Tweed© Blad van „PEEL EM MAAS" Uw Haar De Paradijskamer Bij Examens MIJNHARDT's De Uitkomsten van het Boerenbedrijf. ZENUWTABLETTEN Marktberichten, Een mooie kunst! ZATERDAG 9 JUNI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 23 De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 30 April 1928 is vastgesteld de navolgende verordening: Bijzondere Verordening op maximum-snelheid voor Motor rijtuigen in de Gemeente Venray. Artikel 1. Deze verordening verstaat onder motor rijtuigen, wegen en bestuurder van een motorrijtuig hetzelfde als daaronder wordt verstaan volgens het bepaalde in artikel 1 der Motor- en Rijwielwet. Artikel 2. Het is den bestuurder van een mo torrijtuig verboden daarmede op de volgende wegen binnen de bebouwde kom der gemeente te rijden met een groolere snelheid dan twaalf kilometer per uur op den Maasheesche weg, voorzoo ver betreft het gedeelte vanwaar de Akkerweg daarop uitloopt tot aan het begin der Hofstraat, in de Hofstraat, op de Groote Markt en in de Markt straat. Artikel 3. Het is den bestuurder van een mo torrijtuig, door middel waarvan een rij- of voertuig wordt voortbewogen, verboden daarmede op de wegen binnen de bebouwde kom der gemeente te rijden met een grootere snelheid dan twaalf kilometer per uur. Artikel 4 1. De in acht te nemen maximum snelheid wordt op kosten van de ge meente aangegeven op door den Minis ter van Waterstaat krachtens artikel 7 tweede lid der Motor- en Rijwielwet vastgestelde of nader vast te stellen wijze; 2. De waarschuwingsborden zullen worden geplaatst op nader door Bur gemeester en Wethouders aan te geven punten. Artikel 5. Overtreding van een der bepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden- Artikel 6. Onverminderd het bepaalde in artikel 141 van het Wetboek van Strafvorde ring worden met het opsporen "an overtredingen dezer verordening belast de dienaren van politie. Attikel 7. Deze verordening kan worden aange haald onder den titel BIJZONDERE MAXIMUMSNELHEID VERORDE NING. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op den lOden dag na haar afkondiging. Zijnde deze verordening door de Gede puteerde Staten van Limburg bij besluit van 25 Mei 1928, 4a Afdeehng, La 5641/8 U, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 4en Juni 1928 De Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Zoo dikwijls nog wordt voorbijgezien, dat het boerenbedrijf ook een bedrijf is, waarin het om de baten te doen is, waarin het om de duiten gaat. b Dit wordt ook nog door vele land bouwers voorbijgezien. Waarom wordt men boer? Is het vaak niet, omdat Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B.B. 21 Den volgenden dag stond ik aan de snijbank een schoorsteenversiering te snijden, welke bestemd was voor het Paradijs". Een van de neven-figuren, een Diana met pijlkoker op haar schouder, moest volgens de wenschen van onzen genadigen Heer de gelaats trekken dragen van zijne Gemalin. Het hoofd, dat tamelijk wel op Vrouw Catharina geleek had ik reeds klaar. Het onderdeel van die figuur liep uit in een gladde zuil en onder het werken was zoo de gedachte bij mij opgekomen er een slang om heen te kronkelen. Juist was ik met deze slang bezig en dacht aan Emerentiana, die als een giftige slang tegen mijn Diana was opgekropen, toen de deur openging en Vrouw Catharina met haar knaapje op haar arm naar mij toetrad. Zij bekeek mijn werk heel aandach tig en zei: Die Diana met pijlkoker moet mij zeker voorstellen; ja, 't is waar, in mijn jeugd hield ik dol veel van jagen. In uw jeugd, genadige Vrouw? Gij zijt nauwelijks twintig jaar? vader het ook geweest is en grootvader ook? Een soort traditie dus Daaraan moet dan ook de vasthoudendheid aan oude gewoonten en gebruiken vooreen groot deel worden toegeschreven. Want het is wel opmerkelijk, dat daar, waar de boer zijn bedrijf heeft opgevat uit liefde voor het vak, met de sleur gebroken wordt en het nieuwere toepassing vindt. Zulk een boer weet dan ook, dat zijn bedrijf niet is een instelling van liefdadigheid, waar wat menschen aan het werk en wat vee in het leven gehouden worden, maar waar het gaat om zoo gunstig mogelijk financieele resultaten. Daar moet in onzen tijd m.i. bijzonder de nadruk op gelegd worden. Ik kan begrijpen, dat men dan zegt, dat de boer te zeer vermaterialiseert maar als men de bedrijfsresultaten ziet, die onlangs gepubliceerd zijn, dan digt het naar mijn meening voor de hand, dat eerst eens worde gezien, hoe de zaak een beetje beter op pooten kan worden gezet. Want die gepubliceerde cijfers zijn inderdaad zoo, dat menig boer met angst den tijd tegemoet ziet, als bij zijn jongens ook op een boerderij moet zetten. Het laatst zijn dan bekend gemaakt de uitkomsten van eenige boerderijen uit Noord-Brabant. Laat me daar maar eens een opsom ming van geven. Dan kunnen we zien, wat een kolossale verdiensten onze boeren tegenwoordig hebben. Op 17 bedrijven van de Zuidelijke en Oostelijke zandgronden dan, werd ge middeld per H.A. f 20,50 verdiend. Dit is op deze bedrijven, die door elkaar 12 H.A. groot zijn in een vol jaar f 246 Daar moesten die boeren mee zien rond te komen. Nog geen f 5 in de week I Er waren er 7 bij, die heelemaal geen winst, doch verlies maakten. Op 4 bedrijven van de Westelijke zandgronden werd gemiddeld f 22 verlies per H A. geleden zonder dat iets berekend werd voor het werk, dat de boer zelf nog had verricht. 13 bedrijven in de Meijerij van Den Bosch hielden gemiddeld f 4 per H.A over, van welk prachtresultaat de boer met zijn gezin moest leven. Langs de Maas waren er 14 bedrijven die een netto verlies van f 15 per H.A. maakten. In het land van Maas en Waal waren 5 boerderijen met een gemiddeld verlies van 129 per H.A. Eén bedrijf was er een uitblinker bij. Want dat liet den boer in een heel jaar f 629 verdienen. Een gemeentelijke arbeider in de stad zou er jaloerschop worden 1 En toch werkt zoo'n landbou wer nog meer dan 8 uur per dag 1 Op de zeeklei waren er 10 bedrijven die een gemiddeld verlies van f 9 18 per H.A. maakten. En in het Land van Cuyk hielden 3 boeren per H.A. f 52,50 over, wat bij een grootte van 18 H.A. een inkomen van f 945 wo.'dt. Met deze cijfers voor oogen, mogen we den landbouwers niet anders toe roeptn, dan dat ze nog meer dan lot nu toe naar de financieele uitkomsten van elk onderdeel van het bedrijf moeten uitzien. De sleur en oude ge woonten moeten plaats maken voor hel nieuwere, dat beter is. Dan is althans eenige mate een betere uitkomst te verwachten. Ik zeg althans een betere wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vry van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. O, men kan ook in zijn jonge jaren oud worden, antwoordde zij met zulk een bittere trek om haar mond, dat mijn hart er van in een kromp. In een enkele nacht kan iemand oud worden.Maar waarom snijdt gij daar een slang om het voetstuk De gezel van Diana was toch de trouwe hond en niet die valsche adder. Die onverwachte vraag bracht mij geheel van mijn stuk, ik zocht naar een uitvlucht. Zij keek mij echter met haar heldere oogen zoo doordringend aan, dat ik beschaamd werd en geen woord meer durfde spreken. Hoe, Meester Thyssen, zeide zij toen, ik heb altijd gedacht dat gij het goed met mij meende en een trouw dienaar waart. Wilt gij mij nu ook bedriegeu Daar hebt gij iets mee voor gehad om die slang om mijn beeltenis te kronkelen, ik begrijp heel goed wat gij daarmede bedoelt? Genadige Vrouw, antwoordde ik, nog nooit is ook maar de minste ge dachte bij mij opgekomen om u te bedriegen. Maar daar het uw verlangen is dat ik spreek zal ik u alles open hartig vertellen. Ik meen de droeve vermoedens te kennen die in uw hart zijn binnengeslopen en met de hulp van God hoop ik ze er ook wederom uit te verdrijven. Spreek, perste zij met moeite van haar lippen, maar geloof niet, dat ik mijn man lot een lage of gemèene daad in staat acht. God zij daarvoor geloofd, riep ik Het is de slang, welke ik hier snijd, dus niet gelukt uw hart een blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar Buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drog. uitkomst, want voorloopig zal het nog wel niei een goede uitkomst zijn. En dat wel, omdat er twee corzaken zijn, die de gunstige uitkomsten drukken Dat zijn de prijzen van den grond en de loonen van de arbeiders. Die twee zijn niet zoo eenvoudig in voor den boer gunstige banen te leiden. Het loon van de landarbeiders is voor den boer te hoog, maar voor de arbeiders in geenen deele. Men moet er vaak over verwonderd slaan, hoe het mogelijk is, dat die menschen zich riog met zulke geringe verdiensten re'düen kunnen. De bouwvakarbeiders en anderen in de stad klagen vaak over hun geringe verdiensten I Me dunkt, ze konden nog wel eens een lesje nemen, hoe te leven bij hun collega's op het land. Nog eens, ik wil hiermede niet zeggen, dat ik de landarbeiders niet een hooger inkomen toebedacht zou willen zien, integendeel, hoe beter het hen ga, hoe liever het mij is I De andere oorzaak van de onguns tige uitkomsten moet liggen in de grondprijzen. Die zijn, èn indien gepacht wordt èn indien gekocht wordt exhorbitant hoog 1 Zooals men weet is een Staatscom missie, de Commissie Deckers thans b.ezig, een onderzoek in te stellen naar de oorzaken daarvan. De allervoornaamste ligt voor de hand en is deze, dat er veel vraag is naar land en weinig aanbod. 't Is dus een eenvoudige marktkwes- tie. Ons land heeft teveel boerenzoons die zelf een boerderij willen beginnen en daar tegenover staat, dat er fe weinig boerderijen twrij komen om te pachten of tekoopen. 't Is dus eenvoudig een zaak van vraag en aanbod I Maar daarbij komt nog iets anders. Veel »kieine-' menschen hebben in de goede jaren wat geld gespaard. Komt nu een stuk land te koop, dan koopen zij het tegen onmogelijke prij zen (op de klei komen nog prijzen van tegen de f 5000 per H A. voor I Ze rekenen dan niet hoeveel rente ze wel trekken van het geld, maar ze rekenen alleen maar de werkgelegen heid, die dairdoor voor hen openkoml Wordt hun werk, dat ze anders bij een of anderen boer moeten doen, maar net betaald, dan zijn ze tevreden en kunnen ze toch met een trotsch hart zeggen, grondeigenaar te zijn en niet bij anderen beho3ven te werken. Het zal wel heel moeilijk zijn, deze beide zaken wettelijk tegen te gaan. De vrije markt laat zich niet gemak kelijk dwingen. Laten we inlusschen hopen, dat de Staatscommissie met voorstellen voor den dag komt, die ieder als goed kan erkennen en bovenal, dat er veel jonge boerenzoons de spirit in zich opwekken om elders een vaderland ts zoeken. Hel wordt in ons land voor hen wel erg benauwd 1 N L A. M. Arts, dienstbode, Groote Straat 5 van Oeffell Th. J de Bruyni, dienstknecht, Scheide K 91 van Sevenum P. H. H. Scheffers, chauffeur, Hen- seniusplein 9 van Weert J G. A. Arts, dienstbode, Stationsweg 15 van Boxmeer H. W. Huygen, dienstknecht, Smakt B 8 van Maashees M. E. Peters, dienstbode, Stations weg 51 van Maashees G. E. Peters, idem, Henseniusplein 13 van Vierlingsbeek F. J. Jaspers en gezin, landbouwer, Ysselsteyn van Bergen (L.) P. J. M. Hey'igers, idem, Castenray G 32 van Blerick J. A. Timmers, dienstbode, Hensenius plein 7 van Eindhoven H. W. Gommers, idem, Hoenderstraat 25a van Maashees J. W. Bomers, idem, Groote Straat 24a van Bergen (L.) J. J. H. Liljens, dienstknecht, Oirlo E 46 van Bergen (L A. M. S. Jacobs, dienstknecht, Merselo M 20 van Maashees J. C. v. Valen, sigarenmaker, Kolk- weg 4 van Antwerpen M. J. H. Peeters, z.b., Heuvelstraat 3 van Berchem (B VERTROKKEN D L. Derkx, dienstknecht naar Maas heesOverloon A 71 B. D. E M. Balink, verpleegster, naar Winsterwijk, Morgenzonweg 12 A. G. J. Stevens, dienstb. naarOploo M. A. J. Goumans, dienstbode, naar 's Hage, v. Merlestraat 97 A. M. Grielaars, dienstbode, naar Eindhoven, Dommelstraat 19 A. L. Cuppen, idem, naar Venlo, Tegelsche weg 7 M. J. Diktensee, idem, naar Helmond, Willemstraat J. J. Linders, bakker, naar Maasbree, Blerik C. G. M. Hendriks, z.b., naar Uden H. M. v. Berckel, idem, naar's Hage, Laan van Meerdervoort 27 M. H. Crooyman8, dienstbode, naar Maashees A 92 M. P. Crooymans, idem, naar Oploo L H. Janssen, verpleger, naar Eind hoven, Boschboomstraat 51 H. J. H. Maassen, dienstbode, naar Linne, Breeweg W. C. Relouw, idem, naar Venlo, Slraelsche weg 132. Ingekomen en vertrokken personen van 25 Mei tot 1 Juni. INGEKOMEN G. M. Th Jacobs, dienstknecht, Heide L 30 van Maasniel J. J. H. Janssen, idem, Merselo M 112 van Broekhuizen doodelijke steek toe te brengen. Nu zal het wederom genezen en de oude liefde des te schooner opbloeien. Kan daar wel liefde leven, waar geen vertrouwen meer is? zuchtte zij Ik hoop u het vertrouwen weder om te kunnen teruggeven. Gij hebt goed geraden. De slang, die ik hier snijd, is die ongelukkige vrouw die door haar ellendig bedrog de jeugd van uw gemaal met gal en bitterheid heeft vervuld, en die nu uil wraak ook graag uw liefde zou willen vergiftigen.... Daarop vertelde ik haar in een paar verontschuldigende woorden de jeugd van haar gemaal, schilderde zijn edel, christelijk gedrag, dat hij bewees zoo dra hij zijn dwaling inzag en zijn ijver om die fout wederom goed te maken. de groote liefde welke hij voor haar gevoelde, hoe hij haar op zijn handen droeg en Blyenbeek voor haar in een paradijs had veranderd, zooals zij het zelf zoo schoon had uitgedrukt op dien feestavond. Toen ik zoo tot haar aan het spreken was, werd zij zichtbaar ontroerd. Bij de treurige geschiedenis van Emeren tiana zeide zij wel geen woord, maar ik kon toch goed haar wrevel en tegen zin bemerken. Toen ik haar echter vertelde, dat de H. Vader die ongeluk kige verbintenis van nul en geener waarde had verklaard, leefde zij geheel en al op, En toen ik het berouw en de liefde van haar gemaal zoo schil derde, als de H. Schutsengel het mij ingaf, vulde zich hare oogen met tranen. Zij antwoordde echter nog niets, maar met het knaapje op haar armen schom- MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten.60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 1 420 000 eieren. Groote eieren van f 5 50 tot f 6 70 Kleine eieren van f 4.50 tot f 5.40 Eendeneieren van f 5 20 tot f 5 80 Ganzeneieren van f 12,tot f 12,50 Kippeneieren per Kg. f 0,93. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 5.100 000 eieren. Groote eieren van f 5 30 tot f 6 70 Kleine eieren van f 4 60 tot f 5.20 Eendeneieren van f 4 60 tot f 5.50 Niet iedereen is een meester in de kunst. Ge hebt krukken, prullen, talenten en genie's. Naast den jongen, die met bont pot lood stijve paarden met houten pooten teekent, staat de kladschilder die niets dan meesterwerken meent te leveren en den echten kunstenaar die werkelijk stukken voor eeuwen maakt. Zoo is het in iedere kunst. Ook in de kunst van geven, van liefdadigheid Nu zijt gij nog geen meester in het schilderen, als ge met dikke klonsters verf werkt en de verfhandel aan u de beste afnemer heeft. melend, begon zij een poosje heen en weer te loop8n. Eindelijk zeide zij Dit is allemaal mooi en goed, maar waarom heeft hij mij nooit iets van dit alles toevertrouwd Waarom heeft hij mij niet alles verleid, toen hij mijn hand vroeg Waarom heeft hij niet gezegd: Zie, lieve, zoo heeft men mij bedrogen, maar de H. Vader heeft den band, waarin mij deze vrouw wilde verstrikken als niet bindend verklaard? Waarom moet ik dit alles nu op dit oogenblik van een vreemde hooren Neen, Meester Thyssen, hij had geen vertrouwen in mij en waar geen ver trouwen woont, daar kan ook geen liefde heerschen. Toch wal, genadige Vrouw, de liefde zelf kan juist een beweegreden zijn om de waarheid te verbergen. Kunt gij u niet inde aken, dat Heer Arnold juist daarom zweeg omdat hij u beminde, omdat hij uw zielevrede niet wilde storen of misschien ook omdat hij vreesde uw liefde te verspelen? Gij zijt een goede advocaat, Mees ter Thyssen, zeide zij met een heel vriendelijke glimlach. Maar was het zijn plicht niet om mij de waarheid te zeggen toen hij mijn hand vroeg? Ik had mij voorgenomen de oude Mathias zooveel mogelijk te sparen. Daarom meende ik met het volgende antwoord te kunnen voldoen. Mocht hij niet veronderstellen, zoo zeide ik, dat uw vader zelf u alles zou verteld hebben, wat hij voor uw zielerust noodig en dienstig achtte? Overigens meen ik u le kunnen ver zekeren, dat hij nog meer deed dan dit En gij zijt geen genie in het geven alleen omdat ge met duizenden naar de goede werken smijt. Dit is beter dan ze gierig in de kist te bewaren maar dat maakt niet den meester. De groote talenten, de genie's in de liefdadigheid moeten wij hij de armen zoeken! Waarachtigl Daar vindt ge de edele menschen, die met honger in hun maag, hun middageten deelen met hem die nog grooter honger heeft, die niet weten of ze morgen geld hebben en vandaag toch hun laatste brood deelen met de buurvrouw; ze weten wat armoede is en wat honger beteekent. In den hemel zijn de koningen der liefdadigheid, niet die met millioenen maar die met korsten brood en koperen centen hebben gewerkt, omdat aan dat brood en koper gouden harten en edele zielen hebben gehangen. Wie volgt in de liefdadigheid op deze eerste meesters 1 Wie de liefdadigheid als edele kunst verstaat, weet dat aan iedere gitt een stuk hart, een stuk ziel moet zitten iedere gift moet leven, mag niet koud en van louter metaal zijn. Dat zal wezen 200 de gift tevens een offer is, zoo ge u iets hebt moeten ontzeggen om te kunnen geven zoo ge hebt moeten sparen, minder rooken, een kleed langer dragen, een reis, een uitstapje afbestellen om te kunnen geven. En hier komi de schoone rij van dienstmeiden en knechts met de tientjes en bankjes van vijf en twintig voor goede werken, de eenvoudigen, die Dog met guldens en rijksdaalders werpen. Deze geven niet van hun overvloed van het overtollige, maar uit hun gouden hart. Vele gevers moeten zich eens afvra gen kost de liefdadigheid mij iets rook ik er een sigaar, drink ik er een potje bier, koop ik me er een paar handschoenen minder om. Baron de Livois was in zijn hoedanig heid van Vincentiaan op rondgang voor de armen. Hij belde aan bij een dame, die doorging voor zeer rijk en weldadig, en vond haar bezig om een bottine te herstellen. Mij dunkt, waagde de Vincentiaan op te merken, mij dunkt dat uw middelen u wel veroorloven een paar nieuwe te koopen. Dat is waar, doch ik leef zuinig voor de armen. Dat komt goed uit, want ik kwam u juist een goeden onderstand voor onze armen vragen. De dame stond op, haalde uit een kastje een biljet van hooge waarde en stelde het den bedelaar met de linker hand ter hand. En waarom met linkerhand? vroeg de bede'aar. Opdat de rechterhand er niets van wete, was het antwoord der weldadige dame: anders zoude zij weigeren om nog langer oude bottines te her stellen. Dat is niet alleen geven maar ook deugd I Men moet denken, dat bij een gift én O.L. Heer én de armen of de goede zaak iets moet hebben. Nu komt O.L. Heer er vaak slecht af, ook wanneer ,er honderden gegeven worden. En zijn portie moest het grootste zijn. Wat Hij verlangt, is: de goede be doeling, de edelmoedigheid, de dank baarheid voor zijn gaven, de ware liefde voor den mensch, de warme ijver voor zijn zaak. Zoo dat er is en in het hart leeft, en werkelijk aan iemand, die nu niet durft spreken, de opdracht gaf u alles openlijk en eerlijk te zeggen. Toen zeide zij Meester Thyssen, ik dank u uit geheel mijn hart 1 Gij hebt een zaak welke, zooals gij goed geraden hebt, mij zeer beangstigde, in een heel ander licht geplaatst. Van nu af aan zal ik beproeven haar in dit licht te beschou wen en elke donkere wolk d.w.z. elke twijfel, die zich nog boven mijn hoofd zou willen samentrekken, dapper te verdrijven. Gij schilders, stelt de be lichting niet voor niets zoozeer op prijs, zeide zij schertsend, terwijl haar oogen glansden van vreugde. Uwe belichting is in alle geval zeer vriendelijk. En ook zeer juist, genadige Vrouw 1 zeide ik en diep onlroerd kuste ik haar hand welke zij mij vriendelijk aanbood. Ik sta er voor in met mijn ziel 1 En gij, kleine Christoffel, geef onzen goeden Meester Thyssen eens een handje en dank hem maar eens heel lief, want hij heeft het hart van je arme moeder Yan een zware last bevrijd. De kleine strekte zijn armpjes naar mij uit en keek mij met zijn groote blauwe kijkers zoo liefelijk aan, dat ik van louter ontroering mijn tranen niet meer kon inhouden en uitriep: Jij kleine engel, gij moet voor je moeder het Paradijs goed bewaken en zorgen dat die booze slang daar niet meer binnen sluipt. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5