracht. Op yrye yoeton. De gebrs. J kooplieden te Roermond, aangehouden in verband met de dief stallen van lood en koper op staatsmijn Emma, verdacht van heling, zijn wederom op vrije voeten gesteld. Door een auto overredeu. Onder Munstergeleen is de heer v. d. Buit Schinnen gegrepen door een vrachtauto der gebrs. v. d. B. uit Hil varen beek (N.Bv. d B. werd zeer ernstig gewond. Hij werd van het H. Oliesel voorzien. Op last van den ge neesheer is hij naar het ziekenhuis gebracht. Autobus verbrand. Woensdagnamiddag geraakte op den weg tusschen Linne en St. Odilliënberg de autobus van den heer Spee uit Grevenbicht in brand. De bus, die een geregelden dienst onderhoudt tusschen Roermond en de kolenmijnen, doch op dat tijdstip nog gsen mijnwerkers ver voerde, werd totaal vernield. De chauffeur wist zich nog bijtijds in veiligheid te brengen. HEERLEN. Na langdurige discussie besloot de gemeenteraad om mede werking te verleenen door het ver strekken van geldelijke steun ingevolge da Woningwet lot den bouw van: a 82 woningen te Verslienbosch door de Woningvereeniging »De Volkswoning; b. 88 woningen en een winkelhuis te Meerenbroek eveneens door de Woning vereeniging »Da Volkswoning"; c. 72 woningen te Meezenbroek door de Coop. Bouwvereeniging »Glück Auf". De begrafenisplechtigheid te Brunssum. Over de begrafenis der vier te Bruns sum woonachtige slachtoffers van het ongeluk in de Staatsmijn Hendrik schrijft men nog nader uit Brunssum: Op den doodenakker was een enorme drukte nabij de 4 gedolven graven, waarin de slachtoffers, door den dood vereend, naast mekaar werden begraven Een pijnlijk moment was het, toen bleek, dat de graven te klein waren en aan twee zijden moesten worden uitgegraven. Hartverscheurend was het geschrei van de wed Jongen, en de wed. Ramakers riep in vertwijfeling uit: Willem, Willem, moest ge zóö sterven voor dat stukske brood I" Toen de kist van den Pool Latawic, wiens vrouw in Polen is, in den aardkuil nederdaalde, groette de vaandeldrager der Poolache vereeniging met het vaan del. Onder directie van den heer Geyssel zongen Rumpens Mannenkoor en >Sangerlust" gezamenlijk Mendelssohns »Beati Mortui". De kerkelijke liturgische plechtig heden werden verricht door pastoor Savelberg, die den geloovigen verzocht met hem te bidden (3 Onze Vaders en Weesgegroeten) voor de dierbare over ledenen, opdat God hun spoedig geve de eeuwige rust. Burgemeester Schmier sprak aan de geopende groeven het eerst. Wij allen zijn diep ter neer geslagen, zeide hij, nu wij staan bij de graven van hen die op het veld van eer gevallen zijn De mijnramp van 13 Juli heeft de gemeente Brunssum, de mijnstreek, ja heel Nederland diep getroffen. Verder gaf hij uiting aan zijn innige gevoelens van diep leedwezen jegens hen, die zoo zeer door de ramp getrof fen zijn. Hulde en dank bracht de burgemeester vervolgens aan de leden der reddingsbrigade, die trachtten te redden wat te redden vielaan de inwoners van Brunssum, die toonden ook één in leed te kunnen zijn, nu het mijnbedrijf een ramp heeft getroffen. De 13e Juli zal bij ons alien in herin nering blijven als een dag, die met bloedige letteren staat aangeteekend. Moge de Almachtige den stoeren werkers genadig zijn Mogen ze rusten in vrede Mr. dr. Frowein dankte den Burge meester voor zijn woorden en zal zelf een woord spreken, dat diep uit 't hart komt, een woord van troost en dank. Allereerst bracht hij over de innige deelname van den Minister van Water staat en van de Ned. Regeering, die spr. verzocht namens haar de slacht offers *te herdenken. Dan sprak mr, Frowein een woord namens de groote onderneming, de Staatmijnen Zij voelen het, als een of meerderen worden ge mist. Wij bidden, dat, als de oorzaak der ramp bekend is, leering uit de ramp kan worden geput. Wij bidden ook, dat de saamhoorigheid van alle werkers in het bedrijf voor allen ver stevigd worde. Van de 13 slachtoffers zijn er 12 gehuwd en 11 lieten kinderen na. Wij kunnen slechts weinig troosten, maar het moet den dierbaren nabestaan den toch wel een troost zijn, te zien het medeleven van de mijnen en van heel de streek bij het vreeselijk onge val. God kan beter steun verleenen dan wij. Kameraden: gij vielt op het veld van eer, gij deedt uw plicht, wij zullen uw naam niet vergeten. Namens de arbeidscommissie sprak de heer Staring, en legde tevens een krans van bloemen neer op het graf; nog spraken de voorzitter der fonds commissie (A. M. F de heer Hidding en de voorzitter der Poolsche vereeni ging. Hollandsche militairen in Limburg Ergeriyk gedrag ta Maastricht. Men schrijft uil Maastricht aan »De Morgen" het volgende: Vorige week Dinsdag kwam te Maas tricht het korps motorrijders uit Haar lem, om eenige oefeningen te houden in Zuid-Limburg. Laten we beginnen met de goeden niet te na te spreken, er waren ook behoorlijke elementen bij. Bij informa tie bleek ons echter, dat dit toevallig grootendeels Venlonaren waren, dus Limburgers I Die andere motorrijders hebben zich ongeveer aangesteld als beesten. Dronken, geheel of gedeeltelijk, (ook brooddronken natuurlijk) zijn ze, uni formjas8en wijd open, door onzestraten getrokken op zoo'n liederlijke manier, als we maar zelden zagen. Geen meisje, van welken rang of stand ook, hsbben ze met rust gelaten Ze trokken ze zelfs van de fiets om /.e te omhelzen. We zagen op de Maasbrug een meis je op den grond liggen, op meerdere plaatsen schijnt dit voorgekomen te zijn, o.a. ook in de Heijerstraat. Wanneer de Limburgers zooals in 1927 te Maastricht voor herhalings oefeningen moeten opkomen, wordt het korps politietroepen minstens verdub beld rnn toch vooral de orde te kunnen handhaven. 's Avonds wordt er dan geregeld patrouille geloopen opdat er toch maar niets zou kunnen gebeuren wat op eenige wanordelijkheid lijkt. Voor de Noordelijke motorrijders scheen dit extratoezicht niet noodig 1 Uit nette café's werden ze geweerd en we zagen hen zelfs uit café's zetten die nu niet bepaald tot de »netten" behooren. Als men in dergelijke café's publiek weert, dan zal het publiek zeker niet veel bijzonders zijn I Enkele jongedames, die nsar een repetitie van de Vereeniging Volkszang op weg waren, werden lot in de repe titielokaal achtervolgd en »de Heeren" moesten door de kallners en den direc teur dier vereeniging de zaal worden uitgezet. We zouden zoo nog meer voorbeelden kunnen aanhalen, maar zullen het hierbij laten. Nu zullen er in de eerste helft van September in Zuid Limburg groote manoeuvres worden gehouden Duizen den militairen, vermoedelijk uit alle deelen van het land, zullen heel Zuid Limburg overstroomen. Hier gaan ze de groote kazerne in, op de dorpen, onze gemoedelijke boe rendorpen, zullen ze worden ingekwar tierd; o.a. zullen in de Harmoniezaal te Keer, een dorp op goed een half uur van hier, een 70tal soldaten wor den ingekwartierd en zoo zal 't overal zijn. Onze Limburgsche boerenmeisjes zullen goed, doch niet te vrij en te vriendelijk zijn. Een flink politietoezicht en een strenge discipline zal dringend noodig zijn Het kon anders wel eens mi3 loopen en de militairen konden anders wel eens kennis kunnen maken met de vuisten van de Limburgers, zooals dit Woensdagavond op het Vrijthof bijna heeft plaats gehad. Den legerautoriteiien zal het toch ook wel iets waard zijn als de naam van het leger geen schade lijdt 1 Afgaande op de jongste ervaring te Maastricht, concludeeren we, dat een scherp toezicht noodig zal zijn. Wrigley P. K. 1 Met deze hitte doe je van alles om maar zoo frisch mogelijk te blijven. Alle soorten dranken worden geslikt met hel gevolg, dat na het tijdelijk verfrischte gevoel het middel erger blijkt dan de kwaal, want veel drinken bevordert het transpireren en geeft met de warmte een drukkend onbe haaglijk gevoel. Om den mond nat en frisch te houden kan men zonder de ovengenoemde nadeelen kauwgummi gebruiken. De kauwkoning Wrigley heeft daarom juist in deze warme dagen weerspijkers met koppen geslagen en gezegd, dat huis aan huis een pakje Wrigley be zorgd wordt tegelijk met een aardige reclame, teekeningeljes van Johanna Coster, met versjes naar oude kinder rijmpjes. Binnen enkele dagen loopt dus heel Liraburg te kauwen, zijn de kinderen zoet met plaatjes, heeft pa een porte feuille-almanakje en zus een boeken- leggertje. En allemaal voor niets. De Landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. Het Hoofdbestuur deelt mede, dat de derde nationale Landbouwtentoonstel ling te St. Anthonis, welke zooals wij berichten gehouden wordt op 5 en 8 September e.k., zal bevatten de afdeelin- gen paarden, (Belgisch type en luxe paarden), rundvee, varkens, geiten, kip pen, bijen, fruitteelt, boomkweekerij, huishoudonderwijs, aardappelteelt en landbouwgewassen. Voor deelname aan de tentoonstelling moet zoo spoedig mogelijk liefst voor 1 Aug. a.s. aan melding geschieden bij de afdeelings- 8eeretari88en. Zilveren jubileum te Cuyk. Naar wij vernemen i® het thans 25 jaar geleden, dat de firma J. Baars en Zn. wier producten een uitstekende reputatie genieten in binnen- en buitenland de sigarenindustrie in Cuyk begon. Deze herdenkingsdag ging niet onop gemerkt voorbij. Het personeel liet zich niet onbetuigd. Een viertal leden van het personeel herdachten tegelijk hun zilveren dienstjubileum. Aan hen werd door de firmanten een gouden horloge met inscriptie aangeboden. Door de jubilarissen en personeel werd menig hartelijk woord gesproken, terwijl het eigen muziekcorps voor de stemming zorgde. Het Maas en Waalkanaal en gebrek aan grondwater. De bewoners van Halert, Hees, Neer bosch en van Nijmegen ondervinden in hun land- en ooftbouwbedrijf groote schade, door de droogte. Het grondwater wordt in de omgeving geheel wegge zogen door het kanaal. De bewoners hebben nu geadresseerd aan den minister van Waterstaat, met verzoek die maatregelen te treffen dat het grond water niet langer meer geheel onttrok ken wordt aan den bodem, en een einde gemaakt wordt aan den noodtoestand voor de fruitteelt en 'l groentenbouw bedrijf, dat met ondergang bedreigd wordt. Doodeljjk ongeval. Te Ochten is de locomotief van een zandtreintje van den dijk gevallen. De machinist de 65 jarige J. H. uit Utrecht geraakte er onder en werd dood opge nomen. De vroege aardappelencampagne. Men meldt van den Langendijk: Het drukste van de vroege aard appelen campagne is nu voorbij. Erzijn weken geweest, dat aan de veilingen te Broek op Lsngendijk, Noord Schar woude, Warmenhuizen en Obdam niet minder dan 500 spoorwagons van 10 000 K G. werden aangevoerd. Dit zal nu successievelijk wel wat gaan vermin deren. De oppervlakte, roet vroege aardappelen beplant, is grooler dan verleden j*?ar, het beschot geringer en de prijzen ongeveer 40 pet. lager. Dii laatste moet vooral geweten worden aan da zeer geringe vraag uit Rijnland en Westfalen, waar men zelf met de vroege aardappelenteelt op intensiever wijze is begonnen en op groote schaal en ook doordien de Engelsche invoer veel grooter is. Droevig ongeluk. In het Katholieke Ziekenhuis te Oldenzaal is de Eerw. Zuster Petronella (mej. Achterberg) met het hoofd tusschen de lift en den muur bekneld geraakt en terstond gedood. Door rioolgas beflwelmd. Woensdagmorgen zijn de gemeenle- werklieden Dorleijn en Dekker le Middelburg tijdens werkzaamheden in een zinkput bedwelmd. Een derde psr- soon, die zich aan een touw in de pul begaf, werd eveneens bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Na eenigen tijd werden de beide eerstgenoemden meer dood dan levend opgehaald en nadat met een zuurstofapparaat de levensgeesten weer opgewekt waren, zijn de mannen naar het vlak bij ge legen gasthuis overgebracht. Daar is de 49 jarige Dorleijn aan de gevolgen overleden. De toestand van Dekker was Woensdagmiddag zorgwekkend Slaapziekte. Te 's Hertogenbosch heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan. De hitte in Duitschland. De buitengwone hitte van Zondag en Maandag heeft aan den Neder-Rijn heel wat slachtoffers gemaakt. Men meldt uit Dusseldorf, dat alleen daar 25 baders zijn verdronken en dat in andere streken tal van menschen worden vermist, die vermoedelijk ook omgekomen zijn. Aan den Beneden- Rijn is geen enkele georganiseerde reddingsdienst en daarom moeten op warme dagen, als de oevers van de rivier van Keulen tot aan de Neder- landsahe grens een lange keten van strandbaden vormen, wel velen ver drinken. Do pliosgeengasvergiftiging te Hamburg De phosgeengasvergifliging zal nog een gerechtelijk naspel hebben, daar 300 personen, wier familieleden over leden zijn of die zelf nadeel te gevolge van de vergiftiging hebben geleden, door een advocaat een civielrechter- lijken eisch tot schadevergoeding tegen den Hamburgschen staal hebben laten indienen. In totaal loopen deze eischen over een bedrag van ettelijke millioenen mark. De verantwoordelijkheid van den Hamburgschen staat wordt vooral afge leid uit het feit, dat het bouwtoezicht geen voldoende controle heeft geoefend. Generaal Obregon vermoord. Uit Mexico City wordt gemeld, dat generaal Obregon, die enkele weken geleden tot president van Mexico is gekozen, Dinsdag in een restaurant te San Angel vermoord is. De dader loste vijf revolverschoten. Hij is gearresteerd, maar wilde zijn naam niet noemen. Hoezeer elke moord, zonder onder scheid, als misdadig streng valt af te keuren, mag gezegd worden, dat met het heengaan van Obregon de wereld geen groot verlies lijdt. Deze kleurling-avonturier die zich tot bendehoofd opwierp, later minister van oorlog onder den anti clericalen presi dent Carranza en onder diens opvolger, den Aziaiischen bolsjewist Galles, werd, had zijn fortuin te danken aan den persoonlijken moed, waarmede hij het totaal gemis daaraan van beide presi denlen aanvulde. In een veldslag verloor hij door een kanonschot een arm en werd sindsdien als nationale held gevierd. Radicaal socialist, zonder scrupules, deinsde hij voor niets terug, vervolgde Kerk en geestelijkheid, verwierf zich groote rijkdommen en was zoo nauw bevriend met Calles, dat deze, toen hij moest aftreden en niet herkiesbaar was, Obregon als zijn opvolger aanwees. Het plotseling ster ven van Obregon biedt Calles een vrij groote kans om wederom staatspresident te worden. Strenge maatregelen der Regeering. Uit Mexico City wordt gemeld, dat de Mexicaansche regeering besloten heeft, buitengewoon scherpe en onvangrijke maatregelen te nemen ter onderdruk king van eventueele onlusten. Het leger is gemobiliseerd en de troepen staan steeds gereed. Tot dusver zijn de geruchten, over onlusten niet bevestigd. De censuur is nog verscherpt. De toestand blijft ge spannen. President Galles zelf wordt streng bewaakt. Vele politieke tegenstanders van generaal Obregon hebben de stad ver laten. Alle pogingen der politie om den dader van den moord de beweegredenen lot zijn daad le vernemen, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Het heet mogelijk, dat hij den moord in een vlaag van godsdienstwaanzin bedreven heeft. Tot nu toe zijn 18 personen gearres teerd in verband met den moord op generaal Obregon. Men vreest le Washington dat de godsdienststrijd in Mexico, tengevolge van den moord op generaal Obregon, scherpe vormen zal aannemen. Deze meening wordt ook gedeeld door den bisschop van Tabasco, den secretaris van het Mexicaansche katho lieke episcopaat die op het oogenblik te Brooklyn vertoeft. Da bisschop be twist echter dat de godsdienststrijd een rol heeft gespeeld bij den moord op generaal Obregon. Hij gelooft verder, dat de moord om politieke ^redenen is gepleegd en ver klaart, dat een dergelijke daad den toestand slechts verergeren kan. Uit Mexico wordt nog gemeld, dal volgens een mededeeling van de politie Jose de Leon Torral, de moordenaar van Obregon, zes maanden geleden van Guadelajara naar de stad Mexico is gekomen, om daar arbeid te zoeken. Hij is 23 jaar oud en heeft een teekenacademie bezocht. Op hem wer den een rozenkrans en een portret van den priester Miguel Augustin gevonden, die verleden jaar na den bomaanslag op Obregon terecht is gesteld. De vrouw en de moeder van den moordenaar zijn ook in hechtenis genomen. Een opvolger van Obregon. Naar uit Mexico city wordt gemeld, is het Mexicaansche congres voor de buitengewone zitting bijeengeroepen, om voor den vermoorden president Obregon, een voorloopigen president te kiezen, die dan in B )cember in de plaats van Galles aan het bewind zal komen. Men spreekt van de verkiezing van den gouverneur van den slaat Nuevo Leon, namelijk Aron Laenz. Daarna zou dan weer een verkiezing voor het presidentschap worden uitge schreven. Gevolgen voor den Godsdienstvrede. In Rome wordt de vermoording van Obregon als G8n ergslig gevaar be schouwd voor de pogingen om den godsdienstvrede in Mexico te hersteilen ??ngeii 't v Monto, middel r Er '8en" fe°P.eo or d" ie eei 1,0,31 De [j een srjjf1, aafs '0n 'Halion losgelt tun inderdi leler waarbij do, werd vi iotsc het eet jng e °.P «"'"fctand eige lat De tomjnu En val ich bekochl Maa, deI beet gat - er voordeelf Hij j uwei had evidegr( gewona n on meer i geb met vi,,[ot bestond po8it; van dia il!8 -niet i 't Is wellicht in dezen lijd, waarin de luchtvaart zulk een geweldige ont wikkeling vertoont, niet onbelangwek kend iets te vernemen omtrent lucht- vaartproeven uit vroeger dagen. Reeds in de 17de eeuw had de Jezuiet Francisco Ferzi Lar.a pogingen gedaan een viertal luchtledige koperen bollen de lucht in te zenden en in het begin der 18de eeuw construeerde de Portu gees Barthólemy Laurengo de Gusmao een ballon, die het evenwel niet tot opstijging bracht. Maar eerst van de gebroeders Mont golfier hebben we zekerheid, dat hun luchtvaariproeven slaagden. Den 5den Juni 1783 lieten zij in Frankrijk een ballon opstijgen met ongeveer 400 Kg. ballast, welke ballon met verwarmde lucht was gevuld. Bij volgende proefnemingen werd al spoedig waterstofgas als vulling gebruikt En reeds op 21 November 1783 waag den de eerste luchtreizigers zich aan een ballonvaart. Het waren de Fran- schen Pilótre de Rozier en de markies d'Arlande.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 2