Tweede Blad van „PEEL IN MAAS" De Paradijskamer Romans. Kloosterling en moeder. FEUILLETON Wat leert ons Mexico? Ferdinand Cortez. Uit de Landbouwwereld. ZATERDAG 14 JULI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 28 Een vloed van romans wordt jaar lijks door het publiek verzwolgen. Menschen, veel dames, met wat verbeelding, een goede of slechte pen schrijven de aandoenlijke geschiedenis van Elly en John of van Lord Kobus met Mis Trinette, van het meisje met droomoogen, en den Indischen vorst enz. Ze krijgen zich vaak op de laatste bladzijdede valsche mede dinger is tegen dien tijd ontmaskerd, gedood of er is gehakt van hem ge maakt. Soms en tegenwoordig meer dan vroeger krijgen ze zich op de 4e bladzijde en gaan op de laatste uit elkaar. De mededinger is in dit geval een nette man, ede! om er voor te weenen, rijk, mooi zij een marte lares, vervolgde onschuld, niet be grepen vrouw, die in haar treurig bestaan versmacht van liefde, tot eindelijk op de laatste bladzijde de ontknooping komt. Het dik karton van den omslag sluit dan een ongelukkig stuk men- schenleven af. En de lezers vinden het heerlijk, leven mee met de heldin, vragen zich af, hoe ze eruit zal komen en verliezen gaandeweg den eerbied voor den band van het huwelijk. In vele romans staat geen onzede lijkheid, zijn geen grove beschrijvin gen, geen zinnelijke bladzijden het is alles correct en toch zijn ze slecht, omdat zij de echtscheiding goedkeuren en deze door het verhaal aanraden. Het aantal echtscheidingen zou niet zoo groot zijn, niet zoo toenemen, indien niet de roman er reclame voor maakte. Deze boeken hooreningeen katho lieke handen, noch van gehuwden, noch van ongehuwden. Het geregeld lezen van dergelijke lectuur werkt verkeerd. In het huwelijk behooren man en vrouw elkander te verdragen, elkan ders karakters te doen overeenstem men en mocht het gedrag van de eene partij, de onhebbelijkheden, het kruis ook voor de andere zwaar maken, het blijft waar, wat Ood heeft vereenigd zal de mensch niet schei den. Er is een tijd geweest, dat het meisje, dat in het huwelijk trad, daar mede in zeker opzicht, gelijk een religeuze, afscheid nam van de wereld. Voortaan waren haar eerste ge dachten, haar beste zorgen, voor man en kinderen. De herhaalde moederschap droeg er toe bij, om haar afkeerig te maken van uitgaan en overbodigen opschik. In het algemeen kan men zeggen, dat vroeger de gehuwde vrouw geen gevaar meer was voor de reinheid der mannen. Er was voor haar minder gelegen heid, om in aanraking te komen met de verleiding, die het jonge huwelijks geluk bedreigt. Voor anderen boette zij vaak aan uiterlijke charme in, wat zij won... aan hoogere waarde als levensgezel Historisch-Romnntiscli verhaal van het Kasteel Blyenbeek bfj Afferden. Vrij naar hat Duitsch door B,B. lin van haar man en... als moeder van haar kinderen. Om haar verdrongen zich niet de vrienden uit de tennisclub met hun duistere galantheden, maar... een altijd jolige, altijd levendige, aanhan kelijke kinderschaar. Haar hoofd werd niet op hol ge bracht door geflirt, lectuur en film (en dans!) maar... de gouden lach van haar kinderen was haar heerlijk ste ontspanning bij de onstuimige uurtjes, die de vaak weerstrevende bende peuters haar deed doorstaan. Haar vertrouwelijke omgang was met eigen man en... met de onschul dige engelen, die de poëzie zijn van het huwelijksleven. De lasten en zorgen van het huwelijk maakten haar sterk. De liefde voor haar gezin deed haar wonderen verrichten. Haar leven was niet gemakkelijk, maar onschuldig Het was niet vrij van zorgen, noch van leed, wel vrij van wroeging, die den mensch zijn slaap steelt, en hem voor zijn tijd sloopt. Haar leven was immer vol hoop, want de jeugd omringde haar. Tot haar jongste uur behield het leven voor haar een dadelijk tastbare be- teekenis. Haar leven was meerdere levens rijk Haar ouderdom bleef nog jong door... het nieuw geschapen leven. Haar uitgang was niet naar bal of theater, haar feest was niet de uitge laten zwijmelarij van het lichaam, waarbij de ziel rouwtmaar de heilige vreugde, welke uit het besef voort komt, anderen gelukkig te maken- was haar deel. Haar vreugde immers, werd eiken dag vermeerderd met de som van het geluk, dat anderen... aan... haar te danken hadden. Zoo was het vroeger, we ge- löoven vrij algemeen. Zoo is het goddank nog, in veel Christelijke gezinnen. Onze moeders waren zoo, onze vrouwen zijn niet anders. Ons is veel geluk en veel genade geschonken I Maar het gebeurde, dal-ik op zekeren mooien najaarsdag door de beide edel- vrouwen werd uitgenoodigd, om met haar eene wandeling Ie maken naar een nabijzijnde heuvel, welke in de richting van Hassum omhoog rijst en van waaruit men meer dan twee dozijn kerktorens kan zien. Mijn genadige vrouw Catharina wilde even een armen daglooner gaan bezoe ken, die aan den voet van den heuvel in een hutje woonde en wiens vrouw ziek te bed lag. Zij zeide, dat wij maar langzaam vooruit moesten gaan en zoo wandelden wij tweeën, d.w.z Angelina en ik, met de kleine Christoffel aan de hand in ons midden, vertrouwelijk pratend lang zaam bergop. Toen wij eindelijk op den top van den heuvel waren aangekomen, bleven we vol bewondering staan om 'l schoo ns vergezicht te aanschouwen, dal zich voor onze oogen uitstrekte. Wij toonden het knaapje het Slot, hetwelk daar beneden met zijn graeh- ten en tuinen lag als een oase in de woestijn. Toen noemden wij hem alle Bijna iedere krant, die je leest, heeft 't over de gruwelen in Mexico. En bij 't lezen voel je iets in je binnenste medelijden met de onschuldig vervolg den, felle verontwaardiging, wrevel tegen zoo'n handvol menschen, die 'n heele katholieke volk lyraniseeren. Je begrijpt hoe 'n eenvoudig chauf feur uit Nice Garnier naar 't postkan toor stapt en daar een telegram opgeeft van volgenden inhoud Aan Calles en de leden der Regeering te Mexico. Jelui zijt moordenaars, lafaards en ezels. Men respecteert alle godsdienstige gezindheden zelfs al deelt men ze niet. Dit telegram koatte onzen ijverigen verdediger nog 555 frs. Daarbij kwam nog de teleurstelling, dat 't na 3 dagen als onverzendbaar werd teruggegeven. Toch blijkt uit dit feit, het gevoel van saamhoorigheid als katholiek, de liefde voor z'n evenmensch. Doch Mexico leert meer dan dit Het geeft een les aan heel de wereld. Wil men het niet doen voorkomen, alsof de Katholieke Kerk van thans nog slechts een sehaduwbeeld is van de Kerk der eerste eeuwen, toen men heldhaftig en vol geestdrift, vol vreug de den dood tartte terwille van zijn geloof. Maar nu Martelaren Daar leest men van in de vroegere geschiedenis. Die zoekt men toch zeker niet in onze moderne samenleving, waar wetenschap en techniek den toon aangeven, waar genotzucht en gemak zucht in alle rampen der maatschappij zijn doorgsdrongon, waar de moeilijke strijd om het bestaan het egoisme en het materialisme op den troon plaat sen. Godsdiens» 'n gevoelskwestie,poëzie. Zoovelen waren temidden van zulke overpeinzingen ingedommeld en slie pen tot plots de berichten uit Mexico menigeen hebben wakker geschud. Zou 't waar zijn Jongelingen, mannen, vrouwen (met naam en toenaam genoemd), gekerkerd mishandeld, ter dood gebracht, niet om politieke misdaad of vergrijp aan 't goed of het leven van zijn naaste, maar om... hun geloof, hun katholiek geloof. Zij, die over de boulevards ginger. en het volle leven genoten, opgesloten in de gevangenis 1 Waarom? die vol geest en levensdrift hun levensprogram hadden opgemaakt, zie ze daar slaan tegen den muur, geblinddoekt; het p9leton vuurt en... ze zakken ineen, weggerukt uit het leven. En waarom Guadelune Chaires, hdt moedige meisje van Gindad Victoria, sterft met een glimlach op 't gelaat De grijze vader van den Jezuit Pro vraagt de menigte een x>Te Deum" te zingen bij het graf van zijn twee om het geloof doodgeschoten zonen. O, zoo hoor ik den modernen" man der wetenschap zeggen. Dat is wel te begrijpen: dat is fanatisme. Dan zou die moderne heeren hun de dagboeken der geloofsbelijders 'ns wil leu voorleggen. Daaruit blijkt wel ter dege, dat de bloedgetuigen wel zeer goed de vrees voor den dood kenden. Een voorbeeld I Manuel Bonilla, op Goeden Vrijdag door de beulen van Calles te 3 uur gekruisigd, schreef in den morgen van zijn terechtstelling aan zijn verloofde: »Hoe grieft het me, geliefde Lucia, u te moeten verlaten. Verder blijkt uit zijn dagboek, hoe hij beefde bij de gedachte aan den dood. Neen, geen verblinde fanatieken, dal zijn geloofshelden, broeders van de bloedgetuigen der Catacomben, die in 't aangezicht van den dood vol heilige geestdrift roepen »Hoog leve Christus Koning'' Gij, katholieken, vergelijk eens: wat de geloofshelden in Mexico voor hun geloof doen, wat gij er voor doet. Zeker, gij moet er ook wal voor doen, misschien meent gij, dat 't al heel veel is: de 10 geboden onderhouden, daarbij nog de geboden der H Kerk Ja, denk 'ns die vasten- en onthoudingsdagen En dan iederen Zondag naar de kerk De Sacramenten van Biecht en Com munie. Je wordt ook al'ns uitgelachen om je geloof. Ook niet prettig 1 En in Mexico....? Zwt. P.V. Mexico krijgt een beruchten naam om zijn vervolging. Nu de katholieken meer dan anders aan dit droevig land denken, willen wij iets verhalen over zijn eerste be keering. Ferdinand Corlez is de Spanjaard, die Mexico in 1519 veroverde. Wat hem dreef was op de eerste plaats de begeerte naar roem en schatten. Maar hij was een man van diep geloof, die ook hoogere idealen kende en nastreefde. kerktorens op, die langs de Maas sn aan deze zijde van de dennenbosschen langs de Duitsche grens hun spitsen in de lucht verheffen. Angelina wees hem den toren van Kleef en wist al aardig met den kleine, die reeds eenige woorden kon stamelen, te babbelen. Toen gingen we zitten en terwijl de kleine Christoffel aan onze voeten met de bloemen speelde, die wij voor hem geplukt hadden, zocht ik naar een goed begin om de jonkvrouw mijn hart te openen. Maar Angelina was mij voor en kwam met iels voor den dag, dat helaas opeens al mijn stoute plannen den bodem insloeg. Lieve Meester Jan, zeide zij, dat zal wel de laatste keer zijn, dat ik mijn geliefd Blyenbeek van hier uit beschouw, daar ik vast besloten ben binnenkort mijn vaderhuis te verlaten, om met Gods genade een goede kloos terzuster te worden. Ik meende, dat het mij groen en geel voor de oogen werd, met moeite kon ik nauwelijks een smartkreet onderdrukken. Zie, ging zij echter heel rustig voort, ik had u mijn beslait reeds lang willen mededeelen, maar uw ziekte kwam er tusschen en mijn broeder en mijn lieve zuster Catharina wilden er ook niets van weten. Nu echter zijn ze tevreden en gisteren is er een brief van de moeder te Roermond gekomen Zij schrijft mij, dat ik zoo gauw moge lijk moet komen, wil ik op het Feest van Maria Opoffering nog de sluier ontvangen. Zie, waarde Meester, dit is altijd van jongs af aan mijn plan geweest en ik zou het reeds lang hebben uitgevoerd, als ik onze goede vrouw Catharina hier op dit eenzame slot nog niet eenigen tijd gezelschap had moeten houden, totdat de kleine Christoffel in slaat is, haar eenzaam heid een weinig te verzoeten. Nu is hij al aardig opgegroeid en zal zijn moeder vreugde en afleiding genoeg bezorgen. Niet waar, kleine dreumes Zij trok het ventje naar zich toe en liefkoosde het nog eens hartelijk. Toen zeide zij: Gij Meester Jan, zijt hier ook nog en gij zult met uw opwekkende ge sprekken de verveling hier wel trach ten te verkorten. Ik deed mijn best haar die voor nemens uit het hoofd te praten. Zij kon toch even goed hier op dit een zame slot God dienen als in een klooster. Een goede, degelijke christe' lijke vrouw kon in een huisgezin meer goed doen dan bij de klooster zusters, want die hadden voorbeelden genoeg. In mijn domheid vroeg ik zelfs, of zij zich hier niet bemind genoeg ge voelde; dat er anders gemakkelijk voor haar een man te vinden zou zijn, die haar op zijn handen door het leven zou dragen. Daarop begon ze te lachen en zeide: Daaraan ontbreekt het niet, van alle kanten heb ik niets als goedheid en liefde ontvangen, maar zij had haar zinnen nu eenmaal op het kloos- terleven en op den hemelschen brui Voortdurend zweefde hem ook als doel voor oogen de uitbreiding van het geloof in deze landen, waar het heiden dom nog heerschte. Dit hield hij ook zijn gezellen steeds voor. Daarom stond in zijn vaandel een rood kruis in blauwe en witte strepen met het onderschrift: »Vrienden, laat ons het kruis volgen, en zoo wij ge- loovig zijn, zullen wij in dit teeken overwinnen." Zoo kwam hem de expeditie voor als een kruistocht, die de eer van God tot doel had. Reeds aanstonds op het eiland Cozu- mele waar Cortez landde, was zijn eerste werk de afgodsbeelden uit den tempel te verwijderen en er een beeld van O. L. Vrouw te plaalsen. Pater Olmedo, de legeraalmoezenier, moest door zijn woord de inboorlingen aansporen tot bekeering. Zoo deed Cortez op bijna alle plaat sen vaak was hij niet tevreden met wat zijn kapelaan deed, en begon hij zelf, vol vuur, de inboorlingen de waarheden te verklaren. Na de inname van Mexico liet hij door een plechtige processie God dan ken voor het welslagen der onderne ming. Het is waar, de Spanjaarden hadden zich bij de verovering van Mexico aan grove wreedheden en afpersing schuldig gemaaktdit belet echter r.iet, dat de geloofsuiting van Cortez oprecht ge meend was. Er zijn door deze veroveraars zeker fouten en misdrijven begaan, maar naast hun schuld staat ook hun geloof, dat ze bewaarden. Daaraan is het te danken, dat de godsdienst in de Spaansche kolonies diepe wortels heeft geschoten, dieper dan in welke andere bezittingen. Cortez vatte de bekeering van zijn land ernstig op en daarom vroeg hij aan den koning ware, apostolische geloofsverkondigers, priesters van heiligen en voorbeeldigen levenswandel. Karei V voldeed aan het verzoek van Cortez en zond Franciscanen. Als deze arme monniken Mexico binnen trokken, kwam Cortez hen met een schitterenden ruiterstoet tegemoet. Ten aanschouwe van allen steeg hij van zijn paard en kuste geknield het kleed van pater Martin, het hoofd der Missie. De inboorlingen stonden verbaasd over deze vernedering voor mannen, die met hunne bloote voeten en ver sleten kleeren voor de inboorlingen het voorkomen van bedelaars hadden. Niet weinig heeft deze daad van Cortez de missies in aanzien doen stijgen krachtig heeft hij het bekee- ringswerk daardoor gesteund. Niet minder verleende hij zijne mede werking om de losbandige Spanjaarden tot ernstiger en beter leven te brengen. Cortez stierf, voorzien van de H. H. Sacramenten bij Sevilla 2 Dec 1547. Hij ligt in de kapel van het zieken huis »Jezus van Nazareth" in Sevilla begraven. Ingekomen en vertrokken personen van 29 Juni tot 6 Juli INGEKOMEN: L. J. Knab, dienstknecht, Kempkens- berg N 6 van Worms M. Jacobs, kuiper, Stationsweg 53 van Asten H. F. C. Verweij, opzichter, School straat 28 van Utrecht J. W. L. Rutten, bakker, Eindstraat 21 van Venlo VERTROKKEN J. A M. Schilte, z.b., naar Rotter dam, Diergaardelaan 20 J. L. L. Volleberg, winkeljuffrouw, naar Helmond, Molenstraat 163 M. G. G. Truyen, dienstbode, naar Venlo, Villapark 32 H. F. H. Nefkens, bakker, naar Venlo, Veldensche weg 1 A. v. Hoven, arbeider, naar Bergenf degom gezet. Toen vertelde zij mij de geschiedenis van de goede Lysbeth van Graevendael. Deze was een edelvrouw uit het ge slacht van den Schenk en had in 1413 bij haar intrede in het klooster Grae vendael, hetwelk nauwelijks twee uren van Blyenbeek ligt, een heel roerend testament gemaakt. Uit liefde n.l. tot onzen Heer Jezus Christus, die 33 jaar op aarde heeft geleefd, heeft zij 33 jaren lang elk jaar 33 paar schoenen aan de armen geschonken. D6 Prior van Gaesdonk moest ze alle jaren trouw uitdeelen op het feest van St. Martinus, als 't begon te sneeuwen. Elf paar waren voor arme mannen, etf paar voor arme vrouwen en elf paar voor arme kin deren. Toen vroeg zij mij of ik niet dacht, dat zulke gotde werken en zulk een deugdzaam leven Gods zegen niet over die familie afriepen, hetgeen ik niet kon ontkennen. Toen ging zij heel ernstig voort, dat het huis van den Schenk een bijzon dere voorbede hard noodig had en of ik nooit gehoord had van een zekeren krijgsoverste, Maarten Schenk, die zijn heilig geloof had verloochend, kerken en kloosters uitgebrand en verwoest had en tenslotte, zooals te vreezen was, door een plotselinge on gelukkige dood uit de wereld geschei den was. Sindsdien is hun huis voortdurend door ongelukken bezocht geworden, voorzeker de straf voor die misdaden. J Er bestaat zelfs een profetie, dat hei Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen ueen gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Wellerlooi F 81 G. v. Mill, dienstknecht, naar Maas heesOverloon J. H. v. d. Heuvel, sigarenmaker, naar Apeldoorn, Smidweg 4 M G Zevenhoven, dienstknecht naar Maashees M. C. G. Verbeek, dienstbode, naar Grubbenvorst J. J. H. Martens en gezin, metselaar, naar Mierlo, Mierlohout J. M. P. Ballesen, dienstbode, naar Venlo, Roermondsche straat 30 J. W. Thoone, dienstknecht, naar MaasheesOverloon H M. J. Wismans, z.b n. Roermond, Steenweg A. M. C. Verheyen, idem, n. Dongen, Hoogenlaan 105 J. A. M. Rapert, idem, naar Soest, Steenhofstraat 12 W. G A. Twaalfhoven, idem, naar Utrecht, Gothereir.esingel 42 M. W. v. Embden, idem, naar 'a Hage, Mesdagstraat 28 F. A M. v. d. Weyden, idem, naar Nijmegen, Batavierenweg 55 M. W. H. Raaymakeis, z b., naar Veldhoven, Meerveldhoven L. L. v. Dusseldorp, verpleger, naar Wassenaar lagKoadsa Midjiwllngw. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oor suizingen en andere stoornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen, Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op óf gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aan drang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandenden pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruis- achtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteeke- nen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Zij worden aanbe volen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij spotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 31 Ontsmetting Zaaizaad. In betrekkelijk korten tijd heeft het ontsmetten van zaaizaad, en wel be paaldelijk van bielenzaad, in de meeste streken van ons land ingang gevonden. De ervaring toch deed spoedig zien, dat deze behandeling van het zaad het regelmatig opkomen zeer bevorderde. Bleven vroeger dikwijls een groot deel der plantjes achterwege, in het ont smetten bleek men een goed en goed koop middel te bezitten, om dat legen te gaan. Na de goede resultaten bij het bieten geslacht heelemaal zal uitsterven' Nu is er weliswaar weer hoop, dat er uit den kleinen Christoffel een nieuwe en betere tak zal opbloeien, maar het pas gebeurde had haar toch weer achter dochtig gemaakt, daar het wel eens een waarschuwing van toekomstig ongeluk kon zijn. L\] wilde door haar gebed in het klooster den hemel bestormen en zulk eene beproeving trachten af te wenden. En mocht de goddelijke gerechtigheid een zoenoffer voor de misdaden van haar geslacht eischen, dat Hij het dan in zijne oneindige wijsheid zoo mocht beschikken, dat het tot eeuwig ziele* heil van haar broeder, van haar lieve zuster Catharina en van den tegen- woordigen kleinen Christoffel strekken zou. Dit alles zeide zij zoo deemoedig en bekoorlijk en met zulk een eenvoud, dat ik mijn tranen haast niet kon bedwingen. Niettegenstaande dat bleef ik nog immer beproeven, God moge het mij vergeven, om haar die heilige gedach ten en besluiten uit het hoofd te praten. Zij schudde slechts het hoofd en zeide - Denk toch aan onze wapenspreuk welke ge zoo mooi op het plafond van het Paradijs geschilderd hebt: »Coelum peto" ik streef naar den hemel. Mijn broeder heeft hem hier op aarde, ik bedoel in aardsche liefde en aardsche eer gezocht en denkt ook nu nog te veel aan lof, titels en aardsche groot heid, Mijn lieve schoonzuster zocht haar hemel hier in het Blyenbeeker

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5